M© 377 Dinsdag.26 Augustas 1934 S§e Jaargang fiiiitBMlaïïi Be Mitogen van Lscerea. It ie ProvtiKffl. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Te!.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor ,te Middelburg: Firma F. P. DHU1J, L. Burg. Tel', no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG- Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et- Bij abonnement belangrijke korting. **c*aBCfirK3rc«ass5»fK5«cis.-s«*5^ Vlissingen-Arnemuiden. Ontvangt!» 22 Aug. tijdens de vacantia van dt-n hoofdredacteur [20 van mej. P. van Maren-Van Paasschen (zich noe mende in oen bijgevoegd schrijven „een echte Zeeuw van Kruiningen") en mej. A- Platteeuw-Adria&nse, te Den Iiaag, zijnde ©en inzameling van oud-Zeeuwen aldaar, te weten: J. P. f5, P. v. M. v. P. f3, A- M. P. f2, P. E.. C. S-, Di. E., wed. C. P.-W-.' N. P.. M. VI. en T. v. P, elk ft; S. S- f 0.75. H. v. d. PI. en N. V., elk f 0,50. B. f 0,40, J. P. f 0,35, mej. v. d. H. en E. v. d. L. olk f0,25. Totaal met het vorige f 69-50. Verzonden. DE KLASSENSTRIJD-LEER. Het historisch materialisme, een der voornaamste grondpeilers van de sociaal democratie, staat zooals we in een vorig artikel aantoonden lijnrecht tegenover het Christendom, en is met Gods Woord in geen enkel 'opzicht vereenigbaar. En ditzelfde geldt nu ook van de leer van den klassenstrijd, die met het histo risch materialisme in onafscheidelijk ver band staat, met de materialistische ge schiedbeschouwing ten nauwste samen hangt en er feitelijk de kern van vormt. Zooals reeds gememoreerd werd ver keert volgens de Marxistische Wereldbe schouwing al het bestaande in voort durende beweging en is het onafgebroken bezig zich te ontwikkelen. Deze ontwikkeling wordt volgens Marx geheel beheerscht door de economische verhoudingen en is aïleen mogelijk dooi den strijd tusschen de bezittende en de niet bezittende klassen. Zonder dien strijd is geen vooruitgang denkbaar. De klassenstrijd wordt hier dus niet slechts geconstateerd zooals men het wel tracht voor te stellen, maar als histo- risch-noodzakelijk geleerd. De klassenstrijden werden daarom ook genoemd als de locomotieven van de ge schiedenis. Heel de geschiedenis is feitelijk terug te brengen tot den strijd van twee klassen die onverbiddelijk tegenover elkaar staan. Die historie is één bange worsteling, ge voerd tusschén twee klassen, de bezit tende en de niet bezittende, de kapi talisten en cle proletariërs. De vorm verschilt, maar heel de ge schiedenis door is deze strijd er geweest. Aanvankelijk was het een worsteling tusschen slaven en vrijen. Daarna in de middeleeuwen tusschen de lijfeigenen en de onderhoorigen aan de eene en de adel en de geestelijkheid aan de andere zijde. De middeleeuwsche proletariërs winnen tenslotte den strijd, zij vormen de burger klasse die bij de groote revolutie de heer schappij van adel en geestelijkheid vernie tigt en op de productiemiddelen beslag legt. Daarna is de tegenstelling weer een andere geworden. Er vormt zich een an dere klasse die der arbeiders, die op haar beurt pnderdrukt wordt en weer is een strijd op leven en dood ontbrand- Deze strijd zal een steeds scherper karakter aannemen. De tegenstellingen verscherpen zich, de tusschengeledingcn vallen wgg en zoo worden twee ontzag wekkende legers gevormd- Hier staan de uitbuiters, die van alle omstandigheden weten te profiteeren en wier aantal door de samentrekking van het kapitaal betrekkelijk klein wordt, en daar de proletariërs wier ellende bij den dag vermeerdert. FSUILLETOM. 25). Slechts weinigen ontkwamen door zich in liet dichte kreupelhout te storten of achter de rotsen te verbergen. Herbert en zijn vriend werden benevens verscheidene anderen gevangen genomen, en toen ge ketend en geblinddoekt, onder allerlei kwellingen naar bet vijandelijk legerkamp voortgejaagd. Hun harten werden door schrik overweldigd bij het vernemen der wreedheden, waarmede zij bedreigd wer den.. I^kele soldaten waren gezind hen °P stafcnden voet, in koelen bloede te slachten; anderen gaven aan een lang- zamen dood door martelingen de voor keur; eindelijk werd bevel gegeven hout bijeen te zoeken om daarvan een brand stapel te maken; en de ongelukkige slacht- ofters zagen een levenseind vóór zich, verschrikkelijker dan zij zich ooit had den voorgesteld. Intusschen werd weder een ander voorstel gedaan: men zou eeni ge gevangenen naar de citadel van Pig- nerol vervoeren, waar over twee dagen een aantal hunner geloofsgenooten stond erechtgesteld te worden. Hierdoor zou- Dit zal voortduren tot ze eindelijk klas- sebewusl worden en de strijdkreet van Marx: proletariërs van alle landen veree- nigt u! tot de hunne maken. Dan is het oogenblik van ile beslis sende slag gekomen- Een geweldige worsteling vangt aan- Een ontzettende revolutie is onvermij delijk geworden en zoo zal op het meest bloedige slagveld, dat de wereldgeschie denis gekend heeft de socialistische heil staat worden geboren. De macht, van het kapitalisme wordt dan voorgoed gebroken; het is gekomen tot zijn hoogtepunt, het slaat volgens vas te natuurwetten om in zijn tegendeel het socialisme is gekomen! De klassenstrijden zijn dan geëindigd, voorgoed- Op de nieuwe aarde woont een geluk kig menschengeslacht, zonder onderdruk kers, zonder uitbuiters, in ware vrijheid, in volkomen gelijkheid en ongestoorde broederschap. Er zijn geen klassen meer, de klas senstrijd heeft opgehouden, de klasse- justitie ontbreekt en aan den godsdienst die vooral gebruikt werd om de prole tariërs ten onder te houden is dan geen behoefte meer. Een eigenaardige historie-beschouwing maar een beschouwing, die alleen op de onbewuste massa eenigen indruk vermag te maken. t In de geschiedenis der volken blijkt toch overduidelijk, dat wel vaak ©en ver bitterde strijd tusschen verschillende klas sen werd gevoerd, maar dat bij de groote mom-enten de tegenstelling eon andere was dan de socialisten ons 'willen doen gelooven. Düt er diepere, geestelijke mo tieven zijn, die de strijdende legers heb ben gescheiden. Opvallend is vo-o-rts ook, dat de altijd durende beweging" en het omslaan van de dingen in zijn tegendeel, juist met de ikomst van het socialisme zal ophouden. 'tMag aardig gevonden zijn, wetenschap pelijk is het toch zeker niet. Ditzelfde geldt ook van de ontwikkeling van de z.g- klassen. Tegen de Marxistische beweging in zien we, dat de middenstand zich zeer goed weet te liandhav-en, en dat er in het kleinbedrijf op elk gebied een verrassen de ontwikkeling valt waar te nemen. En eindelijk, wat vo-o-r ons alles afdoet, deze leer van den klassenstrijd, heeft met waf in Gods Wpord ons geleerd wordt niet de minste overeenkomst. Dat Woo-rd leert ons, dat het God is, die de geschiedenis maakt, dat het Zijn hand is, die de volken leidt en dat Hij- alle draden van het wereldgebeuren in handen houdt. Yoo-r wie belijdt, dat God de Heer© is de Almachtige Schepper van Hemel en aarde is het onmogelijk zich met deze- socialistische theoriën te vereenigen. En evenmin zal hij zich met de prac- tische toepassing van deze leer, die niet de liefde tot God -en de liefde tot den naaste, maar de meest bittere en on verzoenlijke haat predikt, kunnen ver een i-gen. De houding der Duitsch-nationalen. Jn den rijksdag heeft gisteren de Duitsch-nationale afgevaardigde Hergt, na- hiens de Duitsch-nationale fractie, een verklaring^afgelagd, waarin hij zich tegen den de manschappen gelegenheid krijgen verschen mondvoorraad op te doen, en een nieuw vat wijn kunnen bekomen, daar het oude door eenige -dagen zwelgens geheel ledig was. Deze wijziging van het oorspronkelijke voorstel werd door de woeste bende met handgeklap begroet, en na eenig over en weer praten werden Herbert en Ferdinand uitgekozen om de treurige genade te ontvangen, dat hun wreede dood een paar dagen verschoven werd. Naar alle waarschijnlijkheid zou dit uitstel alleen dienen om hun martelingen te verlengen. Zes ferme knevelbaarden, die het minst door de drinkpartij van dien ochtend bedwelmd waren, werden nu uitgekozen om hen naar de plaats hunner gevangenschap over te brengen. Men kan zich hun tocht voorstellen, als men bedenkt, dat hun geleiders, om alle mogelijkheid van ontvluchting af te snij den, hen niet alleen, ,de hand-en met sterke touwen hadden gekneveld, maar bovendien pog zware ijzeren bouten op hun schouders gelegd. Na een vermoeien- den marsch van vier uren werden toe bereidselen gemaakt om den nacht in een eenzame herberg aan den ingang van de vallei van St. Martino door te brengen. Tot meerdere zekerheid werden de beide gevangenen naar van elkander -verwijderde aanvaarding van de Londensche overeen komst uitsprak. Hij besloot met de woor den: Voor cle Duitsch-nationalen staat geen andere weg open dan verwerping van alle wetten, strekkende tol uitvoering van het Dmv,-es-plan. Boos weer in Engeland. Gedurende het einde van de vorige week zijn verschillende deelen van En geland geteisterd door onweersbuien, ge paard met hevigen regenval.. De te velde staande gewassen hebben erg geleden. Te Bridgwater in Somerset stroomde het wa ter tengevolge van een wolkbreuk als een vloedgolf door de straten. De huizen liepen onder en veel vee j.s verdronken. Te Lochaber in Schotland lieeft men een lichten aardschok gevoeld die zes secon den duurde. Vrees voor Duitsehland. Reeds onmiddellijk na het uiteengaan van de Londensche conferentie gaf Mac Donald uiting aan de vrees, dat liet tus schen de Franschen en Duitschers te slui ten handelsverdrag groot nadeel zou op leveren voor de Bvitschc industrie, welke in Duitsehland niet zou kunnen concur- reeren tegen de bevoorrechte fabrikanten uit. .Elzas-Lotharingen. in handelskringen legde men zeer groote bezorgdheid aan den -dag en men kan zeggen; dat het optimisme, dat over de resultaten der Londensche conferentie lieette te heerschen, uilsluitend bestond in zekere politieke kringen, want de lei dende personen van handel en industrie laten -er niet den minst-en twijfel aan bestaan, dat zij, hetgeen te Londen ge schied was, als een groote bedreiging be schouwen voor den Britschen handel. Hun zorg werd echter niet alleen opgewekt door de tusschen Frankrijk en Duitseh land te sluiten overeenkomst, doch in hooger mate nog door de leening van 40 millioen pond, waarvan men algemeen aanneemt, dat zij door een nieuwe lee ning zal worden gevolgd. Enkele opti misten hielden vol, dat deze leening Duitsclilands koopkracht zou versterken en dus ook ten goede zou komen aan de Engelsche exporteurs, die een afzet gebied in Duitsehland zoeken, doch de meerderheid wees er op, dat de Duitsche inkoopen in het buitenland zich bijna uit sluitend zouden beperken tot die grond stoffen, welke de Duitsche industrie zich thans wegens geldschaarscbte minder ge makkelijk kan aanschaffen en dat dus een aanmerkelijke verscherping der Duitsche concurrentie het voornaamste gevolg van de leening zal zijn. De openbare meening in Engeland heeft de laatste week zulke onmiskenbare blij ken van onrust gegeven, dat Mac Donald's besluit om een comité te benoemen, dat rapport zal hebben uit te brengen over de uitwerking van het Fransch-Duitsch handelsverdrag op de Britsche industrie wel als de kleinste concessie moet wor den beschouwd, welke men had kunnen verwachten. Korte berichten. Uit Belgrado wordt gemeld, dat ile Bulgaarsclie regeering aan de Zuid-Slavi sche bank 21.000 dollar heeft uitbetaald als eersten termijn van de schadevergoe ding, die Bulgarije op zich heeft genomen te betalen, ,in plaats van de leveringen tot het doen waarvan de regeering volgens de vredesverdrag-en was verplicht. De Dni deelt mede, dat een door de St. Peteirsburgsche gouvernement-eele afdeeling van volksgezondheid ingesteld - onderzoek naar den gezondheidstoestand gedeelten van het gebouw gebracht, en vóór elk een soldaat als schildwacht ge plaatst, terwijl de overigen hun brood dronkenheid den vrijen teug-el vierd-en. Een der zes soldaten sche-en gedurende den tocht met nog meer genoegen dan de ander-en de wreedheden op de tellen, die de arme gevangenen te wachten ston den. Herbert kende die stem, zij scheen in verband te staan met de vele weder waardigheden, die hij in de jaren zijner ballingschap gehad had. Bij eenig naden ken riep deze krijgsman den treurigsten nacht van heel zijn leven in zijn herinne ring terug.. En toen was het hem ook niet -moeilijk meer aan deze stem den goddeloozen knecht van vader Bernard te herkennen. Iiij had juist geoordeeld: het was niemand anders dan Alart Besson. Herbert was in een kleine schuur ge worpen, waar een paar bossen vochtig stroo zijn legerstede vormden, terwijl de koude nachtlucht vrijen toegang had door een opening in het dak. Hier lag hij ge durende twee uren zonder een oogenblik rust te kunnen genieten; toen werd de schildwacht, die zond-er ophouden voor de schuur heen en weer geloopen had, afgelost, en vervangen door een ander, wiens waakzaamheid door de uren, die hij in losbandigheid gesleten had, er niet van de arbeiderskinderen beneden den 14-jarigen leeftijd heeft uitgemaakt, dat 82.pet. daarvan tuberculeus is. In het gouvernement Nowgorod heeft een ware inval van wolven en beren plaats. Groote schade is en wordt nog dagelijks aan den veestapel toegebracht, terwijl ook reeds menschenlevens vallen te betreuren. i De Duitsche telefonische omroep dienst zal voortaan 2 tot 3 maal per dag economische berichten voor handel en landbouw Verspreiden. Deze meüedeelin- gen zijn alleen voor deze kringen be stemd. Zij worden in codetaal overge bracht. Voor het recht om -er gebruik van te maken, moet 15 goudmarken per maand worden betaald. Volgens een bericht uit Moskou zou Tsjitsjerin's zoon met toestemming van zijn vader monnik geworden zijn. Dit be richt moet te Moskou veel opzien gebaard hebben. .Men verneemt, dat te Napels poli tieke opstootjes hebben plaats gehad, waarbij 30 personen gewond werden. El zijn ongeveer 100 personen in verband hiermede gearresteerd. De Fransche kamer heeft met 336 tegen 166 stemmen een voorstel aange nomen om de groote rede van Herriot, Zaterdag j.L in de kamer gehouden, te doen aanplakken. Nadat de Waterloo-brug te Londen geruimen tijd wegens herstellingen moest worden gesloten en ook al qpmetingen aan de Westminster Brug moeten geschie den, om de veiligheid ervan te onder zoeken, werd thans Londen opgeschrikt door het bericht, dat een der pijlers van de London Brug, waarover het verkeer tus schen de beide oevers het sterkst is, ern stig zou zijn ontzet. Voorloopige onder zoekingen hebben plaats gehad, waaruit blijkt, dat er voorloopig geen gevaar be staat. 'Uit Boedapest wordt gemeld, dat thans ook de identiteit van den tweeden verdachten Duitscher vaststaat. Het is wel degelijk Tillessen, die mét Schulz Erzberger heeft vermoord. De Duitsche gezant beeft, thans officieel de uitlevering van Schulz en Tillessen gevraagd. Door een hevigen storm is de katho lieke kerk te St. Patrick in den staat Louisiana (Am.) ingestort kort voor het begin van den dienst. Talrijke kerkbezoe kers werden onder de puinhoopen be dolven. Er zijn 9 dooden en 9 zwaar ge wonden. De personeel raad bij de Neder- landsche Spoorwegen. Het hoofdbestuur van den Prot. Christ- bond van spoor- en tramwegpersoneel heeft besloten, nu er geen overeenstem ming verkregen is tusschen de hoofd besturen der vijf personeelbonden in zake den personeelraad, geheel zelfstandig zijn. .meening dienaangaande aan de directie der N-ederlandsche Spoorwegen kenbaar te maken. Van dit besluit heeft liet Zater dag aan de andere bonden kennis ge geven. De hoofdbesturen van de Neder- landsche Vereeniging en den R.-K. bond St. Raphael zullen dus samenwerken in. 'zake het ontwerp personeelraaddaar naast zal ook samenwerking plaats heb ben tusschen de hoofdbesturen van den Bond van ambtenaren en den Neutralen Bond in dezie zaak, terwijl de Prot. Clirist. Bond een afzonderlijk standpunt inneemt. Verlofsofficieren. In de a.s. wintermaanden (November tot en met Februari) zullen in verschil lende garnizoenen wederom tweemaal per maand bijeenkomsten voor verlofsofficie ren worden gehouden, teneinde hen op, de hoogte te doen blijven van hun wapen' door de behandeling van reglementen en voorschriften met daarin aangebrachte wij zigingen, zoomede door het houden van Voordrachten en van eenvoudige oefenin gen op de kaart; het ligt in het voor nemen, aan het einde van de cursussen een kaderoefening in het terrein te hou den. De deelnemers reizen in 's rijks dienst, en in bijzondere gevallen kunnen verblijfkosten vergoed worden. Zij zijn vrij om bij de bijeenkomsten in uniform dan wel in burgerkleeding te verschijnen. Ambtenaren Raden van Arbeid. De besluiten van de Raden van Arbeid te Breda en Zutphen om geen verminde ring toé te passen op de salarissen van de ambtenaren van die raden, alsmede het besluit van den Raad van Arbeid te Leiden om de eerste 1000 gulden vaji elk salaris van verlaging vrij te stellen, zijn door de Kroon vernietigd. De Rijwielbelasting. Naar „De Standaard" verneemt, over treft het aantal rijwielen het oorspronke lijk geschatte aantal van één millioen 'aanmerkelijk en heeft de Rijksmunt op dracht gekregen voor den aanmaak van een tweede millioen rijwielplaatjes. Advertenties van Broekhuys. Het bestuur van den Nederlandschen Journalisten Kring heeft een motie aan genomen in zijn jl. Zaterdag gehouden vergadering, waarin o.m. gezegd wordt, dat het kringbestuur zicli verplicht acht, thans, en vooral na de bekende gebeurte nissen van het vorig jaar met het toen maals aangekondigde dagblad „De Dag", ysrjn teleurstelling te kennen te geven over het feit, dat in verschillende bladen (zelfs deftige liberale en R.-K. bladen! Red. Z.) wederom advertenties van den .heer Broek huys zijn opgenomen en met groote vol doening constateert, dat door verschei dene andere bladen die advertenties zijn geweigerd. op verbeterd was: De ongelijkmatige tred, waarmede hij heen en weder waggelde, stierf weldra geheel weg, terwijl hij door een diepen slaap bevangen, zijn luid ge snork als een bewijs zijner zorgelooze rust liet hooren. Zou het mogelijk zijn, zoo dacht Herbert toen, terwijl hij zijn gevangenis nauwkeu rig bespiedde, dat hier aan ontvluchten te denken ware. Maar neen, de gedachte daaraan is reeds belachelijk. Mijn han den zijn mij met sterke touwen op den rug vastgebonden. Mijn voeten zijn- ge ketend, de deur is met 'een sterk slot gesloten. En al kwam ik al deze hinder palen te boven, en al ware die schild wacht daar buiten nog om te koopen bovendien, zoo weet ik nog niets te be denken, dat tot omkoopprrjs kan dienen. Neen, zeide hij, zich zeiven in de rede vallende, mijn uren zijn geteld; na twee dagen zal ik bevrijd wezen niet alleen van déze ketenen, maar van alle aardsche banden bovendien en geplaatst in de na bijheid van al mijn dierbaren en vrien den die mij in de heerlijkheid zijn vóór- gegaan 1 Na eenige oogenbliklcen hernam hij, ter wijl hij weder zijn gevangenis met de oogen doorzocht: „Toch dringt de ge dachte aan ontvluchting zich telkens we- Goedkoope trein. Woensdag 3 Sept. rijdt weer een goedkoope trein van de stations Vlissingen, Middelburg, Arnemuiden, Noord-Kraayert, 's-Heer Arendskerke, Goes en Kruiningen-Ierse- ke naar Dordrecht en Rotterdam. Velen die de vorige maal geen kaartje konden bemachtigen, zullen nu zeker van deze gelegenheid gebruik maken. Die vervoer- prijs is zeer billijk gesteld. Men raad plege de annonce en vrage aan genoem de stations nadere inlichtingen. De ramp op de Schelde. Bij liet comité voor steun aan de nagela ten betrekkingen van de bii de visschers- ramp op 18 Juli omgekomen visschers uit Vlissingen en Arnemuiden is tot nu toe ongeveer f 29000 ingekomen en bij het Provinciaal Zeeuwsch Watersnood comité nog ruim f26000, samen dus ruim f 55.000. Dje officier van gezondheid le kl. dr F. J. H. van Djeinse, is van Vlis- der op aan mijn geest. Ik moest het be proeven. Ik moet het wagen! Wanneer het niet gelukt, moge het mij erger kwel lingen kosten pn een nog wreeder dood; maar dezelfde Voorzienigheid, die tot hier toe over mij waakte, schijnt mij toe 'te fluisteren, dat ik deze poging wagen moet, en daarbij paart zich de stem ©ener eenig overgebleven zuster. Wellicht kan ik dan ook nog iets doen ter bevrijding van mijn) armen lotgenoot. Vóór het aanbreken van den nacht kan ik mijn broederen bereikt hebben en, door hen geholpen, een po ging wagen tot zijn ontzet." Een straal der maan wierp op dit oogenblik zijn licht in den hoek der schuur, waar een menigte gereedschap pen dooreengeworpen waren. Hij begreep dat, als het hem mocht gelukken van de touwen, die zijn handen snoerden, vrij te komen, de ketenen, waarmede zijn voeten gekluisterd wasen, hem geen be zwaar zouden opleveren. Na veel inspan ning gelukte het hem, zich zóólang over den ruwen gjrond te rollen, tot hiji de ■plaats bereikte, waar de gereedschappen lagen. Hij' pioogde herhaalde malen zich op| te richten, maar telkens te vergeefs. n (Wordt vervolgd). 1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1