PAXOLfS Maandag 25 Augustus 1924 BimiaM. Mesland. A De Zeeuw Pijnlijk. Krachtig is door de A.R. Partij het pleit gevoerd voor de wederinvoering van de doodstraf. Weldadig deed dan ook aan de fier heid, waarmee het Program van Actie voor de Kamerverkiezing van 1922 de zen eisch aldus formuleerde in 5, sub a: „Herstel van het recht der Overheid om den moordenaar aan het leven te straffen." liet behoeft dan ook niet te bevreem den, dat bij zoo stellige uitspraak van-' wege 'de A. R. partij met belangstelling wordt kennis genomen van het standpunt, dat Prof. Mr Zevenbergen ten aanzien van de wederinvoering der doodstraf in neemt, blijkens zijn pas verschenen „Leer boek van het Nederlandsche Strafrecht". Hoe verdienstelijk deze arbeid in z'n geheel mag heeten, op dit punt stelt het bepaald teleur. „Naar onze opvatting, aldus de Hoog leeraar, „is het zeer' twijfelachtig of de doodstraf weer in eere dient 'te wor den hersteld. Dat de invoering van de doodstraf een onze staatsgemeenschap on voorwaardelijk bindende religieuze of ze delijke eisch is, niet alleen als inhoud der strafbedreiging, maar ook als exe cutie, is o.i. niet zoo overtuigend aange toond, als veelal door sommige voor standers der doodstraf wordt beweerd. Ook aarzelen' wij om zonder meer uit te spreken, dat de noodzakelijkheid der doodstraf voor de handhaving van het recht en de eerbiediging van het rechts- gezag in ons land voldoende is ge bleken. In ieder geval zouden wii de invoering van de doodstraf, stel, ze vond voldoende steun in wat men de volks consciëntie noemt waarvan echter ten onzent vooralsnog geen sprake is en stel' verder, dat de 'doodstraf niet kan worden gemist, toch alleen bii een alternatieve strafbedreiging bedreigd wil len zien. De doodstraf voor een delict absoluut te bedreigen, schijnt ons niet gewenscht. Weliswaar wordt daardoor op den rechter een zeer zware verantwoor delijkheid geladen. Maar dit lijkt ons toch nog verkieselijker, dan dat de wet gever a priori, zonder dat 'acht mag worden geslagen op de individueele ge aardheid van het geval, de doodstraf schematisch bedreigt." Van den Hoogleeraar aan onze Gere formeerde Hoogeschool, wiens taak het is het strafrecht te bezien onder het licht der Calvinistische beginselen, hadden we een eenigszins andere uiteenzetting ver wacht. In het betoog moge men bii iederen regel bespeuren den scherpzinnigen jurist en den behoedzamen practicus, de anti revolutionair mist hier een andere, nog waardevoller eigenschap. In steê van twijfel omtrent de wensche- lijkheid van herstel deT doodstraf had hier moeten worden gehoord een woord van stellige beslistheid. In steê van- het eenzijdig wijzen op practische overwegingen had hier moeten worden geduid op den absoluten eisch van het goddelijk gebod. Zonder aarzeling, maar zeker en be slist, gaf Dr Kuyper aldus zijn mee ning aan: „Moord, met voorbedachten rade, zon der eenige de minste omstandigheid die verlichten kan, moest dan ook, we aar zelen niet dit uit te spreken, steeds en onverbiddelijk met den dood van den bloedvergieter gestraft worden, zonder dat zelfs de gratie ooit ten regel deed worden, w'at naar recht en billijk heden steeds als uitzondering is bedoeld." In dit getuigenis klinkt bezieling, er ligt de gloed van het beginsel over. Het andere bevreemdt niet alleen, maar doet pijnlijk aan- Het gebruik van gifgassen. In het rapport van de commissie van den volkenbond, benoemd om een onder zoek in te stellen naar de uitwerking van ontdekkingen op scheikundig gebied vóór toekomstige oorlogen, wordt de mogelijk heid uiteengezet van het gebruik van gif gas en het verwekken van ziektekiemen- Een afschrift van dit rapport is te Londen ontvangen. He opzet is om een zoo groot moge lijke bekendheid te geven aan de ver schrikkelijke mogelijkheden van een toe- komstigen oorlog en aan de openbare meening van de geheele wereld de uit werking te toonen, die zou worden ver kregen door de meest krachtdadige ver nielingsmiddelen, die den modernen oor log door de moderne wetenschap worden verschaft. Een treffende beschrijving wordt ge geven van een gifgasaanval op een stad in de toekomst. Het gas, dat gebruikt zou worden, zegt het rapport, zou niet noodzakelijk er een moeten zijn, dat de menschelijke wezens slechts tijdelijk machteloos zou maken, daar toch het doel zou zijn om een verdere geschikt heid tot den aanval te belemmeren of te vernietigen. Bij het begin van den laat- sten oorlog waren er ongeveer 30 ver stikkende gassen hekend, terwijl e r thans meer dan duizend be kend z ij n. Ofschoon de zeer ernstige uitwerking op onbeschermde menschen kan wor den beperkt door gepaste beschermende maatregelen, moet het vraagstuk van de bescherming van de burgerbevolking nog worden opgelost. Dreigende hongersnood. Volgens bericht uit Christiania heeft Nansen, 'toen hij rapport uitbracht over de werkzaamheden van het comité tot hulpverleening in Rusland verklaard, dat hij aan verdere hulpactie in Rusland niet wenscht deel te nemen. Dit standpunt wordt ook ingenomen door de Amerikaan- sche hulporganisaties- Aanleiding tot dit besluit is, dat de sovjets, ofschoon nu duidelijk een nieuwe hongersnood dreigt, voortgaan met den export van groote hoe veelheden graan, om zich aldus geld te verschaffen voor communistische propa ganda in het buitenland en vooral in die staten, die voor Rusland hulpacties orga- niseeren. De president van den Duitschen Rijksdag. Behalve de onhebbelijkheid der commu nisten is Vrijdag nog iets bevestigd: de buitengewone onbeholpenheid van presi dent Wallraf. Bijna al zijn zinnen tijdens hel incident begonnen met: Ik ben niet in staat Algemeen was na de zitting het. verlan1 gen in den Rijksdag: Loebe, keer terug! Algemeen was men van meening, dat deze president, die al weer had getoond dat bij moeilijke situaties niet kan beheerschen, zoo spoedig mogelijk moet aftreden. Rijksdag-zitting. Dr Marx is Zaterdag nu toch aan het woord kunnen komen. Hij zei o.a.: Wij staan voor een ernstig alternatief. Wat zijn de gevolgen voor ons volk en de industrie bij wel en hij niet -aanvaarden? Wij kwamen tot het besluit, dat de Londensche conferentie een kans bood als vermoedelijk nimmer zal terugkeeren- Een afwijzen der te Londen gesloten ver bintenissen zou Amerika doen besluiten, zich terug te trekken, hetgeen voor Europa onafzienbare treurige gevolgen na zich zou sleepen- Het is mijn hoogste vader- landsche plicht, dit den partijen goed on der het oog te brengen. Wie het, voor zijn geweten en voor het Duitsche volk durft op zich nemen, thans de besluiten der Londensche overeenkomst te verwerpen, heeft den ernstigen plicht, terstond een anderen weg te wijzen ter redding van land en volk en ter bevrij ding van de bezette gebieden. Korte Berichten. Het geschil in het bouwbedrijf in Engeland is thans geregeld, daar de arbei ders de voorwaarden der werkgevers heb ben aanvaard. De te Boedapest gearresteerde Foer- ster, die er van wordt verdacht een der (moordenaars van Erzberger te zijn, is ge confronteerd met twee Duitsche recher cheurs, die daarvoor naar Boedapest zijn gekomen. De rechercheurs meenen in Foerster den 31-jarigen koopman Hein- rich Schultz te herkennen. De gearresteer de werd ter beschikking gesteld van de Hongaarsche justitie. De „Tribuna" schat de schade, die in de omstreken van Lago Maggiore ten gevolge van de onweders en de aardver schuivingen is aangericht, op drie hon derd millioen lire. Tengevolge van de stormen der laat ste dagen is een deel van Bristol onder- g-eloopen. In sommige huizen in de bui tenwijken staat het water tot de eerste verdieping. Huisraad en piano's drijven op de golven „als wrakstukken op zee"- Te Stapleton is een jongen van 8 jaar bij het baden in de rivier door den stroom meegesleurd en verzw-olgen. Een brand, die in het Noorden van Londen uitbrak en die een vernis- en oliefabriek in de asch legde, heeft aan twee brandweerlieden het leven gekost. Zij werden onder een instortenden muur bedolven. Uit bet gouvernement Astrakan (Rus land) komen berichten over een sterke toeneming van het aantal pestgevallen al daar. Men vreest voor het uitbreken van een epidemie. In een voorstad van Berlijn is het op een vergadering tot een botsing geko men tusschen communisten en leden van de rijksvlag zwart-rood-goud, waarbij 15 lieden zwaar gewond zijn. De seismoloog Tazaemon Nakamoera is na uitgebreide onderzoekingen tot de gevolgtrekking gekomen dat binnen af- zienbaren tijd weer een hevige aardbeving een groot.deel van Japan of den omtrek van Japan moet treffen. In de Fransche kamer duurden Za terdag te middernacht de debatten nog voort. De dag werd vooral gekenmerkt door een groote rede van Louis Marin, iemand van de oppositie. ,D; e vlag weer uit! De Minister van Biunenlandsche Za ken heeft aan den burgemeester van Zaandijk medegedeeld, dat liii geen ter men aanwezig acht om het besluit van B .en W. aldaar, strekkende om op den verjaardag van de Koningin op het raadhuis weer te vlaggen, te vernietigen. Nederlandsche torpedoiagers. De „Times" meldt, dat de Nederland sche Regeering besloten heeft een aantal torpedoboot jagers te doen bouwen en daarvoor onlangs teekeningen gevraagd heeft aan eenige firma's in Engeland. Frankrijk, Duitschland en Amerika, die speciaal dergelijke oorlogsschepen bou wen. Na een nauwkeurig onderzoek, meldt het blad, werden de ontwerpen van de firma Yarrow and Co., te Scot- stown gekozen. De torpedobootiagers zul len nu op verschillende Nederlandsche werven gebouwd worden onder toezicht van de bovenbedoelde firma. Na infor matie tor plaatse deelt het „Hbld." mede, dat dit bericht slechts ten deele juist is. Inderdaad zijn bij buitenlandsche fir ma's voorloopige plannen aangevraagd voor den bouw van twee torpedoboot- jagers, waarvoor de gelden in de aange nomen begrooting al waren gevoteerd. Uit deze voorloopige plannen is dgt van de firma Yarrow and Co. Ltd. gekozen, waarna deze firma opdracht heeft ge kregen haar voorloopig plan uit te wer ken. Wel is bepaald, dat 'de schepen op Nederlandsche werven zullen worden gebouwd, maar opdrachten zijn nog jiiet verstrekt. .VanVisscher tot sigarenmaker Nog niet zoo heel lang geleden wer den vanwege de groote werkloosheid on der de tabaksbewerkers en het tekort aan geschoolde bouwvakarbeiders, eerstge- noemden opgeleid tot mets,elaar en tim merman. De resultaten waren niet schit terend- Thans zien we onder den druk der tijdsomstandigheden weer een ander ver schijnsel. Reeds jaren heeft men op Urk met groote werkloosheid te kampen on der de yisschersbevolking. De vooruit zichten voor deze menschen worden bij de naderende inpoldering der Zuiderzee steeds slechter. Op den duur bleek, dat steunverleening en werkverschaffing niet afdoende waren, en na veel voorbereidend, werk zullen thans visschers, de jonge ren dan, tot tabaksbewerker worden be kwaamd- De getroffen regeling moet hierop neer komen, dat de lieeren Sollie te Kampen zich tegenover de gemeente Urk verbon den hebben, gedurende 3 jaar elk jaar een 50 jeugdige ingezetenen in opleiding tot sigarenmaker te nemen. Een groot gebouw op Urk is in eigendom aan de genoemde heeren overgegaan. Het ge meentebestuur van Urk is verplicht voor ejken leerling een bedrag te geven, dat moet. loopen van f 23 per week in het eerste opleidingsjaar tot f 6.50 in het derde jaar. De firma daarentegen moet Weer aan alle leerlingen een geregeld \opklimmende belooning geven. Allerlei. Met ingang van 1 September zal bij ministerieel besluit langs het tolkantoor Santvliet de invoer in België weer toe gelaten zijn van Nederlandsche herkau wers, met uitzondering evenwel van melkkoeien en hoogdrachtige koeien en vaarzen. i De toestand van den Nederlandschen gezant te Londen, Jhr de Marees van Swinderen, die bij het ongeluk te Deal zijn sleutelbeen brak, is goed vooruit gaande. De gewonde lijdt veel pijn, maar indien de beterschap zoo blijft voort duren, dan zal hij spoedig hersteld zijn- Zaterdag 30 Aug. brengt H. M. de Ko-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1