M© 375 Zaterdag IS Augustus 1934 8ail8nia»d. Be Mlfngeii m Lueerna. l«alasi da Provincie. 38e Jaargang FEUILLETON. Drukkers-Exploitanten «OSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Rodactieno. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. ne. 259 .Va» 5 op 26. De Britsche regeering heeft besloten de bestaande heffing van 5 pet. op den Lkiil.schen invoer weder te brengen op 36 pet., zooals oorspronkelijk bepaald in de Reparations Recovery Act. Naar ver luidt, voorziet het rapport der tweede commissie in deze wijziging. De verhooging van het percentage zal een blijvend karakter hebben en wordt als middel- beschouwd, om wat van de schulden aan Engeland binnen te krij gen. Engeland dekt zich dus op deze wijze voor een deel van hetgeen dit land uit de Duitsche reparatiebetalingen toe komt. Heel duidelijk. Maar even duidelijk 'is, dat op deze wijze aanv de Britsche industrie een be scherming wordt verleend, die niet ge ring is. Zoo doet het z.g. „klassieke land van den vrijhandel"! (N. H. Ct.) Korte Berichten. Te Berlijn is Woensdag de Turk Sia bei in hechtenis genomen, die met behulp van valsche diplomatenpassen een uit- gebreiden smokkelhandel in T'urksche ta pijten naar Duitschland dreef. Te Berlijn is de eerste Duitsche re clame-jaarbeurs geopend. De minister van openbare werken in Denemarken heeft in een pe-rsgesprek fer- klaard, dat, ofschoon met liet oog op de bezuiniging besloten is verschillende voorgenomen werken van spoorwegbouw in de provincies niet uit te voeren, de bouw van de brug over de Kleine Belt zal worden voortgezet volgens het plan dat is aangenomen. Te Serajewo is het tot een bloe dige botsing gekomen tusschen Moham medanen en Serviërs. Een Mohammedaan werd gedood en twee werden zwaar ge wond. Zweden heeft zich bij overeenkomst verbonden de Amerikaansche regeering te steunen in haai- strijd tegen den alco hol, met name tegen de whiskysmokke larij. In den staat New-York, waar den laatsten tijd een paar hittegolven elkaar zijn opgevolgd, heerscht thans, tenminste in de bergachtige districten, winterkoude. De temperatuur ligt er om het vries punt. In de steden wijst de thermometer 14 graden. Bijna dagelijks worden te Tokio en over groote uitgestrektheden van Ja pan hevige aardschokken gevoeld. Ge meld wordt, dat de vloed aan den ingang van de Tokio-baai drie voet is gevallen, evenals bij het begin der groote aard beving op 1 September 1923. Er heerscht op vele plaatsen groote onrust. Gisteren zou rijkskanselier Marx in den rijksdag rapport over de Londen- sche conferentie uitbrengen. Door het la waai der communisten kon Marx echter niet. aan het woord komen, zoodat de zitting tot heden moest Worden verdaagd. De Fransche Kamer heeft den gehee- len dag over de verklaring van Herriot- gedebatteerd. Gelijk gemeld is de temperatuur in Frankrijk op 't oogenblik abnormaal laag. Behalve in midden-Frankrijk heeft het ook te Cherbourg, te La Hague en te Havre gesneeuwd. In laatstgenoemde plaats wis selden sneeuwbuien af met onweersbuien- 24). Binnen twee dagen hadden zij de vlakte van St Martin o achter den rug, trokken den Col de Julien over, en den vijand van rots tot rots voortdrijvende, vielen zij met onweerstaanbaar geweld op' jmn sterke vesting Bobbio aan, en verjaagden den ■vijand uit zij'n versterkingen. Weldra wap perde de witte banier der Wialdenzen uit de ramen van_ hun heiligdom. De geest drift was op dit oogenblik boven alle be schrijving groot. Zij waren nu tot in het 'hart van hun „beloofde land" doorge drongen en reeds zagen zij in de toekomst hun hoop met een algeheele zegepraal bekroond. Zij hoorden de Pelice weer .murmelen en de Castelluzzo met zijn rot sige borstweringen verrees weder voor huil oogen. Die kerktoren van Vülar ver hief zich nog altijd boven de prachtige bosscben, waardoor hij omringd is; aan hun geluk ontbrak nu nog slechts de terugjkomst hunner vrouwen en kinderen. De Zeeuw De mijnwerkersstaking in de Borina- ge (België) duurt voort, doch blijft be perkt tot het bekken van Bergen, waar 30.000 man staken. Vrouwen van stakers hebben werklieden, die naar hun werk gingen gedwongen op hun schreden te rug te keeren. Soortgelijke feiten hebben 'zich ook op andere plaatsen voorgedaan- „Patrim onium". Verschenen is het jaarverslag van het centraal bureau van het Ned. Werklieden verbond „Patrimonium". We ontleenen er aan. dat het Verbond op 1 Jan. j.l. 195 afdeelingen telde met een totaal van 12.888 leden. 23 afd. doen aan coöperatie; 73 aan volkshuisvestng; 84 afd. hebben eien eigen ziekenfonds; 15 een rechtskundig bureau; 7 een vakteekenschool; terwijl 73 bij een Chr. Besturenbond aangesloten zijn. 18 afd. hebben een bureau, voor beroeps keuze; 16 afd. werden opgeheven. Het aantal afd. waar het orgaan gelezen wordt, steeg met 40. Amsterdam gaat weer 1200 woningen bouwen. Dé jaarvergadering van het verbond zal 24 en 25 Sept. a.s. te Leeuwarden ge houden worden. P. van Vliet Jr. Gisteren vierde de heer P. van Vliet Jr. te Utrecht, zijn 25-jarig jubileum als voorzitter van 'het Ned- Werkliedenver bond „Patrimonium". 22 Augustus 1899 trad wijlen de heer Kater af als voor zitter en sindsdien heeft de heer Van Vliet, eerst een jaar „waarnemend", later definitief, de voorzittershamer gehan teerd- In zijn Frieschen tijd voerde de heer Van Vliet met woord en pen den strijd tegen de verschillende misstanden op so ciaal terrein, die Friesland tot „arm Fries land" maakten. Ook op politiek terrein bewoog hij zich reeds vroegtijdig. De Friesche antirevolutionairen vaardigden hem af naar de Provinciale Staten. In 11891 was hij achtereenvolgens in de dis tricten Franeker en Schoterland candidaat voor de Tweede Kamer. Slechts door het voeren van een infame leugencampagne gelukte het den liberalen hun candidaat de overhand te doen houden. De directie van de ^.Leeuwarder Courant", waarvan de heer Van Vliet kassier was, werd be werkt en deze ontsloeg hem uit de functie, die hij 18 jaar met toewijding vervuld had. Echt liberaal! In verband met pogingen tot emigratie maakte de heer Van Vliet in 189293 een inspectiereis naar Zuid-Afrika. Hierna vestigde hij zich te Arnhem, waar hij o.a. lid van den Gemeenteraad was. Ook in de periode 18911901 was de heer Van Vliet candidaat voor de Tweede Ka mer. In 1901 vaardigde het district Doe- tinchem hem daarheen af. Van 1901 1918 heeft hij dit district vertegenwoor digd. De verzameling debatmateriaal van den heer Van Vliet verwierf in beperkten kring bekendheid. Verschillende malen stelde hij z. debatboekje samen. Te Rijswijk, waar de heer Van Vliet zich in 1903 vestigde, was hij lid van den Raad, Wethouder en in het begin van de mobilisatie waar nemend Burgemeester. Het heeft den sym pathieken jubilaris zeker niet aan belang stelling ontbroken. (Stand.) De wethouders van Valken s- waard. Naar aanleiding van de in de Don derdag gehouden vergadering van don gemeenteraad van Valkenswaard met al- i,■nijiimt, -^wanfffcanaiwnTiniiii niiu Dan zou de vredebazuin klinken, en de vallei van Lucern met haar kastanjebos- schen en groene weiden in hun oog en voor hun hart duizendmaal liefelijker en heerlijker zijn, dan de schoonste plek op 'aarde, waar zij ooit als vreemdelingten hadden verkeerd. De Zondagmorgen vond hen vergaderd in de kerk van het schilderachtig© dal, maar daar de kleine tempel hen niet allen bevatten kon, gingen zij naar oen nabij gelegen weide, waar de eerwaarde Mon- toux een indrukwekkende prediking hield over „een geopende deur en vele tegen standers". Bij het einde dezer godsdienst oefening verbonden zich deze mannen met opgeheven handen tot onderlinge ge trouwheid. Ten einde ©en duidelijk ge tuigenis af te leggen van den geest, die hen bezielde, willen wij hier de woorden, waarmede ziji huu bondgenootschap slo ten, in him geheel laten volgen: „Dewijl God ons, door Zijn Goddelijke barmhartigheid gelukkig tot de erfenis 'onzer vaderen heeft teruggeleid, teneinde daar na, het volbrengen der onderneming waarin do Heere der heischaxen ons tot dusverre gunstig gieleid h,eeft, de uitvoo- gemeene stemmen aangenomen motie van wantrouwen tegen de beide wethouders, heeft wethouder Gijrath aan de N. R. 'Crt. meegedeeld, dat hij er niet aan denkt ontslag te nemen als wethouder. Ook wethouder Kanen zal volgens hem niet aftreden. Zij zien de noodzakelijkheid daarvan niet in en wachten met een ge rust hart de beslissing af van Ged. Staten van Noord-Brabant. Salarisverlaging Rijksperso- n e e 1. Over de plannen der Regeering inzake de verlaging van de salarissen van het Rijkspersoneel werd in de Centrale Com missie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken overeenstemming ver kregen in dezen zin, dat met nagenoeg alg- stemmen werd besloten te adviseeren dat in die plannen min of meer beteeke- nende wijziging zou worden gebracht. Naar het „Centrum' 'verneemt, heeft de Regeering besloten hare aanvankelijke plannen te wijzigen in dezen zin, dat voor enkele groepen van lager personeel, waar van, de schrijvers, klerken en adjunct commiezen de typeerende functies zijn het maximum met f 200 zal worden ver hoogd. Dit besluit zou het gevolg zijn van het reeds vroeger genomen besluit om de gewijzigde voorstellen der com missie-de Wilde inzake de loonen der werklieden geheel over te nemen, bij de mededeeling van welk besluit door Mi nister Aalberse reeds werd gewezen op de aan die overname verbonden conse quenties voor het overige Rijkspersoneel- De nieuwe salarisregeling welke per 1 Januari a.s. iii werking zal treden, zal slechts voor één jaar gelden, inzooverre liet in het voornemen der Regeering ligt om in den loop van het volgend jaar opnieuw te overwegen of de daaraan verbonden financiëele lasten door de schatkist blijvend kunnen worden ge dragen. 'De r ij wi e 1 b e 1 a s ti ng. i Het hoofdbestuur van den Nederl. Land- arbeidersbond had in een brief aan den minister van 'financiën verzocht te be vorderen, dat ook een kosteloos rijwiel- merk jvordt uitgereikt aan losse arbei ders, van wie vaststaat, dat zij voor de uitoefening van hun beroep een rijwiel noodig hebben óf noodig hebben voor het vinden van werk. De minister heeft geantwoord, dat losse arbeiders van de gunstige bepaling niet zijn uitgesloten, mits zij slechts kunnen aantoonen, dat zij geregeld meer dan een half uur gaans moeten afleggen, vóórdat zij de plaats bereiken, waar zij hun werk verrichten- De uitreiking van een kosteloos merk kan evenwel niet geschieden aan dis ar beiders, die een rijwiel niet noodig heb ben voor "de uitoefening van een beroep, maar het wenschen te bezigen voor het 'zoeken van werk. In dat geval toch zou elke controle onmogelijk zijn. Controle Arbeidswet. De besturen van het bureau voor de R.-K. Vakorganisatie, het Chr. Nat. Vak verbond en het Alg. Ned. Vakverbond hebben de medewerking van den minister van arbeid gevraagd om te bevorderen, dat uit de kringen der vakorganisaties controleurs worden benoemd op de hand having der Arbeidswet. Die controleurs, welke niet door het rijk bezoldigd behoefden te worden, zou den komen te staan onder de leiding van de districtshoofden, die wettelijk ver antwoordelijk zouden zijn voor hun op treden, waarbij hun uitsluitend zou wor den opgedragen de controle op de wette lijk vastgestelde werktijden. De besturen hebben in dien brief te vens de aandacht des ministers gevestigd ring van onzen zuiveren en heiligen gods dienst te herstellen; zoo zweren wij, aan voerders, kapiteins en andere officieren voor God, en bij onze zielen, eendracht en orde onder ons te zullen handhaven; nooit zoolang God ons het leven laat van elkander te scheiden of tweedrachtig te zijn, zelfs dan niet, als wij zoo onge lukkig zouden zijn, ons aantal tol drie of vier te zien verminderen; nooit te onder handelen of overeen te komen met onze vijanden, zoowel van Frankrijk als van Piëmont, zonder dat onze geheele krijgs raad. aan die onderhandeling deelneme; den buik dien wij nu hebben en nog zul len krijgen, te zamen te brengen, ten einde daarmede in de gewone of bui tengewone, algemeene of bijzondere be hoeften van ons volk te voorzien". „En wij soldaten zweren heden voor God, de bevelen van al onze officieren te zullen gehoorzamen; hun met ons ge heele hart getrouw te zijn tot onzen laat sten droppel bloed; aan hun zorg 'de gevangenen en den buit toe te vertrou wen, teneinde zij daarmede kunnen han delen ,zooals hun goeddunkt, en opdat ook diaarin een goede orde kome, zoo is op de buitengewoon lange werktijden, waaronder het verplegend personeel in een aantal inrichtingen gebukt gaat. Afluisteren van telefoon gesprekken. Er worden sinds eenigen tijd tusschen Roosendaal en Bergen op Zoom proeven genomen met een uitvinding van den Ir der telegrafie, den heer A. H. de Voogd uit Den Haag. Deze uitvinding bestaat hierin, dat door een bijzonder kruising systeem der draden, welke zich in de telefoonkabel berinden, het afluisteren van telefoongesprekken het overspre- ken van de eene ader op de andere, zoo- als de vakterm luidt zooveel mogelijk voorkomen wordt. Wanneer dit systeem goede resultaten heeft, zal niet enkel het telefoongeheim beter gewaarborgd zijn, doch zal het doordat het plaatsen van condensatoren vermeden kan wor den een aanmerkelijke bezuiniging be- teekenen. Alleen op het traject Roosen daalBergen op Zoom zou deze bezui niging pl.m. 5000 gulden zijn. Allerlei. De gemeenteraad van Jutphaas besloot in hooger beroep te gaan van de beslis sing van Gedep. Staten, die hun goed keuring weigerden aan het raadsbesluit tot het verleenen van ongevraagd ont slag aan den gemeente-secretaris. Een 60-tal Nederlandsche professoren, ingenieurs en' studenten zullen in de tweede helft van September de Belgische kusthavens, vooral die van Zeebrugge en Ostende, bezoeken. Het „Hbld" verneemt, dat men op het departement van financiën, om tegemoet te komen aan dopr belanghebbenden gjeop- perde bezwaren tegen het ontwerp-Ta,rief- wet, zoodanige wijzigingen voorbereidt, dat verschillende artikelen, die vroeger be last waren en in het ontwerp vrij! zijn gegeven, toch weer belast zullen worden toet 5 pet of 3 pet. Bij Kon., Besluit zijn aangewezen met ingang van 1 Sept. 1924 voor den tijd van één jaar in de enkelvoudige kamer voor de vereenvoudigde behande ling van strafzaken van de arr.-recht- bank te Middelburg: tot lid, mr J. R. van Bel, vice-president; tot plaatsvervan gend lid: mr G- F- Baron thoe Schwart- zenberg en Bobenlansberg; rechter; mr 'J. W- Zijlstra, rechter; mr P. J. van Bortel rechter; mr W- M- G. Jolles, rechter. - Door de politie te Serooskerke (Sch.) is in beslag genomen een ver moedelijk valschen gulden, dragende de beeltenis der Koningin en het jaartal 1923. Een onderzoek is ingesteld. Middelburg. D© besteller H. Filius van het postkantoor alhier, heeft met ingang van 1 Oct. eervol ontslag aangevraagd. Vlissingen. Majoor Bretschnei der. Den len September verlaat majoor T. E. Bretschneider den dienst en ver trekt hij dan tevens uit onze gemeente. In het jongste nummer van „Het Land stormblad" heeft X. onder het opschrift „Goed Zeeuwsch, goed rond" het vol gende geschreven Aan de Zeeuwen heb je houvast. Maar je moet ze kennen en begrijpen. Dat deed de vroegere verbandscomman- dant, de overste Klontje, dat doet ook de majoor Bretschneider, de tegenwoor dige commandant. Twee en dertig jaren had de majoor Zeeuwen onder zijn commando. De heer VJ N. Deckers, lid der natio nale landstormcommissie èn de secre- het zoowel den officieren als den sol daten onder zware straffen verboden, ge durende of na een gevecht, een vijand, dcSod, g,ewond of gevangen, te onderzoe ken; terwijl behaalde personen tot dit doel zullen warden aangewezen. De of ficieren hebben zorg, te dragen, dat de soldaten hun wapenen en amuniti© in goede orde houden, en bovenal ieder ge- strengelij'k te straffen, die den Naam des Heeren ijdellijk zal gebruiken of lasteren. Eu opdat de eendracht, die de ziel onzer geheele onderneming is, onder ons niet gestoord worde, zweren wij, officieren, trouw aan de soldaten, en wij, soldaten, aan de officieren, belovende te zamén in onzen Heere en Verlosser Jezus Chris tus, zooveel in onze macht is, onze broe* deren van het geweld van bet wreed© Babylon te verlossen en met Hem zijn koninkrijk te herstellen en te handhaven tot aan onzen jongsten snik. Bij dezen eed zullen wij' ons geheele leven volhar den". Na zich in dit heilige verbond veree- nigjd te hébben, schikte zich ieder, om zijn nachtrust te genieten en den vol genden dag gereed te zijn tot het voort- VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf8.05 Prijs der Advertentien: regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bif abonnement belangrijke korting. taris, de heer G. F. Boulogne, hebben op treffende wijze kunnen zien, welk eeu invloed uitgaat van een officier als majoor Bretschneider. Ter gelegenheid van H. M.'s bezoek aan Zeeland hebben de Zeeuwen eere- wachten gevormd, te Tholen, Zierikzee, Middelburg, Wolf aartsdijk en Walsoor den, elk ter sterkte van pl.m. 150 man. Dr Deckers en de secretaris hebben een bezoek gebracht aan Wolf aartsdijk en Walsoorden om onze mannen te zien. Iedere eerewacht had haar commandant. Ook die in Wolf aartsdijk. Doch deze was natuurlijk met zijn zin tijdelijk buiten werking gesteld. Totdat de wacht zou worden betrok ken. Hier liet de majoor zelf de mannen van te voren de handgrepen herhalen. „Zij hebben gevraagd of de majoor hen nog één keer commandeeren wilde", vertelde de heer Laernoes. Want de majoor Bretschneider verlaat 1 Septem ber den dienst en ook den Landstorm. Onze beste wenschen vergezellen hem. Gees. Bevolking gedurende de le helft der maand Augustus 1924. Ingekomen: A. M. C. J. Thomassen, vertegenw. houthandel, van Middelburg, Beestenmarkt 7; A. Schols-Wed. Seller, zonder beroep, van Rotterdam, Koning straat 8; M. P. Versé, winkeljuffr., van Middelburg, Zusterstraat 20; M. Drijgers, timmerman, van 's-H. Abtskerke, de Ruij- terlaan 15; C. de Koning, monteur, van Steenbergen, S.-Jacobstraat 22. Vertrokken: A. C. Ruisaard, arbeider, naar Canada; A. J. A. van Mil, kellner, naar Schiebroek; G. Oldeboom, leerares, naar Zwitserland; E. C. Koevoets, zonder beroep, naar Haarlem; C. van den Bosch, bakker, naar Tilburg; M. Sakko en P. J. Jansen, onderwijzeressen, naar Tholen. GUes. Bij Kon. Besluit is verlof verleend :aan den heer J. A- Wilton Van Roede, alhier, tot het aannemen der benoeming] tot officier d'Academie. 'Domburg. Alhier bedraagt de totale op brengst der collecte voor de nabestaan den der slachtoffers van de visschers- ramp ruim f 1400. Souburg. Vrijdag vergaderde de Raad. Aanwezig alle leden. Behandeld wordt voorloopige vaststelling der ontvangsten, en uitgaven over 1923. Dhr Arendse brengt namens de commissie verslag uit. De boe ken en bescheiden zijn in goede orde be vonden. De inkomsten f 166646.10, de uitgaven f 156542.16. Verder wordt be handeld een voorstel van den heer Jobse om de werkzaamheden aan de gemeente gebouwen jaarlijks aan te besteden. De voorsteller geeft een korte toelichting. De onkosten zijn elk jaar hoog en er wordt weinig voor gedaan. Spreker heeft ook gehoord, dat enkele vaklui er voor zijn- Voor de gemeente is de manier, die tot heden is gevolgd, zeer schadelijk. Daar om is spr. tot dit voorstel gekomen. Er 'zijn moeilijkheden, dit erkent hij. Komen er groote werkzaamheden, dan wenscht spr. dit onderhands aan ter besteden, voor kleine werkzaamheden wenscht hij een staat van onvoorziene uitgaven aan te leggen. Elk karwei, 'groot of klein, moet gecontroleerd worden. De voorzitter zou niet gaarne onderschrijven, dat alle werk lieden groote sommen schrijven. Naar zijn meening zijn er altijd zaken, die niet door inschrijving kunnen geschieden, b.v. onverwachte stormschade. Dhr de Pagter sluit zich bij den heer Jobse aan. Naar; zijn meening kan de gemeenteopzichter eerst de kosten bepalen, dan hebben B. en W. een overzicht. Groote werkzaamhe den kunnen worden aanbesteed. Dhr Jobse zegt nog, dat hij uitsluitend de gemeente belangen op het oog heeft. zetten hunner gevaarvolle worsteling. Nu moeten wij temgkeeren tot Herbert en zijn metgezel, die zeker hun landge- nooten bij het wederzien van den gelief den geboortegrond niets toegegeven zou den hebben, wanneer niet een ongelukkig voorval hen in geheel andere omstandig heden had gebracht. Even vóór de zwer velingen te Villar aankwamen, terwijl zij den Col de Julien overtrokken, hadden zij zich in drie afdeelingen geslitst, die ieder verschillende wegen volgden. Tot een van deze afdeelingen behoorden Her- bert Vincon en Ferdinand Arnaud. Zij trokken door een nauwe engte, aan beide zijden door dik kreupelhout begrensd, toen zij plotseling tegelijk van voren en van achteren aangevallen, en met een regen van kogels begroet werden, terwijl een ruwe menigte hen toeschreeuwde: „Komt hier, gij Satansgebroed! wij zullen u wel klein krijgen!" De Waldenzen be proefden zich te verdedigen; maar 'tever geefs; zij werden door (het overgroot©, aantal hunner tegenstanders overweldigd* i i (Wprdt Tervolgd). J I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1