Binnenland. Dit de Provincie. Kerknieuws. Ouderwijs. dagen is dit gemiddeld cijfer sterk over troffen, daar er alleen in de jongste S dagen meer dan een millioen personen de hekken passeerden. In de Fransche Kamer legde Her- riot gisteren zijn verklaringen af. De radicaal socialistische en socialis tische meerderheid dreef met 320 tegen 209 stemmen door om het onderzoek in de commissies af te wijzen. De kamer besloot vervolgens vanochtend 10 uur met de discussies over de interpellaties te beginnen. Uit Dakar wordt gemeld, dat daar tengevolge van de stortregens een brug is bezweken toen een trein -er over reed. De trein viel in de rivier, waar bij 29 inlanders werden gedood. Servië zond een scherpe nota dan Bulgarije wegens den aanslag oo den militairen attaché. Het verbond van spoorwegarbeiders in Engeland heeft zijn steun aan de sta kers toegezegd ter verhindering van den aanvoer van groente en fruit over het Kanaal. De zeeliedenstaking in le Havre is geëindigd. Een vliegveld voor Den Haag' Er is zeer veel kans, dat 't vliegveld Waalhaven te Rotterdam, in verband met de slechte oeververbindingen aldaar, waar door de tocht van het vliegveld naar de stations te veel tijd vergt, binnen af- zienbaren tijd zal verplaatst worden naar Den Haag. Op de gemeenteterreinen nabij Voorburg, zou een nieuw vliegveld wor den in gereedheid gebracht. Het Dagelijksch Bestuur van Den Haag in zijn vroegere samenstelling heeft des tijds een mooie kans laten voorbijgaan; toen de K. L. M. haar voornaamste vlieg terrein op grondgebied van Den Haag wilde maken, kon zij bij het Haagsche gemeentebestuur geen voldoende mede werking vinden. Wethouder Droogleever ■Fortuijn geloofde toen niet aan een toe komst voor de vliegerij, althans niet bin nen afzienbaren tijd. De feiten hebben echter anders geleerd en het staat in het tegenwoordig college van B. en W. te prijzen, dat het zijn scha de wil trachten in te halen. Men schijnt het in de richting te wil len "sturen van een gemeenschappelijk vliegveld voor Den Haag en Rotterdam- De staatsbegrooting voor 1925- Volgens de „Stand." zal het in het ontwerp der Staatsbegrooting voor 1925 voor een aanzienlijk deel weggewerkte tekort, wat het overige deel betreft, ge dekt kunnen worden door de opbrengst van twee reeds bij de Staten-Generaal aanhangige wetsontwerpen (nieuwe ta- jriefwet en verhooging van den tabaks accijns)- ■De wethouders van Valke ns- w aar d. De Gemeenteraad van Valkenswaard besloot gisteren a. het vertrouwen in de wethouders voor goed op te zeggen; b- zoolang genoemde heeren zitting heb ben geen gelden meer te voteeren voor welke uitgaaf ook; c. de wethouders in overweging te geven voortaan met geen fenkel voorstel hunnerzijds meer voor den Üag te komen; d. hen te plaatsen voor wat betreft hun financieel beheer on der een voortdurend scherp toezicht; e. al de stukken en bescheiden op de -on derhavige kwesties betrekking hebbende ïn handen te stellen van Gedep. Staten met beleefd verzoek zoodanige maatrege len te treffen als zij noodig achten tenzij de wethouders binnen acht dagen uit zichzelf reeds hun zetels beschikbaar zullen stellen- De beide wethouders werden ervan be schuldigd, dat zij op ongeoorloofde wijze geld zouden hebben opgeëischt voor eigen bate, zulks in strijd met hun ambts eed, te weten van den architect, den heer van den Berk te Gelderop ter ge^ tegenheid van de betaling van een bestek en berekening voor een nieuw te bouwen raadhuis ,en verder bij een verzoek om verandering van een straat. Een Holland s.c h e over winning. Te Brussel heeft het publiek sinds; jaren zijn gemoedsstemming gelucht in Fran sche en soms Engelsehe deuntjes. Maar nu is er een verbazingwekkend feit voor gevallen in de psyche van het Brus- selsche volk. Ben liedje heeft haar ver overd. Het is het „hartverheffends": „Overal, overal, waar de meisjes zijn is het bal". Geen Brusselaar, hij mo-go Fransch of Vlaamsch spreken, of hij zingt het. Die sociëteiten zingen het zelfs in koor met eerste en tweede partij, asjeblieftDat Hollandsch deuntje is, o schande, een gevaarlijk mededinger geworden voor on ze bloedeigen Brabanponne. In politiek opzicht schijnt mij die plot selinge bijval van een Hollandsch lied je heel bedenkelijk, schrijft de Rrass-el- sche „Standaard", wat satyrisch. Waar om moet dat deuntje juist uit Holland land komen, terwijl wij toch altijd de Franschen hebben nagezongen? Zou dat geen truc zijn van dien slimmerd Van Karnebeek, die ons in slaap wil zingen om -ons des te gemakkelijker in de luren te leggen? Een handigheid dus vanwege de Hollanders, welke niets anders is dan ©en ellendige chantage? Hoe het ook weze het liedje is mondgemeen geworden, zelfs de meest verstokte Hollandhater zingt het. Hij vindtde contributie te ho-og. Onder dezen titel lezen wc in „Die Op bouw", hel orgaan van den Ned. Chr. Bouwaibeidersbond, het volgende aan duidelijkheid niets teswenschen overlaten de stukje: „Je moet maar durven. Vorige week ontvingen wij de ledenkaart van .Jan de Wolff, stn. 14290, lid van de afd. Wageningen, waarop werd medegedeeld, dat hij bedankte, omdat hij- de contribu tie te hoog vindt. Wie konden onze oogen niet gelooven, maar het stond geschleven. Dieze persoon betaalde van af 5 Jan. 1924 tot 19 Juli aan bo-nds- contributie f 10,27 en ontving f 118,74 stakingsuitkeering. Aan de werkloo-zen- kascontributie betaalde hij f 11,20 -en geno-ot f 30 Wierkloozenuitkeering. Zie daar één van de vele smoesjes, waar mede men zijn lidmaatschap opzegt, hoewel dit al een zeer treurig beeld is". Onze bouwvakarbeiders kunnen gerust zijn, zegt „Ons Beginsel", 'n Goede twin tig' gulden contributie betalen, bijna hon derd en vijftig1 gulden nitkeering ontvan gen en dan wegloo-pen, dat komt meer voor. Tot in de beste families. Zelfs on der kanto-or- en handelsbedienden. Wij kennen ze -ook. Hebben alleen maar geen vrijmoedigheid ze met naam en toe naam in ons blad te signalee-ren, al brandt -ons soms de pen ook in de hand. Bij ons zijn zulke „collega's" meestal nog niet eens zoo- beleefd het lidmaatschap be hoorlijk -o-p te zeggen, zooals deze Jan de Wolff tenminste nog doet. Ons laten ze eenige kwartalen achter een contributie-kwitanties afgeven en on kosten maken. Uit het onbetaald retour komen die kwitanties moeten we dan maar concludeeren, dat meneer er van af ziet of er het nut niet meer van inziet. Wat een kerels toch De verkoop1 van „Het. Vaderland" Naar „Het Volk" verneemt, zal in ver band met den verkoop der „Vaderland"- aandeelen van den heer Kröller aan den he-er Nijg'h, de algemeene hoofdredacteur van „Het Vaderland", de heer -A- A- Humme, binnenkort als z-o-odanig aftre den. De -politieke hoofdredacteur, de heer A- Roodhuyzen, blijft aan genoemd or gaan medewerken. Aangekocht is perceel Parkstraat 27 te 's Gra.venh.age, welk per ceel gelegen is naast de bureau's van „Het Vaderland". In het nieuw aange kochte perceel zal worden gevestigd de redactie van de eveneens aan den heer Nijg'h beboerende, thans aan den Luther- scheburgwal te 's Gravenhage- gevestigd zijnde „Nieuwe Courant", welk orgaan vo-ortaan zal worden gezet en gedrukt bij. „Het Vaderland". Allerlei. Op Zondag 31 Aug1, loopt er weer een goedkoop® trein uit Zwolle naar R'dam. Bij Kon. besluit zijn de vergoedingen voor hulp bij oefeningen van burgerwach ten nader vastgesteld op: fl.59 per uur voor officieren tot een maximum-bedrag van f4 per dag; f0.50 per uur voor onder-officieren tot een maximum van f 2 per dag en f0.30 per uur voor verdere militairen tot een maximum van f l per dag. Apotheken. A.s. Zondag zijn de volgende apotheken geop-end: te Middelburg, die van Nonhebei, en te Vlissingen, die van S- J- Engering. Mijn apotheek is steeds, ook op Zon en Feestdagen geopend. Goes. G. VAN DER HOEK. „Het Volk" en het Konink lijk bezoek. Het socialistisch hoofdor gaan heeft in alle talen gezwegen over het Koninklijk Bezoek. Het kan zich nog niet eens opwerken tot de hoogte om objectief verslag te geven van het voor een sociaal-democraat dan toch nuchtere feit, dat „het hoofd van den staat" (het- (geen onze Koningin dan toch voor een (socialist is, evenals president Ebert in Diuitschland) een deel van het land be zoekt. Neen, zoo ver is het Volk nog niet. Maar wel tracht het gif te zuigen uit min-belangrijke feiten. De Zeeuwsche cor respondent va-n genoemd blad, leent zich tot dit min-edele gedoe. D'eze heer las blijkbaar de verslagen van het Koninklijk Bezoek, ook in ons blad, van a tot z en meent een hatelijkheid je mede aan ons adres te kunnen lanceeren. Men weet, dat, toen het offici- eele bezoek voor dien dag was geëindigd (wij hadden er dus ge- voegeliik geheel over kunnen zwijgen). Prins Hendrik met enkele heeren van zijn gevolg Donderdagsavonds naar Goes te rugkeerde, daar de gast was van notaris Pilaar en met dezen een bezoek bracht aan het Schuttershof. Dit meldden wij. Nu meldde de Goe- sche Crt.,-dat enkele heeren van het ge volg eep dansje aldaar maakten. En be doelde sociaal-democraat is blijkbaar van gedachte, dat wii een gelijkluidend be richt als de G. Crt. ontvangen hadden, maar opzettelijk het laatste weglieten. We zouden dus de roode tactiek heb ben nageaapt. In die kringen haalt men uit allerlei berichten in diverse bladen wat koren op eigen molen is. Die rest laat men zwemmen, vooral als die rest minder aangenaam is voor eigen voor mannen. Wij willen ten slotte nog meedeelen, le dat wij rpondeling inlichtingen over .dit bezoek van Prins Hendrik in wonnen en verkregen, zoodat er geen sprake is van „gelijkluidende berichten" en 2e dat wij niet de gew'oonte hebben om bijzonderheden te melden omtrent be zoeken van het gevolg van de Ko ninklijke familie. Waterleiding op Schou wen? In de Dinsdag te Zierikzee gehou den vergadering van den Raad van Be heer der Waterleiding-Mij. „Schouvven- Duiveland", welke vergadering door zeer vele uitgenoodigden werd bijgewoond, werd allereerst door den voorzitter van dien Raad, dhr A. van der Weijde, een overzicht gegeven van den stand der zaken en daarna door den heer Ir. Krul directeur van. het Rijksbureau voor Drink watervoorziening in Den Haag, aan de hand van nieuw opgemaakte begrootin gen, aangetoond dat met een billijk tarief aanleg eener waterleiding voor geheel Schouwen en Duivelarul mogelijk zal zijn wanneer zoo goed als algemeene aanslui ting aan het buizennet verzekerd is. Bij Kon. Besluit is aan den reserve- Ie luit. 11. J. D.ronkers van het rag. jagers ter zake van -ongeschiktheid voor de ver dere waarneming van den militairen dienst wegens lichaamsgebreken, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Bij- Kon. Besluit zijn met ingang van 1 Sept. a.s., aangewezen voor den tijd van twee jaar in de- enkelvoudige kamer voor de behandeling van burgerlijke kin derzaken, tevens belast met de behande ling van kinderstrafzaken van de arron dissementsrechtbank: te Middelburg: tot lid: mr P. J. van Bartel, rechter; tot P'l.v. lid: mr G. F- Baron tho-e Scharzen- herg, rechter; mr J. W. Zijlstra, rechter; mr Wi- M- G. Jolles, rechter. Lang gewacht, maar toch gekregen. Een op 15 Mei 1919 uit Breskens verzonden briefkaart, kwam op' 20 Augustus j 1. te Vlissingen, op een afstand van 3 K-M. aan haar adres. Middelburg. Aan het verslag der afd. Middelburg van de Zeeuwsche Hervorm de Diaco-nesseninrichtmg ontleenen wij; 'Ook het aantal bezoeken in 1923 af gelegd, (in tötaal 8153 bezoeken) getuigt wederom, dat onze Vereeniging. veel heeft kunnen bijdragen to-t het verzachten van het leed der zieken. Een woord van groe ten dank aan de diaconessen voor al het geen zij gedaan hebben om den naam van onze vereeniging hoog te houden en haar to-t verderen bloei te brengen, moge hier ook niet achterwege blijven. Die financiën haren echter zorg. Zou het geen schande zijn, wanneer een in stelling als de onze wegens geldgebrek opgeheven zou moeten worden? Werk is er in overvloed. Zijn er dan niet voldoende middelen in een' stad als Middelburg? Dank zij de welwillende medewerking van Kerkvoogden en Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente, is het ons vergund geworden bij de intrede van het jaar 1924 bussen te plaatsen bij de uitgangen der verschil lende kerkgebouwen. Een ieder, die dus geen lid kan worden onzer Vereeniging, zal haar voortaan toch kunnen steunen. (Toes. Verplaatst met ingang van 8 Sep tember a.s. de Hoofdcommies J. M. ten Holten van het post- en telegraafkantoor alhier, naar het postkantoor te 's-Her- togenbosch. Op 15 October zal hier ëen groote han delsvee-tentoonstelling, georganis eerd door den Bond van Zeeuwsche Veehande laren, met medewerking van den kring Westelijk Zuid-Beveland der ZLM. en verschillende andere vereenigingen, wor den gehoud-en. Tevens zal een fruittentoon stelling door genoemden kring der Z LM. worden gehouden, terwijl etalage-wed strijd, gevel versiering, en andere attrac ties in voorbereiding zijn. In bet eere- Comité hebben ora. zitting de heeren mr P. Diieleman, voorzitter der Z.L.M., „de waarn. burgemeester van Goes, de burge meester van Zierikzee, de voorzitter van den Bond van Veehandelaren, dhr A. v. d. Weijde, lid van Ged. Staten, dhr J. Wi- v. Oeveren, lid der Prov. Staten, dhr 11. A- Hanken, dir. Wilhehninapolder, Dir Stehouwer, veearts te Middelburg en dhr Tj. B'. E. Kielstra, secr. der Z.L.M. Door den loco-burgemeester is he den een bedrag van f 1472,25 verzonden als opbrengst van de in deze gemeente gehouden collecte voor de slachtoffers van de visschersramp te Vlissingen-Arne- muiden. 1 SChore. Gisteren vergaderde de Raad dezer gemeente, waarbij alle leden tegen woordig waren. Ingekomen van de ge meente Huibergen een rekening, groot f 5.05 voor gegeven onderwijs aan één leerling uit d'eze gemeente. Van d-e Ge zondheidscommissie te Kruiningeh de re kening groot f2042,20, waarvoor deze gemeente heeft bij te dragen f 41,05- Aan geboden de gemeentebegrooting 1925 met en inkomst en uitgaaf van f 26,655,23V2- Tot nazien der begrooting werden be noemd dhrn Rijn, D'e Vrieze en Zoeteweij De gemeenterekening over 1923 werd vastgesteld. De aanslagen hondenbelas ting van 0- Korstanje en E- Paauwe ovei 1922 werden heide oninbaar verklaard Die begroeting 1925 en de rekening 1923 van het burgerlijk Armbestuur werden behoudens enkele aanmerkingen goedge keurd. Bij de rondvraag wordt door de heeren Rijn en Karelse aangedrongen om ten spoedigste de Bazalt-Mij de benoodig- de macadam te doen leveren, waarop de voorzitter te kennen geeft, dat bericht is ingekomen van voornoemde Mij, dat het schip voor de té laden macadam aan do laadplaats daar ter plaatse is aangeko men, zoodat op een spoedige levering kan gerekend worden. Hierna sluiting. lerseke. Gisterenavond werd door een onhandige- wielrijdster de vrouw van A. van Stee zoodanig aangereden, dat zij bij een der bewoners der Vierstraat werd binnengedragen en zich onder behandeling van den arts Pols moest stellen, die lichte hersenschudding constateerde en a.lgehee- le rast voorschreef. Het oesterseizoen is geopend- D© eerste oesters zijn in den put aan den Harden Hoek gearriveerd. De gro-ei is naar omstandigheden zeer goed, terwijl ook de kwaliteit meevalt. Hansweert. Tengevolge van den hevi- gen wind is van het met kolen geladen Belgische sleepschip „Felicie 34", schip per Van Damme, de roerkoning stuk ge slagen. Na het schip langszij van een ander schip te hebben vastgemeerd, is het door de sleepboot „Oscar" naar Ant werpen gesleept RIIUnd-Bath. Gistermiddag ontlastte zich boven onze gemeente een hevige onweersbui. De bliksem sloeg in de (schoorsteen bij' J. Dl- in den tweeden Wieg, welke totaal werd vernield. Een voor de schoorsteen staande naaimachine vloog door de kamer. Ongelukken werden niet veroorzaakt- Terneuzen. Op initiatief van de heeren Mare Malotau en Adm. Buijsse uit Gent. zijn plannen in wording om in de ge meente Terneuzen, in de afdeeling Sluis kil, een nieuwe suikerfabriek op te rich ten, op dezelfde plaats, waar men voor 25 jaar eerst de eerste coöperatieve sui kerfabriek, thans gevestigd te Sas van Gent, wilde bouwen. Het zal een suiker fabriek worden met participatiecontract. De ies van .Arnemuiden. Die „Tel." schrijft; De ramp, die de vissch-ersvlaot van Ar nemuiden en Vlissingen heeft getroffen, brengt opnieuw de vraag naar voren, hoe het staat met de reddingsmiddelen aan boord van visschersschepen en of nu mot eens en vooral afdoende maatrege len kunnen worden genomen die rampen van zoo grooten omvang te voorkomen. Bij' de beantwoording van deze vraag dient allereerst de aandacht er op ge vestigd, dat, wat op de Dteurlo® is ge beurd, zóó zelden voorkomt, dat de plot selinge rakwinden zoo- onverwacht zijn gekomen, dat het noodweer den visschers zoozeer is overvallen, dat het een open vraag is, of bij' een ideaal-toestand der schepen en reddingsmiddelen, het aantal menschenlevens, dat te betreuren valt, wel minder zou zijn geweest. Maar wie een serieus onderzoek instelt naar het gebeurde, moet tevens erkennen, dat zoo in -dit geval al weinig uit te rich ten ware geweest met reddingsboeien en zwemgordels, de toestand aan boord van de kleine visscberschepen zóóveel te wen- schen overlaat, dat men zich verbaasd afvraagt, hoe het mogelijk is, dat zoo ■Weinig ernstige ongelukken gebeuren, hoe de -^chippers er altijd doorrollen en slechts een catastrofe plaa-ts heeft, als, zoioals nu, alles „tegenwerkt". Alles was tegen hen. Ze lagen rustig te visschen, niet eens ver buiten de kust De netten waren uitgelegd- Dfe natgere gende zeilen droogden. Daar plotseling komen geweldige golven aanrollen. Ze voelen plotseling het noodweer aankomen. Hadden ze op dat moment snel de netten gekapt, alles wat het schip hinderde in zijn bewegingen losgemaakt, dan nog zou den er misschien niet zoo. velen verdron ken zijn. Nu sloegen vier der schépen om. Die meeste liepen half vol water. De netten trokken naar een zijde en verhin derden, dal de schoepjes weer rechtop kwamen. Zoo kwamen vijftien mannen in de gol ven om. Want het is het laatste wat een visscher doet, zijn kostbare netten aan de zee prijsgeven. „Wat moeten we dan doen?" vroeg olns een Arnemuider visscher, die den storm van a tot z heeft bijgewoond, die zijn broer, zijn vader, zijn zwager en nog een verder familielid verloor bij deze ramp. „Stel u voor; we hadden zwemvesten gehad. Dié worden dan opgeborgen, b.v. in de kooi op een vaste plaats. En meent u nu, dat we, terwijl het schip opgenomen wordt als een stuk hout op een golf, zoo hoog als die toren daar, da.t we dan tijd hebben om dat ding aan te doen? Eer we bij' de kooi zijn, kan de schuit om liggen; op het ooigenblik, dat ik pie los laat van het want, kan©en golf me weg spoelen als ©en strootje". Maar er is moer. Als men de koppige mentaliteit onzer visschers kent, dan weet men, dat ze het meest goedkoop? en doel treffende reddingsmiddel nog niet zouden meenemen, omdat ze gewend zijn het zonder te doen. D(it gewend zijn is bij den visscher al les. Hij komt als jongen aan boord, 12, 13, 14 jaar oud. Soms al eerder. En dan vischt hij' met vader en broers, soms bij een oom, bijna altijd met familie. Zij vormen een oer-oude gemeenschap, waar uit al wat nieuw is, geweerd wordt, al wat verbetering wil, wantrouwend bezien. En de visscher, die zichzelf respecteert, haalt minachtend de schouders op voor reddingsmiddelen. „Vader ging ook zon der naar zee". Zoo krijgt men den toestand, dat zij wel tijd vinden elkander de hand tot afscheid te reiken; bij'deze ramp heeft men dat ge zien op een der omgeslagen scheepjes, waarvan allen verdronken, maar ze hebben geen tijd om een boei los te trek ken, die, los in een haak, bij de baud hangt en te water te springen met de arm geklemd om de boei, die ten minste hen weer naar boven trekt, als ze mee gezogen worden. Toen verleden jaar de Volendamsche visschers een hunner, die overboord was geslagen, voor hun oogen zagen verdrin ken, zonder dat ze in staat waren hem te helpen, worden o-p tel van botters reddingsboeien aangeschaft maar na de ramp o-p de Schelde is van een stroo- taing, om de schepen aldaar beter uit te rasten nog geen sprake. I Op de kleine visschersscheepjes be staat geen controle; zij vallen buiten de schepenwet en er is geen enkel toe zicht, dat voor den toestand aansprake lijk is. „Als de wet eischen gaat stellen", ver zekerde ons de heer v. d. Boom, de inspecteur van de scheepvaart te A'dam, die zooveel gedaan heeft voor de kust vaart en vooral voor de visschers, „als -de wet zelfs maar eenvoudige verbete ringen gaat vorderen, de meest simpele maatregelen tot beveiliging, dan leggen we de heele kustvisscherij plat, zonder de minste kans, dat we in de toekomst iets verbeterd krjjgen". „Immers de toestand aan boord van de open hoogaarzen, botters, schokkers enz. waarop drie, hoogstens Vier man varen, is zoo aldus onze zegsman, dat 't Rijk er maar het best aan doet, er1 niet naar om te kijken. Indien we toe zicht gingen houden op de kwaliteit der schepen, de masten, al het verdere ma teriaal, de verblijven der bemanning en wat dies meer zij, dan konden alle scheep jes opgelegd worden, want dan kwam er niet een de haven meer uit. Red dingsmiddelen, we zeilen het reeds, ont breken volkomen, er zijn niet eens ver- bandkisten aan boord en zélfs als we dit tjlles in orde zouden krijgen in den loop der jaren, als de tonnen gouds, die er mee gemoeid zijn, gevonden zou den kunnen worden, dan behoeft men ,nog slechts een blik op de kaart te wer pen om te zien, dat behoorlijke controle over een zoo verspreide visschersvloot volslagen onmogelijk zou zijn of "jaar lijks nieuwe tonnen zou kosten I" En als er één lichtpunt in deze zaak is, dan is het dit, dat de visschers meestal 'hun eigen schepen bevaren, dat hun per soneel meestal hun eigen kroost is, dat het ten minste ge'en reedors zijn, die o-p deze -wijze de mannen naar zee laten gaan- Als men de feiten nuchter beschouwt en men beaamt, dat thans het geld ont breekt om radicale verbeteringen tot stand te brengen, dan blijft vooropgesteld dit 'eene groo'te feitdat de les van Ar nemuiden voor alles een les is voor de visschers zelf. Een simpele reddingsgordel kost f 5- Elke uitgegeven vijf gulden kan het be houd van een menschenleven beteekenen- Dan dienen ze dit vraagstuk een punt van bespreking in hun vereenigingen te maken. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ooltgensplaat N. C. Bak ker te Benschop; te §t.-Philipsland A. W. M. Odé, cand. te Leiden. Aangenomen naar Gaast door J. P, Snoep te Ten Boer c.a. (Gr.). Geref. Kerken. Bedankt voor Zwammerdam door U- Buwalda te Oudebildtzijl. Geref. Gemeenten. Tweetal te Enkliuizen J. Vreugdenhil te Borsselen en J. 't Hoog, oefenaar te Papendrecht. Chr. Geref. Gem. Bedankt voor Harlingen door R- E. Sluiter té Assen. Doopsgez. gemeenten. Aangenomen naar Ilindeloopen Koudum door H. Bussemaker te Zijldijk (Gr.) Vrij Evangelische Gemeenten. Beroepen te Winschoten M. Mooy te OucTebiltzijl. Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen Duïtscli L. O. mej- T. G. H. van Elsacker van Westkapelle, thans on derwijzeres te Scheveningen. In verband met de nieuwe inrich ting der examens voor de hoofdakte heeft het hoofdbestuur der Vereeniging van .Chr- Onderw- tot den minister van onderwijs een adres gericht, waarin het opmerkt, dat de candidaten, die zich dit jaar aan het examen hebben onderworpen na één of meer jaren van studie, wegens den beperkten overgangstijd niet voldoende ge legenheid hebben gehad, om zich voor de nieuwe eischen te bekwamen; dat bo vendien de leeraren, met de opleiding belast, om bovengenoemde reden in de te behandelen leerstof over het algemeen niet voldoende georiënteerd konden zijn; dat dit ongetwijfeld tengevolge heeft ge had, dat vele candidaten moesten wor den afgewezen, die bij voortgezette stu die aan de eischen vervat in het nieuwe K. B. zouden kunnen voldoen; en ten slotte, dat zij, die zich dit jaar voor 't eerst aan het examen onderwierpen, ïn de ongunstige conditie verkeerden, dat ze in de vakken, waarvoor voldoende cijfers worden behaald, in 1925 opnieuw moeten worden geëxamineerd. Daarom verzoekt het hoofdbestuur v.n. den mi nister, een regeling te treffen, waarbij aan hen, die zich in 1924 voor het eerst aan dit examen hebben onderworpen, op billijkheidsgronden in 1925 vrijstelling Wordt verleend van die vakken, welke dit jaar voldoende waren-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2