Ifo -274 Vrijdag 29 Augustus 1S14 S8e Jaargang glazen flacons geel etiket De Mitogen van LuGeraa. Buiteniani FEUILLETON. f i i i m Wij vestigen er de-aandacht op, dat Foster's Rugpijn Nie ren Pillen thans uitsluitend verkocht worden in verpakt in met zwarten opdruk. Weigert alle andere ver- pakkingen. FOSTER-NIC CLELLAN Co., London. De Zeeuw aan de regeering en aan de Duitsche dele gatie 'hadden gesteld. Hoogstwaarschijn lijk zullen nu de Duitsch-nationalen dus tegen de wetsontwerpen stemmen. Voorzoover de toestand zich op het oogenblik laat overzien kan dus de ontbinding van den Rijksdag en eventueel een volksstemming worden verwacht, want de meerderheid van 2/3 loopt nu gevaar. De regee- ringspartijen, zoowel als de sociaal-de mocraten schijnen een nieuwen kiesstrijd niet te vreezen. De sociaal-democraten hopen een. aantal zetels, die zij bij de jongste verkiezingen aan de communisten •hebben moeten afstaan, te heroveren, ter wijl de regeeringspartijen erop rekenen, dat de Duitsch-nationalen, die bij de ver kiezingen veel geluk hebben gehad, hun winst weer zullen verliezen. Het oordeel van Millerand. zoodat zij scherp afsteken tegen .den donkeren achtergrond. De Are de Triom- phe b.v .wil hij doen beschijnen door 13 zoeklichten op betrekkelijk kórten afstand, terwijl het bovenste gedeelte zou moeten belicht worden door zoeklichten op groo- ter afstand geplaatst. Het stormweer in Engeland. De Engelsche bladen publiceeren thans eenige bijzonderheden omtrent de stor men, welke de laatste dagen boven En geland hebben gewoed, uit welke gege vens duidelijk de hevigheid van deze stormen blijkt. Zoo heeft de mailboot „Laconia" van de Cunard Line het zeer zwaar te ver antwoorden gehad. Het schip was de Mersey ppgestoomd ten einde gedokt te worden doch de hevige storm maakte zulks onmogelijk. Daarom wierp de „La conia" haar heide ankers uit ,ten einde bij kalmer weer op te stoonren. Het water was echter zoo woest, dat de boot van de ankers werd losgeslagen en door den stroom werd meegevoerd. De golven, op gezweept door een weestelijke bries, beuk ten de oevers, doch de „Laconia" wist toch op eerbiedigen afstand van "de dij ken te blijven. Ten slotte konden eenige sleepbooten haar op sleeptouw nemen en vastmeren, totdat de boot in staat was naar het dok op te stoomen. De bezoekers van de tentoonstelling te Wembley hebben eveneens van -het stormweder 'kunnen genieten. Zóó hevig was de regenval, dat heele stukken -van het terrein werden overstroomd: het le ken wel kleine meren. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE 80ES Bureaux: Lange Vorstsfraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: ,Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. na. 259 HET HISTORISCH MATERIALISME. In de Marxistische wereldbeschouwing zooals die uitkomt in de leer van het historisch materialisme is, zooals we een j vorig maal zagen voor een almachtig God j geen plaats. Een schoonzoon van Marx schreef dan ook letterlijk: Met schande en smaad wordt God uit de natuur verjaagd. Daar waar de onbarmhartige critiek aan het j woord kwam was 'trnet den onnoozelen God Israëls gedaan en als een simpele veldwachter werd hij dan ook tijdens de Revolutie door een decreet afgeschaft. Dat zijn schrikkelijke woorden, maar toch woorden die geheel in overeenstem ming zijn met 'tdoor de Snc.-Democraten gehuldigde Marxistische beginsel. Maar als er dan geen God is. als er in het heelal, waar alles door stoffelijke oorzaken bewogen wordt, voor God geen plaats is, hoe komt het idan, dat er zoovele menschen zijn, die met geheel hun hart hun God aanhangen, hoe is 't dan mogelijk dat de Christelijke gods dienst zich de eeuwen door heeft kunnen handhaven? ^Het Marxisme geeft .daarvan de vol gende verklaring. De godsdienst is niets anders dan een weerspiegeling van stoffelijke verhoudin gen, dc spookachtige weerspiegeling in 'het menschelijk brein van uitwendige machten die het dagelijksch leven der menschen beheerschen en waarin de aardsche machten de gedaante van bo- venaardsche machten aannemen. De menschen worden door allerlei on heilen err rampen bestookt, zij staan voortdurend aan allerlei gevaren bloot, en als gevolg daarvan denkt men zich een of andere geheimzinnige hoogere macht, die in staat is de gevaren af te wenden. D.e godsdienst vindt feitelijk zijn oor sprong in dc onkunde der menschen. Zoo werden eerst door wilde en onbe schaafde volken de natuurkrachten aange beden. Donder en bliksem, zon en maan. Met de veranderde omstandigheden en de voortschrijdende ontwikkeling veran derde dit. De mensch ging de natuur meer beheerschen en in verband daar mede wijzigde zich ook zijne godsbe schouwing. Ook de Christelijke Godsdienst wordt op deze wijze verklaard. De leer van de uitverkiezing om maar iets te noemen, is een gevolg van de productieverhoudingen, waardoor vaak een plotselinge wisseling vande fortuin mogelijk was. Dit leidde er toe, dat men. zich een vrijmachtig God ging denken, die den één Jhad voorbeschikt tot een eeuwig wel, en den ander tot een eeuwig wee. Voor een schepping is in dit stelsel na tuurlijk geen plaats, evenmin als voor een zondeval. Als men van een zondeval wil spreken dan moet dit zijn, de vor ming van het privaat bezit, waardoor de mensch in de ellende werd gestort. Hieruit volgt dat in de Sociaal-De mocratie ook voor 'n Zone Gods als Heiland en Verlosser der menschheid geen plaats is. Het privaat bezit "is de oorzaak, van alle ellende, welnu dan is ook de ophef fing van het privaat bezit, dan is het socialisme de verlossing. Als eenmaal de kapitalistische pro ductiewijze door de socialistische zal zijn vervangen, dan zal voor de mensch heid het heil dagen en de nieuwe be deeling aanbreken. Niet de Zone Gods de Verlosser, maar 23). O, God, Gij hoogste Majesteit, Houd Uwe vleug/en uitgebreid, Tot onze kleine krachten. Wij zullen door Uw wijs bestier, En strijdend onder Uw banier, In 't Vaderland vernachten I Dira komt het eind van onze ellend', Wianneer Ge ons hulp1 uit Zion zendt, Ons laat Uw aanschijn lichten; Want schild, noch speer, noch doodend staal Verschaft ons ooit de zegepraal; Dien Gij1 niet helpt, moet zwichten. Denk aan Uw oude schaapskooi, Heer, Aan onze vaders, die weleer Dien marteldood hier stierven; Of om Uws Naams wil voortgejaagd,' En tot den dood toe, fel geplaagd. Op| deze bergen zwierven. Verschijn met Uw genade en kracht, Aan 't nu gebannen nageslacht, zooals Het Volk in 1913 in een Kerst artikel 'waarin de socialistische kerstge dachten vertolkt werden schreef: Het mo derne proletariaat in getal en kracht groeiende is de nieuwe Messias, die zal opstaan om de menschheid te bevrij den. En als dan die Messias gekomen is, wél, dan zal ook een ongekende heilstaat aanbreken. 1 In de plaats van de stad met paarlen ploorten in Gods Woord ons geteekend, heeft men een socialistische hemel, die zich zal openen, zoodra het kapitalisme is vernietigd. Met den godsdienst, die, zooals we za- gten, met de sociale toestanden samen hangt, is het dan vanzelf gedaan. De mensch wordt dan zichzelf bewust, Hij wordt dan phs eigenlijk in den vol len zin des woords: mensch. Aan een vreemde, bovennatuurlijke macht, waaraan hij zich kan vastklemmen en. die hem kan beschermen, is dan geen behoefte me-er. Tegelijk met het kapitalisme zal nood zakelijk ook de godsdienst verdwijnen. Als het Socialisme werkelijkheid wordt, dan zal naar het woord van dr Gorter, de godsdienst als een laffe schim van deze aarde wegvluchten. Als er geen verdruk kers meer zijn en de verdrukten geen be hoefte meer hebben aan hoogere bescher ming, dan zal de godsdienst vanzelf zijn natuurlijken dood sterven. Niet alleen het godsdienstige, maar ook het zedelijke leven wordt vólgens de leer van het historisch-materialisme, uit stof felijke oorzaken verklaard. Het huwelijk bijv. is g>een goddelijke instelling, maa.r het vindt zijn oorzaak in het privaat bezitj het is een kapitalis tische uitvinding en zal bij1 de komst van het Socialisme vanzelf verdwijnen. Die zedelijkheid is niet anders dan de heerschende gewoonten, aldus bepaald om te beter het kapitalisme te kunnen dienen. Recht in absoluten zin, een recht Gods bestaat niet. Het vindt zijn grond in -de eigendomsverhoudingen en heeft slechts ten doel het. kapitalisme te dienen. Hieruit volgt, dat de justitie in den grond der zaak niets anders is dan een klasse-justitie. Ook een eigenlijke zedcleer wordt niet erkend- Er zijn geen vaste, onverander lijke waajheden en wetten, maar alles wisselt met de stoffelijke verhoudingen. Wat vandaag deugd heet, wordt morgen als ondeugd beschouwd, wat heden -goed wordt genoemd, is morgen kwaad. Een toetsing van deze leer aan de Christelijke beginselen mag in dit blad zeker als overbodig worden beschouwd. Het is toch voor ieder duidelijk, dat deze leer in lijnrechten tegenspraak is met Gods Woord, en dus ook voor hen, die voor'dat Wioord wenschen te buigen onaannemelijk. Ieder gevoelt, dat de Soc. Democratie, in den grond der zaak niets anders is, dan een goddeloos stelsel, dat wij: niet kunnen aanvaarden, maar dat wij' met al de kracht die in ons is, hebben tegfen te staan. Be politieke toestand in Duitschland. De Duitsch-nationalen hebben besloten hun houding niet te wijzigen en getrouw te blijven aan de zeven voorwaarden, die zij voor het begin van de conferentie van Londen bij het onderhoud van den rijkskanselier met de leiders der partijen Wanneer wij tot U roepen. Zij wierpen onz' altaren neer, Die heiligdommeh zijn niet meer; Ons drongen zij tot vluchten. Hoor ons, o God, en deel Uw vree Zoo menig bloedend harte mee, Gescheurd van huis en magen; Zoudt Gij ons om den ctierb'ren grond, Waar 'thuis der vad'ren eenmaal stond, •Vergeefs U laten vragen? t Neen, neen, verbannen we elke vrees, Hij, Die ons vroeger hulp' bewees, Zal ze ons nu niet ontzeggen; Want God, de Heer is ons terzij, Die^ weldra 's vijands hoovaardij In 'tstof zal nederleggen. Ja, Israëls God is onze kracht, Laat ons toch in Zijn groote iniacht Dien zwaren strijd, beginnen. Die keus, die Hij ons heeft bereid, Is strijdend onder Zijn beleid, Te sterven of verwinnen! Daarna begonnen zij' getroost en ge sterkt hun nederdaling in de vallei van Pragellas, en richtten zich naar den Col de Pis, een hoogen berg, die aan de In een interview heeft de oud-president van de republiek Millerand o.a. verklaard, dat z.i. het belang van Frankrijk ligt in het zoo spoedig mogelijk herstel van Eu ropa. Millerand gaf uiting aan zijn be zorgdheid, dat toenadering tot Rusland nutteloos en gevaarlijk zou blijken. Het belangrijkste resultaat van de Londen- sche conferentie achtte hij de entente onder de geallieerden. Vervolgens ver klaarde Millerand het te betreuren, dat men te Londen niet de hoogst belang rijke kwestie van de veiligheid had be sproken. Hii herinnerde aan de vloot- schouw, waardoor MacD'onald het Brit- sclie volk duidelijk maakte de veiligheid van Engeland boven alles te stellen. Frankrijk, aldus Millerand, moet de kracht van zijn leger niet in gevaar brengen, dat de werkelijke waarborg is voor zijn vei ligheid. Oók Novemberweer! Uit alle streken van Frankrijk dezelfde klachten over het Novemberweer, dat de vacantiemaand bij uitnemendheid met zijn gure vlagen en stortregens treft. Öp de kust zijn reeds verschillende onge lukken voorgekomen; menschen verdron ken, pleizierjachten op de rotsen gedre ven, enz. En de voorspellingen gewagen nog maar steeds van depressies, depres sies en nog eens depressies. Uit Grenoble wordt gemeld, dat daar hevige koude heerscht en dat er zooveel sneeuw is gevallen, dat het verkeer er ernstig door wordt belemmerd. In heel Frankrijk klaagt men trouwens over een ongewone koude, een „koude golf", zelfs 13 graden. Eerst recht een lichtstad. Het volgend jaar Wordt te Parijs een tentoonstelling gehouden voor moderne decoratieve kunst. Het gemeenteraadslid Riotor heeft thans voorgesteld dan de voornaamste kunstbouwwerken als de Triomfboog, het stadhuis, de Notre Dame, enz. 's avonds in een zee van licht te doen baden door middel van zoeklichten. vallei van St Martino grenst. De Bazille, waarvan wij later meer zul len spreken, overgetrokken zijnde, be klommen zij de hoioge Alp1 van Coline en zetten den voet in hun eerste vaderland- sclie dorp Prali. De woeste schoonheid van dit bergdorp is door niets overtrof fen, tot op heden behield het zijn weel derige natuurp'racht. Het is de bakermat der stormen en oiiweders van de Alpen, het vaderland der sneeuwvallen. Geen spioor van vruchtbaarheid laat zich hier ontdekken, uitgenomen eenige weinige planten aan de oevers der Germanasca, die op enkele plaatsen door vooruitste kende rotsblokken voor het geweld der stormen zijn beschut. Dikwijls zien deze dalbewoners gedurende acht maanden niets anders da,n sneeuw. Dit is de plaats, die de Wpldenzen gedurende een duizend tal jaren tot bun .toevluchtsoord uitko-, zen. Wanneer de banieren der waarheid uit de heiligdommen van Bobbio ver dreven waren en de indringende vijand de vruchtbare akkers van Lucem ver woestte, vonden de vervolgden altijd een veilige schuilplaats tusscben de rotsen in de holen en cup' de eenzame ijsvelden van Prali. Men kan zich voorstellen, wat de ballin- De Amerikaansche president met vacantie. President Coolidge neemt, wat vacantie op de boerderij van zijn vader bij Ply mouth, in den staat Vermont. Zoo'n va cantie is in vele opzichten voor een pre sident van de V. St. een aardige tijd- passeering. Cooldige is b.v. erg knap in het bijeenharken van het hooi. Dezer da gen was hij, gekleed in een dagloonërS- kiel uit één stuk, juist bezig met het hooi-harken toen drie vrienden van den president in een auto voorreden. Het wa ren Edison, 'Henry Ford en de millionair Harvey Firestone een fabrikant van auto banden. De drie heeten gingen kampee ren op een der Duizend Eilanden in de St. Lawrence. .Het was de eerste maal, dat Ford en Coolidge elkaar na de cam pagne voor de candidatuur ontmoetten-. Er werd noch over de binnenlandsche noch over de buitenlandsche politiek ge praat- Coolidge leidde de gasten rond op de hoeve en liet hun de akkers, de beesten, de stallen en het woonhuis zien- Toen vertrok het drietal weer en Coolidge ging opnieuw aan het hooien. Tot slot begaf hij zich naar de ahornboomen op het goed om suikersap af te tappen, want daar was hij al als kind zoo dol op- Korte berichten. Een Bulgaarschc torpedoboot heeft een zeilschip opgebracht, dat tachtig kis ten met wapenen en munitie aan boord bleek te hebben, die van Rusland uit moesten worden binnengesmokkeld. De Engelsche regeering en die van Canada hebben een plan goedgekeurd voor de landverhuizing van 3000 huisge zinnen uit Engeland naar- 'Canada waar (hun land en huizen worden verschaft. De prins van Wales, die zich aan boord van ïle Berengaria op weg naar Amerika bevindt, wordt 29 Augustus te New-York verwacht, üenzelfden dag* gaat hij naar Washington om president Coo lidge te bezoeken. gen gevoelden, toen zij na een afwezigheid van drie jaren voor het 3'erst hun vader- lanclsehen g'rond weder aanschouwden, en voor "teerst weder een voet zetten in het bedehuis, waarin zich bun vaders verzameld hadden, en dat een der wei nigen was, die de vernielzucht hunner vijanden had verschoond. Hun vreugde was echter niet onvermengd, want recht matige verontwaardiging vervulde hen bij het zien der teekenen van den Antichrist, die lang]s de wanden waren neergezet. Het krucifix was geplaatst op dezelfde plaats, waar de Godsman gewoon was tegen den beeldendienst te protesteeren; de overblijfselen der waskaarsen stonden nog op de kandelaars, terwijl verwelkte bladeren en rouwkransen n'og hier en daar op den vloer verspreid lagen, als gedenkteekenen der heiligschennende ge daanteverwisseling', die deze tempel der bergen had ondergaan. Het zwaard en de bajonet moesten het bedebuis schoon vegen, terwijl de overblijfselen onder den uitroep: „Zoo mogen al Gods vijanden vergaan 1" in bet vuur geworpen werden. Daarna zongen ziji den 74sten Psalm, dien zij zoo geheel op' hun tegenwoordigen toestand gepast vonden; „O God, waarom verstoot Gij in VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Psr 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers10.05 Prijs der Advertentiën: 14 regeis f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. N De Duitsche gezant te Boedapest heeft aan de Hongaarsche regeering een nota overhandigd waarin verlangd wordt, dat indien blijkt, dat Heinrich Foerster werkelijk gearresteerd is en vastgesteld wordt, dat hij de moordenaar van Erz- berger is, hij zal worden uitgeleverd. Volgens de Berlijnscbe bladen heeft de Badiscbe Maschinenfabrik te Durlach tegen '15 September het geheele perso- heel ontslag aangezegd- Die Saksische industrieelen hebben de Duitsche rijksregeering verzocht, bij de Engelsche regeering te protesteeren tegen het herstel van de belasting van 26 pet. op uit D;uitschland ingevoerde goederen. f Volgens een bericht uit Lissabon hadden Woensdagnacht aldaar verschei dene bomaanslagen plaats, die weinig schade veroorzaakten. De daders wisten te ontkomen. O v e r s t r o o m i n g en tengevolge van den overvloedigen regen der laatste weken veroorzaken in het midden en Zui den van Noorwegen aroote schade. Op sommige plaatsen, is de bevolking ge dwongen de huizen te verlaten. Op het Argentijnsche passagiers schip Asturiano, hetwelk met 320 passa giers pnderweg was van Buenos-Avres naar Punta Arenas, zijn twee bom men ontploft, waardoor brand werd veroorzaakt. Menschenlevens vielen niet te betreuren. Prinses Mary is bevallen van een zoon. Prinses Mary is de eenige dochter van den Engelschen koning. Zii .is gehuwd met burggraaf Lascelles. Dr Donald Baynes, een bekend ge neesheer uit het Westend van Londen, die zijn practijk zag "yprloopen door het verlies van zijn gezichtsvermogen, als gevolg zijner proefnemingen op het ge bied van electro-therapie, was gisteren op zijn 82ste jaar genoodzaakt een ouder domspensioen aan te vragen, aangezien hij over geenerlei geldmiddelen meer be schikte. De ll.OOO.OOOste bezoeker kwam gister op de tentoonstelling te Wemblev. d.w'.z. op den 104den dag sedert de ope ning. Dat geeft een gemiddeld aantal be zoekers per dag van 106.600. In de laatste eeuwigheid? Wiaarom zon Uw toorn roo- ken teglen de schapen Uwer weide? Ge denk aan Uwe vergadering, die Gij' van ouds verworven hebt; de roede Uwer erfenis, die Gij verlost hebt; den berg Zion, waarop Gij; gewoond hebt. Hef Uwe voeten op tot de eeuwigie verwoestingen de vijand heeft alles fti h-et heiligdom verdorven. Uw wederpkrtijders hebben in het midden van Uw vergaderplaatsen ge bruld: Zij hebben hun teekenen tot tee kenen gesteld Alzoo Rebben zij der- zelver graveerselen samen met houwee- len en beukhamers in stukken geslagen. Zij hebben Uw heiligdommen in het vuur gezet, ter aarde toe hebben zij' de wo ningen Uws Naams ontheiligd. Zij heb ben in hun hart gezegd: Laat ze ons te zamen uitplunderen; zij1 hebben alle Gods vergaderplaatsen in het land verbrand, enz T „Ik beklom toen", zegt Arnaud in zijn eigien verhaal, „een bank in de openstaan de deur, opdat ik zoowel door ben die binnen, als die buiten stonden, zou kun nen verstaan worden, en p'redikte pver deze gewijde zangen Israëls". (Wiordt vervolgd). i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1