landsche Zaken opnieuw van den onverbreke- lijken band tusschen Nederland en Limburg getuigde, niet zonder eenigen grond gehouden zijn. De aanleiding daartoe zou te vinden zijn in zekere eisphen, door de Belgische en Fransche regeeringen op de Londensche Confe rentie gesteld, betreffende de veiligheid van België en Frankrijk. De wjjze, waarop Mac Donald te Londen de Fransche eischen ontvangen zou hebben, zou de Nederlandsclie regeering aanleiding tot deze ongerustheid gegeven hebben. De rijwielbelasting. Het Eerste Kamerlid Jhr W. C. de Jonge beeft aan den minister van Fi nanciën een vijftal vragen gesteld over de uitvoering van de Rijwielbelasting. Hij meent, dat door de schijnbare lankmoe digheid, die wordt toegepast, prompte be talers worden geschaad en nalatigen be voordeeld en vraagt ten slotte of de minis ter bereid is, zonder uitstel, af te kon digen, dat op „dien en dien" datum ieder bekeurd zal worden, die een rijwiel berijdt zonder plaatje of bewijs van vrijstelling enz. Broekhuys en de journalisten- Door de uitgevers Buyten en Schipper- heyn te Amsterdam is dezer dagen een brochure gepubliceerd, samengesteld door iemand, die zich teekent als „Insider" en waarin onthullingen worden gedaan over de zg.n. premieleeningen van Broekhuys. „Insider" vertelt, dat de pers in dienst stond van Broekhuys tegen idem zooveel en daarvoor van de trekkingen der pre mieleeningen een opgeschroefd en onjuist verhaal gaf. De journalisten, die deze trek kingen bijwoonden, kregen van den heer Broekhuys op royale wijze een vergoe ding vQor reis- en verblijfkosten, terwijl voor bijzondere reclame stukjes in de cou rant belooningen van 3 a f400 aan jour nalisten werden gegeven. „De Rsb." vestigt er de aandacht op, dat hier ongetwijfeld een zeer ernstige beschuldiging tegen de Nederlandsclie journalistiek wordt uitgesproken, die in hooge mate de integriteit van de Neder landsclie pers aantast. Het zijn maar zeer enkele bladen ge weest Red. Z.), die indertijd in de redactioneeïe kolommen voor de loterijen en trekkingen van den heer Broekhuys reclamestukjes geschreven hebben. We weten niet, of deze bladen zulks deden tegen een geldelijke belooning van f3 A Ï400. Het schrijven van die reclame- stukjes was al erg, maar wanneer het ging tegen idem zooveel, dan zouden deze journalisten zich zoozeer tegenover hun vak vergrepen hebben, dat een open bare correctie niet uit mocht blijven. Wij meenen dan ook, dat er alle reden voor de journalistenorganisaties aanwezig is om deze ernstige aan Klacht tegen de Ne derlandsclie journalistiek nauwkeurig te onderzoeken. De maatregelen hiertoe zijn inmiddels reeds genomen. Het inkomen dor Nederlanders- In het door het Centraal Bureau voor de Statistiek onlangs uitgegeven Statis tisch Zakboek komt op bl. 43 een inte ressant staatje voor betreffende de Rijks- inkomstenbelasting. In het belastingjaar 1921—22 waren 1.638.456 personen in de Rijksinkomstenbelasting aangeslagen met een gezamenlijk inkomen van 4292 millioen, opbrengende een belasting van ruim 130 millioen. Uit dit staatje blijkt o.m., dat 63 pCt. der aangeslagenen een inkomen had van minder dan f2000, 93 pCt. een inkomen van minder dan f5000 ten 97.8 pCt. een inkomen van- minder Idan f 10.000. Slechts 2.2 pCt. had dus 'een inkomen van f 10.000 of hooger en slechts 0.79 pCt. van f 20.000 of hooger. Deze laatste betrekkelijk kleine cate gorie van 13.036 personen betaalde te zamen ruim 53 pCt.,- dus meer dan de helft der gelieele inkomstenbelasting. De 3730 rijken, die een inkomen van f50.000 en meer hadden, betaalden te zamen ruim 41 pCt. van deze belasting, 'de 1335 allerrijksten, met een inkomen van f 100.000 en daarboven, betaalden bijna 30 pCt. der geheele belasting! Wij zfjn benieuwd naar de gegevens over 1922 23, welke, naar we vernemen, binnen kort bekend zullen worden. Het Volksblad De Amsterdammer. Naar men verneemt is, behoudens ver mindering na gedaan verzet, het faillis sement van de Amsterdammer, Christe lijk Volksblad voor Nederland te Amster dam, dd. 11 dezer geëindigd met een uitkeering aan pref. schuldeischers van 100 pCt. en aan concurrente schuld eischers van 3.95 pCt. Een rood glaasje a. u. b. Een auto-bestuurder schrijft aan het Vad.: 't Is mij nog niet overkomen, maar 'ik ken collega's, die het ongeluk hebben gehad in 't duister een fietsrijder achter op te rijden en hem overhoop te werpen Vóór hij er op verdacht was. Ik moet aan zoo iets altijd denken, wanneer ik 's avonds over een donkeren weg rijd en ik kijk dan dubbel scherp uit. Maar teen ongeluk zit in een klein hoekje en ik ben er niet zeker van, dat niet, trots alle opmerkzaamheid, mij ook zooiets zal overkomen. Dan krijg ik natuurlijk de schuld en toch is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de fietsrijder zelf voor het ongeval verantwoordelijk is. Hij heeft een licht, dat naar voren uitstraalt, maar geen achterlicht en als nu een. wielrijder op den gewonen weg rijdt niet in den kegel van een mijner zoeklichten, dan kan het gebeuren, dat ik op hem zit, vóór ik hem in de gaten heb gekregen- Dat ware te vooi'komen geweest als de man achter op zijn fiets een rood glaasje had bevestigd, dat bij de minste verlich ting licht uitstraalt vooral wanneer het facetten heeft. Zoo'n glaasje kost geen schatten; voor enkele dubbeltjes heeft In en er al een en wil men een heel mooi hebben, dan betaalt men een gul den of iets meer er voor. Maar dat roo- de schijnsel werkt als een waarschuwing voor <leu achteropkomende en zou me nig ongeluk voorkomen- Zou men het hebben er van niet even goed veilplicht kunnen stellen als het rij den met licht na zonsondergang? De Westerschelde. Naar aanleiding van den terugkeer van de Belgenland in de haven van Antwer pen heeft de gezagvoerder van hel schip aan een redacteur van de „Neptune" verklaard, dat de pas van Rilland niet zonder gevaar blijft voor groote transat lantische schepen. Voor wie komt uit de richting van de zee, vertoont de pas, die niet eens twee honderd meter breed is, een vrij scherpe bocht, een verkeerde beweging of het ontmoeten van een an- 'der schip in de nauwe geul aldaar, zou een ramp ten gevolge hebben. De pas van Rilland moet dan ook worden ver breed en de vaart streng gereglemen teerd. Wordt de invaart van den pas ver beterd, dan is de toestand van het vaar water van Rilland veel gunstiger, dan de pas van Bath ooit is geweest. "Te Valkenisse is alles in volmaakte orde en het zal voldoende zijn te waken, dat de huidige diepte behouden blijft. Staking in het stootnvisscherjf- b e d r ij f Er is een slaking uitgebroken bij de groote reederijen in het stoomvisscherij- bedrijf te IJmuiden. Gisteren hebben de directies met de leiders van 'de arbeiders gesproken. Vandaag zullen de vakorga nisaties vergaderen- Allerlei. Te Bergen op Zoom is de woningnood blijkbaar achter den rug. Van 80 nieuw gebouwde woningen staan er 29 ledig. Van een ander complex zijn nog slechts 7 wo ningen bewoond, al wordt nog met enkele personen onderhandeld- Het Tweede Kamerlid de heer Wijn koop moet nog steeds het bed houden. Hij heeft van een gevatte kou een long- katarrh overgehouden, die _eerst langzaam aan begint te beteren. Monument-Van Dale. Op 3 September des namiddags hoopt men de onthulling van het monument voor den grooten Nederlandschen Taalkundige en historicus J. H. van Dale te Sluis te doen plaats hebben. Het monument is een keurige buste van den heer van Dale, die volgens hen, die hem gekend hebben, uitnemend lijkt, op een zeer mooi voetstuk. Het staat op een prachtige plaats in het plantsoen van Sluis op de oude wallen, van waaruit men over het nu ingedijkte Zwin een ruim uitzicht heeft naar St. Anna ter 'Muiden, de blonde duinen der Noordzee en het oude Cad- sandria. Het werk doet den Zeeuwschen beeldhouwer Puijpe te Apeldoorn alle eer aan. Het is de bedoeling dat de gasten en zij die de onthulling zullen bijwonen, zich te 1 uur verzamelen ten stadhuize en dan in optocht onder de vrooliike ton nen der muziek zich naar het plantsoen begeven. Aldaar zullen dan eenige korte toespraken gehouden worden, o.a. door de professoren de Vooys uit Utrecht. Vercoullie van Gent, en een paar ge schiedkundigen, wier naam nader bekend zal worden gemaakt, door een der opvol gers van v. Dale aan de openbare school te Sluis, den heer Kerpensteijn, meer in het bijzonder over v. Dale ais para goog, terwijl verschillende deputaties van genootschappen of vereenigingen of wel particuliere personen gelegenheid zullen hebben daar een woord te spreken of bloemenhulde aan te bieden. De onthul ling zelve zal geschieden door den heer Commissaris der Koningin in Zeeland. Na afloop der plechtigheid bij het monu ment zullen verschillende personen zich vereenigen aan een noenmaal. Men ver wacht ook uit België en vooral uit Vlaan deren verschillende deputaties om mede den dag te maken tot teen dag van betooging voor den Nederlandschen stam en versterking der Nederlandsche een heid. Laat ook vele Noord-Nederlanders en daaronder de Zeeuwen zich naar Sluis begeven om in van Dale tevens hun sympathie voor Zeeuwseh-Vlaanderen te uiten. Van Dale is als taalkundige voor den geheelen Nederlandschen stam van de grootste beteekenis en als geschied kundige inzonderheid voor Zeeland en Vlaanderen kenner van het glorietijd vak der Vlaamsche en daardoor Zeeuwsch-Vlaamsche geschiedenis als geen ander. Titulaire p'romo'ties. Toege kend is de titulaire rang van: ritmeester met ingang van morgen aan den le luit. Jhr P. J. Boo-gaert; reserve-ritmeester, met ingang van 18 Aug. aan den res. Ie luit. W. van der Mandele; met ingang van 19 Aug aan den res. le luit. Jhr Mr Dr J- D- H. de Beaufort. Met ingang van 20 Aug. aan den res. le luit. Jhr L. M. van Reigersberg Vcrsluys. Kapitein. Met ingang van 20 Aug. aan p. C. J, Tissot van Patot en G. F. Ilengeveld, van het 'dienstvak der militaire administratie. Loonactie in Zeeuwseh- Vlaanderen. Door de Ned. Vereen, van Fabrieksarbeiders wordt, in samen werking met den Belgischen Fabricks-ar- beidersbond en den Ned R.K. Fabrieks- arbeidersbond een loonactie gevoerd in Zeeuwseh-Vlaanderen. Voor eenige weken geleden is aan een zestal groote fabrieken een verzoek gezonden, de minimumloonen op f21 per week te brengen. Hierop hebben de verschillende fabrie ken geantwoord, dat een reorganisatie van de loonen overbodig wordt geacht Die superfosfaatfabriek te Sas van Gent heeft aan een aantal arbeiders oen loonsver- hooging gegeven van 2 en 3 cent per uur. De directie deelde mede, dat, behoudens enkele uitzonderingen, de gemiddelde loo nen het gevraagde minimum overschrij den Hoewel de organisaties dit niet ont kennen, is toch deze directie kenbaar gemaakt, dat het niet om het gemiddelde doch om het minimum gaat. Aan de stijfselfabriek laat de directie niets van zich hooren. Aan de Gokesfabriek te Sluiskil worden loonen betaald van 30 en 35 cent per uur, waarvoor zware arbeid moet worden ver richt. De organisaties zijn met elkander overeengekomen de directies van aJ de fabrieken op te zoeken teneinde te trach ten overeenstemming te bereiken. Burgemeesters- Bij Kon. Be sluit zijn benoemd: tot burgemeester der gemeente Tholen mr A- J- y. d. Hoeven; der gemeente Poortvliet W. Dronkers, se cretaris van die gemeente; der gemeente Scherplenisse Di J. Visscher. (Stcrt). Vuur wapen wet- Aan de bur gemeesters in Zeeland is dooi' den Com missaris der Koningin deze circulaire ge zonden Bij1 brief van 12 Augustus 1924 schrijft de Minister van Justitie het volgende; „Ik heb de eer U te berichten, dat mij is medegedeeld, dat tal van ho-uders van bijzondere machtigingen, bedoeld in art. 3, eerste lid, sub 4e der Vuurwapjenwet 1919, in de meening zouden verkeer en, dat deze machtigingen ook bij verhui zing naar een andere gemeente geldig blijven. Dit is onjuist, aangezien oen dergelijke machtiging slechts van kracht is, indien zij is afgegeven door het hoofd van politie der woonplaats van belanghebbende. Indien over de aan vraag om een machtiging als bovenbe doeld in hooger beroep door den Conunis- saris der Koningin is bbeslist, dat geldt evenzeer, dat de machtiging vervalt bij ver huizing naar een andere gemeente. Ten einde te voorkomen, dat bij niet-opnieuw in de nieuwe gemeente, aanvragen en verkrijgen van een machtiging, men zich zoodoende zonder de vereischte machti ging' in het bezit van een vuurwapen zoude bevinden, zonde het wel aanbeve ling verdienen, dat de hoofden van plaat selijke politie bij voortduring bekend wor den met nieuw in de gemeente zich vesti gende personen; de gegevens zouden hun bij1 de gemeentelijke administratie verstrekt kunnen worden. Ook kan het nuttig zijn, indien hij: vertrek van een houder van een machtiging het hoofd van plaatse lijke politie, indien die daarvan op de hoogte mocht zijn, zijp ambtgenoot van de mogelijk bekende nieuwe woonplaats, terzake inlicht. Ik moge van deze gelegenheid gebruik maken ei de aandacht op te vestigen, dat bedoelde machtigingen niet voor on- bepiaalden tijd behoeven te worden ver leend, doch dat verleenen voor b-V. een jaar is geoorloofd. Tenslotte wijs ik er nog op, dat de bij zondere machtigingen a.ls boven bedoeld, ook in andere gemeenten en provinciën geldig zijn, d.w.z. dat men, indien men zich met zijn vuurwapen, waarvoor de machtiging geldt, in een andere gemeente of provincie bevindt, niet noodig heeft een bijzondere machtiging, afgegeven door het hoofd vau politie ter plaatse alwaar men zich bevindt, aangezien immers, ge lijk hierboven gezegd is, het voorhanden hebben van een vuurwapen gedekt moet zijn en ook alleen gedekt behoeft te zij'n, door een machtiging, afgegeven door het hoofd van plaatselijke politie ter woon plaats van belanghebbende". Die Prot. Landdag te Maria,- Iloorebeeke. „Het Laatste Nieuws" schrijft: Veel opzien wekten Vrijdag in Zuid- Vlaanderen een rij1 va.n twaalf autobussen en auto's, waarin men de bekende Zeeuw scbe kleederdracht ontwaarde. Ruim honderd vijftig Zeeuwen hadden den pro testanten landdag to Maria-Hoorebeke bij gewoond. Deze wordt daar elk jaar op 15 Augustus gehouden. Er waren her vormden opgekomen uit Fransch- en Zeeuwsch- en het eigen Vlaanderen en allen spraken dezelfde taal en verstonden hetzelfde beschaafd Nederlandsch van de sprekers uit België en Nederland. Die be zoekers kwamen van Maria-Hoorebeke, Geeraaidsbergen, Rons©, Brussel, Molen beek, Ufckol, Schaarbeek, Gent, Antwerpen, Roeselare, Kortrij'k, Brugge, maar ook van Biuinkerken, Roubaix, van Terneuzen, Axel, Zaamslag, zelfs van Rotterdam en Arnhem. De zangvereeniging „De Vlaam sche Olijfberg", wisselde de spreekbeurten met liederen af. Het weer begunstigde de vergadering, al waren de verstkomenden met regen vertrokken. In een lange rustpoos werd onder leiding van den predikant, den heer Goedhart en andere welwillende gidsen aan de vreemdelingen gelegenheid gege ven, het prachtige landschap van Zuid- Vlaanderen te bewonderen. Er werd ge wandeld naar Sint-Denijs-Boekel, B asius- Boekel, naar do heuvels, vanwaar men het weelderig panorama ziet, nu zoo bij zonder liefelijk met het goudgele graan in lange stuiken geplaatst. Het was voor de gasten uit Zeeland en Fransch-Vlaan- deren ook in dit opzicht ©en genoeglijke dag. Do zangvereeniging van Maria-Hoore beke werd uifcgenoo'digd om begin Sep tember eenige uitvoeringen te geven in Zeeuwsch Vlaanderen. Deze uitnoodiging werd gaarne aanvaard. Ramp Arnemuiden en VIis— s i n g e n. Naar aanleiding van enkele op merkingen in sommige dagbladen, als wa ren de nagelaten betrekkingen van de omgekomen Zeeuwsche visschers gerech tigd tot eenfge rente uit het Ongevallen- fonds of tot eenige andere wettelijke uit keering zoodat do openbare belang stelling wel met halve kracht zou kun nen werken heeft „Dte Ned." zich ge wend tot den yoorz. van den Raad van Arbeid te Middelburg, met de vraag, of in dit geval ook sprake kon zijn van eenig recht, krachtens de Zee-ongevallenwet 1919 of de Ongevallenwet 1921- Het ant woord van den voorzitter deelen wij hier onder mede: (Het antwoord komt overeen in et hetgeen wij reeds eerder meldden- Red. Z.) „In antwoord op Uw brief van 13 dezer betreffende de Arncmuidsche visschers Ideel ik u het volgend-ende mede. De visschers te Arnemuiden en te Vlis- singen (en ook te Breskens) zijn z.g. deel- visschers, d.w.z. de opbrengst van de vangst wordt in evenveel gelijke deelen gesplitst als er mannen aan boord zijn, plus bovendien nog een deel voor het schip. De schipper-eigenaar ontvangt dus 2 deelen, een deel voor hemzelf als contra prestatie voor zijn arbeidskrachten en het andere deel voor aflossing, onderhoud, enz. van hef schip en tuigage. Hoewel de verdiensten van deze vis schers de laatstejaren door verschillende omstandigheden zeer laag wanen (van f 300 tot f 600) en dus economisch geheel gelijk aan arbeiders, voldoen ze toch niet aan de voorwaarden in art. I Wi- gesïêld jo art. 1637 B. Wi. Dientengevolge zijn ze niet verzekeringsplichtig ingevolge de I. Wl- en wordt aan de nabestaanden geen weduwe eri weezenrente uitgekeerd. Aangezien hier sprake is van maatschap vallen de visschers dus ook niet onder de O Wi- 1921, terwijl zij ook niet onder de Zeeongevallenwet vallen. Een deel der visschers is, toen de ver diensten beter waren, verzekerd geweest bij. Zeerisico. Later zijn ze evenwel, door de ongunstige tijdsomstandigheden genood zaakt geworden, deze verzekeringen te annuleeren. Geen enkele wettelijke uitkee ring ontvangen zij, zoodat voor de na gelaten betrekkingen (8 weduwen en 17 weezen) veel en veel moet gedaan worden. Bovendien waren d© scheepjes en de netten niet verzekerd en zeer zwaar be last daarenboven. Wordt ook niet een groot deel der materieel© schade vergoed, dan wordt het crediet, dat de visschers nog hadden, ernstig geschokt- en bestaat het gevaar, dat de geheele visschei'ij te Vlissingen te niet gaat." Zeehonden. Men schrijft aan de N. R. CL: P© vraag van den heer Braat aan den minister betreffende het weer de vrij heid geven aan reeds gevangen jonge zee honden en het nadeel dat dit voor de visschers kan geven, heeft opeens weer de aandacht doen vestigen op het zeo- hondenvraagstuk betreffende het verstrek ken van premies op het dooden dezer dieren. Reeds kort na het ijaar 1900 toen -de premies waren uitgereikt, wórd in de officieele jaarverslagen gemeld, dat het dooden van zeehonden o.m. voor de botvisschers merkbare gevolgen had. Het getal zeehonden toch dat op de zand platen der Zeeuwsche stroomen kon waargenomen worden was elk jaar veel minder en gemeenlijk werd er dan aan toegevoegdvele exemplaren werden door de visschers weggevangen en .de ouderen komen niet zoover meer naar i boren als vroeger en blijven meer in de zee gaten. De visschers weten dan ook te be vestigen dat de oudere exemplaren te slim zijn om zich bloot te geven, maar dat de jongere dieren meermalen zoo mak bleken, dat ze zich levend lieten vat ten. In het water zelf kan men de zee honden trouwens maar moeilijk bemach tigen. Wel komen ze met den kop boven om adem te scheppen, en een uitmuntend schutter weet op zoo'n oogenblik mis schien het dier wel te raken, maar daar om is hij nog niet in het bezit van het dier, daar hot onmiddellijk naar de diepte gaat, om eerst dagen later 'elders oo de kust of aan de zeedijken te komen aandrijven. De zeehondenjagers gaan er ook met netten op uit en weten dan de dieren, die in met den stroom mee drijvende netten worden buitgemaakt, le vend in handen te krijgen. Voorheen werden soms twintig a dertig dieren tege lijk levend naar Duitschland gezonden aan een vasten afnemer, die de dieren verkocht aan menageriën enz., maar ook daar is verandering in gekomen. Zeehonden dooden met schietgeweer is verbazend moeilijk en menig jager gaat hoopvoller ter jacht, dan dat hij bevre digd van zoo'n jacht huiswaarts keert- Men moet dan probeeren de dieren op de zandbanken liggend te naderen, wat uiterst moeilijk gaat, vooral nu de die ren door de onbarmhartige vervolging zooveel schuwer zijn geworden. Liefst liggen ze op den rand van som mige pl.m. 1 meter of meer boven den waterspiegel zich verheffende zandban ken in de zon zich te koesteren. Reeds van verre weet het geoefende oog uit de min of meer grijzen klomp der bank het lichaam van de zeehonden te ontdek ken en omzichtig er hoen gevaren, ziet men langzamerhand den afstand kleiner en kleiner worden, maar de dieren zijn waakzaam en reeds voor de jager de dieren zag, is door deze het naderende vaartuig bespeurd cn zoodra de afstand zoo wordt, dat reeds gedacht wordt over gunstige resultaten, verheffen de wan trouwende dieren zich uit het zand op en laten zich van den rand der zand bank afglijden en voor met succes kan geschoten worden, verdwijnen ze in het hun beveiligende element. Reeds menig weidman heeft dit tot zijn grooten spijt kunnen constateeren. Een betere methode dan ook is de dieren niet van de zeezijde te naderen, maar op de bank, waarop ze vertoeven, aan de tegenovergestelde zijde waar ze liggen, te landen en hoewel ook dit niet gemakkelijk is, komt het voor dat op die wijze enkele exemplaren worden go- schoten. Nu geeft het juist al emotie aan sommige jagers, dat zoo moeilijk het dier onder schot te krijgen is en is het dooden van een enkel exemplaar reeds een groote voldoening. Een persoon, die meermalen op deze wijze ter jacht ging, deelde mede, dat hij circa 500 M. van de plaats, waan de dieren lagen, op de zandbank uit zijn vaartuig stapte, liefst beneden den wind om dan de dieren te besluipen- Moeilijkheden zijn dan ©venwel ook niet gespaard, want zonder do minste dek king moet hij langs een omweg, bukkend en kruipend, zijn do-el trachten te herei ken; nu eens door vochtig', slijkerig zand, waarin hij weg'zakt, dan weer door plassen wadend, die op de banken bij, vloed ach ter blijven, dan weer door afstroomgcu- len badend, moet hij pogen de diereu van achteren to naderen. Hoe muider plassen, hoe minder schelpen, hoe minder krrj- schende zeevogels, hoe grooter zijn tref kans wordt, want al de genoemde bezwa ren veroorzaken, dat de waakzame dieren, worden opgeschrikt en de overigens ook zoo veilige zandzijde afgluren of er geen onraad besp'eurd wordt- Sluipend, liefst in kleeding, zoo weinig mogelijk tegen het zand der bank afstekend, vermijdend het kraken der schelpen, het plassen van het water, het oog gericht op den mast van het scheepje, dat blijft zeilen yoq. de ligplaats der dieren, dus alles onder de meest gunstig© omstandigheden, kan het geluk den jager dienen, op deze wijze de zeehonden te verschalken. Met geduld en vooral geharnast tegen teleurstelling wo-rdt voor den jager zoo'n zeehonden- jacht een werkelijke uitspanning. Winst bejag blijft uitgesloten; de p'remie is er niet meer en was bovendien van dien aard, dat van „loonend bedrijf" .geker gen sprake kon zijn; het bezit van het dier brengt 'bovendien weinig aan, want, van traankoken komt in den regel weinig en het laten looien van een huid van een zelfgeschotcn dier moge een trophoo zijn voor den jager, de waarde is te gering, om dat voor loon te doen. Intusschen kan het niet anders óf de Zeeuwsche visschers, vooral do botvis schers, zullen elke wijze van jachtmaken het zij dan met de netten, hetzij met het schietgeweer, toejuichen, omdat elke ge dood© zeehond voor hen meetelt als ver mindering van concurrentie' Die zeehondenjager van p'rofessio gaat op -een blazer ter jacht, bemand met drie personen; een dezer blijft op ongeveer 1000 M. afstand der bank o-p den blazer. Een sloepje wo-rdt uitgezet, waarin de anderen plaats nemen met het net- Boven den stroom wordt het net uit de sloep gevierd, waarna het drijft in de richting der rustende zeehonden o-p de zandbank. Zoodra de dieren waarnemen, dat het net voor hen in zee drijft, trachten ze te water zich te redden, maar meestal te laat, daar ze zich in het net verwarren en zoo- in handen komen der vangers. Het behoeft geen betoog, dat de leek deze wijze van wegvangen niet behoeft te be proeven, daar alleen ervaring op dit ge bied succes verzekert. „De Zuid-Bevelanders". Wg meldden reeds, dat de „Zuid-Bevelanders" onder leiding van den heer Houtekamer te pergen met succes optraden. De club zette daarna haar reis naar .Friesland voort. De Fricsche bladen bevatten gun stige verslagen over het optreden der Zuid-Bevelanders. Er was veel belangstel ling. In Leeuwarden w-erd aan de club door den voorzifter van „Vreemdelingen verkeer" een plaquette aangeboden. Dhr Houtekamer bood als tegengeschenk een photo van het gezelschap aan. De assistent der Posterijen, de heer J. J. Kotvis, is ingaande 1 Septembber overgeplaatst van het postkantoor te Mid delburg naar dat te Eindhoven. Door den minister van financiën is inet ingang van 1 October a.s. benoemd tot surnumerair bij den waarborg en de belasting van gouden en zilveren werksu, kantoor 's Hertogenbosch, Fr. Verhage, te Middelburg, thans vaandrig bij de Kust- artillerie te Vlissingen. Middelburg. In een der nachten dezer week ontmoette een agent van politie in de buurt van de Nederstraat zekeren Z., die dronken was en die den agent met straatkeien begon te gooien. Gelukkig kwamen vrij spoedig twee agenten ter as sistentie. Ook nu dreigde Z. steenen te zullen gooien, hij werd echter overmand en naar het bureau overgebracht, wegens dronkenschap en ook wegens de andere feiten wordt proces-verbaal opgemaakt. Het weer is dezen zomer de con certen op het Molenwater niet erg ge negen, ook gisterenavond was het vejre van zomerweer ,al viel het op het Molen water niet tegen. Alleen om te zitten was het vrij frisch en het was dan ook wel te begrijpen, dat de geplaatste banken ledig bleven. Toch was er veel publiek, dat als altijd met groote belangstelling de uitvoering volgde. Vlissingen. Het stoomschip „Tapanoeli" van de Rotterdamsche Lloyd, dat aan de werf dei- Kon. Maatschappij „De Schelde"

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2