w© imn Woensdag "20 Augustus 1994 38e Jaargang Bs Mitogen van interna. Binnenland. begripsbepaling noodig. ftrukkers-Exploitarrien oosterbaa.m le cointre goes. Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36030. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw WianjuHT wij op de vraag, oif een be lijdend Christen tevens lid kan zijn van do S.D.A.P. of Christendom en Socialisme zooais wij dat nu kennen, kunnen samen gaan, een behoorlijk antwoord zullen ge ven, dan ij het allereerst noodig, dat wij deze b glippen duide'ijk omschrijven. Dat wij ons niet alleen rekenschap ge ven van het karakter en het dosl der S.D.A.P., maar dat wij ook een duidelijke voorstelling hebben van wait wij onder liet Christin dom hebben to verstaan. Diit wordt als regel met name van de •overzijde verzuimd. Men geeft dan in de eerste plaats van het begrip Socialisme een zeer algemoene en weinig belijnde definitie en daarnaast een omschrijving van het Ghristendfom, die kant noch wal raakt. Door enkele uit hun verband gerukte Bijbelteksten wordt meestal eeii zeer on juiste voorstelling gegeven van den Chris tus, terwijl als norm voor het Christen dom niet wordt genomen hel W;oord Gods maar religieuze aandoeningen zooals die in allerlei kringen bij de meest uiteen- loopende godsdiensten, heidensche incluis, worden gevonden. Op die wijze komen wij echter niet ver en is alle redeneering onmogelijk. "ïfc >>c sic - D© vraag wat het Christendom is, be hoeft geen breede behandeling. Ben korte aanduiding is voldoende, ik geioof, zoo splreekt onze belijdenis, in God, den Vader, den Almachtige, Schepper des hemels en der aarde. God de fleere is de Schep'per niet alleen van den hemel, maar ook van de aarde, de Koning der koningen, de Vorst en ge bieder der volken. God heeft de aarde geschapen en op Öie aarde den mensch, goed en naar Zijn evenbeeld, opdat hij God zijn Schepper recht zou kennen en Iiem van harte lief hebhen en met Rem in de eeuwige zalig heid leven. k En nu is de mensch van zijn God af gevallen; hij is gegaan op' eigen gekozen •wegen. Maar in Zijn onbegrijpelijke goedheid heeft het God behaagd aan den mensch Oen weg tot behoud te wijzen. Hij heeft Zijn Zoon geschonken, Die geleden heeft en gestorven is, maar ook opgestaan en opgevaren ten hemel, van- waai' Hij zal komen om te oordeelen de levenden en de dooden. ïfc ifc s Maar nu komt God ook tot ons met den eisch, geen andere goden voor Zijn aangezicht te hebben, maar Hem alleen te vertrouwen, en ons aan Hem te onder werpen, Hem van ganscher harte lief te hebben, te vreezen en te ©eren, alzoo,, dat wij eer van alle schepselen zouden aflaten en die laten varen, dan dat wij in het allerminste tegen Zijnen wil zouden han delen. Dit is een eisch, niet alleen voor het persoonlijke leven, maar voor alle levens terrein, geen enkel uitgezonderd. Het Christendom draagt een universeel karakter. Het bepaalt zich niet tot een willekeurig onderdeel van het leven, maar het heeft betrekking op alle levensuitingen van den mensch. In alle dingen hebben wij ons steeds to stellen voor de vraag: Wat wil God dat ik doen zal. I Al ons leven, gedachten, woorden en werken hebben wij zoo te schikken on FEUU-LETOM. 21). Toen de laatste woorden dezer redevoe ring waren weggestorven, vereenigden zij zich nog eenmaal in een ootmoedig gebed en vingen daarna hun gevaarvollen tocht aan. Uit hun schuilhoek opstaande na men zij plaats in eenige booten, die aan den oever van het meer lagen, en land den nog vóór het aanbreken van den dag op de kust van Savoye. Hier werden zg gemonsterd, terwijl Arnaud hen in one groepen verdeelde, de voorhoede, achterhoede en het centrum. Hii zelf sj elde zich aan de spits der voorhoede, en iet de overigen onder commando van ■'rus Chion, een broeder in de vervol- g'ng uit de valleien van Diauphinè, en Vm ,Montoux uit Pragelas. Deze drie amee hngen Waren weer onderverdeeld in e e ïjke compagnieën, gevormd naar de plaatsen hunner inwoning. Wij mogen niet a ,SIJ merken, dat de harten dezer tr„ '8°, zwervelingen niet weinig ver- flin°>n AV6a v t\00r bijzijn van 'hen, mm de dierbare vobrgangers hunner w\er 200 levendi8 herinnerden: Her bert Vinson en Ferdinand Arnaud. .Deze w J jongelingen, zoo jeugdig als ze zouden geen klein aandeel hebben te lichten, dat de Naam van pnzen God wordt geëerd -en geprezen. Die eere Gods te zoeken en te bevorde ren en Zijn Koninkrijk te doen komen, dat mo-et zijn het doel van ons bestaan. Van ons leven ook in staat en maatschappij- Die Wet Gods en Zijn ordinantiën ons in den Bijbel geopenbaard moeten, als we Christenen willen wezen, het richtsnoer zijn van al onze daden. Als het Socialisme, zooals dat in de S.D.A.P. belichaamd is, deze belijdenis onderschrijft, dan kan er geen enkele p'rincipieele reden zijn, waarom wij ons bij deze partij niet zouden aansluiten. Als de S-DfA.P. de maatschappij wil verbeteren, wat op zichzelf een zoor prij zenswaardig ideaal is, om op die wijze beter God tot zijn eere te laten komen en het welzijn van de menschen te be vorderen, dan ka,n er geen bezwaar zijn do roode vaan to volgen. Wanneer bij de S.Di A.P. voorop staat: God lief te hebben boven alles en den naaste als zichzelven, dan is er tusschen Christen dom en dit Socialisme geen prin cipieel verschil. Dan kunnen wij inderdaad aan de lok stem van de S.D/A.P. gehoor geven. Wij1 willen trachten na te gaan, of de S.Di.A.P. aan deze eischen in waarheid beantwoordt. Na de conferentie. De Fransclie ministerraad heeft met 'algemeene stemmen het werk, .door 'de Fransehe delegatie te Londen verricht, goedgekeurd en haar dank gebracht voor de belangrijke resultaten, welke daar in het belang van 'Frankrijk zijn verkregen- Verder is besloten dat Herriot morgen in beide Kamers zijn exposé zal voorlezen over het werk van de conferentie. Naar werdt gemeld, is er tijdens de conferentie een meer vertrouwelijKe hou ding tusschen Herriot en Marx ontstaan, met het gevolg, dat overeen gekomen is, dat in geval er gegronde klachten bestaan over toestanden in het bezette gebied, Marx zich met een particulier schrijven tot Herriot zal richten. Herriot heeft zich bereid verklaard in dergelijke gevallen terstond afdoende maatregelen te nemen- De "besprekingen, die de Duitsche re geering met partijleiders had, schijnt op deze een diepen indruk gemaakt te heb ben, vooral ook, omdat er nog een paar geruststellende verrassingen door de uit eenzetting lieengovlochten konden worden- Een doodvonnis. De „Times" meldt uit Riga: Na een proces dat 24 dagen geduurd heeft, heeft de sovjetrechtbank te Lhiva ter dood veroordeeld Nur'ilieff en Kanieff, die vroeger resp. commissaris van buiten- landsche zaken en voor handel en indu strie te Khiva waren. Het doodvonnis is reeds ten uitvoer gebracht. Beiden waren beschuldigd van het misbruiken van hun bevoegdheid, in het bijzonder door het drijven van eigen zaken en be gunstiging van zekere particuliere hande laren. Tot hun misdrijven behoorde o.a. het teruggeven van inbeslag genomen voorraden katoen aan de rechtmatige eigenaren in Boekhara. De opstand in Brazilië. Volgens een bericht uit New-York heeft de Braziliaansche consul aldaar bericht ontvangen, dat op de oorlogsschepen, die zich op de Amazone-rivier bevinden en uitgezonden waren, om den opstand te onderdrukken, muiterij is uitgebroken. Daar de opstandelingen de telegraaf kabels hebben doorgesneden, werden geen verdere berichten omtrent het verloop der beweging ontvangen. Opstootjes te Napels. Ten gevolge van het verbieden eencr vergadering ontstond te Napels een hot sing tusschen fascisten en hun tegenstan ders. De gewapende macht moest tus- schenbeide komen. Er werden twee personen gedood en velen gewond. Nader wordt gemeld, dat de fascisten een aan val deden op de redactiebureaux van de „Mattino" en het correspondentiebureau „Mondo", maar dat zij werden teruggedre ven. Twee burgers zijn gedood; zes gewond; benevens tien carabinieri, van wie een ernstig. 'De ontruiming van Offenburg en Appen- weier. Het hevel Offenburg en Appenweier te ontruimen arriveerde aldaar Maandag om 4 uur in den ochtend. Het was zoowel voor Franschen als voor Duit- Échers een heele verrassing. In de ka zerne ontstond dadelijk een groote leven digheid. Er werden 24 wagens gerequi- reerd en op deze, en een twintigtal vrachtauto's, werd de bagage der be zetting geladen. Volgens de „Tag." gin gen ook verscheidene in beslag genomen meubelstukken mede. Om 8 uur in den ochtend bracht de generaal commandant van Kehl een bezoek aan Offenburg en verzocht don burgemeester cr voor te zorgen, dat de afmarsch zonder inciden ten plaats zou hebben. Dieze laatste richtte dan ook dadelijk een proclama tie tot de bevolking, waarin hij haar tot bezonnenheid aanspoorde en het ver zoek uitsprak het feest niet door vlaggen- toöi op te vroolijken. In den loop van den ochtend rukte de cavallerie reeds af, later bijna onge merkt door de infanterie gevolgd, die in extra-treinen naar Straatsburg werden ge dirigeerd. Beide stadjes werden 18 maan den geleden bezet, zooals men weet om dat het Duitsche spoonvegbeheer voor eenige doorloopende treinen moeilijkhe den maakte. Toen later de treinenloop weer geregeld was bleven de stadjes echter bezet. De bevolking had aanvan kelijk alle plagerijen te verduren, waartoe de bezettende troepen in zulke om standigheden in staat zijn. In den laatsten tijd hadden de Franschen echter .een loyaler houding aangenomen. Desniette min heeft de omgeving zwaar geleden, vooral door woningnood. Volgens een Wolff-telegram komen er door deze ont ruiming ongeveer vijftig woningen vrij. Korte berichten. Zaterdag is te Berlijn een vergade ring gehouden der sociaal-democratische partij van Grool-Berlijn waarin werd me degedeeld, dat liet. aantal leden in het met 31 Maart 1924 geëindigde verslagjaar met 25.000 is gedaald. Hoe groot het gebrek aan geld te Berlijn nog steeds is, blijkt uit het feit, dat niet minder dan 40.000 telefoonabon- né's of ongeveer 20 pet. van het heele aantal, uitstel van betaling van de abon nementsgelden hebben aangevraagd. Dezer dagen is 61 jaar oud sir Robbert Glanfield overleden. Hij was jarenlang een der leidende persoonlijkhe den in de kleeding-industrie van Enge land. Toen de groote oorlog uitbrak ont wierp Glanfield de vereenvoudigde veld- uniforin, die het mogelijk maakte om met behulp van zelfs betrekkelijk ongeschool de naaisters, snel uniformen te maken- Glanfield kreeg toen de opdracht om in allerijl 1.000.000 uniformen (jas, broek en overjas) te maken ter uitrusting van het leger van Kitchener. Binnen een week had Glanfield zijn organisatie gereed en was het werk in vollen gang. Dis politie te Boedapest maakt be kend, clat de op een Hou gaars ch land goed in hechtenis genomen verdachte per sonen niet de moordenaars van Erzber- ger zijn, doch Duitsche officieren, die in verband met den Kapp-putsch uitgewe ken waren. 4% 4^ mm en doorzitten bij fietsen (zadelpijn) wMjjö kunt gij gemakkelijk en dadelijk jSjrj. mam verhelpen met den alom geprezen loopen AKKER'S KLOOSTERBALSEM. Uit de statistieken van liet Engel- schc departement voor volksgezondheid blijkt, dat in 1923 het sterftecijfer lager was dan ooit sedert 40 jaren. Het aantal sterfgevallen bedroeg 220-000 minder dan in het voorafgaande jaar, en daalde tot 116 pet; 40 pet van de sterfgevallen be troffen kinderen beneden 5 jaar. Het aan tal sterfgevallen beneden het jaar be droeg 6 9 pet, eveneens het laagste cijfer dat ooit in Engeland werd geregistreerd. Volgens bericht uit New York zijn er in Havana tijdens een verkiezingsverga dering onlusten uitgebroken. Er zijn eeni ge dooden gevallen, ongeveer 15 perso nen werden gewond. In het gouvernement Smolensk heorscht een ontzettend zoutgebrek, ten gevolge van het feit, dat de in Juni en Juli gedane zoutbestellingen slechts voor 21 pet. zijn uitgevoerd. Gisterochtend is te Parijs bij het krieken van den dag de Arabier Kemiel Amed ben Sliman onthoofd. Het on- mensch had in November twee vrouwen met mossteken gedood en twee andere zwaar gewond. In den nacht van 8 op 9 Augustus zijn onbekende lieden binnengedrongen in het bureau van de St. Petersburgsche Izwestia, waar zij de meubelen hebben stukgeslagen en de brandkast geforceerd. Een bedrag van ongeveer 400 'roebel wordt daaruit vermist. Consekwent com munisme! In den nacht van Maandag op Dins dag is op Sicilië en Malta een aard beving gevoeld. De Duitsche bladen melden, dat de Duitsche planter Hammerstein, zijn drio kinderen en 'hun .gouvernante, op Hanv merstein's nederzetting bij Barcelona in Venezuela vermoord zijn. Die drie moor denaars zijn gevangen genomen. in de overwinning, die eindelijk dén hel denmoed dezer bergbewoners bekroonde. Hun marsch was vol wonderen en avontuurlijke wederwaardigheden, bij veel lijden en gevaar. Reeds den eersten dag vonden zij tegenstand in de verschillende dorpen, die zij moesten doortrekken. Zelfs waren hun hinderlagen gelegd ter hunner verdelging; maar hun koene, vastberaden moed bracht - schrik en ontsteltenis on der hunne tegenstanders, van wie zij en kelen als gijzelaars en gidsen medenamen, onder bedreiging, dat zij hen in geval van verraad aan den eersten den besten boom zouden ophangen. Een meer ern stige ontmoeting wachtte hen den vol genden dag bij het doortrekken van Clu- ses, eene versterkte stad, gelegen aan de rivier de Arve. Haar inwoners grepen de wapenen, bezetten de wallen met ge schut eu sloten de poorten. Onderwijl zonden zij boden naar het naburige dorp Sallenche, om de boeren van de nadering der Waldenzen te verwittigen en hen aan te hitsen om niemand door te laten. De nauwe vallei van Moglan, die den weg opende naar het dorp, was gemak kelijk te versperren. De Waldenzen van hun kant dreigden, dat het minste opont houd, hetwelk men hun aandeed, den gijzelaars onmiddellijk het leven zou kos ten. Die bedreiging had het gewensclite gevolg: de poorten werden oogenblikke- lijk geopend, en vóór nog de bewoners van Sallenche hun maatregelen hadden genomen, lag reeds de bergengte achter de moedige Waldenzen en brachten zij den nacht door in het dorp Cablau. Nu vormden evenwel de ruwe toppen der Grafische Alpen een bijna onoverko- melijken slagboom. Hun weg voerde hen langs afgronden, wier diepte door de ge vallen sneeuw onzichtbaar was, en waar één verkeerde voetstap voldoende zou geweest zijn om hen reddeloos in den afgrond to storten; maar een dikke mist en zware stortregens beschutten hen voor vijandelijke aanvallen. Onder een vreese- lijk onweder trokken zij den Col de Bon- Homme over. Het voorgaande jaar waren hier verschansingen in de harde rots uit gehouwen, en een handvol boeren kon met een stuk of wat steenen het geheel© legertje vernield hebben. Maar deze wa ren allen verlaten, en naar de oevers van de Rectus afdalende, vernachtten zij aan den vierden avond in de nabijheid van het dorp Sey. De drie volgende dagen werden besteed met het doortrekken der vallei, die door de Isère doorstroomd wordt. Zij gingen de stad T'igue voorbij, en trokken on der onbeschrijfleijke hindernissen de som bere hoogten van den Mont-Cenis over. Zij moesten er, helaas, menigeen achter laten om in de sneeuw om te komen; anderen vielen van de rotsen te pletter, en nog anderen verdwaalden op paden, „Limburg bij Nederland". De Msb. bevatte eenige dagen geleden een verslag van den Limhürgschen Ka tholiekendag, waar pater Rutten en mi nister Buys de Beerenbrouck min of meer lieten doorschemeren, "dat er voor Lim burg weer gevaar dreigde- die elkander kruisten, en zagen hun mak kers nooit weder. Vernomen hebbende, dat eene sterke bezetting hun den weg naar Suza wilde afsnijden, verkozen zij de wateren van den Doire (een bergstroom, die langs den voet yan den Mont Albin loopt) te vol gen ,en na menige schermutseling, waar in eenige der dappersten als slachtoffers van .hun moed vielen, kwamen zii in de vallei van Salabertrann aan. Hier lag eene brug over de rivier; maar het over trekken daarvan zou, hiervan waren zij overtuigd, een wanhopige worsteling kos ten. „Laat ons hier een oogenblik rusten, dappere makkers", zeide Arnaud, toen zij eene kleine verhevenheid bereikten, waar zij zonder gevaar konden stilstaan, „ons moeilijkste werk ligt nu vóór ons. Ziet gij gindsche hoogten met de wacht vuren onzer vijanden? Diaar loert de leeuw op zijn prooi, maar wanneer hij aanvalt op het schaapje, dat terugkeert naar de kooi zijner vaderen, zal hij on dervinden, dat niet alleen ons bloed den bergstroom kleuren zal. Komen wij om. dan sterven wij voor eene rechtvaardige zaak. Terugkeeren kunnen wij niet. En wie zou er denken aan een laffe vlucht nu de besneeuwde toppen onzer eigene bergen zich reeds aan den gezichteinder vertoonen?" .Onder dergelijke gesprekken liet hij den weinigen mondvoorraad, die VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Aambeien zijn een bij vrouwen zeer vaak voorkomende kwaal, die ondrage lijke ongemakken met zich brengt. Fos ter's Zalf geeft baat vanaf de eerste toepassing. Inderdaad een probaat genees middel. Per doos f 1.75; per tube fl. (7'. „De Bredasclie Crt." heeft bij een hoog staand Limburger inlichtingen ingewon nen, oï er wellicht eenige reden was, om te vreezen voor een hernieuwde actie gericht op aanhechting van Nederlandsch gebied bij België. De Limburgsche zegsman verklaart den nadruk, waarmede een herhaalde verkla ring „Limburg bij Nederland" was ge vraagd uit een zekere jalouzie van de Limburgsche bevolking op Zeeland, dat het voorrecht had genoten van een koninklijk bezoek. Die zoo denken ver geten blijkbaar, 'dat het bezoek aan Mid delburg tot aanleiding had een -voor de geschiedenis der Nederlanden belangrijke gedenkdag. Voor afgunst op Zeeland be staat niet de minste aanleiding. De Limburgsche zegsman der „Bre- dasche Ct." gelooft dan ook niet aan een hernieuwde actie voor annexatie op dit tijdstip- De oorzaak van het „gevaar" moet dan ook elders gezocht worden. En m.i. schuilt deze momenteel in de quaestie van het Rijn MaasSchelde kanaal, de bekende verbinding tusschen Rijn-Maas en Schelde (Antwerpen) die uitdrukkelijk in het verdrag van Versailles is voorbehouden. Van alle technische plan nen, die daarover verschenen zijn, moet ten slotte het zoogenaamde Ilentrichsche plan, ïi.l. eene verbinding te scheppen over Ur- dingen, Krefeld, Yonlo, Beringen, Antwerpen het eenige uitvoerbare zijn. Dit kanaal zal dus dwars door Noord-Limburg moeten gaan. Dus over Nederlandsch grondgebied. Onze Re geering gevoelt daarvoor echter niets, omdat het zal beteekenen den dood onzer groote Nederlandsche haven Rotterdam, althans voor wat betreft het voor Rotterdam zoo belang rijke Rijn- en transito-verkeer. België zal zich blijven beroepen op het verdrag van Versailles en van Nederland bij eventueele weigering eischen, dat het de uit voering van dat verdrag niet bemoeilijkt. En dan hebt ge de poppen aan het dansen. Want ten slotte heeft Nederland met dat verdrag niets te maken. Ook deze beschouwing lijkt ons van zekere overdrijving niet vrij te pleiten' zegt het Hbld- Al zou een der plannen van het Rijn- Maas-Schelde-kanaal technisch wel uit voerbaar blijken, daardoor wordt het nog niet economisch exploitabel. In België zijn de financiën waarlijk niet van dien aard, dat men er het oor zoo licht zal leenen aan de neiging, om op grond van het economisch volstrekt ondoordachte Ver drag van Versailles, een werk te laten Uitvoeren, waarvan wel vast staat, dat de aanleg heel veel geld zal kosten en welks exploitatie-verliezen, gekapitaliseerd waarschijnlijk de kosten van aanleg nog ver zouden overtreffen. Het „alarm" van Maastricht wordt dus ook door de opmerking van den „hoog- staanden Limburger" van de „Bredasche Ct." niet voldoende verklaard. „De Residentiebode" deelt tenslotte nog mede Naar wij vernemen, zou de rede, op den Limhürgschen Katholiekendag te Maastricht gehouden, waarin de Minister van Binnen- nog aanwezig Was, onder de manschap pen verdeelen, en nadat zij (leri God hunner vaderen gezamenlijk om zijnen bij stand gesmeekt en hun roerend krijgs lied gezongen hadden, stonden zij op, om met nieuwe kracht en frissclien moed het bloedig slagveld tegen te gaan. Hun ergst vermoeden werd bewaarheid: 2500 soldaten stonden op ©en hoogt© aan de overzijde der brug, en cischten, dat zij oogenblikkelijk de wapenen zouden nederl eggen. „"Wierdal" riep de vijand 'hij hun nar dering. „Vrienden", was het antwoord der kloeke ballingen, wanneer het ons vergund wordt zonder tegenstand de brug over te trekken". Dit antwoord was het teeken tot den aanval. „Slaat dood! slaat dood!" riepen de vijandelijke troepen, totdat hun kelen heesch werden. Maar dit was spoediger gezegd dan gedaan; want Arnaud had de voorzichtigheid gehad, zijn bende te be velen plat op den grond neer te vallen; en daar vlogén twee duizend kogels over hunne hoofden, zonder ander gevolg, dan dat slechts één Waldenzer werd getrof fen. Intusschen viel een vijandelijke af- deeling op hun achterhoede aan, en zij zagen dat, zonder één oogenblik te ver liezen, hier alles .op het spel moest worden gezet. I (Wprdt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1