No 371 38e Jaargang Dinsdag 19 Augustus 1934 De Mingen ran Luceraa. nutem Blnnenlanl PM AN EPOSIT l aa», hoe, l sterk door wij toen Lemen die eel onvol- lessen yan ïu, ten op- waakzaam- wi.i Zeeland dan zullen eeland gaan fan Zeeland is in rele rsche Volks- aangeduid. land, hand trouw, e keus, leus n mond, iwsch, goed rond. zeer juist: baaren ren, is stil, de winden, l', ontbinden die wil. gevaaren de Kust, bedaaren rust. verschrikken, rstrikken, geene reên! t of klagen, rffe draagen. gleên derland zeer Het leverde en de beste Ftuyter maar ilden (Waren noemen ïanckerts en zet van Ant- geveclit op waren het onderscheid-' lerik Hendrik che regimen- aarder waren m dienst. De met hart en gehecht, en zijn Zeeuwen was Neder- 'het nu is, rogte, die het moet het ook eland zorgen. 'W aam ingenieur zonder eenig ngen aan, kort le Watergeuzen door dezen hfj, dat men ijken dood zou xécuteereo. Kade H 52 Telefoon 499 eringen id Geld linde Wissels -edietbrieven Assurantiën ten Dinsdag in het ostende. aankomende *en half Septem- Sich te vervoegen leboom" Seroos- ersknecht DE VISSER, 09tkapelle benoodigd, IE Pz., Zoute- ng ,,'sHeerenloo n met 1 Oetober 2 nette Keuken* er. beg hoog loon Inlichtingen bij evr. MONTAGNE, GOEBLOED— ooet 1 Nov. a.s. enstiteisje. Drukkers-Exploitanten •OSTERBAAN LE COINTRE SOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Rotiactie no. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersfO.Of Prijs der Advertentiën: f—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ot Bij abonnement belangrijke korting. EEN BELANGRIJKE VRAAG. De Sociaal-democraten hebben de laat ste jaren groote vorderingen gemaakt. Niet alleen in het buitenland maar ook in ons vaderland. Wekte het enkele jaren geleden nog eenige opschudding toen een socialist in de Kamer zijn intrede deed, bij de jong ste verkiezingen zag de S.D.A.P. zich reeds 22 zetels toegewezen. Ook in de Provinciale Staten en met name in de Gemeenteraden, houden zij een groot aantal zetels bezet. Doch niet alleen in de vertegenwoordi gende en besturende lichamen, maar nog meer in het maatschappelijk leven wordt door de Sociaal-Democraten grooten in vloed uitgeoefend. Op allerlei terrein bewegen zij zich. Geen kantoor, geen werkplaats, geen fa briek, geen markt, of we 'vinden de roode propagandisten op hun post om hunne denkbeelden te verkondigen en liunne beginselen ons volk als- in te gieten. Met een ijver die bewondering af dwingt, met een volharding en toewij ding die ons menigmaal beschaamd ma ken, gaan zij uit in heggen en wegen om de massa te dwingen in te komen in het socialistische heilsgebouw. Maar toch, hoe hunne beweging zich ook heeft ontwikkeld, tevreden zijn zij nog allerminst. Integendeel, zij voelen zich tot op ze kere hoogte teleurgesteld. Hun ideaal is de zoo lang gepredikte klassenstrijd te verscherpen, het klasse- bewustzijn te verlevendigen en de scheidslijn scherper te trekken, opdat aan de eene zijde nog slechts zullen gevonden Worden de bezitters, en aan de andere zijde, maar dan als één leger geschaard onder de roode banier, de proletariërs ran cike richting zonder onderscheid. Hierbij stuit men echter op een moei lijkheid. De scheidslijn is een andere. En hoé men ook geschetterd heeft tegen de antithese, de tegenstelling tus schen geloof en ongeloof, hoe men ook getracht heeft de arbeiders duidelijk te maken, dat deze tegenstelling .een val- sche is, toch is het tot nu toe niet gelukt die scheidslijn weg te doezelen. _Nog altijd staan in het maatschappe lijke en politieke leven aan de eene zijde de kapitalisten en proletariërs die zich scharen onder het revolutionaire vaandel en aan de andere zijde de ar beiders en werkgevers, de rijke kasteel bewoner en de arme hutbewoner, die hoe ook verschillend wat betreft stand en ontwikkeling, hierin één zijn dat zij zich buigen voor eenen God, wiens eere zij begeeren te zoeken en wiens ordinan tiën zij wenschen te volbrengen. Dat is de zwakheid van het Socialisme. Dat belet hen, hunne leuze proletariërs van alle landen vereenigt u, in toepassing :te brengen. Dat verlamt hunne actie. En dus ligt het voor de hand dat hunne actie er in de eerste plaats op is ge- richt, de Christelijke werklieden tot zich ie trekken. De antithese zegt Mr Troelstra moet verdwijnen en vervangen worden door een nieuwe tegenstelling, kapitaal •en aVbeid, proletariërs en kapitalisten. FEUIL.LETOW. .20). Echter hield hun voorzichtigheid geen gelijken tred met hun geestdrift. Reeds twee malen hadden zij beproefd hun kleine bende te verzamelen, on met het zwaard in de vuist tot hun valleien door te dringen; maar telkens waren zij door de waakzaamheid hunner vijanden voor komen, en gedwongen geweest van de onderneming af te zien.. Een ongelukkig gevolg dezer herhaalde vergeefsche po gingen was dat de Savooische troepen, die de grenzen bezetten, werden versterkt, ten hun alzoo een gemakkelijke terugtocht werd afgesneden. Evenwel geen teleurstelling en geen moeilijkheden konden het geloof aan het wankelen brengen van hen, die wisten, dat hun zwaard voor een rechtvaardige zaak getrokken was. Zij wisten, dat de Heere der heirscharen aan hun zijde stond, en dat Hij den moed van hun ge trouw legertje met de overwinning zou kronen; of, wanneer zij vielen, hun bloed de sneeuw ,der bergen niet zou kleuren, zonderdat hun namen in het boek des levens opgeteekend stondeü. Buitendien bezaten zij nu, wat hun bij de beide vorige tochten ontbroken had: een opperhoofd, op wiens gerijpte onder- Alle arbeiders moeten plaats nemen in het roode leger. Allen zijn welkom, geloovigen en onge- loovigen, Christenen en Joden, want hel gaat alleen om maatschappelijke vragen en godsdienst is de zaak van ieders persoonlijke overtuiging. Geen middel wordt onbeproefd gelaten om de Christelijke arbeiders duidelijk te maken, dat zij staan aan de verkeerde zijde, dat zij zich bevinden in het hun vijandelijke leger. Het behoeft dan ook niet te verwonde ren, dat er' zoo hier en daar mensclien zijn, die zich afvragen of het dan toch niet mogelijk is, aan de eene zijde vast te houden aan Gods Woord, en tegelij kertijd 'het Socialisme aan te hangen. In het Socialisme, zoo redeneert men, is toch ook wel wat goeds. Hunne felle critiek is vaak niet ge heel ongegrond. Er is nu eenmaal veel in het leven, dat niet aan zedelijke, aan redelijke, aan Christelijke eischen voldoet. En als dan de Socialisten in schrille kleuren schilderen de schaduwzijden van het kapitalistische stelsel en de ellende van het proletariaat en tegelijkertijd een betooverend beeld ophangen van den so- cialistischen heilstaat, dan is soms aar zeling te bespeuren. Daarvan wordt dan een handig gebruik gemaakt. Men prijst de beginselvastheid van de Christelijke arbeiders, men respecteert hunne beginselen om hen dan voor te houden, dat die beginselen geen belet sel kunnen zijn om naar de overzijde over te loopen. Het Socialisme, zoo zegt men, heeft met werken te maken. Godsdienst met denken en gevoelen. De S, D. A. P. zal zich niet druk maken met de uitleg ging van een of ander Bijbelboek, haar doel is alleen de maag te vullen en dat is -een kwestie die voor alle partijen gelijk staat. Sterker nog, hier is niet alleen geen tegenstelling, maar juist omgekeerd, iemand die waarlijk Christen wil zijn en den grooten meester die zulke schoone Woorden gesproken heeft wil volgen, moet Socialist zijn. Om over dit vraagstuk met bewustheid te kunnen oordeelen, de S. Dj. A. P. dweept immers met „bewdste arbeiders"? willen wij trachten in enkele volgende artikelen de voornaamste beginselen van do S. D. A. P. bloot te leggen en zoo een antwoord te geven op de vraag of er in deze partij plaats is voor belijdende Christenen. Rijksmiddelen. De tweede helft van 1924 zet niet slecht in. De rijksmiddelen bedroegen in Juli 37,3 miljoen, tegen 34,6 miljoen in Juli 1923 en 34.5 in Juni 1924. Juli maakt dus geen kwaad figuur. Meer dan in Juli 1923 hebben opge bracht: grondbelasting Va miljoen, per soneel 1 miljoen, dividend- en tantième belasting 6 ton, accijns op suiker 1 ton, gedistilleerd ruim V2' miljoen, bier 4 ton, tabak 1 ton, zegelrechten bijna 4 ton, invoerrechten 3 ton, statistiekrecht bijna 1 ton, loodsgelden 1/2 ton. Minder brachten opInkomstenbelas ting 1 .miljoen, vermogensbelasting bijna Hl iwrl.l||>n «IM.. vinding en gezond oordeel zij zich kon den verlaten. Arnaud was een yan die zeldzaam voorkomende karakters, die slechts nu en dan op het tooneel der, wereld verschijnen, geheel passend voor de behoeften des tijcis, en die aan de edeler gevoelens des Christens tevens moed, ijver en onwederstaanbare volhar ding paren. Een zachtmoedig kind in den huiselijken kring, een- onverschrokken strijder in de ure des gevaars, die wel voor 'de vorming zijns geestes de rust van den huiselijken haard en den onge- stoorden vrede van een ambteloos leven verkoos, maar niettemin gereed was om, wanneer de nood drong, de zaak zijns 'Meesters te handhaven op het oorlogsveld, in spelonken of holen, onder het zwaard des scherprechters of te midden der vlam men van den brandstapel. Onwrikbaar bij alle hinderpalen, die zich in den weg stel den, standvastig bij de vrees of klein moedigheid van hen, die minder geloof hadden dan hij, plaatste zich deze on dernemende held, met een vast vertrou wen op de goddelijke hulp, aan het hoofd van acht honderd dapperen, die verbon den als een eenig man, besloten waren te overwinnen of te sterven. Die plaats, die wij in het begin van dit hoofdstuk beschreven, vond hen allen rondom hun aanvoerder vereenigd. Zij hadden een smartelijk vaarwel gebracht aan hunne vrouwen en kinderen, die zij moesten achterlaten, en wier aange- I/2 ton, successierechten 7 ton, jacht en visscherij een kleine halve ton, ter wijl zoo ongeveer geiijk bleven: accijns op wijn cu geslacht, registratierechten, be lasting op goud- eu zilver, domeinen en staatsloterij. Bij de posten, die m eer opbrachten, zijn er wel enkele, die op eenige opleving wijzen, als dividend- en tantième-belas ting, zegeli'echt, statistiekrecht, loodsgel den, enz. Moge deze vermeerdering van blijvenden duur zijn. De opbrengst over de zeven verloopen maanden is 246.3 miljoen tegen 253.2 mil joen in 1923. De raming over 7 maanden bedroeg plm. 235 miljoen, zoodat deze nog aanmerkelijk is overschreden. Na de Londensche conferentie. In een interview met een vertegenwoor diger van de Daily Express'' verklaar de Herriot, dat het belangrijkste resultaat van de Londensche conferentie daarin bestaat, dat nieuw vertrouwen tusschen do volken is opgewekt en dat een geest van vrede op het gebied der internationale politiek is ontstaan. 'Op deze conferentie hebben de volken broederlijk tot elkaar gesproken, zonder dat zij hun toevlucht behoefden te nemen tot diplomatieke no ta's. Hiermede is een nieuw tijdperk in de geschiedenis ingewijd. Ook is hot thans onderteekende verdrag het resultaat van onderhandelingen en geen dictaat. Op de vraag, of hij in een werkelijk, goe de verstandhouding tusschen Frankrijk en Duitschland geloofde, antwoordde' Her riot, dat hij daarop hoopt en dat hij' alles doen zal 0111 haar te bevorderen. Hij denkt dat het mogelijk zal zijn, de goede ver houding door handelsverdragen te ver sterken. Hij voorziet eenig verzet in het Fran- sche parlement tegen het verdag van Lon den ,doch is niet bevreesd, dat de positie van zijn kabinet daardoor in gevaar zal worden gébracht. Ilij rekent in elk geval op een meerderheid. Gisteren zouden de steden Offenburg en Appenweier, die op 4 Febr. 1923 dooi de Fransche troepen waren bezet, ont ruimd worden. Die bezetting destijds was bedoeld als een sanctie wegens de op- heffing door de Duitsche autoriteiten van de internationale treinen Parijs-Waï scliau en Parijs-Praag. Die treinen loopen sinds kort weer. Mac Dionald heeft nu aan Herriot en Theunis een schrijven gezonden, waarin Ilij met kracht op bespoediging der Roer- ontruiming aandringt. Zal er in den Diaitschen Rijksdag een meerderheid voor het verdrag van Lon den zijn? Men kan aannemen, dat het centrum onvoorwaardelijk met de regeering mee gaat, en evenzoo de democraten en socia listen. De Duitsche volkspartij is verdeeld en de Diuitsch-nationalen hebben zich nog niet uitgesproken. Hun houding zal wel bemvloed worden door de vraag, of er een twee-derde meerderheid voor de aan vaarding der Londensche conferentie noo- dig is, een kwestie, Waarover men het tot dusverre nog niet eens is. Of ze 't druk hadden. Een journalist, zoo meldt de „NR-O.", heeft een stenotypiste van de Duitsche zicht velen hunner nooit Weder hebben aanschouwd. Hun aanvoerder was zich wel bewust, dat een hoogere kracht en moed dan die der aarde noodig Waren, om hunne harten in een uur als dit kracht te geven in het vooruitzicht van een tocht over schier onbegaanbare ber gen, en dat nog wel dwars door benden welgeoefende krijgers. Zijn eerste werk was daarom hun gedachten van de aarde ten hemel te richten, en de leiding en bescherming des 'Heeren af te smeeken. Zoo sterkten zij zich te zamen in God en de betuiging van den Psalmist werd de hunne: „ofschoon mij pen leger be legerde ik zou niet vreezen!" De mannelijke, gespierde gestalte van Arnaud had een rotspunt tot voetstuk, en de Bijbel lag voor hem opengeslagen, toen hij met zijn krachtige stem aldus aan ving: „Wij moeten, mjjn lieve vrienden, met God beginnen, als wij ook met Hem willen voleindigen. Dit Gods woord, het welk vóór mii ligt, roept ons toe: „Vreest niet, gij klein kuddeken; want het is uws Vaders welbehagen u het koninkrijk te geven." Dleze toespraak, die hij naar aanleiding van deze woorden hield, tin telde van gemoedelijken ernst. Zijn een voudige maar overtuigende welsprekend heid ontlokte tranen aan de oogen, die vroeger slechts zelden hadden geweend, en sterkte menig hart, dat week gewor den was bij het vooruitzicht van zooveel gevaar. Menigmaal sprongen zijn hoor- delègatie gevraagd naar de indrukken, die zij! mee naar het vaderland bracht. Indrukken? vroeg de jonge dame, welke indrukken zouden wij gehad hebben? Wij hebben gewerkt, gewerkt en nogmaals ge werkt. Van nachtrust was nauwelijks spra ke. Dikwijls hebben wij tot 4 of 6 uur des morgens gewerkt om de documenten klaar te maken, die de delegatie den vol genden dag noodig had. Va.n Londen zelf hebben wij nauwelijks een schaduw ge zien, maar daaraan zijn wij', dames van buitenlancische zaken, nu eenmaal ge wend. Ik bob alle conferenties meege maakt. Ik ben in Versailles, Spa en Genua geweest en thans voor de tweede maal in Londen, maar de wereld blijft voor ons verborgen. Wjj hebben niet eens de ten toonstelling van Wembley kunnen bewon deren, hoewel wij daartoe uitgeno-odigd waren. Onweer in België. Gisternacht tot" gistermiddag hebben om- weders, gepaard met zwaren regenval heel België geteisterd, doch vooral Brabant en Henegouwen. In de Brusselsche voor steden ïs de Zenno buiten haar oevers getreden en zijn vele kelders ondergelooi- pen. De feite wind heeft tal van schoor- steenen vernield te Brussel en Schaar beek. Te Groot Bisgaarden sloeg de blik sem in een kasteel, doch richtte alleen materieole schade aan. In de steengroeven van Noord Henegouwen moest het werk in de open lucht worden gestaakt. Bijna overal is de nog te velde staande oogst zwaar beschadigd door regen en ha gel. Ook de Brabantsche boomgaarden hebben veel geleden. Uit Rusland. Uit verschillende streken komen thans berichten over ongeregeldheden en onrust onder de Russische bevolking in verband met de jongste oogstresultaten. De sow- jet-bladen, die deze feiten niet verzwij gen, blijven spreken van een ongegronde paniek, welke paniek intusschen niet be perkt blijft tot bepaalde gedeelten van Rusland, maar zich als een vrij algemeen verschijnsel doet kennen. De Elton. Sjisnj merkt op, dat men ook te Moskou geens zins vrij is van ongerustheid over den toestand. Als bewijs daarvan kan dienen, dat de levensmiddetenprijzen op de Mos- kousche markt op 1 Augustus gemiddeld 100 pet. waren gestegen vergeleken bij 1 Juli. Korte berichten. Een hevige storm woedde gisteren in het Kanaal. Nieuwe onlusten te Ondoerman (Soe dan) zijn uitgebroken. Zaterdagavond is te Ondoerman een vijandige demonstratie tegen de bereden politie en de gewone politie gehouden. Er werd met steenen gegooid. Een man met een groene vlag (rok door de straten; een bende gepeu pel had zich bij hem aangesloten, joe lende en met steenen gooiend. Er is een Grieksch koopman met steenen doodge gooid. In verband met den verbeterden stand van den Belgischen frank zijn de broodprijzen te Antwerpen weer met vijf centiem verminderd. Weissmann, de Pruisische staats secretaris, die deel uitgemaakt heeft van de Duitsche afvaardiging te Londen, heeft aldaar roodvonk gekregen, zoodat hij niet met de overige leden is kunnen terug- keeren. ders, aan het slot zijner korte toespraken als één man van hun zitplaatsen op, en gaven door het gekletter hunner wape nen, hun instemming te kennen in de heldhaftige gevoelens van him aanvoer der. Zijn voornaamste streven was hen te brengen tot de vrijwillige opoffering van alle wereldsche genietingen en vleesche- lijke begeerlijkheden, en tevens hen te overtuigen van de heiligheid der zaak, die zij gereed stonden te verdedigen. „Vrees niet, gij klein kuddeken," zoo waren de woorden, waarmede hij zijn toe spraak besloot, en zijn geesf'drift klom naarmate hij het einde naderde, „de over winning is de uwe, de Almachtige is'aan uw zijde, Jehova, de God der legerscharen zal u de zegepraal schenken. Zullen wii stil zitten, versmachtende in een vreemd land, terwijl de rook onzer brandende woningen, het gejammer van onschuldige gevangenen, en de kreten van kinderen, die vermoord worden, ten hemel stijgen? Zullen wij het lijdelijk aanzien, dat onze heiligdommen worden veranderd in holen der ongerechtigheid, moordkuilen der god deloosheid, tempels der afgoderij? Neen, laat ons de rechterhand opheffen, en met deze rots tot altaar, zweren, dat deze armen den strijd nooit zullen opge ven, totdat wij, onze vrouwen, onze kin deren en onze vaders weder in ons land zijn teruggekeerd, en de laatste standaard van (den Antichrist uit onze ontwijde heiligdommen is verwijderd!" Een groep van twintig vooraanstaan de personen uit de Russische coöpera tieve beweging is naar Gent vertrokken: om aan de internationale coöperatieve tentoonstelling, welke te Gent gehouden wordt, deel te nemen. Na afloop der ten toonstelling stelt deze delegatie zich voor verschillende West-Europeesche landen te bezoeken, teneinde aldaar propaganda te maken voor de Russische coöperatie-me thoden. Postcheque- en Girodienst. Dezer dagen publiceerden wij, dat de hervatting van den postchèque- en giro dienst half September zou plaats hebben door hel heropenen van voorloopig 10.000 rekeningen. Gaaf het daar goed mee, dan volgen een paar weken later de volgende 10.000 enzoovoorts, tot het geheele aan tal rekeningen, behalve diegene, welka nog niet in 't reine gebracht zijn, wee* in het verkeer zijn. De dienst wordt, naar de „N. R. Ct." fncedeelt, hervat volgens het stelsel, dat voor de mechaniseering gold. De machines zijn buiten gebruik gesteld en opgeruimd of zullen opgeruimd worden, met uitzon dering van boekhoud-machines e.d. Er is indertijd sprake van geweest, dat hij hervatting van den dienst volgens het oude stelsel liet aantal ambtenaren zou moeten uitgebreid worden, in verband waarmee het gebouw van den dienst te klein zou wezen om hen te plaatsen, zoodat het noodig zou wezen de school, die er achter ligt, erbij te trekken. Wan neer de dienst weer tot zijn ouden bloei mocht komen, zal dit waarschijnlijk wel niet kunnen uitblijven. Voorshands zal men het echter stellig wel met het tegen woordige aantal ambtenaren kunnen doen. Het aantal ambtenaren is door de afschaf fing van de machines tot een negen- honderdtal gedaald. Wat de „zieke" reke ningen betreft, er is op 't oogehblik nog velschil over een bedrag, dat ca. V2 mil- lioen beloopt. De Westerse helde. Men meldt uit Brussel aan de N. R. C. Met groote voldoening wijst men in Antwerpsche havenkringen op den terug keer aldaar van de Belgenland, het groot ste schip van de Red Star Line, dat evenals de Lapland sedert April in ver band met de verzanding van de passen van Bath en Valkenisse en het verloren gaan in het vaarwater van de Wester- schelde van verscheidene stoomschepen Antwerpen niet meer had kunnen berei ken. De Lapland, in ballast varend, liep reeds eenig;e dagen geleden Antwerpen binnen. Zaterdag was de beurt aan de Belgenland om met dertig voet diepgang de ,W ester schelde op te varen. Een aan zienlijke menigte wachtte aan de kade eq wandelterrassen te Antwerpen het schip op, dat zonder hulp van sleepbooten met normale snelheid door de passen van Valkenisse en Bath voer en om streeks vijf uur namiddag onder gewuif van hoeden, petten en zakdoeken aan de Rijnkade aanlegde. De Belgenland en de Lapland doen voortaan weer de ge wone vaart op New-York. N. Glinderman. f Te Bussum is, 80 jaar oud, overleden ile heer N. Glinderman, oud-rijksontvan- „Vrees, gij klein kuddeken, de gering heid van uw aantal niet. Laat uw har ten niet verschrikt worden bij de gedachte aan de gepantserde legioenen, die u drei gen te verdelgen! Zij niogen als sprink hanen in menigte zijn, Hij, die vóór u is, is sterker dan zij, die tegen u zijn! Zal Hij, die den zwakken en kleinmoedïgen Gideon bekrachtigde, die Sanheribs leger in één nacht verdelgde, die de muren van Jericho omverwierp en met een slin gersteen in de hand van een herders knaap den vreeselijken kampvechter der Filistijnen versloeg, zal Hij over onze ldeine bende ook niet de banier zijner beschermende liefde verheffen, en al onze vijanden verpletteren met een ijzeren roe de, hen vermorzelend als een pottebak- kersvat? Op, op "dan, om te sterven of te overwinnen! Mogen wij al vóór den aanstaanden winter geen andere rust plaats vinden dan de harde rots, geen an der heiligdom dan een spelonk, geen ander dak dan de hemelOp, op ten strij de, al moet ook verdrukking en lijden ons deel zijn! Trekken wij voorwaarts, altijd' voorwaarts, naar onze woningen of naar den brandstapel, naar onze eigendommen of naar het graf. Laat ons den lauwer krans der overwinnaars of den eerekroorr der martelaren verwerven!" (Wlordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1