No 169 Zaterdag 16 Augustus 1914 ü§e Jaargang Bmenlaiul. Bank voor Zeeland 9jt nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Wonden Klooster balsem GOES. Effecten - Coupons Prolongafiën Vreemd Ge!d it ie PrcröRk Bronchitis i i Abdijsiroop Drukkers-Exploitanten «OSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraaf 6870, Goes Tel.: Redactie no. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. üjkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 'De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3, Losse nummers f 0.08 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. SONDAGH. Is 't Sabbath-dagh, mijn Ziel, of Sondagh? geen van tweeën, De Sabbath is voorbij met sijne dienst- baerlieden En de Son die iele sie scheen gisteren als heden; Maer, die ick niet en sie en schijnt niet soo se scheen. Son, die ick niet en sie als door mijn sonden heen, Soon Gods, die dezen dagli het aerdtrijck weer betreedden, Fier als een Bruvdegom ter loop-baen in gereden, 'k Sie Sondagh sonder eind door Dijne wonden heen. 't Zij dan oock Sondagh nu, men mogh 't Gods Soon-dagh noemen, Ja, en Gods Soen-dagh toe. Maar, laet ick ons verdoemen, ;Waer ick van drijen gae, ick vind ons in de schuld. God Son, God Soon, God Soen, hoe langh duurt Dijn geduld? Hoe lange lijdt Ghij, Heer, Dijn' Soon- dagh, Soen-dagh, Sondagh, Ondanckbaerlick verspilt, verspeelt, ver-, spelt in Sond-dagh? CONSTANTYN IHIYGENS. jyWSCSSailWW De conferentie te Londen. De Duitsche delegatie heeft gisteren aan Btac Donald het door haar ontvangen antwoord uit Berlijn overhandigd in zake de ontruiming van het Roergebied. De in houd van dit antwoord is niet bekend gemaakt.. Alleen weet men, dat het vrij omvangrijk is. Inmiddels kan worden ge zegd, dat men niet pessimistisch is. ïn welingelichte kringen verneemt men, dat. het besluit van Ebert en het Duitsche kabinet de mogelijkheid openlaat voor een regeling. Duitschland zou zich ten slotte neerleggen bij een duidelijk gedefinieerd uitstel der ontruiming, indien 't van de conferentie de gewaarborgde toezegging verkrijgt, dat die ontruiming dan ook wer kelijk binnen den vastgestelden tijd zal plaats hebben of zooveel vroeger als daar op de Duitsche prestaties recht zouden geven. Voorts zou Duitschland voor zijn toezegging de voorwaarde stellen, dat niet de commissie van herstel, doch een on partijdig lichaam, zal hebben te beslissen of en in hoeverre er te eeniger tijd sprake kan zijn van een in gebreke blijven. De Duitsche, Fransche en 'Belgische af gevaardigden hebben gisteravond bespre kingen gevoerd, welke twee uren geduurd hebben. Er is, naar gemeld wordt, nog geen overeenstemming bereikt. De onder handelingen zullen vandaag worden voort gezet en men verwacht een gunstigen af loop. Men verkeert te Berlijn nog altijd in de grootste consternatie en is zeer onder den indruk, dat achtereenvolgens Enge land, Amerika, de bankiers, Italië en zelfs Japan zich aan de Fransche zijde ge schaard hebben. De „Zeit" verwondert zich erover, dat ■al deze landen zjch zoo bezorgd maken over 'het preitige en het nationale ge voel van Frankrijk, maar de aanwezigheid van soortgelijke sentimenten bij de Duit- schers niet eens schijnen te veronder stellen. De moordenaar van Erzberger ontdekt? Het Boedapester blad „Esti Kurir" be vat het opzienbarende "bericht, dat de moordenaars van Erzberger, Schulz en Tilleden, op het landgoed van den rechts- radicalen afgevaardigde Goemboes als tuinlieden arbeiden. De redactie van het blad heeft op eigen initiatief een onder zoek ingesteld en geconstateerd, dat de verdachte tuinlieden ontwijfelbaar de moordenaars van Erzberger zijn. Het landgoed van Goemboes ligt nabij Boe dapest in Tetenny. Een Wolff-telegram uit Boedapest meldt: De politie-autoriteiten alhier heb ben in Boedapest en omstreken een on derzoek ingesteld naar de moordenaars van Erzberger. Bij dit onderzoek heeft men in Budafok bij Boedapest een man van Duitsche nationaliteit gearresteerd, die zich niet voldoende kon legitimeeren. Hij werd ter beschikking van de justitie gesteld. i Hoi vreemdelingenverkeer in Duitschland. De jaren der inflatie waren voor Duitschland, wat het aantal buitenland- sche reizigers betreft, record-jaren. Men herinnere^ zich slechts, hoe overvol in 1922 en 23 de hotels en pensions in de hadplaatsen en „Sommerfrischen" waren. Toen nu in November een einrle gemaakt werd aan de inflatie van de mark, en toen in het begin van dit jaar al gauw duidelijk werd, dat deze stabilisatie ook werkelijk duurzaam zou blijven, werd het Voor hen, die een beetje verder zagen, dan hun neus lang was, duidelijk ge noeg, dat er gedurende dezen zomer van een stroom van buitenlanders niets zou komen. De Duitsche hoteleigenaars za ten in het begin van dit jaar op de bui tenlanders te wachten met hooge prij zen; met verschillende soorten belastin gen en zooals trouwens nu nog met hooge kosten voor het visum. Men moest er nog wat voor betalen om geplukt te worden 1 Dat de gevolgen van een dergelijke po litiek voor het vreemdelingenverkeer en voor het geheele hotelbedrijf rampspoedig moesten zijn, was niet moeilijk te voor zien! Eerst toen het te laat was, is men begonnen met de moeilijkheden, die men den vreemdelingen in den weg wilde leg gen, weer op te ruimen. In den loop der laatste maanden en weken is men er in veroorzaakt door branden, snij de of stooten, builen eo insectenbeten dadelijk behandelen met AKKER's bijna alle steden toe overgegaan om de belastingen, die den reiziger troffen, weer in te trekken, zoodat men als vreemde ling meestal nog maar ééne verhooging van de hotelrekening vindt, n.l. de 10 pet. voor de bediening Ook de hotelprijzen zijn, vooral in de laatste weken, veel goedkooper geworden. Men kan nu weer in de gewone doorsnee „Sommerfrischen" voor M. 5 volledig pen sion krijgen. Dé groote eerste klas hotels verlaagden hun prijzen van 20 en meer tot 10 Mark per dag. Maar de verlaging der prijzen is, wat dit seizoen aangaat, Veel te laat gekomen. De buitenlanders, die toch meestal op zijn laatst in Mei hun vacantielogies bestellen, hebben er toen niet aan gedacht, om naaf Duitsch land te gaan. En de Duitschers zelve? Zij, die het maar eenigszins konden, heb ben direct na de opheffing van het besluit, dat M. 500 van iederen Duitschen reiziger naar het buitenland eischte, plaatsen in de buitenlandsche hotels besproken. Niet alleen, omdat zij na lange jaren weer eens naar het buitenland wilden om daar fris- sche indrukken op te doen, maar ook om de zeer eenvoudige reden, dat het in het. buitenland in werkelijkheid goedkoo per en veel beter was. Toen! Nu niet meer. Deze uittocht was zoo groot, dat in een stad van ca. 400.000 inwoners in de eerste drie dagen na de opheffing van het 500 Mark-besluit eenige duizen den visa naar het buitenland werden af gegeven. Het gevolg van deze geheele geschiedenis \is dan ook geweest, dat alle landen om Duitschland vol vreemdelin gen zitten; dat de hotels in de badplaat sen van Nederland, Zwitserland, Tsjecho- Slowakije, enz., overbezet zijn en dat in. Duitschland de hotels en pensions leeg staan. Met enkele uitzonderingen wordt er verschrikkelijk geklaagd. Voor de hoteliers en pensionhezitters, die het van eenige zomermaanden moe ten hebben, is het een strop van je welste. Geen buitenlanders; de beste Duitsche gasten naar het buitenland en de gasten, die er overblijven, zoo gering mogelijk. Bij zulke toestanden is het niet te ver wonderen, dat men hoort van hotels, die nu reeds hun winterslaap willen begin nen. Of dat men hoort van groote hotels met veel meèr personeel dan gasten. Zelfs hoorde ik dezer dagen van een groot ho tel, dat reeds 4 weken geleden had wil len sluiten, maar waar het personeel, dat voor het geheele seizoen was aan genomen, het openhouden van het hotel had afgedwongen met de bedreiging al les kort en klein te slaan, als men hel; hotel mocht sluiten. Voor vele der ho teliers en pensions zal het door den zoo slechten gang van zaken in dezen zomer een moeilijke en droevige winter wor den. (N. R. C.) Korte Berichten. *n een regiment van Boven-Oosten- rijk is een onderofficier in hechtenis ge nomen wegens spionnage voor Hongarije. Dit is het eerste geval van dien aard se dert het oplossen van het oude leger en de oprichting van een nieuwe weermacht. De Hongaarsche regeering heeft zich met eischen tot schadevergoeding tot de Roemeensche regeering gewend. Zjj Wenscht betaling voor de opvorderingen, der Roemenen tijdens hun bezetting van Boedapest. De Roemeensche regeering heeft hierop met een weigering geant woord, betoogend, dat deze requisites geschied zijn volgens het oorlogsrecht. L ot e r ij e n en sneeuwbalsystemen. Wij meldden gisteren reeds, dat Broek- huys een aanklacht heeft ingediend o.a. tegen Fa. Buijten en Schippersheijn te Amsterdam wegens smaadschrift. Bij deze firma is n.l. in brochure-vorm versche nen „De Obligatie-zwendel" door „Insi der". De ongenoemde schrijver zegt in de voorrede zijn uitgevers te machtigen zijn naam bij de aanbieding van een exemplaar der brochure aan den minis ter van justitie mede te deelen. Zijn doel is aan te toonen, „hoe en op wel ke geraffineerde wijzen gedurende eenige jaren het goedgeloovig publiek uitgekleed werd en wordt, en hoe er gezwendeld en ■misleid is. De schrijver vertelt clan de geschiede- aenis van de Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank en van zijn oprichter, den Rotter dam schen practizijn Willem Broek- buys. Daarbij mededeelingen over „wat den rechters niet bekend was", „een administratieve chaos", „een zeer slap pe en onvoldoende controle", „hoe er getrokken werd!", „veel beloven en wei nig geven", „hoe er met geld werd om gesprongen bij andere obligatie-maat schappen" (de N. V. Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen), „hoe er bij trek kingen geknoeid werd", „andere listige en bedriegelijke systemen", „de onfeil bare machines" enz. Dan volgt een hoofd stuk „Het Nationaal Sportpaleis" met aanhalingen uit een brochure van den op richter der Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank „over deze „schoone" in stelling". Ten slotte een scherpe kritiek op „Bro-ekhuys' Sneeuwbal-systeem". Aan het openbaar ministerie wordt in over weging' gegeven, den opzet en de boek houding van het bedrijf te toetsen aan art. 326 van het Wetboek van Straf recht („door listige kunstgrepen" of „door een samenweefsel van verdichtsels" iemand bewegen tot de afgifte van eenig goed). 1 DirectieMr. ANT. VAN BERCKEL, JOS VELTHUIJSE. Kantoor Groote Markt 21. Telefoon 74 en 204. 883 De Raden van Arbeid. Wij hebben een bericht overgenomen uit „De Grondwet" over vermindering van het aantal Raden van Arbeid. Het blad zegt, dat er 8 zullen worden op geruimd. Dat de mechanische administratie in gevoerd zal worden staat geenszins vast, al is het wel waarschijnlijk, zegt de N. R. C. Vanzelf kan er in dit stadium dus nog in 't geheel niet gezegd worden of er raden van arbeid opgeruimd zullen moeten worden. Dhr Keulemans acht het evenwel niet uit de school geklapt, als hij schrijft, dat de zaken ongeveer voor elkaar zijn als „de Grondwet" schrijft. V erkoo.p van oude oorlog s- schenen Bij openbare inschrijving zullen Woens dag 7 Augustus op 's Rijkswerf te .Wil lemsoord worden verkocht het pantser schip „Die Ruyter" en het pantserdek- sehip „Zeeland", welke bodems reeds geruimen tijd uit de sterkte waren afge voerd, meldt de „Tel.". De „Zeeland" behoort tot de" groep van zes pantserdekschepen, die in de ia- ren 1895'98 werden gebouwd. Hun wa terverplaatsing was plm. 4000 ton. Van deze schepen is de „Gelderland" nog in dienst voor de opleiding van kanonniers. De „Noord-Brabant" werd verbouwd tot tuchtschip, doch is als zoodanig nog niet in gebruik genomen. De overige schepen „Holland", „Friesland" en „Utrecht" vie len reeds eerder in sloopershanden. Van de pantserschepen zijn thans nog in dienst de „Heemskerck" (1906) de „Tromp" (19041 en „De Zeven Prorin- cicn" (1909). De „Hertog Hendrik" (1902) is reeds uit de sterkte afgevoerd en zal eveneens wel spotd'e voor sloooing ver kocht worden. De „De Ruvter".. welke bodem thans verkocht wordt,, werd in 1901 te water gelaten en heeft een water- verplaatsing van 5080 ton. Onderscheidingen. Hare Ma jesteit de Koningin heeft benoemd in de Huisorde van Oranje tot officier de heer P. C. Labrijn te Goes, voorzitter van het Zeeuwsch Huldigingscomité 1924 en tot ridder 2e klasse dhr J. de Kraker, land bouwer te Zaamslag. W'ater 1 eiding Tholen. In de Donderdag gehouden vergadering van den raad van Eeheer der N-V- Waterleiding maatschappij Tholen werd afscheid ge- nomen van den afgetreden administra teur, dhr Avé. De voorz., Jhr Van Vr-e- denburgh, herinnerde aan het langdurig tijdperk 1.911 tot 1924, waarin dhr Avé zijn krachten voor de go-ede zaak ten beste gaf. Zeer geruimen tijd, toen schijn baar géén hoop' op bouwen bestond, bleef hij geheel belangloos de go-ede zaak ge trouw. Namens -den Raad van Beheer bood den voorz. daarna dhr Avé een fraai en inktkoker aan, als blijk van groote waardeering, die hij dhr Avé toedraagt. Hij vo-egde er den wensch aan toe, dat liet en andere borstaandoeningen .genezen met AKKER's hem en zijn echtgeno-ots in hun nieuwe woonplaats goed moge gaan. Dhr Van Niftrik sloot zich voor zijp persoon, als lid van den Raad van Beheer geheel bij1 de woorden van den voorz. aan, maar wilde bovendien namens de Pro-v. Staten van Zeeland hulde brengen aan de ver diensten van dhr Avé, gedurende zoo-vele jaren bewezen. Ook dhr Wiagtho, direc teur, voerde nog het woord. Verheugde bet hem aan den eenen kant, dat dhr Avé zijn welverdiende rust kon genieten, aan den anderen kant speet het hem, diens steun en vriendschap te moeten missen. De samenwerking van meer dan een jaar was steeds even aangenaam geweest. Alle overige leden sloten zich bij' deze hulde aan. Dhr Avé beantwoordde de verschillende sprekers, dankte voor het steeds in zoo ruime mate genoten vertrouwen en de vriendschap, hem steeds betoond. Hij- was erkentelijk voor het fraaie cadeau hem vereerd en sprak de beste wensch-en uit voor de feden van het bestuur en voor den bloei der Vennootschap. Tot boekhouder der vennootschap werd benoemd dhr J. Jansen Hz. te Poort vliet i Daarna kwam ter sprake, hetgeen door het Statenlid, dhr W;. Mo-elker, in d© vergadering -der Pravinciale Staten in zake de Thoo-lsche Waterleiding is meege deeld. Algemeen wordt betreurd, dat een voorstelling van zaken is gegeven, die geenszins met de werkelijkheid overeen komt. Die waterleiding op Th-olen is po pulair. Slechts in één gemeente moest de verordening op de verplichte aansluiting met eenigen dwang worden doorgevoerd. In de andere gemeenten heeft men vrij'- willig dooreen reeds zeventig procent der aansluitingen in zes maanden exploitatie bereikt, een resultaat dat nergens is ver kregen. Hieruit blijkt wel zonneklaar, dat de menschen gaarne de leiding hebben, en ho-e de overgroote meerderheid der be volking er over denkt. Vooral omdat de woorden van dhr Moelker in andere stre ken, waar men de toestanden op Tholen niet kent, zouden doen gelooven, dat de Waterleiding -o-p Tholen onsympathiek is, acht de raad van Beheer bet noodig, tegen deze verkeerde voorstelling van. zaken met kracht te protesteeren. Na eenige huis houdelijke zaken behandeld te hebben, werd de vergadering gesloten. Voor de slachtoffers van de vis- schersramp is ontvangen: Van de burgemeesters van Axel f 725,31; Domburg f 1287,50; Oostkapelle 'f516,80; Philippine f228,44; Serooskerke (Wi.) f370,25; Vrouwepo-lder f309- D.e Nederlandsche padvin ders in Engeland. De padvinders uit verschillende plaatsen in Nederland, die deze week een kamp bii Folkestone hebben betrokken, zijn Vrijdag met een der mailbooten der Maatschappij Zeeland, aan boord waarvan in alle opzichten voor de jongens uitstekend is gezorgd, in het land teruggekeerd. Het leven in het kamp is uitstekend geweest, ziekte kwam niet voor en op den terugweg is geen der jongens zeeziek geweest, wat op den heenweg met verschillende wel het ge val was. Verschillende der troepen hebben mei goedkoope reisgelegenheden Londen be zocht, 'terwijl o.a. de Middelburgsche en Terneuzensche padvinders naar -Canter bury gingen, waar zij de stad en ook de beroemde kathedraal bezichtigden, zij hadden er echter maar twee uur den tijd, dus net voldoende om -een algemee- nen indruk te krijgen. De prachtige weg er heen was echter reeds den tocht volko men waard. Een vertegenwoordiger van het hoofd bestuur der Engelsche padvinders kwam uit Londen over om het kamp te bezoe ken. De bevolking van Kent gaf blijk van de groote belangstelling in de jon gens en was hen dan ook zeer tor wille. Donderdagavond is in het kamp een afscheidsfeest gegeven, waarbij een 400-tal Engelsche en Nederlandsche pad vinders rond het kampvuur zaten alle door een. De hopman der Middelburg sche padvinders, de heer Bosdijk, had algcmcene leiding. Vele omwonenden ga ven blijk van belangstelling in het feest. Het kamp was verdeeld in verschillende kampiementen, die ieder waren gelegten op een ander plateau aan den voet van de 225 M- ho-oge krijtrotsen. Die vele kleurige vlaggen en de vele tenten bo den een levendigen aanblik. Zooveel mo gelijk werd vrijaf gegeven aan de jongens om volop' van alles, wat de omgeving bood, „te kunnen genieten. Over het al gemeen was het "bijzonder goed weer. Zooals beleend beoefent een deel der padvinders ook de muziek en ook daar van hebben zij hun kunnen getoond, 'een doo-r velen bijgewoond concert werd ge geven in een park, maar ook werd ge speeld voor een aantal weeskinderen, en deze toonden hun blijdschap en dank baarheid daarvoor, door bij de boot af scheid te komen nem-en en aan ieder der padvinders een Engelsch vlaggetje aan te bieden, op de steeltjes waarvan de namen der schenkers voorkwamen. Dat het leven in het kamp gezond was, bewezen wel de verbruinde gezichten bij terugkeer in het vaderland. Br is volop genoten. Goes. Gisteravond laat brachten we nog een bezoek aa,n het stationsemplace ment ten westen van den Poelweg. Aldaar was men met een kleine 50 mah, belicht door drie carbidlampen, druk aan den arbeid. Diezen nacht toch moest het 'hoofdspoor VlissingenGoes, over een lengte van plm. 200 M- opgebroken wor den en vervangen doo-r nieuw spoor van deze lengte, waarin twee Engelsche wis sels en 1 gewoon wissel. D|it stuk nieuw spo-o-r lag reeds geheel naast de oude spoorbaan klaar en moest langs ijzeren staven, die als glijbaan dienst deden, op de nieuwe baan, die 1.20 M- meer zuidelijk ligt dan de oude gebracht worden. Om kwart voor 9, toen de goede rentrein uit Vlissingen gepasseerd was, was men met het werk begonnen en een go-ed half uur later was de oude spoor baan over de bedoelde 200 M- al bijna opgebroken. Dat ging vlug! Aan weerszijden van het nieuwe baaii- gedeelte moet de spoorbaan nog over een lengte van 300 M- ruim 1 M- meer zuideljjk worden gelegd, teneinde met een S-boo-g op de hoofdlijn aan te sluiten. Dit alles moest in één nacht geschieden zoodat de eerste trein uit Vlissingen van morgen over de nieuwe baan het station Goes kon binnenrijden. 'Maar alles was berekend, zoo verzekerde men ons en liet zou sfagen. 1 y1 Later krijigt men eenzelfde werk hier ook hog eens te doen aan het spoor Goes Vlissingen, terwijl dan een zelfde dubbel werk ook nog wacht aan den overweg bij den Klo-etingschen weg'. Hedenmorgen vernamen wij, dat het werk dezen nacht normaal is verloop-en, zoodat de treinenloop geen vertraging on dervond. - i De G. Crt. meldt, dat de kaarten- verkoop voor de uitvoering van het Zuid- Bevelandsch a Capellakoor (waarvoor wij geen uitnoodiging ontvingen) bedroeg f100 en de collecte f'63.95, alles voor de slachtoffers van de visschersramp. Vlissingen. In de kolenvoorraad van een in de binnenhaven liggend schip is gister ochtend brand uitgebroken. De kolen werden gelost ©n de brandweer bleef toe zicht houden, om, indien er gevaar dreig de, de kolen nat te spuiten. Borssele. Gisterenmiddag vergaderde het bestuur van den Calamiteuzenpolder Borssele. De rekening der ontvangsten en uitgaven over 1923/24 bedroeg: ontvang-, sten f 85791,68, uitgaven f 79050,801/2» goed slot f 6740,871/2Nog wordt mede gedeeld, dat dhr P. Dekker is herbe noemd tot voorzitter der Waterkeering. Bruinisse. Donderdagmorgen toen de landbouwer Hendrik Okkerse een paard voor den wagen wilde spannen, kreeg hij een klap van het paard tegen zijn hoofd, zoodat hij in zorgwekkenden toe stand opgenomen werd. (M. ,Ct.Y Ellemset. Wij- meldden reeds kort, dat het lijk van een meisje, afkomstig uit deze gemeente, in zee gevonden is. Het blijkt -Mat dit door visschers op de Zee hondenplaat gevonden lijk is van de 19- jarige jonge dame, die hier logeerde, rich 2 Augs. begeven had naar het strand'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1