Oiulerwjjs. Gemengd Hteitws. Telegramen. Laatste BarieMen. Uil de Pers, Land- en Ta inbouw. Openbare Verkooplagei ea ?er- pacMingeii. proviacie. Met een dik kerkboek ging ze trouw ter kerk, genoot altijd van de preek, schold haar buren uit, kon vloeken als een polderjongen en vertelde dat ze iede- ren dag met haar Vader in den hemel sprak. Een gebed van den predikant als ze ziek was „gaf haar lucht", met een traan in het oog kon ze over het geloof spreken en plots door het heilige heen een ruw woord of rauwen kreet uitstoo- ten. Een bijbel had ze nog nooit geheel bezeten, wel een kerkboek met Nieuw 'Testament, door menig Noord-Hollander ook al Bijbel genoemd. Ik beloofde haar ©en Oud-Testament te bezorgen. 'Ik werd hartelijk bedankt voor het mooie boek, er werd onmiddellijk een krant om heen gedaan om besmetting te voorkomen. Een veertien dagen gingen voorbij. Op een morgen kwam ik langs en stond ■ze in de opening van de deur. „Hei do- miné, effe een woordje." „Wat is er, vrouw Krom?" „Ja, dominé, ik wou vragen of je niet woei' een ander boek voor me had, ik heb die verhaaltjes allemaal uitgelezen." Met die verhaaltjes yvas bedoeld het Oude Testament. Ik stond paf. Mozes en de profeten, een verhaaltjesboek. En toch was het vrouw tje eerlijk. Zij las den Bijbel als verhaal tjesboek. Het woord sprak niet tot haar ziel, zij bleef koud, vergaderde geen ken- pis, achter de dingen hoorde zij piet den hamerslag van den Eeuwige. Bij Kon. Besluit zijn met ingang van 1 Sept. 1924 benoemd aan de Rijkshoo- Igieieburgerschool te Vlissingten: tot leer- ares mej. H. R. Tweedy, tot tijdelijk leer- aar A. J. M. Bracke, beiden thans tijde lijk aan die school werkzaam. Geslaagd te 's Gravenhaige voor Hoogduitsch M- O-, acte A-, mej. R. B. 'de Jonge te yiissingen; te 's Gravenhage Voor de hoofdacte dhr T- J- Polderman .te D,en Haag; te Rotterdam voor de hoofd acte mej. A. A- C. v. d. Velde te Rotter dam en de heeren G- M- bij de Vaete te Bruin isse en P. J. F. Eggermont to St .Jansteen; te 's Gravenhage voor Hoog duitsch L- O-, dhr I. p. Flipse te Vlis- singen; te 's Gravenhage voor Bng'elsch' L O- dhr J. Nieuwenhuizen te Sprang, Ongelukken. Te Rotterdam is een «driejarig kind te water geraakt en verdronken. Gisteren' is de 20-jarige K. te Almelo beklemd geraakt door een wagen met ijzeren platen. Zijn borstkas werd ingedrukt. Bij' aan komst in het ziekenhuis bleek hij reeds te zijn overleden. Het vierjarig zoontje van den heer v. R. te Woerden geraakte gisteren in een onbewaakt oogenblik in den „Rijn. 'Spoedig werd het kind op het droge gebracht en de kunstmatige ademhaling toegepast. De inmiddels ontboden geneesheer kon echter niet anders dan den dood constateeren. „Gister middag had bij Oss de lijnarbeider der tele phone v. d. D. uit 's-Bosch het ongeluk onder den vrachtwagen te geraken. Het voer tuig ging .den ongelukkige over het onderlijf. Zwaar inwendig gekneusd werd de man naar het ziekenhuis vervoerd. Uit de Nieuwe Heerengracht te Amsterdam is het lijk van een schipper opgehaald, die even tevoren door een schok van een zandbak, waarop hij stond, tegen den wal over boord was geslagen. Bij het spelen door kinderen met lucifers op een open veld te Roosendaal geraakten de kleederen van het 7-jarig doch tertje van F., in brand. Met ernstige brand wonden werd de kleine opgenomen en naar bet, ziekenhuis gebracht. Tec'htpartij bij- de Zuiderzee werken. Zondagavond hebben een vfftal Brabantsche polderwerkers, die aan de Zui derzeewerken te Van Ewijcksluis werkzaam zijn, een Drenfsche kollega danig mishan deld. Volgens ooggetuigen werd de laatste daarbij een paar malen op het hoofd getrapt, waarna men hem bovendien nog een paar slagen met een stuk hout op het hoofd toediende. De mishandelde bleef daarop roer loos liggen, doch kwam spoedig weer bij, waarop de inmiddels ontboden rijksveldwach ters het met bloed overloopen- gelaat reinig den en een voorloopig verband hebben aan gelegd. Vooraf was «en bombardement met eteenen en stukken ijzer gegaan. De oorzaak van het gevecht is te vinden in eene veete, 'die tusschen de Brabantsche werklieden eener- zijds, de Groningsche en Drentsche anderzijds bestaat. Ex-keizer Wii 1 helm als brand weerman. De vorige week raakte, zoo verhaalt de „Deutsche Wochenzeitung" dicht bij 'het Huis Doorn een hooimijt in brand en weldra tastten de vlammen ook een boeren hofstede aan. Ex-keizer Wilhelm zat juist Ban het ontbijt, toen de brandklok begon te luiden. Aanstonds gaf hij bevel de brand spuit per auto te laten uitrukken en reed zelf met prins Oskar, diens gemalin en al de heeren van zijn omgeving benevens het personeel naar de plaats des onheils. Daar tengevolge van de warmte alle slooten waren uitgedroogd, moest het water uit een pomp worden aangedragen in eramés, die van hand tot hand werden overgereikt. Prins Oskar was aldra bezig met. uit emmers water uit te gieten op het dak van een belendend perceel, dat behouden moest blijven. Den inhoud van den eersten emmer kwam terecht op het hoofd van deu huiseigenaar, die plot seling uit een dakraampje keek. Doch hel hnis bleef gespaard. Intusschen was ook de keizer zelf aan het werk gegaan. Hij hielp een gedeelte van het rasterwerk rondom zijn park neerhalen en palen omhakken, zoodat men in het park kon komen, waar genoeg water voor de spuit aanwezig was. Intusschen kwam ook de brandweer van Doorn opdagen. Na urenlang pompen was men den brand meester en men had al het vee en pluim gedierte kunnen behouden. De eigenaar van de hoeve zette een advertentie in de „Doorn- sche Courant" om den keizer, prins Oskar en al de heeren van het gevolg te danken voor de spoedige en krachtige hulp, zonder welke hjj zijn geheele have zou hebben verloren. Een spookhuis te Apeldoorn. Men schrijft uit Apeldoorn aan Het Volk: Wij hebben hier een spookhuis gekregen. Do bewoner, een paardenslager heeft die woning, na er drie dagen in gewoond te hebben-, ijlings verlaten omdat het er spookte. Hij vertelt, dat de muren- zich bewegen, de meubels worden verplaatst en des nachts gaan de deuren allen uit zichzelf open. Zon dagavond was er zooveel volk op de been tot diep in den nacht, dat de politie er aan te pas moest komen en de straat geheel moest afzetten. Niemand wordt voorloopig in het huis toegelaten. (Wat een bijgeloof, en dat in „onzen" verlichten" tijd.) Een radicale „operatie". Een officier van gezondheid, die voor eenigen tijd van- Celebes- (Ned. Indië) terugkeerde, deelde de volgende bijzonderheden mede van een operatie in het oerwoud, waaruit een eigenaardige chirurgische methode van de inlanders blijkt. Eenige inlanders waren bezig fn het oer woud boschproducten in te zamelen, toen een hunner door een zeer vergiftige slang gebeten werd. Zijn kameraden zogen eerst de wond uit en legden er toen geneeskrachtige kruiden op. Echter, de hand en weldra de pols zwol zoodanig op, dat het nog maar een kwestie van tijd zou- zijn, of de man liet het leven. Dit zag hij zelf ook wel in, waarom hij een radicaal voorstel deed, n.l. hem den arm af te kappen. Op een boomstronk legde hij toen dit lichaamsdeel neer en een zijner kameraden hieuw met één slag door middel van- de vlijmscherpe parang (een mes voor het suikerrietkappen) den arm tot den elleboog af. De ongelukkige stiet een jammer kreet uit, doch verloor geen oogenblik zijn bewustzijn. Kalmweg liet 'hij zich verder be handelen. En dat was niet voor de poes! De „operateur" legde zoo- dikwijls vochtige klei op de wonde tot het bloeden ophield en het gevaar van doodbloeden geweken was. Vervolgens wikkelde 'hij een doek om de armstomp en legde dit in een verband van palmriet. De man- met één arm marcheerde verder met den troep door het woud, alsof er niets gebeurd wan. Een oudje. Te Sevilla is dezer dagen een vrouw overleden, die 107 jaar oud was geworden. Bij de begrafenis waren drie zoons van- de overledene tegenwoordig. Zij waren onderscheidenlijk 91, 89 en 85 jaar oud. Ingerekend. Een inwoner uit Amers foort, zekere F., die naar België was uit geweken, omdat hij hier nog een flinke schuld bij do justitie had, waagde het gisterennacht onder Nispen over de grens te komen, ten. einde zich heimelijk naar Amersfoort te be geven-, Het immer waakzaam oog der politie ontdekte hem echter reeds bij zijn eerste binnenkomen, zoodat den man een harte lijke ontvangst werd bereid en hij1 eerst zjjn vier maanden zal hebben uit te zitten, voor hij zijn reisplannen zal kunnen voortzetten. Vondeling. Gisteren is bij de politie te Nieuwerkerk a. d. IJsscl aangifte gedaan dat op de Kerklaan aldaar te vondeling was gelegd een kind van het mannelijk geslacht van omstreeks 4 maanden. Het wicht was geheel gekleed. Ernaast lag, in een courant gewikkeld, een luier. Het kind is- bij den veldwachter opgenomen. Poolsche locomotieven. In de laatste dagen passeeren over de Limburgscho spoorlijnen herhaaldelijk Poolsche locomotie ven in „koud vervoer" van de fabriek te België naar Poien. De nieuwe zware locomo tieven worden gewoon tusschen andere goede renwagens weggereden. De moord te s - G ra ven h ag e Naar de Resb. verneemt, heeft zich eenigen tijd geleden bij -de politie een dame gemeld, die verklaarde dat zij op den morgen van den moord omstreeks half elf een .man zag komen uit de woning van den vermoorde. De man, die eenigszins zenuwachtig deed, was ge kleed in een licht-grijs cosluum, waarop volgens de dame bloedvlekken aanwezig waren. Verder droeg hp een grijzen hoed en had 'hij een bleek, glad-geschoren uiterlijk. Dit vage signalement is naar alle politie- bureaux in ons land verzonden, met verzoek tot aanhouding van een dergelijk persoen, ter confrontatie met genoemde dame. Tevens ver nam het blad, dat de politie thans in het bezit zou zijn van een stukje papier, zeer waarschijnlijk een gedeelte van een der blad zijden, welke hij den moord uit het kas boekje van den verslagene zijn gescheurd. De aanteekeningen, daarop vermeld, zouden eenig spoor aanwijzen pmtrent 'den persoon op wien deze aanteekeningen betrekking zou den- hebben. Naar dezen persoon wordt ge zocht, maar tot nu toe was hij onvindbaar. Noodweer te Constantino pel. Boven Constantinopel heeft een ernstig nood weer gewoed. Een hevige -storm vernielde er telefoon- en telegraafleidingen. Honderden huizen ia laaggelegen stadsdeelen werden ge heel of gedeeltelijk verwoest. Het verlies van verscheidene menschenlevens valt te betreuren. De materieele schade wordt op verscheidene millioenen Turksche ponden' geschat. Wolkbreuken. Boven de dalen van de Sona en de Save, zoo wordt uit Laibach gemeld, heeft een geweldig noodweer gewoed. Verscheidene wolkbreuken deden het water in een half uiujr '5 h 6 meter stijgen. Talrijke 'huizen werden weggesleurd. In enkele huizen worden heele gezinnen gemist. Tot nu toe zijn 13 lijken geborgen. Kruitfabriek afgebrand. In Oldbickory (Tennessee, Ver. Staten) is door een brand een kruitfabriek vernield. Vijftig gebouwen, die grootendeels als kruitmaga zijnen aan de regeering verpacht waren, brand den af. Vijf en veertig millioen pond kruit, die de regeering tijdens den oorlog ongeveer 221/2 millioen dollar gekost hebben, en thans 2 millioen waard waren, werden vernietigd. De waarde der gebouwen bedroeg 5 millioen dollar. In een zeilboot om de wereld. Alan Gerbault, een Fransche tennisspeler, die het vorige jaar met een kleine zeilboot den Atlantischen Oceaan overstak, N wil nog in den loop van dit jaar een grooter waagstuk ondernemen. Hp wil namelijk met zijn nauwe lijks 9 M. lange boot een reis om de wereld maken. Hjj denkt in October uit New-York to vertrekken. Gerbault denkt drie jaren over zijn reis te doen. Ontaarde moeder. Een te Ham burg woonachtige gescheiden vrouw had een negenjarig zoontje, dat haar een sta-in-den- weg was. Zij nam het kind dezer dagen mee eru duwde het onderweg in het water. Of schoon de knaap om hulp riep, verwijderde de vrouw zich, zocht het gezelschap van een vreemd man en gaf zich met dezen aan het groote stadsvermaak over, alsof er niets gebeurd was. De misdaad lekte uit en de vrouw werd gearresteerd. Ze bekende nog een tweeden kindermoord op haar geweten te hebben. Verkoop van oude jcazernes. Er is thans een wetsontwerp ingediend, tot goedkeuring van den onderhandschen, ver koop van de oude, voormalige kazerne „Les Bons Enfants" (de Bonnefantenkazeme) met bpbehooren en nog andere voormalige gebou wen en terreinen te Maastricht. De gemeente Maastricht had dien koop gevraagd en daar voor geboden f 191.925, waarmede de min. accoord is gegaan. De koopsom zal in zes jaarlijkscho termijnen worden betaald. Maas tricht had deze gebouwen en terreinen noodig, deels voor 'dienstgebouwen, deels voor het verschaffen van nivelleeringswerk ter bestrij ding van de werkloosheid. Bovendien -kan de genivelleerde grond uitstekend worden be nut als bouwterrein. (Tel.) Moord in een sneltrein. Een ingenieur, die te Versailles woonde is Maan dagavond in een compartiment perste klasse van den sneltrein Parijs-Versailles vermoord. Do misdaad werd eerst tegen middernacht ongeveer ontdekt, toen de machinist den wa gen- doorzocht. Zijn aandacht werd getrokken, doordat van een der coupé's het portier openstond. Hij stelde een nader onderzoek in en stootte tegen het lichaam van een man, die 'lusschen de banken lag. Twee spoor- wegemployé's droegen daarop den klaarblij kelijk zwaargewonde naar een der wachtka mers. Daar werd ontdekt, dat hp een zware wond in de borst had, waar.uit bloed vloeide. Toen de gewonde een oogenblik tot zich zelf kwam, kon hij zeggen: „Aangevallen door twee donkergeiinte individuen en bestolen". Uit zijn papieren bleek, dat de vermoorde Armand Dutfoy heet, 45 jaar oud is, ge trouwd en vader van twee kinderen, inge nieur van beroep, geboren te Moskou en woonachtig te Versailles. Hp was te Parijs in- dienst van een levensverzekeringsmaat schappij en reisde geregeld tusschen Parijs en zpn woonplaats voor zaken heen en weer. Op den avond van den moord, moet hp on geveer 1000 francs bij zich hebben gehad. Dat geld hebben de moordenaars, die zich bedienden van een zeer scherpen, driokantigen dolk, jiem ontstolen, benevens zijn gouden horloge. Een onderzoek is ingesteld, doch dit heeft tot dusver nog niet tot een resultaat geleid. Brand op een schip. Gistermiddag is in de Maashaven te Rotterdam binnen gekomen het s.s. „Teodosia" uit Rraïla met graan-, meelkoeken, tabak en zaad geladen. Er was brand aan boord, was geseind, zoodat bij het binnenkomen de reddingbrigade en de drpvende motorspuiten Havendienst 2 en 3 aanwezig waren. De kapitein had draadloos geseind en verondersteld, dat de cargadoors de noodigo maatregelen zouden hebben ge troffen, hetgeen echter niet het geval was geweest. Alleen een waterklerk was aanwezig, die zijn patroon eerst op de .hoogte moest stellen-, In voorruim noch tusschendek bleek bij onderzoek brand, het moest zijn in het onderruim, waarvan de luiken werden open gelegd. Met het oog op de kostbare lading wilde de kapitein echter niet laten spuiten. De luiken- werden weer gesloten. Om 4 uur had echter een exploisie plaats, waarbij de bouten der luiken van vooorruim en tusschen dek werden verbogen en verwrongen en de luiken zelf de lucht ia gingen. Toen gaf de kapitein last tot spuiten en werd met twee stralen van do eigen leiding en twee van de booten water gegeven. Onderwijl was een drpvende elevator gekomen en met de los sing van het voor Rotterdam bestemde graan begonnen. Om 6 uur kon de brandweer in rukken. De schade aan de lading is beperkt gebleven. Belasting willen betalen, maar niet kunnenl Men schrijft uit Aalsmeer aan het Hbld. Het vorige jaar heeft het gemeente bestuur den Minister van Financiën ver zocht meer zitdagen per maand voor het betalen van Rijksbelasting te Aalsmeer, te doen houden, daar het soms voor kwam, dat de belastingbetalers uren in de rij moesten staan en dan nog onver- richterzake huiswaarts keerden. De Mi nister berichtte niet aan dit verzoek te kunnen voldoen en bepaalde dat in twee maanden van het jaar twee zitdagen zou den worden gehouden. Dat de Raad het goed heeft ingezien is weder gisteren gebleken. D'e rijksontvan ger uit Nienwer-Amstel, die zitting moet houden den 2en Dinsdag van deze maand van 10 tot 3 uur, kwam des morgens 9 uur, versterkt met. een ambtenaar, en toen stond al een dichte haag van men- schen te wachten om hun belasting te vol doen. Tegen 3 uur, de tijd van slui ting, stond het lokaal nog vol en wacht te een dichte haag van menschen in het toegangspad. Velen was de moed in de schoenen gezonken en waren zon der te kunnen betalen naar huis af getrokken. Om 3 uur was de drang zoo hevig, dat de Rijksambtenaar de hulp van de politie kwam inroepen om de orde te handhaven. Om halfvijf uur was het nog even druk. Mopperen niet zoo weinig! D« r G. H. P a b i u s f Gisteravond is bij het baden in de zweminrienting te Bussurn plotseling overleden dr G- H. Pabius, directeur der Gooiscbe H.B-S- Benige jongens hadden gemerkt, dat in het volle zwembad een. der zwemmers te laag onderbleef. Zij waarschuwden den badmeester, die enkele cogenblikken la ter dr Pabius naar boven haalde. Deze had reeds te voren tweemaal gedoken. Ijlings ontboden geneeshe-eren pasten ge durende drie kwartier kunstmatige adem haling toe. Een der zoons was bij' het ongeval aanwezig. Dir G- H. Pabius, 15 Juni 1877 geboren, is sinds de oprichting ongeveer twaalf en -een half jaar der Gooische II.B.S- te Bussum, directeur dezer door particu- ren gegrondveste inrichting'. Tevoren was hij twee jaar verbonden aan de H.B-S- te Dordrecht, waar hij wiskunde doceer de. De thans overleden reserve-kapitein der infanterie, is oo«k bij het reserve-kader een gaarne geziene persoonlijkheid ge weest. 1,1! Aug. 15 Veere, inspan, Blaupot ten Cate. 15 Serooskerke, bouwland en huis, De Neeling. 15 Kapelle, oppenrruchten, van Dissel. 18 Veere, veldvruchten, Blaupot ten Cate. 18 Wemeldinge, oppervruchten, Kram. 19 Brigdamme, dubbel huis, voormalige school en inventaris, Blaupot ten Cate. 19 Goes, appels en peren, v. Dissel. 20 Wolphaartsdijk, winkelhuis, schuur, Pilaar. 20 öudelande, 2 huizen en meubilair, Beth. 20 Vrouwepolder, meubilair, veldvruch ten en hofsteedje,. De Neeling. 21 Middelburg, huizen, Hioolen. 21 Biezelinge, huis, bouwterrein, Kram. 22 Biggekerke, bouwland, veldvruchten, Loeff. 27 's-Gravenpolder, boomvruchten, Neer- voort. Sept. 10 Middelburg, inspan, De Neeling. Goes, Schore, Wemeldinge, Ierseke, Kruiningen, Kattendijke, bouw- en weiland, Pilaar en Treub. ZEVENAAR. V- DL Heden is in het café Wellink, nabij het station, een felle brand uitgebroken. Het vuur deelde zich mee a,an de belendende pereeelen, zooda.t een half uur later drie huizen geheel waren afgebrand. Gebrek aan water be moeilijkte het blusschingswerk. 'AMSTERDAM- V- Dl- Het plroces tegen den j£igent va,n piolitie Wi- H- te Baarn, beklaagde in de bekende zaak van den omgekomen zwerver te Baarn, zal op 30 Sept. in hooger beroep voor het Am- sterdamsche Gerechtshof behandeld wor den. LONDEN. V. D. De „Daily Mail" meldt, dat gisteravond te Londen tusschen Cle- mentel en dr Luther (den Franschen en Dfuitscben minister van Financien) defi nitieve schikkingen zijn getroffen voor het sluiten van een Fransch-Duitsch ham delsverdrag. Fransche en Duitscne des kundigen zijn naar Londen ontboden ter bespreking van de voorloopige plannen en ontwerpen van voorstellen. Voorge steld wordt het verdrag op 1 Oct. te Parijs te teekenen. LONDEN. V- D- Uit Lissabon wordt ge meld, dat een mislukte po«gin.g tot revo«- lutie heeft plaats gehad door de radicale communisten. Eenig© bommen werden ge worpen, waardoor evenwel geen schade werd aangericht. Benige arrestaties had den plaats- D'e politie en de militairen zijn volkomen meester van de stad. GOES. Hedenavond brengt het muziek gezelschap „Euphonia" een serenade aan het echtpaar Van Blitterswijk-Rijnberg (Kinderdijk), dat heden zijn gouden brui loft viert. Wisselkoersen. Amsterdam, 13 Aug. 2.15 u. nam. Berlijn 0.600.605. Brussel 13.0513.20. Parijs 14.07s—14.12s. Londen 11.593/t—11.60Vr- New York 2.56—2.563/4. De strijd om het tarief. Er zijn voorteekenen, die op storm wijzen, meent de N. L. Crt. Wijn denken hierbij aan de poging die onlangs in de Tweede Kamer gedaan werd om de behandeling der tariefwet op de lange baan te schuiven en ook aan weinig goeds belovende uitingen in het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer. „Verscheiden leden, zoo heet het daar, protesteerden tegen de wijze, waarop dit ontwerp door de Regeering is ingediend en tegen de omstandigheden, waaronder het door de Kamer tot dusverre is behan deld en wellicht verder behandeld zal wor den. Ternauwernood kan men zich eenig denkbeeld vormen van de gevolgen, die de artikelen van het tarief voor handet, scheepvaart, land- en tuinbouw en nijver heid zullen hebben. De hier aan het woord zijnde lede* wenschten zich dan ook de bevoegdheid voor te behouden hij de openbare behande ling van het ontwerp aan elk artikel va* het tarief uitvoerige beschouwingen te wij den, ook al wordt daaromtrent in het voorloopig verslag niets vermeld. Zij wezen bij voorbaat elk verwijt van obstructie af, dat ter zake mocht worden geuit!" Er is dus een belangrijke groep uit het verband blijkt dat hier de Soc. Dem. fractie aan het woord is die obstructie denkt te voeren. Men behoudt zich het recht voor, bfj de openbare behandeling aan e 1 k artikel van het tarief, uitvoerige be schouwingen te wijden. Do groote grief is, dat de behandeling te snel gaat. Men had het willen bewaren als een appeltje voor den verlriezingsdorst. Het zou een prachtgelegenheid zijn om door den tariefstrijd de verkiezingen te vertroe belen. En dat wordt nu door een spoedige behandeling onmogelijk gemaakt. En nu protesleert men. Goed beschouwd een dwaze vertooning. De eerste belanghebbenden, de mannen van het vak, hebben zich in de Kamers van Koophandel reeds uitgesproken. Er zijn be zwaren gehoord en bedenkingen geopperd, maar over het geheel kan men zich met het voorstel wel vereenigen. Maar de politieke kemphanen den ken er anders over. Zij hebben geen tijd gehad voor studie. Zij kunnen zich geen denkbeeld vormen van de gevolgen die het nieuwe tarief zal hebben voor handel en nijverheid enz. De vraag is, of dit pleit tegen het wets ontwerp of tegen de politicasters, die met terzijdestelling van de werkelijke volksbelan gen een poging doen om het tarief te maken tot den inzet van den verkiezingsstrijd. Een pogen, dat naar vertrouwd mag worden, in elk geval zal worden verijdeld. Zeeuwsche Landbouw. Mede naar aanleiding van het Konink lijk bezoek heeft de „Tel." een artikel over den Landbouw in onze provincie ge geven, de hoofdbron van het volksbestaan. Daarin lezen we o.a. We wezen er reeds op, dat de Zeeuw sche boer bovenal akkerbouwer is. Een bepaalde vruchtopvolging, zooals vroe ger, is niet meer gebruikelijk. Hier e«n daar zijn natuurlijk van de oude wijze van werken nog wel restjes over, doch vaste regels, zooals voorheen, worden niet meer algemeen gevolgd. Dank zij de moderne bedrijfsteehniek is de he- dcndaagsche boer van een bepaalde vruchtopvolging ook veel minder afhan kelijk geworden. De prijzen der pro ducten spelen tegenwoordig dan ook wel de voornaamste rol bij: het vast stellen van het zaaiplan. Men begrijpe ons echter goed, dat we hiermede niet zeggen willen, dat aan vruchtwisseling in het Zeeuwsche bedrijf geen aandacht geschonken wordt. Integendeel. Natuur lijk zal men er steeds naar streven ieder jaar zooveel mogelijk op een be paald stuk land met een ander gewas te "komen. Alleen willen we er maar op wijzen, dat de specifieke vruchtop volging uit den vóórkunstmesttijd' thans verdwenen is. Welke bestemming aan de gronden gegeven wordt, mogé blijken uit het volgende overzichtje, dat betrekking heeft op het oogstjaar 1922. Bijna 1/3 van al het bouwland was toen bezet met granen, waarvan tarwe en haver de voornaamste; 13 pet. met peulvruchten waarvan de kleinste helft erwten, bijna 50 pCt. met handelsge wassen vlas* en zaden 42 pet. met knol- en wortelgewassen, waarvan 4/5 suikerbieten en aardappelen, terwijl de rest van het bouwland met diverse klaversoorten was bezet. Het voornaam ste Zeeuwsche gewas is thans de suiker biet; de kurk, waarop de Zeeuwsche landbouw drijft; dan volgt de winter tarwe, daarna do aardappel, vervolgens de haver en daarna de erwt in belang rijkheid suikerbieten worden in alle bedrijven veel verbouwd, groot of klein. De aardappel komt eveneens in alle bedrijven in vrij groote hoeveelheid voor, doch deze is bovenal een geliefd gewas bij den kleinen grondgebruiker. Zeeuwsche paardenfokkerij. Hierover zegt hetzelfde blad: Behalve akkerbouwer is de Zeeuw sche boer paardenfokker en veehou der. Van de huisdieren is over het algemeen het paard zijn favoriet. Op de paardenfokkerij hebben de Zeeuwen zich met liefde toegelegd en vooral is zulks in Zeeuwsch-Vlaanderen het geval. De thans gevolgde fokinrichting is algemeen die van het Belgische trek paard en wat op dit gebied in de laat ste twintig jaren is gewrocht, dwingt werkelijk eerbied af. Men kan de laatste jaren geen landbouwtentoonstelling of fokdag medemaken of men ziet, dat enkel dieren kunnen mededingen, welke ingeschreven zijn in het Nederlandsch Trekpaardenstamboek. Het Zeeuwsche trekpaard heefl zich in eenige jaren eene wereldreputatie weten te verwer ven en het is thans van een zoo danige kwaliteit, dat verschillende in Zeeland geboren en gefokte paarden het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 3