Woensdag S3 Augustus 1094 38e Jaargang wo 08 tellingen tan Lncerna. BGMIaiM, FEUILLETON. Brukkers-Exploi tante* 0OSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 250 *De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.—» Losse nummersfO.Of Prijs der Ad verten ti ën: regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Bij 't Koninklijk bezoek te Arnemuiden 8 Augustus 1924. D'avondhemel, met zijn smetloos rein azuur, Zinrijk beeld van eeuw'ge nooit gefaalde trouw, Spant -zich over 't dorpken, waar in 't morgenuur Kortlings nog 't woedend element bracht diepen rouw. Zwijgend of slechts fluistrend sprekend, alle drukte mijdend, Scharen rijen wachtenden zich op straat en plein. Waarom thans zoo stil, in spanning hier verbeidend? Wat. mag hiervan toch wel de bedoeling zijn? Vraagt de vreemde, die niet ongeroerd kan blijven, Als hij 't stille schouwspel gadeslaat, Wat zoovelen hier, steeds wachtend, doet 1 verblijven? Wie er in deez' avondure nog te komen staat? Weldra is bij hem d'onzekerheid geweken; Want slechts één verlangen spreekt uit aller hart en oog: Z ij gaat komen, die tot weeuw en wees zal spreken "t Woord van troost, dat toont, hoe diep Zij tot hen nederboog. Daar treedt Zij eindlijk nader, op wie nu aller oogen Eerbiedig en in stille hulde zijn gericht, Thans zonder glans van uiterlijken luister overtogen, Zoo schrijdt Ze voort; de weemoed ligt op 't vorst'lijk aangezicht. Van haar gemaal ve'rzeld treedt Zij de huizen binnen, Waar koninklijke troost in soberen een- voud wordt gebracht. Zou zulk een vorst'lijk Paar 'niet aller harten winnen? Gij hebt als Moeder van Uw volk ook hier het leed verzacht. En straks het visschersdorp verlatend, schrijdt plechtig stil de stoet, Ontdaan van allen luister, wie wachten 'tegemoet; Nog stiller thans de hulde, nog dieper buigt zich 't hoofd, Als scheen de menschelijke stem van allen klank beroofd. Maar ziet, daar heffen hoofden zich lang zaam weer omhoog, En hoort, daar klinken stemmen op naar 's hemels wijden boog. De Landsvorstin, getroffen, verlangzaamt nog haar tred, Als de békende zegenbeê voor haar en haar gemaal wordt ingezet: Die hemel, zee en aarde schiep, Ja, 'i gansch heelal in 't aanzijn riep, Dat steeds Zijn zegen op U daal' Uit Sion U Zijn gunst omstraal'! Bij 'k einde van den zang blijft diep ge roerd, de Koninginne staan; In geen der vor'ge dagen toch bood men haar een hulde aan, Die dieper doordrong in haar "koninklijk gemoed; En 't antwoord, hoe Ze 't ook anders wil, is slechts ©en stille groet. Want Zij, zoo kloek in 't spieken, hoe is Ze thans ontdaan easssnetsr^T^m-.^ iwa* 15). De kleeding en het voorkomen der jon ge weezen, zoo geheel onderscheiden van die hunner lotgenooten, die op hun vlucht allerlei ellenden hadden te verduren ge had, waarvoor de Heere hen gelukkig had bewaard, deed hen niet als ballingen kennen: anders zouden honderden armen tot hen uitgestoken zijn geworden, om hen reeds bij het intreden der stad wel kom te heeten. Het medelijden der be woners van Genève met de Waldenzische vluchtelingen was hun een bron van troost bij de gedachte aan hun 'lijden. Een menigte inwoners bevond zich dagelijks hi] de brug over de Arve, om de vluch telingen te ontvangen en hun een tehuis te verschaffen in deze stad. En wel moest het hart ongevoelig zijn, dat niet verteerd werd bij hpt zien van zooveel ellende hemgen bereikten de poorten van deze „vrijstad slechts om te sterven! Ande- ren zonken uitgeput in de armen hunner beschermers, weder anderen waren niet in staat te spreken, omdat de koude hun tongen verkleumd had, niet weinigen wa ren half naakt en ziek, terwijl de arm ®s*-.r®word om de aangeboden liefdadigheid aan te nemen, verlamd ne- derviel, en wat nog treuriger was, slechts weinigen waren er, die geen beminde be trokkingen hadden moeten achterlaten. Doch schiet het .woord hier ook te kort, toch wordt Zij wel verstaan. Welsprekend is haar houding, al wordt -geen woord gezegd, En ieder voelt met teerder band zich aan zijn Koningin gehecht. Nog immer welft de hemel zijn rein en smetloos blauw, En spreekt ons van Gods goedheid en Zijn vaderlijke trouw; Wij danken, dat een sprankje dier godde lijke min Ook vallen mocht in 't hart der dierbre Koningin 1 Een Oud-Arnemuidenaar. Een waar woord. Uit een rede van generaal Snijders: Nederland staat in het brandpunt dei- internationale mededingingen en tegen stellingen. Daarom is het voeren van een" krachtige defensiepolitiek noodzakelijk. Uitbarsting van de vlam binnen korteren of langeren tijd is onvermijdelijk en ons land zal zich dan bevinden te midden van de .strijdende machten. Een weer loos Nederland zal worden meegesleept, terwijl een weerbaar Nederland redelijke kans heeft zich buiten den strijd te hou den. De strijd zal zijn als in 1914, met dit verschil, dat toen het gevaar dreigde van Duitschland, en in de toekomst van de militaire combinatie Franltrijk-België en het gevaar zal er des te grooter door zijn. Neutraliteit. Neutraliteit is een o x v d e, verterende de kracht van het levende beginsel, ge lijk de roest het ijzer. Geen gevaar. In „Democratie", het weekblad der Democraten, niet te verwarren met de Vrijzinnig-Democraten, welke mr Marchant volgen, en ook niet met de sociaal-demo craten, die de leiding van mr Troelstra erkennen, schrijft prof. Heeres, die de hoofdman der Democraten is, een en an der over de voor eenige weken in Ka mers en Pers afgespeelde Dageraad- qua-estie, waaruit blijkt, dat hij noch met het marktgeschreeuw, noch met de politieke praatjesmakerijen, links en redhts van hem tegen den minister van justitie geuit, meegaat. „Van vrijzinnige zijde", schrijft hij, „wordt in pers en gesproken woord het denkbeeld opgeworpen, om van deze hou ding der Regeering te maken een der verkiezingsleuzen van „links" tegen de. Regeering. De Regeering, welke de vrij heid van het woord en van de gedachte in gevaar zoude brengen. Het is te hopen, dat het hij de verkiezingen dezen weg niet opgaat. Deze verkiezingsleus zoude onwaar en oneerlijk zijn, want de vrij heid loopt in ons land geen gevaar." Hij doet hierop nog volgen, na eenige gevallen van wat hij noemt „vrijheids belemmering" en „ergerlijke onverdraag zaamheid" te hebben vermeld: „maar zij zijn op ^ich zelf staande gevallen en kunnen niet tot ongerustheid leiden. Het Nederlandsche volk blijft er dan ook heel kalmpjes onder." Het is wel gebleken dat deze hoog leeraar gelijk gehad heeft. Niemand spreekt om in de sneeuw ,om te komen, of door de wilde dieren verscheurd te worden! Zes en tachtig personen kwamen in hen on- weder op den Mont-Cenis om; en eenige kooplieden, die later den berg .overtrok ken, verhaalden, dat zij de lijken van moeders gezien hadden, die, door de felle koude voor ontbinding bewaard hunne kinderen nog in de armen geklemd hielden. Doch laat ons tot, onze twee vluchte lingen terugkeeren. Zij hadden volgens de aanwijzingen van den monnik hun schreden naar de hoofdkerk gericht, waar zij meer dan waarschijnlijk ©enigen hun ner landgenooten zouden aantreffen, die met den God hunner vaderen gemeen schap oefenden. Terwijl zij een steil op- I loopende nauwe straat insloegen, die door de vooruitspringende balcons der huizen bijna overwelfd was, hoorde Alice boven hen de zachte melodie van een door vele stemmen gezongen lied. Het gezang kwam haar bekend voor, maar door de vele lotswisselingen' in de laatste dagen en de treurige gemoedsstemming, waarin zij zich bevond, duurde het eenigen tijd eer zij het lied herkende, dat hun voorouders in de dagen van verdrukking dikwerf ver kwikt had. Met harten overstelpt van vreug de en dankbaarheid jegens God, die zich ook thans evenals in oude dagen be toond had „een hulp in benauwdheden te zijn stegen zij. haastig de nauwe trap op, die tot de vergaderzaal leidde. Herberts hand raakte reeds den knop reeds meer over deze quaestie; en nie mand gelooft dan ook dat, in weerwil van de destijds "breed opgezette interpel latie-Boon, de vrijheid van Regeeringszijde gevaar loopt. We gaan nu de Tarief-quaestie tegen. Tarief Dageraad Pokken Amb tenaren en wat nog meer? De Londensche Conferentie. Gisternamiddag is onder voorzitterschap van Mac Donald een algemeene vergade ring der conferentie gehouden. De pre inier deed mededeeling van de bevredi gende vorderingen in de verschillende commissies. Hij zeide, dat het werk met uitzondering van twee of drie punten, gereed was, zoodat hij vermoedde, dat er nog slechts één algemeene vergadering zal worden gehouden alvorens men in pleno met de Duitschers bijeenkomt. Deze laatste vergadering zou het einde van het werk zijn. Buiten de eigenlijke conferentie zijn er, naar men verneemt, nog verschillende be sprekingen gehouden over het Roervraag- stuk en de militaire ontruiming, doch iets naders omtrent het resultaat is niet be kend. Volgens de bladen is thans een defi nitieve regeling binnen zeer korten tijd te verwachten. Naar verluidt zouden Frank rijk en België bereid zijn de ontrui ming binnen betrekkelijk korten 'tijd, bijv. zes maanden, te doen plaats hebben, mits natuurlijk Duitschland voor dien tijd aan de voorwaarden van het. Dawes-plan, voor al met betrekking tot het militaire toe zicht zal hebben voldaan. De Duitsche leening. De „Daily Tel." weet mede te deelen, dat de Duitsche leening tot een koers van 93 pet. zal worden uitgegeven, maar dat de Duitsche regeering slechts 911/2 pet. in handen zal krijgen. De rentevoet Izou 7 pet. bedragen. De „Vossische Ztg." teekent hierbij aan, dat deze condities zeer hard zijn. Zij beteekencn een rente betaling van ongeveer 8 pet. Weliswaar heeft Amerika aan Tsjecho-Slowakië en aan Frankrijk kort na den oorlog nog hoogere rente in rekening gebracht, maar in den laatsten tijd heeft het nog aan Zwitserland en aan Engeland tegen 5 en 5V2 pet. geleend, aan Nederland, Noor wegen en België tegen 6 pet. en aan Oos tenrijk tegen 7 pet. De „Vossische" meent, dat Duitschland veel betere garanties ge ven kan dan al deze landen en dat het dus recht heeft, goedkooper bediend te worden. Hongersnood. Uit Christiania wordt gemeld, dat al daar een vertegenwoordiger van Nansem uit Rusland aangekomen is. Deze heeft yerklaard, dat het Rusland te eenen male onmogelijk is met eigen krachten den heerschenden hongersnood meestor te worden. Desniettemin gaat Rusland on afgebroken voort graan uit te voeren. Het doet zulks, teneinde zich daarmede de middelen te verschaffen om haar bol- schewistische progagAnda voort te zet ten en dat nog wel voornamelijk in die landen, op welker steun het in de eerste plaats rekent. Het is nu mogelijk, dat Nan- der deur aan, gereed om zich in de armen zijner vrienden te werpen, toen hij zich bedacht, en het beter oordeelde zijn gevoel te bedwingen en te blijven luisteren totdat de zangers hun lied ge ëindigd hadden. Alleen zij, die bij ondervinding weten wat het zegt voor verlatene weezen en ballingen, door lang verloren gewaande bloedverwanten hartelijk omhelsd en wel kom geheeten te worden, kunnen besef fen wat de vaderlooze kinderen van Ru dolph Vinson gevoelden, bii het verne men der stemmen hunner broederen, die samensmolten in het lied des geloofs en der hope. Toen het gezang geëindigd was kon Herbert zich niet langer weerhouden. Hii opende de deur van het vertrek en in een oogenblik lagen de beide weezen in de armen hunner beminde vrienden, weenen- de van aandoening en vreugde, en onbe kwaam om in de eerste oogenblikken een woord te spreken. De kleine opper zaal, waarin, even als de apostelen van ouds, dit overblijfsel der vervolgden te zamen gekomen was tot onderlinge op bouwing, bevatte ongeveer een dozijn per sonen, zeer verschillend van leeftijd, maar allen met dezelfde sporen van lijden en moeite op het gelaat, dat vermagerd en ingevallen was van honger en gebrek, zelfs in die mate, dat enkele hunner nooit hun vroegere gezondheid terugkregen en vóór hun tijd ten grave daalden. Herbert en Alice verheugden zich zeer toen zii sen zich uit den Russischen steun zal te rugtrekken, terwijl ook het Amerikaansche hulpcomité te kennen zou gegeven heb ben, dat het zoo niet langer kan. Korte Berichten. Naar uit Rostof aan de Dou wordt gemeld komen den laatsten tijd in het Kalmtikken-gebied weer vele pestgevallen voor. De besmetting schijnt te hebben plaats gehad door uit. Griekenland ko mende schepen. Bij Schierstein aan den Rijn is een automobiel met vier inzittenden in ra zende vaart tegen een boom gereden en omgeslagen. Van de inzittenden heeft een jong meisje den nek gebroken. Zij was terstond dood; twee heeren zijn levens gevaarlijk gewond. Een bataljon Egyptische soldaten, dat bij Abbare in Soedan werkzaam heden aan den spoorweg verrichtte, heeft een Engelsche kavallerie-post met stee- nen bekogeld. De Engelschen gaven vuur, waardoor 10 Egyptische soldaten zijn ge dood en 9 gewond. Britsche fascisten hebben Zondag avond in Hyde Park betoogd. Socialisten hielden een tegenbetooging en het kwam tot vechten. Er vielen harde klappen en ten slotte moest de politie ingrijpen om de orde te herstellen. Prins Wilhelm, oudste zoon en poli tiek erfgenaam van den ex-kroonprins, is te Hamburg in betrekking getreden bij de firma Schlubach, Thiemer en Cie, een im port- en exportonderneming. De prins is 18 jaar oud. De „Köln. Ztg." verneemt uit Dus- seldorf, dat de commandeerende generaal de ontbinding zou gelast hebben van de technische „Nothilfe", omdat zij een ge vaar vormt voor de veiligheid der bezet tingstroepen en de openbare orde. De „Vossische" verneemt uit Was hington, dat het tot stand komen van een Engelsch-Russische overeenkomst den weg gebaand heeft voor een Amerilcaansch- Russische toenadering. Het Amerikaan sche kapitaal kan zich zonder regeerings- steun in Rusland piet handhaven. V raaggesprek met minister C o 1 ij n. In „Eigen Haard" komt een vraagge sprek voor met Minister Colijn, in den loop waarvan hij, sprekend over het mo reel van het Nederlandsche volk geduren de en na den oorlog, constateerde, „dat er ,ig geweest een weloverwogen, wel overlegd, bijzonder goed georganiseerd po gen tot plundering van de publieke kas sen". „Het Nederlandsche leger heeft, naar het miji voorkomt, gedurende de mobi lisatie aan de verwachtingen beantwoord. Het heeft naar mijn vaste overtuiging den oorlog buiten onze landsgrenzen ge houden". Wat de waardeering' van ons land door het buitenland betreft, was Minister Co- lijn van meening, dat die er in den oorlog op achteruit was gegaan, doch dat er nadien een verbetering is waar te nemen. Hij wees er verder op, dat, terwijl in de ons omringende landen het nationa- bemerkten, dat vel'e hunner dierbaarste vrienden gespaard waren gebleven, ,om nu hun troosters in de ballingschap te zijn. Voornamelijk het zien van een onder hen veroorzaakte in de harten onzer jeug dige vluchtelingen een groote vreugde, een die de boezemvriend huns vaders was geweest in voor- en tegenspoed, in al zijn moeite en vreugde, op wiens arm de eerwaardige barbe bij het klimmen zij ner jaren had geleund, en die door zijn balsemende hartelijkheid en oprechte godsvrucht zooveel had bijgedragen om de wonden eener ziel te verbinden, die bloed de uit dieper en pijnlijker wonden, dan gewoonlijk aan menschenzielen geslagen worden. Het wAs een man van middelba ren leeftijd, wiens gespierde gestalte, man nelijk voorkomen en donkere doordrin gende oogen in een nederig, ja zelfs armelijk kleed aanduidden, dat hij een meer dan gewoon mensch was. Dezelfde zorgelijke trek, die op de aangezichten zijner lotgenooten te lezen was, bescha duwde zijn voorhoofd, en toch Was er in zijn gelaat een zachtzinnige onderwerping die dadelijk te kennen gaf, waar hij een tegengift voor zijn wederwaardigheden en een voortdurende rustplaats voor de moeiten en zorgen der wereld zocht. Deze man was Henri Arnau, de oot moedige held, overwinnaar in honderde veldslagen, een van die kampioenen, die van tijd tot tijd in de geschiedenis der Kerk voorkomen, welke door het groote liteitsbesef krachtig versterkt is, hier te lande eerder een verzwakking valt waar te nemen, wat voor een volk altijd een gevaar beteekent. Minister Colijn verwachtte, indien de conferentie te Londen tot een bevredi gende oplossing leidde, voor de vraag stukken van herstel en schadevergoeding, daarvan voor ons land gunstige gevolgen. „Indien men in Londen om politieke redenen nog gltijd niet er toe kan over gaan zich uitsluitend te laten leiden door economische motieven, dan doet men het best voor ons land maar niet te veel verwachting aan die conferenties vast te knoopen". Wat Suriname betreft, verklaarde de Minister in het geheel geen verwachtin gen te hebben. Met Indië staat het er echter op economisch gebied vrij goed voor. De werkt ij d in he t heerenkleet- d i n g b e d r ij f De minister van arbeid heeft aan hoof den of bestuurders van ondernemingen, waarin het heerenkleedingbedrijf wordt uitgeoefend, in alle gemeenten des rijks vergund, dat in hun ondernemingen in de tijdvakken van 13 October tot en met 29 November a.s. en van 30 Maart tot en met 6 Juni 1925 door arbeiders van 16 jaar of ouder gedurende 91/2 uur Per dag en 53 uren per week arbeid wordt verricht, onder voorwaarde: lo. dat, behoudens het bepaalde in art. 22, eerste lid, van het Werktijden besluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923, betreffende het werken op Zater dag tot 9 uur des namiddags, de ar beidstijd van bedoelde arbeiders in zijn geheel gelegen is, hetzij tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namid dags hetzij tusschen 8 uur des voormid dags en 8 uur des namiddags; 2o. dat de betrokken arbeiders in de week, waarin zij arbeid verrichten op Zaterdag na 1 uur des namiddags, geen arbeid verrichten hetzij, op ten minste één anderen werkdag na één uur des namiddags, hetzij op Maandag vóór 12r/a uur des namiddags. In p 11 blieken dienst. Nog steeds blijken er ambtenaren te zijn, schrijft het Hbld., die niet beseffen, dat hun functie er is ten dienste van het publiek. Ons kwam een briefje onder oogen van een ontvanger der directe be lastingen en accijnzen, dat voor die men taliteit karakteristiek is. Een firma had aan het kantoor van den betrokken ont vanger restitutie gevraagd van te veel betaalde invoerrechten. Toen zij daarop 25 dagen later nog geen antwoord had, drong zij in beleefden vorm aan op eenig bericht. Daarop kwam het volgende be scheid y „L. S. In antwoord op uw schrijven van j.l. gevolgd door uwe briefkaart van d.a.v. deel ik u mede, dat uw zaak in behandeling is en tezijnertijd zal wor den beslist, waarvan u kennis zal worden gegeven. Bijd (sic!) uw tijd!" Datum De Ontvanger: Onderteekening. Wieer een Broekhuy s-z aak je. Die veelbesproken (om geen. ander woord te gebruiken) heer Broekbuys, de man van de beruchte loterijen en van de „Dag"-tragedie, laat weet van zich hooren. Alle bladen, ook de Roomsche Opperhoofd bestemd zijn, ter verdediging zijner eigene zaak en. tot bevrijding van zijn verdrukt volk, en die binnen korten tijd geroepen zou worden de leider eener reeks van wapenfeiten te zijn, waarvoor 'de dichterlijke verbeelding te vergeefs 'een wederga zoekt. Aan zijn zijde zat een jonge man, met een jongere zuster, wier gelaatstrekken hun familiebetrekking met hem, dien wij beschreven hebben, aanduidden. Ferdi nand en Julia Arnaud waren kinderen van zijn gestorven broeder, die reeds vroeg zoowel van moederlijke als vader lijke zorg beroofd waren geweest, en toen toevertrouwd wei-den aan den toekomsti- gen verlosser van hun volk. Zij waren reeds in hun kindsheid de speelgenooten' van Herbert en Alice. Zij hadden te za men in de dorpsschool gezeten, zich in de speeluren te zamen vermaakt, en de gelukkigste uren van hun leven hadden zij doorgebracht als zij de boschrijke hoog ten van Villar of Angrogna beklommen, en daar de wilde vruchten en bloemen der bergen plukten, of de wilde geiten volgden op de rotsachtige paden. Men stelle zich dns voor, wat de vier ouder- loozen gevoelden, toen zij, die elkander vroeger in voorspoed gekend hadden, nu elkander in tegenspoed wedervonden. Thans jonden zij hun wederzijdsche zor gen helpen dragen, zooals zij vroeger hun genoegens gedeeld hadden. I (Wjordt vervolgd). I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1