If ie Provincie. itileaws. Onderwijs. Gediplomeerde klerken en administra tieve ambtenaren met vak-radicaal, die be last zijn met arbeid, welke verstandelijk oordeel vereischt en waarvoor gevorderd wordt de kennis, wat den inhoud be treft van de regelingen, wetten en beslui ten, enz., waarvan de toepassing behoort tot het betrokken dienstvak, f 1100 f 1800, met 2 tweejaarlijksche verhoogin gen van 1200 en 3 driejaarlijksche ver hoogingen van f 100. Adjunct-commiezen, die belast zijn met arbeid ^gelijk aan die van gediplomeerde klerken en ambtenaren met vak-radicaal, en bovendien bekwaam tot het voeren van meer belangrijke correspondentie, tot interpretatie van eenvoudige wetsbepalin gen e. d., f 1500f 2600, met 4 twee jaarlijksche verhoogingen van f 200 en 3 tweejaarlijksche verhoogingen van f 100. Commiezen, die belast zijn met moeilijker redactioneeien arbeid en bekwaam leiding te geven, f 2400f3 400 met 3 tweejaar lijksche verhoogingen van f 200 en 4 tweejaarlijksche verhoogingen van f 100 Hoofdcommiezen, die belast zijn met wetgevenden arbeid en bovendien be kwaam pjn als hoofd eener onder-afdee- ling of als plaatsvervangend chef op te treden, 'f 3400f 4400, met 3 tweejaar lijksche verhoogingen van f 200 en 4 tweejaarlijksche verhoogingen van f 100. Referendarissen chefs van afdeelingen 'f 4500f 5400 met 3 tweejaarlijksche ver- ihoogingen van f 300. Een eigenaardige procedure. De gemeenteraad van Rrunssum (L-) Jheeft besloten een procedure te beginnen tegen de Philipbbank te Maastricht. Bij den agent van genoemde bank aldaar had de gemeente op' 9 Februari f 10-000 jgjestort om te deptoneeren bij de Bank van Nederlandsche gemeenten, voor welk be drag de gemeente van den agent B. een kwitantie gekregen had. De f 10 000 werd pter post door een anderen beambte door gezonden naar het hoofdkantoor te Maas tricht. Daar echter op' dienzelfden dag de agent R„ na verschillende verduiste ringen gepleegd te hebben, vluchtte, be schouwde het hoofdkantoor der Philip's- bank dit gezonden geld als niet gestort door de gemeente Brunssum, doch door den agent van het bijkantoor aldaar. Oj> grond hiervan weigerde het hoofdkantoor het bedrag, zooals opgegeven, te sturen laan de Bank van Nederlandsche Gemeen ten. Zij grondt deze weigering, volgens de „Tel.", op: het feit, dat B. het geld niet had mogen ontvangen en voor pro curatie niet had mogen teekenen. Allerlei. De Ambtenaar deelt mee, dat bij ont slag van commiezen der belastingen de gratificatie van f 40 voortaan niet meer zal worden gegeven. i Er wordt medegedeeld, dat de suiker fabriek te Standdaarbuiten de eerstvol gende campagne niet zal werken; in dit geval is het de vierde fabriek die in en kele jaren gestopt wordt en wel met Da- verveld, de Mark en St. Antoine. Het hoogtepunt van 'tko- !n i n k 1 ij k bezoek. Dat ligt, volgens de N. R. C. tusschen kwart over acht en inegen uur op Vrijdagavond te Arnemui- den, waar het eenvoudig bezoek zóu plaats hebben, waarvan weinigen wisten. Ook te Vlissingen had de Koningin be trekkingen van omgekomen visschers be zocht, maar dit rouwbezoek werd door de visschershevolking gevoeld als een Ko ninklijk meevoelen met Arnemuiden, want, wat "in Vlissingen vischt, is immigrant uit Arnemuiden en in dit dorp ligt de (geschiedenis, klopt het hart van het vis- schersvolk van Walcheren. En in dit hart van het zwaar getroffen visscheTsvolk van Zeeland's schoonste eiland zou de Koninklijke trein circa kwart over acht arriveeren. Alle visschers waren thuis en stonden star en stil met hun vrouwen en talrijk kroost voor hun woningen. Wat aan vlaggen in het dorp aanwezig is (vele en groote zijn dat er niet) was uitgestoken, een sobere oranje- versiering was aangebracht op beuken, truien, de ronde hoeden der visschers en de petjes der jongens. Moeders instru- 'eeren met eerbiedig-stille stem hun jon gens over het afnemen der petjes, die nooit van de hoofden komen, dan om te bidden of om te gaan slapen. Een vis- (scher neemt zijn hoofddeksel niet af! Hij groet met de stem in een rijkdom van toonaarden en met een gebaar van zijn •ïorsche rechterhand, die soms dicht na deren kan bij pet of hoed. Verder niets 1 Maar de gewone maatstaven zijn hier weg gevallen. Thans staat de Koningin op het punt binnen te rijden voor een rouwbe zoek. En de jongetjes worden voorbereid top het groote moment van het afnemen van hun petjes. Zal Zij rijden in auto of open rijtuig? En hoe zal dat alles zijn: de kleeding, het groeten, het bewegen, het heele ge dragen van dat zoo bijzondere, hoog te Vereeren Koninklijke, dat onmiddellijk Zijn intree zal doen in het dorp? En eenige minuten nadat de trein is voorgereden, terwijl mannen en vrouwen 'blij nog op gedempten toon staan te ver tellen over de laatste worsteling van ver dronkenen, gaat plotseling een beweging door de rij, de hoofden worden ontbloot fen ginds aan het eind van de straat ver schijnt wandelend, naast den Commissaris der Koningin, over de hobbelige keien, gekleed zooals iedere vrouw gekleed zou kunnen gaan, rustig groetend met stillen ernst tusschen de rijen der dood-stille vissehersmenschen, de eerste vrouw van Nederland: Koningin Wilhelmina. Zij gaat de straat af tot aan het huis waar de eenige geredde van één der scheepjes met versplinterd been te bed ligt. Rustig, zoo als een zeer goede kennis een huis be zoekt, waar hij -veel lijden weet, treedt 'Zij over de vervelooze houten stoep het huis binnen. Zij blijft er eenige minuten, die heel lang schijnen en gaat dan op dezelfde rus tige wijze, tusschen de rijen zwijgende menschen door, de huizen bezoeken van de gezinnen der omgekomenen. Ik ken Zeeland en zijn volk. Ik ken ook Arnemuiden en zijn bevolking, maar zoo als nu heb ik het nooit gezien. De vrou wen, aangedaan en met tranen in de oogen, staren elkaar met stomme ver bazing aan: Dit is het nooit gedroomde: De Koningin, wandelend op deze keien, zoekend naar een huisdeur, Jnet dezen .ernst, met dezen eenvoud. Een oude vis- scher met verweerd gezicht, gebogen neus, sterke oogen, harde mondhoeken staat vol eerbied, met de oude versleten muts in beide handen voor het lijf, te kijken naar deze loopende vrouw, die in eiken trek van haar gelaat verraadt, dat zij dit volk, in dit nest van watergeuzen, met 'zijn grove leed begrijpt en lief heeft. Dit slaat hem, hier biedt geen vezel in zijn stugge, stoere, vrijheidsbegeerige wezen weerstand. Deze eenvoud! En overal ste ken groepjes de hoofden bijeen en spre ken op gedempten toon over de eer voor het dorp en dat het toch geen kleinigheid is zoo'n mensch in je eenvoudige vis- scbersbuis met je visschersmanieren en je visscherstaal te moeten ontvangen. Maar 't is toch ook weer te overkomen, want telkens en telkens en telkens weer ■gaat het over dien eenvoud, dien Ko ninklijken eenvoud. Na. afloop van de bezoeken wandelde de Koningin weer op dezelfde wijze naar het station, schuchter klonk een „dat 's Hee ren zegen op U daal" onder het voorbij gaan, terwijl zij heel even langzaam stil hield; de trein werd opgezocht, hij zette zich in beweging. Met allen eerbied voor alles en ieder houd ik vol, dat dit het) hoogtepunt was. Zelfs de indrukwekkende betooging in November 1918 op het Malie veld trof mij minder dan dit. Het Hbld. schrijft nog: Toen H. M., gekleed in een zeer een voudig costuum, met haar gevolg het sta tion verliet, heerschte diepe, eerbiedige stilte onder de op het plein aanwezigen en met bewondering over den eenvoud in kleeding en in handeling, volgde men piet blikken de vorstin, die .met haar ge- inaal over de slechte bestrating naar de verschillende nederige woningen van de visschers ging om daar haar deelneming te betuigen in het verlies van zooveel menschenlevens op 18 Juli j.l. Een uiting van een der bezochte vrouwen als: „Het is een innig lief mensch, een mensch om eerbied voor ie hebben", geven geheej weer, welk een diepen indruk dit sym pathiek optreden van onze Koningin op de bevolking heeft gemaakt. Het treffendst oogenblik zou echter eerst komën toen H. M. naar het station terugkeerde en velen het „Dat 'sHeeren zegen op u daal" toezongen; dit moet ook voor de 'Koningin een der treffendste oogenblikken van haar leven zijn geweest. En toen de trein zich langzaam in be weging stelde, stonden achter hun wonin gen de vrouwen opgesteld, ja, toen werd inog even gejuicht, maar in deze juich tonen zat ditmaal een speciale dank, een dank voor de zoo treffende deelneming in de smart door onze landsmoeder. Neen, niemand, die dit meemaakte, zal ooit dit oogenblik vergeten. Zoo mogelijk zal de verknochtheid der Zeeuwen aan Koningin en Oranjehuis er door zijn ver sterkt. Bij haar bezoek aan Vlissingen heeft de Koningin nog haar leedwezen betuigd, dat haar den tijd ontbrak naar Oost- en West- Souburg te gaan, voor een bezoek aan de wed. Willeboord se, wier man bij den grooten brand in de Nedpam te Vlissin gen het leven verloor. - De vlootrevue. Men meldt ons nog omtrent de revue der visschersvloot ter gelegenheid van het Koninklijk be zoek van vorige week: De Commissie der Vlootrevue bestond uit de heeren: Mr A. J. F. Fokker, voor zitter Van liet Visscherijbestuur, Zierik- zee; D. Versckuure en M. van Harmeien uit Ierseke; L. Lindenbergli, Wemeldinge; W. Moelker en A. Schippers, Tholen, C- J. Scliot, Zierikzee; F. C. Proet, Nieuw - Namen. Drie meisjes uit de visschershevolking van Ierseke, in Zeeuwsch costuum, Jan netje Dijkwel, Lena Nieuwenhuize en Elizabeth Wisse, boden H. M. een prach tig bouquet aan met het opschrift Hulde der Zeeuwsche visschers. Autoverkeer bij Rilland. Van wege den Waterstaat wordt momenteel het aantal motorrijtuigen en motorrijwie len, dat over den weg langs den spoor weg onder Rilland passeert geregistreerd. Onomstootelijk zal wederom komen vast te staan, dat dit verkeer daar zeer om vangrijk is. En dat de geprojecteerde veranderingen van dien verbindingsweg zeker niet voor de vaak worden aange bracht. Het is echter al voorgekomen, dat bestuurders, geen glimmende knoopen, doch een simpel uniform van den Water staat, onder den opgestoken arm ziend, niet stilhielden, zoodat hun wagen niet werd opgeteekend. Laat dezulken beden ken, dat het hier ook hun zaak geldt, doordat de van die tellingen afhankelijke verbeteringen ook hen in de toekomst zullen gerieven. Verplaatst met ingang van 16 Sep tember a.s. de kantoorbediende le klasse J. C. van der Have van Ierseke naar Goes. Padvinders in Engeland. De troep Nederlandsche padvinders, tellende 271 deelnemers, waaronder ook meerdere uit Zeeland, die Vrijdag met een der boo ten van de Maatschappij Zeeland, waar van de P.V.-vlag wapperde, naar Enge land zijn gegaan, kwamen daar in beste stemming aan, al hadden ook vele van hen tol aan de zee betaald. In Folkestone, waar zij werden ontvangen door den dis trictscommissaris, brachten dp jongens den nacht in een kazerne door, om den volgenden dag met muziek naar het kamp terrein te marcheeren, dat slechts langs smalle rotswegen is te bereiken, doch door de welwillende medewerking van de spoorwegmaatschappij kan worden ge bruik gemaakt van een korteren, makke lijker weg door een tunnel. Het kamp is een schitterend terrein aan den voet van zeer liooge krijtrotsen en valk bij de zee. Het wasch- en drinkwater wordt ge haald uit bronnen vlak bij het kamp ge legen. De Nederlandsche jongens 'trekken veel belangstelling en de bevolking is sympathiek tegenover hen en toont zich zeer behulpzaam. Er zijn plannen voor uitstapjes naar Canterbury en Dover en waarschijnlijk ook naar Londen, voor een bezoek aan Wem bley. De jongens trachten allen Engelsch te spreken, wat bij de Engelschen veel hi lariteit verwekt. Vele Nederlanders brach ten den jongens reeds een bezoek en worden deze door hen onthaald. In hef kamp wordt Hollandsche pot gekookt. Goes. Uitslag beoordeeling lichtstoet. I. Reclameafdeeling. A. Typische reclame, le pr. verguld-zilv. med. A. Jacobs, Lange Kerkstraat (na lo ting met van Aken); 2e pr. zilv. med. van Aken, St. Adriaanstraat. B. Fraaie reclame, le pr. verguld-zilv. med. Cahen's Kleeding-Magazijn; 2e pr. zilv. med. Sport- en Rijwielbuis J. Snoo- dijk; 3e pr. bronzen med. Gebr. Zwar tendijk, Rotterdam; 4e pr. bronzen med. Torbijn, Lange Vorststraat. II. Propaganda-afd. le pr. zilv. med. N. C. G. O. V. afd. Goes. III. Historische afd. le pr. zilv. med. Frans Naerebout, Buurtvereeniging „De Nieuwstraat". IV. Overige groepen. A. Mooie nummers, le pr. Zevenster; 2e pr. Paddenstoel; Re pr. De Jaargetijden; 4e pr. Goes aan Zee; 5e pr. Parapluie. B. Vermakelijke nummers, le pr. Jopie Slim en Dikkie Bigmans; j?e pr. Karna - valsgroep (koppengroep); 3e pr. Rijwiel plaatje. (G. Ct.) Ned. Ileiv. Kerk. Aangenomen: Naar Erica (als voorgan- gjer der Ned. Ilerv. Evangelisatie), cand. J. A- Steenbakker Morilyaon .Loysen te Holten. Bedankt: Voor Parregq. c.a. G. Elzenga, te Nieuwkoop; voor Zandvoort J. J. Stam te Amsterdam (over het IJ). Geref. Kerken. i Tweetal te Lutjegast: G. IJ. de Jonge te Vrijhoeve-Oapelle en J. H. Beumea te Sleeuwijk. Beroepen: te Oudega (Wymbr.): E- Bieu- ikema te Nijawier c.a.; te Aalten (3e pred.) Wi- v. Gelder te Langeslag; te Giessen Oud- en Nieuwkerk R. v. Reenen te Putten; te Engwierum H. M- ploeger cand. te Amsterdam; te .Ulrum IJ. v. d- Zanden te Wjapenveld. Bedankt voor Meppel; door J. Ubels te Varsseveld. De classis Axel van de Gerefor meerde Kerken besloot, de kerken in het )ressort te adviseeren ook bij de lees- diensten met het votum aan te vangen en met den slotzegen te eindigen. Zulks is overeenkomstig het door Prof. Aalders in het „Ouderïingenblad" gegeven advies. Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk, Leertucht, etc. In de zitting van gisteren behandelde de hoogleeraar dr Brouwer een verzoek van den kerke- raad te 's Gravenhage, „een commissie te benoemen, waaraan wordt opgedragen, te onderzoeken op welke wijze de reglemen ten der kerk moeten worden herzien om te komen tot leertucht in schrif tuurlijken zin". Alle leden van de commissie ad hoe zijn van oordeel (of schoon de gronden, waaropi hun meening rust, verschillen), dat het geen aanbe veling verdient, zich op dezen weg te begeven. Sommigen zijn van oordeel, dat alle leertucht langp kefkrechtelijken weg verwerpelijk is en meenen, dat alleen ge>- wetenstucht als het zuiver Protestantsch beginsel kan gelden. Anderen zijn in be ginsel geen tegenstanders, maar meenen, dat de benoeming van zulk een commissie geen goede vrucht kan dragen. Boven dien zijn sommigen hunner van oordeel dat er niet zulk een overeenstemmigheid ten lopizichte van de Heilige Schrift be- 'staat, dat daarop meF goed gevolg een actie van leertucht zou kunnen worden gebouwd. Wnar omtrent de diepste vra gen naar openbaring, inspiratie, grenzen van de normaliteit der Schrift, verhouding van Oud en Nieuw Testament, en zoo veel meer, geen overeenstemming bestaat, kan met dezen maatstaf moeilijk kerk rechtelijke leertucht worden beoefend. De commissie is eenstemmig van oordeel, dat, om alle teleurstelling en moeilijkhe den te voorkomen, bet geen aanbeveling verdient, aan bet verzoek van den IJaag- schen kerkeraad te voldoen. Na zeer korte bespreking, wordt de conclusie aan genomen met 15 tegen 4 stemmen (tegen; de heeren Zoete, Barbas, Veenman en dr Schokking). Vervolgens wordt het rapport van den heer Te Winkel behandeld over een ver duidelijking of verscherping van de z.g. Proponentsformule (art. 27 Regl. Exar men). Hierop is aangedrongen door de clas- sicale vergaderingen van Snoek, 's Gra venhage, Arnhem en Leiden. Die meer derheid wenscht gieen incidenteel® behan deling van deze zaak en is van oordeel, dat de voorgestelde verscherping practise h zoo goed als niets zal uitwerken. Die min derheid zou ook liever het vraagstuk der leergeschillen in al zijn breedte behandeld zien. Zoolang echter de synode daartoe niet besluit, meent zij', dat verduidelijking van proponentsformule en belijdenisvra gen zeer gewenseht is, om. tegen te gaan, dat onder geest en hoofdzaak verstaan wordt, wat naar haar oordeel in lijnrech ten strijd met het Evangelie van Jezus 'Christus is. Na - eveneens zeer korte - bespreking wordt de conclusie der meer derheid aanvaard (tegen de heeren: Zoete, Veenman, dr Schokking en Sneep). De Priester. Dir Gunning beeft een brief van een Roomsche gekregen. „Mag ik mij eens heel eerlijk en open hartig tegenover u uitspreken wat op het oogenblik voor mij de grootste strijd is om tot beslissing te komen of ik Rome vaarwel zal zeggen, ja of neen? Dat is het meest: het gemis aan een biechtvader. Ik had een bijzonder gpeden biechtvader. Het was zoo'n oprecht vrome man, die zoo belangloos alle mogelijke zorg voor mij had en die ook Christus oprecht en innig liefhad, en toch niets overdreven was. Misschien kunt u zich zulk een ver houding als Doiininé niet goed indenken, maar het was voor mij veel. Het was zoo gewoon, zooals er bij Katholieken altijd een aardige en vriendelijke en hartelijke Verhouding is met hun biechtvader. Ze ker, er komen abnormale gevallen voor, die niet goed zijn, doch dat gebeurt niet zoo vaak. Eu dat mis ik nu zoo. O Do minee, het is me onmogelijk in zoo'n ijs koude atmosfeer, waar de meeste Pro testanten üi leven, het uit te houden. De meesten staan zoo gereserveerd tegenover elkander, zoo op de loer, of ze je ook in iets kunnen vangen. Het Protestantisme is zoo koud voor elkaar. Waarom is men toch niet gewoon? Ik heb bij' u een groote uitzondering, gevonden, u hebt mij da delijk met vertrouwen ontvangen en heel niet op Rome gescholden. En toch', Do minee, ik hoop niet, dat u het mij' kwa lijk zult nemen, als ik dat eerlijk schrijf, maar hoe komt het toch, dat mee zich Iwant dat ben ik niet alleen) tegenover een Dominee veel meer beschroomd voelt,, als voor een R. K- Priester? Hoe komt dat toch? Het is een schroom, oen angst valligheid, die ik nooit tegenover een Priester heb. O Dommee, U kunt niet gelooven, hoe ontzettend ^waa.r het voor me is te beslissen". En hij vervolgt in „Pniël: Ziet, zulke brieven brengen me in groo te ontroering. Ik zal hier niet verhalen, hoe ik verder met deze ziel heb omgegaan want 0'ok ik meen het biechtgeheim te moeten 'eerbiedigen, ook ik voel mij een geroepen priester des Heeren en ik mag gelooven, dit ontruste menschenkind tot hulp en steun te zijn geweest. Maar bij zulke gevallen gevoel ik toch altijd weer dubbel zwaar het gemis van een Kerk, die mij draagt en die ook mij, haar dienaar, wijze, heilige, teedere lessen, geeft. Wij' staan voor zulke toestanden zoo geïsoleerd, zoo eenzaam, en kunnen aan dezulken, die zooveel warmte en hulpl gewoon zijn, zoo weinig daarvoor in de plaats bieden. Er heerscht bij velen onzer zulk een domme haat tegen Rome, die het schoone en goede, dat er is, niet zien wil óf niet zien kan. En mij verheugt het ook, dat van een instituut als de biecht (wier ge varen ik allerminst ontkennen durf, die zijn in alle eeuwen door bevoegde getui gen luidkeels en heftig uitgesproken) eens zulk een schoon getuigenis wordt gegeven door iemand, die vast verzekerd was de R.-K. kerk te zullen verlaten en er om des g;ewetens wille niet in te kunnen blijven. Wij Protestanten, kennen geen priesters meer in den eigelijken zin des woords. Wij offeren niet meer, nóch de gezegende hostie, nóch onszelven in vrijwillig opge nomen lijden. Maar priesterlijke harten, die helpen dragen, die de bezwarende en bekommerde christenen onzer dagen naar Golgotha en de aanvaarding van Gods volkomen schuldvergiffenis weten te lei den o, hoe hebben wij daaraan be hoefte! Indien onze Protestantsche Kerk nog een toekomst heeft, zal het voorna melijk daardoor moeten wezen, dat zij voor zulke bezwaarde en zoekende harten een ware moeder is en boven het onhar monisch geluid van twistende en mal kaar bestrijdende tbeoloogjes, de stem Van den barinliartigen Hoogepriester doet uitgaan tot de eenzame worstelaars in het moeizaam strijdp'erk van dit leven. Geslaagd voor de hoofdact© te Rot terdam dhr Wi. L- v. d. Linde te Aar denburg; voor de acte Duitsch L- O- dhr J. Geelhoed te Axel; voor de acte N XVI (le ged.) dhr G- Vriend en 2e gedeelte dhr H. v. Leeuwen, beiden te Vlissingen. Ongelukken. Zondagmiddag 'heeft nabij Zwolle de auto van den heer v. L. uit Zwolle, tengevolge van slippen in mui- zand, een man en een vrouw, die daar fietsten, aangereden. De vrouw werd bewus teloos naar het ziekenhuis vervoerd. De man kreeg lichte inwendige kneuzingen. Merkwaar dig is, dat toen de man het ongeluk zag aankomen, hó zijn kind, dat vóór op zijn fiets .zat, greep en op den berm van de« weg wierp. Tengevolge hiervan is het kind ongedeerd gebleven. Beide fietsen werden ge heel vernield. Zondag reed de heer de R. uit Rnijpe (Fr.), per motor in omgeving Makkinga. De duo-passagier, de bejaarde heer D'. de Haan, verloor z'n tabaksdoos. Zonder na te denken sprong hij van de in volle vaart zijnde motor. Zwaar gewond werd hü opgenomen. De getroffene werd naar het ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. Het ruim 3-jarig dochtertje van' den heer A. te Westerbroek is in een sloot aldaar verdronken. Te Rotterdam is een vier en twintigjarig matroos van een daar liggend Duitsche stoom schip bij het zwemmen verdronken. Te Delft is Zondag op den Rotterdamschen weg do auto van den heer H. uit Rotterdam, waarin behalve de bestuurder twee dames zaten, aangereden door een zeer snel ach terop rijdenden auto van den heer yan der S.. mede uit Rotterdam. Het gevolg was, dat de eerstgenoemde auto van den preg in de 2 meter lager liggende sloot werd geslingerd, twee wielrydsters meesleurend. De bestuurder van de verongelukte auto 'kreeg een diepe wonde in een dijbeen en diens zuster een bloeduitstorting in een knie. Allen hadden ontvellingen en kneuzingen bekomen. Nadat een voorloopig verband was gelegd werden allen per auto naar Rotterdam ver voerd. - Te Leiden is Zaterdagavond een 9-jarige jongen in den schoorsteen van de ouderlijke woning geklommen. De schoorsteen stortte toen in en de knaap viel wan 3 Meter hoogte op de straat, waarbij hjj ^en- gedeelte van den schoorsteen op het lijk kreeg. De jongen was terstond dood. Zondagmiddag heeft te Leiderdorp een aan rijding plaats gehad tusschen een motorrij wiel en een auto. Mevrouw D. Laman van- der Post, wonende te Alphen aan den Rijn, die op de duozitting van het motor-» rijwiel zat ,werd er door den schok afge- slingerd en is met een schedelbreuk en een hersenschudding naar het academisch zieken huis te Leiden vervoerd. Haar toestand is ernstig. Gisternacht is pp den Leidschen straatweg de 29-jarige B. van E. te Leiden in volle vaart met zijn motorfiets tegen een boom gereden. Met een hersenschudding is hij naar het ziekenhuis te 's-Gravenhage over gebracht. In de Watergraafsmeer is iemand uit Nederhorst den Berg fietsende onder de stoomtram geraakt, met het gevolg, dat hem een voet werd afgereden. Te Bodegraven is Zaterdag bij het rangeeren zekere R. qp het spoorwegemplacement aldaar, tusschen de buffers van twee wagons geraakt. Met ern stige verwondingen is de man naar het zie kenhuis te Leiden vervoerd. Bijna verdronken. Het scheelde niet veel, of bij de enorme drukte van Zondag had de zee op de badplaats Kijkduin offers geëischt. Omstreeks 3 uur zag de heer Flier, dat een heer en dame in hoogst gevaarlijk water waren gekomen bij een golfbreker. Toen aan zijn fluitseinen geen gevolg werd gegeven, kwamen zijn mannen terstond met reddingstoestellen aanloopen. Een tros werd hen toegeworpen, die zij grepen en toen kon men met stok en beugel hen spoedig op het droge brengen. Het bleek toen, dat de on voorzichtige zwemmers zich met een auto band aaneengebonden hadden. Om half vijf hoorde een heer, die bij het hoofd aan het zwemmen was, kinderen om hulp roepen. Toen hij er heen zwom, bleken het zijn eigen kinderen te zijn, die door het water plaatsen langs het hoofd en zich toen door de zee voelden meegetrokken. Zij klemden zich zoo vast aan hun vader, dat deze niet kon zwemmen en in groot gevaar kwam. Andere baders gaven toen elkaar de hand, vormden een keten en wisten hem zoo te grijpen. Zaterdagmiddag moest de heer Meijer, de directeur van het zeebad tot tweemaal toe een zwemmer uit zee halen, die in het mui kwam, welke zich daar sinds eenige dagen gevormd heeft en door de zuiging werden meegesleept. Scha n del ij ke vertooning. In Berlijnsche cabarets trad sinds enkele weken een schutter op-, die o.a. een speelkaart, die zijn partner boven het hoofd hield, met een kogel doorboorde. Zondagavond heeft de schutter zijn medewerker op het tooneel den kogel door het hoofd gejaagd. De man was onmiddellijk dood. De schutter werd gear resteerd. Hó beweert, dat zjjn- partner zich op het oogenblik, waarop hij vuurde, nog heeft bewogen. Dergelijke waaghalzerijen moest de politie toch onmiddellijk verbieden. Vreemdelingen op Marken. Het vreemdelingenverkeer naar Marken en Vo- lendam is dit jaar zeer groot. De boot der T. Noord-Hollandsche Tramwegmaatsehappij, die van Monnikendam naar Marken vertrekt, is vaak propvol, en aanvulling met een boot en enkele botters is meermalen noodzake lijk. Ook de overige reisgelegenheden ver voerden duizenden passagiers; de buitenlan ders zijn voor het overgroote deel Ame rikanen. Te Marken is in de maand Juli van niet minder dan 15.000 personen „koppengeld" geheven. Met de booten der T. N. H. T. M., die ongeveer de helft van die der overige reisgelegenheden zullen hebben vervoerd, en die van „koppengeld" zijn vrijgesteld, mee, hebben in de maand Juli 20 a 25.000 touris- ten Marken bezocht. Dat hooge cijfer zal ook wel in verband staan met het Eucharis tisch Congres, ten tijde waarvan honderde congressisten een uitstapje naar Marken maak ten „(op één dag ongeveer 1500 personen). Van groot economisch belang voor deze streken is het vreemdelingenverkeer niet, uit gezonderd voor enkele neringdoenden. Trou wens, hun verblijf op één plaats duurde slechts kort. Tegen de bedelarij. Te Monni kendam waar veel vreemdelingen komen wordt door kinderen aan die bezoekers om geld ge vraagd, vaak met gevolg, dat zij geldstukken ontvangen. Onlangs was er zelfs een Ameri kaan, die geldstukken, w.o. ook guldens, to grabbel gooide. De Burgemeester van. Monni-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2