Mo ^65 Dinsdag '3 Augustus 19S4 188e Jaargang Buitenland. Binneilaitó. rn rni i i i i i 1mm Brakkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 *De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—- Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Voor Vlissingen en Arnemuiden. Ontvangen van J. A. v. d. B. te Z. f6, 13. te H. f 5 en N N f 2.50, totaal met vo rige opgave f49,50. i UIT TWEE TONGEN. Niet, dat de S. D. A. Pi. tegen den oorlog en voor den eeuwigen vrede het pleit voert in opzwiepjende rede voeringen, wordt door ons gewraakt. Ma;a,r wel, dat zij de ontwapeningsleus aanheft; terwijl zij weet, dat zij daar mee het volk bij den neus lieemt. W;ant ontwapening is een "onmogelijk heid. Mr Troelstra zelf heeft in 1914 dit schoone gevleugeld woord gesproken: De nationale gedachte overheerscht de nationale geschillen. Toen de groote leider der S. D1. A. P. ;dit zei, was hij1 de nuchtere staatsman, die wars is van' politieke volksmisleiding. Maar wan neer hij nu 't gaat naar 1925! met andere democra ten van allerlei slag, van Van Embden tot Van Ravesteijn om ontwapening roept, dan misleidt hij weer de schare. trekt er wel velen mee tot zich, dié hem gelooven op zijn woord, en straks stemmen zullen op de socialis tische lijst; maar hij zaait er teleur stelling mee, want èn zijn eigen hou ding in 1918, èn het rumoer der vol ken om ons heen weerspreekt de mo gelijkheid van vrede door arbitrage, omdat men van vrede door recht met weten wil. Door zoo op te treden maakt de S. D. A. P., dat men met haar al te doorzichtige politiek van kiezlertjesvin- kerij een loopje neemt, of er zich kwaad over maakt. Wat het eerste aangaat, de „N. Prov. (iron. Crt." vertelde dezer da gen met iets van scherts in ha,ar pen: Mundus vult decipi de wereld wil bedrogen zijn. Vondel heeft op dit beleende woord een aardig versje geschreven naar aanleiding van een gebeurtenis xiit zij'n dagen. Ben Engelsche generaal met zij'n leger in moei lijke omstandigheden gekomen, aanvaard de de hulp van een Schot, die hem van den wal in de sloot hielp1. Vondel stelt den Bngelschman voor, als lijdende aan tand pijn en den Schot als kwakzalver, die iden tand zal trekken. De patiënt ging zitten en begon te gapen. Meester Schotte nam de nieptange met geen voorzichtig overleg, En trok Sir het heele kaakebeene weg. Ay, kriet Thomas, ghie trekt miene con sciëntie te piortele. Ba, syt gerust, zegt de Meestere, daar is de baktand met de; wortele. 'fin al hangt het rechteroog op de linkër- kake, Dat sal van selve betere, 't is een lichte sake. Ziedaar een goed beeld voor de socia listische kwakzalvers, die zichzelf aan bieden als- de groe-te redders, mits men hen natuurlijk als de heh-eerschers van de wereld erkent. En hun straks meerderheid in de Kiamer en in de Regeering verzekert. Maar ook wat het laatste aangaat, hiervan lazen wij dezer dagen even eens een voorbeeld. Een jonge communist, naair aanlei ding van dat tweetongig drijven van FeuiLLKTOW. Os ballinge* van Lueerna. 14). Na een reis van vier en een halven dag, door vele eenzame valleien en over steile en ruwe bergpaden, waar ziji aller lei gevaren en moeilijkheden te over winnen hadden, die ons verhaal te uit gebreid zouden maken, indien wij ze al len wilden mededeelen, bereikten de drie reizigers eindelijk een verhevenheid, dicht onder de ruwe kruinen van het Jura- gebergte, vanwaar men een vergezicht heeft, dat nog heden ten dage de be wondering van eiken reiziger trekt. De mist, die tot nu toe het landschap ver borgen had, trok op evenals een gordijn, flat van onderen van den voet der bergen ar opgerofd werd. 'De zon was reeds hoog gestegen, en stortte eene zee van licht uit over rotsen en weiden, vlak ten en bergen; haar stralen schenen de breede watervlakte, die daar in onge rimpelde kalmte aan den voet der bergen lag, in gesmolten goud veranderd te heb ben, terwijl de prachtige plantsoenen aan haar oevers zich duizendwerf in het hel dere water spiegelden. Een prachtige Alp verhief zich majestueus op eenigen af stand achter het landschap, en scheen de socialisten (en hunne naaste fa milieleden), eerst allemaal stemmen voor de o-orlogsbegrooting in het belang van den oorlog in 1914, doch in 1924 tegen die begroo-ting en tegen den oorlog ageeren, onder de leus ontwapening, in toorn ontstoken, doet in het blad der communisten „De Tribune" het volgende ver haal 1 Augustus 1914. Voor 't eerst van m'n leven, zou ik van zelf-verdiende centen, gedurende een vacantieweek de stad uitgaan. In den trein, die mij naar m'n va- cantie-oord Zeist, bracht, las ik in het ochtendblad van den moord op Jaurès. Natuurlijk werd over den oor log gesproken. Tegenover mij zat een S. D. A. P.'er, destijds dus een .par tijgenoot van mij. Ik was jong, nau welijks lid van de groote partij, hij was een m,an van middelbaren leef tijd en „liep al meer dan 20 jaar mee". Toen ik, de jongere, mijn zorgen uit sprak, stelde hij, de oudere, mij vol komen gerust, met de verklaring: „Jongen lief, de heeren kapitalisten zullen zich wel tweemaal bedenken, voordat ze oorlog maken, de sociaal- democratie is er ook nog". En den kende aan de groote meeting opi 't IJs club-terrein te Amsterdam, die ik den vorigen avond had meegemaakt, voel de ik mij trotsch en gelukkig, dat ik lid was van de groote en machtige partij1. Enkele dagen later moest ik, door angstige brieven van thuis, mijn va- c-antieverblijf haastig verlaten. 't Toeval, wilde, dat dezelfde S. D. A. P.-sche partijgenoot opi het perron te Utrecht stond. Hij stapte in mijn coupé. Weer las ik 't ochtendblad. „Troel- stra's rede in de IKiamer." „De nationale gedachte overheerscht du nationale geschillen". "Vragend, bijna smeekend, keek ik mijn ouden partijgenoot, aan. 'tRsnige wat hij antwoordde, cle man, die al meer dan 20 jaar meeliep, was: „Kalm maar, kalm maar, Troelstra weet wel wat ie doet". Diat is wel te denken. De leiders onzer goede sociaal-democraten weten zeer goed, dat men met ontwape- ningsleuzen onder de massa, wel stem ming maakt, maar er in de praktijk weinig of niets mee uitricht. Stel u maiar eens voor dat zij in 1914 deze leus hadden aangeheven. Drie kwart der natie, ook' de beste onder de eigen piartijgenooten had zich tegen hen gekeerd. Doch deze lee- perds wisten dit wel. Daarom waren zij in 1914 voor de mobilisatiecredie- ten, terwijl zij nu de holle leus van „weg met de wapenen" zonder eelti ge risico kunnen en durven aanheffen. Een tweetongigheid, die zich echter helaas! wreekt. Zij is koren op den molen van het Communisme. De Londensche Conferentie. Het Fransche persbureau Havas meldt uit Londen: Een groote ontspanning 'is in conferentie-kringen merkbaar, sinds vernamen werd, dat Frankrijk bereid is. zijn troepen uit het Roergebied terug ,te trekken binnen een jaar nadat begonnen is Herbert en Alice een reus toe, waarbij hunne bergen niet konden halen. De klok van een kerk, wier spitsen zich in de vallei beneden hen verhieven, deed hare welluidende tonen over dit prachtige landschap weergalmen, en een weinig voortgaande bemerkten zij den rook en vernamen het verwijderd gedruisch eener volkrijke stad. Het was niet moeilijk te ontdekken, dat zij de poorten van het liefelijk Genève, de schuilplaats der Her vormden, naderden. „Hier moeten wij scheiden", zeide de monnik, „mijn veiligheid verbiedt mij. ver der te gaan; gij zult er daarentegen bin nen gindsche poorten honderden vinden, die u welkom zullen heeten, en u beter raad en hulp verschaffen dan een een voudige monnik kan doen. Vaartwel dan", zeide hij, met tranen in de oogen „vaartwel, moge de God uws vaders u in vrede nabij zijnIk stel een belang in uw welzijn, dat gij niet kent; er is een hand tusschen u en mijne ziel, die door niets op deze ontheiligde aarde ge ëvenaard wordt." De dankbare kinderen omhelsden, hun bevrijder, en overlaadden hem met de be tuigingen hunner oprechte en hartgron dige dankbaarheid. Hij was juist op het punt hen te verlaten, toen Herbert tot hem zeide: met de uitvoering van het Dawesplan. Men neemt algemeen aan, dat Duitsch- land de voorwaarde, door de Fransclien voor deze Roer-ontruiming gesteld, zal aanvaarden, en zich tegen een Fransch- Duitsche handelsovereenkomst niet zal verzetten. Stresemann had gisterenmiddag een langdurig onderhoud met Clementel, waar schijnlijk om de noodige diplomatieke on derhandelingen in te leiden over het te sluiten handelsverdrag. Herrie in Leipzig. De afdeeling Leipzig van de Duitsche communistische partij had Zondag een openbare vergadering bijeengeroepen om te protesteeren tegen de houding van den president van het staatsgerechtshof in het proces tegen de gewezen soldaten .en on derofficieren van de rijksweerbaarheid. Re verdedigers hebben, die zelf lid van de communistische partij zijn, geweigerd de beklaagden langer bij te staan, gezien het gemis aan onpartijdigheid van den presi dent. Een communistisch leider uit Leip zig riep de aanwezigen Zondag op om in optocht door de stad te trekken. De menigte trok nu met roode vlaggen door de straten en kwam hierbij weldra in botsing-- met de politie. Enkele agenten werden met stokslagen min of meer ern stig gewond. De politie poogde den lei der van de betooaers, Haferkorn genaamd, in hechtenis te nemen. Haferkorn verde digde zich hardnekkig en ging een agent te lijf, die daarop zijn revolver trok en hem neerschoot. Bij het transport naar het ziekenhuis overleed deze. Nadat be reden politie te hulp was gesneld konden de betoogers uit elkaar worden gedreven. Havenstaking te Havre. De havenarbeiders te Havre hebben de staking geproclameerd om een loons- verhooging van vier en een halven franc te verkrijgen. Een bende van een hon derd stakers heeft beslag gelegd op de schepen en de koopwaren in het water gegooid. In den loop van gevechten me't de politie werd een agent licht gewond. Het aantal stakers bedraagt ongeveer 1200. "Het personeel der groote stoom vaartmaatschappijen heeft zich niet bij de staking aangesloten. Nieuwe grensincidenten. De Fransche bladen vernemen uit Athene, dat de troebelen aan de Grieksche en Zuidslavische grenzen ernstiger wor den. Benden Bulgaarsche comitadji's gaan voort de grenzen te overschrijden en Grieksche en Zuidslavische dorpen te plunderen en plat te branden, om daarna zich op Bulgaarsch gebied terug te trek ken. Volgens dè bladen heeft de Griek sche regeering ©en ultimatum naar Sofia gezonden, met de verklaring dat, indien deze toestand voortduurt, Grieksche troe pen ©en zone langs de grens op Bul gaarsch gebied zullen bezetten. Zuid-Sla- vië zal eveneens een nota zenden. Korte berichten. Uit de verschenen statistiek blijkt, dat het aantal d ran kg el e g en he den in Bel gië van 210.000 in 1913 gedaald is tot 117.000 op heden. Het aantal liters ge distilleerd alcohol per persoon is thans 2.52 tegen 5 in 1913. Het verbruik van bier is toegenomen van 138 liter in 1920 tot 202 liter in 1922 en 234 liter in 1923. Wat >een zee van bier wordt er in België dus jaarlijks wel verzwolgen! Gisteren heeft er bij de Duitsche be- trouwbaarheidsrit ©en ernstig ongeluk „Waarde vader, uw vriendelijkheid is in waarheid hartelijk geweest als die eens vaders, en ik gevoel het op dezen oogen- blik in al zijn bitterheid, dat ik een wees ben, en het is mij alsof ik het thans voor de tweede maal word; maar nooit zal ik mij des nachts ter rust begeven, zon der God te danken, dat Hij ons in u zulk ©en weldoener beschikte, en Hem te bidden om den eeuwigen vrede van uw gefolterd gemoed. Uwe barmhartigheid zal niet vergeten worden door Hem, die ge zegd heeft: Zoo wie een van deze kleinen te drinken geeft alleenlijk een beker koud water, in den naam eens discipels, hij zal zijn loon geenszins verliezen." „Hoewel uw liefde door geen aardsche belooning te vergoeden is," vervolgde hij, „zelfs wanneer ik er toe in staat ware, wilde ik uw nederige cel toch niet verlaten zon der er een bewijs mijner liefde in achter te Jaten. Ik was zoo gelukkig een kost baar kleinood te bezitten, welks waarde ik aan u overlaat te bepalen. Wanneer gij in uw cel teruggekeerd zult zijn, neem dan de steenen, die u tot hoofdpeluw dienen, weg, en gij zult de paarl van groote waarde vinden, schitterender dan ooit op gemijterde hoofden of in vorste lijke kronen glinsterde." „Uw gift, mijn kind," antwoordde de monnik, „zoudt gij beter besteed hebben plaats gehad. De persauto van den sport journalist Doerschlag vloog bij Zimmern uit de bocht en sloeg om. Doerschlag kreeg een schedelbreuk. Bock, een redac teur van de Allgemeine Automobielzei- tung, werd het been verbrijzeld. De auto werd geheel vernield. Doerschlag ver keert in levensgevaar. Op het Bodenmeer heeft Zondag een geweldige storm uil het westen gewoed, die aan de Duitsche oevers over hun ge- heele uitgestrektheid groote schade heeft toegebracht en waarbij ook menschen- levens te betreuren zijn. Te Duisburg zijn twee valsche mun ters gearresteerd, mannen, die geruimen tijd geheel Oostfriesland en het overig West-Duitschland onveilig maakten en zoowel valsch bankpapier als banderoles bij kolossale hoeveelheden aan den man wisten te brengen. N 'Engeland en Canada hebben een overeenkomst gesloten, waarin de Engel- sche regeering zich bereid verklaart haar onderdanen, die zich in Canada vestigen, financieelen steun te verleenen. De rijwielbelasting1. Het is niet uitgesloten, dat hier of daar personen, die voorgeven belast te zijn met de handhaving der rijwielbelas- tingwet, zullen trachten zich meester te maken van rijwielen, onder het voorwend sel, dat zij- die wenschen in beslag te ne men wegens wetsovertreding. In verband hiermede zij men indachtig, dat uitslui tend de ambtenaren der invoerrechten en accijnzen en de ambtenaren van Rijks- en gemeentepolitie op de naleving der wet hebben toe te zien en dat eerstge noemde ambtenaren voorzien moeten zijn van het bewijs hunnner aanstelling, dat zij' op verlangen moeten vertonnen. Verwording. Men schrijft aan de „Roti.": Zij kwamen ('t was Woensdag 30 Juli) van Breda terug van het Zendingsfe-est, vol va,n het vele en goede daar genoten, en spontaan klonk in de treincoupé's het oude, schoone lied „Er ruischt langs de wolken -een lieflijke Naam". Nauw was de klank van den laatsten versregel weg gestorven of een ander lied werd aan geheven. Een ander lied. Op een gansch andere wijs. Door andere zangers. In denzelfden wagen zat een club uit Giessendam. Hun leider scheen een on derwijzer te zijn. Hun clubmerk kwali ficeerde hen als led-en van de een of andere jeugdorganisatie. En hun lied maakte hen kenbaar als S. D. A. P.'ers. Zij zonden „de Internationale", het bonds lied der roode broederschap. Dat was nu juist niet prettig voor de eerste zangers. Doch, als het daarbij nu maar gebleven was, immers wij leven in ©en vrij land. Ieder mag, op een plaats waar zingen geoorloofd is, zingen wat hij wil, of wat zijn beginsel hem ingeeft. Maar het fatale komt nog. De „Inter nationale" werd gevolgd door fragmenten hit een vieze voordracht „Boemelpetrus", met zinnen als „Engeltjes willen bij ons niet zijn, want wij zijn nog niet fijn". Erger werd bet toen de heeren, die ieders godsdienst respecteeren aanhieven: ,',F,r is geen club in het Zuiden, die Jezus kan verslaan." - Nu was het geduld uit en een krachtig aan hen, die nog verliefd zijn op het kla tergoud der aardsche ijdelheden. De prachtigste en kostbaarste der aardsche edelgesteenten zijn geheel en al zonder waarde voor hem, wiens aardsche be geerte en verwachtingen beperkt zijn bin nen de muren van een klooster; maar ik begrijp en waardeer de beweegreden uwer vriendelijkheid, en daarom zal ik dit ge schenk om uwen-twil bewaren. Vaartwel, vaartwel I" Na deze woorden namen zij afscheid en gingen zij elk zijns weegs de monnik met zijn gehoorzame rijdieren naar de valleien van Dauphiné de jonge Waldenzen naar de stad, die voor zoo vele hunner gebannen landgenooten een tijdelijke schuilplaats was. HOOFDSTUK III. De Vrij s t ad. Nauwelijks een uur nadat hun vriende lijke geleider vertrokken was, kwamen onze jonge vluchtelingen aan de Wester poort van Genève. Zij betraden de op haalbrug over de diepe gracht, die haar wateren van de Rhone ontvangt, en gin gen voorbij den schildwacht, die een vluchtigen blik op de vreemdelingen wierp en Ren liet doorgaan. Op een anderen tijd zon het gezicht protest werd bij den leider ingediend. Maar die onder zijn leiding stonden, be antwoordden .dit protest met vloeken. En de leider antwoordde, dat hij ze niet onder zijn macht had. Het bovenstaande is een tijdbeeld. Al lerwegen in de steden maakt men zich op tot den arbeid der Evangelisatie. Op het platteland, zou daar de Evan gelisatie overbodig zijn? Moet daar het verlorene niet gezocht? Giessendam was steeds een dorp, dat uitblonk door godsdienstzin en kerkbe zoek. Een van die dorpen, waar, zooal niet allen belijders waren, dan toch de godsdienst op vrijwel allen beslag legde* Dergelijke godslasterlijke praktijken zou men weleer daar niet bestaanbaar achten* Zondagsarbeid. De Raad van Ede heeft de navolgende motie aangenomenDe Raad der gemeente Ede, kennis nemende van het feit, dat de N. V. Kunstzijdefabriek arbeiders Zondags laat w-erken; overwegende, dat dit voor het bedrijf niet noodzakelijk is gezien de zeer gunstige resultaten door deze fabriek de laatste jaren behaald zonder Zon dagswerk, protesteert hiertegen met klem en dringt er bij Z.Exc. den Minister vanArbeid op aan deze vergunning als nog in te trekken. W. a a r s c h' u w i n a. Die commissaris van politie te Velsèn waarschuwt dringend in het algemeen belang ge-en handelsrelaties ^an te knoet- pen mei C- Glass, wonende in de af deeling gantpo-ort-Rozensteyn, gemeente Velsen; N- Zoontjes, bakker en winkelier, wonende in de afdee-ling Velserpord Kal- verstraat, gemeente Velsen, alvorens in lichtingen te hebben ingewonnen bij. den commissaris van politie, voornoemd, bu reau van politie, gemeente Velsen. Salarisregeling onderwijzers en administr. ambtenaren. Naar de „N. C." verneemt zal voor de onderwijzers de salarisregeling als volgt zijn Onderwijzer, die niet de acte van be kwaamheid bezit, bedoeld in art. 134 Lager Onderwijswet 1920, noch de acte van bekwaamheid bedoeld in art. 77 der wet van 17 Aug. 1878, aanvangswedde 11200. Maximumwedde voor gehuwden (te be reiken in 22 jaar) f 2600, voor ongehuw- den f 2200, te bereiken in 14 jaar. Voor den onderwijzer, die niet de acta van .bekwaamheid bezit, bedoeld in art. 134 Lager Onderwijswet, doch in het be- .zit is van de acte bedoeld in art. 77| der wet van 17 Aug. 1878, aanvangs wedde f 1400. Maximum voor gehuwden f3100 (te be reiken in 22 jaar) en voor ongehuwden f2700, te bereiken in 14 jaar. Voor het bezit van- bij-acten zal f50 per acte wor den betaald, tot een maximum van f 200. Wat betreft de administratie, is het vol gende vastgesteld: Zij die belast zijn met eenvoudigen, min of meer werktuigelijken arbeid (rang van schrijver) f 1000f 1500, met 5 jaar- lijksche v-erhoogingen van f100. eener bedrijvige stad, zoo geheel nieuw voor hen, en dat nog wel een oord door zoo vele heilige herinneringen ge wijd, niet zonder diepen indruk op- Her bert en Alice gebleven zijn. Aan den haard in huns vaders woning gezeten, hadden zij menigmaal zoo gretig ge luisterd naar de verhalen van den edelen strijd, dien Genève voor burgerlijke en godsdienstige vrijheid doorworsteld had: en hunne jeugdige en levendige ver beelding had hen zoo vele malen bet ge luk voorgespiegeld van daar te mogen ver wijlen, waar zoo vele heldendaden voor God en zijn rijk verricht Waren. Nu was hun gemoed van andere en somberder ge dachten vervuld. Zij waren vluchtende ballingen, zij betraden een vreemd land, gescheurd als zij waren uit de omgeving hunner dierbaarste vrienden, met een on heilspellende toekomst voor oogen. Met bedrukte harten dwaalden zij .door de straten. Een plechtige stilte heerschte overal, en zij waren blijde te ervaren, dat er buiten bun eigene valleien ook nog andere plaatsen waren, Waar de God des sabbats op den door Hemzelven ge- heiligden dag geëerd werd. (Wjordt vervolgd)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1