Zaterdag 9 Augustus 19124 38e Jaargang m 263 EERSTE BLm, C. QUISPEL Buitenland. Binnenland. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorstsfraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 53 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHU1J,, L. Burg. Tei. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. A b o n n e rr. e n t s p r ij s Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.031 Prjjs der Advertentiën: 14 regels f Ï.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. Oït ïiummsr bestaat uit twee biaden ONTWAPENING. De menschen, die de ontwapenings- gedachte propageeren, verdienen in zooverre onze sympathie, dat zij strij den voor een ideaal, en een hijgend verlangen toonen naar een duurzamen wèl gegronden vrede. Al sinds jaren worden pogingen aangewend om den oorlog in de toe komst onmogelijk te maken. Men deed dit reeds lang vóór 1914, en men doet het nu met te meer aandrang, nu die oorlog zulk een droeven nasleep had, en 't gevaar groot is, dal straks een nieuwe wereldoorlog zich ontketent, waarbij die van 19141918 blijken zal slechts kinderspel geweest te zijn. Aan dit laatste nu gelooven de ide alisten, die den oorlog weg willen hebben, niet. Dit komt omdat zij het vraagstuk der zonde buiten rekening laten en het vrederijk dat, naar de Schrift duidelijk leest, pas na de Vol einding zal intreden, reeds nu op eene zondige en om des menschen wil ver vloekte aarde willen zien komen. En h iertegen komt Gods Woord krachtig op evenzeer als tegen den eeuwigen vrede, waarvan deze Paci fisten droomen. Deze menschen wil len, geheel tegen Gods Woord in, en buiten Gods Woord om, enkel door cultuur en pacifisme voor goed aan allen oorlog een einde maken en den eeuwigen vrede inluiden; en dit nu kan niet. Een belijdend Christen mag zich tot samenwerking op dezen grondslag niet leenen. De Christus heeft ons een heel an der, een gansch tegengesteld beeld ge- teekend. Daarom verwerpen wij ook de abso lute ontwapeningsgedachte, welke door dr Van Embden en diens naaste en halve geestverwanten wordt gepro pageerd. Zoolang de zonde heerschappij voert is algeheele ontwapening onmogelijk. Slaagt de Volkenbond er in alle vol ken voor de ontwapeningsgedachte te wapening moeten uitblijven, omdat ontwapening moet gegrond zijn in onderling vertrouwen; en dat juist zoo jammerlijk wordt gemist. Wie de woeling der aan Engeland onderworpen volken ziet, in Afrika en Azië Amoral, die moet toegeven, dat Engeland althans niet ontwapenen kan. Maar zullen de anderen dat dan kunnen doen? Bovendien al zou 'tnog kunnen, hoe houdt een volk de be roerdere in eigen omgeving in be dwang Dat men de handen ineen sla,, om alle geschillen met den buitenlander door arbitrage te doen beslechten, den oorlog langs dien weg onmoge lijk te maken, de ontwapening kan en zal toch hierop nimmer kunnen vol gen. Dat dit niet kan, hebben de Anar chisten en Socialisten van vroeger, en de Communisten en Socialisten van thans op hun geweten. Men was in 1903 zoo mooi op weg om de natie te winnen voor 'het denk beeld van een Volksleger; het mili tairisme werd teruggedrongen, naar mate zin voor een Volksleger naar voren kwam. De garnizoenen werden verminderd; menige stad werd van militaire bewaking ontbloot, dank zij de vermeerdering der verloven en de inperking van het blijvend gedeelte. Doch toen is het Anarchistisch avon- 'tuuF losgebroken de Spoorwegstaking trad in; de regeering viel voor een oogenblik den scepter uit de hand en 't gezag ging over in banden van {Judegeest en Hugenholtz, Troelstra de socialist en Domela Nieuwenhuis, de anarchist vonden elkander weer, en het oproer voerde zijn triomfen. „Het Volk", Troelstra's lijfblad, kwam er in zijn no. 912 rond voor uit, dat de toeleg der S. D. A. P. was „het zóó ver te brengen, dat de liegeermg niet meer op leger en vloot vertrouwen kan en dan met één groo- ten slag het Staatsbestuur omver te werpen". Een opmerking, die samenviel met iiYan a.n|lere in de Khmer en in volksmeetings uitgesproken, met name door Van der Goes met zijn bekende laanmanmg tot het legerNiet de wa pens neer, maar de wapens hier; en door Van Kol, die daarom zoo voor een volksleger was, omdat het volk dan geweren in handen kreeg. Na de mislukking \mn deze Revo- lutie, (dank zij de wapening, is in 1918 weer een nieuive aanslag ge volgd, waarbij Troelstra andermaal greep naar de dictatuur, doch in zijn gruwzaam bedrijf werd gestuit door de gewapende macht. Wat zou er destijds geworden zijn van ons volksleven, indien men, dank zij de ontwapening, in de funeste macht van deze revolutie-helden Avas geraakt? Het zijn de Socialisten en Anarchis ten, en laatstelijk ook de Communis ten, die 't ons onmogelijk maken met hunne ontwapenings-leus in te stem med. Ging Anarchisme en Sociaal-demo cratie niet zAvanger van zulke boo ze plannen, we zouden in ons overi gens kalm en rustig gestemde land, waarin excessen uiterst zeldziaam zijn, bijna zonder militaire macht voor de handhaving van de politieke rust en orde kunnén instaan, en zelfs de tucht in het leger zou men minder scherp kunnen nomen. Maar dit verandert geheel, nu blijkt, dat er èen georganiseerde macht zich opwerpt, die openlijk de Revolutie pre dikt, en er geen doekjes om windt, dat zij zich sterkt om tegen den Staat op te treden en dien te vernietigen. Zoo merkte Dr 'Ruyper destijds in 1903 reeds op. En "zoo zou hij het nog zeggen. Want de situatie is er nog veel slechter op geworden. Een Staat, die zoo maar luk-raak tot ontwapening overging, dit zou ge lijk staan met zelfmoord. sf» V Wii weiischen echter te onderschei den tusschen de "dwaze beweging voor ontwapening en de geoorloofde actie om te komen lot duurzamen vrede. De bezwaren tegen het uitgangspunt van zoodanige actie behoeven ons na tuurlijk niet te beletten, ter wille van het goede doel, haar met belangstel ling te volgen. Onze nu ontslapen leider Dr Ruyper gaf het voorbeeld, door in "1914, mis schien wel reeds daarvóór, zich aan te sluiten bij het Vredes-Comité van dte heerenBun ge, c.s., Avaarvan hij zelfs voorzitter was; ook was hij aan gesloten hij de Vereeniging „Vrede door Recht" en schreef hij" zelfs ar tikelen in het orgaan dier Vereeniging. Ook behoorde hij onder de pleitbezor gers. Amn den Anti-Oorlograad. En in 1914 heeft hij al gedaan wat in zijn vermogen was om tegen den Oorlóg en voor den Vrede te ijveren. De Vrijheidsbond. In den Vrijheidsbond is een herziening aan den gang. Artikel 1 van het algemeen programma luidt thans als volgt: „Erkenning van het ATijheidsbeginsel als grondslag van Staats beleid en van de noodzakelijkheid eener zuiver democratische Staatsinrichting". De herzieningscommissie stelt voor 'in de plaats daarvan te lezen „Het handhaven en bevorderen van het liberaal of vrijzinnig Staatsbeleid en van de daarmede overeenstemmende democra tische Staatsinrichting als voorwaarde daartoe." De hoefijzercorrespondent van liet „Handelsblad" stelt (zich) voor: „De liberale JStaat gaat uit van het in dividu als uitsluitend object van beleid en tracht naar de grootst mogelijke vrij hei d voor alle individuen binnen de -onderlinge harmonie eener rechtsge meenschap. Hij laat zich daarbij alleenlijk leiden door de menschelijke Rede." Jan Politiek neemt in „De Houten Pomp" een leuk loopje met die definitie. Hij vertrouwt ze niet. Vrijheid in de har monie en harmonie in de vrijheid! De geschiedenis weerspreekt die maar al te zeer. De afgescheidenen, de vrije school, Manchester, het is zoo met Vrijheid en Harmonie in strijd. Doch ter andere zijde moet Avorden toegegeven, dat in dit voor stel een, om met mr Rutgers in „De Rot terdammer" te spreken, op den voor grond tredend kenmerk van de vrijzinnig heid onomwonden wordt uitgesproken, namelijk dat de rede alleen de leids vrouw der liberalen is. Dit is een ver dienste. Immers schreef Mr Cort van der Linden reeds in 1886: „De liberale poli tiek vindt haar grond in het gezag der menschelijke rede". Maar er zijn nog al tijd liberalen, die dezen grondtrek hun ner richting in de politieke propaganda gaarne op den achtergrond houden. Maar, zoo merkt mr R. op, het op den voorgrond stellen van de vrijheid, zoowel in het bestaande artikel als in het voor stel van den heer Elout, schijnt ons even wel op een misvatting van het karakter PIANO'S EN ORGELS KUNSTSPEL PIANO'S Prachtige Instrumenten Inwendig en Uitwendig Eventueel Bijzondere Aankoop Voorwaarden Pianofobnftam - Goudsche Singel 3 - Rotterdam der A'rijzinnigheid te berusten. Men sla er Fabius' „Wezen en praktijk der Vrijzinnigheid" slechts op na. Daar wordt gesteld, en aangetoond, dat vrij zinnigheid iets anders is als vrijheidszin. In het woord vrijzinnigheid openbaart zich de Avil om vrij te zijn van hooger gezag. Jacob van Lennep zag in „vrijzinnig" een synoniem van „vrijgeest". - Daarenboven heeft de geschiedenis overtuigend bewe zen, dat de arrijzinnige richting met staats- absoiutisme en met vernietiging der vrij heid allerminst onvereenigbaar is. Mr Fa bius Avijst onder meer op de staatsahso- lutistische opvattingen van twee der gees telijke voorouders onzer liberalen, Spinoza en Roüsseau. Misschien moet het aan de herzienings commissie als Arerdienste worden aange rekend, dat zij het Avoord vrijheid in het door haar ontworpen artikel achterwege laat. In Jan Politieks critiek is de (onschul dige) grove satire, in bovenstaande, mr Rutgers' critiek, de fijnste ironie aan het woord. Een partij moet geen al te breede stam boom en geen al te zwart verleden heb ben; daar heeft zij op haar ouden dag, ondanks haar pogingen om zich te ver jongen, somwijlen maar last van. V De Nederlandsche kolonisten in Canada. Reeds geruimen tijd, wacht op onze leestafel een vlugschrift van den heer J. J. Leys te lerseke onder boven staand opschrift op bespreking. Het is een zeer belangrijke bijdrage tot het verkrijgen van een objectieven en derhalve juisten kijk, op het vraag stuk, dat de menschen in deze dagen van toenemende malaise en werkloos heid bezig houdt: het vraagstuk der kolonisatie naar Canada of waarheen elders mogelijk. De heer Leys heeft dit Awaagstuk niet achter de schrijftafel bestudeerd, maar in het volle leven der werkelijk heid. Zijn cosmopolietische geest dreef hem om met eigen oog te gaan opne men de toestanden in Canada, en in een deel der .Vereenigde Staten; en deze te toetsen aan die, welke hij in Suriname, eveneens persoonlijk, heeft waargenomen, en die beide in Canada en in Suriname met elkander te ver gelijken. In den breede en op onderhoudende wijze doet de schrijver verslag van zijn tochten en bezoeken in Canada, zulks ingevolge opdracht van den gou verneur van Suriname, baron v. Heem stra. Hieraan dankt men het rapport in zake des heeren Leys' „bezoek aan de Nederlandsche Kolonisten in Neerlan- dia (Alberta, Canada) ter bestudee ring van hun geestelijken en maat- schappelijken toestand". Op enkele van die bezoeken hopten wii later terug te komen, dewijl het vraagstuk der kolonisatie door Hol landers in Canada ook in onze pro vincie aan de orde is. Ook uit Zuid- Beveland ging een enkele daarheen, en, naar de heer Leys rapporteert, ook o.a. uit Sasput, Schoondijke, is er een zekere Cfontant?) te Delia (Alberta) als landbouwer gevestigd. Vandaar, dat wij na eenige weken opi dit ver slag, hetwelk zeer door objectiviteit aantrekt en imponeert, hopen terug te komen. Doch wii noodigen bereids alle be langstellenden en belanghebbenden en dit zijn in de eerste plaats de zonen onzer landbouwers en arbeiders uit om zich dit, vlugschrift, een kleine veertig bladzijden, aan te schaffen, te lezen en te "bespreken. Wie dit doet zal, des zijn wij zéker, niet al te vlug een besluit nemen. De schrijver zegt aan 't slot van zijn verslag zijn meening omtrent de vraagwaarheen, naar Canada, of naar Suriname. Het gaat hier toch om een vergelijking tusschen de bestaans-mo- gelijkheid van een Nederlandschen ko lonist in Canada en een in Suriname. Welnu de Canadeesche kolonist heeft bij den Surinaamschen kolonist dit voor, dat hij zijn landbouwproduc ten en zijn vee altijd kan verkoopen; zijn bedrijf extensief kan uitoefenen, dank zij de groote oppervlakten; in veeteelt en zuivelbedrijf eeu hulpmid del voor zijn bestaan heeft, wanneer de graanprijzen tegenvallen; kerk en school hem meer geven dan den Su rinamer; en het verkeer gemakkelij ker is. Waartegenover staat, dat de Suri- naamsche kolonist geen bestaanszeker heid heeft, zoolang daar geen produc ten verbouAvd worden, die op de we reldmarkt verkocht kunnen worden; Suriname's grond geen gebruik van werktuigen toelaat, wegens duurte van 't ontginnen; veeteelt daar onmogelijk is; het onderwijs niet deugt voor ko lonistenkinderen; protestanten aan bet (ongezonde) kerkelijk leven aldaar geen deel kunnen nemen; en 't ver keer er slecht is. Altegaar nadeelen, die echter te overwinnen zijn, wan neer afzetgebieden worden gezocht met verschepingsmogelijkheid;" inpol dering; beperking van immer van slachtvee; en vergemakkelijking van het verkrijgen van eigendomsrechten op landerijen worden mogelijk ge maakt. Want en dit houde men wel in 't oog de" heer Leys verklaart, dat er vooreerst geen kijk op( is, dat het gouvernement van Canada de kolonis ten een vol jaar aan 't w erk kan hou den, of aan hen een ja,ar lang een goed loon verzekeren; zoodat hij het „een gewaagde onderneming (acht) om jongelui, niet-landbouwers, uit Neder land met gouvernementshui, als ko lonisten naar Canada te zenden". Beter ware het en hier komt zijn liefde voor Suriname Aveer boven „minstens een evengroot erediet be schikbaar te stellen om Nederlandsche landbouwers gelegenheid te geven naar een Nederlandsche kolonie te emigreeren, waar de vooruitzichten voor een landbouwer" let wel voor een landbouwer, want deze vooral heeft hij in Canada bezocht en vap hun werken en zwoegen jceer onder scheidene zoo gunstige als ongunstige resultaten gezien „niet minder gun stig zijn, als de bacoven- en andere culturen tot stand komen". En daarvoor moet men meer in Su riname zijn; het stichten van een Ne derlandsche volksplanting in deze zoo» veel jaren door ons veronachtzaamde kolonie is, ook volgens den schrijver, voor Suriname een levensquaestie en komt indirect het moederland ten goede Men make kennis met dit belang rijke geschrift; het kost slechts zestig cent, de prijs van zes sigaren, "die iedere boerenzoon kan uitsparen, door slechts cén Zondag het rooken na te laten. nrnvtfffu airs wuwwji De Londensche Conferentie. Herriot zal vandaag van Londen naar Parijs vertrekken, waarschijnlijk per vlieg tuig. Het ligt in de bedoeling van Herriot om zijn collega's op de hoogte van de diplomatieke onderhandelingen 'te Lon den te stellen en hen te raadplegen over de houding, tenslotte door de Fransche delegatie aan te nemen ten opzichte van twee Arraagstukken, die door de confe rentie nog niet zijn opgelost; de militaire ontruiming van hel Roergebied en de handhaving van het Fransch-Relgische spoorwegpersoneel in de Rijn-zone. Her riot zal met zijn medewerkers Zondag avond naar Londen terugkeeren. Het voornemen van Herriot te Parijs den Zondag te komen doorbrengen, om met de ministers Noliet en Clementel aan een buitengewonen ministerraad deel te nemen, heeft te Parijs niet weinig be vreemding gewekt, temeer, daar deze over eenkomst plaats heeft weinige dagen voor het einde van de conferentie. Verschillende bladen hebben het ver moeden uitgesproken, dat er in den boe zem der Fransche delegatie een ernstig roeeningsverschil is gerezen en dat spe ciaal generaal Noliet zich tegen de con cessies door Herriot gedaan en die, welke de minister-president nog voornemens is te doen, wil verzetten. Ook in parlemen taire kringen wordt aan die geruchten geloof gehecht. Herriot heeft die geruchten doen tegenspreken. Eerstdaags zal een groep Amerika nen naar Europa komen, om naar aanlei ding van het jubileum van het 300-jarig bestaan van New-York aan Koning Albert, Koningin Wilhelmina en president Dou- mergue den 50 cents jubileum gedenkpen ning met de beeltenis van Willem den Zwijger en admiraal de Coligny, benevens een vel der verschillende jubileumpost- 'zegels van' 1, 2 en 5 cent te overhandigen. Korte berichten. De politie te Warschau had reeds ge- ruimen tijd het vermoeden, dat het dage- lijksch bestuur van de communistische partij in Polen vergaderingen hield ten huize van een bankdirecteur aldaar. Gis teren zijn de leden van het bestuur inder daad teu huize van Bucharski, directeur van de bank voor de suikerindustrie, over vallen. Met Bucharski zijn nog 15 com munisten in hechtenis genomen en aan de justitie overgeleArerd. Tevens zijn be zwarende stukken in beslag genomen. Naar men uit Weenen meldt, heeft de regeering mr Zimmerman laten weten, dat het vermoedelijk tekort voor Augustus 9 miljoen kronen goud zal bedragen. Voor Juli was het 7 miljoen. De politie heeft in de badplaatsen Voeslau en Baden bij Weenen verschei dene speelgelegenheden gesloten en het speeltuig in beslag genomen. Ook het ste delijk casino te Baden is gesloten. De patroonsbond in het bouwvak in het Rijnland en Westfalen hebben een stemmig besloten de bedrijven met ingang van 13 dezer stop te zetten. Dit besluit is een gevolg van loongeschillen. Volgens een bericht uit Mannheim heeft de firma Benz in haar fabrieken de mededeeling laten aanplakken dat zij tengevolge van den ongunstigen toestand gedwongen is voortaan slechts vier dagen per week te laten werken. Te Duimen keerde deze week de arbeider Wilhelm Hundertmark na een 10-jarige krijgsgevangenschap uit Siberië bij zijn familie terug. Hij beweert dat er nog een 1000 Duitsche krijgsgevangenen in Siberië zijn. In de kolenmijnen van de Borinage (België) is bekend gemaakt, dat de loonen tegen 1 September a.s. met 5 tot 10 pet. zullen verminderd worden. De begroeting door den Gouverneur van Antwerpen. De Msb. schrijft nog in verhand met het feit, dat bij de feestelijkheden te Middel burg ook tegenwoordig was de gouver neur der provincie Antwerpen, baron Hol voet en zijn echtgenoote baronesse Hol voet, die er mee belast was, uit naam van koning Albert H. M. de Koningin en de Koninklijke familie in Middelburg te begroeten. Daarmee is weer de schoone oude in ternationale gewoonte bevestigd, welke hierin bestaat, dat, wanneer een souve- rein een zijner grensprovincies bezoekt, de naburige monarch hem door een specia- len gezant doet begroeten. Over het herstel van dit gebruik mogen wij ons des te meer verheugen, daar het hier Zeeland geldt en het Koninklijk be zoek aan deze provincie in het jaar 1919 voot de Belgische regeering blijkbaar on opgemerkt voorbij ging. De gelukkige verandering is van groote beteekenis en bewijst eens te meer, dat men ook in België ernstig streeft naar nauwere betrekkingen. Een Rijksreclame bureau. Met ingang van 1 dezer is bij het de partement van financiën, ressorteerend onder de afdeeling generale thesaurie, in gesteld het rijksreclamebureau. De bedoe ling hiervan is een loonende exploitatie van allerlei reclame, b.v. op rijksdruk werken, telegramformulieren, schuttingen en eigendommen en bouAVwerken en voer tuigen te verkrijgen. Leider van het bu reau is de heer De Graeff, Arroeger ver bonden aan Calvé's Oliefabrieken. De in stelling is zeer eenvoudig bedoeld, aan gezien het hier een proefneming geldt. De rijwielbelasting. Dezer dagen deelden wij mede, dat het Hoofdbestuur van den Alg. Ned. Bond. van Arbeiders in het Land-, Tuinbouw- ën Zuivelbedrijf een brief naar den minis ter gezonden had, waarin het mededeelde, dat in meerdere plaatsen de belasting ambtenaren de bepalingen zoo uitleggen, dat van kostelooze belastingplaatjes al leen gebruik mag worden gemaakt voor het gaan naar en van het werk. Het antwoord van den minister, dat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1