eche ontvangst. Onder groot gejuich ver trok de Koninklijke auto. Nogmaals een Wilhelmus en het Koninklijk bezoek be hoorde weer tot het verleden. Uit Colijnsplaat vernemen wij: Van Wissenkerke komende hield de Ko ninklijke stoet stil bij landbouwer Dees. Dé aanleiding hiertoe was, dat een doch ter van Dees op denzelfden dag geboren is en dezelfde voornamen draagt als Prin ses Juliana. Door Juliana Dees werden bloemen aangeboden. Hierna werd naar het dorp gereden tot voor het gemeente huis, waar de burgemeester met wethou ders en secretaris aan Hare Majesteit werd voorgesteld. Vervolgens werden Hare Majesteit bloemen aangeboden door de dames Van Oeveren, Van Dis, Koos de Dreu, Marie Meulenberg en Pa. Staal, terwijl Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana twee ruikers werden aangeboden, n.l. door de dames Korsuize en v. Over- beeke. Ten slotte werd door de school kinderen een lied gezongen, waarna door de Achterstraat naar „Rustoord" werd gereden, doch even voor het ver trek van voor 't gemeentehuis geraakte de motor van een der auto's in brand. Deze werd spoedig met zand en jassen er op te gooien gebluscht en kon de auto 'ook verder den tocht weer mee maken. Door een der oude vrouwtjes uit „Rust oord" werden bloemen aangeboden, ter wijl door een der plaatselijke zangver- eenigingen gezongen werd. Nog zij vermeld, dat bij het gemeente huis vertegenwoordigers van een 18-tal vereenigingen met hun vaandels waren opgesteld en door het muziekgezelschap „Wilhelmina" tijdens het rijden naar „Rustoord" een nummer 'ten beste werd gegeven. Van Colijnsplaat werd naar Kats ge reden, waar het College van Burgemees ter en Wethouders aan Hare Majesteit werd voorgesteld. Door een der meisjes uit de school (n.l. Lena de Regt) wer den bloemen aangeboden, waarna de reis werd voortgezet en naar Kortgene gere den. Uit Kortgene wordt gemeld: Onder het spelen van het „Wilhelmus" deed de Koningin haar intocht in de gemeente en werd door den Burgemees ter bij het Raadhuis namens de gemeente welkom geheeten. Hij overhandigde H. M. namens den Raad een keurig uitgevoerd album waarin verschillende kiekjes van de gemeente voorkwamen. Daarna ont ving de Koningin bloemen van de doch ter van den oudsten wethouder, terwijl een dochtertje van den secretaris een bouquet aan de Prinses aanbood. Ver volgens zongen de schoolkinderen het Hooge Gezelschap een toepasselijk lied toe, de wethouders en de secretaris wer den aan H. M. voorgesteld. De Konin gin bedankte voor de vriendelijke ont vangst. De talrijke menigte juichte het Koninklijk gezin toe, de muziek liet het „Wien Neerlandsch Bloed" hooren en eenige oogenblikken later behoorde dit bezoek weer tot het verleden. Het bezoek aan Zuid-Beveland. Aangekomen aan het Wolfaartsdijksche veer werd eerst de afdeeling Noord- en Zuid-Beveland van den vrijwilligen land storm geïnspecteerd. De Vrijwillige landstorm was vooraf ge ïnspecteerd door dr L. Deckers, lid der tweede Kamer, en den heer Boulogne, secretaris der nationale landstormcommis sie ,die beiden hun groote tevredenheid uitspraken over den troep. Ijrj het gemeentehuis van Wolfaartsdijk werd halt gehouden en werd de burge meester, de heer C. Koert, voorgesteld, evenals de wethouders en de Raadsleden. De schoolkinderen van alle scholen zon gen de Koninklijke Familie eenige liederen toe en overhandigden drie bouciuetten, n.l. een van de leerlingen van de openbare school te Oostkerk, idem te Oud-Sabbinge en een van de school met den bijbel. Na het 'vërfrek der Koninklijke Familie zongen de kinderen nog eenige vader- landsche liederen en ontvingen elk een pakje chocolade. Versiering en tractatie der schoolkinderen werd bekostigd uit de gemeentekas. De tocht werd voortgezet naar 'sHeer Arendskerke waar ook de gewone voor stelling van den burgemeester, den heer jhr U. E. Lewe van Nijenstein plaats had. Die klok luidde, een fraaie eerepoort whs opgesteld en Exelsior speelde het het Wilhelmus. Na de begroeting door den burgemeester, werd door Joh. Nijsse aan de Koningin namens het gemeente bestuur en door Sientje Kloosterman aan Prinses Juliana namens de schoolkinderen een fraai bouquet aangeboden. Nadat de wethouders waren voorgesteld en de bur gemeester H. M. dank had gebracht voor haar komst, werd nog een gezang gezon gen. Na het bezoek aan het dorp werd naar het station gereden, waar in den Koninklijken trein het noenmaal zou wor den gebruikt. Tevens werden daar ont vangen de meisjes, die voor de Ver- eeniging tot bevordering van het Vreem delingenverkeer op Noord- en Zuid-Beve land een Zuid-Bevelandsch cos- tuum voor Prinses Juliana kwamen aan bieden en H.K.H. hielpen bij het zich kleeden in dat costuum, waarin de Prin ses de verdere tocht door Zuid-Beveland maakte. Van de dames Maatje en Jaantje Meu lenberg uit Oudelande en Corrie Clarijs uit 'sHeerenhoek hoorden we eenige in teressante bijzonderheden over het aan- kleeden der Prinses, welke we onzen le zers niet willen onthouden. De ontvangst aan den Koninklijken trein was allerhartelijkst. Er stonden reeds lakeien op den uitkijk, die de pak ken van de dames overnamen. Baron Van Geen noodde de dames binnen. Bij het binnenkomen lei H. M. haar vork neer en begroette de meisjes allervrien delijkst. Het aankleeden geschiedde in de eet kamer van dén Kon. trein te 's Heer Arendskerke, eigenlijk onder het eten. On der de bedrijven door kon de Prinses telkens een hapje nemen. De Koningin stelde het grootst mogelijk belang in het aankleeden en reikte zelf veiligheidsspel den enz. aan. Telkens weer gaf H. M. de Koningin haar Hooge tevredenheid te kennen over het mooie costuum en heette het: „Wat is dat mooi, wat zullen jullie daar een werk aan gehad hebben." Eerst werden hemdrok en kralen ge past. De rechtermouw van den hemdrok was wat te wijd en moest versteld. De kralen pasten precies. Ook de rokken en de schort waren te nauwsluitend en zul len op verzoek van H. M. de Koningin in orde worden gebracht. Met de muts ging het wat lastig. Het haar van de Prinses was pas gewas- schen. Toen vroeg de Koningin: „Wil len jullie niet wat haarwater gebruiken. Geef mijn flesch maar." Even later zei ze weer: „Hier heb je kam en borstel, wees maar kalm, we zijn wel te laat, maar haast je maar niet. Het komt op een kwartier niet aan." Ook vroeg II. M. aan de meisjes: „Wil len jullie niet wat gebruiken? Een kop bouillon of wat pudding?" De meisjes antwoordden eerst maar liever met het aankleeden verder te willen gaan. Toen dat klaar was, hebben ze een kopje koffie gedronken. H. M. vond het heel aardig, dat R.-K. en Prot. samen werkten aan het costuum. En bij het verder uitpakken klonken tel kens uitroepen van PI. M. als: „Krijgt Juliaantje dat allemaal? Dat zal wel veel gekost hebben." De Koningin besliste, dat de dames in den stoet, met den burgemeester van 's Heerenhoek, zouden volgen, om in Goes de Prinses zoo noodig nog wat met haar toilet te helpen en om samen met haar gefotografeerd te worden. Ook Prins Hendrik kwam even kijken. „Wel, wat zeg je van onze lieveling?", vroeg H. M. De Prins vond het bijzonder aardig. Het aankleeden, dat drie kwartier duurde, verveelde de Prinses niet, ze vond het costuum veel te mooi. H. M. informeerde precies, waar de verschillende kleedingstukken gemaakt waren. Het meeste was te Oudelande, een deel te 'sHeerenhoek gemaakt. Geen wonder, dat de genoemde meis jes „in de wolken" waren over de eer, hun te beurt gevallen. Ten slotte vermelden we nog, dat bak ker De Jonge uit Ellewoutsdijk een mooi- verpakte tulband had meegegeven aan de meisjes, om die aan PI. M. ten ge schenke aan te bieden. Baron Van Geen deelde mede, dat de tulband 's avonds in den trein te Kruiningen dienst zou doen. Na de lunch werd de tocht voortgezet. Een algemeene Opmerking ga vooraf aan de verdere beschrijving en wel, dat in de meeste der nu nog te passeeren dorpen de burgerwachters in het geweer waren gekomen en hier en daar post vatten om het eeresaluut aan de Konin gin te brengen. In enkele der plaatsen deden zij: politiedienst. De eerste halte was nu Heinkenszand, waar burgemeester J. Steketee do Ko ningin begroette en waar diens dochter C. Steketee aan de Koningin en J. Rijk aan de Prinses bloemen aanbood. Toe gezongen werd o.a. het Kroningslied. De gemeente Nisse was bijzonder keurig versierd, Burgemeester A. van der Poest Clement heette de hooge gasten in welgekozen woorden welkom, terwijl zijn beide dochters, resp. aan Koningin en Prinses bloemen aanboden. In het eveneens feestelijk versierde 's Gravenpolder, sprak burgemeester D. P. Prumers een welkomstwoord en bood Aagje Geelhoed aan de Koningin en Fina Vermue aan de Prinses bloemen aan en mej. Zuidweg het te zingen liedje, na melijk „Wij willen Holland Houden". De heer Fngelvaert, directeur der Zangver- eeniging, werd door H. M. dank gebracht en eveneens werd bij haar geroepen de heer D. A. Poldermans, den dichter van het Zeeuwsch Volkslied en van het lied „De Zeeuwen aan Oranje", dat Woensdag tijdens de betooging werd gezongen. H. M. de Koningin verzekerde het een mooi lied te vinden. De heer Poldermans zeide nog, dat de muziek is gecomponeerd door den heer Jan Morks te Middelburg. Té Eversdijk werd even gestopt voor hot in ontvangst nemen van bloemen van de familie SeheeleDe Putter, terwijl te Biezelinge de voorzitter der feestcommis sie, de heer De Graaf, en dhr P. Fraanje, directeur der Zangvereen., werden voor gesteld en Betje de Klerk aan de Koningin en Mina Slabbekoorn aan de Prinses bloe men aanboden. Ook hier zong men „Dat 's Heeren zegen op U daal", en ten slotte allen te samen het Wien Neerlandsch Bloed. Te Kapelle speelde „Ons Genoegen" het Wilhelmus. Burgem. Bierens heette voor het gemeentebestuur de hooge gas ten welkom. IP. M. dankte hartelijk voor de toegesproken woorden en de hartelijke ontvangst en roemde de keurige versie ringen in deze fraaie en welvarende ge meente. Het gemeentehuis vond Zii keu rig. Daarna stelde de Burgemeester weth. Vereeke en weth. Zuidweg aan H. M. voor. Mevrouw Bierens bood H. M. bloe men aan, waarvoor H. M. hartelijk dankte een klein Zeeuwsch boerinnetje, Adriana Hoogesteger en een Zeeuwsch boertje Daniël Johannes van der Have, boden bloemen aan de Prinses. Die prinses lachte vriendelijk. Ook werden de meisjes ontboden die gelden hadden ingezameld voor het Zeeuwsch costuum voor de Prinses en dank gebracht. Daarna vroeg de burgem. toestemming om H. M. namens de ingezetenen een eigenaardig souvenir te mogen aanbieden een keurigen album met photo van den fraai gerestaureerden toren en bracht dank voor den zoo hoog gewaardeerden geldelijken steun bij deze restauratie van wege Hare Majesteits regeering ondervon den Onder vriendelijke dankbetuiging werd deze door PI. M. bezichtigd. De schoolkinderen van beide scholen zon gen daarna de vorstelijke personen het Wilhelmus toe. Daarna vertrok de stoet Te Kloetinge was zeer veel publiek bijeen, na voorstelling van burgemeester C. Zandee werd geluisterd naar kinder zang van de schoolkinderen en werd de leider, de heer Blok, bij H. M. ontboden en even later ook de heer S. J. T'am- minga, directeur der zangvereeniging, die o.a. het Zeeuwsch Volkslied ten gehoore bracht. Door meisjes en jongens van 'de school en door leden van het zangkoor worden bloemen aangeboden en wij hoor den de Koningin duidelijk zeggen: „Dank U wel kindertjes". De feesten te Goes. Wjanneer wij afzonderlijk een woordje wijden aan de feesten te Goes, dan moeten wij helaas vertolken de algemeene teleur stelling der zeer velen, die naar Goes waren giekomen om „Koninginnafeest" te vieren. Niet in de eerste plaats, dat het geduld der feestgangers lang op de proef werd gesteld (het was kwart voor 6, in- plaats van kwart voor toen de stoet aan de grens der gemeente kwam naar men ons meedeelde, was deze vertraging ontstaan, doordat de revue dor visschers- vloot vóór Wélfaartsdijik langer duurde, dan aanvankelijk was bepaald), maar wij bedoelen meer als oorzaak der teleur stelling de regen. In den morgen ging het best. De tur ners op de Groote Markt troffen het goed. Onder de tonen der muziek verrichtten zij kranige prestaties. Ein er was veel belangstellend publiek. Te half twee moest de muziek weer dienst doen. Nu voor do ringlijders. In fraai versierde tilbury's gezeten (wij za gen o.a. een mooi effect met korenaren en heide) reden de Zuid-Bevelandsche „boeren en boerinnen" ('t waren voor het meerendeel geen „echte") door de stad. Een nummer, dat altijd weer zijn aan trekkelijkheid heeft. Even 2 uur nam hot ringrijden op_ het Rimmelandplein een aanvang. Tegen half vijf begaven wij ons naai den Nieuwen weg bij Kloetinge, waar het vrijwillig motorcorps van den Vrijw. Landstorm onder commando van luite nant Persant Snoep stond opgesteld. Hier stonden 110 motorfietsen, auto's, auto bussen en vrachtauto's langs den weg, uit alle deelen der provincie gekomen. Er was 150 man present. Eindelijk, te kwart voor zes, re den de auto's den nieuwen weg op. Die commandant van het motorcorps pre senteerde zich bij H.M- de Koningin en langzaam voorbijrijdend, inspecteerde IP. M. daarop den troep, intusschen den commandant belangstellend vragend naar allerlei bijzonderheden, of de manschap pen van verre kwamein, enz. De troep maakte dan ook een keurigen indruk. Te midden van vele juichende toe schouwers reed de stoet daarna de W.ilhelrninastraat in en stopte eenigen tijd bij do ringrijderij op het Rimmeland plein, waai- bij aankomst het Wilhelmus werd gespeeld door Hosanna. Met bij zondere belangstelling volgde de Konin klijke familie het ringsteken door de boe rinnen, in de tilbury gezeten. Intusschen werden aan H. M-, die in de auto bleef zitten, voorgesteld de heeren Labrijn, Rothuizen, van Ballegoijen de Jong, Oosterbaan, Geysen en Constandse, le den van het feestcomité en de heeren Dekker en Wiabeke uit Wemeldinge, le den der ringrijderij-commissie. Door de L. P- v. d. Spiegelstraat, Wijn gaardstraat, Waterstraat, MagdalenasLraa't, en Opril werd vervolgens naar de Groote Markt gereden. Toen hield het klokgelui op en viel „Euphonia" in met het Wil helmus. Dit gezelschap had den wac'h- tenstijd ook gekort met wat muziek te geven. Hier op de Markt was een groote menigte bijeen. i Bij het bordes, beneden bij de trap- pten werd do Koninklijke familie ontvan gen en begroet door de beide wethouders en den gemeente-secretaris. Toen de Hooge Gasten het bordes be treden hadden, bleven zij eenige oogen blikken staan om de hartelijke toejui chingen van het publiek te beantwoorden. Het publiek kreeg nog meer te zien. Op de trappen van het stadhuis werd Prinses Juliana met de meisjes, die Plaar hadden gekleed in het Zuid-Bevclandsch, costuum, gefotografeerd en later met een groepje van 2 R.K., 2 Prot- Zuid-BevcP landsche meisjes en 1 Noord-Beveland- sche. Van deze gelegenheid maakte ook een legertje persfotografen gebruik om mede een kiekje te nemen. Hoe aardig stcnd daar onze Prinses gearmd met de Zuid-Bevelandsche meisjes. Intusschen werden aan II.M. de Ko ningin door den loco-burgemeester en aan Prins Hendrik en Prinses Juliana door weth. Stieger de Raadsleden voorgesteld. Tot elk der raadsleden (do S.DA.P.ers waren afwezig) werden enkele woorden gericht. De raadzaal was evenals de ves tibule, keurig met planten versierd. Door mej. Wilhelmina Vienings werden oran je-rozen aan H.M de Koningin en door mej. Adriana r. Melle witte rozen aan de Prinses aangeboden. Door den waarnemenden burgemeester dhr D'. D v. d. Bout. werd H.M. als volgt toegesproken; Majesteit, f Namens Raad en burgerij van Goes heet ik U van gjanscher harte welkom in onze stad. Het is heden de derdo maal, dat het bestuur dezer gemeente de eer en het voorrecht gicniet, Uwe Majesteit en Z.K.H. den Prins der Nederlanden binnen de muren van zijn aloud raadhuis te mogen ontvangen en het stemt ons allen tot groote vreugde, dat wij heden voor de eerste maal H.K.H- Prinses .Ju liana in ons midden zien. Sedert Uwe Majesteit het laatst Goos bezocht, n.l. in het jaar 1919 bij gelegenheid der land bouwtentoonstelling, is onze stad uiter lijk zeer veranderd. Sindsdien toch heeft de plaats onzer inwoning zich uitgebreid met een tweetal nieuwe woonwijken, door een waarvan Uwe Majesteit zooeven langs de naar U genoemde Wjlhelmina- straat Haar intocht hield en die algjemeen om haar ruimen aanleg en moderne wo- ningen wordt geroemd. Het aantal in woners klom sedert dien met ruim 8 pet, ■een cijfer, dat in zoo korten tijd nog niet werd bereikt. De handel, onze hoofdbron van wel vaart, ontwikkelt zich voorspoedig, al hebbc-n we in den laatsten tij'd geduren de de wintermaanden eenigszins mot werkloosheid te ka.mpen gehad. Ongetwij feld zal hij belangrijk gebaat worden door het tot stand komen van de nieuwe spoorwegen door Zuid-Beveland aan den aanleg, waarvan met kracht wordt ge arbeid. Ook het vreemdelingenverkeer in ons mooio eiland neemt sedert een verbin dingsweg met het overig deel van Ne derland is tot stand gekomen, gestadig toe. Die Goosche bevolking staat bekend als zeer gehecht aan Uwe Majesteit en Haar Doorluchtig Huis; de hartelijkheid waarmede zij U heden weer heeft ontvan gen, zal het U hebben bewezen, en het schoone feest, hetwelk verleden jaar hier werd gevierd, bij gelegenheid van Uwer Majesteit's jubileum en waaraan door al len zonder onderscheid van rang, stand geloof of politiek, in volslagen harmonie en met groote geestdrift werd deelge nomen, heeft er als steeds van getuigd, dat Goes zich één voelt met ons geliefd Stamhuis van Oranje. Moge de bij die gelegenheid geplaatste herinneringshank nog in lengte van dagen daarvan getuigen. Het is ons hekend, dat Uwe Majesteit steeds goede herinneringen aan vroegere bezoeken aan onze stad heeft medegeno men en ik spreek den oprechten wensch uit, dat de herinnering aan vandaag min stens even goed zal wezen en dat de band, die Oranje met Goes verbindt, in dien zulks mogelijk zij1, heden nog ster ker mag worden aangehaald". Op deze toespraak antwoordde II.M. met duidelijke stem als volgt: Mijnheer de Burgemeester, Het verheugt ons bijzonder, wederom en thans door Onze dochter vergezeld, het grondgebied Uwer gemeente te be treden en ik dank U zeer voor de woor den van welkom, welke U namens Raad en burgerij tot ons hebt gericht. Ook ditmaal zijn wij weder zeer ge troffen door de meer dan hartelijke en luisterrijke wijze waarop wij zijn begroet en ingehaald en namen daarvan opnieuw onvergetelijke herinneringen mede. Het is mij niet ontgaan, hoezeer Goes welks wel en wee mij altijd aan het hart liggen, zich sedert mijn vorig bezoek heeft uitgebreid en ontwikkeld en ik ben overtuigd, dat de voltooiing va,n het nieu we spoorwegnet daartoe in nog hoogere mate zal bijdragen; met groote voldoening dan ook heb ik het U hooren uitspreken, dat de tegenwoordige toestand der ge meente tot dankbaaiheid stemt en alle reden geeft om de toekomst met vertrou wen tegemoet te zien. Moge dat vertrou wen bewaarheid worden en Goes een onglestoorden groei en bloei tegemoet gaan Na deze rede riep' de burgemeester een „Leve de Koningin 1" wat met een drie werf hoera der raadsleden werd onder streept. Hierna werden aan de Koninklijke fa milie en aan de andere aanwezigen door de dames 0. Molhoek, J. v. Kalmthout, N. Stieger en J. Kloosterman thee, limo nade (bereid door dhr Molhoek) en ver- verschingen aangeboden. Hierbij werden gebruikt een keurig zilveren servies en mooie pioTceleinen kopjes. Op de thee lepeltjes was het Zeeuwsche wapen aan gebracht. Daarna kwam het Bestuur van „Vreem delingenverkeer" officieel het Zuid-Be velandsch costuum aan Prinses Juliana aanbieden. H.M- herhaalde nog eens, dat zij het zoo aardig vond, dat R.K- en Prot. hier samengewerkt hadden. D>r Folmer werd ook aan H.M- de Koningin voorgesteld, evenals de heeren Ooster baan, v. Ball eg o.ven de Jong, Geysen, Walleman en v. Horsig.h. Tot dr Folmer zei II.M- o.a., dat het costuum de Prin ses zoo goed kleedde en dat het blauw vooral zoo goed kleurde. Af en toe had II. M. gelegenheid even voor "het geopend raam te verschijnen. Onmiddellijk juichte het publiek haar dan luide toe. Prins Hendrik onderhield zich intus schen met den heer notaris Pilaar en deelde dezen mede, dat hij plan had 's avonds nog eens naar Goes te komen, om o.a. den lichtstoet te zien. Jammer genoeg, was het gaan regenen. Toen H. M. weer naar buiten was ge gaan en op het bordes had plaats geno men werden bij Haar ontboden de heer en mevr. KoertLindenbergh, winnaars van den eersten prijs bij de ringrijderij. Uit handen van H. M. ontvingen zij de» wisselbeker, dien zij voor de tweede maal hebben gewonnen. II. M. feliciteerde hem daarmede en informeerde hoeveel ringe* ze hadden gestoken, of ze een schichtig paard hadden, enz. en wenschto hen veel succes voor den derden (beslissenden) keer. Nu reden al de deelnemers met hu* tilbury's aan H. M. voorbij. Ondanks den regen werden nu de Zuid- Bevelandsche reien onder leiding van den heer Houtekamer en onder begeleiding van Hosanna uitgevoerd. Ze worden keu rig en correct uitgevoerd en H. M. toonde er grooto belangstelling voor. Toen de eerste rei ton einde was, kwamen een „boertje" en een „boerinnetje" (Guusje van Rallegoyen de Jong en Marina Zan dee) aan II. M. en de Prinses aanbiedei de muziek van de rei (van Morks) .en: „zeven Zuid-Bevelandsche liedjes van A. Lijsen (uitgave v. d. Peijl te Ierseke). Vermelden wij nog, dat dhr Houtekamer in oud-Zuid-Bevelandsch costuum was en dat ook Noord-Bevelandsche toiletjes wer den opgemerkt bij do deelneemsters. Na het tweede nummer werd dhr Hou tekamer bij II. M. ontboden, Die hem bijzonder dankte voor deze uitvoering. De jeugdige deelneemsters en deelnemers gin gen nu langs H. M. heen. Een betreurenswaardig incident deed zich nu voor. Toen het platform door de dansers was verlaten, sprong het pu bliek er op, met het gevolg, dat het platform instortte en een vrouw, zekere juffrouw Rooze uit de Smallegangebuurt, onder de planken terecht kwam. Zij Werd het politiebureau binnengedragen en moest later, op advies van dr Snoek naar Middelburg per ziekenauto worden ver voerd. Haar rechtervoet was ernstig ge broken en gewond. Ook werd mejuffr. T. de Buck (Jacon Valckestraat) in het politiebureau door dr Snoek verbonden. Ze had haar been hoewel gelukkig niet ernstig bezeerd en gewond. Ze werd later per auto thuis gebracht. De Koninklijke familie stapte nu in de auto en in zeer langzamen gang reed do stoet dé Markt rond waarbij aan de toejuichingen sehier geen einde kwam; door L. Kerkstr., Klokstraat, Ganzepoort- straat, Jacob Valckestraat naar het Sta tion. Te half acht vertrok de Koninklijk, trein van het station naar hot Station Kruiningen-Ierseke, waar in den trein overnacht werd. Om negen uur verzamelden de turners in de Prins van Oranje, alhier, waar de heer D. A. Constandse aan alle deelnemende vereenigingen een diploma en een verguld zilveren herinneringsme daille uitreikte. Het waren de vereeni gingen: Volharding, Goes; Olympia, Ka pelle; S.S.S., Kloetinge; U.D.I., Wol- phaartsdijk en Sparta, Krabbendijke.. Spr. dankte als voorzitter van de afd. N. en Z-.-Beveland van het K. N. G. V. de deelnemers voor hun medewerking, en noemde de demonstratie uitstekend geslaagd. Dhr Geijsen bracht den turners dank namens het feestcomité voor de verleen de medewerking en roemde zeer de ver richte prestaties. Gisteravond te bijna half 10 uur (aan gekondigd was half negen) werden in het Schuttershof de fraaie prijzen aan de rmgrijders uitgereikt. Vooraf voerde de heer P. 0. Labrijn, voorzitter van het feestcomité het woord. Wij zijn allen nog vervuld van de blijd schap van dezen dag. De Koningin was vol verrukking over de ontvangst. Daar op mogen we trotsch zijn. Oranje is voor ons het symbool der nationale deugden. Spr. verzocht daarom te zingen het Wil helmus, waaraan gaarne w-erd voldaan; spr. huldigt het bestuur van „Vreemde lingenverkeer" voor den luister, aan de feesten bijgezet en vooral voor het aan bieden van het Zuid-Bevelandsch costuum (dat toch maar het mooiste van Neder land is) aan de Prinses. Spr. keurt het af in de dames en heeren „als zii het mooie Zuid-Bevelandsche costuum afleg gen. Ten slotte dankt spr. het comité voor de ringrijderij. Dr Folmer, voorzitter van V.V. dankt voor deze woorden. Spr. onderschrijft het geen gezegd is over het Zuid-Bevelandsch costuum. Spr. heeft uit den mond van H. M. de Koningin gehoord, dat de Prinses er zóó mooier uitziet dan in de ge wone dameskleeren.- Spr. acht het niet zoo erg, als het Zuid-Bevelandsch costuum wordt afgelegd, maar wel als we er ons voor. schamen. Laten we het zeker dragen op feestdagen en bij bijzondere gelegenheden. Laten we er onze eer in stellen. Spr. brengt ook hulde aan hen, die de rei- endansen deden slagen. Ook dit deel van het programma overtrof de verwachtingen van H. M. de Koningin. De prijs voor de mooist versierde til bury werd behaald door mej. J. H. E. Elenbaas en O. Boogerd. Verder werden de prijzen in deze volgorde behaald: le pr. de heer en mevr. J. 0. KoertLinden- berg, Wolfaartsdijk, 2e pr. de heer en mevr. Groenewege, Hoedekenskerke, 3e pr. mej. en P. Buijsrogge, Kloetinge. 4e pr. de heer en mej. Schrier, Kapelle, 5e pr. de heer en mevr. A. P. Lindenbergh te Wolfaartsdijk, '6e pr. mej. Lokerse en dhr M. B. v. Iwaarden, Heinkenszand, 7e pr. mej. H. en dhr. P. Di Lindenbergh 8e pr. mej. Dina Kole en dhr. M. v. Hekken, 's H. Arendskerke, 9e pr. mej. Jac. Dekker en dhr. D. Neervoort, 's Gra venpolder, 10e pr. mej. C. Harinck en M. v. Liere, 'sHeer Abtskerke, lie pr. mej. J. D. Nelemans en dhr A. O. Zan dee, Kloetinge, 12e pr. mej. S. Verbraack en dhr Joh. Kole Mz., Kruiningen. 13e pr. mej. Mina v. Dijke en dhr J. Neer-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2