ATLANTA"' KWALITEITEN Frutty-Brandy Laatste BgrteMen. Briefwisseling. BecMszalen. PBANSCHE APPELWIJN Openbare Verkooping Een Woon- en Winkelhuis Dinsdag 12 Augustus 1924 Een Boomgaard Appels en Peren, Een Boomgaard Appels Peren en Noten. PUDDING FIJNSTE P©r liter flesch f 2. DENEVERS FRERES, Een prachtig nieuw gebouwd Woonhuis, een nette Dienstbode. Veilingsvereeniging „E. M. M." te Krabbendijke. Zaterdag 9 Augustus a.s. Be Appels en Peren, Per flesch slechts f 1. DENEVERS FRÊLES, Dinsdag den 12 Augustus 1924, verkoopen 1. Het Hofsfeedje Buitenlust, op Dinsdag 12 Augustus 1924, DE OPPERVRUCHTEN, De nieuwe salarissen der Rijks- werklieden. Naar wij vernemen is door de Re geering besloten, om ten aanzien van de nieuwe salarissen der rijkswerklieden en daarmede gelijk te stellen categorieën van rijksambtenaren accoord te gaan met de voorstellen, die haar ter zake door de commissie van advies voor de arbeids voorwaarden der rijkswerklieden met op een na afgemeene stemmen zijn gedaan, zulks met dit voorbehoud, dat vóór 1 Sept. 1925 andermaal zal zijn te over wegen of de schatkist den hieruit voorl- vloeienden salarislast zal kunnen dragen. Beroemde Zeeuwen. Toen de vermaarde professor Petrus Burman den 8sten Februari 1725 op den herinneringsdag van de Leeidsche hoo- school, een feestrede uitsprak, maakte hij schampere opmerkingen oveer de bot heid van de Zeeuwen en hun achterlijk- beid in kunsten en wetenschappen, een variatie op het reeds twee eeuwen oude thema: „dat de rauwheid van den oceaan het vernuft der kustbewoners verstramde" De geleerde Burmannus, die een haat dragende natuur bezat, was tot dien on- hebbelijken uitval verlokt, omdat hij iets onaangenaams wilde zeggen tegen een ambtgenoot, met wien hij overhoop lag en die in Zeeland was geboren. Dit enkele (geval is de aanleiding geweest, dat een oprechte Zeeuw, de Provinciale reken meester te Middelburg, mr Pieter de la Rue, zich aan het werk zette, voor het verzamelen van levensschetsen van Zeeu wen, die op verschillend gebied hadden uitgeblonken. Het resultaat van dien ijve- rigen en betrouwbaren vaderlandslieven- den arbeid, zijn de omstreeeks 1740 ver schenen boeken; „Geletterd Zeeland" en '„Staatkundig en heldhaftig Zeeland". In het laatste van de vorige eeuw heeft de geschiedvorscher F. Nagtglas, daarop in twee dikke <3>>elen een vervolg en een aanvulling gegeven. Laat ons in welspre kende kortheid uit de onzagwekkende slechts enkele namen aanstippen: Mannen ter zee: D|e Ruyter, de ge slachten Everts en en Van Trappen, ge zegd Banckers, Evert Pietersz. Worst, Remier Claeszen, Jan Dirksz. Lam, Van Dorp, Dte Moor, Hollaer, Oynssen, Do Witte, Benjamin Raule, Van Spilbergen, Roggeveen, Verdooren, Naerebout. Een uitnemend rechtsgeleerde was Cor- nelis van Bynkershoek. Dichters en schrijvers van Zeeuwschen bloede waren: Jacob Gats, Laurens Pie ter van de Spiegel, Petrus Dathenus, Joh. Antonides van der Goes, Jacobus Bellamy, en Elisabeth Wlolff geb. Dieken. De schilderkunst werd geeerd door Ja cob Pietersz. van de Venne, Schouman, Hoogerheyden en de Koekkoeks. Zacharias Jansen staat te boek als de uitvinder van den verrekijker. Gevierde en- bekende dubbele namen werden blijvend saamgekoppeld door aan- huwelijking van Zeeuwsche geslachten: Busken Duet, Buys Ballot, Emptor en Snij;- der van Wiissekorkc, Fransen van de Put te, Kappeyne van de Ooppello, Van Rey- jgersberg Versluys, Sctmurbeque Roeije. Sibmacher Zijnen, Snouck Hurgronje. CiTel.") Onze correspondenten op Zuid-Beveland ge lieven ons van het Koninklijk Bezoek niets te melden, wel in hét kort iets van even tueel© overige feestelijkheden. Red. Devisschersramp van.Vlis- s i n g e n. De Raad voor de Scheepvaart stelde gisteren een onderzoek in naar de oorzaak van het zinken van de vis- schersvaartuigen „Arn. 17 en 27", „Vlis- singen 2 en 20", op 18 Juli 1924. Bij deze ramp zijn 15 opvarenden verdronken. De secretaris las eerst een verklaring voor van schipper T. v. d. Struif van het motorafhaalvaartuig No. 1, gestatio neerd te Vlissingen, welke als volgt luidde: Terwijl wij Vrijdag 18 Juli v.m. 7 u. 80 kruisende waren buiten Kalloo-bank. werden wij overvallen door een sterken N.-W. wind met hoog© zee. Nadat ik mijzelf had overtuigd, dat wij daar niet langer konden blijven om loodsdienst te verrichten, besloot ik mijn post te ver laten en stoomde volle kracht naar do boei van Kalloo. Om 8 uur ontwaarden wij verschillende visschersvaartuigen, waar van een schuitje, dat zich in de nabijheid van Kalloo-boei bevond, was omgeslagen en in zinkenden staat verkeerde. Daar het onmogelijk was, wegens de hooge zee en veel wind een jol te zenden, trachtte ik met volle kracht steeds met den kop op de zee het vaartuig te naderen, was zeer goed gelukte, zoodat wij op ongeveer 5 Meter afstand van het vaar- een lijn toe te gooien, waaraan een reddingsboei was vastgemaakt. Om dezen man binnen boord te krijgen, moesten wii vaart verminderen en werden toen dwars zee gegooid, hetgeen gevaarlijk bleek voor onze schroef wegens het ronddrijvende takelage. Nadat wij den schipbreukeling Cornelis Meerman binnen boord gehaald hadden gelukte het ons ten tweede male het vaartuig tot op enkele afstand te na deren. Die twee andere opvarenden durf den het wrak echter niet loslaten en verdwenen voor onze oogen in de diepte. Nadat wij nog ongeveer 20 minuten in de nabijheid van het visschersvaartuig ge wacht hadden en er geen schipbreukelin gen boven water kwamen, waanden wii hen als verloren en stoomden binnen. Schipper H. W. Pieters van de reddings- boot ,.M. Gi. Blankenheim" gestationneerd te Vlissingen, had het volgende rapport uitgebracht, dat door den secretaris werd voorgelezen In den morgen van 18 Juli aldus schipper Pieters schoot de wind plot seling van Zuid tot Noord-West. De ge- heele visschersvloot van Vlissingen en Arnemuiden was in, zee. Toen te half negen gerapporteerd werd, dat er twee visscherspinken op het strand te Dom burg zaten, gingen wij met de reddings boot naar zee, om zoo noodig te redden. In het Oostgat nabij Zoutelande kwa men wij de geheele vloot tegen; verschei dene met gescheurde zeilen, maar deze hadden geen hulp noodig. Na enkele ge praaid te hebben, geven deze te kennen, dat er vier op Kolloo omgeslagen waren. Na een tijd rondgekeken te hebben, zijn wij teruggegaan, want daar zat een visschersvaartuig op liet strand; en daar er voor ons nu niets meer te doen was, besloten wij om dit schip' van het strand af te halen. Er werden 3 lijnen naar ge schoten, maar de kogel kon het niet be reiken ,het was te ver weg Toen stelde de 32-jarige matroos bij het Loodswezen te Vlissingen, Frans Crucq voor, om er met een lijn heen te zwemmen, waarop ik hem toestemming gaf en hij zich onmiddellijk te water be gaf en de lijn uitbracht aan boord van de VI. 38- Het vaartuig kon toen van het strand worden gesleept en het is daarop in Vlissingen binnengebracht.' Dp voorzitter van den raad voor de Scheepvaart sprak een woord van hulde voor den moed van den matroos Orucq. De eenig overgebleven schipper van de Vlissingische ramp, de 26-jarige Meer man, werd nu als getuige gehoord. D?o jonge visschersman deed het treurig ver haal van wat er op' den 18den Juli ge beurd was. 's Morgens om 4 Uur was hij inet de Arn. 27 tezamen met de geheele vloot uit Vlissingen naar zee vertrokken. Op 'het vaartuig bevonden zich met hem, zijn vader en de schippers Vogel en Nooy. 't Was best weer. De wind was zuid. Bij Westkapelle zijn zij gaan visschen op de garnalenvangst. 't Zal ongeveer half zeven zijn geweest, ze hadden toen ongeveer een half uur gevischt toen plotseling het weer veranderde. Er kwam een soort windhoos opzetten aldus de schipper. De wind werd Noord Noord- West. Onmiddellijk werden de netten in gehaald, maar, voordat hij eigenlijk iets zag aankomen, was bet schip al omge slagen. Reddeloos zeide de arme vis- Schersman, dreven we rond. Ik heb me aan den mast vastgegrepen. Diiep bewo gen vertelde de schipper aan den Scheep- vaartraad, ongeveer:r een kwartier op den mast te hebben gezeten en vanaf dit punt het te hebben moeten aanzien, dat zijn vader van liet schip afsloeg en jammerlijk Verdronk. Ook de andere schippers Vogel en Nooy verdwenen in de diepte. Hij'zelf werd door de loodsboot giered. Van de Am 17, Vliss, 2 en Vliss- 20, die ieder met 4 personen bemand waren, zijn naar getuige geloofde alle opvarenden in de golven omgekomen. De raad zal later uitspraak doen. Het familiedrama te Oud- Gastel. Voor de arrondissements rechtbank te Breda werd gisteren be handeld de zaajk tegen Toon Tak, die tijdens een familietwist te Oud-Gastel zijn neef Jan Talk met een revolver doodde. Beklaagde Toon Tak verklaarde, dat hij in onmin leefde met zijn neef Jan, in welken onmin hun beider yrouwen en kinderen een groot aandeel hadden. Op den 22sten Juni had bekl. 's mor gens al vroeg gewerkt en was daarna gaan slapen. Juist toen hij' opnieuw naar zijn land wilde gaan, kwam zijn vrouw naar hem toegeloopen met een geheel bebloed gelaat. Zij verklaarde, dat Jan Tak dat had gedaan. Opl weg naar den rijksveldwachter, waar zij van 't gebeurde aangifte ging doen, hoorde Toon eensklaps gillen. Omkij kend zag hij zijn vrouw van de fiets afspringen. Onmiddellijk bemerkte hij dat zijn vrouw opnieuw aangevallen werd. Hij liep naar de schuur en greep daar een in een kafmolen ver borgen revolver. Vervolgens snelde hij naar de plaats, waar hij zijn vrouw voor het laatst gezien had. Daar aan gekomen, zag hij Jan Tak boven op zijn vrouw liggen, terwijl Jan's vrouw en diens dochter aanstalten maakten om zich ook in de vechtpartij te mengen. Luid riep hekl. „Jan, laai los of ik schiet" en meteen loste hij een schot in de lucht. Ondertusschen had de dochter van Jan een stok gegrepen en bewerkte zij het slachtoffer daar mede op1 het hoofd. Opnieuw riep de vrouw om hulp en daarop liepen na herhaalde waarschuwing van Lekl. de vrouw en de dochter van Jan weg. Jan zelf bleef echter boven op. zijn slachtoffer zitten, waarna bekl. voor de tweede maal schoot, evenwel zon der bedoeling om Jan te raken. Bij dit schot werd hij echter getroffen. Bekl. verklaarde, de revolver te heb ben gekocht omdat hij zijn neef tot alles in staat achtte. Na het verhoor van beklaagde werd diens vrouw als getuige gehoord. Zij verklaarde in gelijken geest. Daarop werd gehoord de weduwe van den verslagene. Ook zij gaf een verhaal van den twist, doch verklaar de, dat haar man al weggeloopen was toen Toon voor de tweede maal schoot. De deskundige verklaarde ech ter, dat dit zeer onaannemelijk was, daar de kogel in dat geval niet van boven naar heneden door het lichaam moest zijn gegaan. De officier van justitie herinnerde aan een veroordeeiing van den ver slagen© op 17 Jan. j.I. wegens mis handeling van zijn neef Toon. Verder wees spr. er op, dat bekl. zeer goed bekend staat en dat hij persoonlijk veel waarde hechtte aan diens ver klaringen. Ook de omstandigheden pleiten zeer voor beklaagde. Spr. eischte wegens zware mishandeling, den dood tengevolge hebbende, één jaar gevangenisstraf. Opruiing. Voor de Almelosclie rechtbank hebben gisteren terecht ge staan de communisten Brommert en van 't Reve, die beschuldigd worden van opruiing in Twente. Bij den aanvang van de zitting ont stond een incident. De verdediger van Brommert, mr de Jong, vroeg schor sing van de zaak, omdat gebleken zou zijn, dat de Enschedeesehe politie invloed geoefend heeft op eenige ge tuigen a décharge. Er waren 7 getui gen a décharge, van wie slechts één verschenen was, een ontslagen textiel arbeider. De president weet de schuld, dat deze getuigen niet verschenen zijn, aan de verdediging, die hem (den pre sident) niet tijdig verzocht heeft de etuigen vanwege 'de rechtbank te .agvaarden. Daarna, werd de bekl. Brommert ge- hoord. Hij ontkende de geïncrimineer- de woorden „Verzet je tegen de politie ienz." gebruikt te hebben. D'e in specteur Van Hilten, drie rechercheurs en een agent van politie verklaarden ze gehoord te hebben. De ambtenaar van het 0. M. eisch te 6 mnd gevangenisstraf. In de zaak tegen Van 't Reve, re dacteur van de „Tribune" werden de zelfde getuigen gehoord. Ook deze bekl. ontkende de geïn crimineerde woorden gebezigd te heb ben (de fabrikanten, vrouwen en kin deren moesten gepest en gevolgd wor den). Tegen hem eischte de ambtenaar van het 0. M. 4 mnd. gevangenisstraf. De Brabantsche simulant. Voor de arrondissements-reclitbank te Breda stond gisteren terecht 0. F. Lau- wersheim, meer bekend als Pierre Ditz, uit Tilburg. Ongeveer twee jaar geleden kwam hij in deze stad aan, waar hij vertelde mijnwerker te zijn geweest en bij het redden van verongelukten zulke ernstige verwondingen te hebben opge- loopen, dat hij zich niet dan op zeer ongelukkige wijze kon voortbewegen. Al spoedig was hij algemeen bekend en j daar bijna ieder door de vreeselijke ver- halen medelijden met hem kreeg, had S hij spoedig een heele lijst van adres- j sen, waar hij geld kon komen halen, i Zelfs werd hem door een dame een in- validenwagen geschonken. Twee jaar lang j hield hij deze simulatie vol. Toen werd I hij gearresteerd wegens een geval van S oplichting. Aan den inspecteur van politie te Til burg had hij bij zijn aanhouding mede gedeeld, dat hij niets mankeerde. Zijn hand, die naar zijn zeggen, deerlijk ver minkt en afgezet was, kwam weer op de oude plaats terug. Ook bleek, dat hij geen zilveren ribben had en volko men normaal kon loopen. Hij zeide ver der, dat hij niet in Maastricht geboren was, doch in Scheveningen en dat hij de arrestant was, die eenige jaren ge leden in Den Haag door den bodëm van een arrestantenwagen was ontsnapt. Ook bleek, dat hij, voordat hij zijn in validiteit voorwendde, door het simulee- ren van krankzinnigheid eenmaal voor een jaar door de rechtbank naar een zwak zinnigeninrichting was gezonden. Ter terechtzitting vroeg de president hem, eerst duidelijk te maken hoe hij het had aangelegd, de menschen te doen gelooven, dat hij slechts één voet had en den rechterarm miste. De president antwoordde hierop, dat be klaagde beter had gedaan zijn talent op andere wijze te benutten, want dat hij werkelijk „talent" had, bleek wel uit het feit, dat zijn kostjuffrouw eenmaal met hem naar Maastricht was geweest, om het graf van zijn vader te bezoeken. Ach teraf bleek nu, dat zijn vader in Waken den welstand in Scheveningen woonde. Bij dat bezoek wist hii met zijn simulatie zoover te gaan. dat hij heusche tranen stortte. Wat zijn afgezette arm betrof, deze was in zijn jas verborgen. De officier van justitie wees op den ernst van het feit en eischte wegens oplichting een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden. Ondertrouwd: P. L. Blot, 26 jr en C. S. de Kroo, 22 jr; S. Nederlof, 26 jr en M. M. de Mooij. Over de maand Juli. POORTVLIET. GehuwdJan IJermanus de Zwart, jm. 24 j. en Pietemella van Doeze laar, jd. 21 j. Geboren: Pieter Comelis, z. v. Gerardus Oostdijk en Adriana Dingena van der Ree; Cornelis Jacobus, z. v. Marinus Jacobus Ste- ketee en Cornelia Suzarma de Jonge; Maria Jozina Maatje, d. v. Cornelis Laurens de Jonge en Anthonia Cornelia Giljam. Overleden: Cornelia Kaat, 33 j„ echtg. v. Leendert Marcelis Andriesse; Jolianna, 2 d. d. ,v. Pieter Adriaan Potter en Christina Willemina Anthonisse. HOEDEKENSKERKE. Geboren: 1, Calharina Seraphina Anthonia, d. v. Laurus Remvjn en Adriana Cornelia Chamuleau; 3, Johannes Petrus, z. v. Adriaan Steenbakker en Jobina Beulens; 7, Maria, d. v. Jan Vroonland en Magdalena de Jonge; 13, Cornelis, z. v. Jan Boogaard en Neeltje van der Linde; 19, Louissa Jacoba, d. v. Comelis Bal en Jo hanna Kesselaar; 24, Josina, d. v. Martinus Stejjn en Jobina Goense. B KAPELLE-BIEZELINGE, 6 Augustus. Groote veiling: Roode bessen f 11. Kleine veiling. Peren: Pol 1 emansperen 14, Spuitjes peren 1216, Oornkinderen 1824, roode suikerij' 69, N. H. sui- fcerij 812. André d'Espoites 14. Blanke suikerij 610, bergamotperen 47, ho- ningbekers 4—6. mooie Neeltjes 610, Beurré Giffard 812, Bruine Heerenpe ren 7—12. Appels: Madelaine le soort 1828, Zomeraagt 610, St Janappels 47, Early Victoria 812, Oeswiek 7 10, Eacleville Seedling 6—8, Roode zo meraagt 6, Perzikappels 79. Kersen: Klerken 58, Krieken 45, Uitschot 15, Zure morellen 2630. Pruimen: Princeprui- men 1824, Oranjopruimen 1728, Okke lanen 1824, Marbelanen 1216, Eng. Krozen 1823, Sierpruimen 14, Witte pruimen 20, Rijpe pruimen 2033. Aard appels 23 gulden, alles .per 100 K.G- AngUrken 0,300.36, Kropsla 1, Bloem kool 614, Komkommers 34, Eieren 6,60, alles per 100 stuks. Ondertrouwd s J. A. BOUWES en TR. P. VAN KOOTEN. Appingedam, Dijkstraat 103. Rotterdam, 2de Pijnackerstraat 20a. Huwelijksvoltrekking, 21 Aug. a. s. Geen ontvangdag. Eenigste kennisgeving. Rotterdam, 7 Aug. 1924. te SOES. wordt geveild voor Mej. de Wed. I. WAGENAAR te Kloetinge: en voor den heer M. J. NOTEBOOM te Kloetinge: Aanwijzing door de eigenaars. HET BESTUUR. GOES. Geboren: Maria Catftarina, d. v. Jan van As en Cornelia Tichem; Anthonetta, d. v. Marinus Schrijver en Jacomina Gun9t. GOES. Geboren: Jacobus, z. v. Andries Adriaan de Buck en Lijntje Susanna van der Klooster. Overleden: te Bergen op Zoom, Jan Johannes de Jonge, 39 j., echtgenoot van Pieternella Jozina Snoodijk. VLISSINGEN. 4—8 Aug. Overleden: M. L. Dewitte, 71 jr, weduwe van D. A. Devoghel. i Getrouwd: F. van der Hout, 33 jr en L. Wesdorp, 27 jr; J. C. Kiviet, 26 jr en, S. P. Warren, 22 jr. Fras»sc5i product ter vervanging van litmaakbrandewijn. Zeerge schikt voor Inmaak van alle vruchten het relt maken van Advocaat en SSoerenjongems met Sunsnaid Ütoüijnen. met gebruiksaanwijzing. Alleen verkrijgbaar bij de Impor teurs Likeurstokers - Middelburg. TE KOOP: met Schuurtje, Kippenhok enz. alle dagen te bezichtigen. Adres J. HENDRIKSE, Aannemer, Schore. Mevrouw VAN DISSELHeijmans te Goes vraagt tegen 1 Nov. a. s, wegens huwelijk der tegenwoordige des namiddags vier uur (N. T.) zullen voor dhr J. VERLARE Jz. te Oostdijk en C. MOL te Waarde, wor den geveild: wassende in hunne boomgaarden. Inlichtingen bij de eigenaars voornoemd. HET BESTUUR. Geïmporteerd uit Normandi der Firma GAUTHIER te L'Oriënt" Verkrijgbaar ZOET en DROOG, iets lijus, gezond en goedkoop. Aanbevolen door H.H. Doctoren als geneeskrachtige Wijn tegen jicht, rheumaliek, aderverkalking en con stipatie. Vervangt alle beste wijnen en medicijnen. Alleen verkrijgbaar bij de Impor- teuis Middelburg. De Notaris J. L. VAN DER HARST te Vlissingen, is voornemens om op des namiddags ten 2 uren, in het Café „De Lindeboom", van den heer Capellen te Serooskerke, publiek te aan den Polderschen weg te Seroos kerke, bewoond door den heer De Steur, groot 60 Aren 76 c.A. (1 gemet' 164 roeden 2. 8 Aren 9 Centiaren (62 roeden) Boomgaard, aan den Polderschen weg te Se rooskerke, naast perc. 1; 3. 61 Aren 70 Centiaren (1 gemet 172 roeden) Boomgaard en Bouwland, bij den Polderschen weg te Seroos kerke 4. 54 Aren 60 Centiaren (1 gemet 118 roeden) Bouwland, bij den Molenweg, achter de Hof stede Leeuwendamme te Seroos kerke 5. 21 Aren 64 Centiaren (165 roeden) Bouwterrein. liggende aan den Noordstraatweg te Serooskerke 6. 1 Hectare 47 Aren 50 Cen tiaren (3 gemeten 131roeden; scheurbaar Weiland, liggende achter de hofstede De Fruitberg bij den Golsteinschenweg, in de gemeente Vrouwepolder. Notitiën dezer verkooping zijn tijdig verkrijgbaar bij den oproeper KESTELOÖ te Serooskerke en ten kantore van genoemden Notaris, j alwaar de kadastrale kaarten ter j inzage liggen. 5 Bezichtiging der gebouwen daags j vóór den verkoopdag van 10—12 j en des namiddags van 24 uren en i op den verkoopdag des voormid- dags van 10—12 uren. des avonds te 8 uur, te Goes, in „de Prins van Oranje", voor den heer M. NATHAN, ten overstaan van Notaris PILAAR, van: met nevenstaand Pakhuis, te Goes, aan de Lange Vorststraat j No. 29 en 31, groot 1 A. 14 c.A. Op gebruik uiterlijk 1 Oct. a.s. Informatiën te bekomen ten kan- li tore van den Notaris. De Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes, zal op Vrijdag 15 Augustus 1924, des nam. 2 uur (N T.) te Kapalle, ten herberge van Mej Hanson, publiek verkoopen a groeiende in verschillende boom gaarden onder: Kapelle, Biezelinge, Schore, Kruiningen, Goes, 'sHeer- Abtskerke (groote dijk), voor de heeren: W. DE GROENE, J0HsDER00,ADR MOL, P. KARELSE, A. M PEMAN KAKE8EEKE, F. DE R00, P. OELE qq. BURGERLIJK ARM BESTUUR VAN GOES, Mej Wed. W. VAN IWAARDEN—DE R00, Mej.JACa VAN WEELE. Betaling a contant, tenzij de ver- koopers uitstel van betalmg ver- leeneuonkosten 61/» °/0 a contant. Breeder bjj biljetten, die op aan vrage verkrijgbaar zijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 4