Gemeiigi Nieiws. Openbare Verkoopmees es ?@r~ pashtifipn. Aanbestedingen. In de. Statenzaal. Door den commissaris der Koningin werden de Statenleden ook hier ontbra ken de S.D.A.P.ers aan H.M. voor gesteld, door den heer van Rompu aan den Prins en door mr Dieleman aan de Prinses. 'Ook nu had "H.M. voor ieder der heeren enkele woorden en tegen den heer v. Niftrik hoorden wii Haar zeggen, dat zij zoo getroffen was door de Be richten betreffende de visschersramp. Bezoek aan de tentoonstelling van Zeeuwsche kleederdrachten. Het laatste bezoek te Middelburg gold de reeds vroeger door ons besproken tentoonstelling van Zeeuwsche Kleeder drachten. De entree naar de tentoonstelling was zeer aardig gemaakt doordat langs de trappen een groot aantal kleine boertjes en boerinnetjes stonden met slingers van groen in hun land, terwijl deze kleinen later bij den uitgang van den Klooster gang stonden opgesteld. De Koninklijke bezoekers namen met groote belangstelling kennis van alles wat is geëxposeerd en lieten zich over verschillende onderdeelen voorlichten. Met de verschillende meisjes, "die aan den arbeid waren, werd een praatje gemaakt, maar het langst bleef H- M. wel bij de kantwerksters, waarbij zij be langstellend informeerde naar dat werk en ook de Prinses wees op het mooie, dat daarin gelegen is. Na het werk van de school te Sluis, kwam H.M. aan dat van het atelier van den heer Bosschaert uit Nieuw Namen. Namens dezen richtte zijn dochter zich tot H. M. met de vol gende woorden „Mevrouw! Toen mijn vader bericht ontving, dat Uwe Majesteit zich bereid had verklaard een geschenk te aanvaar den in zijn inrichting vervaardigd, heeft hij zijn bekwaamste werksters opdracht gegeven deze bedsprei voor Uwe Ma jesteit te vervaardigen. Het zal voor hem een hooge eer zijn wanneer het Uwe Majesteit moge behagen dit geschenk aan te nemen als een hulde uit dit uiterste hoekje van Zeeuwsch-Vlaanderen a#n U, de Hooge Beschermster van kunstnijver heid in het vaderland." Hierbij bood spr. H. M. de bijzonder fraaie sprei aan, waarin toepasselijke mo tieven zijn verwerkt. H. M. verklaarde het geschenk gaarne te aanvaarden en bracht daarvoor hartelijken dank. Langs de kleine boertjes en boerin netjes begaven de Vorstelijke personen zich door de Muntpoort naar de Abdij en te voet naar de woning van den Commissaris, luide toegejuicht door de groote menigte die op dit gebeuren had staan wachten. Het was toen tegen 6 uur en de ver moeiende dag was voor Koningin en Prin ses ten einde, maar wijl zijn overtuigd, dat deze dag ook bij de vorstelijke personen als een onvergetelijke zal blijven voort leven. Het diner werd gebruikt in intiemen kring, de Koningin, de Prins, de Prinses ■zaten alleen aan met den Commissaris der Koningin, diens echtgenoote en bei de zoons en Baronesse Sloet van Marx- veld. Die Historische optocht. Tijdens de laatste drie bezoeken van 'H.M. de Koningin had het ptubliek op straat zich verlustigd in den fraaien aan blik van het door de stad trekken van den historischen optocht gevormd door |alle deelnemers aan het gebarenspel. Al- lom werd met bewondering deze stoet |g]ade geslagen en meermalen klonken hoe- rah's voor "Willem den Hersten en de (andere Oranjegezinder)., niet het minst ook voor de Wiatergjeuzen. Nu wij1 daar door toch weer op! het openluchtspel zijr, teruggekomen willen wij even vermelden dat biji de Generale repetitie Dinsdag middag door de deelnemers aan den heer Lensvelt, een 'boekwerk, bestaande uit 8 doelen, werd aangeboden, dat gaarne werd aanvaard. i Het avondfeest. Het bleef intusschen druk in de stad, leen duizendhoofdige menigte bewoog zich bteeds, en het was voor caféhouders, bak kers, sigarenwinkeliers een haast ongeken de drukte. Toen het tegen duister werd, ging' de feestverlichting weer aan, bij die van den eersten dag was nu ook gekomen leen herhaling van de verlichting van den Dam met vetpotjes, Wij willen nog wijt zen op de aardige versiering van do Seis- Istraat en op de nette versiering voor het politiebureau aangebracht. Op het Molenwater gaf het M'iddeü- fcurgsch muziekkorps een echt feestpro gramma en het werd daar steeds dnikker lomdat niemand wilde achterblijven bij fcet laatste nummer van bet programma bet Vuurwerk. Te tien uur reed een hafrijtuig het (Molenwater op-, waarin gezeten, waren Z.K.II. de Prins, met den Commissaris der Koningin en nog twee heeren van het gevolg. 'Z.K.H. had eerst de verschillende stra ten, waar de feestverlichting brandde, be kocht en daarvan met belangstelling ken- bis genomen. Toen de eerste lichtgevende vuurpijlen de lucht ingingen en nog beter, toen een 8-tal Rengaalsche vuren werden ontsto ken, kon men zien, hoe vol het renzenplein iwas, bet aantal was evenmin als des mor gens op' de betooging1, op geen duizend na te schatten. En die duizenden zullen het allen ze ker met ons eens zijn, dat er een schit terend vuurwerk is gegeven. Genoemd mogen zeker wel als iets bijzonders wor den de Spanjaard on de Geus, vechtend pm een brood, wat een sterk' staaltje van Vuurwerkkunst was, terwijl ook het por toet van Prins Willem I geheel in den trant van bet feest was en dan ook luide werd toegejuicht. Maar het enthousiasme steeg ten top! bij het laatste stuk, de na bootsing van den slag bij Reimerswaal, de voorbode voor den val van Middelburg; de strijd tusschen twee schepten, een der Geuzen en een der Spanjaarden, gewon nen door eerstgenoemd schip', dit alles omgeven door groote stukken, makende teen igroot leven. Ook dit deel van het (programma was uitstekend geslaagd. Het is een 'feestdag geworden, waaraan heel Middelburg en een groot deel van Zeeland heeft deelgenomen. Een woord van hulde voor bet ordelijk verloop is zeker op zijn plaats en dan komt die lof voor een groot deel toe aan de politie, onder hoofdleiding van den waamemenden commissaris, dhr It. 'A. Avink. Maar ook het publiek zelf heeft alles gedaan -om een ordelijk ver loop te bevorderen. H. M. de Koningin heeft hedenmorgen voor haar vertrek dank gebracht aan den waarnemend Commissaris van politie voor de goede regeling. Velen brachten langs den weg een laatsten groet. De auto's reden langzaam door de stad. Hedenmorgen tegen 9 uur reden de Ko ninklijke auto's in de Abdij voor en te 9 uur vertrokken de vorstelijke personen over de Burg en Langedelft, Dam en Nederstraat in de richting van Veere, alom stonden de menschen opgesteld om de Vorstin een laatst vaarwel toe te roepen. Het bezoek aan Middelburg be hoorde weer tot het verledene. Te Veere werd even halt gehouden bij het oude Stadhuis, waar de burge meester, de heer M. Q. Buijs Ballot werd voorgesteld en waar door Mina Boone aan de Koningin en door Pietje Buijs, die op denzelfden dag als de Prinses ge boren is aan H.K.H. bloemen werden aangeboden, terwijl H. M. werd toege zongen het Zeeuwsche Volkslied en „Dat 's Heeren zegen op U daal." Op de stoep van de woning van den burgemeester zaten de oudjes uit het oude mannen en vrouwenhuis ter be groeting van de geliefde vorstin. Aan den steiger bi) het pont- veer naar Kamperland op Noord-Be veland, verliet de Koninklijke Familie de iauto en ging aan boord van een motor bootje der Marine, dat de hooge bezoe kers naar Kamperland overbracht. Daar stonden de auto's gereed en begon de tocht door Noord-Beveland, een bijzon der gedeelte der Zeeuwsche reis, omdat dit de eerste maal is, dat een Vorstelijk persoon uit het Oranjehuis dit eiland bezoekt. Van den aanlegsteiger van Kamper land, waar de Koninklijke Familie door het toegestroomde publiek hartelijk werd begroet, werd gereden naar het school plein van het dorp Kamperland. Daar zon gen de kinderen der openbare pn der bijzondere school een lied toe en nadat de Koningin daarvoor de kinderen be dankt had, werd verder gereden naar iWSssekerke, waar bij het gemeentehuis opl de Voorstraat werd halt gehouden. Die burgemeester van Kamperland, Wjssekerke, en Geersdijk, dhr M. J. Ver horst, werd aan de Koningin voorgesteld, daarna zong een zangkoor een cantate en werden de Koningin en de Prinses bloe men aangeboden en na dit kort oponthoud reeds de Koninklijke Familie, hartelijk toegejuicht door de menigte, die zich bij bet gemeentehuis verzameld had, naar Colijnsplaat. Hier werd even halt gehou den en bood het dochtertje van den heer Dees, die op denzelfden dag als een bouquet aan. Ook bij. het Rusthuis voor Ouden van Dagen werden bloemen aangeboden. Ook te Oats, waarheen nu gereden werd had een kort oponthoud plaats en daar na werd de tocht voortgezet naar Kort- gene, waar bij bet gemeentehuis de bur gemeester, dhr J. Snellen, aan de Konin gin werd voorgesteld. Nadat aan de Ko ningin en de Prinses bloemen waren aan geboden, zongen de schoolkinderen, die daa,r met de gymnastiekvereeniging en het muziekgezelschap stonden opgesteld, een lied. Die Koningin dankte voor de hartelijke ontvangst en daarna reed de auto., on der de toejuichingen der Noord-Bevelan ders, naar den steiger van bet veer, dat de verbinding tusschen Kortgene en Wbl- faartsdijk op Zuid-Beveland onderhoudt. De Koninklijke Familie begaf zich hier aan boord van de „Hydrograaf", die daar na de Ooster-Schelde opS toomde, tus>- schen de schepen der Zeeuwsche vissohers vloot door, die daarheen gevaren waren om voor de Koningin een revue te hou den. Die gedachte daartoe is uitgegaan van dhr Fokker, die, voordat de „Hydro graaf" den steiger van Kortgene verliet, bij de Koningin aan boord was ontboden. Na de revue der visschersvloot meerde de Hydrograaf aan de steiger van W|ol- faartsdijk. Daar ging de Koninklijke fa milie weer aan land en nam plaats in de gereedstaande auto's. Ben eerewacht van den Bijz. VrijwiUigen Landstorm bracht hier de Koningin de eerbewijzen. Gereden werd naar het dorp Wolfaartsdijk. Ongelukken. Dinsdagmiddag, toen het 5-jarig zoontje van den arbeider T. te Oosterhout achter de woning op de weide kwam, waarop een paard en veulen graasden, kreeg het een. zoodanigen klap van het paard tegen, het hoofd, dat medische hulp moest worden, ingeroepen. Na onderzoek gelastte de dokter dadelijk opname in het gasthuis. Gistermiddag hebben, bij de herstellingswerken aan de Willemsbrug te R'dam 2 ongevallen plaats gevonden, waarvan er 1 met doodelijken afloop. Een, 27jarige arbeider- gleed op het gladde ijzer uit, verloor het evenwicht en stortte in> de rivier, waarin een sterken stroom stond. Hij verdween voor de oogen zijner kameraden, in de diepte en kon niet worden gered. Een kwartier later overkwam een ander werkman, daar ter plaatse hetzelfde ongeval. Men slaagde er nu echter in. den man te redden. De werklieden legden bet werk nee* en eischten betere voorzorgsmaatregelen. De 27-jarige D., die in de zuivelfabriek te Bedum uit een, luik op een steenen vloer viel, is aan, de gevolgen overleden. Te Rotterdam kreeg een werkman een kist op het hoofd, tengevolge waarvan hij een schedel breuk bekwam. Hij overleed aan, de gevolgen. Te Nieuw-Dordrecht is een, 3-jarig jon getje in, een diepe veenplas geraakt en ver dronken. Op de gasfabriek te Utrecht werd een werkman door den vallenden grijper ge troffen, en gevaarlijk aan het hoofd verwond. Gisteren is het 6-jarig zoontje van v. Wi al spelende in de Waal te Nijmegen geraakt en verdronken. Te Harlingen is aan den Noorderzeedijk het lijk gevonden van een omstreeks 18-jarig meisje. Naar het gasthuis te Amsterdam is vervoerd een 57-jarige bootwerker, die in- een ruim van een schip tengevolge van het uit elkaar val len van een hijsch papier, door gedeelten hiervan, was getroffen. De man is inmiddels overleden. Een 24-jarige machine-bankwer ker te Rotterdam reed met z'n handwagen tegen een ladder aan. Deze viel op het hoofd van, den rjan, die een hersenschudding bekwam. Te .Rotterdam is op de rivier een vijfjarig kind van een schipper te water geraakt en verdronken. - In den namiddag werd aldaar de rivierpolitie naar de Schiehaven geroepen. Daar was het vijfjarig zoontje van een schipper te water geraakt. Men wist het kind na een kwartier uit het water te halen en trachtte met kunstmatige ademhaling de levensgeesten weder op te wekken, echter tevergeefs. Smokkelen. Bij Terapel is veertig liter Duitsche jenever op smokkelaars in be slag genomen. Van een luien belastingbe taler. Van een te Steenderen onbeheerd staand rijwiel werd het belastingplaatje ont vreemd, doch vervangen door een zakje, in houdende f3.10. De dader, een eerlijke dief, 'had blijkbaar bezwaar tegen een rit naar het ver verwijderd postkantoor. Belastinggelden verduisterd. Omtrent dit schandaal te Amsterdam verneemt „Hot Volk" nog: De betrokken ambtenaar deed al sinds jaren dienst aan een der lo ketten, van het belastingkantoor. Nu ruim twee jaar geleden pleegde hij zijn eerste fraude, door een kleine belastingschuld, die iemand kwam betalen, niet aan den kassier af te dragen, maar in eigen zak te steken. Het biljet van, den belastingschuldige voorzag hij echter van, de vereischte kwijting en ook in de kohieren hoekte hij de belastingschuld als voldaan. Zoo werkte hij geleidelijk door. Zoowel waarschuwingen als dwangbevelen wist hij te verdonkeremanen en telkens weer eigen de hij zich kleinere en grootere bedragen, die aan zijn loket werden betaald, toe. Een maal verduisterde hij op die wijze zelfs een post van ongeveer drie duizend gulden. Tot dusver is kunnen worden vastgesteld, dat deze ambtenaar zich in ruim twee jaar een bedrag van 25 a 30 duizend gulden heeft toegeëigend. Door een toeval is men deze verduistering op het spoor gekomen. Iemand, die van den ontvanger een aanmaning kreeg om zijn be lastingschuld te voldoen, begaf zich, met zijn reeds geheel afbetaald aanslagbiljet, naar het kantoor, teneinde daarmede aan te toonen, dat hij zijn verplichtingen jegens den fiscus reeds was nagekomen. Toen hij daar kwam, bevond zich toevallig een andere ambtenaar aan, 'het loket en zoo werd de naar men meende eerste en eenige verduistering van een paar honderd guldon ontdekt. Daarop volgde de arrestatie van den schuldigen amb tenaar. Bij een huiszoeking kwamen ettelijke belastingbescheiden voor den dag. Van ver schillende personen had hij de geheel afbe taalde aanslagbiljetten ingehouden, terwijl hij ook aanmaningen en zelfs dwangbevelen ver donkeremaande, als hij de daarbij geïnde be dragen althans niet afdroeg. Het is gebleken, dat de betrokken, ambtenaar, die een beschei den inkomen genoot en daarvan een gezin had te onderhouden, een zeer losbandig leven leidde. i Ten tweede male. De brieven besteller A. H. J. A. van K. is gisternacht in het hoofdpostkantoor te Rotterdam aan gehouden als verdacht van verduisteringen van brieven met geldswaarde. Verleden jaar werd hij eveneens van verduistering in dienst betrekking verdacht en aangehouden. Een voor waardelijke veroordeeling volgde. Toen betrof het prentbriefkaarten. Het rijk nam hem na deze veroordeeling weder in dienst, doch nu sedert eenige weken herhaaldelijk brieven met geldswaarde verdwenen, werd de aan dacht wederom op hem gevestigd. Gister nacht by zijn arrestatie was hij in het bezit van twee brieven, elk een zilverbon van een rijksdaalder inhoudende. 't Kan schikken. Niet minder dan 720 sollicitanten hebben zich aangemeld voor Boekhouder, bij de gemeentebedrijven te Al- phen aan den Rijn. De overstroomingen in Chi na. Een draadloos telegram uit Londen meldt, dat volgens berichten uit Peking naar schat ting 3500 dorpen in de provincie Chi-Li door overstrooming verwoest zijn. Meer dan een millioen menschen zullen in den komenden winter van regeeringssteun moeten leven. Te Tientsin zijn 50 personen om het leven ge komen. In het Kaigaa-district 3000. Do plaatselijke organisaties zijn machte loos, aan de aanvragen, om steun te vol doen en er is een beroep gedaan op het Amerikaansche Roode Kruis. De toestand is zeer ernstig. Dysenterie en andere ziekten zijn reeds uitgebroken, de regen blyft aanhouden en volgens officiëele weervoorspellingen zal hij nog tien dagen aanhouden. Pest te Korfoe. De „Vossische" verneemt, dat in Korfoe de pest is uitge broken. In Patras heerscht de ziekte even eens; daar zijn sedert 21 Juli 41 gevallen, gesignaleerd, waarvan 6 doodelijk. Ook in den Pyraeus schijnt de ziekte te heerschen. Wiolven-invasie. Toen een aantal Roomsch-Katholieken in een kerk van de hellingen van den Vesuvius in ^gebed vereenigd waren, kwam er plotseling een bende wolven opdagen, die het kerkgebouw omringde. Vele vrouwen en kinderen waren gedwongen in de kerk te blijven. Toen dor pelingen later merkten wat er gaande was, kwamen zij met geweren gewapend, toe ijlen en dreven de wolven op de vlucht. Twee der dieren .werden gedood. De aan wezigheid van wolven op den Vesuvius is zeer zeldzaam. Ouden. De weduwe Grietje van Her waarden, te Leeuwarden, is gisteren 101, en de weduwe J. Punt te Willemstad van daag 100 jaar geworden. Auto's. Te Laren is de machine van een goederentram ontspoord en tegen een boom gereden en ernstig beschadigd. Te Spij- kenisse kwam de stoomtram in botsing met een vrachtauto, de auto werd van voren ingedrukt. Vleeschdieven in de val. De slager R. te Kerkrade vermiste sedert gerui- men tijd groote kwanta vleesch. De beste hapjes verdwenen op geheimzinnige wijze uit zijn winkel en uit de slagerij. De dief kon niet betrapt worden. De diefstallen geschied: den bij voorkeur bij nacht en ten slotte had de slager een electrische schel laten aan leggen van de slachterij naar zijn slaapkamer. Zaterdag in de vroegte werd de slager- wakker door het gerinkel van de electrische schel. Er moest dus iemand in de slachterij zijn. Fluks was hij, op straat en hij: zag dat .gijn knecht, een Duitscher uit Aken, uit de slachterij kwam met pakken vleesch en deze overhandigde aan een conducteur van de Aachener Kleinbahn, te Kohlscheid wonende. Juist kwam een mynopzichter voor bij, die- den Duitschen conducteur aanhield. Het vleesch, dat hij bij zich had, bedroeg circa 25 K. G. en werd in beslaggenomen, doch de Duitsche knecht stapte met zijn portie vleesch in. de electrische tram. Maar te Riohte- rich werd hij, toen de Belgen controle in de tram hielden, vastgehouden. Na wat klap pen met een gummiknuppel te hebben ge kregen, werd hij echter weer op vrije voeten gesteld. Het vleesch werd in beslag genomen en aan den eigenaar teruggegeven. De tram conducteur bevindt zich te Kerkrade in arrest. Buffel ontsnapt. Een op trans port zijnde buffel van het naar Arnhem over gebrachte Burgers' Dierenpark is te Beek, gem. Bergh uit den wagen gebroken. Het beest is in de bosschen gerend, waar er thans jacht op gemaakt wordt. Toenemend luchtverkeer. In de maand Juli zijn 1153 reizigers per vlieg tuig uit Nederland vertrokken of in Neder land aangekomen. Verleden jaar bedroeg het aantal luchtreizigers van en naar ons land in dezelfde maand 652, zoodat wel van een groote uitbreiding gesproken kan worden. Het meerendeel der reizigers werd vervoert! door de K. L. M. In Juli zijn op Schiphol, lucht haven- van Amsterdam, 261 verkeersvliegtuigen aangekomen en 263 vertrokken. Bovendien deden 120 militaire vliegtuigen de haven aan, vertrok een extra-vliegtuig (majoor Zanni) en kwamen er 3 aan. Op de Waalhaven, lucht haven van Rotterdam kwamen 222 verkeers vliegtuigen aan en vertrokken er 225. Verder deden 108 militaire toestellen de haven aan. De bijzondere vluchten, proefvluchten enz. bedroegen 180. De Waalhaven telde in de maand Juli 10811, waaronder 2128 school kinderen onder geleide hunner meesters als bezoekers. Auto-car omgeslagen. In het dorp Blockley (Eng.) zijn zeven personen gedood en elf gewond bij het omslaan van een reis-auto, waarin een groot aantal vrou wen en kinderen zaten. De auto kantelde bij het afrijden van een steilen heuvel. Mijn onder water geioopen. Door den hevigen regenval is in de Johannes- thaler kolenmijn te Kram een groote massa water binnengestroomd. Twaalf mijnwerkers werden door het water meegesleurd. Drie dooden en twee ernstig gewonden zijn reeds bovengebracht. Vermoedelijk zijn alle nog ver misten omgekomen, zoodat het aantal slacht offers tien zou bedragen. Bedriegelijke bankbreuk. Dé Recherche te Rotterdam heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den thans te Schiedam wo nenden koopman J. de B., wegens bedriege- lijke bankbreuk en verduistering. De B. heeft te Rotterdam een zaak gedreven, die groo- tendeels op flesschentrekkerij berustte. Hiji heeft een aantal grossiers en winkeliers in totaal voor ongeveer vier duizend gulden op gelicht. Autobus in ee.n sloot. Dinsdag avond is de Stichtsche-Geldersche autobus, tengevolge van een botsing met een passee- rende auto, nabij Terschuur in de sloot ge reden. Alle passagiers, een 10 a 12-tal, be kwamen min of meer verwondingen, terwijl de auto zeer ernstig beschadigd werd. - Treinbotsing voorkomen. Maandagmiddag, toen de sneltrein uit Utrecht om kwart voor vier te Zwolle bin- nenliepi, scheen er met de wissels1 op het stati on semplacement iets niet in orde te zijn. Althans de sneltrein liep met groote vaart op -een verkeerden wissel en kwam inplaats van binnen, buiten het perron terecht. Door het personeel van het op het station gelegen seinhuis werd de ma chinist gelukkig nog' tijdig attent gemaakt zoodat deze in allerijl dsn trein tot stil stand had gebracht, voordat deze op! den trein voor Leeuwarden was geioopen, die op' het buitenperron stond. Zoodoende werd een groot gevaar afgewend en een ramp voorkomen. Volgiens het dienstdoen- do personeel stonden de signalen veilig. De verongelukte Bandoen g- sche jongelui. We hebben reeds kort melding gemaakt van den dood in een grot van de Kawah Ratoe van drie o|» excursie zijnde H. B.-scholieren uit Ban doeng. 4 Juli om half vijf vertrokken ter red ding zes heeren uil Bandoeng, dwars door het hosch, van Wates naar den krater., Daarna begon een moeizame daling langs den lcraterwand. Men moest goed uitke ken en vooral zorgen, op de plaatsen te recht te komen, waar mos groeide, daar die plekken, waarop geen mos voorkomt, gevaarlijk zijn. Op den bodem bevindt zich een ravijn, dat doodloopt. Bij het doode punt bevon den zich de drie lijken. Een er van, de jonge Maasdam, was duidelijk op te mer ken, de twee anderen kon men minden .duidelijk zien. De heeren ir. Taverne, Soemitro en een fuselier werden aan sterke touwen be vestigd en men bond hen lappen voor den neus, gedrenkt in kaliloog. Ir. Taverne had een lantaarntje hij zich, om de lucht te .controleeren. Het uithalen van het eerste lijk, van den jongen Maasdam, ging zeer gemakke lijk. Met de twee anderen ging het veel moeilijker, doch het gelukte eindelijk. De lijken werden in de meegenomen militaire spreien gewikkeld. Ze waren nog niet tot ontbinding overgegaan. Daarna begon de Zeer gevaarlijke terugtocht langs den stei len kraterwand naar boven, welke tocht groote moeilijkheden opleverde, doordat men thans 'de drie lijken had mee te dragen. Op het oogenblik dat men de ziellooze lichamen uit de stikvallei ver wijderde, bevonden er zich geen giftige fgassen. Het weer was vreeselijk, het stort regende. Het naar boven brengen der lij ken kostte reusachtig veel moeite. Bij elke draagbaar waren ten minste 60 man noo- dig. De kraterwanden zijn bijna loodrecht. Tusschen den Kawah Ratoe en den Ka wah Oepas bevindt zich een soort van scheidsmuur, een steile kraterwand, waar over een pad loopt, dat eindigt boven den put, waarin de drie jongelui zijn veror- gelukt. Dit punt boven den kraterput werd 'gebruikt als offerplaats, waar de djoe- roekoentji wierook offerden, om contact te houden met de geesten van den Pra- hoe. Men denkt, dat deze vulkaanbewaar ders wel wisfen, waar de lijken der jon gens lagen, doch dit niet wilden zeggen, om in een reuk van heiligheid te blijven staan. Het staat vast, dat de jongens niet van 'den scheidsmuur af den krater zijn inge gaan, doch vanuit een kratermeertje de kloof in den kraterwand zijn jngeloopen. Deze kloof eindigt in een plas. En waar deze plas ligt bevinden zich ook de ver stikkende gassen. Volgens de heeren Taverne en dr Stehn zijn de gassen dien Zondag tengevolge van den mist der laatste dagen blijven hangen. Nu stond er een beetje wind en hingen de gassen niet zoo hoog. Dit stik gas is reukloos. Aug. 8 Middelburg, huis, Struve. 8 Wissekerke, logement, Markusse. 11 Kapelle, oppervruchten, aardappelen, Kram. 12 Sint Laurens, inspan, Blaupot ten Gate. 12 Goes, winkelhuis, Pilaar. 13 Veere, hofstede, Loeff. 13 Wolphaartsdijk, 'kap. boereninspan, v. Dissel. 13 Wemeldinge, vrachtrijdersinspan, veldvruchten, de Wilde Heijboer. 14 Bergen op Zoom, verpachting staats- gronden onder Rilland-Bath, Perée. 14 Kloetinge, appels en peren, v. Dissel. 14 Kloetinge, oppervruchten, fruit, enz., v. Dissel. 14 Kapelle, afbraak, de Wilde en Heij boer. 15 Veere, inspan, Blaupot ten Cate. 15 Serooskerke, bouwland en huis, De Neeling. 15 Kapelle, oppervruchten, van Dissel. 18 Veere, veldvruchten, Blaupot ten Cate. 18 Wemeldinge, oppervruchten, Kram. 19 Brigdainme, dubbel huis, voormalige school en inventaris, Blaupot ten Cate. 19 Goes, appels en peren, r. Dissel. '20 Wolphaartsdijk, winkelhuis, schuur, Pilaar. 21 Biezielinge, huis, bouwterrein, Kram. 22 Biggekerke, bouwland, veldvruchten, Loeff. 27 St. Laurens, inspan, beestiaal, Struve. Nieiuwdorp, inboedel, Pilaar. Sept. 10 Middelburg, inspan, De Neeling. Goes, Schore, Wemeldinge, Ierseke, Kruiningen, Kattendijke, bouw- en weiland, Pilaar en Treub. 's-Heer Arend skerke, Kloetinge, Ier seke, Schore, bouw- en weiland, Hoef- lake en v. Dissel. Oct. 15 Nieuwdorp, inboedel, slagersgereed schap, de Wilde Heijboer. 1925 Fehr. 25 Wolphaartsdijk, kap. boereninspan, Van Dissel. Aug. 9 Wemeldinge, bouw tehuis voor armen verzorging. Arch. S,. de Koning te Goes. 11 Goes, afbreken huizen, Gebr. Witte. 14 Bergen op Zoom, bouwen paviljoen, enz., Knevel, Ermelo.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 3