Kerknieuws. önderwtfs. Het Koninklijk bezoek aast Zeeland. verbindt, is voor het moderne verkeer ongunstig. In het gedeelte op Walcheren komen scherpe bochten voor, ook het gedeelte op Zuid-Beveland is kronkelend en voor het verkeer onvoldoende. Wanneer men, van Middelburg ko mende, Goes langs den rijksweg ver laat, richt deze zich op Iersekendam. Van hier moet men met de veerboot de Oosterschelde overvaren om bij Goris- hoek het eiland Tholen te bereiken. Ver der oostwaarts moet de Eendracht bij het Tholensche veer worden overgevaren, waarna, op den Brabantschen wal, ^in sluiting aan het Rijkswegennet wordt ver kregen. Deze korte beschrijving moge reeds duidelijk maken, dat deze weg, niet het minst vanwege de daarin voorko mende veren, aan de eisclien van het moderne verkeer niet meer voldoet. Zijne beteekenis als doorgaanden ver bindingsweg heeft hij trouwens, nadat de weg over den spoordam door de Oos terschelde werd aangelegd en aldus via Woensdrecht eene nieuwe verbinding met het wegennet op Zuid-Beveland werd ver kregen, vrijwel verloren. Het is dan ook aangewezen om de hoofdverbinding naar de hoofdplaats der provincie Zeeland over den Oosterschel- dedam te leiden en de daarvoor in aan merking komende aansluitende wegen, welke tusscben Kapelle en Bergen op Zoom evenwel thans buiten 's rijks be moeiing vallen, voor dit verkeer ge schikt te maken. Verbetering van den weg tusschen Mid delburgVlissingen kan voorhands ach terwege blijven; de bestaande weg tus schen beide plaatsen is niet in handen van het rijk; ook voor het overige zou verbetering wellicht niet dan met ingrij pende wijziging zijn te verkrijgen. Oostwaarts van Kapelle, waar im mers de weg naar Iersekendam afbuigt, zal het voor het doorgaande verkeer in te richten wegencomplex met inbegrip van den weg over den dam door de ■Oosterschelde en het aansluitende weg- vak naar Bergen op Zoom, in handen van het rijk moeten komen. Met Gedeputeerde Staten van Zee land is ondergeteekende ter zake reeds in overleg getreden. Naar zijne meening is het belang, dat de provincie Zeeland bij eene verbeterde verbinding met de overige provincies heeft, zoo groot, dat het rijk tegenover het op zijne kosten ver beteren van die verbinding de provincie mag belasten met het onderhoud van 'de wegvakken, welke alsdan voor het doorgaand verkeer hunne beteekenis vol ledig zullen verliezen, immers het weg- vak op Tholen en het wegvak Kapelle- lersekendam op Zuid-Beveland. Overeenstemming terzake intusschen is onlangs met Gedep. Staten verkre gen, die betreffende voorstellen aan de Staten hunner provincie zullen doen. Langs minnelijken weg werd de be schikking verkregen over alle benoodigde gronden onder de gemeente Middelburg, doch over slechts een deel van de gron den onder de gemeenten Nieuw- en St.- Joosland en Arnemuiden. Voor grondaan koop in de beide laatstgenoemde gemeen ten werd reeds een bedrag van pl.m. f 27000 besteed; de nog te verkrijgen ter reinen zullen eene uitgaaf van ongeveer f25000 vorderen. De eigendom van deze terreinen zal vermoedelijk slechts kunnen worden verkregen door toepassing der onteigeningswet. In verband hiermede is de ontworpen verbetering van den rijks weg voorloopig slechts in de gemeente 'Middelburg tot stand gebracht. Ter verkrijging nu van een behoor lijk geheel is het wenschelijk, dat de werken ook in de gemeenten Nieuw- en S.-Joosland en Arnemuiden voltooid zul len worden, zij het dan ook, dat zulks, met het oog op den toestand van 's lands fingntiën, in een matig tempo zal ge schieden. Verdronken? Een jongedame uit het Noorden des lands, sedert eenige we ken te Ellemeet logeerend, was Zaterdag morgen, zooals zij dikwijls deed, naar het strand gegaan. De in den voormiddag opkomende regenbuien bewogen een ha- rer huisgenooten een mantel te brengen. Op het strand gekomen trof hij de logée daar niet aan. Na eenig zoeken vond hij wel haar boek en haar voetspoor, dat naar het eind van een der hoofden voerde. Men vreest dat haar een ongeluk overkomen is. (Z. N.) Biji Kon. Besluit is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Oostburg J. C. Bus, thans surnume rair. Middelburg. Gisterenmiddag kwam een motorwielrijder, wonende te Ovezande, van de brug te Souburg en reed tegen de aankomende tram aan en werd een eind medegesleept, waardoor hij aan zijn rechterbeen werd verwond. Na verbon den te zijn werd hij door een welwillend medemensch naar huis .geholpen. Goes. De feestelijkheden ter eere van het Koninklijk bezoek, vingen reeds he denmorgen aan. Er was reeds vroeg een feeststemming in de stad merkbaar. Hoe stemmig klonk om half 9 de koraal- muziek van den toren. Een waardige in zet! Er wordt druk gevlagd en het weer belooft mooi te worden. De eerepoorten (Wilhelminastraat en Stationsplein) zijn Opgesteld naar een kunstvol ontwerp en „doen" het heel aardig. Be turners kregen den morgen voor hun rekening. Al tijdig waren ze present en om half 10 werden ze in orde op de Groote Markt opgesteld. Vóór ze met hun uitvoering begonnen, maakten ze een korte marsch door de stad, voorafgegaan door een muziekkorps. Van 10 tot 12 uur gaven de turners hun uitvoering op de Markt. Het meer uitvoerig verslag der feesten hopen wij morgen te geven. Goesche Pluimv ee -, Konij nen- en Sierduiven-Vereeni- g i n g. Als keurmeesters op de a.s. te houden tentoonstelling, welke met de Kerstdagen in de Prins van Oranje wordt gehouden, hebben zich bereid verklaard de heeren J. Boshouwer en G. Holde- brink. Op de laatst gehouden ledenverga dering werd door verscheidene leden toe gezegd eenige dieren op de tentoonstelling te koop aan te bieden, welke opbrengst zal worden afgestaan aan het comité tot leniging van den nood der ramp Vlis singenArnemuiden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Gaast-Ferwoude (toez.) J. P. Snoep te Ten Boer. Aangenomen naar Deersum door G. K. v. d. Horst te Steenbergen. Bedankt voor Hemelum "door D. J. Pe- terse te Oud-Loosdrecht. Geref. Kerken. Beroepen te Geesteren-Gelselaar W. Seynen. cand. te Hoogeveen. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Steenwijk J. Hovius, cand. te Kornliorn; te Meppel J. L. de Vries te Rijnsburg. Cand. J. Los, 's-Gravenhage, Regen- tesselaan 266, zal gaarne een beroep van de geref. kerken in overweging nemen. Ds J. Bergman, Ev. Luth. pred. te Groede, hoopt 21 Sept. a.s. afscheid te nemen van de kerk te Groede en 28 Sept. intrede te Hoen te Leeuwarden. De algemeene Synode heeft het ont- werp-reglement bijgemeenten met 11 stem men tegen 8 stemmen verworpen. Voor stemmers waren de heerenvan Beek, Eilerts de Haan, Niemeijer, Tammens, Voerman, Deeleman, Picard, Tyssens. Die het afstemden waren de heeren: Weyland, Zoete, Barbas, Veenman, Schokking, Sneep, Landsman, Bongers, Van der Veen, Van Zwet, Wagter. „Van Frieschen bodem". (Dor) D. v. D(ijk), de bekende predikant uit Groningen heeft vacantie en brengt die door, naar hij, zelf zegt „in het ouderlijk nest". Dit blijkt gevestigd te zijn in het oos ten van Friesland. En hij vertelt er van in de „Gron. Kerkbode". Werkelijk de moeite waard, dat we het overnemen in ons blad, opdat de lezer eens met een duidelijk voorbeeld zie, wat er op. geestelijk gebied nog te arbeiden is in onze eigen provincie. „Gisteren ben ik al eens begonnen in den omtrek te zwerven. Nu is het bier geen Gelderland. Wij' zitten hier in Friesland, niet ver van Beetsterzwaag. Het laatste is wel bekend. Maar wie kent nu Kortezwaag en wie heeft er ooit van gehoord, dat het daar mooi is. En toch ontdekten wij gisteren zoo'n p'rachtig plekje. Wij hadden een eindje gefietst en stap ten toen van den weg de hei op. De hei is hier niet meer zoo wijd. Stuk voor stuk wordt ontgonnen; en wat er nog aan hei is, dat ligt gevat in een omlijsting van kostelijke koren velden en aardappel-akkers en groenland. Zoo was het hier ook. Dia hei om ons heen begon in bloei te komen. Prachtig stonden hier en daar de nietige struikjes op den somberen bo dem met hun overvloed van purperen bloesempjes. Aan heide zijden de rijpende roggevelden en boerenhuisjes, vriendelijk veilig wegscholen tusschen wat hoornen. Op den achtergrond het frissche groen van dicht, akkermaalshout. Daarvoor en kele heuvels in de hei. Uit de verte leken bet althans heuvels. Toen wij er bij kwa men bleken het ©en paar oude begraaf plaatsen te zijn, waarin voor eeuwen de vroegere bewoneers van het land de asch hunner doodea wegborgen. Toen jrij: naar huis teruggingen, ont moetten wij een man, die vertelde, dat het een „Jodenkerkhof" was. Maar dat zal wel mis geweest zijn. Ik vermoed dat „Jood" hier beteekent, „al les wat niet Christen is". En dan komt het uit. Het zullen wel heidenen geweest zijn, die hier voor de hunnen deze be graafplaatsen aanlegden. W'ant heidenen woonden hier vroeger, en ik zou haast zeggen, nu wonen hier weer heidenen. 'tls ongelooflijk hoe ver hier het chris- teelijk geloof is weggezonken. Mijn collega, die hier dominê is bij' het kleine Gereformeerde gemeentje, werd hier in de buurt onlangs op een begra fenis uitgenood igd, bij menschen, die zich anders met den godsdienst en kerk niet ophielden Blijkbaar vonden ze het ech ter niet zooals 't hoorde, wanneer de be grafenis zonder geestelijke leiding' zou plaats vinden. Mijn collega liet zich bepraten en ging. Het bleek hem al spoedig, dat hij te doen had met menschen, die hun ge voelens niet verborgden. Er werd heelemaal geen geheim van gemaakt, dat de vtouw van den over ledene blij was, dat haar man was ge storven. Zoo was het en zoo werd het gezegd. Dat was nu niet een atmosfeer, waarin men gemakkelijk spreekt over de teedere dingen van het Evangelie. Toch hield de domine zijn toespraak. En wat bleek hem nu? Diat die dingen voor deze menschen nieuw waren. Ze luisterden met gespannen aandacht, als zulken, die een spannend verhaal voor de eerste maal hoorden. Op de terugreis van het kerkhof kon dominé een gesprek opvangen van twee die samen redeneerden over wat meneer gezegd had. r Of dat nu wel waar zij zijn, vroeg de één, dat er na dit leven nog een leven was Ja, oordeelde de ander, dat was wel zoo, want daar was eens een kind get- boren, dat direct bij de geboorte spreken kon. Daar bad men toen een dominé bij- gebaald, o'pdat die van het mirakel ge tuige zou zijn. De dominé kwam en oïp den eisch, dat het nu dan ook maar eens spreken zou, was het kind begonnen te vertellen van oen leven aan de andere zijde van het graf. Daarna was het ter stond weer gestorven. Dat feit was dan de grond, waarop die begrafenisgast ge loofde in een bestaan na den dood. Zoo absoluut ontzonken aan het geloof der Schriften. Inderdaad heidendom. Geen vijandschap zoozeer, geen wel bewust gebroken hebben met het Evan gelie, maar onkunde. Zoo min als in de b.eidenwereld wordt God hier gekent en gediend. Geslaagd te Rotterdam voor de acte nuttige handwerken de dames J. M. Cy- scuw, te Groede, en J. W. v. Dalsen, te Serooskerke (W.). Te *s Gravenhage voor het examen Engelsch L.O. de heer J. M. Cense te Dordrecht. Te Rotterdam voor de hoofdacte de heer M. de Borst, onderwijzer aan de Chr. school te Krab- bendijke. Hij was de eenige van de 7 candidaten. Te Utrecht voor het examen Fransch L.O. mej. L. Gelderblom te Zet ten; en voor acte A van het M.O. Fransch mej. A. C. F. van Poucke te Vlissingen. Te Leiden voor het examen Engelsch M.O. mej. G. Coster te Vlissingen. Voor het Ohr. Onderwijs Van de wed. F. Langman-De Jong te Leeu warden zijn thans al de kinderen ge slaagd voor onderwijzer(es) en op één na (die plas is geslaagd) werkzaam aan een Ohr. School. De oudste dochter te Apeldoorn, de tweede te Mastenbroek (Zwollerkerspel), de derde is nu pas ge slaagd en de vierde, een zoon, te Akkrum. Tevens is die te Mastenbroek aldaar ge huwd met het hoofd der Ohr. School. Wiel een gezin, dat den bloei van het Chr. onderwijs ter harte gaat („Ned.") Het nieuwe Rjjiksschooltoe- zicht. „De Standaard" is niet ingeno men met de reorganisatie van het school toezicht en schrijft om.; „Velen hebben verhooging van salaris gekregen. Niet 4 maar 5 personen ont vangen nu het salaris als hoofdinspecteur Niet 27, maar 57 personen worden thans bezoldigd als inspecteur. Op zichzelf maakt dit reeds een eigenaardigen indruk. Terwijl de onderwijzers in salaris achter uitgaan, krijgen de mannen, die hun school bezoeken verhooging van salaris. Dit alles had voorkomen kunnen wor den, als men den moed had gehad het stelsel van centralisatie lois te laten en tot decentralisatie over te gaan". Voor het voorbereidend examen voor de gemeente-administratie zijn te Dordrecht geslaagd de heeren O. H. F. Verstraaten 'te Hontenisse en J. M. de Wiaal te Bruinisse. Te Arnhem slaagde voor kommies der Rijks Directe Belastingen, de heer J. J. Soetens te Middelburg. Twee pluimpjes. „Friesch Dagblad" schrijft: Uit Zuid-Beveland zagen wij in de bladen bericht, dat aldaar op twee dorpen de oud-gereformeerden (mede standers van Ds 'Kersten), nu voors hands de nieuwbouw op' schoolge bied wordt beperkt, besloten hebben geheei uit eigen zak, voor eigen reke ning een lagere school te bouwen en te onderhouden. Nu moet men dit goed verstaan. Die splijt- en splitszucht bedroeft ons. Waarom niet alle gereformeerde kin deren, ook van verschillend kerkge nootschap', uit dezelfde plaats op de zelfde school kunnen gaan, zien' we mét in. Maar dat ligt tenslotte voor reke- .ning van die broeders zelf. Waar we de aandacht op willen vestigen, wat ons verheugt, is dit; Nu dan eenmaal die mannen-broeders van oordeel zijn, dat hun kinders een af zonderlijke school moeten hebben, nu vragen ze niet om de krukken 'der Overheid, maar als 'tdan moet, dan zullen ze 't zónder Overheids-bouw, Overheids-steun of Overheids-subsidie doen. Diat toont gezonde energie. Die we met blijdschap opmerken, ook al is 't dat het doel, waarop ze zich richt, ons bedroeft. Nn een gansch ander voorbeeld. Doch dat ligt op dezelfde lijn. De Regeering bezuinigt óók óp' het middelbaar onderwijs. En zoo vrees de men te Goes dat men daar geen „litterair-economische" afdeeling aan de H. B. S. zou kunnen vormen, omdat men het door den minister be paalde aantal leerlingen er niet haalt. Nu hebben de voorstanders 'dezer Rijks H. B. S. een vereeniging ge vormd, om eenige duizenden guldens bijeen te brengen teneinde daarmee particulier de vorming van zulk een afdeeling aan deze H. B. S. tot stand te brengen. Och, er zit in ons volk nogwel pit. Als het maar voor de dingen wordt geplaatst! 1) Hier wordt de actie bedoeld waartoe de heer notaris Pilaar den flinken stoot gaf. Verloren strijd. Op de Chr. Hist. Conferentiedagen te Lunteren werd nog eens weer met zéker wee moedig verlangen gepleit voor de Christel. Openbare School. Doch de inleider, de heer v. d. Broek uit Zwol le, de leider der Chr. Hist, in Over ijssel, man van de praktijk, antwoord de kort en goed, dat nu eenmaal de strijd voor zulk een school géheel ver loren was. lEn inderdaad is dit -ook merkt „Friesch Dagblad" zeer terecht zoo merkt „Friesch Dagblad" zeer te recht op!. „Net zoo goed als de strijd voor de korte broek en de steek. „Men kan die met kanselkunst- en vliegwerk op 'n enkel dorp nog hand haven, maar meer ook niet. „Mocht het alom door de Chr.-His- torischen worden ingezien, zoodat ze zich ook niet vergapen aan een soort surrogaat volgens de Wet van '20, maar mèt ons de „vrije Chr. school" in volkomen vrijheid trachten te her stellen". Dat is goed, maar Lebben wij fei telijk al niet de vrije openbare school? Als wij nog even met een enkel Woord op de lmldebetooging, waarvan men den geweldigen indruk toch niet voldoende op papier kan zetten, terugkomen, is 't alleen om er op te wijzen, dat bij dit onderdeel van 't programma bleek hoe goed "t gezien was de afdeeling van het Roode Kruis te mobilisëeren, want het aantal personen die op het Molenwater onwel werden was legio en liep in de tientallen; in één geval moest zelfs tot overbrenging naar het Gasthuis worden overgegaan. 't Is wel interessant den indruk w'eer te geven, dien deze betooging op een niet-Zeeuw gemaakt heeft. Het Hbld. schrijft er van: Daar poseerde een groot gezelschap vrouwen in de oud-Zeeuw schekleeder- dracht uit het land van Hulst, de kap met witten kantsluier afhangende tot op den rug, op het wit kanten hoofddeksel een stijve zwarte kap met hoogen bol en de gouden oorijzers, naar Zeeuwschen trant. Dat hoort er bijZij maakten grap jes met de fotografen, die in haar goed moedige slachtoffers vonden voor de lens en waren wat trotsch op de oude, ty pische kleedij. Andere kleederdrachten werden gedragen door vrouwtjes uit Wal cheren, allen frissche, echt Zeeuwsch- ronde typen met de stijf-gestreken kant muts, die het hoofd strak insluit. Daar de breede, ronde kap van het land van Goes, de ronde voor de Protestantsche boerinnen, de eenigszins vierkant afge werkte voor de Roomsch-Kath. vrouwen. Het stijve, kanten mutsje, dat glad om het hoofd ligt, het witkanten schort, dat als een schootsvel wordt gedragen, vertegen woordigen hed landje van Cadzand. Er waren meer kleederdrachttypen, véél meer. D|e lange muts met witkanten af- hangsel tot op den rug; de zwarte hoed op de kanten muts, het waren vrouwtjes van het eiland Tholen, die het droegen. Ginds een aantal Zeeuwschen met korte kanten muts, wijd om het hoofd zittend, dat was Nieuwland bij "Middelburg. Het Axelsche costuum met de hooge schou dervleugels, dat onzen Hollandschen vrou wen niet flatteeren zou, w'as ook op het Molenwater aanwezig. Van de mannenkleedij, die niet on aardig aandoet, als men de groepen be schouwt, valt niet veel te zeggen. Die Walehersche boer met zijn vilten, ronden hoed was er; ook de Zuid-Revelander met zijn vilthoed met opstaanden rand, kleederdracht van den belijder van den Protestantschen godsdienst en zijn R.- Katholieke collega, die een iets lager randdeel vóór aan zijn hoofddeksel draagt én een koordje er aan. Men deelde mede, dat er ruim negen duizend betoogers aanwezig Waren, en uit de dichte drommen staken de ba nieren, de dundoeken, de vaandels, in nationale kleuren, hoog op. Diat geheel, met die duizenden deelnemers en nog meer belangstellenden om het groote veld, het deed prachtig aan! Op den achtergrond wachtte in een autotje de bijna 102-jarige weduwe Basti- aan Asselman, geb. Elisabeth De Witte uit Hengstdijk in het land van Hulst, een kras oudje, dat kortgeleden nog een wan deltocht van enkele uren maakte. D:e Koningin had van haar gehoord en op den wensch der Vorstin is het moeder tje uitgenoodigd, de betooging bii te wo nen. Zij was verschenen en zei, dat ze het aardig vond, zoo iets nog te hebben be leefd. Na het zingen volgde een uitbarsting van geestdrift, een ware storm van toe juichingen, die de eerste minuten niet te stuiten was. Wat kunnen de Zeeuwen in vuur raken, als zij los komen! En hoe leven Koningin, Prins en Prinses méé bij dergelijke massale uitingen van loyaliteit en liefde voor Nederland en Oranje! Onder de opwekkende tonen van een zevental muziekkorpsen marcheeren de deelnemers voorbij het vorstelijk pavil joen. Achtereenvolgens trekken nu de groepen voorbijverschillende vereeni- gingen achter hare banieren; sportclubs, smeden uit Zeeuwsche gemeenten, vis- schers en visschersvrouwen, waaronder een talrijke afdeeling uit Arnemuiden meisjes- en knapenvereenigiagen, Zuid-Be- velandsche groepen, personeel van „D* Schelde", de Zeeuwsche afdeeling vaa het Leger des Heils, een gezelschap bur gemeesters uit het Zeeuwsche land, allen met ambtsketen en eenigen in de kleeder dracht van hun dorp! Dan een groep Leidsche studenten uit Zeeland; anti-revolutionaire kiesvereeni- gingenRoomsch-Katholieke priesters. Als bij een militaire parade keeren alle defi- leerenden het hoofd naar rechts naai de zitplaatsen der Koninklijke familie, juichen dan en worden op hunne beurt door H. M. en de haren minzaam ge groet. En bloemen dat H. M. worden aam geboden, geweldig veel! De stoutmoe- digsten toeven een ondeelbaar oogenblik en krijgen een hand van H. M. Minder vrijmoedigen onder de vrouwen en meis jes (want bijna zonder uitzondering bie den die bloemstukken aan), aarzelden of zij de gul toegestoken hand der land- vorstinne wel mogen drukken en loopen door Velen, thans voor het eerst staande van aangezicht tot aangezicht tegenover het vorstelijk gezin, jubelen en juichen, totdat eenige groepen het initiatief nemen om het koninklijk gezin een zegenbede toe te zingen. Aller hoeden gaan af; in het pavilioen en op het veld is iedereen gaan staan als plechtig jclinkt het derde vers van psalm 134 Dat 's Heeren zegen op U daal, Zijn gunst uit Zion U bestraal, Hij schiep 't heelal, Zijn naam ter eer Looft, looft nu aller Heeren Heer. Kapitein Kloeke, technisch leider van de betooging, wordt in het paviljoen ont boden. Hem en den overigen comitéleden zegt de Koningin, dat deze hulde Hare stoutste verwachtingen heeft overtroffen H. M. onderhoudt zich daarna nog even met het oude moedertje uit Hengstdijk, en noodigt de Prinses uit dat deze haar ook zal begroeten. Hoe het gebeurde is eigenlijk niet be kend (waarschijnlijk geschiedde het op verzoek van de Koningin zelve), doch plotseling worden ook de duizenden bui ten het Molenwater tot het veld toege laten. De Koninklijke stoet is daarna dwars door de reusachtige volksmassa terugge reden, onder oorverdoovend gejuich van duizenden bij duizenden! Het Openluchtspel. Naast de betooging, was zeker wel het Openluchtspel het belangrijkste nummer van het programma te Middelburg en speciaal ten opzichte van de herdenking va nde 350-jarige onafhankelijkheid der stad en tevens een nummer, waarvan de voorbereiding aan de leiders, maar ook aan de uitvoerenden heel wat tijd en moeite had gekost. Dit Gebarenspel stelde voor den over gang van de stad Middelburg van de Spaansche zijde naar die van den Prins van Oranje in Februari 1574. Het ma ken der daarbij te zingen woorden was toevertrouwd aan den heer dr P. 0. Boutens, die Middelburger van geboor te is, terwijl de componist F. E. A. Koeberg de muziekbegeleiding componeer de. D'e leiding van het spel was in Lan den van den heer F. Lensvelt uit Veere. die van den Leginne af de repetities leidde, terwijl eerst de heer Koeberg het orkest en koor zou dirigeeren, moest deze door ongesteldheid daarvan afzien en bleek nu de dirigeerstok in zeer goede handen te zijn bij den heer J. H. ;Caro uit Middelburg, die ook het stuk met de 300 zangeressen en zangers had inge studeerd. Ook het orkest, bestaande uit de Vereeniging voor Instrumentale Mu ziek te Middelburg, de Arnhemsche or- kestvereeniging en eenige krachten uit Middelburg en Vlissingen, repeteerden on der zijne leiding. Het openluchtspel was in één woord schitterend. Zoo meldt men ons althans, want de pers had geen vrijen toegang. Goed spel van hen die door gebaren de ellende onder het beleg, de angst voor het in brand steken van de stad, liet gebed tot God om hulpe, en "blijdschap over den intocht van den bevrijder weer gaven. Een uitstekende vertolking van de muziek van Koeberg door het orkest, goede zang van de liederen van dr Bou tens door de koren, dit alles, en zeker voor een niet gering deel ook het prach tige weder, hebben ook dit nummer van het programma tot iets heel bijzonders gemaakt. De Koninklijke familie volgde het spel met zeer groote belangstelling en het was H. M. zelve die na het einde het sein gaf tot een applaus, waarmede alle aan wezigen gaarne instemden. D'e muziek zette het Wilhelmus in, alle aanwezigen stonden op en zongen het met het koor mede, een waardig slot van een uitstekend, geslaagde opvoering. Diat H. M. werkelijk dankbaar Was voor het genotene bleek wel toen zij eerst Jhr H. A. van Dioorn, die den Prins had voorgesteld bij zich liet ontbieden en daarna den heer dr P. O. Boutens, den dichter; den heer Fr Lensvelt, den leider van het gebarenspel en den heer J. H. iCaro, den dirigent van koor en orkest. Bezoek aan het stadhuis. Bij 't bezoek aan 't Stadhuis onderhield Hare Majesteit zich met ieder der 12 aan wezige raadsleden de S.D.A.P.ers ont braken en gaf o.a. de verzekering, dat het openluchtspel haar zeer had vol daan. Door een aantal jonge dames werd thee met versnaperingen aangeboden, wel ke in een novenvertrek was gereed ge maakt dobr de firma R. Oosterhuis.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2