260 Woensdagr 6 Augustus 1024 88e Jaargang FEUILLETOM. Buitenland. Se ballingen van Lncerna. Binnenland. Drukkers-Exploitanten 0OSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersfO.05 Prjjs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Vlissingen-Arnemuiden. In dank ontvangen f3 van C. K. te Zevenbergen. Met bet vorige f33. Het de vorige week verantwoorde van C. Z. te 's-H. Arendskerke was van C. F. Aldaar. Vooruitgang. In 1863 schreef de (liberale) „Arnhem- sche Courant" De antirevolutionaire partij bestaat meer in wezen dan in werkelijkheid. Haar vertegenwoordigers in de Kamer zitten daar als de laatsten van een uit stervend geslacht. Ze schijnen alleen te spreken en te stemmen om de familie-overleveringen in eere te houden. In 1865 schreef een liberaal mr Vos- tnaer Het conflict tusschen „Eeuwig en Modern" heeft in het Parlement en de Wetenschap afgedaan. Het heeft nog de meeste kans van leven bij dat gedeelte van het volk, dat r maar een beetje lezen en schrijven kan. In 1873 klaagde de grijze Christen- Staatsman Mr Groen van Prinsterer, toen hij aan den avond van zijn leven de vruch ten van zijn arbeid naging, nog: De cliristelijk-historische, de protes- tantsche, de op Nederlandschen bodem bij uitnemendheid nationale richting, de anti-revolutionaire partij, die door volks geloof en volkshistorie toongevend had moeten en kunnen zijn, was en bleef door eigen verdeeldheid jaren achter een nauwelijks in tel. En „in 1877 moest de Standaard nog schrijven: „In onze Kamer is de anti revolutionaire partij (zoo ge de onderwijs kwestie uitzondert) nog steeds zoek." Er valt derhalve nu groote, machtige vooruitgang te constateeren. Wel gingen rechts en links velen van ons, eerst in 1894, daarna in 1922; en er zullen er allicht nog wel meerderen van ons henen- gaan. Toch blijft er ruime stof over om God te danken voor onzen grooten bloei, en alle reden om goedsmoeds de toekomst tegen te gaan. Zie Nederlandsche Gedachten, deel V, bladz. 17. De Londensche Conferentie. De voltallige vergadering van de Lon densche conferentie, waaraan voor het eerst de Duitsche gedelegeerden hebben deelgenomen, heeft te Parijs een goeden indruk gemaakt, als gevolg van de zeer gematigde rede, door Marx uitgesproken. Men geeft er zich rekenschap van, dat 'Marx zeer voorzichtig is geweest,doch van een anderen kant is men er aller minst van overtuigd, dat de delegatie een dergelijken gemodereerden toon zal kun nen volhouden. Men gelooft er niet veel van dat de conferentie Vrijdagavond me't haar arbeid zal gereed komen en is van oor deel,dat wanneer de kwestie van de Roerontruiming aan de orde komt, de Duitschers met hun eischen voor den dag zullen komen en opnieuw de klove tus schen de Fransche en de Duitsche bedoe- 10) Deze wees, dien ik met zijn zuster in de sneeuw der bergen, aan de zijde van hun stervenden vader vond, is de oorzaak, waarom ik mijn ondernomen tocht niet volbracht heb. En toch is dit de eenige oorzaak niet; anders zou aan de eisclien van onzen heiligen godsdienst genoeg gedaan zijn, wanneer ik hun een beschermer en geleider bezorgd had; maar er waren andere en gewichtiger redenen, die mij noopten zelf voor de veiligheid dezer hulpelooze reizigers te waken." De goede vader zette zijn vragen niet voort. Be afgezonderde monniken waren ten eenenmale onbekend met de treur- tooneelen, die in de valleien rondom hen voorvielen; en zelfs wanneer zij er mede bekend waren geweest, stonden zij toch niet zoozeer onder den invloed van ket terhaat en vervolgingszucht, dat zij den verstootene en vaderlooze, hoewel van een „ander geloof", een tijdelijke schuil plaats zouden geweigerd hebben. „Ik bid u, heilige broeder", zeide va der Bernard, „zorg te dragen voor onze muildieren, die, wanneer ik mij niet ver gis, niet minder dan wij een goed nacht- lingen als onoverkomelijk zal gaan gapen. Pierpont Morgan, de bekende Ameri- kaansche bankier, is nu ook te Londen aangekomen. Hij stelde zich direct in ver binding met zijn mede-firmanten, die reeds te Londen aanwezig zijn en met de Ame- rikaansche deskundigen. Communisme in Bulgarije. Tegen het communisme, dat in Roe menië, Bulgarije en op den geheelen Bal kan meer en meer veld wint en de veiligheid en de rust bedreigt, hebben zich in Bulgarije in verscheiden steden bur gerwachten gevormd om de orde te be waren. Te Brazigour beproefden de com munisten de commune uit te roepen. Dank zij den krachtigen tegenstand van de georganiseerde burgerwacht werd de beweging gebroken. Die bewering, dat Bul garije zijn leger versterkt en de reser visten onder de wapenen geroepen heeft, zonder verlof der geallieerde controle commissie is ongegrond. Het betreft hier burgerlijke organisaties, die zich ter be schikking van de regeering gesteld heb ben om de orde in het land te hand haven. Een schietpariij. Te Warschau hebben in een socialis tische vergadering botsingen plaats ge had met een sterke groep communisten, die eischten, aan het woord te worden gelaten, hetgeen de socialisten weiger den. Daarbij verwondde een communist, Dialy genaamd, een socialist met een messteek, waarna hij de vlucht wilde nemen. Toen eenige socialistische arbei ders hem trachtten vast te houden, loste een andere communist een schot op de menigte. De kogel drong Dialy in .de long. Er ontstond een algemeene schiet partij, waarbij 11 personen, deels ernstig, werden gewond. Djaly werd naar liet hospitaal gebracht, waar hij spoedig aan zijn wond bezw'eek. Overstroomingen in Britsch-lndië. Het officieele rapport over de over strooming in Zuid-Indië meldt, hoewel het nog pnvolledig is, dat er ongeveer 103 personen zijn omgekomen en 50.030 huizen vernield in Matabar en elders. Het aantal omgekomenen is betrekkelijk gering. Er zijn tenminste 50.000 men- schen dakloos geworden en duizenden bunders te veld staande gewassen ver loren gegaan. Ook is er een ernstige cholera-epidemie ontstaan in Trincliino- polijn. Korte berichten. Bij een tramwegongeluk te Varese zijn zes menschen gedood en een veertig tal gewond, van wie verscheidene ernstig. Men verneemt uit Belgrado, dat Sto- janof en Atanasof, twee Bulgaarsche oud ministers uit het kabinet Stambolinski, en de oud-directeur van de algemeene ge vangenis te Sofia, naar Servië gevlucht zijn, waar zij een beroep op het recht van asyl hebben gedaan. Zij zijn naar Bel grado geleid. De Amerikaansche staatssecretaris Hughes is Maandagavond laat uit Berlijn naar Bremen vertrokken om vandaar di- Tect naar de Vereenigde Staten te gaan. Kreskinski, Russisch gezant te Ber lijn, is te Berlijn teruggekeerd en heeft de leiding van het gezantschap weer op zich genomen. Hiermede is het Russisch- Duitsch conflict geheel van de baan. 1 Gisteravond reed een automobilist met zijn wagen in de rivier de Pregel te Koningsbergen. De volwassen personen die zich in de auto bevonden, konden zich redden, terwijl twee kinderen, een jon gen en een meisje, den dood vonden. Or*5«BBtOe*V* V&WK&O: At 30 W araajauKMMÊXSJttK tchi verblijf noodig hebben; en geef mij uwe lantaarn, om dien uitgeputten jongeling in mijn cel te brengen, die hij met mij zal deelen." Herbert werd daarop door een ruimen buitenhof geleid, aan welker beide zijden hij twee ruw gebeeldhouwde waterbakken of fonteinen kon onderscheiden. Een groot krucifix was boven het portaal van het klooster aangebracht, voor hetwelk de monnik nederknielde, onder het mom pelen van eenige gebeden. Zij gingen vervolgens zwijgend door een doolhof van gangen, totdat zij ten laatste aan een lage deur kwamen, die vader Bernard met een aan zijnen gordel hangenden sleutel opende. „Dit", zeide lig, nadat hij de deur ach ter zich gesloten, en met een ijzeren grendel voorzien had „dit is de plaats, waarin ik sedert jaren gepoogd heb ver geving voor mijn misdaden te verdienen, door de pijniging van dit met litteekenen overdekt lichaam. Ziet gij dat afgesleten gesteente daar onder het beeld der ge zegend© maagd? Dikwijls hebben deze uitgeholde steenen den naam uws va ders en uw eigen naam hooren uitspreken en zijn evenzoo met tranen besproeid ge. worden als het gras, dat gij hedennacht met dauw overdekt, in de stralen der maan hebt zien glinsteren. Maar, mijn kind, het zal u aangenamer zijn, uw ledematen Salarisreg eling Burgerlijke Rijksambtenaren. Naar 'de „N. Crt." verneemt, zullen en kele groepen werklieden en lagere beamb ten niet meer worden ondergebracht in het Bezoldigingsbesluit, maar op arbeids contract in dienst worden genomen te gen 70 pet. van het gegarandeerde loon voor het ambt, dat zij vroeger "bekleedden. De kinderbijslag zal na 1 Januari 1925 3 pet. bedragen voor elk kind beneden het 18e levensjaar met een minimum van f 50 en een maximum van f 240. De salarissen voor de ambten, die niet vallen onder het Rijkswerkliedenreglement, worden gere geld bij aparte Koninklijke besluiten, na dat advies is ingewonnen bij de bijzondere commissies. De nieuwe regelingen worden gebaseerd op zoogenaamde kernsalaris sen, welke ontleend zijn aan de salaris- normen. Aan gehuwde ambtenaren zullen de twee laatste salarisverhoogingen in de schaal niet worden toegekend; terwijl van ongehuwde onderwijzers de vier laatste periodieke verhoogingen worden ingehou den. Voor vrij wonen zal ten minste 7 en ten hoogste 15 pet. yan het salaris wor den gekort. Gehuwde ambtenaren die 23 jaar oud zijn, twee dienstjaren hebben en een sa laris genieten beneden f 2000, krijgen een toelage van f 200overschrijdt echter de schaal waarin 't ambt is ondergebracht de f 2000. dan wordt de toelage bepaald op f300. Deze toelage zal telkens vermin derd worden met de periodieke verhoogin gen, welke zullen worden toegekend. De standplaatsaftrek blijft vastgesteld op 4 en 8 pet. voor 2e en 3e klasse standplaatsen. De salarisverlaging voor kostwinners zal over 1925 ten hoogste 15 pet. bedragen. Op salarissen welke met meer dan 15 pet. worden verlaagd, zal een extra-toeslag worden gegeven. Bij den keizer te Doorn. In de „Deutsche Wochenzeitung für die Niederlande" wordt een ontmoeting met den Duitschen keizer te Doorn beschreven. Keizerin Hermine leed aan rheumati- sche pijnen, doch is in zooverre hersteld, dat ze 28 Juli in gezelschap van haar lijf arts zich naar Baden-Baden kon begeven, om daar een buur te ondergaan. Geduren de dien tijd zal de jongste zuster des keizers bij haar vertoeven. De keizer, aldus de schrijver, ziet er voortreffelijk uit. Zijn gelaat is gebruind. Alleen heeft de lichamelijke arbeid hem ietwat vermagerd, doch zijn energie schijnt hier niet onder geleden te hebben. Helder en vriendelijk kijken de blauwe oogen van den een naar den ander. ~Zijn gang is veerkrachtig. Die keizer vermijdt in zijn gesprekken de politiek, doch ter gelegener tijd verrast hij door zijn verbijsterend juiste kennis van de gebeurtenissen in Duitschland en in andere landen. De keizer leest toch ver bazend veel boeken, tijdschriften en cou ranten uit alle landen. Bijzonder interes seeren hem die bladen, die hem vijandig gezind zijn. Het maakt hem altijd vroolijk als hem onbekende personen steeds meer nieuwe slechte eigenschappen in hem ont- op het bed uit te strekken, dan te luis teren naar de taal van een armen zon daar. Hier is een bed voor u; zoo als het is moet gij het voor lief nemen; en ik twijfel niet, of uw vermoeide leden zullen het niet versmaden". „Maar dit zal uit andere beweegredenen iwel het geval zijn", hernam Herbert. „Ik wil u, vriendelijke vader, niet van uw eigen bed berooven; u,w jaren geven u meer aanspraak op de gemakken des le vens, dan iemand van mijn jaren". „Stil, stil, mijn zoon", antwoordde de monnik, wiens terugkomst in zijn cel al de treurige herinneringen had verleven digd, die de inspanning zijner reis hem had doen vergeten. „Spreek niet van de gemakken tot 'een man, wiens zonden hem gedoemd hebben slechts het brood der smaite te eten. Neen, neen, dit li chaam heeft reeds zeven jaren geen an dere rustplaats gekend, dan het vochtige stroo in gindschen hoek, en geen zach ter peluw, dan dien ruwen steen. Heden nacht, voordat dit hoofd zich op den harden grond kan neerleggen, zult gij hooren, hoe deze muren het geluid van den gjeesel weerkaatsen, wiens slagen ver dubbeld moeten worden, om den tijd in te halen, waarin mijn boetedoeningen achterwege zijn gebleven. Ja", vervolgde hij, nog eenige knoopen leggende in de zweep, die hij uit een .opening in den dekken. „Zet men al die eigenschappen naast elkaar, dan moet ik zelf zeggen, aldus de keizer, dat Nero bij mij vergele ken slechts een kwajongen was.... En dit alles ontdekt men eerst nu. Ridderlijk is dit nu juist niet. Want tegenover zulk een methode sta ik weerloos. Trots dit alles slaap ik lekker." Een zittende leefwijze is vaak oorzaak van aambeien. Zorg voor geregelden stoel gang, de noodige reinheid en pas Foster's Zalf toe. Inderdaad een probaat genees middel. Per doos f 1.75; per tube f 1. (5) Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederland schen Leeuw: jhr mr J. W|. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in Zeeland; tot officier in de »Ordo van Oranje Nassau: mr J. H. v. Bei, voorzitter van het Herdenkingscomité te Middelburg; P. Diumon Tak, burgemeester van Mid delburg; tot Ridder in de orde van Oranje Nassau: J. O. L- A. Rerkers, burgemees ter van Sluis; P. J. Boone, technisch amb tenaar van den Prov. Waterstaat te Zie- rikzee; J. de Feyter, burgemeester van Zaamslag; A. F- Hanssens, burgemeester van Sta.venisse; A. Kloeke, kapitein der infanterie te Middelburg; C. Koert, bur gemeester van Wolf aarts dijk; A. Tim merman, lid der Prov. Staten van Zee land, weth. van Zjerikzee; M- J. Verhorst, burgemeester van Wjissenkerke; C. P. Vo gelaar, lid der Prov. Staten van Zeeland, te Krabbendijike; P. L- de Wjaiel, burge meester van Stoppeldijk; Di. H. van Zuiji en, burgemeester van Rreskens; zijin toe gekend de eere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, iu zilver aan: P.. Adriaans©, bode-kamerbewaarder van het Provinciaal bestuur van Zeeland; A. Schipper, opzichter 1ste .kl. bjj de visscherijpolitie, te Tholen; G. J. Schot, voorz. van de Visscherijvereeniging te Zie- rikzee; Fr C. Praet, voorz. der Mossel- visscherijvereen. „St Petrus" te Clinge. Finsche journalisten. Een gezelschap Finsche journalisten, bestaan de uit 2 dames en 16 heeren, die dezer dagen een bezoek aan ons land brengen, is Dinsdagmiddag met den mailtrein uit Duitschland te Vlissingen aangekomen, waar de heer Graadt van Roggen uit Utrecht, voorzitter der Nederlandsch-Fin- sche vereeniging, hen aan het station verwelkomde. Tevens waren aan het sta tion aanwezig de heer van Deventer, directeur van het inlichtingenbureau der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en de heer E;. W. Berdenis van Berlekom Directeur der N. ,V. Houthandel v.h. C. Alberts Lzn en Co te Middelburg. Het gezelschap begaf zich eerst naar het ho tel „Britannia" en daarna naar het stad huis, waar de officieele ontvangst van wege het gemeentebestuur plaats had. Toen de dames en heeren in de raad zaal bijeen waren gekomen, heette de burgemeester, de heer Cl. A. van Woel- deren, hen in het Duitsch hartelijk wel kom. Spr. wijst op de bevochten vrijheid der Finnen en acht daarom het oogen- blilc van het bezoek juist gekozen, nu de 350-jarige herdenking van den vrii- heidsstrijd in Nederland te Middelburg wordt herdacht. Het zal de dames en heeren dan ook zeker een genoegen zijn de huldiging der Koningin door de Zeeu wen op het Molenwater aldaar hij te muur gekregen had, „haaist u om te gaan slapen; maar wat mij aangaalt, daar zal dezen nacht noch voor het li chaam, noch voor de ziel van Hubert 'Durand eenige rust zijn". Bij deze woor den omhelsde hij Herbert, beval hem Gode aan, en in een hoek van de cel een deur openende, die tot een ellendig vertrekje 'toegang gaf, liet hij zijn jongen reisgezel alleen, om in stilte na te denken over de zonderlinge gebeurtenissen, die er met hem in de drie laatste dagen hadden plaats g'ehad. Men kan zich voorstellen wat er in hem omging, toen hij met zijn gedachten, alleen gelaten, de treurige wending, die zijn levensloop genomen had, overpeins de. Gescheurd uit de armen van een lief hebbenden vader, verbannen uit zijn vaderlandsche valleien, met geen an deren vriend dan een monnik geen an der tehuis dan een klooster twee na men, die hij van zijn kindschheid af ge leerd had te vreezen, als verbonden met al wat aan het geloof zijner voorvaderen vijandig wasMaar hij wist, dat de woor den van zijn stervenden vader, zoowel als de hartelijke vriendelijkheid van zijn weldoener, hem een voldoende veiligheid waarborgden; en deze gedachte gevoegd bij zijn moedige natuur, liet geen plaats over voor eenige vrees. Op gebogen knieën dankte hij den God aller barmhartigheid kunnen wonen. Het gezelschap zal thans door een autotocht het land leeren ken nen, maar morgen de bevolking van alle Zeeuwsche Eilanden zien defileeren. Zij zullen kennismaken met de maatschappit Zeeland, op een der booten de lunch gebruiken en met de Ned. Marine door een bezoek aan een onderzeeër. Het doet spr. genoegen te kunnen mededeelen. dat zoowel de boot van de Maatschappii Zee land, als de onderzeeër gebouwd zijn op „De Schelde". Laat Finland bij zijn plan nen voor een vlootbouw dan ook eens aan de Mij de Schelde denken. Met ge noegen releveert spr. de relatiën die er tusschen beide landen al bestaan, o.a. betrekt de N.V. Houthandel v. h. Al berts te Middelburg haar hout uit Fin land. Spr. wijst er op dat na den Vrij heidsoorlog voor Nederland de gouden eeuw aanbrak, en hij hoopt, dat de ge schiedenis zich zal herhalen, en ook voor Finland een grooten tijd van bloei zal zijn weggelegd. De heer Georg Theslöf.. directeur van het persbureau van het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Helsïngfors. dankte hierop voor de hartelijke ont vangst, de beste wenschen uitsprekend voor ons land. Hierna bleef men nog eenige oogenblikken gezellig bijeen, waar na een autotocht door Walcheren werd gemaakt. Onteigeningop Walcheren. Ingediend is bij de Tweede Kamer een ontwerp van wet tot verklaring van het algemeen nut der onteigening ten behoeve van verbetering van den Rijksweg op W alcheren. Van 18 tot en met 31 Augustus a.s. zullen het 3e en 14e R. I. gelegerd worden te Breda tot het houden van oefe ningen in groot verband. Zoowel de heen als terugreis zal marcheerende wor den afgelegd. Door den 'Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks di recte belastingen in de gemeente Clinge, dhr Petrus Bolsens, ter vervanging van den heer A. Cammaart, die overleden is. Goes. Naar wij vernemen zal het beste muziekkorps van het Leger des Heils te Rotterdam een bezoek brengen aan Zee land' tot het geven van uitvoeringen. Het muziekkorps telt 24 leden en staat onder leiding van kapelmeester J. v. Dalen. In hoofdzaak gebruiken de muzikanten hun vacantiedagen voor deze tournee. In Rotterdam heeft dit muziekkorps dik wijls in de gemeentelijke muziektenten ge speeld, waarvoor dan veel belangstelling was. Eventueele winst van deze tour nee komt ten bate van den arbeid van het Leger des Heils. In Gpes zal de uitvoering plaats hebben op Dinsdag '12 Augustus. Ook in onze stad begint men zich gereed te maken voor een waardige ont vangst der Koninklijke familie. De muziek tent op de Groote Markt daarvan kon den wij ons vanmiddag reeds overtui gen wordt aardig met groen en bloe men versierd. Vóór het Station en in de Wilhelminastraat zijn de eerepoorten reeds goeddeels klaar. En op de Groote Markt was men bezig met het opslaan van het platform voor de reien, welke morgen ten aanschouwe van het Vorste lijk gezin zullen worden uitgevoerd. Vanavond geeft „Euphonia" een con cert in de versierde tent op de Groote Markt. uit den grond zjjns harten, en smeekte ernstig voortdurende bescherming af voor hem en zijn geliefde zuster, die door de berooving van wat hun beiden zoo dier- bier was, nog met duizende banden te meer aan hem was verbonden. Hij stak de hand in den boezem en haalde zijn Bijbel te voorschijn, de eenige erfenis van en de liefelijkste herinnering aan zijn gestorven vader, de metgezel zijner omzwervingen, de trooster in zijn verdriet, die tevens zijn vreugde ver hoogde, de bron van zijn vrede! O, dat heerlijke boek, dat menigvuldige spo ren droeg van door vele vingers en han den der in den Heer ontslapen voorvaders te zijn betast en opengeslagen. Een traan rolde hem over de wangen, toen hij de troostwoorden las, die de Apostel Paulus tot zijn Thessalonicensen richt, en die ('t was aan het meer dan de andere be duimelde en gescheurde blad duidelijk te zien) voorzeker reeds meermalen nieuwe kracht aan menigen beroofde en treu rige verleend hadden. Het waren de woorden: „Doch broeders! ik wil niet, dat gij onwetende zijt van degenen, die ontslapen zijn, opdat gij niet bedroefd zijt. gelijk als de anderen, die geen hoop. hebben." (Wtirdt Tervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1