HE ZEEUW Binnenland. SI! tie Provincie. Ktfkaietiws. Postergen en Telegrafie. Dit de Pers. Geseigd Mi TWEED! 3LAD. Buiten L i 1 hm VAN DINSDAG 5 AUG. 1324. No. 259 „De twee minuten stilte". Onder stralend zomerweer had Zondag voor het rijksdaggebouw te Berlijn het feest der dooden plaats. De plechtigheid had een waardig ver loop, tot op het oogenblik van de twee minuten stilte, welke de communisten natuurlijk gebruikten om de internationale aan te heffen. Dit gaf aanleiding tot vech ten en er ontstond in de dicht samen gepakte massa een heftig gedrang, dat 300 klanten aan het Roode Kruis en 45 aan de politie bezorgde. Om het pijnlijk schandaal te beëindi gen, offerde men de twee minuten maar op en liet men de militaire kapel „Die Wacht am Rhein" aanheffen, welke door de bevolking met veel jubel werd begroet. Er vielen vele dames flauw, die dan eerst op grasveldjes werden neergelegd en vervolgens door leden van de eerste hulp bij ongelukken in den Rijksdag bin- nengesjouwd. Daar er groot gebrek aan draagbaren heerschte, moesten bereidwil- ligen soms hevig tegenspartelende dames aan armen en boenen optillen en weg' dragen. De stemming was hier niet precies buitengewoon plechtig. De twee-minuten-betooging was echter overal elders beter geslaagd; op straat waren trams, autobussen,, taximeters en rijtuigen blijven staan, ook de voorbij gangers stonden stil en ontblootten het hoofd. In trams en autobussen verhie ven zich de reizigers zwijgend van hun plaatsen. Ook in de meeste overige Duitsche ste den is er Zondag hulde gebracht aan de nagedachtenis van de oorlogsslachtoffers. Te Potsdam hield liet garnizoen een pa rade, die voorafgegaan werd door een mi litaire godsdienstplechtigheid. Te Leipzig hebben de communisten herhaaldelijk ge tracht, de plechtigheid te verstoren, ech ter zonder succes. Te Hamburg spraken op een door de •pacifisten georganiseerde bijeenkomst ba ron von S-choenaih en Fritz Ebert, een zoon van rlen rijkspresident. Korte Berichten. Zondagochtend is een auto met vijf menschen er in, rijdend in snelle vaart van Brugge naar Blankenberge, bij de spoorwegbrug omgeslagen. De twee man nen, die in den wagen zaten, werden op slag gedood, de drie vrouwen zwaar ge kwetst. Het gouvernement St. Petersburg heeft den laatsten tijd te lijden onder een inval van wolven. Een Amerikaansch bankier, die van de Londensche conferentie is terugge keerd, heeft in een interview gezegd, dat de leening aan Duitschland binnen 3 a '4 weken te verwachten is. De helft van het bedrag zal in de Ver. Staten ter inschrij ving worden aangeboden. De rentevoet staat nog niet geheel vast. Een adres aan den Minister van Financiën. Het hoofdbestuur van -den Algemeenea Nederlandsehen Landarbeidersbond heeft tot den Minister van Financiën een adres gericht, betreffende de uitvoering van de wet inzake de heffing van belasting op «rijwielen, en wel met betrekking tot de uitreiking van de kostelooze belastingmer- ken. Het is het hoofdbestuur n.l- gebleken, dat sommige ambtenaren met de uitvoe ring van de wet belast, bet standpunt innemen, dat de rijwielen, voorzien van ven kosteloos helastingmerk, slechts mo- g^len worden bereden van en naar het werk ©Wn dus niet tot het doen van boodschap- p®?n, enz., naar het dorp of het hBïZ'oeken van vergaderingen, enz. Het ViBoofdhest.uur betoogt, dat naar zijn op vatting deze zienswijze der ambtenaren in feuilleton. ballingen van luceriia. 9}. Wjijl volgen de vluchtelingen niet op- het overige gedeelte van hun tocht; d-e morgendauw vond hen onder de vesting werken van Brianpon, en het middernach telijk uur was geslagen, toen vader Ber nard aan zijn vermoeide reisgenooten de blijde tijding mededeelde, dat zij nu het toevluchtsoord naderden, waar hij be loofd lad hun te brengen. Reeds gedu rende terscheidene uren bevonden zij zich in -een nauwe, eenzame bergengte; de stralei der maan vielen op de rotsen, die te" weerszijde oprezen, en een stro-om baanci zich een weg in de diepte bene den hsn: een half uur klimmens bracht li-eï b een holte, omringd door een uit- gedrert vergezicht van dreigende bergen, inh-e midden waarvan de eenzame to rris ian de Grande Chartreuse zich ver- heveu. Deze eenzame p-lek, uitgezocht dor Bruno, een monnik uit de twaalfde «uw, als de meest veilige afzondering an de menschenwereld, is het oorspron- elijfce klooster d-er Capucijner orde, en strijd is met art. 1, ,4e lid van de wet en verzoekt den Minister zijn meening in deze kenbaar te maken. (Wij hebben deze wet niet tot onze beschikking, maar herinneren ons ze-er wel, dat in de Kamer is gezegd, dat al leen zij werden vrijgesteld, die niet zijn aangeslagen in de R. I. Belasting en een rijwiel noodig hebben in hun zaak of bij hun arbeid. Het doen van bood schappen, bezoeken van vergaderingen, enz. valt hier dus buiten. Red. Z.j Reserve le luitenant dr J. J. Koop- mans wordt van 11 tot 30 dezer gedeta cheerd bij het '8e regiment infanterie te Arnhem. Met ingang van 1 October a.s. zijn tot huisvader en -moeder in het diaconie huis der Ned. Herv. Gemeente te Strijen benoemd de heer en mej. J. A. de Visser- Polderman te 0. en W. Souburg. Zaterdagavond hield d-e Ring „Goes" van het Ned-erl. Jonge lingsverbond een ringvergadering in het lokaal „Eben-Haëzer" te lerseke. Er waren 11 afdeelingen vertegenwoordigd. De Bijbelbespreking werd gehouden over Dan. 4. Inleider was vr. Vleugel van We- melding-e. In de pauze bracht een lid van de afd. lerseke enkele vioolnummers op verdienstelijke wijze ten gehoore. Na de pauze sprak Ds Dekker van Krabbendijlce over „Draadlooz-e Telefonie". Spr. bepaal de zijn gehoor bij deze uitvinding en bracht dit over op het geestelijke. Ver schillende stemmen komen tot de jonge- m-enschen: de stemmen der wereld op velerlei wijze, maar ook de stemmen Gods komen tot ons. Z.Eerw. zette dit alles nader uiteen en eindigde met Ps. 95: Zoo gij Zijn stem dan heden hoort. Gelooft Zijn heil en troostrijk Woord. Verhardt u niet, maar laat u leiden. De voorz. sprak nog een slotwoord. Ds Dekker eindigde met dankgebed. Monument van Dale. Ter voor koming van misverstand wordt ons ver zocht mede te doelen, dat de onthulling van het monument van Dale niet op 8 Augustus, maar op 3 September za.1 zijn, en later hierover uitvoeriger aan de bla den meded-eeling zal worden gedaan. Middelburg. Van de dames en heeren die in het gevolg der Vorstelijke personen hedenavond hier medekomen, zal alleen Baronesse Sloet van Marxveld ten huize van den Commissaris der Koningin logee- ren, de overige leden der hofhouding zijn over verschillende personen verdeeld. Gra vin van Lijnden van Sandenburg, geboren Baronesse van Nagel, logeert bij jhr. Hooft Graafland; Graaf du Monceau bij den heer mr J. H. van ,Bel; vice-admiraal Rauduin bij den heer W. Hioolen; jhr. mr Tets bij mr G. J. Sprenger; Baron Bentinck bij den heer nxr Baron Schwartzenberg thoe Hohcnlansbergjhr. van Geen bij den heer P. Dumon Tak; jhr. van Teijling-en bij den heer jhr. mr H. A. van Doom; jhr. von Muller bij kapitein ter zee Tissot van Patot; en jhr. de Jonge van Ellemeet bij den heer mr F. J. Sprenger. KLOETINGE. Donderdagavond vergaderde de Raad. Afwezig wegens ongesteldheid de heer D. Sinke. Ingekomen stukken: Een schrijven van den heer J. van Riet te Goes, waarin deze in beroep komt van de aan schrijving van B. en W. om zijn in deze gemeente gelegen huis te verbeteren. Vol gens zijne meening kan het huis door kleine herstellingen wel in bewoonbaren toestand gebracht worden, en zijn de voorgeschreven verbeteringen veel te ingrijpend. Besloten wordt de door den bouwmeester geadviseerde verbeteringen te gelasten aan te brengen. Mededeeling wordt gedaan van de kasop name van den gemeente-ontvanger; in kas was en moest zijn f 13423.61. In behande ling komt een verzoek van de vereeniging Eigen Erf, waarin deze verzoekt een crediet te willen verleenen van f 3600, voor het bouwen van een plaatsje voor den heer J. Hollestelle alhier ingevolge de Landarbeiders- wet. Besloten wordt dit crediet te verleenen. De voorgedragen dubbeltallen voor 'het col lege van zetters zijn: le dubbeltal P. C. Oele en P. A. ïrimpe; 2de dubbeltal: A. Beenhakker en J. Allemekinders. Vervolgens wordt de gemeenterekening over 1923 aan geboden met een totaal aan ontvang van f 63423.25 en aan uitgaaf f 62374.95 en een - li I I 11 IIIH I l'WII II TTTinTT—giiitT biedt een menigte natuurtooneelen aan, ■die, indi-en zij ook hun wedergade vinden, toch zeker niet overtroffen worden door -eenige plek in Euro-pa. Menige eerwaarde vader, getrouw vo-lgeling der Roomsche kerk, zonderde zich voor ze-ven eeuwen binnen deze treurige muren af, om zijn verder leven met vasten, peinzen en bid den do-o-r te brengen. Die wilde vruchten der eeuwenoude- bosschen salade, brood gedroogde vijgen -en boter vormden hun schralen maaltijd, terwijl gansche nachten van boetedoening en vasten hun slechts zeldzaam vergunden -een hoogen ouderdom te hereiken. Hoewel zij op deze wijze van hun medemenschen gescheiden ■en slachtoffers van bet sombere bijgeloof -dier tijden waren, kon toch menig een zaam reiziger getuigenis afleggen van de gastvrijheid der eenzelvige monniken en hun_ vrome, hoewel dwalende, geestdrij verij- van de smet van menschenhaat vrij spreken. Terwijl de monnik en zijn tochtgeno-oten het klooster naderden, zag men door het middenraam van het gebouw, dat daar lichten brandden. Het ge-luid van stem men drong tot de vallei door en verbrak de doodelijk-e stilte van den middernacht. „Luister", zei vader Bernard, „de- hei lige Broederschap- zingf haar avondlie- batig slot van f 1047.70. Eveneens wordt die van het Burgerlijk Armbestuur aangeboden met een totaal aan ontv. van f 22452.60, aan uitgaaf f 17837.87 en een batig slot van f 4614.73, en de begrooting voor 1925. In de commissie tot nazien der gemeente rekening worden benoemd dhrJ. Stra-ub, P. D. Hoogstraat®en Wj. N. van Lierein die voor het nazien van die van het Bur gerlijk Armbestuur W-, F. K. Lenshoek, Q. Trimpe en W;. N. van Liere. Besloten wordt de brandsloot aan den achterweg te dempen en afrastering aan te brengen. B. en W. wordt opgedragen, dit werk te doen geschieden op de voordeeligste wijze. Aangaande bet voor stel van B. en W. om de woning van D. Lankester niet onbewoonbaar te verklaren, zegt de heer Lenshoek, dat nu blijkt, dat de woning onbewoonbaar is, ze ook onbewoon baar verklaard moet worden. Hij' stelt voor om de woning onbewoonbaar te verklaren voor een bepaalden tijd en als er geen woningen beschikbaar zijn die termijn zoo noodig na afloop weer te verlengen. Wanneer nu de woning onbewoonbaar verklaard wordt, weet de bewoner dat hij er uit moet en kan bij dus naar een andere woning uitzien. Be sloten wordt deze zaak tot een volgende ver gadering aan te houden. Ontheffing van Hon denbelasting wordt verleend aan A. Jacobs voor een half jaar, terwijl een hond van P. Hirdes van het kohier wordt afgevoerd. Ver volgens hebben nog eenige begrootingswijzi- gingen plaats; de gemeente moet in de kos ten van de R. H. B. S. te Goes f 797.57 betalen. Bij de rondvraag vraagt de beer Lenshoek de vangputten op bet marktveld wat beter te onderhouden. De heer Straub vraagt of de paaltjes op het marktveld, wan neer deze door anderen stuk worden gemaakt, ook op kosten van ben worden vernieuwd. De Voorzitter antwoordt hierop bevestigend. Hierna sluiting. Goede verstaanders. Het spreek woord zegt, dat goede verstaanders aan een half woord genoeg hebben. In theologische zak-en schijnt het echter veelszins voor te komen, dat ook bij „vele" woorden het toch nog met de „verstaanders" mis is. Dr Van Gh-eel Gildemeester vertelt daarvan op zijn gemoedelijke wijze in de Hervormde Haagsobe Kerkbode „De kerkelijke en godsdienstige wantoe standen zijn in de groote steden eenvoudig buiten de maat. Ds Stam vertelt van twee oudjes, die in- het Weteringplantsoen een groot doek gespannen zien, waarop met duide lijke letters staat: „Laat u met God ver zoenen!" Op een Zondagmorgen ziet dat een man en een vrouw. „Weet jij wat dat be- teeken-t?" vraagt de een. „Ik niet", zegt de ander; en bet hoofd schuddend over de vreemde nieuwigheden, die je tegenwoordig ziet, gaan ze verder. „Natuurlijk begrijpen- zulke menschen niets van een preek; en moet „de kerk" voor hen op -een- heel andere manier werken dan in de deftig-gestyleerde samenkomsten der ge meente. Ook zou het den moed der predi kanten niet verhoogen, wanneer zij er eens achter kwamen- wat trouwe kerkgangers van een preek mee naar huis nemen. Toen dr A. Kuyper in of omstreeks 1870 zijn intree hield te Amsterdam met dat massieve stuk: „Organisme of instituut?" was een der hoorde ressen- verrukt. „Nu hadden ze eens een dominé, waar „hun soort menschen" ook eens wat aan hadden die preekte nog dat je het begrijpen kon; hij had het nu al dadelijk gehad over den organist en het blinden-instituutEn ons, is -een Haagsche dominé bekend, die op een Woensdagavond in de lijdensweken de mili tairen te bevestigen had. Hij had getracht hun bij te brengen dat deze openlijke belijdenis beteekende: „ik aanvaard mijn doop". Hoe God in- hun vroege jeugd in den doop lot hen was gekomen met al den zegen der ver geving en vernieuwing; afwassching der zon den, en een heilig leven. Hij was er „in", die jonge Haagsche dominé en hij hoopte iets goeds en blijvends aan die jonge men schen mee gegeven te hebben. Maar mijne vriendin, mevrouw Van der Klacht, die dien avond heusch nog al gesticht was, hoorde hbe in de Prinsestraat een paar van de aan wezigen elkander opmonteren en vol instem ming zeiden: „wat hééft hij het ze van avond goed gezegd, dat ze al de erfzonde, van Adam af, voor hun rekening krijgen." „Inderdaad, het is maar heter, dat we niet .altijd weten wat onze hoorders mee naar huis nemen van een preek." deren laten wij ons haasten de poort te bereiken, voor de dienst ten einde is, op-dat wij hen niet o-p dit ongepaste uur uit hun cellen moeten kloppen. Alice, mijn kind", ging hij voort, „de regelen onzer heilige orde laten niet toe, dat gij: met Herbert en mij onder hetzelfde dak zoudt blijven, maar ik kan u gerustelijk toever trouwen aan de vro-me vrouw, die gindsch gebouw bewoont, en die haar leven den hemel heeft gewijd door het verplegen van ongelukkige reizigers- zoo- als gij". Alice, wier vermoeienis zulk een hoogte bereikt had, dat haar de kracht een-er weigering zo-u hebben ontbroken, zelfs wanneer -er gevaar geweest ware, dat zij: van Herbert zo-u gescheiden worden, knikte haar weldoener dankbaar toe, waar op -de monnik, zond-er nadere vergunning 'te vragen, op> het aangeduide gebouw to-ereeed. Hij beval hun "de stiptste ge heimhouding, zoowel ten opzichte hunner gods-dienstige belijdenis als omtrent hun geheimzinnige lotgevallen gedurende de drie voorgaande dagen, -en klopte aan. „Wie verlangt -er binnengelaten te wor den op dit uur van den nacht?" vraag de een istem van binnen; „spreek, zij't gij vriend of vijand?" „Heilige vrouw, het is vader Bernard, die een ongelukkige wees tot u brengt, Gos3. Het Rijkstelegraafkantoor alhier behandelde in de maand Juli 1924: Telegrammen: verz. 1291 ontv. 1369 overgen 1950 totaal 4610. Gesprekkenverz. 4912 ontv. 4501 lokaal 60, totaal 9473. Voorts werden door de Hulpkantoren op Zuid- en Noord-Beveland behandeld Telegrammen. Kantoren. Verz. Ontv. Tot. Baarland 3 7 10 Biezelinge 20 23 43 Borsselen 27 32 59 Colijnsplaat 47 31 78 Driewegen 17 17 34 Ellewoutsdijk 's Gravenpolder 6 26 32 10 11 21 's Heer Arendskerke 29 33 62 's Heerenhoek 35 40 75 's Heer Hendriksk. 1 2 3 Heinkenszand 23 32 55 Hoedekenskerke 3 4 7 Kamperland 30 43 73 Kapelle 54 86 140 Kats 4 7 11 Kloetinge 34 50 84 Kortgene 33 37 70 Kruimngen 129 168 292 Kwadendamme 12 13 25 Nieuwdorp 16 25 41 Nisse 4 6 10 Oudelande 14 23 .37 Ovezande 12 14 26 Rilland 29 52 81 Schore 10 23 33 Waarde 13 9 22 Wissenker-ke 39 26 65 Wolfaartsdijk 36 82 118 Gesprek ken. Kantoren. Verz. Ontv. Tot. Baarland Biezelinge 159 103 262 Borsselen Colijnsplaat 245 158 4C3 Driewegen Ellewoutsdijk 's-Gravenpolder 187 193 380 's-Heer Arendskerke 141 139 280 's-Heexenhoek Heinkenszand 88 74 162 Hoedekenskerke 41 33 74 Kamperland 192 135 327 Kapelle 842 682 1524 Kats 52 38 90 Kortgene 215 149 364 Kloetinge 22 28 50 Kruiningen 398 345 743 Kwadendamme 42 22 64 Nieuwdorp Nisse 53 35 88 Oudelande 79 66 145 Ovezande 106 79 185 Rilland 281 220 501 Schore Waarde Wissenkerke 81 43 124 Wolfaartsdijk Niet door eigen kracht. We lezen in de Standaard het volgende stukske, en aneenen dit te moeten over nemen, omdat wij ook het daarin be doelde manifest plaatsten. We willen, in 't algemeen, geen cap- tie maken op het manifest, dat het „Na tionaal Comité Herdenking mobilisatie 1914" tot onze landgenooten heeft ge richt. Het doel moet geloofd, en ook hier geldt, dat elk vogeltje zingt zooals het gebekt is. Maar één uitdrukking kan beslist niet door den beugel, en daarom willen we er op wijzen. We lezen namelijk in dat stuk, dat Nederlands zelfstandigheid door eigen kracht werd bewaard. Of om de eigen woorden in het verband over te nemen: „Nederlands zelfstandigheid die vroeger door inwendige verdeeldheid was verloren gegaan en -die in 1813 met vreemde hulp was herkregen werd door vëi-gen kracht bewaard." Nu zegge men niet -dat de bedoeling hiervan natuurlijk enkel en alleen is: dat geen hulp van vreemden ons ditmaal is te stade gekomen. Neen, want in heel het manifest wordt op een Hoogere Macht, die alles leidt en bestuurt, zelfs niet ge zinspeeld. De geestelijke diapason kon opdat gij haar huisvesting' zo-udt verlee nen ;zij heeft rast -en verkwikking noo dig". „De pio-ort van de orde van den heiligen Bruno- is nooit gesloten geweest voor den vaderlooze en den vreemdeling, en zal het ook nu niet zijn", antwoordde dezelfde stem, en de poort ging -open, terwijl een eerwaardige matrone zichtbaar werrl, wier hoofd gedekt was door een zwarten kap-, die haar gelaat overschaduwde, en om wier hals een ebbenhouten kracifix aan een rozenkrans hing. „Welkom, welkom, mijn kind", zeide de bejaards- non. „Uw gelaat draagt sp-o-ren van smart, die beter zouden passen ojp de rimpels van het luijne, en uw oog teek-ent een droefheid, die mij, u reeds doet liefhebben, voordat ik een woord uit uw mond gehoord heb. Kom binnen, en ik zal uw hoofd op een zachter peluw leggen -dan waarop het, dunkt mij, in vele nachten gerust heeft". Nadat de monnik eenige ophelderingen in het o-or des zuster gefluisterd had, wenschte hij Alice goeden nacht, en beval haar in de bescherming van den go-eden Herder Israels; waarna hij, in gezelschap van Herbert, zijne schreden naar de poort van het klooster richtte, dat een honderd tal voetstappen verder stond. Op het geluid van een groeten ijzeren moeilijk lager. Het manifest is zuiver neu traal gehouden, en daarom juist krenkt en ergert dat spreken van eigen kracht. Daartegenover handhaven wij, dat men. onzerzijds, toen de ure des gevaars aan brak, wél gedaan heeft -wat men kon, maar dat het God de Heere is geweest die ons voor een meegesleurd-worden in den oorlog bewaarde. Door ónze kracht werd niets besteld. Eer zouden we het met eenige verandering den Psalmdichter kunnen nazeggen: „Ten ware de Heere, Die bij ons geweest is, zegge nu Neder land toen zouden ons de wateren overloopen hebben." De erkenning daar van werd, in het anders veelszins kloeke stuk, ten eenenmale gemist. Overstroomingen in Polen. Geheel midden Polen wordt door overstroo mingen geteisterd. Verschillende rivieren zijn buiten hunne oevers getreden. Vele dorpen en afzonderlijk staande boerenwoningen zijn verwoest. De aangerichte schade is zeer groot. Boos weer in W,est-Dluitsch- land. Zaterdagmiddag heeft een buitenge woon- hevig onweer, dat met storm gepaard ging, Krefeld en Urdingen geteisterd. Te Op- pum is de spoorwegwerkplaats beschadigd. Te Luin een baanwachterswoning opgenomen en vernield. De bewoners zijn gekwetst. Een ander baanwachtershuis werd door een hoos opgetild en- weer neergeworpen, zonder dat de bewoners letsel kregen. Een keet, waarin zich bouwvakarbeiders bevonden, werd door een wervelwind vernield; drie arbeiders zijn gewond, een hunner zwaar. De stroomopva- rende Nederlandsche stoomboot Wilhelmin.i is door den storm gegrepen en zoolang rond gedraaid, totdat ze aan den grond liep. De kapitein en de stuurman zijn licht gekwetst. Later heeft de boot de reis kunnen voort zetten. Te Urdingen was het tramverkeer urenlang onderbroken, daar de stroomdraden door den storm op- veie plaatsen vernield waren-, t K e r m i s z w ij n. Toen de heer S. uit 's-Gravenhage, die tijdelijk te Gouda ver toefde, met een troepje feestvierenden Zater dagnacht na afloop van de kermis zich naar familie begaf, werd hij door een hem on bekende van achteren aangevallen en met een mes in den rug gestoken. Het slachtoffef is vervoerd naar het ziekenhuis. Een- leeuwenjacht in Frank r ij kZaterdag is in Frankrijk werkelijk op leeuwen- gejaagd, op vier leeuwen. Bij Cha- rolles was het hun gelukt uit de kooi, waarin zij zaten opgesloten, los te breken. De. wagen waarop de kooi geplaatst was, werd getrokken door een muildier en een paard en deze ongelukkige dieren wisten, nadat ze een paar geweldige patsen van de leeuwen hadden ont vangen, niets beters te doen dan in het kanaal naast den weg te springen. Waarin zij verdronken. Op de vier leeuwen werd ver volgens een jacht georganiseerd. Ten slotte zijn- ze alle vier door de gendarmen dood geschoten op den weg bij Charolles. De aardbeiencampagne. Door de drie Beverwijksche exportveilingen zijn ge durende de laatste aardbeiencampagne 3 milli oen 690.776 K.G. aardbeien verveild, die een bedrag van- f 1.209.605.65 hebben opgebracht. Zoodat gemiddeld 30 cent per K.G. is be dongen. Het vorige jaar was de omzet rond f 330.000. Dit jaar was het vooral Duitsch land, dat aan de markt kwam. Engeland kocht veel minder dan gewoonlijk, (Wat zal het belastbaar inkomen in de tuindersstreken stij gen!) Een gevaarvolle b-ergtocht. De vorige week meldden we, dat een 20 personen, die den Mont Blanc bestegen, door een- sneeuwstorm werden overvallen. Onder leiding van twee bekwame gidsen waren ze met goed weer hun tocht begonnen, om den Trelatète-gletscher te beklimmen. De sneeuw storm deed zes der reizigers van de ove rigen, die behouden aankwamen, afdwalen, n.l. de beide gidsen, twee reizigers en twee dames. 'Zij bereikten den Trelatète-gletscher, doch konden door de sneeuwmassa's onmo gelijk terugkeeren. De weg terug was hun versperd en geleid door hun gidsen, die den- Mont Blanc door en door kenden, gingen 'zij voorwaarts onder groote moeilijkheden, sta ken- den Trelatète-gletscher over en bereik ten- een berghut aan de Italiaansche zijde van den berg. Daarna weer voortgaande na men zij hun intrek in een andere hut, waar zij door iemand van de uitgezonden reddings brigade gevonden werden, die hen naar Cha- monix terugbracht. klopper hoorde men iemand naderen, en een barseh-e stem vraagde; „Wiie durft de rast van de heilige ord-e van St Bruno op) een zoo ontijdig uur verstoren?" „Het is uw broeder Bernard, heilige wachter, die uw nachtelijke boetedoening stoort.". „"Wat! broeder Bernard!" riepi de ver wonderde wachter uit. „Dit voorspelt niet veel goeds; een toeval of een mirakel moet u hierheen gebracht hebben". „Gij hadt zeker een zoo spoedige terug komst van mijn reis niet verwacht; maar 'ik bid u, doe open, en ik zal U de oorzaak vertellen". Na het wegschuiven van vele grendels -en het g-ebruik maken van verscheidene sleutels, draaide de zware deur eindelijk op haar hengsels en een eerwaarde vader met sne-euwwitten baard, die een lan taarn in de hand had, welke- een schemer achtig licht verspreidde, stond voor hen. „Welkom, welkom, broeder!" z-eide hij-, „welkom in onze heilige eenzaamheid. Maar wien hebt gij daar bij u? Zijn ge laat zegt mij, dat hij een even lange reis afgelegd en evenveel rust noodig heeft als' gij zelf". (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 5