Het Koninklijk bezoek aan Zeeland. talen noodig hebben dan de tegenwoor dige H.B.S. geeft. Zij zullen meer stu die van literatuur moeten maken. Zij zul len ander economisch onderwijs moeten volgen. Nu is ingesteld een eind-examen, zoo wel voor Rijks als voor bijzondere Hoo- gere Burgerscholen, wier 4e en 5e klasse een minder wiskundig-natuurkundig ka rakter hebben. Dat eind-examen omvat ten eerste 9 verplichte vakken, zijnde naast de talen, geschiedenis, aardrijkskunde, staatsinrich ting, staathuishoudkunde en handelswe tenschappen en ten tweede andere vak ken in de hoogste klasse der school te onderwijzen en door elke school afzon derlijk te bepalen. Het verplichte eind-examen voor wis- en natuurkunde vervalt in de nieuwe af- deeling, doch de eischen der andere vak ken worden aanmerkelijk verzwaard. Het nieuwe diploma is dus niet gemakkelijker te behalen. Voor de verkrijging van de nieuwe af- deeling, te noemen afdeeling A, is een splitsing der 4e en 5e klasse in parallel- afdeelingen noodig, waarvan de eene af deeling de oude richting en de andere afdeeling A de literair-economische rich ting volgt. De belangen van 's lands schatkist leg gen evenwel aan deze splitsing een nood lottige belemmering in den weg. Deze splitsing mag slechts plaats hebben, wan neer de 4e en 5e klasse elk meer dan 26 leerlingen bevatten. Iedereen zal het met ons comité eens zijn, dat vooral Goes als centrum van een belangrijke streek deze afdeeling A aan de Rijks Burgerschool hard noodig heeft en dat het vestigen van die afdee ling niet is een Goesch- maar een Zuid en Noord-Bevelandsch belang. Voorloopig zal evenwel in verband met de Ministerieele aanschrijving van Maart van dit jaar alhier geen literair economi sche afdeeling van Rijkswege gesticht kunnen worden. Een lichaam zal dus noodig zijn, dat in de jaren, waarin de klassen beneden het gestelde getal voor splitsing blijven, de kosten van het onderwijs aan het Rijk suppleeren zal; de beste vorm lijkt mij, aldus spr., op te richten een stich ting die 't bijeen te brengen kapitaal be- heeren zal en die zich in verbinding zal stellen met den Minister om zich tegenover het Rijk garant te stellen. Vermoedende dat suppletie slechts de eerste jaren noodig zal zijn en in aan merking nemende de vermoedelijke kos ten, acht het comité een fonds van f8000 voldoende, om de nieuwe instelling dooi de overgangsperiode heen te helpen en voor goed te stichten. Een standaard-kapitaal noodig voor de oprichting der stichting, zal gege ven moeten worden, door de meest- belanghebbenden, do ouders van leerlin gen. Is met dit grondkapitaal, dat zoo groot niet behoeft te zijn, de stichting opgericht, dan kan deze het verder be- noodigde aanvragen bij de gemeentebestu ren en vooral aan het gemeentebestuui van Goes, dat naar Sprekers idee zulk een groot belang heeft bij het tot stand komen der afdeeling. Nu volgde eenige bespreking. Dhr Rothuizen vraagt naar de prac- tische mogelijkheid. Is de zaak werkelijk financiëel mogelijk, zonder dat de las ten b.v. voor de gemeenten te zwaar worden. Dhr Pilaar antwoordt, dat de bestaan de 4e en 5e klas het vereischt aantal leerlingen niet hebben, maar dat de daarop volgende klassen dit aantal zeei waarschijnlijk wel zullen hebben, zoo dat na twee jaar de nieuwe afd. vooi rekening van het rijk zou kunnen komen. Is de nieuwe afd. er, dan zal het verloop van leerlingen na het 3e jaar ook min der worden. Öp een vraag van den heer v. d. Peijl antwoordt dhr de Looze, dat jongens mei het nieuwe diploma gemakkelijker op kan toren, etc. zullen terecht kunnen dan met het tegenwoordige H. B. S.-diploma, aangezien men daar meer waarde toe- kent aan kennis van talen, handelsken nis, enz. dan aan wiskunde. Dhr Rothuizen wijst nog op enkelo moeilijkheden aangaande de financiën. Ei zal voor gewerkt moeten worden. Men moet in wijden kring voelen, dat hel hier een algemeen belang geldt. We hebben wel geleerd, dat het moeilijk gaat om van de buitengemeenten sub sidie los te krijgen. De voorz. antwoordt: de zaak heeft haast en daaromtrent moei uit deze vergadering eigenlijk de stich ting geboren worden, voorloopig desnoods met een klein kapitaaltje. Dian kunnen de stukken naar den minister en kan verder met lijsten gewerkt worden. Zoo moge lijk begint dan de cursus 1 Sept. of even later. Blijkt dat door onwil van de ge meentebesturen het bedrag er niet komt, clan kan later tot Ontbinding der stich ting worden besloten en Wordt het ge storte geld terugbetaald. De voorz. wijst er nog eens op, dat, wanneer de splitsing niet tot stand komt, de H. Bi. S- te Goes veel leerlingen zal verliezen. Uit de vergadering geven zich vele personen voor deelname in die stichting op, zoodat deze tot stand komt. Het Be stuur wordt voorloopig samengesteld uil de heeren: Ir de Looze, Dir. H. B. S. Jac. Welleman te KrabbendijkeHorsigh te 's Heerenhoek, Mr Stieger te Goes, Richel te Borssele, cis R. J. v. d. Veen te Goes, H. W. Neervoort te 'js-G raven- polder, Maas, hoofd der O. L. te Schore, Joh. Pilaar te Goes, Versprille te Kort- gene en Verhorst te Wissekerke. Heden heeft het vierdaagsch bezoek der Koninklijke familie aan Zeeland een aanvang genomen. Niet minder dan 55 plaatsen zullen door Haar worden bezocht. Toen verleden jaar het plan om alle hoofdsteden der provincies te bezoeken niet door H.M- de Koningin tot uitvoering kon woraen gebracht, was dit vooral voor de Zeeuwen, die. voor zulk een overgroot deel een voorbeeld zijp van trouw en aan hankelijkheid aan het Oranjehuis en zeker in het bijzonder aan H.M- Koningin Wil- helmina, een teleurstelling. Toen nu het begin van dit jaar vernomen werd, dat H.M. do Koningin de herdenking van Mid- delburg's overgang naar de zijde van Prins Wiillem I in 1574, met Hare tegen woordigheid wilde vereeren on nog kor ten tijd daarna, dat Zij daarbij aan geheel Zeeland een officieel bezoek zou brengen, veranderde de teleurstelling in groote vreugde en vooral de laatste weken is alom met kracht gqwerkt om de Konink lijke glasten op echt Zeeuwsche, hartelijke wijze te ontvangen. Maar het is de uitdrukkelijke wensch van H. M. de Koningin geweest, dat de ontvangst, die de Zeeuwen Haar en Haar huis zouden bereiden, een sober karakter zou dragen. Zoo is, om maar iets to noemen, den wensch te kennen gegeven, dat wanneer men den hoogen bezoekers bloemen wenscbte aan te bieden, dit geen kostbare bloemstukken moesten zijn, doch een bouquet van veldbloemen, afkom stig uit de plaats, waar zij wordt aan geboden. Voor 'de inwoners van het eiland Tliolen is bet een bijzondere verheu genis, dat H.M. de Koningin, vergezeld van Z.K-H. Prins Hendrik en H.K.IL Prin ses Juliana., Ha,ar tocht door Zeeland over hun eiland aanvangt. Alleen na den wa tersnood van 12 Maart 1906 heeft H.M. van Haar belangstelling en medeleven blijk gegeven maar sedert 1862, toen Koning Willem III Zeeland, en ook Tho- len officieel bezocht, had een officieel be zoek aan het eiland niet meer plaats gehad. Het L-, dus te begrijplen, dat juist hier de vreugde zeer groot was. Maar laten wij1 thans meer geregeld het gebeurde op1 hedenmorgen weergeven. H.M- de Koningin, Z-K.H. Prins Hendrik en H.K.H. Prinses Juliana zijn gister avond per trein aan liet station te Wouw aangekomen en hebben aldaar in het Koninklijk rijtuig overnacht. Vandaar af werd hedenmorgen met 'hofauto's de tocht naar Zeeland aangevangen. Van Wouw werd hedenmorgen naar Bergen op Zoom gereden, maar daar het niet een bezoek aan deze gemeente be trof, reden de aufc»'s door de buitenwij ken naar den Thoolschen straatweg en reeds op dezen weg waren velen aan wezig om te toonen, dat de Noord-Braó banders niet onder willen doen in aan hankelijkheid voor de Vorstin. Tegen kwart over negen werd het veer bereikt. Reeds van de overzijde van de Eendracht was het te zien: Tholen was in feestdos gereed om de Hooge be zoekers te ontvangen op de Haar toe komende wijze. Het weer was iet-wat druilerig. Maar dit kon het enthousiasme niet verflauwen. Terwijl de Koninklijke familie zich op- de veerpont begaf en daarmede over stak, klonken de woorden van het Zeeuw sche Volkslied: „Geen dierber plek voor ons op aard. Geen oord ter wereld meer ons waard", gezongen door een 100-tal zangers en zangeressen, die daarvoor had den plaats genomen, op visschersscheep- jes, want de visschersvlo-ot van Tholen had ten deele hier ligplaats .genomen. Het was wel een aardig bedachte ver welkoming in Zeeland. Diit wolkom werd voortgezet aan de andere zijde van het water door het muziekgezelschap! „Con cordia", dat het Wilhelmus deed hoeren. Verzuimen wij ook niet te melden, dat de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr J. Wl- Quarles van Uf- ford met hartelijke woorden H.M- wel kom heette en de verzekering1 gaf, dat het bezo-ek op! hoogen prijs wordt gesteld. Mede was hier ter begroeting aanwezig de heer jhr W. Z. van Teijlingen, bur gemeester van Oostkapeile en Seroos- kerke, kamerheer in buitenge women dienst die zich bij, het gevolg, dat wij! reeds vroe ger vermeldden, aansloot. Die zegetocht door Zeeland kon nu een aanvang nemen en reden de auto's, nar dat Christina de Rijke en Geesje Laban de eerste blo-emen hadden aangeboden, resp. aan H-M- de Koningin en de Prin ses, langs de eerewacht, bestaande uit de l-eden van den bijzondcren vrijwilligen landstorm, van Tholen en St PhilipMand. Na deze inspectie reed de Koninklijke stoet door een fraaien ©erepoort, opge richt door de Thoolsche visschersvcreeni- ging, door enkel© straten en door rijen opgesteld© schoolkinderen naar het ge meentehuis, waar de wethouders, II. Goiossen, waarnemend burgemeester en Wiage-maker, de Koninklijke familie ont vingen en voor gingen naar de raadzaal, waar zij resp. H.M- de Koningin en Prins Hendrik aan de raadsleden voorstelden. Namens het gemeentebestuur hadden bijl den ingang van het gemeentehuis de jonge dam-es Lien Goossen en Maddy Iluvers blo-emen aan Koningin en Prin ses aangeboden. Na deze voorstelling nam de waarne mende burgemeester het wo-ord. Aan zijn re-de ontleen-en wij het volgende: Mevrouw. Het is mij een voorrecht Uwe Majesteit, Haren Do-orluchtigen Gemaal, Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden en Hare Koninklijke Hoo-g- heid Prinses Juliana, namens den Raad en de burgerij' eerbiedig welkom te mogen he-eten in het gemeentehuis, maar ook hij het betreden van den Zeeuwschen bo dem: Wielkorn in Zeeland. Het was de wensch van Uwe Majesteit dat in den tijd van ecomomischen druk geen geld zo-u worden uitgegeven voor kostbare versieringen. Aan dien wensch is, zqowel door gemeentebestuur als door de burgerij voldaan; en al ontbreken nu ©erepoorten iu al haar schittering en pracht, zoo zal toch heel het uiterlijk van het stadje m-et zijn vlaggentooi, Uwe Majesteit met Haar Gemaal en Prinses Juliana, de korte oogenblikken vim ver blijf hi onze gemeente hebben doen zien de aanhankelijkheid en liefde aan Uwe Majesteit en Haar Huis. Toen Uwe Majesteit, achttien jaren ge leden, onze gemeente bezocht, toen Zee land was geteisterd doo-r watersnood, waarin bij name onze naburige ge meente Oud-Vossemeer zoo ernstig was' betrokken, was het Uwe Majesteit, die persoonlijk kwam om te aanschouwen en deel te nemen in die dro-eve omstan digheden, waardoor een de-el van Uw vo-lk werd getroffen. Dia deelneming en belangstelling in die dagen heeft de ban den van aanhankelijkheid aangehaald tus- schen Oranje en de Zeeuwen, die over tuigd zijn een vorstin te hebben, die mee leeft in alles, wat het wel en wee van Haar- Volk raakt. Thans ontvangt Tholen, en geheel Zee land, Uwe Majesteit in blijde feeststem ming. Die malaise, voortvloeiend uit den we- rcldkrijg, werd onze gemeente niet ge spaard; de vroeger eens zoo bloeiende o-ester- -en mosselindustrie, de hoofdtak van bestaan voor velen, is tengevolge- daar van, alsmede tengevolge van do valuta, sterk achteruit gegaan, en zijn vele vis- schers, die daarin hun bestaan vonden, noodgedwongen tot een ander bedrijf moeten overgaan. D© landbouw en veeteelt beginnen weer een beter aanzien te vertoonen en wij blijven hopen op betere tijden. De water leiding, die een ware uitkomst is voor deze streek en mensch en dier voorziet van zuiver drinkwater, en den weg opent tot stichting van industrieel© bedrij-veo, kwam tot stand. Die zee-r ernstige plan nen tot overbrugging van de Eendracht zijn reeds in het bezit van jjwe Maje- steits Minister van Waterstaat. Vergun mij te moge-n eindigen met Uwe Majesteit -eerbiedig dank te zeggten voor de aan o-nze gemeente bewezen eer, en onze oprechte bed© en wenschen uit te spreken, dat God Uw Kro-on en troon zegen© en dat Hiji Uwe Majesteit en Haar Huis zegen© to-t iu lengte van dagen". II. M- de Koningin dankte voor deze woorden met de volgende rede Mijnheer de Burgemeester. Zoowel voor de woorden, door u z-ooeven tot ons ge richt, als voor de hartelijke ontvangst, welke ons van de zijde van Tholen's bur gerij is ten deel gevallen, betuig ik u mijn oprechten dank. Het is mij een groote voldoening, het grondgebied uwer ge meente onder meer gelukkige omstandig heden te betreden dan toen mijn bezoek in de eerste plaats het door den storm vloed zoo zwaar beproefde Oud-Vosmeer gold. Nog zijn er van u, die onder zorgen gebukt gaan, maar ook voor hen zal. ,daar ben ik van overtuigd, een betere tijd aan breken. De waterleiding, welke zoolang een uwer grootste wenschen was, 'is tot stand gekomen en van harte hoop ik, dat ook de verbinding van Tholen met den vasten wal binnen afzienbaren tijd zal worden verwezenlijkt. Mogen die twee be langrijke werken dan in ruime mate bij dragen tot den bloei dezer gemeente en voor heel het -eiland, waarvoor ik mijn beste .jvenschen uitspreek. Na deze officieel© ontvangst begaven de Hooige bezoekers zich op het bordes van het gemeentehuis, om de zanghulde van de schoolkinderen, die op! den Lin deboom stonden opgesteld, in ontvangst te nemen. Een afdruk van het te zin gen lied werd H.M., Z.K.H. den Prins en H.K.H- de Prins-es aangeboden doo-r Lein- tje de Jonge, Jo- Perestam, leerlingen der beide openbare scholen en Cornelia Schot Kd. van de bijzondere school. Na deze hulde werd weder in de auto's plaats g|enom-en en naar de Markt gere den, waar het muziekgezelschap en de zangivereenigingen, tijdens een rit rond de Markt, nogmaals het Zeeuwsch Volks lied de-den hooren. en de verschillend© vereenigingen waren opgesteld, o.a. de Tumvereeniging Olympia, wier leden den Ro-meinschen g|roet brachten. Na deze laatste huldeva,n de bevol king der gemeente Tholen, werd d© tocht voo-r het bezoek aan het eiland van dien naam voortgezet, en verliet de stoet langs de Oudolandsche poort de gemeente. Het .was te Tholen zeer druk. Langs de mo-o-ie, vruchtbar© akkers en de groen© weiden, de flinke hofsteden, werd het eerst gereden naar Poo-rtvliet, waar de loco-burgemeester, wethouder E. v. d. Slikke, do-o-r den commissaris der Koningin werd voorgesteld, en daarna zijn collega voorstelde. Ook hier zang van de kinderen, juichtonen van allen, die in de met vlaggen versierde straten waren opgesteld. Er was ook hier veel volk op de been. Van Po-ortvliet werd gereden naar den op 28 November i923 officieel door den commissaris der Koningin in gebruik ge stelden watertoren van de Thoolsche Wa terleidingmaatschappij. Hi-er was het de voorzitter van het bestuur, dhr Jhr J. van Vredenburch, wiens naam met eere boven den ingang van den toren wordt ge noemd, die ter begroeting aanwezig was terwijl zijn dochtertje en zoontje bloemen aanboden aan Koningin en Prinses. Hier werden ook voorgesteld 'de hoeren Hans- sens en Snijders, burgemeesters van St.- Annaland en Oud-Vosmeer. Tevens de loden van den Raad van Beheer der Thoolsche waterleiding, de heer Avé, secretaris en Waglho, directeur der wa terleiding. Na deze begroeting werd naar Scher- penisse gereden, waar het do loco-buB- gemeester, dhr Wi. L- Klos, was, 'die het eerst aan H.M. werd voorgesteld. Kof muziekgezelschap „Eendracht" en de zangyereeniging „O.B.K.", zongen hier een welkomstlied. Voor den verderen tocht te beschrijven, willen wij hier even melden, dat in alle plaatsen, die H.M- met een vluchtig be zoek vereerde en in de eerstkomende da- gjen nog vereeren. zal, voor do komst en na het vertrek feest werd gevierd. Het zou ons te ver voeren van doze feestvie ringen bijzonderheden te vermelden. Van Scherpeniss© dient nog te worden medegedeeld, dat daar het vaandel van het Kolveniersgjlde werd getoond, ge schonken door Marie van Nassau in 1594 en de zware zilveren vogel, die bij be grafenis van een der leden van het gilde wordt gelegd op de lijkkist. D© volgende gemeente wette werd be zocht was St. Maartensdijk, Waar bij het gemeentehuis werd uitgestapt en waar de burgemeester, dhr J. J. Polderman, in de raadzaal na de gebruikelijke voor stellingen H.M- als volgt toesprak: Majesteit, Koninklijke Hoogheden. Wij' danken God, dat Hiji in Zijne onuitspre kelijke goedheid en genade, ons hot groo te voorrecht heeft willen verleenen, om Uwe Majesteit en Hunne Koninklijke Hoogheden, den Prins der Nederlanden en Prinses Juliana, in deze gemeente, en wel in de Historische zaal eerbiediglijk te mogen ontvangen en begro-eten. Naast den Koninklijken en hoogs titels, vo-ert Uwe Majesteit nog het praedicaat van „Vrouwe van St Maartensdijk". Op de uitgestrekte en vruchtbare gionden onder het gebied dezer gemeente gelegen, en die bekend staan onder- den naam van Kroon Domein, vinden tal van nijver en hun brood, daartoe door Uwe Majesteit in staat gesteld. Bovendien bowijlst wel de verknochtheid der gem-eente aan Uwe Ma jesteit en aan het Doorluchtig Huis van Oranje, dat zijl in ©ere houdt do aan de wanden dezer zaal prijkende afbeeldingen van de Oranjevorsten en der Vorsten en Vorstinnen aan Uwer M&josteits Huis ver want. Onze bede is, dat de Hom-elsche Koo ning, Die altijd was met ons dierbaar Vaderland en het Oranjehuis, Uwe Ma- jesteit steeds blijve o-mriiigeii met Zijn liefelijke zegeningen. Deze bede geldt ook Hare Majesteit, Uwer Koninklijk© Moe der, Uwer Maj-esteits Ge-maal der Neder landen en Prinses Juliana, die zoo gaar ne door ons wordt genoemd: de Lelie van ons Vorstenhuis. Het zo-u het gemeentebestuur zoo dank baar stemmen, indien Uwe Majesteit kon goedvinden ,als aandenken te willen aan vaarden, een album, waarin de foto's van de schilderijen dezer zaal zijn opge nomen. Het moge tenslotte Uwe Majesteit en Hunnne Koninklijk© Hoogheden be hagen, ten bewijze van Haar bezo-ek, het register, dat speciaal vo-or de Koninklijke Familie is aangelegd, van Hare handtee- kening te will-cn voorzien. H. M. antwoordde als volgt: Mijnheer do Burgemeester. Het verheugt mij in de gelegenheid te zijn om tijdens mijn bezoek aan Zeeland ook in St.- Maartensdijk te vertoeven. Zulks te meer waar wij sedert oude tijden door per soonlijke banden verbonden zijn en mijl, zoowel uit uwe welkomstrede, waarvoor ik u dank zeg, als uit de hartelijke ont vangst ons door de bevolking bereid, zoo duidelijk blijkt, dat de verknocht heid immer door deze burgerij aan mijn huis betoond, tot op heden onverminderd is blijven voortleven. Gaarne wil ik vol doen aan uw verzoek een album te aan vaarden met afbeeldingen van deze oude raadszaal, hetwelk mij een schoone her innering zal blijven aan mijn bezoek aan uwe gemeente. Moge St.-Maartensdijk door de arbeidzaamheid zijner bevolking, waar op Gods zegen ruste, een tijdperk van ge luk en welvaart tegemoet gaan. Daarna zetten de Hooge Gasten hun handteekeningen in het door den Bur gemeester bedoelde register. Hieina werden de kortelings geleden gerestaureerde schilderijen een voor pen in oogcnscliouw genomen. Te St.-Maartensdijk was evenals te Scherpen isse heel de bevolking ter be groeting op straat en tot op de daken zaten de bewoners rond het plein voor het gemeentehuis om de Koningin toe te juichen en als uit één mond klon ken de volksliederen. Op het bordes van het fraaie raad huis werd tenslotte een zanghulde aan gehoord, waarna gereden werd naar de laatste te bezoeken gemeente van 't eiland, namelijk Stavcnisse. waar de Ho-o-gc Gas ten binnenreden do-o-r een eerepoort, voor stellende de hulde van den landbouw aan de Vorsten. Biji bet gemeentehuis werd de burgemeester, dhr A. F- Ilanssens aan Koningin en Prins voorgesteld en stelde hij de wethouders vo-or, terwijl ook hier blo-emen en zanghulde niet ontbra ken. Vo-or welkomstmuziek zorgde de Harmonievereeniging „Oranje" uit Ber gen o-p- Zo-om. Van het raadhuis werd naar den Pro vincialen steiger gereden, wette door de go-ede zorgen van de afdeeling van, „Schut- tevaer" toepasselijk en keurig was ver sierd. Aa;i den steiger lag Hr Ms „Hy- drograaf" gereed, welk vaartuig II.M- en de andere Hooge Gasten bij' hun tocht door Zeeland met zijn moeilijkheden op .verkeersgebied, over de Zeeuwsche stro-o men zal brengen. Te ongeveer 12 uur verliet de „Ilydro-graaf" den steiger on der luide toejuichingen van de aan de haven vei zamelde menigte. Van Stavenisse had de Hydrograaf koers gezet naar het eiland Schou wen, tijdens de vaart werd de lunch gebruikt en te twee uur kwam het vaar tuig met de Koninklijke Familie te Zie- rikzee aan. Aan de aanlegplaats werd de Konink lijke familie verwelkomd door den bur gemeester, den heer mr A. J. F. Fokker van Crayenstein van Rengerskerke en den Commandant van den Vrijwilligen Landstorm. Onderwijl „Kunst en Eer" het Wilhelmus speelde, werden bloemen aangeboden, waarna de Vrijwillige Land storm van Schouwen en Diuiveland werd geïnspecteerd. Bij den nu volgenden autotocht door een deel der gemeente, werd op 't Kraan plein het oplaten van een duizendtal postduiven, alle getooid met Oranje, bij gewoond, terwijl op dit plein tevens in oogenschouw kon worden genomen, het monument, dat is opgericht ter herinne ring aan dit Koninklijk bezoek en hetwelk bestaat uit een houten zuil op beton- voetstuk, aan beide zijden waarvan in een halven cirkel mooie banken staan en waarvoor een fraai bloemperk is aan gelegd. Het opschrift bestaat uit kope ren boutjes mot bolvormige koppen, die tegen eene kleine vergoeding, bestemd voor bestrijding der kosten, door de in woners in het monument zijn geslagen. Het opschrift luidt nu: Ter herinnering aan het bezoek van H. M. Koningin Wilhelmina, Z. K. II. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana 5 Augustus 1924. Van het Kraanplein werd gereden naar het Havenpark, waar in "een tent een 300-tal zangers en zangeressen een toe passelijke cantate ten gehoore brachten. Vervolgens werd naar het Stadhuis ge reden, waarvoor de Zierikzeesche bur gerwacht was opgesteld. In de Raadzaal nam de burgemeester het woord, die de Hooge Gasten wel kom heette namens den gemeenteraad en namens de ingezetenen. Reeds in oude kronieken, aldus Spr., vindt men vermeld, dat de ingezetenen van Zierik- zee zich kenmerkten door hare getrouw heid jegens hare Heeren en daaraan dan ken, dat in de middeleeuwen toon vele rampen de stad overkwamen, zij altijd voor „hare uitmuntende diensten en trouw op een bijzondere wijze door den Graaf geholpen zijn, en van vele loffelijke voor- deelen .^n vrijheden voorzien". Zierikzee was niet alle-en de 2e stad van Zeeland, maar ook de hoofdstad van Zeeland beoos ten de Schelde. Die vroegere heerlijkheid is vergaan. In de vorige eeuw waren nijver heid, visscherij en scheepvaart zoo goed als verdwenen. Daarbij kwam, dat er als 't ware een zeker noodlot op deze stad rustte en een aantal betrekkingen, die hier jaren en jaren waren geweest, naar elders werden verplaatst of opge heven, ik memoreer den Rijkswaterstaat, het IJkwezen, de Latijnscheschool, Com missaris van het loodswezen, Betaalmees ter, en nu nog onlangs de rechtbank en al wat daaronder ressorteerde. In de plaats daarvan kwam niets. Onze eenige hoop is nu nog gevestigd op een Kweek school voor Onderwijzers. De meeste gemeenten zouden onder deze als 't ware stelselmatige onttrek king van meerendeels welgestelde inwo ners zijn bezweken en afgedaald tot den rang van ville morte. Dat dit hier niet is gebeurd, dat Zierikzee gebleven is de mooiste stad van Zeeland, die gelijk Uwe Majesteit zich door eigen aanschou wing heeft kunnen overtuigen, een zeer welvarend uiterlijk heeft, is te danken aan de samenhoorigheid van Zierikzee en de buitengemeenten. Toen de huizen der families die hier eeuwen gewoond hadden en van de amb tenaren, wier betrekking hier opgeheven werd, door vertrek leegkwamen, zijn die niet gelijk elders vooral in kleinere plaatsen gebeurde, tot kleinere woningen omgebouwd, maar zijn de plaatsen der vertrekkenden ingenomen door andere families, die uit het land van Schou wen stamden cn de opengevallen plaatsen met eere weder hebben bezet. Daardoor is Zierikzee inderdaad het centrum ge worden van deze twee eilanden, nog meer dan het vroeger was, het centrum van een landbouwende bevolking, die in kunde en intellect wellicht de eerste is van Zeeland. Deze allen vereenigen zich in de bede, dat God U nog yele jaren moge geven om tot geluk van Nederland aan het hoofd der f e geering te staan. H. M. dankte ook voor deze welkoms woorden hartelijk. Na het verlaten van het Stadhuis werd over de Zuidwellebrug de gemeente ver laten, althans voor een paar uur, voor een tocht door Schouwen. Er Werd eerst gereden langs de zuidkust van het eiland. Do eerste halte was hierbii de los- en laadplaats Flauwes, Waar de burgemees ter van Kerkwerve, de heer O. J. Boo- gerd, met het gemeentebestuur zijn op wachting maakte. Even later werd halt gehouden bewesten de haven Schelhoek, waar het gemeentebestuur van Seroos- kerke met den burgemeester, den heer J. Schooft, hetzelfde deed. In de gemeente Burgh werd eveneens halt gehouden, en had door de bevolking ook een huldi ging plaats, terwijl het hier burgemees ter W. G. Boot was, die door den Com missaris der Koningin aan de Koningin en den Prins werd voorgesteld. Die volgende gemeente was Haamstede, waar ook de bevolking was saamge- stroomd om van hare aanhankelijkheid te doen blijken en waar de heer burge meester, de heer J. A. van Zuijen met het gemeentebestuur aanwezig was ter

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2