Mo 259 Dinsdag 5 Augustus 1924 18e Jaargang EERSTE BLAD. Buitenlui. Biaaeitai il Ie Proftak GREH0DINE5AU5 Kerknieuws. Onderwijs. Dit nummer bestaat uit twee bladen Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Go«s Tel.: Redactie no. It; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Ve Zeeuw Mt< nvui.tMfciMwaa ■WBiW*w^Ara«^atTOg^»MW«w.Ni ryi.ouw «iv.wrv». HULDIGING. In U, Vorstinne, eeren wij Uw Voorzaat, d'Eerste in de rij Uier kloeke geesten, ons van God Beschikt tot stuuriien van ons lot! Den Staatsman, die den feilen dwang Aan 't vrij geweten jarenlang Door domme dweepzucht opgelegd, Ontried, bestreed en 's menschen recht Op geestesvrijheid pleiten dorst, Spijt d'ongena van Spanje's vorst. Die 't land ontweken aan den Geus Een vaan verstrekte en een leus; Het offer van zijn aardsche goed Te groot niet achtte, en zijn bloed Gering rantsoen, zoo 't strekken mocht Tot prijs der Vrijheid, die hij zocht. Den Ridder, die te banger stond Gansch onverveerd den kamp bestond Met Spanje's weermacht, in gevaar Geschoold, een ijz'ren legerschaar, Met "ijz'rën hand gedrild, berucht Om moedwil, moord- en plunderzuchL Die, in 't pantsier van vast geloof In God, zijn schild, ten strijde stoof, Opdat het blanke staal beslecht' Aan wien de macht zij en het recht. En zoo hij ongeslagen week Uit bitt're noodzaak, aanstonds bleek Hij elders in 't geweer, en riep Te wapen, wie in lauwheid sliep, Tot feller weerstand, vaster hoop, Wien weifelzucht het hart besloop. Den Redder van zoo meen'ge steê, Bezwijkend onder oorlogswee, Die d'armen strekte, of Hij kwam, En 't duldloos leed een einde nam! En Hij, die met slechts luttel macht Te velde toog, Hij heeft volbracht, Wat hooploos scheen. Hij hief ons volk, Verheten worst'lend in den kolk Van argwaan, achterdocht en haat, Van burgertwist en van verraad, Op hooger plan. Het Vaderland Werd inzet van den strijd. Zijn hand Gaf stuur, zijn wijsheid schafte raad. Hij schiep het volk een eigen staat. Voor U, Vorstinne, buigen wij. Een volk zichzelf bewust en vrij Eerbiedig huldigend het hoofd! Gij hebt de Heere zij geloofd! Ons volk in onheilzwang'ren tijd En vreê bestuurd met wijs beleid! Wat door den Zwijger werd gewrocht, De natie, heeft Uw hand vermocht Te hoeden, naar des Zwijgers aard! Gij, Landsvrouw, zijt dien Vader waard! 1 Aug. '24. J. VREEKEN. ■IWMWIMl Voor Vllssïngen en Arrremuiden. In dank ontvangen van de fam. K. te Kamperland f 4. Van J. van A. te Dom burg opbrengst collecte door de leden der Chr. Zangver-eeniging „Looft den Heere" aldaar f25. Bezorgd aan ons bu reau f 1Totaal f 30. BERICHT. In verband mfet het Koninklijk bezoek aan Zuid-Beveland zal ons Blad Donder dag a.s. vroeger dan gewoonlijk ver schijnen. Berichten en advertenfiën, welke na 10 uur v.mi inkomen, kunnen dien dag niet meer werden opgenomen. Weer een lersche kwestie. Het optimisme, dat Zaterdag ten aan zien der lersche grenskwestie aan den dag werd gelegd, is niet gewettigd. De crisis is nog niet overwonnen. Dc premier zal in het lagerhuis een verklaring afleggen en nadat er vragen gesteld zijn zal de minister van kolo niën een wetsontwerp dienaangaande in dienen. De regeering wil tot dezen, wetgeven- den maatregel onmiddellijk ovérgaan, of schoon een politieke crisis van den eer sten rang het gevolg er van kan zijn, daar het ontwerp in het lagerhuis op krachtig verzet van de conservatieven zal stuiten en door het hoogerhuis wellicht verworpen zal worden. De regeering zal in dit geval tot ontbinding van het lager huis overgaan, waardoor evenwel de meer derheid in het hoogerhuis geen veran dering zal ondergaan. De eenige uitweg zal dus zijn, dat een zoo groot mogelijk aantal liberale en labourpeers wordt be noemd, dat de regeering ook in het hoo gerhuis op een meerderheid voor haar ontwerp zal kunnen rekenen. Te Belfast heerscht groote spanning. De Belfast „Telegraph" schrijft: Indien de Britsche regeering haar krankzinnig en schandelijk plan doorvoert, is de burger oorlog onvermijdelijk. Het lersche grensvraagstuk is in zoo verre in een nieuw stadium gekomen, dat, Thomas, minister van koloniën, naar hij in het Lagerhuis mededeelde gisteren naar Ierland zou vertrekken, teneinde een onderhoud met Gosgrave te hebben. Ilij hoopt Woensdag te Londen terug te kee- ren. Deze mededeeling komt neer op een verklaring, dat het in uitzicht gestelde, wetsvoorstel om tegen den wil van Ulster alsnog over te gaan tot wetgeving ter oplossing van het grensgeschil, onmoge lijk wordt voor einde October en dat zelfs het indienen van een wetsvoorstel dien aangaande voor het reces onmogelijk is. Naar Londen. Dfe Duitsche delegatie is gistermorgen ongemerkt uit Berlijn vertrokken. Uur en station van vertrek waren geheim gehou den, zoodat er geen enkele demonstra tie plaats had. Het Dluitsche volk volgt zijn vertegenwoordigers met groote span ning, en, ofschoon het haast niet gelooven kan aan een mislukking van de onder handelingen, ontveinst het zich toch niet den ernstigen aard van de moeilijkheden, die overwonnen moeten worden. Men is het er in Herlijn vrijwel over eens, dat de Duitsche afgevaardigden de Londensche besluiten niet onderteekenen. zooals deze op 't oogenblik luiden. Korte berichten. Aan het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken is officieel bevesti ging ontvangen van het bericht, dat me vrouw Rosalie Evans, de weduwe van den Engelschen president van de Lon densche Bank of Mexico, Zaterdag ver moord is, toen zij naar haar boerderij te rugreed, welke zij eenigen tijd geleden ge heel alleen had verdedigd tegen een in val van bandieten, die dat gedeelte van Mexico onveilig maken. Het was gisteren tien jaar geleden, dat de Duitschers de Belgische neutrali teit schonden en om half 10 uur 's moj- gens het land binnenvielen. Dit feit werd in veel steden en dorpen in België her dacht door gedurende een minuut alle werk stil te leggen, door het luiden van klokken, he.t gillen der stoomfluiten van locomotieven en fabrieken en het lossen van kanonschoten. Tengevolge van het springen van een band is op den weg van Leuven naar Brussel ,een auto tegen een boom gereden. Twee der inzittenden w'aren op slag dood, een derde werd zw!aar geWond. Het hof van assiezen van West- Vlaand eren heeft vonnis gewézen in de zaak van de „bende der monnikskappen" die in Vlaanderen in de Fransche grens streek zoovele misdaden op haar geweten heeft. De jury heeft over alle beklaag den op één na het schuldig uitgesproken. Lenoir, beschuldigd van diefstal en moord kreeg 20 jaar dwangarbeid, Lagaste, w'e- gens diefstal en medeplichtigheid aan moord 9 jaar eenzame opsluiting. Die an deren werden veroordeeld tot straffen, loopende van 1 jaar gevangenisstraf tot 20 jaar dwangarbeid. Dje Fransche minister van openbare werken heeft mevrouwl Vogel benoemd tot attaché bij zijn kabinet. Dit is waar schijnlijk de eerste maal dat in Frank rijk een vrouw tot een dergelijken post wordt benoemd. Allerlei. Naar wij uit de beste bron vernemen, zal het wetsontwerp tot wijziging van de Forensenbelasting een. dezer dagen bij de Staten Generaal worden ingediend. (Msb.) Door Ged. Staten is benoemd pis deskundige tot schatting der pachtwaarde van de gronden in de calajn. polders Ser Lippens en Nieuw Othenie de heer O Ysebaert te St Jansteen. Goes. Namens de Koningin is bij het Bestuur van de Vereeniging tot bevorde ring van Vreemdelingenverkeer op Zuid en Noord-Beveland bericht ingekomen, dat Hare Majesteit zeer gaarne het Zuid-Beve- landsch costuum voor de Prinses zal aan vaarden en zeer gevoelig is voor deze aan bieding. De Koningin zal op Donderdag 7 Augustus, des namiddags twee uur, in den Koninklijken trein te 's-Heer Arends- kerke, gaarne de jeugdige boerinnen, 'die het costuum vervaardigden, ontvangen, teneinde de Prinses behulpzaam te zijn bij het kleeden. Vanaf 's-Heer-Arendskerke zal de Prin ses zich dus vertoonen in Zuid-Beve land sch costuum. j Costuum en gouden en zilveren sie raden zijn tentoongesteld in het Bureau van Vreemdelingenverkeer, Magdalena- slraat. Betreffende de opstelling van den lichtstoet op Donderdag a.s. vernemen wijl, dat deze geschieden zal te 9 uur bij 't Station. Deelnemers moeten zich langs de De Ruyterlaan en Parallelweg naar 't Station begeven. De lichten mogen eerst om 9 uur worden aangestoken als de opstelling gereed is. De twee muziek korpsen begeleiden den stoet. De stoet pauzeert een klein oogenblik op de Kade voor 'tweer aansteken der uitgebrande lichten. Voor de goede orde wordt 't pu bliek beleefd en dringend verzocht niet met den stoet mee te loopen en vooral bij 't pauzeeren niet op te dringen. 'Men verzekert ons, dat vooral bij gunstig weer deze stoet een schitterend effect zal maken en gedachtig aan den stoet van 't vorige jaar ook deze een keu rig slotnummer van 't feest zal zijn. De route welke zal worden gevolgd is: Station, Terwelstraat, Wilhelminastraat, Blaauwbeenstraat, Picardstraat, Voorstad, Ganzepoortstraat, Klokstraat, Lange Kerk straat, Groote Markt O.Z., N.Z. en W.Z., Korte Kerkstraat, Singelstraat, Zuster straat, Wijngaardstraat, Vlasmarkt, Water straat, Beestenmarkt, Nieuwstraat, 's H. Hendrikskinderenstraat, Kleine Kade, Brug, Groote Kade, Pauze. Koningstraat, Opril, Gr. Markt N.Z., Lombardstraat, Vischmarkt, Lange Vorststraat, Klokstraat, Kreukelmarkt, Boud. de Wittestraat, Spie gelstraat, Wijngaardstraat, Zusterstraat, Singelstraat, Korte Kerkstraat, Markt, al waar de stoet wordt ontbonden, nadat eerst door de jury den uitslag zal worden bekend gemaakt. Heden lagen bij de firma B. Quist, Lange Kerkstraat, de prijzen, door een groot aantal neringdoenden geschonken, geëtaleerd. Ring rij de rij. De deelnemende pa ren moeten Donderdag uiterlijk ran!. 1 uur aanwezig zijn in Café „Tivoli", Stations plein. Te uiterlijk half twee zal de stoet in de juiste volgorde moeten zijn opge steld, en wordt, onder begeleiding van muziek, een rondgang door de stad ge maakt. Uiterlijk te half drie neemt het ringrijden oip: het Rimmelandplein een aanvang. Te half vijf zal het ringrijden een einde nemen en wordt de komst der Ko ningin afgewacht. Zoodra de Koningin opi het Rimmelandplein is aangekomen, wor den nog enkele ronden gereden. Na ver trek van de Koningin rijden de phren in de oorspronkelijke volgorde, met uitzon dering van het winnende paar, da,t aan het hoofd komt, naar de Lange Kerk straat en wachten daar de komst van Hare Majesteit op het Stadhuis af. Zoo dra daartoe het sein wordt gegeven, rijden de paren langs het Stadhuis. Bij het bor des gekomen, stapt het winnend paar uit en ontvangt uit handen van de Konin gin den wisselbeker Na afloop van deze plechtigheid rijdt de stoet langs de Korte Kerkstraat naar het Kerkplein. Te half negen worden de paren (in Zuid-Revep landsch costuum) verwacht in de Schouw burgzaal van het „Schuttershof", alwaar de uitreiking der prijzen zal plaats vinden. Wolfcartsdijk. Donderdagmiddag om ongeveer half een zal H. M. de Koningin ons dorp bezoeken. Op 't Veer zal Zij begroet worden door den Vrijw. Land storm, daarna zal Zij rijden langs Veer- weg en Papeweg tot in de Dorpsstraat. Op het schoolplein zullen alle school kinderen der drie scholen Haar een hul digingslied toezingen. Afgevaardigden van kerken en vereenigingen zijn uitgenoodigd daarbij tegenwoordig te zijn. Colijnsplaiat. Vrijdag had een verga dering plaats van ingelanden van den Oud Noord-Bevelandpolder. Ingekomen was een verzoek van den Nieuw-Noord- bevelandpolder tot verharding van: a. de aardebaan over den binnenberm van den Emelissendijk van af den Nieu wen weg in Oostelijke richting tot den achterhofdam van „Zuidvliet" en ver der tot den kop van den oprit aldaar; b. de aardebaan over de kruin van den Emelissendijk vanaf den kop van den oprit bij de hofstede bewoond door den heer De Feijter in Oostelijke richting tot den kop van den oprit bij de streek Emelisse, lang 360 M. Dit verzoek werd ingewilligd op voor waarde, dat nieuw Noord-Beveland de helft van de kosten zal dragen. Deze kosten mogen voor iederen polder afzon derlijk bedragen f852.03. Op de aanbe velingslijst voor gezworene (vac.-I. P. v. d. Weele, werden geplaatst als le can didaat N. M. Tazelaar; 2e candidaat J. de Regt Mz., 3e candidaat J. F. Dees. De pensioensgrondslag voor den ontvan ger-griffier werd vastgesteld op f 1000 (M. 0.) Rittlïem. Dje collecte roor het steun fonds mobilisatieherdenking heeft opge- bracht f 20.381/2 en die voor de nage laten betrekkingen der op 18 Juli omge komen visschers heeft opgebracht f 183.75. (Belangeloos bericht). ARNEMUIDEN. Maandagavond vergaderde de Raad. De voorz. opent de vergadering waarbij 'hij' de ramp herdenkt, welke de visschersvlooL op 18 Juli lieeft getroffen. De lijken van de vijf omgekomenen uit deze ge meente zijn nu alle aangespoeld. Met dank baarheid constateerde spreker dat voor de nagelaten betrekkingen belangrijke giften zijn binnengekomen. Hierna wordt do door B. en W. opgemaakte begrooting voor 1925 aan den Raad aan geboden, welke b(j de raadsleden zal worden rondgezonden. De voordracht voor de be noeming van zetters wegens periodieke af treding van dhrn D. Kousemaker en J. K. Crucq, wordt als volgt opgemaakt, le. D. Kousemaker, 2e. J. K. Crucq, 3e. C. van Waarde, 4e. C. Oreel, die respectievelijk 7, 6, 6, 6 stemmen verkregen. Door de heer A. Schuit wordt namens de oommissie rap port .uitgebracht over de gemeenterekening 1923. Er zijn geen op- of aanmerkingen, zoodat ze voorloopig wordt vastgesteld in ontvang op f 85946.67s en in uitgaaf op f 80213.38, alzoo met een goed slot van f 5733.29s, waarvan yregens achterstallige uit gaven voor 1.923 is afgeschreven op de be grooting voor 1924 een bedrag van f 1401, zoodat het werkelijk goed slot bedraagt f 4332.29s. De secretaris ontvangt dank voor gegeven inlichtingen. In behandeling komt daarna een verzoek van de vereeniging Schuttevaar tot verlaging van havengelden. Het desbetreffend afwijzend voorstel van B. en Wj. wordt met. a. s. aangenomen. Bij de rondvraag merkt dhr Puijpe nog op, dat op eene conferentie met dhr In specteur van het L. O. is gebleken, dat de school te Kleverskerke, indien de opheffing daarvan' niet goedgekeurd wordt, een nogal belangrijke uitgaaf voor buitengewoon onder hond zal vorderen. Spr. vraagt, of hiertoe geen bedrag aan de begrooting 1925 dient te worden toegevoegd. Na eenige 'besprekingen is men algemeen van oordeel de beslissing omtrent de opheffing af te moeten wachten, of althans te wachten tot hij de behandeling der begrooting voor 1925. Dhr Janse vraagt of de beslissing omtrent de al- of niet goed keuring der opheffing spoedig 'kan verwacht worden en of reeds voor tijdelijke waarneming der betrekking is gezorgd. De voorzitter zegt dat de beslissing nog wel eenigen tijd op zich zal laten wachten, doch dat omtrent de tijdelijke waarneming reeds met den In specteur van het L. O. is geconfereerd. Dhr Puijpe zegt dat het getal leerlingen thans maar 11 meer bedraagt en dat er één van die elf is, die van de vijf dagen in de week er slechts twee de school bezoekt. De heer Janse verzoekt den voorzitter om de lindehoomen te Kleverskerke te laten snoeien. De voorz. zegt dat dit binnen enkele dagen zal plaats hebben. Verder vraagt de heer Janse, om de huurders van het gras op de zijkanten der wegen te verplichten om dit te verwijderen daar dit bij' nat weer zeer onaangenaam is voor het verkeer. De voorzitter zegt 'hiervoor te zullen zorgdragen. Ook informeert dhr Janse nog, of de spuit te Kleverskerke reeds is schoongemaakt, want dit Rad de vorige week sinds de beproeving nog niet plaats gehad. De voorzitter zegt, dat dit reeds lang gebeurd had moeten zijn en zal Peek er zoo spoedig mogelijk over onderhouden. Dhr van Eenennaam vraagt, of de termijn voor dhr Crucq tot herstelling van het straatje in de Noordstraat reeds verstreken is. Dhr Crucq zegt, dat hij het pad zal in orde brengen, doch dat dit wegens drukte drukke werkzaamheden eenigen tijd is uit gesteld geworden. Verder vraagt dhr van Eenennaam, of de voorz. er een bijzondere reden toe heeft gehad om het publiek bij de begrafenis der visschers van d ebegraaf- plaats af te honden, waarop de voorz. ant woordt, dat dit een gevolg geweest is van een misverstand, daar enkel bedoeld was om de kinderen te weren. Dhr Crucq dringt er op aan dat de op kaai aanwezige steen voor den Rijksweg daarvan zoo mogelijk ten spoedigste wordt weggevoerd met het oog qp de ruimte. De voorzitter zegt, dat getracht zal worden aan dit verlangen te voldoen. Dhr Schuit maakt de Opmerking, dat vooral 's Zondags de kin deren de begraafplaats bezigen voor speel plaats wat spr. zoui willen tegengaan. De voorzitter zegt, de politie hiertoe opdracht te zullen geven. Hierna sluiting. Oosthurg. Dloor zekere T„ oud: 77 jaar, een zeer berucht individu, dat reeds het grootste gedeelte van zijn leven in de gevangenis doorbracht, is Zaterdagavond in een vlaag van waanzin een poging tot moord gepleegd op zijne, zoo goed als blinde vrouw, door haar met een hamer op het hoofd te slaan, waardoor zij een ernstige hoofdwonde bekwam en hare opname in het ziekenhuis noodza kelijk was. T. is door de marechaussee VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers i fO.Oi Prijs der A d v er te n t i n: 1_4 regels f 1.20, elke regel meer 30 «I, Bij abonnement belangrijke korting- -Tt een pakje in üsd&rpa^e rTat AmdndeltjespudcfiSh die een onderzoek instellen, in arrest; genomen. Doordat de hamer van de steel vloog is de vrouw slechts licht gewond. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Dinteloord P. J. Steenbeek te Bergambacht. Bedankt voor Huizen door B. Batelaan te Zeist. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor IJmuiden door K. Groen te Zwijndrecht. Ds M. Koomaas. t Zaterdag is te Iloogeveen overleden Ds M. Koomahs, Chr. Geref. pred. aldaar. Ds Koomans diende ach tereenvolgens de gemeenlen Zwolle (1903), Sneek (1908), Kornhorn (1913), en Hoogevees (1 Juli 1923) De. overledene bereikte den leeftijd van 51 jaar. Geref. Kerken. Beroepen te Reitsum S. de Vries te Ambt- Vollenhove. Bedankt voor Bierum E. C. van der LaaM te Lollum; voor Raard door K. Prins te Niezijl; voor Beetgum door IJ. R. Pel te Stadskanaal. Geslaagd voor Staatsexamen tot toe lating aan de Universiteit dhr L. Nijkj voor Boekhouden M. O. de heeren A. Klaasse te Amsterdam, W. Klomp te Des Haag, II. L. Drost te Hilversum en C. de Jager te Amsterdam; voor ex. Nijverheids onderwijs, acte N. k, dhr H. J. Blokpoel te Neuzen; voor ex. Fransch L. O. dhr. L. Jonk te Stavenisse en mej. E. Z. J. Leijnse te Rotterdam; voor Engelsch L. O. mej. G. M. Dekker te Amsterdam en dhrn W. A. v. d. Dool te Goes, F. J. A. Ross te Den Haag en P. Tazelaar te Vlissingen. Serooskerke (Sch.). De heer G. J. Ba- rentsen, sedert 15 Mei 1888 hoofd der school alhier, heeft als zoodanig tegen 1 Nov. a.s. ontslag aangevraagd. Van de Chr. U. L. O.-school te Vlis singen slaagden 13 van de 14 candidates voor het M. U. L. O.-diploma. Geslaagd te Roosendaal yoor Mer- euriusdiploma Boekhouden de heer J< Meijers te 's-Heer Hendrikskinderen. Bij Kon, Besluit is wederom tijde lijk benoemd tot leerares aan de R.H.B-S. te Zierikzee mej. A- G- G. Oudemans es is benoemd tot leeraar aan da R.H.B-S, te Bergen opi Zoom dhr H. Zandvoord thans te Runneren d. - Eenoemd aan de met 16 October te openen school voor Chr. Volksonderwijjst te Barend recht dhr M. R. Nijfese van Drie wegen, oud-leerling Chr. Kweekschool te Middelburg. 1 Geslaagd te Breda voor het mulo- examen (B) A. Mol te Oudenbosch. Goes. Het voorloopig Comité tot verkrij ging vas een litterair-economi sche afdeeling aan de R. H. B. S. alhier had tegen gisteravond in het Schut tershof ouders van leerlingen, hoofden van scholen, burgemeesters en wethou ders van de gemeenten op Z.- en N.- Beveland ter vergadering bijeengeroepen. De niet druk bezochte vergadering werd geopend door den voorzitter van het Co mité, den heer Joh. Pilaar, die een zake lijke, duidelijke uiteenzetting gaf van het doel dezer vergadering. Waar in het ar tikel van den heer Z. indertijd in ons blad de beteekenis van een litterair-eco- nomische afd. aas een R.H.B.S. is aan gegeven, meenen wij nu met het vol gende te kunnen volstaan. Het onderwijs op de Hoogere Burger scholen met ,5-jarigen cursus heeft een overwegend wiskundig-natuurkundig ka rakter gekregen, welk karakter vooral sterk op den voorgrond treedt in de hoog ste twee leerjaren. Dientengevolge komt het voor, dat leer lingen met voldoende intellectueele be gaafdheid, doch wier aanleg in andere richting wijst, dit onderwijs in de hoog ste klassen niet of slechts met moeite kunnen volgen of van school worden genomen. Zij die zoo breed mogelijk voorbereid willen zijn voor het volle maatschappelijk leven zullen meer onderwijs in vreemde

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1