Kerknieuws. Onderwijs. f&raengd Kieiws. 's-Gravenpolder. Vrijdagmorgen vergas derde de gemeenteraad voltallig. De na talen werden eenigszins gewijzigd goedge keurd. Yan de gezondheidscommissie is bericht ingekomen, dat over 1923 moet betaald worden f 47,95. Ben afscheids brief van dhr Pattist, Insp, L- O- Een schrijven, dat voor de R. II. R. S- te Goes f 999,16 betaald moet worden. Van Ged. Staten, dat zijl geen tusschehkomst weri- schen te verleenen in het geschil tus- schen de meerderheid van den raad en dhr Verhuist, wat betreft het geld voor agitatie der oudercommissie tegen de wij ziging der wet L. O- Thans kwam in be spreking geldleening voor straatverbete ring. Dhr Joziasse vraagt inlichting over de oplplositie, die vroeger altijd bestond tegen straatverbetering. Hij betreurt een dergelijke politiek. Nu de straat nog niets slechter is, nu zijn die zelfden er allen voor en nu kost het ongeveer f 600 meer. Weth. Schouten zegt, tot andere gedachten te zijn gekomen en vooral ook door de leening voor de dhr. School kan het hem niet meer schelen of 's Gravenpolder in de schuld raakt. Dhr Joziasse apprecieert het, dat weth. Schouten tot andere ge dachten is gekomen. D|e rest volgt wel. Br wordt nu besloten f 1000 te leenen, af te lossen in 2 jaar. Op de voordracht voor zetters worden geplaatst Wl West- veer en O. Felius. Wijziging heeft plaats in de verordening tot het hebben en leg gen van stoepen. Dhr Joziasse vraagt, of in een vorige vergadering de gemeente raad recht had geld te eischen voor een stoep, er was nog geen verordening op'. Verhulst vraagt, hoe het komt, dat die veranderd moet worden, wijl er nog nooit ieen bestond. Voor leges op jachtakten zal thans geheven worden f6, f3, f2 en f 1. De gemeenterekening wordt aange boden in ontvangst f 41460,80, en in uilgaaf f 39,472,92." Saldo f 1987,88- Weth. Schouten wijst op een paar onjuistheden in de rekening; hij heeft ze ook Donder dagavond pas gezien. Verhuist vraagt, waar zulk een groot overschot vandaan komt. In de vergadering in September is namens B. en Wl- hier gezegd, dat de rekening zou sluiten met een nadeelig slot van f2000. Hij heeft destijds na dit (gezegde (zie de notulen van die verga dering) slechts zijn stem gegeven om f4000 meer te leenen. Dit was niet noo- dig geweest. Dhr Joziasse wijst er op1, dat hier steeds door weth. Schouten be weerd is, dat er van dit jaar niets zou te recht komen; er deugde van die fac tor 0.6 niets. Doch nu blijkt het toch, dat het niet zoo slecht was. De weth. .wijzen er op^ dat een bedrag van f 1700 voor macadam niet is uitgegeven. Dlhr Verhulst zegt, dan blijft er nog een kleine Ï300 over. Weth. Schouten wijst ook nog bp rekeningen, die ingekomen zijn. Doch het blijkt, dat de rekening niet zoo ge draaid kan worden, dat er f2000 te kort is. D|e rekening van het Rurg. Armbestuur wordt aangeboden met oen ontvangst van f22.679,94; uitgaaf f 18.603,40V2; batig saldo f 4076,5372. Die begrooting van het zelfde middel tot een bedrag van f 13.479,09V2, met een post onvoorzien groot f 1435,42V2. Voor beide worden 'commissies benoemd tot het nazien. Rij de rondvraag doet de voorz. enkele mededeelingen over het bezoek van H.M. de Koningin, waaruit blijkt, dat de ont vangst in 's Gravenpolder waardig zal zijn. Dhr Joziasse bespreekt do voormiddag- vergadering. Verhulst deelt aan den Raad mede, dat, nu blijkt dat Ged. Staten geen tasschenkomst willen verleenen, hij er ernstig over denkt om zich op de Kroon te beroepen. Hij kan er zich niet bij neer leggen, dat uit de gemeentekas dit socia listisch ageeren betaald wordt. De beide .weth. beweren daarom geen socialisten te zijn, al hebben ze daaraan meegedaan. Verhuist zegt: dit heb ik ook niet beweerd doch de wijze van ageeren van die ouder commissie was socialistisch. Die ouder- commissie ging haar bevoegdheid geheel ien al te buiten. Daarna sluiting. Waarde. D(e collecte voor de slacht offers van de stormramp op 18 Juli j.i. VlissingenArnemuiden heeft alhier op gebracht f202.45. (Belangeloos bericht.1 Zaterdagmiddag werd het woonhuis van dhr A. Mol door het onweder ge troffen. Er werd echter geen brand ver oorzaakt. Alleen werden een aantal dak pannen verbrijzeld en een stuk van den schoorsteen geslagen. Schore. Met ingang van heden is dhr W. Rijn Clz. werkzaam gesteld ter secre tarie dezer gemeente. Wemeldinge. Voor het examen van kommies bij de Rijks directe belastingen zijn geslaagd Hoogstrate Jz. en F. iWabeke Ez. Eerstgenoemde wordt met ingang van 1 Sept. a.s. aangesteld en is hem de gemeente Koewacht als stand plaats aangewezen. Zaterdag slaagde voor den oplei dingscursus aan de model Politieschool te Hilversum dhr Arn. Hoogstrate Jz.. alhier. lerseke. Tijdens het korte maar hevige onweder, dat Zaterdagavond boven onze 'gemeente woedde, sloeg de bliksem in het huis, bewoond door C. "Boone, lie Schotte. Eenige schade werd veroorzaakt. Persoonlijk onheil overkwam de bewoners niet. De Zondagsschoolvereeniging „Eben- Haëzer" in het bezit van een eigen flink gebouw, heeft nu de koe bij de horens gevat en gaat een bewaarschool op iChr. grondslag oprichten. De benoeming van een hoofd zal een dezer dagen plaats heb ben en de opening zal, indien eenigszins kan, met 1 Sept. a.s* geschieden (zulks zal nog afhangen van eenige verbou wingen aan de zaal). Katten tfijke. In de Vrijdag gehouden raadsvergadering werd de gemeentereke ning voorloopig vastgesteld op f 41742,761/9 ontv. en f 39259,301/2 uitg., goed slot f2483.46. De voordracht van zetters werd opgemaakt en daarop ge plaatst: 1. Wl van de Linde, 2. M. van der Weele, 3. P. M. van den Broecke, 4. Joh. van Kleunen. Tot ambtenaar van den Burg. stand werd benoemd dhr L. Kranenburg. Besloten eventueel te veel kasgeld te beleggen bij de Coöperatieve Boerenleenbank te Wemeldinge. Voor de bewaarschool te Wilhelminadorp werd besloten speelgoed aan te koopen. Opbrengst collecte ramp Arnemui denVlissingen bedroeg te Kattendijke f 126.50. Te Wilhelminadorp wordt nog gecollecteerd. Si Laurens. De inzameling voor de na gelaten betrekkingen van de omgekomen visschers heeft alhier opgebracht de som van f285.47. Grijpskerke De collecte voor het co mité voor inzameling voor de weduwen en weezen van de Arnemuidsche en Vlis- singsche visschers heeft opgebracht f291.45. Domburg. De op initiatief van den bur gemeester gehouden collecte voor de slachtoffers van de visschersramp heeft tot heden de mooie som opgebracht van ruim f1300 met inbegrip van ruim flOO, door eenige „ongeduldigen", die de lijsten niet konden afwachten, direct opgezonden. Het comité ter herdenking der mo bilisatie alhier, bestaat uit de heeren L. J. van Voorthuijsen, burgemeester, voor zitter; P. J. Elout, wethouder; Drs H. J. Hak, Ned. Herv. Predikant; J. W. Schuurman, gemeentesecretaris en P. van Sluijs, wethouder. De mobilisatie is hier herdacht in de godsdienstoefeningen van verleden Zondag, verder door 't vlaggen van de openbare gebouwen, klokluiden op 31 Juli, het houden eener collecte met lijst en bus en den verkoop van prentbriefkaar ten door Diomburgsche kinderen. Oostkapelle. Zaterdagavond, tijdens het korte, maar hevige onweder, sloeg de bliksem in het dak van de Ned. Herv. Kerk. Enkele leien en kaikbrokken wer den losgeslagen. Opbrengst Collecte, gehouden op1 31 Juli voor het Mobilisatiefonds f 70,50. (Belangloos). Nieuw en St. Joosland. De collecte al hier voor de nagelaten betrekkingen der visschers Vlissingen-Arnernuiden heeft op gebracht 1184,20. (Belangeloos bericht.) Westkapelle. In de raadsvergadering van Vrijdag waren allen tegenwoordig. Aan Ste- fanus Gabriëlse en Wed. N. Minderhoud werd voor een half jaar afschrijving ver leend van hondenbelasting. Van den Di recteur der R. H. B. S. te Middelburg was bericht ontvangen, ingevolge een schrijven van B. en W., dat de bijdrage van de gemeente Westkapelle voor een leerling aan de R. H. B. S. te Middel burg over 1923 a f257.82 over 4 maan den abusief zal berekend zijn, over een vol jaar. Naar aanleiding hiervan is te rugbetaling aangevraagd van het te veel gestorte bedrag. Die begrooting van den Vleeschkeuringsdienst Kring Oostkapelle werd voor kennisgeving aangenomen. Na breedvoerige bespreking werd besloten aan J. Brasser Bz. bouwvergunning te verleenen, nadat door Brasser een over eenkomst, gesteld door B. en W. wordt aangenomen tot toelating om buizen te leggen onder een gedeeltevan de nieuw te bouwen woning zonder nadeelig te zijn voor die woning. Op de voordracht van het College voor zetters worden ge plaatst Lein Cijsouw en Andr. Dekker, Huib. Cijsouw en H. de Kam. Vervolgens werd de gemeenterekening 1923 aange boden. Zij geeft aan ontvangsten f 50470.291/2, uitgaven f43675.26, goed slot f 6795.031/2. Van dit goed slot is reeds over f 3700 beschikt in dienst 1924. Die commissie tot nazien der reke ning bestaat uit de heeren K. Minder houd, Hendrik Cijsouw en H. 'de Kam. Nu komt aan de orde benoeming help sters nuttige handwerken. Er zijn twee sollicitaties ingekomen, t.w. van Dina Willemina den Hollander en Willemina Simonse. De voorzitter deelde mee, dat, in overleg met het Hoofd der 0. L. School besloten is, slechts 1 aan te stellen en niet twee, zooals thans nog is. D'hr II. de Kam zeide, dat na de vorige verga dering hem gebleken is, dat geen help sters meer moeten worden aangesteld on maakt een voorstel er geen te benoemen, teneinde daardoor te bezuinigen en geen lasten op zich nemen, wat niet verplich tend is. D|hr Huibregtse betreurt, dat er slechts 1 zal komeu, wat ten nadeele komt voor het onderwijs en stelt voor er twee te benoemen. Hendrik Cijsouw heeft ook vernomen, dat het niet ver plichtend is helpsters te nemen, doch zal toch voorstemmen voor hulp, daar het onderwijs te veel zou lijden en hem dit niet gewenscht voorkomt. Het voor- stel-Huibregtse werd verworpen met 4 stemmen. Het voorstel-B, en W. wordt aangenomen '6 voor en 1 tegen, H. de Kam. Alsnu wordt benoemd met 5 stem men mej. Dt. W. den Hollander en 2 blanco met jngang van 1 Sept. a.s. Bij de rondvraag wordt door Huibregtse ge vraagd, of permissie is verleend om met ';en lijst te gaan voor Johanna Minder houd, bewaarschoolonderwijzeres alhier. De voorzitter antwoordt, dat Ds Reus wel is geweest, doch hij geen permissie moest geven, aangezien het niet voor één persoon was, doch wel voor een zaak als contribuant. En moest hij per missie hiervoor hebben zou spr. het ge daan hebbea, aangezien de zaak van veel belang is voor de gemeente. Dhr Louwerse vestigt de aandacht op het bord voor maximum snelheid voor motorrijtuigen enz., daar het onleesbaar is. De voorzitter zegt toe, dit spoedig te zullen laten verven. Huib. Cijsouw vraagt voor betere verlichting achterom den weg, daar dit door de commissie van de verlichting op een voordeelige manier zal worden aangebracht. B. en Wl worden machtiging verleend een lan taarn te verplaatsen of één bij te voegen, wat het beste uitkomt. Thoten. Zaterdagavond is tijdens een hevig onweder onder deze gemeente de bliksem geslagen in een landbouwschuur van de gebroeders Burgers, welke tot den grond toe is afgebrand. Het woonhuis wat onmiddellijk daaraan grenst is ge spaard gebleven. Even voor het onweder is het vee Wat in de schuur aanwezig was, naar de weide gebracht. Verzekering dekt de schade. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wierden H. J. van Lok horst te Bennekom; te Aalburg en Heesbeen P. Kruijt te Nieuwe Tonge. Geref. Kerken. Tweetal te St. Laurens F. A. den Boeft te Kruiningen en A. Scheele te Kapelle-Biezelinge. Beroepen te Schoondijke H. M. Ploe ger, cand. te Amsterdam. Aangenomen naar Opeinde-Nijega door J. Duiven te Meeden; naar Workum door E. C. v. d. Laan te Lollum. Bedankt voor Grijpskerke door W. H. van der Vegt te Drachtster Compagnie. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Harlingen R. E. Sluiter te Assen; te Sneek J. Hovius, cand. te Kornhom. Emeritaat dr Gunning. Zon dagmiddag deelde dr Gunning aan zijn gemeente te Serooskerke mede, dat hij, na lang aarzelen en uitstellen, besloten heeft tegen 1 Nov. eervol emeritaat te vragen. Hoewel er een hiaat in zijn Evangeliedienst kwam door zijn aanvaar ding van het directeurschap van het Haarlemsche diakonessenhuis, is het nu 44 jaren geleden dat Dr G. de Ev.bed. aan vaardde, en hij voelt nu de lasten des ouderdoms komen. Vooral het 2 maal preeken eiken Zondag, vaak nog met de vermoeienis aan het rijden naar de vacante gemeenten verbonden, de verre afstanden bij huisbezoek, vooral bij ongunstig winter weer, de drukte van den winter ze werden hem te zwaar, en met volledige instemming van den geneesheer besloot hij vóór de drukste tijd aanbreekt, de gemeente en bet ambt, die hein lief zijn, te verlaten. Waar hij vroeger reeds 2 malen in zijn ambtswerk wegens over spanning heeft moeten rusten, en de ken- teekenen er zijn dat hij ook thans voor hart en hoofd rust behoeft, meende hij in een en ander Gods aanwijzing duidelijk te zien. Dit deelde hij gisteren aan zijn gemeente mede. Zoo zal hij dus vóór dit jaar ten einde spoedt onze provincie verlaten. Zijn Pniël-gemeente verlaat hij echter nog niet. Zoo zal de in wijden kring bekende en door velen om zijn persoon en stichtende soms aangrijpende persartikelen geliefde dr Gunning Zeeland gaan verlaten. Hoe weldadig deed altijd aan zijn onvermoeid wijzen op de eenheid, de wezenlijke een heid v^n alle geloovigen. Nooit had hij vrede met kerkelijke verdeeldheid (al er kende hij dat ze onvermijdelijk is) om dat de Kerk des Heeren noodzakelijk één is en één moet wezen. Hervorming van den kalen der. In het advies dat de Algemeene Svnode der Nederlandsche Hervormde Kerk aan den minister van justitie zal aanbieden met betrekking tot de voorge nomen hervorming van den kalender wor den de volgende punten ter sprake ge bracht. lo. Tegen de viering van het Paasch- feest op een vastgestelden Zondag bestaat haars inziens geen bezwaar. Wordt deze Zondag vastgesteld, zoo schijnt het haar toe, dat de aangewezen Zondag voor de Paaschfeestviering is de tweede Zon dag in de maand April; indien n.l. de kalenderwijziging niet tot stand komt, waarbij de le Jan. zou vallen op den dag, die thans is 22 Dec. Mocht onverhoopt deze kalenderwijziging worden aanvaard zoo zou het gewenscht ziju "het Paasch- feest te vieren op den datum, in den huidigen kalender overeenkomend met den 2en Zondag in April. Dit zou dus in dit onverhoopte geval zijn den Zon dag vallende minstens veertien en hoog stens een en twintig dagen na de lente nachtevening. 2o. De invoeging van één dag (in een schrikkeljaar van twee dagen), die niet medetellen en afzonderlijk, buiten de ge wone dagnamen, om, benoemd worden, zal zonder twijfel bij niet Weinigen ern stig bezwaar ontmoeten. Velen toch ach ten het vieren van den om de 7 dagen weer- keerenden rustdag een ernstigen godsdien- stigen plicht. Een kalenderwijziging, die. zij het ook slechts eenmaal (eventueel tweemaal) per jaar hierin verandering brengt, zal door velen niet worden aan vaard en zonder twijfel aanleiding geven tot een twistvraag, die voedsel ontvan gen zal uit den tegenstand, die, zonder twijfel, komen zal tegen dezen maatregel van orthodox-Joodsche zijde. Beweerd wordt, dat deze maatregel door den handel noodzakelijk wordt ge acht, om zonder moeite den dag ie be palen, waarop in zeker jaar een datum valt. In verband met dit beweren heeft de Synode de eer Uwe Excellentie te doen toekomen den „Perpetual iGalendar" samengesteld door Dr Van der Harst, die het mogelijk maakt, om in een oogen- blik te zien op welken dag een bepaalde datum valt, in een eindelooze reeks voor bijgegane en een zeer groote reeks nog komende jaren. Zeer beslist moet de Synode waar schuwen tegen het pogen van sommi gen, om "bij den voorgestelden vasten kalender den 31en December te doen val len op Zondag, daarna den Nieuwjaarsdag en dan het jaar te beginnen met Maan dag 1 Januari, welk pogen tot uiting komt in den „Perpetual Calendar", uit gegeven door de Maatschappij van Nij verheid te Haarlem. Hierdoor toch wordt de Zondag gemaakt tot den laatsten dag der week, Wat ook in Hen vorm van den hierboven genoemden kalender uit komt. Hierdoor wordt een ernstig gods dienstig belang geschaad. De Christen heid immers gedenkt op den wekelijk- schen rustdag de opstanding van Chris tus, die in de Heilige Schrift nadruk kelijk wordt gesteld op den eersten dag der week. Wij vestigen do aandacht bovendien op een, tegen dezen maatregel rijzend, eco- misch bezwaar. Als 31 December steeds valt op Zondag, zoo valt 24 December ook steeds op Zondag; zoodat, wegens de Kerstfecstviering, ieder jaar drie Chris telijke dagen: Zondag, le Kerstdag en 2e Kerstdag, onmiddellijk op elkaar zou den volgen, een omstandigheid, waar over de handel, telkens als dit voorkwam ernstig klaagde. Wordt daarentegen 31 December Zaterdag, zoo zou 25 December steeds op Zondag vallen, iets waartegen iri de Nederlandsche Hervormde Kerk geen bezwaar bestaat. 3o. Een bepaald godsdienstig bezwaar doet zich in de Ned. Herv. kerk niet voor, door een verschuiving^ waarbij de 31e December zou vallen op den koristen dag des jaars. Die voordeelen van een der gelijke regeling zijn der Synode echter niet duidelijk; wel ziet zij hier emstigie maatschappfelijke nadeelen, die zich sterk zullen doen gevoelen als er één jaar komt dat korter is dan alle andere jaren; maar die ook daarna blijven, omdat tal van berekeningen zullen moeten veranderd worden, en tal van he.rirmeringsdagen of op een onjuist tijdstip!, of op een onjuis- ten datum moeten worden gevierd. 4o. Wordt een jaar aangenomen van 364 dagen met een dag (eventueel twee dagen), die ongeteld blijft, zoo is er Vrij de Synode geen bezwaar tegen een in- deeling in trimesters van 91 dagen. 5o. Bij de verandering van de namen de maanden is, naar bet inzicht der Sy node, geen godsdienstig belang betrokken. Zij ziet er echter noch de noodzakelijk heid, noch de wenschelijikbead van in. De niet altijd logische benoeming der maanden geeft in het dagelijksehe leven geen bezwaar en houdt bijl velen de her innering levend, dat er andere jaarin- deelingen geweest zijn dan de thans on der ons bestaande. - Geslaagd voor staatsexamen tot toe lating aan de Universiteit, diploma A, dhr A. J. A- v. Rijn en diploma B, dhr N. J- v. Leeuwen; voor examen Fransch M. O., dhr J. Wi- de Jager te Velsen; voor Nijverheidsonderwijs N XVI (wis- en zee vaartkunde) dhrn A. Blok te Terschelling, H. v. Leeuwen te Vlissingen en J. de Neef te 's Gravenhage; voor examen lichaamsoefening M. O-, dhr .J. Dekker te Hilversum; voor Bngelsch L. O- mej H. A- Knierim te Heerlen en de heeren G. J. v. Dalen te Scheveningen, S- de Jong te Lunteren en G. J- J- Versluijs te Oudenbosch; voor nuttige handwerken te Rotterdam de dames R. E- Bert te Aardenburg, S. J- M- Bosschaaxt te G roe de en I. S- Diieleman te Oostburg en voor het M.U LO.-diploma te Breda J. v. d Bos, A. de Wilde, en Oh. Maes te Vlis singen en J. D>. Visser te Zaamslag. Do heer P. Minderhoud, hoofd der Openbare Lagere School no. 2 te St Phi- lipsland, heeft tegen 1 Oct. as. eervol ontslag aangevraagd. 0>M- G-") Hoedekenskerke. Geslaagd voor het examen commies directe belastingen dhr J. van Belzen Jr., alhier. Koudekerke. Geslaagd voor de hoofd akte dhr J. Schout, onderwijzer aan de Dr Kuyperschool te 's Gravenhage, ge boren te Koudekerke. Op het pp 24 en 25 Juni j.l. te Roosendaal gehouden examen in boek houden, afgenomen door de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden-Vereenigin gen in Nederland (Mercurius-dip'loma) zijn om. geslaagd clhrn M- Kaboord, Jb Kloos terman, J. Langieveld te Goes en C- Kou semaker to 's Gravenpolder, allen leer lingen van dhr Die Glas en P. J. Witkam te ""Goes, J. Meyer te 's H. H-Kinderen en Wl. Bartelse te Kapelle. Ongelukken. Vrijdagavond deed de heer Vinke te Utrecht met mr Schretlen, lid der prov. staten van Utrecht, een proefrit met een auto op den weg naar de Bilt. Even voorbij „het Kalfje" kwam de groote autobus van Amersfoort op Utrecht aan. De heer Vinke werd verblind door het scherpe licht van, 00 autobus en kwam daardoor met zijn auto in zóó hevige botsing met de autobus, dat de laatste zwaar beschadigd werd en de eerste niot alleen ernstig werd beschadigd, maar bovendien over don kop vloog. Mr Schretlen kwam onder de auto terecht. Hij werd per auto naar de rijks kliniek vervoerd, waar hij verbonden werd. Vervolgens vervoerde men hem naar zijn woning. Te Born viel de landbouwer L., die werkzaam was in een schuur van den z.g.n overden. Hij kwam met het hoofd op den dorschvloer terecht en gaf even later den. geest. In de Kasteelgracht bij Lin- schoten is het lijk opgevischt van een on geveer 22-jarig meisje. Haar fiets lag op den dijk. Van het Zaterdagnacht van Am sterdam vertrokken s.s. „Altenor" van de maatschappij Oceaan werd te Hoek van Hol land geland liet lijk van den 44-jarigen boots man Maas, wtmende te Sloten. De man was plotseling overleden. Een 13-jarige ver pleegde uit het gesticht te Born werd door een hooiwagen aangereden en godood. Te Slochteren is het kindje van J. in een sloot verdronken. Te Kerkrade viel de 62-jarige landbouwer Br. van een kar be laden met stroo. De man brak het rechter- bovenbeen en bekwam inwendige kneuzingen. In zorgwekkenden toestand bracht de politie hem naar het hospitaal. Een 10-jarige jongen te Zwartewaal, is Zaterdag in een paal van het electrische hoogspanningsnet ge klommen en met den draad in aanraking gekomen, waardoor hij uit de paal geslagen is. Hy is naar het ziekenhuis te Rotter dam vervoerdbij aankomst was hij reeds overleden. De monteur Wl. van. de Elec trische Centrale te Hengelo is te Glanerbrug door den electrischen stroom gedood. Bloemendieven aangehouden. De hoofdagent van politie van S. te Zeist ontdekte gisternacht drie mannen, die bezig waren bloemen en planten uit een kweeke- rij te ontvreemden, terwijl een wagen ge reed stond om het gestolene te vervoeren. Het was pikdonker en op assistentie kon van S. daar ter plaatse niet rekenen. Niette min wist hij het drietal met zijn revolver in bedwang te houden en naar het politie bureau te geleiden. Het bleken drie Utrech tenaars te zijn, die ter beschikking werden gesteld van den officier van justitie. Nekkramp. Te Amstenrade is bij den mijnwerker C. nekkramp geconstateerd. De patiënt is overgebracht naar het hospitaal te Heerlen. Een dievenjacht. Te Enschedé zagen twee rechercheurs den wegens ver schillende inbraken gezochten v. V„ die toen hij zich ontdekt zag, in zijn woning vluchtte, welke met de omgeving werd afgezet. Van V. trachtte achter uit zijn woning op de daar gelegen landerijen te ontsnappen, waarna een wilde jacht ontstond. Op de spoorlijn EnschedéBoekelo sprong hij op een in be weging zijnde locomotief, waarna de machinist haar tot stilstand bracht en de politie ge legenheid kreeg van V. te arresteeren. Hij werd ter beschikking van de justitie te Al melo gesteld. Geldverspilling. De Ned. Spoor wegen stellen, zegt de L. K„ een onderzoek in om do bruinkoolhaven aan de Maas bij Grubbenvorst weer af fe breken. Deze in richting, welke ruim 1 millioen gld gekost heeft, kwatm veel te Iaat gereed en heeft geen enkelen keer dienst gedaan. De lijnen hebben eenige jaren liggen te roesten en schepen zag men er nooit. Van de huwelijksreis naar de gevangenis. Een zekere Lenke, die eeni- gen tijd geleden uit de gevangenis te Ilolte- nau was ontsnapt, had zich naar Berlijn be geven, alwaar hij in het huwelijk getreden was. Van Berlijn uit ondernam het jonge paar een huwelijksreis naar den Harz en begaf zioh ook naar Altenau, waar de bruid een gehuwde vriendin had. Deze ontving het gelukkige echtpaar in haar woning pn noodigde het te logeeren uit. Zij had natuur lijk geen vaag vermoeden er van, wie zij herbergde. Als alles in diepe rust lag, stond het jonggehuwde paar stilletjes op, pakte beddegoed, linnengoed en alles, wat maar eenige waarde had, bij elkaar, stapte het raam uit en reed met den nachttrein naar Berlijn. Toen het bestolen echtpaar den dief stal ontdekte, werd de reis naar Berlijn onder nomen, waar men wist, dat de bruid verblijf placht te houden. De politie werd er in- tusschen in gemoeid en wist het grijpvinge- rige bruidspaar te Schöneberg .bij verwanten te arresteeren. Van de huwelijksreis werd het paar dus regelrecht naar de gevangenis getransporteerd. Het sneeuwt in Ital'ië. Volgens berichten in de Fransche bladen hebben storm en onweer, de laatste dagen, in Italië groote verwoestingen aangericht. Dit was o.a. het geval in de omstreken van Florence, Pia- cenza, Mantua en Brescia, waar verscheidene rivieren buiten haar oevers traden. Geweldige hagel heeft den oogst vernield in de omgeving van Novara en Verceli. De schade wordt op 6 millioen lire bekerend. Uit het Aosta-dal en de omstreken van Bergamo wordt sneeuw gemeld. - Treinbotsing. Volgens bericht uit Londen is Vrijdagavond een pleiziertrein uit Liverpool bij het binnenkomen aan het Euston- station te Londen op een rangeerende loco motief gereden, waarbij 10 reizigers lichte kwetsuren opliepen. Roekelooze vliegers. De Fran sche bladen maken melding van een nieuw vliegtuigongeval door roekeloosheid van den vlieger, dat veel gelijkenis vertoont met dat te Bourg-la-Reine. Gelukkig was dit ongeval niet zoo ernstig in zijn gevolgen als dat veroorzaakt door sergeant Rapin .De vlieger zelf moest echter zijn roekeloosheid met den dood bekoopen. Kapitein Pinsol, zoo heette de ongelukkige, maakte Vrijdagavond eenige toeren boven La-Teste-de-Buch, bij Arcachon, waar zijn familie woont. Hij vloog op een gegeven oogenblik zoo laag, dat zijn toestel de telegraafdraden raakte. Het rukte het dak af van twee wijnsohuren en vloog vervolgens

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2