m 258 Maandag 4 Augustus 19314 S8e Jaargang Buitenland. da y schoen KMA CREME Bianenland. li te Frotlnete. Drukkers-Exploitanten DOSTE F5BAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 3S000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels 1.20, elke regel meer 39 ct Bij abonnement belangrijke korting. BERICHT. In verband met het Koninklijk bezoek aan Zuid-Beveland zal ons Blad Donder dag a.s. vroeger dan gewoonlijk ver schijnen. Berichten en advertentiën, welke «ia 10 uur v.m. inkomen, kunnen dien dag niet meer worden opgenomen. Het Jubilé. En zoo is dan de dag aangebroken, waarop Middelburg en gansch 'Zeeland gedachtenis zullen vieren van den overgang der hoofdstad aan den Prins van Oranje, nadat reeds in Februari dezes jaars dit feit in herinnering is ge bracht. Op geheel eenige wijze zal ditmaal deze historische gebeurtenis worden ge vierd. Een openluchtspel zal in beeld brengen het lijden en den strijd der Mid delburgers, maar niet minder de vreugde der verlossing, zich openbarend in het blijde weerzien der teruggekeerde bal lingen uit Engeland, door vonnissen van den Raad van beroerte ten doode ver- Wezen of met eeuwige ballingschap be dreigd met verbeurte van goederen, maar nu als vrije burgers teruggekeerd en ïn eexe hersteld door den Prins van Or an j e. Vooral dit gedeelte van het spel be looft het meest indrukwekkende te zijn, te meer nu dit plaats vindt in tegen woordigheid van onze geliefde Koningin en H. D. familie, nadat gansch Zeeland ïn een schitterende betooging zijn gehechtheid aan het Huis van Oranje beeft betoond. Nimmer werd Middelburgs overgang op zoo grootsche wijze herdacht, nu ge heel de provincie daarvan getuige is. Want niet slechts voor Middelburg, maar voor geheel Zeeland "is deze gebeurtenis van de grootste beteekenis geweest. Ware Middelburg niet in handen van den Prins gevallen, waren dus de Geu zen onder Boisot bij Reimerswaal ver slagen geworden, dan zouden ook Vlis- singen en Veere en geheel Walcheren 'wederom in de macht van de Spanjaarden gekomen zijn. Met de godsdienstvrijheid ware 't dan gedaan geweest; de macht der Zeeuwsche piraten ware dan gebroken geworden; gansch Zeeland, ook Zierikzee, zou Due d'Alf in handen zijn gevallen. Ook voor den stand der zaken in Hol land ware dit zeer noodlottig geweest, omdat het belegerde Leiden niet op de hulp der Zeeuwsche watergeuzen had kunnen rekenen. Er kan hierop niet genoeg worden ge wezen: hierin ligt het groote gewicht van Middelburgs overgang, waarvan in de ge schiedenisboeken toch slechts ter loops gewag gemaakt wordt. Maar de Prins verstond de hooge waarde van het bezit van Walcheren niet [minder dan A1 v a. Reiden zetten alles op 't spel om het bezit daarvan, zoodat de laatste niet minder dan 12 m i 11 i o e n gulden offerde om het te bemachtigen. Trouwens, reeds in 1567 was door Jan van Marnix, heer van Toulouse, de broe der van Marnix van St. Aldegonde, in vereeniging met Brederode het hooge be hang van het bezit van Walcheren inge zien en in geheim verbond met den Mid- delburgschen oud-baljuw Pieter Haeck en vele moedige Middelburgers werd een 'aanslag op Walcheren ondernomen en ge tracht zich van Rammekens meester te inaken. Maar helaas, de onderneming mis lukte; de landvoogdes Margaretha was [hun vóór .geweest en had gezorgd dat feen Spaansche troepenmacht zich in de nabijheid van het kasteel bevond. Jan van Marnix, waarschijnlijk ook Pie ter Haeck, sneuvelden in een slag bij An struweel bij Antwerpen. Het ging hun als Herman de Ruyter op Loevestein in 1570: de tijd was "nog niet rijp voor algemeenen volksopstand; de tirannie van Due d'Alf moest nog drukkender, het lijden nog zwaar der worden. Meer dan eenige stad heeft Middelburg in de jaren van 1567 tot 1574 geleden, toen zoovele vonnissen door den bloed raad zijn geveld tegen allen, die ver dacht werden van deelgenootschap aan den aanslag van Pieter Haeck of be schuldigd werden van ketterij. Velen hadden een goed heenkomen ge vonden in het gastvrije Norwich in Enge- maar toch werden van de achter geblevenen in Middelburg nog meerderen en vure verwezen en daarom mogen in eze dagen wel in herinnering worden gebracht de namen van Adri.aan Cor- v-fr, t?SZ' Maaike n Jan se, Weduwe rails Laureijs, Aalke Janse, van Simon Dierikx, die ah den 3' °nS j schrikbewind van Alva vuurdood ondergingen. We kunnen ons de vreugde voorstellen van velen, die gedurende de hitte van de vervolging tijdens het beleg om ver lossing hadden gebeden, toen zij na de komst van Oranje ook vele bannelingen terug zagen. Want dat, niettegenstaande den druk van de Spaanschgezinde overheid, toch nog pogingen wérden aangewend om zich te verzetten, blijkt duidelijk uit verschil lende maatregelen van Wet en Raad te gen de makers, stellers, zaaiers en uit gevers of „verspreiders van geprente brieven, papieren en biljetten, waarin de burgers tot verzet en ongehoorzaamheid aan Alva worden aangespoord". Wanneer nu straks duizenden Zeeuwen op 't Molenwater te Middelburg samen- stroomen om opnieuw „houw en trouw" te zweren aan ons geliefd Vorstenhuis, dan 'mogen zij zich herinneren het lijden en den strijd der voorvaderen en de vreugde hunner bevrijding onder 's Heeren bestel hun door Prins Willem van Oranje ge schonken, waardoor vrijheid van gods dienst werd gewaarborgd. En als onder de betoogers, naar wij hopen, ook velen een bezoek brengen aan de tentoonstelling van platen, bescheiden, (munten en gedenkpenningen, op Middel burgs beleg betrekking hebbende, dan her- innere het opschrift op een der nood munten Toen ick was gesleghen Was Middelburgh beleghen Zoodat het volck at van hongersweghen Peerden, honden, huyden door noot Katten, ratten en lijnzaatwafelen voor broot, ;hun het lijden der Middelburgers en hun dankbaarheid voor de verlossing, die zich ook hierin uitsprak, dat zij de torenklok ken afstonden om daarvan geschut te doen gieten ten einde het belegerde Lei den te hulp te komen. Dezelfde dankbaarheid vervulle ons al ler harten bij het bedenken van de ze geningen die ons volk door 's Heeren 'gunst geniet onder de regeering onzer Vredesvorstin Koningin W ilh el- mi n a van Oranje. CHR. HONDIUS. De Londensche conferentie. De overeenstemming, welke op de inter- gealliëerde conferentie bereikt is, wordt als volledig beschouwd en in de kringen der delegaties is men hoogst voldaan. Ramsay Mac Donald, wiens politiek op de meeste punten gezegevierd heeft, gaf uiting aan zijn vreugde, door Her- riot de hand te reiken, terwijl hij uitriep „Nu zijn wij het allen eens. Veroorloof mij thans een uitnoodiging aan de Duit- schers te zenden!" Kolonel Logan, de Amerikaansche ver tegenwoordiger, noemde 'de zitting van Zaterdag het grootste succes van alle geallieerde bijeenkomsten sinds het ver drag van Versailles. En Herriot, de Fransche premier, leg de aan den bijzonderen correspondent van Havas de volgende verklaringen af: „Ik ben volkomen voldaan over de eindelijk bereikte overeenstemming. Alle moeilijkheden, welke in de toekomst zul len ontstaan tusschen het Duitsche rijk en de gealliëerden, zullen aan arbitrage worden onderworpen. Zoo zal het herstel probleem aan de politiek onttrokken wor den; voor de oplossing ervan kan zulks niet anders dan goed zijn, want die zal voortaan op een positieven en practischen grondslag steunen." Te Berlijn is men echter niet erg te vreden over den gang van zaken te Lon den. Eerstens begint men zich gekwetst te gevoelen over de wijze, waarop met de uitnoodiging naar Londen te komen, gesold wordt. Deze uitnoodiging begint haar karakter van invitatie meer .en meer te verliezen en in gelijke mate het uiter lijk te krijgen van een bevel, dat de president van de rechtbank uitspreekt, wanneer hij een schuldige voor zich daagt. Het is dan ook te verwachten, dat de Duitsche regeering het aan haar pres tige verschuldigd zal achten, niet op het eerste sein hals over kop te vertrekken maar een dag of twee te nemen, om kalm haar toebereidselen te treffen. Blijkbaar beschouwt men de overkomst der Duitschers geheel en al als een on- beteekenende bijzaak en verwacht men. dat zij op alles ja en amen zullen zeg gen. Hierop is echter weinig kans. Volgens de „Zeit" is met de moge lijkheid te rekenen, dat de Duitsche de legatie omvangrijke tegenvoorstellen ter tafel zal brengen. Zij zal de noodza kelijkheid, om de economische ontrui ming van de Roer tot 15 October uit te stellen, in twijfel trekken. Voorts zal zij niet berusten in de handhaving van 3000 man vreemd spoorwegpersoneel. Dian valt er nog heel wat te praten over de leveringen in natura en in contanten en zal de delegatie niet toestaan, dat op dit gewichtig punt van het D'awes- rapport afgeweken wordt. Men is dus te Londen nog niet klaar, als men tenminste niet een soort dwang bevel aan Duitschland wil overhandigen, maar werkelijk wil onderhandelen. Korte Berichten. De politie te Berlijn had gisteren alle door de communisten te houden bij eenkomsten verboden. In verband met de herdenkings plechtigheid' voor de Duitsche slacht offers van den wereldoorlog stond het verkeer te Berlijn gisteren om 12 uur twee minuten stil. Naar de Rheinisch Westfahlisclie Zeitung verneemt vreest men in het Wup- perdal groote onlusten. De communisten zijn, blijkens gevonden documenten voor nemens het Wupperdal tot uitgangspunt van een groote actie te maken. Mochten zij dat plan uitvoeren, dan zullen bui tengewoon hevige botsingen niet uitblij ven daar de nationalistische bonden zich tot tegenstand opmaken. De Dni verneemt, dat in het gedeelte van het Wolgagebied, waar de oogst dit jaar vrijwel mislukt is, tot overmaat van ramp ook een cholera-epidemie is uit gebroken. Volgens hetzelfde blad heeft de ontevredenheid van de bevolking thans dén vorm aangenomen van een verbit tering tegen de communisten. De vlieger Volkmar, die Vrijdagmid dag reclamebiljetten over Hannover uit strooide, is bij een gedwongen landing verongelukt. Hij was op slag dood. Forensen belasting. Zooals bekend is, werden de beslissin gen, die de Kroon in hoogste instantie ham op de bezwaarschriften inzake de forensen belasting, tot dusverre behandeld en voorbereid aan het Departement van Binnenlandsche zaken en Landbouw. Naar de „Msb." vemeeemt, zullen voortaan deze bezwaarschriften en andere vallen de onder art. 265 i Gemeentewet, aan het Departement van Financien worden be handeld. De minister van Financien zou meerdere opvattingen over de tegenwoor dige toepassing dar forensenbelasting niet deelen, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat binnen kort in deze belastingzaken andere beslissingen zullen vallen. ffiaar blijven onze groenten? Blijkens het Juni-overzicht van den uit voer van groenten, fruit en aardapplelen, is er een stijging waar te nemen van 200 procent, vergeleken bij het vorige jaar Juni. In Juni 1923 werd uitgevoerd voor een bedrag van f2.241 880, in Juni '24 voor f 6.892.000, een stijging alzoo van f4.650,120 Duitschland gebruikte kolos sale massa's, 85 pet van de bloemkool, 75 pet van de sla, 60 pet der tomaten, 92 pet der komkommers, 65 pet der vroege aardappelen, 60 pet van de peen, 50 pet van de kersen, 80 pfet van de aard beien en 40 pet der kruisbessen vonden hun weg naar Duitschland. Die export naar Engeland daalde be langrijk en die naar Scandinavië even zoo. Het uitvoercijfer naar Duitschland bedroeg In Juni f 5.318-000, meer dan 77 procent van het totaal. In Juni 1923 be droeg. de levering aan Duitschland slechts f 1.327.000- In tuinbouwbladen wordt er op aangedrongen, om, trots de zen grooten export naar Duitschland, dien naar andere landen niet te verwaarloozen. temeer, doordat de toestand nog onze ker is. Er heerscht in de tuinders en ex- porteurskringen de oplvatting, dat Duitsch land min of meer boven zijn kracht koopt. De rijwielbelasting. Met ingang van 1 Aug. behoort elk rijwiel voorzien te zijin van het bekende koperen plaatje, ten bewijze, dat de rij- wielbelasting is betaald. Br is echter geen sprake van, dat de betaling dezer belasting nu zoo ongeveer algemeen heeft plaats gehad. Nog ettelijke duizenden ped delaars rijden nog zonder de koperen ver siering aan het stuur. Op den weg komt uien deze bij tientallen tegen en in groo te rijwielbewaarplaatsen enz. staan vele rijwielen, wier eigenaars nog in gebreke zijn gebleven de belasting te voldoen. Of al deze nalatigen door de belasting- controleurs want de politiebeambten hebben aan belastingcontrole geen bood schap kunnen worden achterhaald? Er is uitdrukkelijk bekend gemaakt, dat eerst na 31 Augustus tegen ontduikers; der belasting strafrechterlijk zal worden opgetreden; voor dien datum wordt nog gewaarschuwd, dat het belastingpilaatje moet worden aangebracht. Allerlei. De heer J. J. Reijnders, door het cen traal stembureau benoemd tot lid van de Tweede kamer in de vacature-Hu- genholtz, zal deze benoeming niet aan vaarden. Opvolger is thans de heer B. J. J. Wij'kamp, lid van Ged. Staten van Utrecht. Bij de dezer dagen gehouden proefrit ten door de ©lectriseh© treinen op het baanvak Den Haag-Leiden, heeft een der 'motorwagens een groot deel van de bo venleiding vernield, zoodat men de proef ritten heeft moeten staken. Eenige damesleden van de vereeniging Zeelandia te D|en Haag, zullen binnen eenige dagen een inzameling houden hij de leden van Zeelandia, ten bate voor de nagelaten betrekkingen van de bij' de ramp van 18 Juli j.l. omgekomen vis- sehers uit Vlissingen enArnemuiden. Vreemdelingenverkeer. Door den voorzitter van de A. N- V- V., prof. Treub, zijn benoemd in een commissie, welke de mogelijkheid zal onderzoeken een andere vacantieregeling in Neder land te treffen, dhrn mr M. J. van der Flier te 's Gravenhage, C. F- Zeiler te Beigen aan Zee en G. Houtekaaner te Kloetinge (bij Goes). Midden Augustus zal het zangkoor „De Zuid-Bevelanders" onder leiding van dhr G. Houtekamer uit Kloetinge in cos- tuum een Zeeuwsche prop'agandatocht door het Noorden van ons land maken. Allereerst wordt een uitvoerig gegeven te Bergen aan Zee en vandaar wordt over gestoken naar Friesland, waar te begin nen met Leeuwarden in een zestal Fri.es- sche steden de Zeeuwen zullen concertee ren. Die gansch© tournee zal acht dagen duren. Tégen werkt ij dverlenging1. Dioor den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond en den Ghr. Metaalbewerkersbond zijn te Vlissingen, Middelburg en Souburg pro- testvergiaderingen gehouden tegen het plan van de directie van de Kon. Mij1 „Dis Schelde" te Vlissingen om den werktijd te verlengen van 48 tot 56 uur en be houd van hetzelfde loon. Waar reeds eer der verlagingen zijn voorgesteld, zou dit totaal 32 pet loonsverlaging beteekenen 'Als de meening van de sprekers kwam vooral naar voren, dat de arbeiders zich meer moeten organiseeren, dan zal de directie niet zoo makkelijk met zulke plan nen komen. Reserve-le-luitenant S. J. Koert, van het 14e reg. infanterie, is uit-0ost-ln- dië teruggekeerd. Goedkoope trein. Zooals in dit nr wordt geannonceerd, rijdt Woens dag 13 dezer een goedkoope trein van eenige Zeeuwsche stations naar Dordt en Rotterdam. Een mooie gelegenheid voor lien, die niet over een ruime beurs beschikken en Rotterdam eens willen bezien of familie aldaar willen bezoeken. Men leze de annonce en vrage "inlichtin gen aan de stations. Bij Kon. Besluit is aan den reserve- le-luitenant H. P. M. Hendrikse, van het 14e reg. inf. op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag als zoodanig verleend uit den militairen dienst. Middelburg. In verband met de feest dagen van deze week meenen wij goed te doen met nog, op enkele zaken te wij zen, die niet alleen voer de Middelbur gers, maar ook voor hen, die onze stad die dagen in groeten, getale komen be' zoeken en in sommige gevallen zelfs voor hen speciaal van belang zijn. In het algemeen willen wij er op wijzen dat bij dergelijke feesten dikwijls personen uit andere deelen van het land met min der goede bedoelingen naar de feeststad komen en in dit verband waarschuwen wij tegen zakkenrollers en derge lijke oneerlijke menschen, waardoor het ook af te raden is rijwielen, auto's ol andere voertuigen hier of daar onbeheerd te plaatsen. Een ieder zal goed doen te zorgen, dat zijn rijwiel behoorlijk wordt opgeborgen en dit mede, omdat de groo te drukte het rijden in de stad vrijwel on mogelijk zal maken, en vele straten tijdens de tochten van de Koningin en des mid dags ook tijdens de historische optocht voor het rijverkeer zijn afgesloten. Bij die optocht worden wel niet, zooals bijt het doortrekken van de Koninklijke stoet de Wees liever verstandig dan spijtig; waarom niet heden een flacon Foster's Maagpillen gekocht? Dit geneesmiddel wekt de lever op, regelt de vloeiing der gal, draagt zorg voor goede spijsvertering en houdt de ingewanden werkzaam. Dit beduidt reiner bloed, betere zenuwen en een helderder hoofd. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65; in apo theken en drogistzaken. (10) straten afgesloten, maar toch is het rij verkeer en het zich ophouden met voer tuigen in de door te trekken straten ver boden. Voor hen, die per tram, autobus of boot onze stad bezoeken, geldt, dat zij bij die voertuigen, als zij1 vertrekken wil len queue zullen moeten maken, waaraan de politie streng de hand zal houden. Dtringen geeft niets en kan alleen aan leiding zijn voor ongelukken. Voor allen geldt, dus ook voor voet gangers, dat men in die dagen zich er aan zal moeten houden, de rechter kant van straat of plein te ne me n en steeds voor elkaar rechts te hou den, ook dit kan slechts bevorderlijk zijö ,aan het voorkomen van ongelukken. Ook zal een ieder goed doen, zich naar de bevelen van de politie te gedragen, welke bevelen alleen worden gegeven in het belang van den goeden gang van zaken. Nog een paar bijzondere opmerkingen willen wij als slot laten volgen. Die eer ste geldt voor de bezoiekers van het open luchtspel. Als dit spel is afgeloopen, zul len zij zich over de stad willen versprei den en kunnen dit het best doen door de Markt te verlaten door de Gravenstraat (de stiaat bij het bureau van het Vreem delingenverkeer en het manufacturen-ma- ga zijn van dhr Rivière) om zich door de Zusterstraat of langs de Hoogstraat te begeven naar dat deel der stad, waar even later de Historische optocht zal passeeren. De laatste opmerking geldt hen, die des avonds het vuurwerk wil len bezoeken mot een rijtuig of auto. Dies avonds zal het Molenwater alleen mogen worden opgereden van de zijde der Koe- poortstraat en alleen mogen verlaten'wor den langs de Korte Heerengracht. De po litie nam dezen maatregel om het ver- beer in een richting te leiden en ook daardoor ongelukken te voorkomen. Goes. Bijzonder groot was Zaterdag de belangstelling en deelneming bii de teraardebestelling van het stoffelijk over schot van den op zoo droeve wijze om het leven gekomen J. J. de Jonge Nz. Zoowel bij het sterfhuis als op de be graafplaats waren zeer velen aanwezig. Het lijk werd grafwaarts gedragen door oud-leden en leden der Geref. Jongel. Vereen. Op de baar lagen drie kransen: een van de buurtvereeniging Wijngaard straat, een van de cliëntèle in Bouwplan II en een van Mevr. v. d. VeldeSmit Aan het geopende graf sprak ds R. J. v. d. Veen een enkel woord. Z.EerW. wees er op, dat op de vele bange vra gen, die bij dit graf in ons opkomen, slechts Eén antwoord geven kan. Maar die Eene, God de Heere, zwijgt in dit leven. Hij geeft geen rekenschap van Zijn daden. Hij wil, dat wij gelooven zullen: wat Hij doet is heilig en goed. Daarom de hand op den mond en de vragen onderdrukt. Wij hebben op te zien naar Boven en het te belijden: „hei lig zijn o God, Uw Wegen". Maar hier mag ook een troostwoord gesproken worden. Aan de weduwe is haar man als het ware ontroofd. Doch de Heere slaat en Hij heelt ook. Hij gedenke de weduwe en de bejaarde ouders en sterke hen. De overledene was een eigenaardige, beminde persoonlijkheid. Vandaar de groote ontsteltenis en dat medeleven van heel de burgerij. Alle stadgenooten heb ben deernis met de zoo zwaar beproef de familie. Dit graf predikt echter ook de broos heid en vergankelijkheid van het leven. Wat gaan we rustig over de Wegen, maar hoevele gevaren bedreigen ons 1 Moge hij, die van ons weggerukt werd, het leven daarboven, waar geen verdriet en zorg gekend wordt, deelachtig zijn. De Heere gebiede Zijn zegen over dit sterven, opdat "Velen, die zorgeloos zijn, wakker mogen schrikken. De broeder van den overledene bracht hierna dank voor de zoo groote deelne ming. Nadat velen nog een laatsten blik in het graf geworpen hadden, verlieten de honderden belangstellenden, diep on der den indruk, de begraafplaats. De toestand van zuster Sophie is naar wij vernemen, ongeveer dezelfde. Er valt iets meer bewustzijn te consta- teeren. Ook mag de patiënt iets meer bezoek hebben. De doktoren geven ech ter geen hoop op volledig herstel, zoodatl zij niet meer tot haar; arbeid zal kunneni terugkeerea. i -

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1