gegeven door het Middelburgsch Uitziek- korps, was beter bezocht dan het eerste, al had het bijzondere werk van bestuur en directeur om eene afwisseling te ge ven, een nog veel grooter aantal aan wezigen gerechtvaardigd. De attractie be stond uit een uitvoering van den Klepiper- marsch, met medewerking van een 35- tal jongens en meisjes uit Serooskerke. Die uitvoering was uitstekend en vooral de vrij vele vreemden, die het concert medemaakten, stonden met bewondering te kijken naar het aardig groepje, dat de houten instrumentjes zoo keurig han teerde. De marscli werd gebiseerd. Ook bij de andere nummers werd met recht goed geapplaudiseerd, het was dan ook weer een afwisselend program. Goes. De heer Buis, lid van den ge meenteraad alhier, werkzaam bij de fir ma J. M. J. Schrijver en Zonen, geraakte Maandagmorgen bij den heer v. d. Peijl, Voorstad, bij het latten schaven met zijn hand onder de schaafmachine. Twee der de van zijn wijsvinger en een lid van zijn middelvinger werden afgeschaafd. Ge neeskundige hulp werd verleend door dr Looyen, terwijl dr Wouda later de be handeling overnam. (G. Ct.) De toestand van zuster Sophie is ernstig achteruitgaande. De aanval van beroerte heeft zich herhaald. Heinkensund. Maandagavond vergader de de Raad. De Minister van Onderwijs meldde, dat het aandeel dezer gemeente in de R. H. B. S. te Goes voor dit jaar bedraagt f201.58 en Ged. Staten deelen mee, dat het aandeel in verpleging van armlastige krankzinnigen over het eerste kwartaal 1924 voor deze gemeente be draagt f 813.97. Op voordracht voor die van het college van zetters werden de periodiek aftredende heeren H. van Iwaar- den en A. Simonse Bz. geplaatst. De Baad besloot binnen den kortst moge lijken tijd een wegverbetering aan te bren gen bij het kruispunt ,,De vijf wegen". De heer Kuzee vroeg of er met het oog op de komst van H. M. de Koningin versieringen moeten worden aangebracht. De voorzitter zegt, dat zulks van ge meentewege niet zal plaats hebben. 's-Hear-Arendskerke. In de Woensdag morgen gehouden vergadering van den gemeenteraad, die door 7 leden en den secretaris werd bijgewoond, werd door den voorzitter medegedeeld, dat de thans te volgen route van II. M. de Koningin op 7 Augustus a.s. zal zijn: per auto komende van Wolphaartsdijk door den Korten Achterweg, achterom de Ned. Herv. Kerk en verder door dé Dorp straat naar het gemeentehuis, alwaar H. M. 12.55 u. zal aankomen. Aan H. van Gestel werd op zijn ver zoek voor een half jaar afschrijving ver leend van de hondenbelasting over 1924, terwijl op de voordracht ter benoeming van zetters voor 's rijks directe belastin gen werden geplaatst de heeren Jacs. Nijsse (aftr.), J. de Ruiter (aftr.), H. Schout en C. Beenhakker. Vastgesteld wordt den, staat van oninbare posten van de hondenbelasting over 1923 ten bedrage van f21. Aangeboden werden de Gemeenterekening over 1923 bedragende in ontvangst f 108108,14, in uitgaaf f107165,495, alzoo met een batig slot van f942,645; de rekening van het Burgerlijk Armbestuur te 'sHeer Arends- kerke over 1923 bedragende in ontvangst f 35639,615, in uitgaaf f 12819.31, alzoo met een betag slot van f 22820,305 en die van het Groot Armbestuur te 's Heer Hendrikskinderen over 1923 bedragende in ontvangst f 16415,895, in uitgaaf f 13438,175, alzoo met een batig slot van f 2977,72. Tot onderzoek voor de Gemeentereke ning werd een commissie benoemd be staande uit de heeren D. W. Linden- bergh, J. Vermue Jacszn. en A. Schip per Jorisz., terwijl in de commissie tot onderzoek van de rekeningen van de Arm besturen zitting zullen hebben de heeren W. S. de Vlieger, J. Vermue Jacszn. en A. Schipper Joriszn. Bij de rondvraag wijst de heer Schip per op de drukke passage met motor rijtuigen enz. ter hoogte van de alge- meene begraafplaats te 's Heer Arends- kerke (Eindewege) en spreekt de wen- sckelijkheid uit ter plaatse waarschu wingsborden aan te brengen. Besloten wordt aldaar een bord te plaatsen, waar voor door B. en W. zal worden zorg gedragen. Krulningen. Op Zaterdag 26 Juli j.l. werd alhier eu te Nisse vanwege den kring van burgerwachten een kringwed strijd gehouden. De uitslag van deze druk bezochte wedstrijden is als volgt. Scherp A: 1 Kruiningen 388 p. (zilv. med.), 2. Wemeldinge 344 p. (br. med.), 3 KJoe- linge 342 p. Scherp B: 1 Kruiningen 390 p., 2 Ierseke 367 p. (zilv. med.), 3. Waarde 365 p. (br. med.), 4. Goes 359 p., 5. Wemeldinge 329 p. Scherp C: Goes 388 p., 2. Wemeldinge 387 p. (zilv. med.]. Marga A: 1 *Nisse 453 p. (zilv. med.), 2 's Heerenhoek 384 p., 3 Ove- zande 351 p. Marga B1 Nisse 450 p., 2 's Heerenhoek 444 p. (zilv. med.), 3 Driewegen 387 p. (zilv. med.) 4 Ove- zande 347. Marga C: 1 Nisse 440 p.. "2 .Ovezande 400 (zilv. med.), 3 Driewegen 357. Hoogste korpsschutters, Scherp A: L. Dekker, Kloetinge 90 p., B. H. Jansen, Kruiningen 83 p., G. P. Melis, Goes 82 p., Marga A: C. J. Bos, Nisse, B: M. Jansen, Nisse 97 p., 0: J. v. d. Hiele, Nisse 95 p. D;e prijswinners op de vrije baan scherp alhier waren: 1 L. Mijaard, Krui ningen, 2. F. J. S. v. d. Peijl, Hansweert, 3. "Hannewijck, Wemeldinge; 4 G. Duin dam, Kruiningen, 5. J. J. P. de Raad, Hansweert, 6. L. Dekker, Kloetinge, 7. Ph. Meijaard, Kruiningen, 8 A. v. Koeve- ringe Waarde. Wissenkerke. In de Raadszitting van Maandag waren met kennisgeving afwezig de leden De Regt, Abrahamse en Schip pers. Deze vergadering was in hoofdzaak belegd, om den raad kennis te-, doen ne men van een ingekomen brief van de Feestcommissie, die zich georganiseerd heeft in verband met a.s. Koninklijk be zoek, en waarin zij den raad berichtte haar taak neer te leggen op grond van het in de vorige Raadszitting genomen besluit, slechts een bedrag van f 300 beschikbaar te stellen, waaruit te be strijden de kosten der te zingen can tate en van traktatie der schoolkinderen. B. en W. vonden zich niet gerechtigd voor te stellen, dit schrijven voor ken nisgeving aan te nemen, maar hadden hierin aanleiding gevonden, hun in de vorige zitting verworpen voorstel, daar voor f 450 te voteeren, opnieuw ter tafel te brengen. De voorzitter wijst er op, dat er bij den Raad ten opzichte van deze zaak een begripsverwarring bestaat en de leden de te houden festiviteiten ver warren met datgene, wat noodwendig ge daan moet worden om IJ. M. op behoor lijke wijze te kunnen ontvangen. Dit laat ste ligt geheel op den weg der gemeente, maar wanneer de feestcommissie daar nu nog iets toe bijdragen wil door ver dere versiering, dan hebben wij dat in dank te aanvaarden, want trekt die com missie zich terug, dan moet het gemeen tebestuur voor alles zorgen en dan is het toegestane bedrag in verre na niet ge noeg. Evenals in de vorige zitting ontspint zich over dit onderwerp een breede dis cussie, waaraan door de heeren Van Hee en v. Nieuwenhuijze wordt deelgenomen. Beiden verzetten zich krachtig tegen de poging van den voorzitter het in de vorige zitting genomen besluit ongedaan te maken. Zij beroepen zich daarbij op dezelfde gronden als toen, n.m. dat IJ. M. zelf op soberheid heeft aangedrongen en zijn van meening, dat de commissie aan de reeds ontvangen bijdragen ruim schoots voldoende heeft om versiering aan te brengen. Zij willen zich niet dooi de commissie laten dwingen en wanneer die het bijltje er bij neer mocht leggen, welnu, dan zullen er wel anderen ge vonden worden, die de taak van haar willen overnemen. Het voorstel van B. en W. wordt daarop met 5 tegen 3 stem men verworpen. (M. Ct.) Domburg. Dinsdag maakten de hoogste klassen der Christelijke school alhier hun jaarlijksch uitstapje, ditmaal naar Brugge. Om 8 uur ving de reis aan per autobus van de „Nieuwe Onderneming" tot Vlis- singen. Daar werden de sluizen bewon derd en de „Java", waar de Jantjes de kleine reizigers toewuifden. Om 9.50 u. ging de boot naar Breskens. Het is een kort zeereisje en daarom heerlijk, voor al als de Schelde geen hooge golven lieeft. In Breskens stonden twee auto's van Mannike klaar, die het gezelschap in ruim l1/» uur over MaJdeghem naar Brugge brachten. Even stoppen voor de douanen „Aal goed volk, jong!" en ver der ging het. Tusschen Donck en Sluijs- seele een wolkbreuk je. Eenigst resultaat: de motor liep niet warm. De stemming bleef opgewekt. In eens: een oude poort en dan de groote markt „net als in Middelburg. Ja, maar daar is niet zoo'n hooge toren". Engelschen waren er vlug bij met hun kodaks, want de Walchersche dracht is bemind. Toen volgde bezoek aan 't stadhuis, kapel van het Heilig Bloed, O.L. Vrouwekerk en Begijnhof. Wat een schilderachtige plekjes hier en daar, vooral de grachten met hun brug gen. Hoe „leep" is het zelf wat te koo- pen met vreemd geld. De geleider-s zou den voordeelige zaken kunnen doen als wisselaars. Om half 5 ging men voldaan weer terug naar de auto's. Zonder eenige regen of ander ongemak arriveerde men bij 9 uur te Domburg, vermoeid, maar voldaan. Gaplnge. Maandagavond hield de Ga- pingische Burgerwacht, onder veel be langstelling, w.o. de Burgemeester, haar huishoudelijken wedstrijd. De uitslag was •alsi volgt: Marga, maximum 180 punten: le prijis B. Wattel 168 p'unten; 2e pr. P. do Buë 16S punten; 3e p'r. C- v. Mal- deghem 166 p.; 4e p'r. A. Mersie 165 p.; 5e pr. W- Bakker 164 p.; 6e pr. A. de Buë 164 p.; 7e pr. Jac. Goedbloed 163 p.; 8e pr. J. J. Franse 161 p.; 9e p:r. M- Ddngemans© 160 p 10 pr. O. Langebeeke 158 p.; lie pr. P. Goed bloed 155 p.; 12e pr. Jac. Looise 148 p.; 13e pr. L- Mersie 146 p.; 14e pr. 'Wi. Louwerse Jz. 145 p.; 15e 'pr. Jan Goedbloed 137 p.; 16e pr. L. A. Lu- teijn 137 p.; 17e pr. A- Volmer 136 p.; 18e pr. R. Volmer 110 p.; 19c pr. L. Arendse. Souburg. Woensdag vergaderde de Raad. De Burgemeester wegens ziekte af wezig. Dhr Jobse waarnemend voorzit ter. De volgende ingekomen stukken wor den voorgelezen: a. Jaarverslag van de 'commissie van toezicht op het L. O-; h. schrijven van Ged- Staten, dat zij hun beslissing, omtrent het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening hebben verdaagd in afwachting van het inge wonnen advies van den inspecteur van de volksgezondheid. Behandeld wordt een adres van A. Mosch tot dempen en rioleeren van een gedeelte sloot. Dhr de Priester bevreemdt het voorstel van B. en Wl- om te zeggen de gemeente zal rioleeren, zoo- belang hebbende de rioolbuizen levert. Hij acht verbetering van den toestand gewenscht in het belang der volksgezondheid. Do voorz. wijst op de groote uitgaven voor de gemeente, als er telkens verzoeken jnkomen van dergelijken aard. Dhr Ilolt- huijzen wijst er op', dat nieuw aangelegde woningen zelf den aanleg moeten beta len. Dhr de Pagter meent, dat. waar hier een onbebouwd terrein is, er aansluiting komt met bestaande rioleering. Dhr Brouwer zou wenschen, dat met eigenaar van hofstede werd gesproken, of hij ook gqnegon is mede te werken. Dhr Melis geeft nadere toelichting. De belanghebbende is de eigenaar van den grond ear niet adressant. Dhr de Priester leest het antwoord van het Dag,. Bestuur voor, waarin duidelijk (staat, dat dhr Mosch voor de rioolbuizen moet zorgen. Dhr Suurmond gelooft, dat het ge wenscht is te rioleeren van gemeente wege. Die voorz. zegt, dat de meerder heid van den Raad wenseht, dat in con tact getreden wordt met den eigenaar Wiondergem om gezamenlijk de riolee ring in orde te brengen. Dhr de Pagter stelt voor: de gemeente logge de buizen en Wondergem zorgt Voor afrastering en dempt d© sloot. Met 'alg. st. aangenomen. Vervolgens wordt behandeld een schrijven van de electri- sche trammaatschappij over wachthuisje te W-Souburg. Dhr 'Brouwer bestrijdt dit schrijven. De voorzitter zegt, dat brug wachter gevraagd zal worden toezicht te houden. Dhr Brouwer zegt, indien brug wachter toezicht houdt, moet hij er voor betaald worden. Dhr Melis zegt, dat het hem vreemd lijkt, dat de Maatschappij zegt: we zullen oen hokje voor passagiers bouwen, maar de gemeente moet voor onderhoud zorgen. Dhr Suurmond zou wenschen, dat de gemeente voor een bepaald aantal jaren het onderhoud van het tramhuisje voor haar rekening nam. Dhr Holthuijzen wil zich nog eens met den Ingenieur van Waterstaat in verbin ding stellen. Dhr la Soe merkt nog op, dat, hetgeen gedaan wordt, in het be lang der veiligheid is. Het voorstel-Suur- mond wordt met 6 tegen 4 st. verwor pen. Het voorstel-Holthuijzen wordt met 6 tegen 4 st. aangenomen. Behandeld wordt een adres van dhr J. L- A- van de Ven betreffende de openstelling van het ponlveer te Abeele op Zon- en Feest dagen. Een voorstel van de meerderheid van het Dag. Bestuur is het verzoek in te willigen. Dhr de Priester maakt zich los van het -adres, maar zal toch voorstemmen. Dhr Suurmond gelooft niet, dat al de on derteekenaars belanghebbenden zijn. Het 'adres is voor spreker va,n weinig waarde. Het is louter voor de liefhebberij, dat het opengesteld wordt. Moeten we nu voor een enkel persoon des Zondags iemand in het werk stellen, het is in strijd met de Zondagsrust, hij: zal togen het adres Is'temmen. Dhr Brouwer zegit, dat dhr Suurmond tamelijk streng is in zijn uit drukking. Dhr Melis zegt alles te hebben gedaan om het pontveer te behouden, het zou uit het oogpunt van bezuiniging worden opgeheven, nu is het echter nog geble ven, spreker vreest, dat het adres zeer gevaarlijk is. Dhr la Soe zegt, dat ei' een persoon is, die het veer gaarne voor zijn rekening zou overnemen, als hij1 een klei ne vergoeding mag vragen voor het over zetten. Het adres wordt aangenomen met '6 tegqn 4 st. Aan de orde is voordracht college van zetters. Dhr Brouwer vraagt inlichtingen over dat college. Dhr de Priester wil de samenstelling weten. In de vacature-A. Pieterse wordt ge kozen dhr J. J. Holthuijzen no. 1, dhr A. Pieterse, no. 2. In de vacature C. Daniëlse wordt ge kozen; A. Melis, no. 1; N. Gijsouw, no. 2. Tot het nazien der rekeningen B. A. en gemeenterekening 1923 worden geko zen dhrn A. Arendse, J. J. Holthuijzen en A. de Priester. Nu 'komt in behandeling wijziging Reg lement van orde voor de vergaderingen van den Gemeenteraad. Dihr de Pries ter heeft het getroffen, dat men van December tot Augustus noodig heeft ge had om de twee wijzigingen voor te stellen. Hij geeft nog eenige wenken in het belang der wijziging. Het voorstel van den heer Melis om de wijziging aan te houden tot de volgende vergadering wordt met algemeene stemmen aange nomen. i Bij de rondvraag vraagt dhr de Pagter naar de bestrating van de Nieuwstraat. Hij rstelt voor in dit jaar de geheele lengte van de Nieuwstraat opnieuw te bestra- - ten. Dhr de Pagter zal de volgende ver gadering zijn voorstel schriftelijk indie nen. Ook vraagt hij, of het niet noodig is, dat het houtgewas wordt opgesnoeid, dhr Melis 'zegt, dat de politie kennis zal geven aan belanghebbenden. Dhr Brouwer zegt, dat de gemeentewerkman riolen schoonmaakt en de hoeveelheid in een houten kruiwagen wegbrengt. Hij wenseht, dat er ©en ijzeren kruiwagen komt. Ook heeft hij vernomen, dat er toestemming door den Burgemeester is gegeven om door middel van een orgel een collecte te houden voor de weduwe "Willeboordse. Hij keurt zulks af en zou een collecte willen houden voor visschers en weduwe te zamen en het bedrag even redig; te verdeelen. Ook vraagt hij, of er geen schrijven is ingekomen van de be woners Braamstraat om een eind sloot te dempen. Ook vraagt spreker of voet pad Middelburg, VÜssingsche rijweg ein delijk toch eens verbeterd wordt. Dhr de Priester waagt verbetering van af watering van wissel naar brug. Dhr Job- se zegt, dat in het Diag. Bestuur is be sproken, de werkzaamheden door den op zichter te laten ramen en dan alle vak lieden te laten inschrijven, daarbij zal de gemeente een belangrijke som besparen. Deze zaal: wordt aangehouden. Dhr Holt huijzen vraag inlichtingen over het schil deren der banken in de openbare school. Dhr N. Gijsouw was afwezig. Serooskerke. (W.) Gisteren hield de raart een buitengewone openbare voltallige ver gadering. Deze vergadering was per brief verzocht door vijf raadsleden en wel de heeren P. de Visser, Joh. Wiondergem, Iz. de Buck, L. Oornelisse en A. Melis. Daar 'er in afwijking van vorige vergaderingen een talrijk publiek tegenwoordig is, licht de voorzitter de zaak breedvoerig toe, waarover deze vergadering gaat, en wel de bestrating van den Leeuwendamschen en gedeeltelijken zoekweg, waar dhr J. Meijers verandering in heeft willen, bren gen door den weg om te leggen, om alzoo aan zijn aangrenzend perceel den doornhaag, te kunnen laten staan, waar aan B. en W'. na overleg met den heer van Wijnsbergen hebben toegegeven, hoe wel er in de laatstgehouden vergadering besloten was dat de Dioornehaag moest opgeruimd worden en de weg gelegd moest worden zooals Ged. Staten het wenschten. Na dit raadsbesluit was Weth. Goed bloed met voornoemden Meijer naar den heer van Wijnsbergen gegaan en had over de kwestie gesproken, die er toen geen bezwaar in zag, dat Ged. Stateni den weg niet zouden goedkeuren al bleef de haag staan, waarna B. en Wi- gelast hebben, dat de kantenier met 't werk kon voortgaan. Dhr P. de Visser vraagt het woord en zegt, dat het hern spijt, dat deze kwestie voorvalt. In zijn twin tigjarige loopbaan als raadslid en wet houder zijn dergelijke dingen niet voor gekomen en is er steeds eear goede saam- werking geweest tusschen B. en W,- en den raad. Hij wil trachten deze zaak zóó te bespreken, dat de hartstochten in be dwang zullen gehouden worden. Dhr de Visser zegt, wanneer B. en Wl- een an dere zienswijze over de zaak hadden ge kregen zij eerst den raad bijeen hadden moeten roepen om daarover te beslissen. Weth .Goedbloed is met Meijer naar Wijnsbergen gegaan en na 't gesprek, dat daar is gevoerd, naar den Burgemeester ear die heeft op zijn advies den voort gang met de bestrating gelast. Weth. Goedbloed zegt, dat hij niet meten wil met twee maten. Als bij Tavenier tie haag, mag blijven staan, dan mag dit hij Meijer ook. Dhr de Visser zegt, dat hij ook Tavenier permissie heeft gegeven am den haag en zijn suikerbieten te laten staan. Wieth. Goedbloed zegt, dat hij niet gelooft, dat de deskundige den kantcnier Geldof gezegd heeft, dat liet schadelijk voor den weg is als die haag blijft staan. Dhr Oornelisse zegt, dat hij hem dit gezegd heeft in bijzijn van dhr Wondergiem, die zulks bevestigt. Dhr A. Melis vraagt het woord en zegt, dat het hem begint te vervelen, dat de besluiten van den raad niet of gewij zigd worden uitgevoerd. Ook met de 'prijzen, die betaald worden voor het leg- gien van de wegen is het niet in orde. Dit heeft hij opgemerkt in de rekening van den rijkebuurtw'eg en nu schijnt er weer niet volgens raadsbesluit gehandeld te 'zijn. Weth. Goedbloed zegt, dat er hooit sprake is geweest van 32 cent per vierk. Meter, wel van 28 cent. Die seecretaris leest den begrootingsbrief voor van Geldof. Dhr Melis zegt, dat de no tulen van 19 Mei daar meer licht over zullen geven, die worden nagezien en daar blijkt wel uit, dat met de voor waarden die Geldcf cr bij moest nemen de prijs 32 cent. per vierk. Meter was. Dhr Iz. de Buck vraagt 't woord en zegt, dat de voorschriften van Ged. Sta ten niet worden uitgevoerd. Men spreekt wat Wijnsbergen geschreven heeft, die man is ©enzijidig ingelicht, anders zou hij dien brief niet geschreven hebben. Dhr Melis zegt, wij krnmen kort zijn; wat heeft Wijnsbergen als ambtenaar er mede te maken. D|e raadsbesluiten en de voorschriften van Ged. Staten moe ten worden uitgevoerd. Weth. Allaart zegt er voor te zullen stemmen, dat hij de haag direct op moet ruimen. Dhr Won dergiem zegt, dat er voorwaarden aan dezen te leggen weg zijn verbonden en die moeten nageleefd worden. Meijer heeft eerst alles goedgekeurd zooals er door Ged. Staten en den raad is besloten en nu zal hij den weg willen veranderen. Dhr ae Visser wijst ook nog, op het gevaar voor het verkeer. Die discussie wordt zoo druk, dat de voorzitter die sluit en voorstelt de haag te doen opruimen, wat met toestemming van den raad zal worden uitgevoerd. De heer de Visser zegt nog, dat de raad het vertrouwen in B. en W;. kwijt is. Eigenlijk van de wethoudere. Hij ge- Joolt, dat Wieth. Allaart eerlijk in deze zaak handelt, maar dat hij Weth. Goed bloed in zijn voortvarendheid volgt, vindt hij jammer. Hierna sluiting. Zierikzee. De Raad besloot in zijn laatstgehouden vergadering bij den be trokken Minister te protesteeren tegen het fe.it, dat de nieuw benoemde Inspec teur voor het onderwijs voor Zierikzee en omgeving toegestaan wordt zich te Goes te vestigen. Kerknfeiiws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Sint Annaland J. Japchen te Haamstede; te Gramsbergen (toez.) K. de Bel te St. Nicolaasga. Geref. Kerken. Beroepen te Tholen S. J. Vogelaar, eme- ritus-pred. te Zeist; te Borger W. Sey- nen, cand. te Hoogeveen; - te Zwammer- dam U. Buwalda te 0. en N.-Bildtzijl. Doopsgezinde gemeenten. Aangenomen naar Westzaan Zuid door W. Mestdag, prop. Zendingsfeest. Woensdagmiddag werd bij Vaikeoisso onder Bicgekerke het Zendingsfeest gehou den van den Class. Zendingsraad op Wal cheren. Begunstigd door prachtig weer was de opkomst goed. Dhr A Petermeijer, voorzitter van den C. Z R- opende het zendingsfeest en sprak een kort woord naar aanleiding, van hot laatste woord der Handelingen: „onverhinderd". In de plaats van Ds Ferguson, oud zendeling, die verhinderd was, sprak D» J. F. Ossewaarde, van Grijpskerke, die een treffend beeld gaf van de zelf standigwording der inlandsche gemeente Modjowarno op Oost-Java. Ds Bremer van Breskens had tot onder werp: De zalige bede, nl. Uw koninkrijk kome. Aan de vervulling; hiervan kun nen alle christenen meewerken. De spre ker toonde aan, dat wij mogen, dal wij moeten, dat wij kunnen en dat wij wille» zending drijven. Mevr. Wed- ten Kate, vroeger werk zaam op het zcndingjsveld op Celebes, ver telde, hoe het zendingswerk te Napoe, waar de Koppensnellere woonden, begon en hoe het zich ondanks de moeilijk heden uitbreidde. Dis J. A- van Selms van Nijmegen had tot onderwerp: „Wjat de Zending ons teruggeeft". De zendende gemeente onder vindt den zegen v;in den Ohr. godsdienst. Zij' zal in het leven de hoofdzaken va* de bijzaken, waarover vaak getwist wordt, onderscheiden. Zij' zal het groote voor recht waardeeren, dat zij God mag die nen. Zij zal den Bijbel beter leeron be grijpen, zooals b.v. 't geen geschreve* is van den grooten zendeling Paulns ut de Handelingen. Ds Poslma van Biggekerke sprak een slotwoord, daarbij ook wijzende op een woord uit de Corinthiërs: „God heeft het ons geopenbaard". Het Chr. fanfarecorps van Grijpskerke begeleidde den zang. De Rotterdam sche Bonds- d a g. Het bondsbestuur van de Jongelings- ver. op Gereformeerden Grondslag heeft een goed werk gedaan door in 't licht te .geven en aan het bondsbureau te Amersfoort verkrijgbaar te stollen de re devoeringen en referaten, gehouden in de 36ste algemeene vergadering van de* Bond op 29 Mei jl. Het is voor ons Zeeu wen altijd een opoffering zoowel om. wél als om niet ter Bondsdag te gaan; de reis heen en terug eischt meer tijd dan velen beschikbaar hebben; maar ook om niet te gaan, want daar is zooveel schoons te hooren en te genieten en voor 't ver- eenigingsleven te leeren. Daarom achten wij het een voorrecht dat die referatea in druk zijn verschenen; o. a. van dr Impeta „De J. V. en 't gezin"; van dr Dijk: „De wacht bij de erfenis" (een ge vleugeld woord van den oud-Bondsvoor zitter); en „de ziel van den Jongeling" door prof. T. Hoekstra. Gezwegen nog va* de redevoeringen der Kamerleden Zijlstri (opening); Rutgers en Schouten; en de rede van ds Buffinga. Wie ze niet hoor den, kunnen ze nu lezen; en wie ze genoten bij '1 hooren, kunnen bij 't lezen nog eens weer genieten. Een laatste woord van Ds S. Huismans. Dr J. Waterink wijdt in de „Geldersche Kerkbode" hartelijke woor den aan de nagedachtenis van Ds S. Huis mans, bij velen meer bekend als de „Poortwachter". In hem ging een figuur heen, zoo schrijft hij. En onze gedachten vermenigvuldigden zich. Wanneer deze man, die zooveel kon, wat minder zichzelf was geweest, wanneer hij als sommigen, wat water bij den wijn had gedaan, geluisterd had naar „raadgevers" en „adviseurs", hoe anders had dan zijn levensloop kunnen zijn- Toen hij ijverde voor de geheelonthou ding heeft men hem gezegd: laat dat, het zal uw carrière schaden. Maar hg dacht er niet aan. Eerst mijn overtuiging en dan ik. Toen hij streed voor de Friesche bewe ging, en ook in zijn vaderland tegenwer king ondervond, is het hem gezegd: vecht niet zoo, het zal uw toekomst geen goed doen. Maar hij ging zijn gang. Eerst mijn overtuiging, en dan ik. Toen hij meewerkte voor de verrijking van ons kerkgezang, is het hem gezegd: broeder, wat minder consequent, het zal uw voordeel zijn. Maar hij dacht er an ders over. Eerst mijn overtuiging, en dan ik. Op den dag voor zijn heengaan stond ik aan zijn sterfbed. Reeds was voor het laatst in zijn leven de zon haar hoogte punt gepasseerd. En toen ik hem vroeg, of hij ook nog iets te zeggen had tot onze Geref. Kerken, tot het Gereformeerde volk. wier zaak hij zoo innig liefhad, toen kwam liet met gebroken stem „Ja Even sloot hij de oogen, het spreken viel hem zwaar... Ik zei: zeg het maar kort... dan be grijp ik 't wel Toen kwam een peinzende uitdrukking op zijn gelaatNog hield hij de oogen gesloten En dan kwam het met moeite„zeg hen, dat ze nooit de zuivere lijn verla ten Een pijnlijke trek op zijn ge laat omstanders herhaalden zijn woor den, om te doen zien, dat hij verstaan wasen toen volgde er „zooals die door Kuyper gewezen is Dat was Sipke Huismans. Vaste lijn, vaste gang De dagbladen deelden een dag voor zijn dood mee, dat hij voortdurend bewuste loos was. Dit bericht was volmaakt on juist. Hij ging heen, bijna tot het laatste bij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2