Donderdag 31 Juli 1934 38e Jaargang BitmeilamL if O 355 EERSTE BLAB, Buitenland. Uit de Provincie. öit nummer toestaat uit twee bladen Te gen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de Zenuwstülenda e« Zenuwsterkende Wlijithardt's Zenuwtabletten. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE - GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Vlissingen-Arnemuiden. Ontvangen van J. C. K. te Kamperland f 2.50, N f 2.50, Jan M. te 's-H. f 10, C. Z., Arend skerke f 2.50. Totaal f 86.55. Door de Kanter Hordijk's Bank te Goes werd tot heden (31 Juli) aan den Comm. der Koningin afgedragen aan in gezamelde gelden (meest uit Holland! met vermelding der gevers(sters) een bedrag van f 718.50. De toestand in Roemenië. Volgens bericht uit Boekarest aan de Parijsche bladen is thans in heel 't ko ninkrijk Roemenië de staat van beleg af gekondigd. De Roemeen sc.he regeering ver klaart in het bezit te zijn van een aantal documenten, waaruit zou blijken, dat ge neraal Averescu een staatsgreep voorbe reidt, om de regeering van Bratianu om ver te werpen en zich zelf tot dictator te proclameeren. In de straten van Boe karest patrouilleeren de troepen. Samen scholingen en vergaderingen zijn verbo den. Staking in Opper-Silezië. De algemeene staking in Oostelijk Op per-Silezië wordt in alle mijnen en ijzer gieterijen streng doorgevoerd. Het nood zakelijkste werk wordt gedeeltelijk door beambten verricht. De beambtenorganisa- ties hebben zich tot nu toe nog niet hij de algemeene staking aangesloten. Ten gevolge van de algemeene staking in Op per-Silezië is de stad Ratibar, welke haar electrischen stroom van de Emma-mijn bij Rybrik ontvangt, van stroomtoevoer af gesneden. Alle ondernemingen zijn stop gezet. Ook de dagbladen kunnen niet verschijnen. De straatverlichting is de fect. De opstand in Brazilië. Telegrammen uit Buenos-Ayres melden, dat de rebellen in twee gedeelten uit San Paulo zijn gevlucht. Zij worden nu yervolgd. De rebellen begonnen zich reeds terug te trekken uit de stad toen de groote aanval der regeeringstroepen begon. De gouverneur is in San Paulo teruggekeerd. Verwacht wordt, dat de banken en han delsbuizen bun kantoren op 1 Augustus weer zullen openen. De revolutie heeft ongeveer 3000 slachtoffers geëischt, waar van ongeveer 1000 burgers. De moord op dr de Haan. De correspondent van de Times te Je i'uzalem geeft den naam van den jongen Jood, die door de politie te Jeruzalem in hechtenis is genomen in verband met den moord op dr De Haan op 30 Juni, op als Gussman. Kort nadat zijn hospita hem bij de politie had aangegeven, welke een belooning van 200 Egyptische ponden had uitgeloofd, beeft de vrouw een po ging tol zelfmoord gedaan. Gussman is sedert ongeveer twee jaar in Palestina. In den beginne werkte hij op liet land, maar leed veel aan malaria, en, oncler den invloed van de neerslach tigheid die de ziekte ten gevolge had, had hjj onlangs getracht zichzelf te verdoen. Alen gelooft dat hij nog altijd niet geheel hij gezonde zinnen is. In aardrijkskunde zwak! Amerika staat alom bekend als het land der onbegrensde mogelijkheden. Dat de geographische kennis er heel wat te wen- schen overlaat is van veel minder bekend heid. In dat opzicht zou men yan be grensde ónmogelijkheden kunnen spreken. Een tvpeerend voorbeeld: „in het verslag van Amerikaansche wereldvliegeniers werd nog dezer dagen Straatsburg (Elzas) als Duitsch gebied aangegeven. Zelfs op officieel Amerikaansch terrein werd deze blunder niet opgemerkt en werd de landing der vliegers aangegeven met „Straatsburg Duitschiand". Men ging nog verder: tot officieel© ontvangst der vliegeniers in Straatsburg, werd in plaats van Amerikaansche attache's uit Parijs een Amerikaansch attaché uit Berlijn uitgezonden! In Frankrijk bracht dit ge brek aan kennis omtrent het nieuw „ver overde" gebied een storm van veront waardiging teweeg. Ten slotte zag de Amerikaansche gezant in Parijs zich dan ook gedwongen, wegens de groote vergis sing zijn excuses te gaan maken! Korte berichten. In de eerste helft van Juli is in het onbezette deel van Duitschiand het aan tal wcrkloozen, dat ondersteuning ont vangt met 15 pet. en zij, die gedeeltelijk steun ontvangen, met 12,5 pet- gestegen. De schipbreuk van de Tairei-Maroe m Japan, waarbij 200 personen "verdron ken, was veroorzaakt door mist. Het schip zonk binnen 20 minuten. Een telegram uit Alimednbad 480 K.M. ten Noorden van Bornba meldt, dat een deel van een groote olie- fabriek is ingestort. Honderden arbeiders zijfi onder de puinhoopen begraven. Te Maagdenburg werden vier arbei ders door een ontploffing van benzine zwaar gewond. Twee van hen zijn aan ■hun wonden bezweken; de beide anderen verkeeren in levensgevaar. In de haven van Gent is eergister avond tengevolge van een onweer een hevige brand uitgebroken in een groot, met goederen gevuld entrepot. De schepen in de voorhaven moesten in allerijl vluch ten. Het geheele entrepot is leeggebrand. De schade wordt geraamd op 20 millioen 'francs. Te Neurenberg geraakte een berg plaats, waarin zich landbouwmachines, alsmede benzol- en oliereservoirs bevon den, in brand. Drie brandweerspuiten, als mede een afdeeling van de rijksweer, werkten vier uren lang om het vuur te blusschen. De schade is bijzonder groot. Hevige hagelbuien hebben de Itali- aansche provincie Nogara geteisterd en den oogst grootendeels verwoest. De schade bedraagt vele millioenen. De Amerikaansche Staatssecretaris Hughes wordt Zaterdag of Zondag te Ber lijn verwacht. Aan zijn bezoek wordt zeer groote "beteekenis gehecht. Hij denkt slechts twee dagen te Berlijn te blijven, maar zal deze gelegenheid benutten, om met allerlei leidende kringen in aanra king te komen. Volgens de bladen hadden er ge vechten plaats op de Grieksch-Bulgaar- sche grens tusschen Grieken en Bulgaar- sche benden. In de centrale gevangenis te War schau zijn de politieke gevangenen sedert twee dagen een hongerstaking begonnen. Pensioenregeling Spoorweg personeel. De besturen van „Sint Raphael" en den Prof.. Chr. Bond van Spoor- en Tramweg personeel zijn Woensdag 30 Juli bij den Minister van Financiën op audiëntie ge weest om te spreken over de nieuwe pen sioenregeling voor het spoorwegpersoneel. De Minister deelde mede, dat de vertra ging inzake de indiening van de nieuwe regeling uitsluitend is toe te schrijven aan het feit, dat een herziening van de pen sioenregeling voor de Burgerlijke Amb tenaren in bewerking is. Het ontwerp van wet daarvoor .is reeds van den Raad van State terug ontvangen en zal, na over weging van het advies van dien Raad, aan de Staten-Generaal worden, aange boden. Daarna kan het ontwerp voor het Spoorwegpersoneel spoedig volgen, zoo dat verwacht mag worden, dat dit ont werp de Tweede Kamer in de najaarszit ting zal bereiken. Door deze bespreking heeft de deputatie den stelligen indruk gekregen, dal de Minister een spoedige totstandkoming der nieuwe regeling zal bevorderen en welwillend zal staan tegen over eventueel voor het spoorwegperso neel te billijken afwijkingen van de re geling voor de Burgerlijke Ambtenaren. De wijziging der Boterwet. Onlangs hebben wij gemeld, dat de Al- gem. Nederl. Zuivelbond aan de regeering had verzocht, bij de onderhanden zijnde wijziging der boterwet ook de bepalingen op te nemen, dat in winkels, waar na tuurboter verkocht wordt, geen margarine verkocht mag worden en omgekeerd, en dat margarine alleen verkocht mag wor den in verpakking van den fabrikant. Het „Hbld." verneemt thans, dat de regeering, in verband met ernstige bezwaren van andere zijde aangevoerd, besloten heeft aan dit verzoek geen gevolg te geven. Ons Leger. Het Augustus-numm^r van „Ons Le ger", maandblad van de Kon. Neder- landsche Vereeniging „Ons Leger", is ge heel gewijd aan de herdenking van de Mobilisatie 1914. Met een zekere rustig heid in de stem lezen onze jongelingen die mooie opstellen aan hun huisgenoo- ten voor, en daarna roepen zij samen nog eens zich die ernstige dagen te bin nen, toen de jongens her- en" derwaarts werden heengezonden tot bescherming van den vaderlandschen grond en bewa king onzer grenzen. En het zijn niet de eersten de besten die dit gedachtenis nummer vullen; het zijn o.a. Johanna Naber, vice-admiraal Smit, legerpredikant Janssen; inspecteur Pattist; majoor Win ter; burgemeester Van Woelderen; hoofd aalmoezenier Evers; gep. directeur H.B.S. dr N. .Tapikse; en niet te vergeten Jan Feilh, dr Ritter en J. J. Bruna, pers mannen van niet geringe verdienste; en allen brengen herinneringen naar voren, waaronder leuke en pakkende; neem o.m. maar die van Feith en Van Woelderen. Ons dunkt velen zullen dit nummer met zijn herinneringen aan 't soldatenleven, ook in Zeeuwsch-Vlaanderen, willen be zitten en bewaren. Het adres is J. van de Wall, Korte Wijnstraat 8, Rotterdam. A11 .e r 1 e i. Z. K. H. de Prins die, naar men weet, H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses na de reis in Scandinavië vooruit ge reisd is, kwam gisterochtend te 's-Gra- venhage aan. De Minister van Oorlog, de heer Van Dijk, zal van a.s. Zaterdag af gedurende de maand Augustus met verlof afwezig zijn. Te Weltevreden op Java is overleden de heer mr H. B. Ver Loren van Themaat, buitengewoon voorzitter van den Land raad te Djocja. De heer Ver Loren be hoorde tot de A.-R. partij. De ramp te Vlissingen. In „De Tel." heèft de heer C. van Weele, oud-hoofd der openbare school te Oost- en West-Souburg, een ingezonden stuk geplaatst, waaraan het volgende is ontleend Ik zou niet graag de meening van den heer Braat, directeur der Nedpam, omtrent de oorzaak van de ramp geheel onderschrijven. Dat Willeboordse bij zijn werk een eindje sigaar in den mond zou hebben gehad, is natuurlijk moge lijk; maar aannemelijk is het niet. Want hij was lang genoeg aan de inrichting verbonden, om te weten, dat rooken bij dien arbeid uiterst gevaarlijk was. De heer Braat gaat uit van de stelling, dat er „absoluut vuur in aanraking met de benzinedampen moet zijn gekomen". En het is juist deze stelling die naar mijn meening aanvechtbaar is. Iedereen weet, dat sommige stoffen door „zelfontbranding" vlam kunnen vat ten. Dat is niet slechts mogelijk met hooi (het klassieke voorbeeld van zelf ontbranding) doch ook met het veel moeilijker brandbare steenkolengruis, dat op een stapel ligt. Het absorbeerend vermogen dezer stoffen voor waterdamp en naar alle waarschijnlijkheid ook voor zuurstof is een der voornaamste rede nen voor zelfontbranding. Vochtige lucht brengt èn waterdamp èn zuurstof bij het hooi en de fijne steenkool. In broeiend hooi komt bovendien door de werking van bacteriën nog zuurstof vrij. Nu werkte in den nacht van 24 op 25 Juli een natuurproces in de richting van opvulling der atmosfeer met water damp en zuurstof in zeer verhoogde mate. Immers, in het begin van dien nacht trok een hevig onweer over Walcheren. Reeds om 9 uur in den avond hoorde men in de verte het gerommel van don der, dat langzaam uit den westelijken sector naderde. Als waarnemer (of, zoo als het tegenwoordig heet, als ambtenaar b.D.B.) van het Kon. Meteorologisch In stituut bevond ik mij ter observatie in mijn tuin. Omstreeks 10 uur begonnen de gewone windstooten en kwam er meer gang in de bui. Bliksem en donder wa ren toen nog vrij zwak, maar namen toch duidelijk in kracht toe. Te half elf zag ik den eersten, tamelijk sterken straal, die door een aantal andere steeds feller wordende stralen gevolgd werd. Omtrent kwart over elf doorkliefde een verblin dende bliksemstraal het luchtruim, ter wijl de donderafstand niet meer dan 2 seconden bedroeg. Het bekende kletteren de geluid deed de ruiten van mijn ra men krachtig rinkelen. Slagregen bleef ook niet uit, al duurde die niet lang. Na onweersbuien van dergelijke kracht treedt doorgaans en dat was ook ditmaal het geval een modificatie van zuurstof, het ozon, in meer of minder groote hoeveelheid op. Bij het vullen van de petroleumtank te Vlissingen in bedoelden nacht heeft de met waterdamp en ozon overmatig beladen lucht ongetwijfeld toegang in de tank gehad. In hoever die toetreding bij het meten door Willeboordse grooter is geworden, weet ik niet. Doch het komt mij niet alleen mogelijk, maar zoo goed als zeker voor, dat de groote hoeveelheid indringende waterdamp en zuurstof zon der de minste aanraking met vuur zelf ontbranding van de in de tank boven de vloeistof zich bevindende dampen heeft veroorzaakt. Daarop is de toen on vermijdelijke explosie gevolgd met het scheuren van het tankdeksel en alle ver dere onheilen. Naar het mij voorkomt mag men dan ook gerust aannemen, dat genoemde, vachtsman aan deze groote ramp geheel onschuldig is. h i mmi i mm» ■mwiiw ii ma n i iininm iiwi mm ■■■mimi run rinMnmnnrin Koninklijk Bezoek aan Goesi op 7 Aug. '24. Die Burgemeester brengt het volgende ter openbare kennis,: D,e Koninklijke stoet wordt Dpnderdag aan do grens der gemeente aan den nieuwen Rijksweg bij de Yooirslad ver wacht te circa 4.45 uur namiddags. On middellijk wordt zonder oponthoud door gereden langs de Wilhelminastraat naar het Rimmelandplein, tot het bijwonen der ringrijderijvandaar na ©enige minuten langs Wilhelminastraat, L. P- van de Spiegelstraat, Wijngaardstraat, Water straat, Beestenmarkt, Opril Beestenmarkt, Magjdalenastraat, Opril Groote Markt, Groote Markt (Westzijde) naar het Stad huis. i Die terugtocht vindt plaats door Lange Kerkstraat, Klokstraat, Ganzepoortstraat, Ganzepoortbruig, Jacob Valckestraat 'en Stationsweg naar het station. De straten, waarlangs de Koninklijke stoet zal passeeren, worden een kwartier vóór dat deze verwacht wordt, voor alle verkeer gesloten, zoomede de uit- 'gangen van alle zijstraten aan de zijde i van de straten, die door den stoet worden gevolgd. De afsluiting vervalt nadat de stoet in zijn geheel is gepasseerd. Gedu rende het tijdvak van sluiting; van het verkeer mogen zich geen rij- of voertui gen bevinden langs de door den stoet te volgen route, uitgenomen die van de deel nemers aan de ringrijderij. De stoet wordt geopend en gesloten door politie per rijwiel. Het is verboden met den stoet mede te loopen of te rijden. Gedurende den tijd dat IJ. M- de Konin- gin zich op' het stadhuis bevindt, wordt het publiek op de geheele Groote Markt toegelaten, uitgezonderd hel bestrate ge deelte vóór bet Stadhuis, de houten vloer, waarop de reiendansen zullen worden ge houden en de ingangen van Lange- en Korte Kerkstraat. Omnibussen en dergel ij1 ke voertuigen moeten gedurende den geheel en dag van de Gr. Markt verwijderd blijven. Die omnibussen, welke komen uit do richtingen 's Heer Hendrikskinderen, W|il- helminadorp en Kattendijke of in die richtingen zullen vertrekken (die welke in doorgaand verkeer rijden uitgezonderd) moeten standplaats innemen op de z.g.n. Speelplaats aan den Oostsingel bij de strafgevangenis. De omnibussen, welke komen uit de richting Kloetinge of in die richting, zullen vertrekken, zoomede die, welke rijden in doorgaand verkeer, moeten standplaats nemen op den nieu wen Rijksweg bij den Wpstwai. Op andere punten der stad'mogen geen standplaatsen worden ingenomen. Dis standplaatsen bo vengenoemd moeten worden bereikt langs den koristen niet afgesloten weg en zoo veel mogelijk met vermijding van de straten in de binnens'tad. Die volgende straten zullen voor het verkeer met rij- en voertuigen zijn ge sloten: a. de Wilhelminastraat vanaf de Jacob Valckestraat tot aan den hoek der Ter wei straat, ongeveer van 12V25V2 u. 's na middags. Het verkeer wordt alsdan geleid langs Stationsweg, Stationsplein en Ter- welstraat; b. de geheele Wilhelminastraat, de L- P- van de Spiegelstraat, de Wijngaardstraat, de Waterstraat, de Oostzijde der Beesten markt, de Opril Beestenmarkt, de Magda- lenastraat en de Opril Groote Markt, on geveer van 41/25Va' uur 's namiddags. c. de Groote Markt ongeveer van 36 namiddags; d. de Korte Kerkstraat en de Singel straat ongeveer van 4V26 uur 'snam.: e. de Lauge Kerkstraat, de Klokstraat (Oostelijk deel) de Ganzepoortstraat, de Ganzepioortbrug, de Jacob Valckestraat, de Stationsweg en het Stationsplein on geveer van 51/26V2 uur 's namiddags. Die tijdvakken bovengenoemd worden alle verlengd indien de Koninklijke stoet aldaar later mocht passeeren en wel tot dat de stoet geheel gepasseerd is. Overigens wordt men dringend verzocht, alle door de politie gegeven bevelen ter stond op te volgen en de aandacht der poJitie-beambten zoo min mogelijk door vragen enz. af te leiden. (De te Goes verschijnende bladen ont vingen reeds Dinsdagavond deze mede- deelingen, maar hun werd „in overwe ging gegeven" ze niet te plaatsen vóór einde dezer week. Tot onze ver bazing vonden wij bovenstaande echter gisteravond afgedrukt in de Middel- burgsche Courant, terwijl ook hier Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersfO.03 Prijs der A d v e r te n t i n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korfing. ter stede door aanplakking reeds bekend heid aan de te volgen route etc. is ge geven. Wij nemen daarom de vrijheid onze lezers ook nu reeds met een en ander in kennis te stellen en merken in 't algemeen op, dat ervaringen als deze het den redacties niet gemakkelijk maken, copie eenige dagen op het bu reau achter te houden. Red.) Het Z u id-B eve land sch cos- luum voor Prinses Juliana. De inzameling voor het aanbieden van een Zeeuwsch eostuum aan Prinses Juliana is thans afgeloopen. Het bestuur van V. V- heeft nog overwogen, om het ingekomen, bedrag beschikbaar te stellen tot leniging van den nood in Arnemuiden. Men vrees de echter, dat zooiets afbreuk zou doen aan de collecte, die voor dat doel overal gehouden wordt, en veel meer moet op brengen dan het beschikbare bedrag. Bo vendien was er niets meer af te bestellen, zoodat bij verkoop wel een groot verlies zou zijn te boeken. Ook was het niet zeker dat de gevers allen zouden instem men met zoo eigenmachtige verandering 'van het doel der collecte. .Omtrent tijd en plaats van aanbieding is nog niets bekend. Vreemdelingenverkeer. Tjjj- dens het onvrijwillig oponthoud van het Amerikaansche oorlogschip Texas te Hansweert heeft de vereeniging Vreemde lingenverkeer getracht, op bescheiden wijze de aandacht te vestigen op Zuid- Beveland. Daar de Texas officeel naar België op weg w'as, kon van Nederland- sclie zijde officieel geen ontvangst wor den bereid, zooals aan de Amerikaan sche schepen te Rotterdam ten deel viel. V.V.V. noodigde een aantal officieren uit voor een rondrit over 'teiland, onder ge leide van een Engelsch sprekende dame in Zeeuwsch eostuum. Die deelnemers waren verrukt over het prachtige land schap en de mooie boerderijen, waar zij belang stelden vooral in de gebouwen en stallen. Een andermaal werd het oorlogsmu seum te Goes bezocht. De Amerikanen beloofden, in hun land veel over ons eiland en zijn bewoners Te vertellen en meenden, dat velen hun ner landgenooten bij een bezoek aan Europa zouden genieten op .Zuid-Beve land. Failliet verklaard: J. J. Schuman, wijnhandelaar te Middelburg. Rechter commissaris: Mr P. J. v. Bortel. Curator: Mr J. Adriaans© te Middelburg;. Onder de directeuren van post- en telegraafkantoren, die op wachtgeld ge steld zijn, behooren ook de heeren P. J. Waale, directeur van het telegraafkantoor te Dordrecht, J. Waale, directeur van hel post- en telegraafkantoor te Gouda, en H. van 'tHof, directeur van het p.- en t.-kantoor te Kampen. Wereldreizigers. Wij stonden meestentijds sceptisch tegenover de avon tuurlijke plannen, die z.g.n. wereldrei zigers, globetrotters of hoe men ze ver der noemen wil, ook op ons bureau ontwikkelden. Er waren er, die beloofden ons op de hoogte van hun reis te zul len houden, maar nimmer ontvingen we van hen eenig levensteeken meer. Nu meldt de „Vliss. Crt.", dat zich giste ren aan het politiebureau te Vlissingen vervoegde een 32-jarige vrouw uit Am sterdam, die voorgaf zonder middelen te zijn en aan de politie verzocht voort geholpen te worden naar Amsterdam. Het bleek, dat deze vrouw een paar weken geleden met een Amsterdammer naar En geland was vertrokken, in het eostuum van bewoners van het eiland Marken, waar zij briefkaarten met hun portret verkochten. Van Engeland vertrokken zij naar Calais, alwaar de landing van den man werd geweigerd. De vrouw is toen door Frankrijk en België naar ons land teruggekeerd. De adjunct-commies ter Inspectie Lager Onderwijs Middelburg, de heer F. de Hullu, is met ingang van 1 Augustus in gelijke betrekking overgeplaatst naar de Inspectie 's-Gravenhage. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen in de gemeente St. Kruis de heer Zeger Cornelis Luzieër aldaar, ter vervanging van den heer W. I. A. Leenhouts, die vertrokken is naar Oost- burg. M e 1 k p r ij s. D|e in dit nr. opgeno men advertentie aangaande melkprijsver- hooging is ons uit Walcheren toegezon den. Dit ter voorkoming van verkeerde conclusies bij lezers uit Zuid-Beveland. Middelburg. Het tweede abonnements concert gisteravond in het Schuttershof

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1