De ballingen van Lncerna. Kfirknlsuws. iteferwüs. FEUILLETON Krulningen. Donderdagavond a.s. zai de mobilisatie 1914 in deze gemeente ker kelijk worden herdacht in de Ned. Herv. kerk alhier. Aanvang 8 uur. (Zomertijd) Als sprekers zullen optreden burgemees ter Elenbaas, ds Djederiks en ds Den Roeft. Ook zal de Chr. Zangvereeniging eeniglo toepasselijke liederen ten gehoor© brengen. Vrijdagavond j.h werd het zoontje van den molenaar- v. Dijk© door een wiek, van den in beweging zijnden molen aan het hoofd getroffen. ïn emstigen toestand werd de kleine opgenomen en door den in allerijl ontboden gteneesheer, dr Kolf van Oosterwijk, in behandeling genomen. Hoewel de toestand zich ernstig, liet aan zien, vernemen we thans, dat de kleine gelukkig wat vooruitgaande is. Coll|nsplaat. In de Maandagmiddag ge houden raadszitting waren de heeren Dees en De Regt met kennisgeving en dhr. Potappel zonder kennisgeving af wezig. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van Ged. Staten met de mededeeling, dat de raad zich inzake de verbetering van de draaiplaats voor autobussen bij den prov. veerdam te Cam- perland, zal dienen te wenden tot de autoriteiten waarbij de weg of dijk, waar langs die draaiplaats ligt, in beheer is. Besloten werd hierop niet in te gaan, in de veronderstelling, dat het gemeente bestuur van Wissenkerke, als onderhouds plichtige van den weg naar den veer dam, wel niet genegen zal zijn een doel matige draaiplaats voor autobussen en rijtuigen te maken bij een overzetveer biji de provincie in beheer. Tot zetters werden herbenoemd de heeren J. M. Ha ringman en I. P. v. d. Weele. Het voor stel van B. en W. om het aanlegstei- gertje niet meer te herstellen, met oog op de kosten, geraamd op ongeveer f800, gaf dhr. Haringman aanleiding voor te stellen dit punt der agenda tot een vol gende vergadering aan te houden wegens de onvoltalligheid van den raad, welk voorstel werd aangenomen. De gemeente rekening 1923, met een goed slot van f2142.91, werd den raad aangeboden en tot het nazien der rekening door den voorzitter benoemd de heeren Verburg en De Regt. De voorzitter deelde ver volgens mede, dat kort geleden Dr Weijer- man hem had medegedeeld, een nieuwe methode is uitgevonden, om een zinker van de waterleiding door de Zandkreek te leggen, waardoor de aan het leggen van den zinker verbonden kosten zoo danig zullen verminderen, dat die kosten niet meer als voorheen een overwegend bezwaar behoeven te zijn, dat Noord- Beveland van de waterleiding blijft ver stoken, desgewenscht is Dr Weijerman genegen de plannen nader toe te lich ten. De heer Flipse merkt op, dat in „De Zeeuw" van 5 Juli j.l. Dr Weijer man een stuk heeft geschreven, waaruit is af te leiden, dat het er met de Zuid- Bevelandsche waterleiding financieel niet goed voorstaat en daar de raad er voorts weinig voor voelt de ingezetenen op soortgelijke wijze tot aansluiting aan de waterleiding te dwingen als elders in de provincie plaats heeft, werd besloten op dit punt niet nader in te gaan. Bij de rondvraag verzocht dhr. Verburg aan B. en W. bij het opmaken der nieuwe be grooting een post uit te trekken voor verbetering van de afwatering achter de kerk. Kortgene. In de gisteren gehouden Raadsvergadering, waarin de heer E. Meulenberg afwezig was, werd de ge meenterekening over 1923 voorloopig vastgesteld in ontvang op f69.148,64 en in uitgaaf op f 64.235,33 en dus met een batig saldo van f4913,31, welk saldo als eersten post van ontvang op de be grooting voor 1925 zal worden gebracht. Op de voordracht voor de benoeming van twee zetters voor 's Rijks Directe Belas tingen werden geplaatst de heeren L. J. Dorst, J. Vogelaar Jr. (beiden aftredend), E. Meulenberg en A. M. Schippers. Ver volgens werd benoemd tot hoofd der U. L. 0. school met ingang van lSept. a. s. de heer J. B. de Hes, tijdelijk leer aar aan de II. B. S. te Veen dam en totonderwijzeraan die school dhr. C. M. SehotteTholen. Daarna sluiting. Arnemuiden. De collecte voor de nage laten betrekkingen der verongelukte vis- schers heeft f 1029,20 opgebracht. 5). Bijna twee uren had hij op deze wijze doorgebracht, toen hij het geluid van na derende voetstappen meende te hooren en te gelijk het onverstaanbaar fluisteren van stemmen, die de plaats naderden, waar hij was. Zijn moed begaf hem. Hij wist maar al te goed, wat er te verwaeh ten was van menschen, die dorstten naar bloed en wraak. Zijn ergste vrees werd bewaarheid. Hij vernam nu duidelijk het getrappel van paarden, en in het volgende oogenblik beschenen de stralen der maan twee gedaanten, die te paard gezeten hun verblijfplaats naderden, „Hemelsche Vader I" riep Herhert in een vlaag van wanhoop uit, „ontferm U over ons!" „Ha", riep de woeste ruiter, die nu op de groep der vluchtelingen toereed, terwijl hij tegelijkertijd zijn woorden liet vergezeld gaan van een vloek, die den armen jongen door merg en been drong, „hier is een geheel nest van dat Satans gebroed. De oude vlegel heeft zich te slapen gelegd. Het vuur zal een betere ligplaats zijn voor het lichaam van dien ketter; hoewel, bij Onze Lieve Vrouw, Oostkapelle. „Weest *iet als uwe va deren!" Over dit onderwerp sprak Zon dagavond Ds J. Douma, Pred. der Geref. Kerk te Den Haag, voor de J. V. „Timo- theüs" in de Geref. Kerk. Voor een stamp vol kerkgebouw werd de rede met groote bezieling uitgesproken. De Spreker werd met aandacht aangehoord. Spr. begon met to zeggen, dat er geen woord te veel staat in den titel, al dacht men dat wellicht. Immers steeds worden we ge leerd te loopen in 't spoor der vaderen en nu te lezen in een advertentie: „Weest niet als uwe vaderen!" geeft toch wel reden tpt denken. En het is waar we houden van en leven bij de historie der vaderen, het vereenigingsleven ge tuigt er eveneens van, want het rooster bevat geschiedenis van dit en van dat vak. En wie is nooit bezield door het couplet van 't Bondslied: Ons wenkt het beeld der vad'ren? enz. Do titel is ont leend aan de Schrift en wel Zacharia 1:4a. Niet bedoeld wordt, dat men boven die vaders moet gaan staan, al wil 't jonge hart dit soms, de jongeren hunner soms verbeelden, dat zij de eersten zijn na Adam en daarom doen zij wat de ouderen niet deden. Als Zacharia dit woord spreekt bij zijn optreden tot hen, die na de ballingschap Israels volk vorm den dan heeft hij iets anders te zeggen. Spr. schetst dan deze geschiedenis. Jeru zalem was verwoest, het koningschap was weg en op het leven had dat zijn stem pel gedrukt. In dien tijd spreekt de pro feet Gods Woord. Hij wijst ze op de eeuwige beginselen en de vaste lijn die God zelf uitstippelt, en snood heeft Is raels volk, 't voorgeslacht die beginse len, die wetten van God versmaad, ver acht. De vaderen hadden hun God ver laten. De Profeet geeft hun een les in de Vaderlandsche geschiedenis. Daarom: Weest niet als uwe vaderen, weest niet neerslachtig, treur niet bij tegenstand van buiten en strijd van binnen. Nooit bij do pakken neer zitten, maar in de kracht van Israëls God werken tot Zijn eer. Dan kunnen de vaderen hun niet ten voorbeeld zijn, want ze tergden God, an dere profeten hebben het met smart on dervonden, dat het volk durfde vragen: Is de Heere niet bij ons? en des Heeren tempel, des Heeren tempel zijn deze enz., en uiterlijk leek het in orde, maar 't was godsdienst zonder God. Waar zijn nu die vaders gebleven? In hun handelin gen zijn ze getroffen, 't is slecht uitge- loopen. Geeft zoo Zacharias' tijd licht over zijn woord en heeft het wel het volk aangegrepen, ook is het geschreven tot vermaning voor ons. Spr. legt nu verband tusschen dien tijd en onzen tijd, spreekt over wat een eeuw geleden onze vaderen deden en niet deden, over de tegenwoordige groote voorrechten van het Gereformeerde volk in Nederland. Met ernst waarschuwt hij om niet voldaan tg zijn, de Geref. Kerk, de Antirev. partij, het maatschappelijk leven moet gesteund en uitgebouwd. Elk vereenigingsleven vraagt om meeleven van elk lid. En als men 't Gereformeerde leven en de A.-R. politiek niet meer sterkt, en op het maat schappelijk terrein „Patrimonium" en „Boaz" en andere, alleen maar ziet van uit de hoogte en niet mee strijdt, dan zal 't ons duur te staan komen. Dan geen dageraad, dat is geen toekomst. De Geref, J. V. is nu de plaats waar men zich moet aangorden. Daaruit zullen en moeten komen mannen met karakters, die den levensstrijd aandurven. Met te wijzen op roeping en plicht voor 'tjonge Geref. volk van Nederland sloot spr. zijn rede. Koudekerke. Gisteravond vergaderde de raad voltallig. De geloofsbrieven van het nieuwe raadslid Dr r. d. Harst werden in orde bevonden. Besloten wordt tot toe lating. De gekozene legt daarna de hij wet gestelde eeden af, en neemt zitting. De voorzitter wenscht den gekozene geluk met zijn benoeming. De rekening over 1922 met een batig saldo van f 3581.51 is door Ged. Staten goedgekeurd. B. en W. stellen voor het verzoek van Cl. Wie- lemaker Kz. voor kennisgeving aan te nemen. Dhr Sanderse is van meening dat adressant recht heeft op vergoedinp voor zijn zoek geraakt jachtgeweer. Dhr Contant is ook van gevoelen dat adres sant geen schuld treft. Nadat de voorzitter verklaard heeft deze zaak met den heer Wielemaker in der minne te willen schik ken wordt dit voorstel met algemeens stemmen aangenomen. Het verzoek van de gieren van den Col dit smakelijk aas zullen benijden!" „Zie, heilige vader", ging de ruwe man voort, terwijl hij zjjn reisgenoot aansprak, wiens monnikskleederen zijn stand aan duidden, „zie, heilige vader, de drie hoof den zullen het meest gepaste geschenk zijn voor het heilige feest van St Michaël; en zijne Heiligheid zal zeker, bij het zien van zulk een buit, u een aflaat geven voor al uwe zonden en de mijne er bij en misschien wel voor die vair de geheele ordel" - „Stil, stil", zeide de monnik, „zwijg met die dwaasheid. Deze oude man zal uw dolk niet behoeven om zjjn leven te eindigen. Het leven zal weldra uitgebluscht zijn zooals ik aan zijn verbleekte wangen en moeilijke ademhaling bemerk; laat ons beproeven vóór zijn sterven hem van vrede te spreken voor zijn ziel, en hem te overreden zich als een zoon van onze heilige moeder de Kerk te gedragen". „Nooit, nooit!" riep een zwakke stem van den stervenden barbe, die door het geluid rondom hem uit zijn onrustige slui mering ontwaakt was. „Nooit zal een Waldenzer zoozeer vergeten wat hij aan zijn God en zijn voorouders verschuldigd is, om van zijn geweten een handels zaak te maken, en zijn geloof te verzaken, het bestuur der Herv. school een deel «lei- vergoeding ten bedrage van f 250 te mo gen ontvangen, wordt toegestaan. De voordracht van zetters bestaande uit de heeren C. v. Noppen, P. A. Maas, J. A. Stoppels en J. Dorleijn zal worden ge zonden aan den Comm. der Koningin. Legesgelden Jachtwet zijn gebracht op 1/5 van wat door het Rijk is vastgesteld en gebracht op 6, 2, 3 en 1 gld.. Naar aanleiding van een verzoek van dr S. B. Dreijber, gemeentegeneesheer, om zijn bij zijn benoeming voorloopig vast gesteld salaris, f350, te mogen behou den tot 1 Juni 1924 in afwijking van het besluit van den raad om met ingang van .1 Jan. 1924 een nieuwe regeling te volgen, stellen B. en W. voor dit verzoek in te willigen, op grond dat hij niet voldoende op de hoogte was van de nieuwe regeling. Dit voorstel wordt door dr v. d. Harst bestreden daar hij vreest dat het tot moeilijkheden aanleiding zal geven. Spr. ziet niet in de wenschelijkheid van een nieuwe regeling, en stelt voor het te laten zoo als het vroeger was, f 500 plus vrije woning. Dhr Sanderse bestrijdt beide voorstellen. De bevolking moet zelf voor dokters- en apothekerskos- ten zorgen door het stichten van een fonds. Dr v. d. Harst wil het voorstel van B. en W. splitsen. Dit wordt verwor pen met 8 stemmen (v. d. Harst, Contant en Sanderse voor). Weth. de Buck geeft in overweging het voorstel van B. en W. aan te nemen uit een billijkheidsoogpunt, wat geschiedt. Tegen het voorstel stemden Sanderse, Contant en v. d. Harst. De gemeenterekening over 1923 aan wijzende een saldo van f 15483.49 wordt gesteld in de handen van een commissie. Uit de rekening van het burg. arm bestuur blijkt, dat er een saldo is over 1923 van f 307.96. Deze rekening wordt goedgekeurd, evenals de begrooting over 1924 met een post van onvoorzien van f 638.46. Als lid van het Burg. Armbestuur is aan de beurt van aftreden A. Barentse, met .hem is op de voordracht geplaatst B. Verstrate. Dhr. Sanderse acht den tijd gekomen dat ook in dat college oen arbeider zitting heeft. De voorz. zegt bij een eventueele vaca ture daarmede te zullen rekenen. De af tredende wordt herkozen met 8 st. Ver strate 3 stemmen. Vervolgonderwijs zal veranderd worden in avondcursussen, en zal als er 10 leerlingen zijn f 7.50 per leerling worden bijgepast, met dien verstande dat dan verplicht wordt 168 lesuren jaer cursus. Mocht blijken dat op een school te wei nig leerlingen zijn, zal getracht worden te combineeren. Dit zal ter goedkeuring aan Ged. Staten worden opgezonden. Uit de 19 sollicitanten voor hoofd der openbare school is door B. en W. een drietal opgemaakt, bestaande uit de hee- relïi no. 1 A. Ctrucq te Vlissingen, no. 2 J. M. de Noijer te Krabbendijfee en no. 3 G. v. d. Kreke te Oud-Sabbinge. Bespreking over deze heeren geschiedt in Comité, waar de heer Sanderse niet voor is. Spr. meent, dat de ouders van kinderen dier school ook de reden wel mogen weten Waarom die of die benoemd is. Dhr. Contant is ook van meening dat de raad te veel aan banden gelegd wordt door deze voordracht en zegt dat al meer is gebleken dat de belangen van het openbaar onderwijs in de handen van het dagel. bestuur niet veilig ^ijn, daar getracht wordt de kinderen van de openb. school naar een andere over te halen, wat door den voorz. Wordt ontkend. Na opheffing van Comité-vergadering werd gestemd en verkreeg de heer A. Crucq 6 en J. M. de Noijer 5 stemmen. Bij de rondvraag brengt Contant de huurprijs der onderwijzerswoning ter sprake, en zou geen bezwaar hebben dat de huur die thans f 250 bedraagt, wat verhoogd werd. Die voorz. is van mee ning dat het nieuwe hoofd geen te zware iasten mag opgelegd worden, en zegt toe een nadere regeling aan den raad voor te leggen. Dhr. Contant zou de reeds bejaarde menschen vrij willen stel len van dienst aan de brandspuit. De voorz. zegt dat in overweging is een plan tot het verkrijgen van een vrijwilligers korps. Nog wijst spr. op het groote sal do, en geeft in overweging zoo veel mo gelijk de 6 pet. leeningen af te lossen. De voorz. wil dit ook doen als daar geen andere moeilijkheden uit voortvloeien. In de gasverlichting aan de Vlissingsche weg wanneer hij reeds aan de poorten des hemels genaderd is. Gij moogt de sneeuw met mijn bloed kleuren, of, zoo als gij dreigt, deze vlammen met mijn lichaam voeden, maar nooit zal het gezegd gor den, dat Rudolf VüiQon zijn God ontrouw en zijn naam onwaardig is geworden i" De priester schreed achterwaarts bij het hooren dezer laatste woorden, een blos kwam op zijn gelaat. Daarop1 naderde hij weer de plaats, waar de oude lijder lag, en vestigde zijn blikken met stille verbazing nauwkeurig op het ge laat vóór hem, terwijl zijn rood gekleurde wangen verrieden waf er in hem omging. „Luistert, mijn kinderen", zeide hij, de getuigen van dit vreemde schouwspel toe sprekende. „Ha, goede vader," viel hem zijn reis genoot in de reden, „zijt gij zoo verschrikt op het zien van den dood? Het schijnt wel, alsof gij dien ouden ketter op zijn weg naar het vagevuur zoudt willen ge zelschap houden". „IJdele babbeLaar", hernam de monnik met glinsterende oogen, „uw dwaasheid kent geen grenzen; indien gij wist welke gedachten er in deze borst woelen, zoudt gij weten, dat stilte uw eerste plicht is. Ga'" ging hij voort, „en laat mij u niet weder zien voor ik u roep, of andere zult zal bekoorlijk voorzie* worde*. Dhr Con tant vraagt naar het resultaat va* de be spreking over de gasprijs met Souburg, waartoe is besloten. De voorz. zegt op een oproeping tot samenspreking met Sou burg te wachten. Vervolgens vraagt spr. naar de voordeden van het lidmaatschap van de vereeniging van Nederlandsche gemeenten. De voorz. wil hier liever niet meer op ingaan. Dhr. T. Brasser vraagt hoe het staat met de bestrating van de uitwegen aan de Vlissingsche weg. De voorz. zegt als er materiaal genoeg is dat dan nog bekant zal worden van den straatweg 'tot aan de tramlijn. Dr v. d. Harst vraagt spoedige verwij dering van de straatsteenen die aan den wegkant opgestapeld liggen. Dit zal zoo gauw mogelijk gebeuren. Dhr. Sanderse vraagt of er hier ook een comité wordt opgericht voor het inzamelen van gelden voor de getroffenen bii de ramp van de visschersvloot. Dé voorz. zegt, voor de oprichting van een comité weinig te gevoelen, maar heeft een lijst gemaakt die spoedig aan de inwoners zal worden gepresenteerd. Spr. vraagt verder of de politie niet overbelast is met werkzaam heden. De voorz. stelt hem gerust door te zeggen dat zij het opgelegde werk best af kunnen. Spr. vraagt ook naar de gasleiding in de Overveldslaan, en dringt er op aan dat deze zaak nu eens zal beëindigd worden. De voorz. wacht op een onderhoud met hem die bezwaar heeft dat de gasleiding door zijn erf wordt gebracht. Die heer Lorier deelt mede dat een vol gende Terg. door de rechter fractie voor stellen zullen worden ingediend tot wii- ziging van het reglement van orde. Daar na sluiting. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oudelande W. Warier te Koekange (Drente); te Made W. A. Eerdbeek te Standdaarbuiten. Aangenomen naar Amsterdam door R. J. Dijkstra".1) te De Krim; naar Waarde door G- v. d. Waa je Hoogvliet. Bedankt voor Gorinchem door R. J. Dijkstra te De Krim. Geref. Kerken. Beroepen te Elburg H. M. Ploeger, cand. te Amsterdam; te Heemse S. Neerken te Schoonoord; te Kommerzijl K. r. d. Meulen, cand. te Garijp; te Zuidwolde H. Enserink te Onslwedde. Aangenomen naar Nieuw Buinen door H. Drost te Knijpe. Bedankt voor Culemborg door W. M. Ie Cointre te Woubrugge. Chr. Ger. Kerk. Aangenomen naar Doesburg door J. v. d. Vegt te Onstwedde. Bedankt voor Kampen door L. H. v. d. Meiden te Dordrecht. Ds Dijkstra is nog slechts drie jaar predikant, en is 41 jaar oud. Ds G. van derGiesen. fin den nacht van Zaterdag op Zondag is hier ter stede in den ouderdom van 59 jaar overleden ds G. van der Giesen, predi kant der Ned. Herv. Gemeente te Rotter dam. Sins 5 April 1923 was ds Van der Giesen aan het ziekbed gekluisterd. De laatste 14 dagen had de overledene het erg benauwd, doch het laatste half uur voor zijn sterven was hij zeer rustig. Ds Geirit van der Giesen, schoonzoon van wijlen ds A. H. de Klerck, in leven predikant der Ned. Herv. kerk te Ridder kerk, werd 7 Mei 1865 te Bodegraven geboven, waar zijn vader handelaar was. Na aan do Latijnsche school te Gouda en bet gymnasium te Utrecht gestudeerd tye hebben, voltooid© ds Van der Giesen zijn studie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, onder leiding van de bekende hooigleeraren Dioedes, Valeton, öramer en Lamers. Hij legde daar in 1892 het can- didaatsexamen af en deed 4 Sept. van dat jaar zijn intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Leusden. Op1 26 Sept. 1897 ver bond ds Van der Giesen zich aan de kerk van Rotterdam als opvolger van ds Chr. L- Laan, die naar Brussel veri trok. De overledene bearbeidde wijk C, waar hij zijn levenstaak, het maatschappelijk werk, vond in de beruchte Zandstraalj- buurt en omgeving. Wjaar geen mensch gij uw onbezonnenheid boeten; ik moet met dezen ouden man alleen spreken". De bediende gehoorzaamde oogenblik- belijk de bevelen van zijn gebieder. Her- hert en zijn zuster waren echter moeilij ker te bewegen, alleen op het verzoek van eep vreemdeling hun vader te ver laten. Vreezende, dat hij misschien den ouden man mishandelen zou, was het eerst hun voornemen, zijn verzoek te wei geren; maar zijn gedrag en zijn geheele houding bewezen genoegzaam het tegen deel, zoodat zij zich eindelijk verwijderden. De priester stond nu alleen naast het rustbed van den barbe. „De doodsure", zeide hij, „is de meest geschikte om on dervonden beleedigingen te vergeven. Kan Rudolf Vinson, voor hij aan deze zijde der eeuwigheid de oogjensluit, vergiffenis schenken aan zijn wreedsten vijand en ten teefcen daarvan nog eenmaal een hand drukken, die jaren geleden rookende van bloed zijn vreedzaam huis verliet?" „Is het mogelijk, dat Rudolf Vindon", zeide de' stervende grijsaard, met huive ring een blik werpende op het gielaat voor hem, een lerend mensch ziet? Of is het misschien oen helsche geest, die gekomen is om mijn doortocht door de duistere vallei te bemoeilijken, en mijn laatste oogenblikken nog smaite/gker te maken? zich durfde wages da* gewapend, trad ds Va* dei Giesen ongewapend de krotte» binnen. Hoe lig met de bewoners dezer in elk opzicht, vunzige holon omging, kan blijken uit één voorbeeld uit vele. In een perceel in de beruchte Schaven- steeg, werd hevig gevochten tussche* vrou wen en zeelui. De politie vermocht hier niet haar macht te doen gelden. Zelfs ver huisden de vechtenden naar een kam et- waar een zieke lag, om daar de vecht partij voort te zetten. Tot ds Van der Giesen, geheel alleen, daar zijn gezelschap de steeg niet durfde in te gaan, binnen trad en door zijn tactvol optreden de rust wist te herstellen, en de vechtenden eeen voor een wist te verwijderen. D|e i» .zich zelf gekeerde man kon op bewon derenswaardige wijze met dergelijke men schen omgaan. 1 Dis Van der Giesen was voorzitter va» het Ned. Zendelinggenootschap en lid van het bestuur der Zendingsschool, in wélke corporaties zijn volle toewijding en liefde tot de zending bleek. Verder was hij be stuurslid der Ned. Zendingsschool te Oegstgeest en bestuurslid van het Sangi- en Talaud-comité. De overledene was ook hog voorzitter van de aid. Rotterdam der vereeniging tot versterking van den invloed van het ethisch beginsel, inzon derheid in de Ned. Herv. Kerk. Die begrafenis vindt Woensdag plaats te Oud-Lensden bij Amersfoort. Koudekerke. Tot hoofd der 0. L. school is benoemd dhr. A. Crucq te Vlissingen. Het nieuwe Rijksschool- toezicht. Met ingang van 1 Aug. zijn benoemd: in de tweede hoofdinspectie tot inspecteur te Zutphen dhr A. van Dis- hoeck te Middelburg; in de derde hoofd inspectie hoofdinspecteur -de heer A. Rienks tot inspecteurs o.a. de heeren G. v. As te Delft, J. J. 't Hart te Dordrecht, J. N. Pattist te 's-Gravenhage, J. Abeleven te Goes; S. Brandsma te Middelburg; in de vierde hoofdinspectie hoofdinspecteur K. Brants de heeren F. Eringa te Hilver sum en Tj. Sterringa te Zaandam. Geslaagd te Breda voor het Mulo- examen (diploma B) J. Scholten te Mid delburg; en (diploma A) J. Bastiaanse, ,C. Leenhouts, M. v. d. Maas, J. Tavenier, W. Goedbloed, L. de Pagter, J. van Sloo- ten en H. Zonruiter, allen te Middelburg, P. v. d. Linde te Capelle, P. Brouwers, F. de Vlerk, J. de Koning, W. v. Wouwe, E. v. d. Beigen, J. v. d. Burcht, J. Dijkstra, C. van Hoek, C. Kommers, A. Minder- houd, E. van Westen, Jac. de Koning, al len te Vlissingen, L. de Paauw te Middel burg, A. Cardon en F. Fagel, beiden te Goes, en J. Knitel te Bergen op Zoom. Te Leiden voor de acte Engelsch m. o. A' mej. M. E. Pilaar te Utrecht. Te Haarlem voor de hoofdacte de heer M. J. Dele te Cocksdorp op Texel. Te Rotterdam voor de hoofdacte de heer D. Ie Coq, onderwijzer aan de Chr. Herv. school te Zoutelande (de geslaagde, geboren te Goes, was cle eenige van acht aspiranten). Te 's-Gravenhage de heer S. C. F. de Zeeuw aldaar (insgelijks de eenige van acht!) Voor het boekhouden M. 0. de heeren C. A. Aarsen en G. P. A. v. d. Berg, beiden te Sas van Gent. Voor het Engelsch L. O. de heer M. J. Gteense te Rotterdam. Verkeersplaten o.p de la gere scholen. De Algemeene Neder landsche Wielrijderbond voor Nederland (A.N.W.B.) heeft series schoolplaten la ten vervaardigen door den kunstschilder B. van Vlijmen, waarop duidelijk de re gels voor den weg worden gedemon streerd. Het is de bedoeling deze platen in de scholen op te hangen. De Minister van Onderwijs heeft er bij den inspecteur van het Lager Onderwijs op aangedron gen, dat. op een zoo groot mogelijk aantal scholen de verkeersplaten zullen komen te hangen en in de leerplannen der scho len een periodieke en verplichte behan deling van de verkeersregels b.v. bij hef vak „Aardrijkskunde" zal worden opge nomen. De platen bevatten toepasselijke onderschriften. Hoe de Vrede van Rijswijk geteekend werd. Uit kindermond op- geteekend, geeft C. S. in „Schoonheid en Opvoeding" een leuk gevalletje. 'tWas in een kinderleeszaaltje i* Den Haag. «MB wwhtraaso*? rfv tasêt. Dit oog wordt reeds duister de klop pingen van dit hart zullen spoedig! op houden; maar weet dit, dat wanneer gij het schutblad van mijn Bijbel raad pleegt, gij bemerken zult, dat alles wat Rudolf Vindon daar met betrekking op den moordenaar zijner kinderen heeft ne- dergeschreven, een gebed is om genade voor zijn ziel; en het zou voor hem een bron van troost in zijn laatste ure zijn, te weten, dat deze gebeden verhoord zjjn geworden". „Zij zijn verhoord! Zij zijn verhoord!" antwoordde de door wroeging gefolterde man met bevende stem, terwijl een traan van hartelijk berouw over zijn wangen vloeide. „Sedert dien nacht van duister nis heeft dit oog niets anders gezien das de vochtige muren eener cel, en deze hand greep naar niets liever dan den geesel; in de stilte van den middernacht zijn deze ingezonken oogen meer met tranen gevuld, dan in sluimering geslo ten geweest, en ik hoop, dat een leven van kastijding en boete mijn vorige zon den moge uitwisschen; en wanneer ik uwe vergiffenis heb, mag ik immers op die van God ook hopen?" (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2