«57b sec. De heer Meijer 'had 1 m. i512/5 sec. en was derde. 25 M. vrije slag voor jongens en meis jes tot 14 jaar. Van de jongens waren de prijswinners: J. Fastenau in 223/6, F. Laurense, Vlissingen, in 232/5) D. Blaas, Vlissingen, in 244/5, D. van Doorninck in 2ö»/„ en J. Leijnse in 271/* sec. Bii de meisjes waren 4 prijswinsters, nl.M. de Jong, Neuzen, in 262/5, L. Bentinck in 274/5 sec.; E. Klaassen, Vlissingen, in 29V5 sec. en M. Leijnse in 293/10 sec- Het volgende nummer was weer voor de heeren en betrof 100 M. vrije slag. Ie prijs Albt. Frank in 1 m. 18 sec^; 2de door den heer H. de Graaf in 1 m. 281/5 sec., 3e door J. B. Schijf in 1 m. 353/5 sec. Schoonspringen. Prijswinners: H. de Graaf met 72 punten, A. Dekker met 70 en R. Batten, Vlissingen, met 63 p. Tobbetje varen. Van de meisjes be haalden prijzenMarie de Blécourt in 411/ö sec., Lies de Wolff in 1 minuut IIVö sec., terwijl Mies Leijnse en Hanny den Boer om den 3en en 4en prijs moes ten loten. Voor de jongens waren 6 prij zen, die als volgt werden behaald: W. J. Kögeler in 50 sec.; W. Kloeke in 583/5, Wim de Graaf in' 1 na. 21/5, J. P. Kögeler in 1 m. 4 sec., G. Krol, Veere, in 1 m. 11 sec. en P. Ghijsen in 1 m. ll2/s sec. Het laatste nummer voor de pauze was geweest popduiken. De prijswinners wa ren: H. de Graaf in lO^/g sec.; J. F. v. d. Klauw in 141/s sec.; J. 'A. Vertregt in 173/5 sec.; J. Hes in 191/» sec., terwijl aan den heer P. Danielse uit Souburg, die mooi werkte, maar een kleine vergis sing maakte, een extraprijs werd toege kend. Een belangrijk nummer blijft ook altijd de estafette. Voor de heeren was dit over 3 maal 50 M. met wisselslag. De 'le prijs werd behaald door de "heeren J. F. v. d. Klauw, L. Boucherie en H. de Graaf in 2 m. 20 sec.; de 2e door de heeren C. de Wolf, J. Vertregt en A. Frank in 2 m. 20x/r, sec. Voor de dames was het ook 3 maal 50 M. De eenige prijs werd behaald door mej. S. Baart, Utrecht, B. Bloemendal, Deventer, en B. Meert ens, Middelburg in :2 m. 467s sec. Aan mejuffrouw Meertens werd tevens een herinnering aangeboden, omdat zij zoo krachtig voorbeeld geeft aan de andere Middelburgsche zwemsters. Bij 50 M. rugslag voor heeren was eer ste P. Meijer in ■b01/5 sec.; L- Boucherie in 508/5 sec., en derde door J. A- Ver tregt in 53*/5 sec. Bij deji behendigheidswedstrijd waren de gelukkige A. de Vries in 2 m. 302/5 sec.; A. A. J. Warmenhoven in 2 m. 394/5 sec. en J. Stok, Souburg in 2 m. 41 sec. De prijs voor de hindernisbaan voor jongens van 14 tot 16 jaar werd behaald door Han Bresser uit Vlissingen in 1 m. 231/5 sec. Goes. A.s. Donderdag 31 Juli hoopt het muziekgezelschap „Hosanna" een volksconcert te geven op de tent op de Groote Markt alhier, 's avonds om 8 uur. Hei programma vermeldt de nos. 1. a. Wilhelmus; b. Zeeuwsch Volks lied; 2. Voor 't Vaderland, marscli, S. Vlessing; 3. „Ouverture Joyeuse", Ivéler- Béla; 4. Paquerettes, valse, L. Baudonck; 5. „Nelly", fantaisie, Carel Bouman; 6. La Couronne d'Or, ouverture, G. Kahnt; 7. „Ases Tod" aus der „Peer Gynt", suite, Ed. Grieg; 8. Andante Religioso, S. Lands man; 9. Adoration, H. Lemmens; 10. Die 'Freischütz, fantaisie sur l'opera, Weber. Finale. Zaterdagavond wilde de heer J. de Jonge Nz., groentehandelaar, wonende Wijngaardstraat alhier, zich per motorfiets naar Dinteloord begeven, waar zijn vrouw en kinderen gelogeerd waren. Tusschen Woensdrecht en Bergen op Zoom, bij den bekenden viersprong, had hij echter het ongeluk in botsing te komen met een auto, waarin gezeten waren de scheepsbevrach ter J. Smits uit Wemeldinge en twee an dere heeren. De automobilist zag de bot sing aankomen en trachtte door plotse ling uitwijken deze nog te voorkomen. Dit gelukte slechts in zooverre, dat de J. niet vóór tegen de auto maar tegen het ach terspatbord geworpen werd. Hij werd, doordat de auto groote vaart had, nog wel 70 Meter meegesleurd. In ernstigen toestand werd hij opgenomen en naar het Gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. Daar bleek, dat zijn beenen op niet min der dan 7 plaatsen waren gebroken, ter wijl hij ook een polsfractuur had opge- loopen. Omtrent inwendige kneuzingen viel nog weinig te zeggen. Wij vernamen, dat de patiënt, die aanvankelijk bij kennis was, gisternamiddag in bewusteloozen toe stand is geraakt en hedenmiddag nog in dien toestand verkeerde. Door de marechaussee werd een on derzoek ingesteld Sn voorloopig beslag op de auto gelegd. Zij zal o. a. hebben te onderzoeken, of de remmen van de auto in orde waren. Vlissingen. De burgemeester heeft van den heer mr H. J. Dijckmeester, oud commissaris der Koningin in Zeeland, het volgende telegram ontvangen: „Wil met heeren wethouders de verzekering aan vaarden van mijn deelneming in de ram pen, die uW stad treffen." Ellewoutsdifk. De Handboogsocieteit „Zorgvliet", hield Zaterdag 26 Juli haar jaarlijksch concours, waaraan werd deel genomen door (38 schutters van 13 veri eenigingen. Dieneerste klep met verguld zilveren medaille werd behaald door M. Looiji Mz. van .„Zorgvliet". De tweede klep met verguld zilveren medaille door Ant. Wiestveer yan „Ons Genoegen". De derde klep met verguld zilveren medaille door Petrus St<>uthamer van „Zorgvliet". I De zijvogels werden afgeschoten door J. «de Beste van „Juliana" en J. van den Dries van „Soranus". De hoofdkallen door Jan Platschorre van „Zorgvliet" en W'. van den Dries van „Goncordia" en de kleine kallen door J. Vette van „Gon cordia" en P. van Wijngen van „Zorg1 vliet". De verguld zilveren medeaille uit geloofd voor de meeste kleine vogels werd fcnet 5 vogels behaald door J. Vette voor noemd. Wolfaartsdijk. Zaterdagmiddag had op den hoek van den Noorddijk alhier een aanrijding plaats tusschen de vrachtauto Van de Zeeuwsche Fruitteeltmaatschappij en een wielrijder, lid van de Muziekver- eeniging van Kattendrjke, dat dien dag het turnfeest zou opluisteren. Het rijwiel jsverd deerlijk gehavend. Hijzelf kwam met den schrik vrij-. Daar het nog kort gel leden een nieuw rijwiel was, bleek het Aanvankelijk een schadepost] e te zullen zijn voor den betrokken muzikant, doch een collecte, die des avonds gehouden werd onder de feestvierenden in Tavenu bracht ruim voldoende om de schade te kunnen dekken. Wolfaartsdijk. Zaterdag gaf de gymna- Btiekvereeniging Uitspanning door Inspan ning alhier een athletiekdag ter gelegen heid van haar 15-jarig bestaan op het terrein van dhr J. Driedijk, waaraan werd deelgenomen door 8 vereenigingen met te zamen 150 leden. Des middags even over 12 uur werd onder de tonen van ,een opgewekte marsch van het muziekgep zeischap van Kattendij'ke afgemarcheerd van het gebouw Tavenu. Het weer, dat feteeds met regen had gedreigd, werd hoe langer hoe beter. Hieronder volgen de winners in de verschillende wedstrijden. Meisjes, balwedloop. Ie pr. J. Evertse, S.S.S-, Kloetinge; 2e pr. 0. van der Vliet, Kloetinge; 3e pr. J. Nijsse, Kloetinge, Te vereenigingsprijs, S.S-S-, Kloetinge; 2e vereenigingsprijs Spfarta, Krabbendijke. Dames, snelloopen. Ie pr. A- Jansen, iW'. I. K-, Wemeldinge; Balwerpen: le pr. J. van Oeveren, U. D. L, Wolfaartsdijk; Euitsche driesprong: le pr. J. van Oeve ren, U. Dl I., Wolfaartsdijk. 3 Kamp. le pr. J. van Oeveren, U. Dl I., Wolfaarts dijk; 2e pr., M. van Boven, Volharding, Goes; 3e pr. N- Ganseman, Olympia, Kal pelle. Estafetteloop: le vereenigingsprijs !Wi. I. K Wemeldinge; 2e vereenigingsprijs Volharding, Ierseke. Touwtrekken: le ver eenigingsprijs, Olympia, Kapelle; 2e ver eenigingsprijs, Volharding, Goes. Jongens, snelloop: le pr. J. van Liere, S. S- S-, Kloetinge. Hoogspringen: le pr. J. van Liere, S- S- S., Kloetinge. Ver springen: le pr. J. van Liere, S- S. S., Kloetinge. 3 Kamp1: le pta. J. van Liere, S. S- S-, Kloetinge; 2e pr. J. Harden^ berg, Wi. I. K-, Wemeldinge; 3e pr. J. Pelius, Wi I. K-, Wemeldinge. Blokjes^- rapen: le vereenigingsprijs, U. D. I., Wol faartsdijk; 2e vereenigingsprijs, O. L- L-, Kortgene; 3e vereenigingsprijs, Olympia, Kapelle. Heeren, snelloop: le prijs, K. Kooij, Volharding, Goes. Mas tonloop, le pr. (bij loting) J. Evertse, Volharding, Ierseke. Polsstok-verspringen: le pr. K. Kooij1, Volharding, Goes. Los hoogsprin gen: le pr. (bij loting) J. Schiptper, 01ymL pia, Kapelle. Kogelstooten, le pr. J. Evert se, Volharding, Ierseke. 5 Kamp: le pr. O. Schippier, Volharding, Goes; 2e pr. J. Schipper, Olympia, Kapelle, 3e pr. J. Karman, S. S- S., Ierseke. Estafette1, loop: le vereenigingsprijs, Volharding, Goes; 2e vereenigingsprijs Olympia, Ka pelle; 3e vereenigingsprijs, Volharding, Jerseke, Touwtrekken: le vereenigings prijs, Volharding, Ierseke; 2e vereenigings prijs; Sparta, Krabbendijke; 3e vereenif- gingjsprijs, Olympia, Kapelle. Jubel prijs veteranenploeg van U. Dl I-, Wplfaartsdijk. Na afloop werden de verschillende prij zen uitgereikt door de voorzitter der re- gelingscommissie dhr J. 0- Koert. Ook dhr D( A- Oonstandse, voorzitter van het gewest Zuid- en Noord-Beveland sprak nog een woord van waardeering tot de verschillende deelnemers en medewerkers, tot het doen helpen slagen van dit feest ,en riep verder de financieels en moreele steun in voor de gymnastiekvereeniging U. Dl. I- onder de inwoners. Verder gaf meergenoemd muziekgezelschap nog een concert. Schore. Bij het passeeren der Schore- brug vper gistervoormiddag het Belgi sche sleepschip Rembrandt tegen het rem- mingsWerk van die brug. Ook in den namiddag kwam het lichterschip Kolos sus II, behoorende aan de Berging-Mij. van v. d. Tak te Rotterdam, zoodanig tegen dat voormelde Werk, dat door beide zware vaartuigen een niet geringe schade werd teWeeg gebracht. Nadat ten genoege van de kanaaldirectie voldoende borg was gesteld, konden beide schepen de reis voortzetten. Krabbendijke. Alhier gaan enkele jonge dames huis aan huis met een lijst ter inteekening van bedragen voor de slacht offers van de visschersramp. Men hoopte heden hiermede klaar te komen. Rilland-Bath- Het te Valkenisse gezon ken schip „Lilly", geladen met tarwe, is heden met 2 lichters van de fa. Tak te Rotterdam gelicht en naar Bath ge sleept. Het schip is op de slikken gezet en de tarwe Wordt in andere schepen overgeladen. Oogenschijnlijk is er zeer weinig aan het schip beschadigd. 's-Heer Abtskerke. In de raadsvergade ring van Vrijdagmorgen waren afwezig dhr Braam met en dhr. Luteijn zonder kennisgeving. De ingekomen geloofsbrief van het nieuwbenoemde lid J. Vermue wordt onderzocht door de heeren Van Weele en Meijaard. Nadat deze in orde is bevonden en tot toelating besloten, wordt hij binnengeleid en legt de vereischte eeden af, waarna hij zitting neemt. De voorzitter wenscht hem geluk en be veelt hem de gemeentebelangen aan. De heer Vermue bedankt voor de goede wen- schen. Mededeeling geschiedt van de goedkeuring der verhaalverordening in zake de pensioenwet 1922 door Ged. Sta ten en dat de gemeente over 1923 moet betalen f 598.18 "in de kosten der R. H. B. S. te Goes. Overgelegd wordt de ge meenterekening 1923 in ontvang op f 16834.80, in uitgaaf op f 15472.191/2, dus met een batig saldo van f 1362.601/2. Achtereenvolgens werden goedgekeurd de rekeningen van het alg. armbestuur over 1923 en wel 's Heer Abtskerke ontvang f 6274.72, uitgaaf f 5006.63, goed slot f 1268.09, Sinoutskerke ontvang f4177.77, uitgaaf f 3039.77, dus goed slot f 1078, en Baarsdorp ontvang f 3208.651/;,, uitgaaf f 2729.38, goed slot f 479.29i/<,. Vervolgens de begrooting daarvan voor 1925 en wel 's H. Abtsekerke ontv. en uitg. f 5686.42i/2 Sinoutskerke f 5668.961/2 en Baarsdorp f3163.17i/2. Opgemaakt wordt de voor dracht zetters wegens periodieke aftre ding met 1 Jan. a.s. en daarop geplaatst de aftredenden C. Meijaard Jr. en A. Drij- gers en als 2en F. 'de Boo en I. Lu teijn. Aan I. Ph. T. van de Plassche en J. van Oosten wordt op verzoek een half jaar afschrijving van hondenbelasting verleend. De rondvraag levert niets bij zonders op, waarna sluiting. Ierseke. De pogingen, aangewend door het bestuur der visschersvereeniging „Ier seke" alhier, om gelden te verzamelen om de schade aan de vaartuigen van Rheijngoudt en van Iwaarden te vergoe den, zijn met gunstigen uitslag bekroond. Er is ruim f 1100 gecollecteerd. Wat nu pog te kort is, is reeds van verschillende zijden toegezegd. Han8weert, De kommies M. van Alten Van Sa's vag Gent tijdelijk alhier gedeta cheerd, wordt met ingang van 1 Aug. a.s. Overgeplaatst naar hier. De verplaatsing van den kommies L. Westdrjk van Sas van Gent naar hier met ingang van 1 Aug. is ingetrokken. Kruiningen. In de raadsvergadering van Vrijdag 1.1. waren alle leden aanwezig. Aan de orde van behandeling waren de 2 begrootingen van de restauratie van den toren, nl. het voorstel van den burge meester, f 45.000 en het voorstel der wet houders, f 36.000, waarover in de vorige Vergadering de stemmen staakten. Bij stemming werd het voorstel van den bur gemeester verworpen meft 6 tegen 5 stem men. Vóór stemden dhrn Kole, Elsman, v. d. Strate, Sinke en Visscher; tegen dhrn Kostense, v. Hotegem, Francoijs, Markusse, Dek en Minnaar. Hierna volgde bespreking over het bezuinigingsvoorstel der wethouders. Dhr Visscher bestreed het voorstel en Jas voor als 't ware een beschuldiging aan het adres der weth. voor de volgens zijn inziens kiezersvleie rij. Weth. v. Hotegem verdedigde het voor stel, als zijnde een degelijke restauratie en geen luxe, met een flinke bezuiniging. Dhr Kole merkt op, dat hij tegen het voorstel zal stemmen. Dhr Francoijs voer de aan, dat hij van deskundige zijde (den torenarchitect) zekerheid had ontvangen dat met de goedkoopere restauratie de toren nog gerust een paar eeuwen door kon maken; dat dit het grootste motief was om voor het bezuinigingsplan te stemmen, aangezien cle financieele om standigheden van dien aard zijn, dat er beslist bezuinigd moet woiden, onverschil lig of het nu van het Rijk, Provincie of Gemeente afkomt. Alles moet ten slotte toch betaald worden. Hierna werd het voorstel der wethouders in stemming ge bracht en aangenomen met 7 tegen 4 st. Vóór stemden dhrn Kostense, v. Hotegem, Francoijs, Markusse, Minnaar, Sinke en Dek. Tegen dhrn Kole.., Elsman, v. d. Stra ten en Visscher. Daarna sluiting. Souburg. Donderdag 31 Juli zal de her denking mobilisatie 1914 plaats hebben, als volgt: collecte langs de huizen, om 5 uur klokluiden, 7 uur samenkomst in Rehoboth met vroegere gemobiliseerden en belangstellenden, waar een gedachte niswoord zal worden gesproken, 8 uur muziekuitvoering op het Oranjeplein. Aagtekerke. In de Vrijdag gehouden gemeenteraadsvergadering werden op de voordracht voor het college van zetters geplaatst de heeren P. de Visser. J. Corré, A. Maljers en S, Kodde. De in de vorige vergadering vastgestelde leges- verordening Werd zoodanig gewijzigd dat de leges voor jachtakten werden gebracht resp. ran f5 op f3 en van f 2.50 op f2, terwijl de leges voor vergunningen krachtens de Vogel wet Werd geschrapt. De gemeenterekening over 1923 in ont vangst f 15072.41, uitgaaf f 11884.541/2, goed slot f 3187.861/2 werd overgelegd. Besloten werd op den NoordWeg tusschen Duinvliet en de grens van Domburg een tweetal lantaarns te doen plaatsen. Naar aanleiding van een bericht van, aan een in Vrederust verpleegde, toegekende inva- liditeitsrente wordt besloten deze rente geheel te doen komen ten goede van het gezin. In verband daarmede zal de dia conie der Ned. Herv. gemeente gevraagd worden of deze bereid is een bijdrage in de verpleegkosten te geven. Do her denking van de mobilisatie zal geschieden door klokgelui en het houden eener col lecte. Een inzameling zal worden gehou den voor de visschers. Dhr Corré vraagt wanneer de steenen voor herstel vau de wegen komen. De voorzitter deelt mede dat hij reeds verschillende malen de leveranciers heeft aangespoord doch tot heden heeft nog geen levering plaats gehad. Dhr Kodde vraagt en ontvangt inlich- tingen over het vervoer van schelpen voor de» Kloosterweg. Daarna sluiting. Zoutelande. Vrijdagmiddag vergaderde de raad voltallig. Kennisgeving wordt ge daan dat de Rijksuitkeering bedraagt f 1146.08, en dat kas en boeken Van den ontvanger in orde zijn bevonden. Aange boden wordt de rekening 1923. Dhr De Visser vraagt of het niet beter was om de rekening door een commissie te laten nazien. De voorz. zegt, zich hiermede wel te kunnen vereenigen, maar vindt het voor dit jaar te laat. Met algem. stem men wordt besloten volgende iaren de rekening door een commissie te laten na zien. Nadat de rekening is behandeld blijkt dat inkomsten bedragen f 14462.96 en de uitgaven f 10870:66, alzoo een goed slot van f3592.30. De rekening wordt door den raad goedgekeurd. De heer Adriaanse vraagt nu de rekening sluit met een goed slot, of het percentage niet zou kunnen verminderen. Ook dhr Kop- pejan is deze meening toegedaan. Deze zegt de batigte saldi op de rekeningen te hebben nagegaan vanaf 1912 tot he den en dan gaan wij telken jare vooruit. De voorz. zegt, dat dit is gelegen in de forenzenbelastingen. Spr. is er niet tegen óm het percentage te verminderen, maar adviseert den raad om hiermede uiterst voorzichtig te zijn. Men moet niet te vlug verlagen, want de belasting der forenzen is hiet altijd hetzelfde. Goedgekeurd wordt de rekening van het burg. Armbestuur in ontvangst op f 10.383.57i/, en in uitgaaf op f 8576.98V2, alzoo een goed slot van f 1806.59. Op gemaakt wordt een voordracht van zet ters, bestaande uit de heeren G. de Vis ser en C. Janse, beiden aftr., J. S. Adri aanse en J. Stroo. Bij de rondvraag brengt dhr Koppejan in het midden, hoe het gaan moet met de reparatie der school. Hij vreest dat deze in de vacantie niet klaar komt. De voorzitter licht deze zaak toe. Ingeval het werk niet klaar is moet het school bestuur hiermede in kennis gesteld wor den en dan moet dit weten wiat het met de kinderen doet, maar wij kunnen hier van nog moeilijk wat zeggen. Wel heeft een van de timmermansbazen kennis ge geven dat het hem onmogelijk is, wegens de drukte, aan de reparatie te helpen. Hij geeft den raad in overweging om B. en W. te verzoeken om bij de timmermans krachtig' aan te dringen, dat het werk in de vacantie klaar komt. Dhr Adriaanse vraagt, of het werk dit jaar al moet gebeuren en of niet een gedeelte zou kunnen wachten tot een volgend jaar. Dit wordt door den voorzitter ontraden. Dhr de Visser vraagt of het plafond niet kan blijven zoo als het .is, inplaats van dit te laten zakken, hij is wel voor een goede reparatie maar zoo goedkoop mogelijk. De raad geeft daarna het dagel. bestuur machtiging om zoo noodig ver andering in de plannen te maken. De heer de Visser zegt nog even terug te willen komen op de verharding van den Boude- wijnskerkschenw'eg. Hij geeft zijn misnoe gen te kennen over de geleverde steen; hij vindt het eenvoudig rommel. Voldoet de steen aan het monster? Ja óf neen. Zoo neen, is het dan niet mogelijk om restitutie te krijgen, en wat moet wórden gedaan met den overschot. Die voorz. zegt, dat met het overschot de dammen die aan den weg liggen moeten worden aangekant en dat van restitutie geen sprake is. Dhr. Stroo zegt dat het hem ook is opgevallen dat het slechte steen is, en of er geen reden was om deze af te keuren. Als men nu niet kon afkeuren kan men het wel nooit doen. Dhr Maljaars vraagt of dat gedeelte weg van af de tramlijn tot aan den grintweg niet op 3 Meter kantweg kan worden gebracht inplaats van 2,5 M., met het oog op den slechten toestand. Dit wordt aangenomen. Hierna sluiting met dankzegging. Rftthiem. De gemeenteraad hield Vrijdag een openbare vergadering. Alle leden waren tegenwoordig. Op de voordracht als zetter der directe be lastingen worden geplaatst de heeren W. Cevaa], J. Mehefste, P. J. de Pag- ter en H. M. van de Putte. De heffing van leges voor jachtakten wordt gewijzigd en vastgesteld op f 6, f3, f2 en fl. Ten aanzien van de ingekomen reclames van J. Janse, P. Corbijn en 'KL Geschiere omtrent ver mindering van hunnen aanslag in de hondenbelasting over 1924 wordt met alg. st. besloten ontheffing te verlee- nen. Met. alg. stemmen wordt goed gunstig beschikt op1 het verzoek van den gemeenteveldwachter om een jaar- lijksche toelage te ontvangen van f25 voor 't onderhoud van een rijwiel. De gemeenterekening over den dienst 1923 wordt aangeboden. De ontvang sten zijn f 19.840.03, de uitgaven f 21.526.79, alzoo een nadeelig slot van f 1686.76. De rekening wordt ver wezen naar de commissie van onder zoek, besta,ande uit de heeren C. Wisse en J. Lijnse. Bij de rondvraag vraagt dhr van de Putte of het den voorzitter bekend is, dat de bewoners van de dorpstraat klagen over de slechte kwaliteit van het regenwater in hun bakken, als ge volg van den afval van de aldaar staande boomen en of het niet op den weg van den gemeenteraad ligt zich in verbinding te stellen met den ambachtsheer, aan wien de boomen toebehooren. De voorzitter zegt, dat een der bewoners der straat het drink water scheikundig heeft laten onder zoeken. Het rapport was, dat het water voor kinderen minder geschikt is, doch dat het gebruik er van voor volwas senen geen schadelijke gevolgen zal hebben/ Het water is echter niet zui ver. Dhr Meliefste meent, dat door het opsnoeien der boomen de toestand zou verbeteren. De voorzitter acht dit echter geen afdoenden maatregel. Dhr Wisse wijst op het overhangende hout in den Houtweg en in den Lagen Weg en verzoekt aan B. en W. de onderhoudsplichtigen hiervan te ver wittigen. Dhr de Pagter vestigt de aandacht, op het gemis van vele leu ningen op het pad naar Bummekens. De voorzitter zegt toe te zorgen, dat het een en ander in orde zal komen. Ten slotte verzoekt hij aa» de raadsleden of zij bereid zijn een comité te willen vormen tot hét hou den van een collecte in de gemeente voor de slachtoffers van de ramp, die de visschersvloot van Vlissingen en Amemuiden heeft geleden. Allen ver klaren zich daartoe bereid. Besloten werd op Vrijdag 1 Augs voor dat doel rond te gaan. Daarna sluiting. De brand te Vlissingen. Zaterdagmiddag was men op het terrein der Nedpam met twee soorten vloeistof die een breimassa worden, bezig den brand van de tank te bestrijden, door die zoo van de buitenlucht af te sluiten. Langzaam won men terrein. De brand kan nu als afgeloopen wor den beschouwd. Hoe groot de schade is, kan nog moeilijk worden gezegd. Wij hoorden als schatting 1 miljoen opge ven, ongeacht nog de indirecte schade, als werkloosheid, enz. Hoe groot de ramp ook moge zijn, twee groote en enkele kleinere tanks bleven nog voor het vuur gespaard en ook een deel der gebouwen alsmede de fabrieks schoorsteen staan geheel overeind. Het blussehen met de beide uit Rotter dam aangebrachte vloeistoffen heeft het gewenschte resultaat gehad en den brand in de benzinetank tot staan gebracht. De „Tel." meldt het volgende: Wat de bluschproef betreft. Dleze is gehouden in overleg met de experts van assuradeuren, den heer A. Kievit en de firma D. Hudig en Co., te Rotterdam, de makelaars, die het complex der Ned. Pe troleum en Asphalt Mij. op de Rotterdam- sche beurs verzekerden. Men heeft in den nacht uit Dordrecht twee groote tank wagens laten komen, gevuld met 't nieuwe bluschmiddel zgn. „schuimblusch" (foa- mite), daar zich hier een buitengewone gelegenheid voordeed om den invloed van dit nieuwe preparaat in de prak tijk na te gaan. De twee tankwagens werden tot voor het terrein gereden terwijl personeel van de Marine met materieel aanwezig was. De leiding bevond zich in handen van den marine-commandant. De taak der ma rine bestond hierin, het „schuimblusch" in de kokende massa te Werpen. Daartoe werden nabij de tankwagens twee pompen opgesteld, die door matrozen werden be diend, terwijl tWee slangen van plm. 3000 meter het preparaat naar een zware straalpijp leidden. Met behulp van acht man werd deze straalpijp gehaakt aan een uitgedoofden wand van de brandende tank. Vervolgens werd het sein tot nom- pen gegeven. Indien de proef gelukte, moesten binnen drie minuten de vlam men gedoofd zijn. Nauwelijks Was het sein tot pompen gegeven, of de vlammen wak kerden aanvankelijk sterker op, doch daar na zag men hoe de vette zwarte rookwol ken der brandende petroleum wegdreven en plaats maakten voor wolken van licht grijze nuances. Aanvankelijk zag men nog vlammen uit de massa opstijgen, doch zeer spoedig doofden deze en krinkelde alleen nog lichtgrijze rook omhoog. Bin nen 21/2 minuut kon men zeggen, dat het vuur gedoofd was. Gedurende het probee- ren van dit preparaat was de stedelijke brandweer bezig den wand van de tank nat te houden. Men was buitengewoon tevreden over deze welgeslaagde proef neming. Betreffende het einde van den omge komen Willeboordse, geeft het blad een verklaring weer, afgelegd door den stoker Evert Sinke te Souburg, den man, die Willeboordse het laatst heeft gesproken. Deze verklaring is van belang met liet ontstaan van den brand. „Ik was," aldus Evert Sinke, „in den nacht van Donderdag op Vrijdag om onge veer twee uur bezig kolen op een lorrie wagon te laden voor de stookplaats. Toen Willeboordse op de tank klom. riepen wij elkaar nog een aardigheid! toe. Ik zag, dat Willeboordse het mangat open maakte en zijn peillat in de tank liet zakken. Willeboordse had geen lamp bij zich, daar de omringende booglampen op het terrein voldoendo licht versprei den. Ook weet ik pertinent, dat Wille boordse geen brandende pijn of sigaar had. Is hij al vol? vroeg ik hem. Maar in plaats van te antwoorden, schreeuwde Willeboordse plotseling: „Help! Moord! Brand! Ik verbrand". Een vuurkolom kwam uit het mangat en werd hoe langer hoe grooter. Toen zag ik hem op den bovenkant van de tank vallen. Ik klom de ladder op, maar wegens de groote hitte was het mij on mogelijk verder te gaan. Ik klom daarom de ladder af en ging alarm maken. Tot zoover het verhaal van Evert Sinke, dat het moeilijk maakt voor den brand een aannemelijke oorzaak te vinden. De heer M. C. Braat, directeur van de Nedpam, heeft aan een bijzonderen ver slaggever van de Tel. het volgende me degedeeld omtrent de oorzaak van den brand: De vermoedelijke oorzaak aldus de heer Braat is u bekend. De waclits- man Adriaan Willeboordse werd er me de belast na te gaan, of de groote tank, die door de Engelsche tankboot „Scot tish-American" gevuld werd, reeds vol was. Te één uur in den nacht wtas ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2