Predikbeurten. Gemengd Nienws. Laatste Berichten. Posterijen en Telegrafie. Land- en Tninbonw. Openbare Verkoopingen en Ver pachtingen. Aanbestedingen. klasse hadden heel aardig voor bloe men gezorgd. Zij werden allen door hun scheidenden meester getracteerd. Het hoofd der school sprak dhr. Snouck hartelijk toe, daarbij den wensch uit sprekende, dat hij nog jaren van zijn rust zou mogen genieten en bood den schei denden collega namens het personeel van school B een wandelstok met inscriptie aan. Eiepgeroerd dankte meester Snouck voor de woorden hem toegesproken en voor het stoffelijk blijk van waardeering, herinnerde er aan, dat hem bij veel liefs ook veel leeds beschoren was geworden en beval zich steeds in de vriendschap zijner collega's aan. (G. Crt.) Geslaagd te Breda voor het examen M.U.L.O. voor diploma A., A. Hommes, C. Breen, J. Glerum, P. Stokmans, al len te Goes en W. Wilking te Hulst. Donderdagnamiddag nam de heer Patlist als districts-schoolopziener af scheid vaar de talrijk opgekomen onder wijzeressen en onderwijzers van het eiland Tholen en van St. Philipsland; de heer Van den Berg, hoofd der Chr. school te Tholen, sprak den heer Pattist har telijk toe, terwijl de scheidende inspec teur op zijn beurt op zeer sympathieke wijze allen toesprak. (M. Ct.) Vlissingen. De Ruyterschoo 1. Aan het eindexamen van den tweejarigen cursus voor stuurlieden werd deelgeno men door 15 aspiranten. Geslaagd zijn: voor diploma B: E. P. A. Aspeslagh te Vlissingen; A. TI. van den Belt te Arnhem; J. D. Coumou te Middelburg; B. van Dierendonck te Vlissingen; K. J. 'Meulmeester te Vlissingen; E. Palm te Apeldoorn; P. J. J. Verbrugh te Eek en Wiel en A. M. van Weele te Goes. Voor diploma A: J. W. van Es te Rotterdam; I. van Ham te Middelburg; M- H. van Hee te Kapelle; J. J. Lameijn te Vlissingen; A. J. Makkink te Breda; J. VV. J. van der Velden te Vlissingen en S. Sanders te Eerbeek. Aan het overgangsexamen werd deel genomen door 8 aspiranten. Hiervan zijn bevorderd tot het tweede cursusjaar: A. VV. J. van den Ende; N. P. Eilander; J. E. van Hal; F. A. Maas en W. van der Rest. Geslaagd te Rotterdam voor de hoofdacte de heeren C. van Houdt te St.-Annaland, en mej. L. -VI. M. van Laere, te VValzoorden. Een Kapelsch broeder paar. Twee hoofdonderwijzers de heeren Joh. Staal Pz. en C. Staal Pz., geboren te Kapelle, hebben dezer dagen het onder wijs na volbrachten ruim veertigjarigen dienst met pensioen verlaten. Het por tret van eerstgenoemde prijkt in „De Spie gel" met onderstaand onderschrift: De heer Joh. Staal, hoofd der oudste Christelijke school te Aalten, heeft deze week het onderwijs verlaten. Na zes ja ren als onderwijzer te Leiden werkzaam te zijn geweest, diende hij gedurende 35 jaren als hoofd het Chr. onderwijs te Aalten. Terwijl het aantal Chr. scholen in deze gemeente van 2 tot 9 uitgebreid werd, wist hij den goeden naam zijner school te handhaven. x) School van. den heer L. v. Dijt, tege lijk met zijn .broeder bovengenoemd. Deze laatstgenoemde, twee jaar ouder dan hij, ont ving zijn eerste opleiding aan de Normaal school te Middelburg, diende het Chr. On derwijs achtereenvolgens te Goes, Leiden en als hoofd te Bergen op Zoom, te Ierseke en laatstelijk te Tiet. Red. ,,Z.". Zondag 37 Juli 192T. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds de Vries, nm. ds Steinz, av. ds Homburg (coll. bouwfonds). VYiLhelminadorp, vm. ds Steinz, nm. ds de Vries. Ongelukken. Te Maastricht is een bejaarde juffrouw van een dak gevallen en aan- de bekomen kneuzingen overleden. Naar de Telegr. verneemt, is de 17-jarige H. S. uit Amsterdam, die Zondag j.l. tijdens een wielerwedstrijd op den Amsterdamsohen Straatweg kwam te vallen en juist op dat noodlottige oogenblik door een achterop rij dende auto werd overreden, waardoor hij ernstig gewond werd, in den afgeloopen nacht in de Majella-stiehting te Bussum, waarheen hij was getransporteerd, overleden. Een jongen van 14 jaar, die te Amsterdam onder het rijden van een vrachtauto afsprong, werd doordat hij struikelde, door die auto over reden. Een achterwiel ging hem over borst en hals. Het kind is spoedig daarop over leden. Gistermiddag is op de grens der gem. Eindhoven en Veldhoven een wegwerker door een auto aangereden en gedood. Te Harderwijk is gisteren aangebracht een in de Zuiderzee drijvende gevonden Jijk van een vrouw. Het is vermoedelijk het lijk van de vrouw van schipper Tielemans, wiens schip in den storm van 18 dezer in de Zuider zee gezonken is en waarbij schipper Tiele mans, diens vrouw en kinderen verdronken zijn. Liefde en bloedneus. Een jonge Cian te Den Haag liep op zijn geliefde te wachten. In plaats van de uitverkorene zijns harten kwam haar vader het huis uit. Deze gaf zijn onbekenden schoonzoon op min of meer hardhandige wijze zijn meening te ken nen en sloeg den wachtende een bloedneus. Een vriend van den getroffene haalde de politie. Een massa menschen verdrong zich voor de deur. De amoureuse idylle was wreed verstoord. 1 (Volk.) Een t r uc In een Apeldoornsch hotel vertoefde onlangs iemand, zich v. A. noemend, zich uitgevende voor inspecteur der Biliton- maatschappij. Na twee dagen toevens in het het hotel vertrok van A. Zondagmorgen, om gelijk hij voorgaf cenige kennissen uit Indië te bezoeken, doch inderdaad ging hij een autotocht maken naar het Uddelermeer. Hij verliet evenwel zijn hotel niet zonder te betalen, maar voldeed mei een cheque ter grootte van f 300 op de Nederl. Indische Bank, waarvan de niets kwaads vermoedende hotelier het hem toekomende zou afhouden. Maandagmorgen echter kwam deze hotelier tot de treurige ontdekking, dat de cheque valsch was, en dat door v. A. reeds eerder een valsch cheque op de genoemde bank instelling was afgegeven. De roofmoord te Culemborg. Eindelijk heeft de Justitie den dader of mede plichtige aan den kort voor Kerstmis ge- pleegden roofmoord op den landbouwer Toon van Wiggen en zijn zuster Gerrigje te Cu lemborg, te pakken. De gewezen rechercheur der Culemborgsche politie Haverman, is n.l. gearresteerd. Dinsdag waren reeds ecnige rijks rechercheurs met de opdracht Haverman ge vangen te nemen, daar gekomen. Daar deze reeds meermalen gedreigd schijnt te hebben, dat hij niet zonder verzet zijn woning onvrijwillig zou verlaten, en men wist, dat hij over vuurwapenen beschikte, werd toen reeds ge tracht Haverman naar buiten te lokken. Waar toe deze echter eerst weinig lust scheen te voelen. Gisteren is het er echter toe gekomen. De Amerikaanse lie Jantjes. Rotterdam heeft nog nooit zóó den mond vol gehad over vreemd bezoek als in deze dagen. Er liggen of lagen daar n.l. twee Amerikaansche oorlogsschepen en de Jantjes doen natuurlijk druk aan passagieren. Men is misschien al reeds dusdanig ge vorderd, dat men er, naar de volksmond kernachtig zegt, de buik van vol heeft. Inderdaad kan Rotterdam over het ver blijf .der Amerikaansche oorlogschepen niet in de wolken zijn. De bemanning gedraagt zich vaak onbehoorlijk. De Amerikanen val len tegen. De matrozen huren fietsen, hoele dagen lang en in stede van de vehikels terug te brengen, zetten ze die ergens neer of ze geven ze aan den één of anderen jongen op straat. In de café's ziet men hen dikwijls liever gaan dan komen en de góeden niet te na gesproken, maken de vertegen woordigers der Amerikaansche natie niet den indruk gentlemen te zijn. Zé schijnen zich in Rotterdam als in een vrijgevochten land te gevoelen, betalen, wanneer ze er lust in hebben en zetten den boel op stelten als hun dat in den kop komt. In do praclijk van het vuile spreiden zij een cynische schaamteloosheid ten toon. D-at is op de receptie ten stadhuize al gebleken. Er zijn dingen gebeurd, die niet in overeenstemming waren te brengen met de waardigheid eener officiëele receptie. Dat op een gegeven moment van uit de burgemeesters kamer de drinkglazen op den Coolsingel wor den geworpen, was zeer zeker iets onlx>- hoorlijks; dat paartjes zich een vrijage op de balcons veroorloofden, was beneden peil. De sociaal-democratische „Voorwaarts" heeft wel aanleiding gevonden de receptie als „een zwijnepan" te beschrijven, met de noodige demagogie, waartegen 'n ieder, die er was, vanzelf zal protestceren, maar de minderheid der gasten heeft zich onbehoorlijk gedragen. Dat mag niet verzwegen. Het raadslid Jan ter Laan heeft volgens „Voorwaarts" een aantal vragen aan B .en W. gericht. Gearresteerd. Naar Vaz Dias meldt is de voortvluchtige kassier J. Brinkman uit Deventer te Bremen gearresteerd. Weer een. Te Eelde is door een ambtenaar bij de rijksdirecte belastingen een installatie voor het distilleeren van alcohol ontdekt, voordat deze nog in werking was gesteld. De personen, die er bij betrokken waren, hebben bekend. De moord inden Haag. Omtrent den gisteren in de De Riemerstraat in Den Haag op den heer v. d. S. gepleegden moord meldt men nader, dat de op het lijk ver richte sectie heeft uitgewezen, dal de misdaad is gepleegd met een scherp voorwerp, waar mee verscheidene wonden aan het achter hoofd zijn toegebracht. In verband hiermee wordt .vermoed, dat de misdaad is begaan met het met blood bevlekte krom gebogen broodmes, dat op den grond nabü den ver slagene is gevonden. Het politioneel onder zoek is nog in vollen .gang, want hoewel naar aanleiding van den oproep van den commissaris van politie Kramer vele personen, die meenen aanwijzingen te kunnen ver strekken, welke eenig licht kunnen doen ont steken, in deze duistere zaak, zich bij de politie hebben aangemeld, beschikt de politie op dit oogenblik nog over geen enkel spoor dat kan leiden tot ontdekking van den dader of de daders van den moord. Nader wordt gemeld, dat er omstandig heden zijn, die er op wijzen, dat de ver slagene omtrent 9 uur 's morgens bezoek heeft gehad. Hij had aan iemand uit de huurt kort voor 9 uur gezegd, toen deze de op merking maakte, dat do heer v. d. S. al zoo vroeg bij de hand was: „Ja, ik krijg dadelijk bezoek". Dit wordt bevestigd door het dienstmeisje van een mevrouw uit de buurt, aan wie de verslagene gezegd heeft, dat hij bezoek had en dat hij wel dadelijk bij haar mevrouw zou komen om de teekening te zien. Toen het meisje omstreeks half tien uur wederom aanbelde en geen gehoor kreeg, heeft zij gezien dat de ruit voor aan de straat gebroken was en zij is bij haar me vrouw teruggekomen, zeggende, dat er een ruit kapot was en dat zij dacht dat de heer v. d. S. in verband daarmee naar de politie was gegaan. Uit de sectie is gebleken, dat den verslagene niet minder dan twintig mes steken in hoofd in lials zijn toegebracht. Ook is hem hoven het oor de schedel met een zwaar voorwerp ingeslagen. Vermoed wordt, dat deze slag is toegebracht met het tafeltje, dat verbrijzeld in het vertrek is gevonden. Het groole punt is thans voor de politie aanwijzingen te verkrijgen omtrent dit mati- neuze bezoek. Geknoei. Eeh ambtenaar van de belastingen te Amsterdam, die op een der kantoren belast is met het in ontvangst nemen van bolastingpenningen, heeft een bedrag van ongeveer f 400, hetwelk hij van een belas tingbetaler heeft ontvangen, niet verantwoord. De politie heeft den ambtenaar aangehouden. Een onderzoek wordt ingesteld, of de aan gehoudene meer knoeierijen op zijn geweten heeft. De Giro-Sinterklaas. Een lezer schrijft aan het „Handelsblad"„Een paar dagen vóór bet sluiten van den Postcheque en Girodienst werd door mij opdracht ge geven f 46 over te schrijven op de rekening van de Nederlandsche Bank. Eenigcn tijd daarna kreeg ik bericht dat laatstgenoemde rekening opgeheven was en mitsdien de op dracht niet uitgevoerd was. Mijn postgiro rekening werd toen weer met gelijk bedrag gecrediteerd. Sindsdien heb ik mijn saldo op ongeveer f 1 na opgevraagd en terug ont vangen. Thans krijg ik echter van de Neder landsche Bank bericht, dat haar door den Postcheque- en Girodienst een bedrag van f 46 voor mijn rekening werd vergoed. Deze dienst schijnt dus nog steeds door te gaan onder de aangeslotenen douceurtjes, zij het ook kleinere dan vroeger, uit te deelen"r Fruit. Ia de omgeving van Bunnink wordt nogal fruit verwacht. Na den laatsten regen kan men heel goed bemerken, dat de fruit beter zal zijn, dan oorspronkelijk ge meend werd. De prijzen op het hout zijn zeer gedrukt. Verwacht wordt dan ook dat de appels en peren niet duur verkocht zullen worden. Vermist. Toen Donderdagmorgen de 13-jarige B. v. L. te Bergen op Zoom van school naar huis werd gestuurd om zijn strafwerk af te maken, is hij niet meer teruggekeerd, terwijl hij zich ook niet naar zijn ouderlijke woning heeft begeven. Gister middag was hij nog niet teruggekeerd. De politie welke een onderzoek instelt, heeft zijn signalement in den geheelen omtrek, rond gestuurd. Oude zondaar. Voor liet hof van appél in crimineele zaken le Londen is het -misdadig verleden van een 75-jarige ter sprake gekomen. Het hof behandelde namelijk het appèl van zekeren Griffiths' legen een von nis van vijf jaar tuchthuisstraf, wegens dief stal over hem geveld. Rechter Sankey ver klaarde, dat deze 75-jarige de wanhoop moest zijn van allen, die belang stelden in liet welzijn van oplslagen gevangenen. Ilij had 35 vroegere veroordcelingen te zijnen laste en alles bij elkaar had hij 58 jaar ge vangen gezeten. Het was zonneklaar dat hij, zoodra hij uit de gevangenis kwam, weer een misdrijf pleegde en in het gevang terug keerde. Het zou tijd vermorsen zijn, de lange lijst van zijn veroordeelingen voor te lezen. Men kon liet enkel betreuren, voegde hij er aan toe, dat een oud man opnieuw naar de gevangenis moest, maar er viel, helaas, niets aan te veranderen. Schaak in de gevangenis. Een enthousiast liefhebber van het schaak spel heeft aan een van de afdeelings- besturen van het Genootschap tot zede lijke verbetering van gevangenen in over weging gegeven maatregelen te nemen het schaak- en eventueel ook het damspel in de gevangenis in te voeren. Deze spellen, vooral het schaakspel, zijn meer als een opvoedingsmiddel te beschouwen dan als een tijdpasseering. Schaak is een voort durende oefening in het uit den weg rui men van moeilijkheden, die beginnen met onoverkomelijk te schijnen, maar die door volharding en inspanning dikwijls op bijna wonderdadige wijze toch overwonnen wor den. pen symbool, bijna, van het leven van den uit de gevangenis ontslagene. Bedoelde heer heeft aangeboden geheel belangeloos zelf aan de daarvoor geschik te gevangenen het noodige eerste onder richt te geven. Dat kan in de cel geschie den en, desgewenscht, ook klassikaal. Het „nut" der sprinkhanen. De sprinkhanen, wier jammerlijke verniel zucht zooveel ontreddering heeft gebracht op de boerderijen van Zuid-Afrika, blij - Jcen toch nog „materialistisch nuttig" te kunnen zijn. De „Daily Mail" meldt tenminste uit Johannesburg, dat sprinkhanen naar Ne derland zullen worden uitgevoerd, om al daar tot voedsel voor koeien en 'kippen te dienen en tot olie voor vliegtuigen be reid te worden. Deze uit sprinkhanen vervaardigde olie heeft het voordeel, dat zij op zeer groote hoogte vloeibaar blijft. Zijn kind gewurgd. Wij hebben onlangs gemeld, hoe een zekere Charles Welford Travis, een Amerikaansch bur ger, woonachtig te Londen, aangehouden was in verband met het dooden van zijn kind. De kleine, tien maanden oud, w'as ten gevolge van verstikking gestorven, door dat de vader hem had willen belet ten om te schreeuwen. Het kind, dat aan een huidaandoening leed, was namelijk dientengevolge lastig. Re jury achtte den beklaa%de, een stu dent van hooge intellectueale ontwikke ling, onderhevig aan crimineele impuls, die zijn toerekenbaarheid scheen te ver minderen. De man werd tot vijf jaar dwangarbeid veroordeeld. De brand te Vlissingen. Die „Vliss. Ort' 'meldt nog: Er worden krachtige maatregelen ge nomen om uitbreiding van den brand zooveel mogelijk te beperken, doch dit schijnen bijna hopolooze pogingen. Wel wordt de olie van de nabij gelegen tanks zooveel mogelijk in verder afgelegen tanks gepompt, doch de kans 'is niet uitge sloten, dat ook deze zullen worden aan getast. De brandweer heeft de belendende gebouwen, die het dichtst hij de bran dende tanks staan, nat gehouden, ten einde te voorkomen, dat deze ook wor den aangetast. Het was een geluk, dat de wind van de stad a.f was, anders zouden de rook kolommen over de stad zijn gestreken en de millioenen vetdeeltjes overal zijn neergedw'arreld. Verschillende autoriteiten sloegen het machtige schouwspel gade, o.a. werden opgemerkt de Commissaris der Koningin, de burgemeester, enkele wethouders en leden van den raad en de commissaris van politie. Er kan natuurlijk op het oogenblik nog onmogelijk worden gezegd, of het bedrijt kan worden voortgezet en op welke wijze. Dat het. bedrijf evenwel voor gsruimen tijd zal moeten worden stopgezet, be hoeft geen betoog, 18 Juli en 25 Juli 1924 zijn twee data voor de geschiedenis van deze stad, welke voor het nageslacht zeker zullen worden vastgelegd. Hedenmorgen meldt men ons: De brand heeft gisteren in den loop van den dag een zeer ernstige uitbrei ding gekregen. Zooals reeds van den be ginne af gevreesd werd, heeft de het eerst in brand gevlogen tank het begeven, Het lossmelten van een of meer bouten had een scheur ten gevolge, die de olie deed vloeien over het terrein en de brand zeer in omvang doen toenemen. Verschil lende gebouwen werden daardoor in den loop van den middag geheel of ten deele een prooi der vlammen, o.a. hel flinke kantoorgebouw werd geheel vernield. In- tusschen had het vuur zich ook mede gedeeld aan een benzinetank, die niet uiteen sprong. W|el vatte de inhoud vlam en dit werd later op den dag oorzaak van groote vrees, dat ook deze tank het begeven zou, en ook een deel van den hevig brandenden inhoud zich zou ver spreiden, waardoor groot gevaar bestond voor de andere tanks op het terrein, ge vuld met benzol, ruwe olie en zuivere olie. Des avonds laat stond deze tank gloeiend en werd nog voor barsten- ge vreesd. Intusschen had men sommige gebouwen met zancl en water ten deele weten te behouden. Zelfs het gebouw van den pro vincialen stoombootdienst aan de over zijde van de binnenhaven moest worden nat gehouden, omdat men vreesde, dat dit gebouw door warm worden in brand zou geraken, wat gelukkig nog niet is gebeurd. Wiel zijn de ducdalven in de binnen haven een prooi der vlammen geworden, doordat het vuur zich een weg baande door een buis, die het terrein in verbin ding brengt met de haven. Wat betreft do vermiste werkman, het kan worden aangenomen, dat de onge lukkige in den eerst brandenden tank is gevallen en -ei' van hem wel nooit meer iets zal worden teruggevonden. Zooals te verwachten was, heeft deze brand, die in hevigheid alle vroegere in onze omgeving verre overtreft heel wat belangstelling getrokken, tot zelfs uit Goes waren personen gekomen, om het terrein van de ramp in oogenschouw te nemen. Het grootste contingent kwam echter reeds van des morgens af uit Middelburg en des avonds was hun aantal zeker honderden, de trammen en bussen kon den de massa's nauwelijks vervoeren, om maar niet te spreken van de vele fietsen en particuliere auto's. Bij1 het in brand geraken van den ben zinetank viel tevens een generator aan den brand ten offer, stukken van dit ge vaarlijk deel van de fabriek vlogen in het rond, een vlam sloeg boven den schoorsteen en over den Prins Hendrik weg. Een hevige paniek ontstond bij hen, die dit zagen. Zij, die voor hun werk op het terrein moesten zijn, moesten zich haasten om zelf niet door het vuur to worden aangetast. Dies avonds was de afzetting veel min der streng dan des middags en kondon de belangstellenden veel moer zien van hfet vuur en den rook, die juist in het donker nog een veel fantastischer aan blik gaven. Hedennacht heeft de brand steeds voort- gewoed. Toen wij te drie uur het terrein verlieten, was er nog niet veel verande ring waar te nemen. Heden is het anders. Alleen branden nog de tanks en een groot aantal vaten. Die benzinetank, die gisteren groote vrees bezorgde, heeft het goed uitgehouden, zoodat uitbreiding hij- na is uitgesloten. Men wacht nu op- de aankomst van vloeistof, die uit Rotter dam is verzonden en om 8 uur hier zal aankomen. Daarmede hoopt de marine door spuiten de tanks te blusschen en zoo een einde te maken aan het kracht element, dat nu 18 uur lang verwoest, wat door noeste vlijt gewrocht werd. De wind was vanmorgen Oost en de thans veel geringer rookwolken vliegen hoog over de stad. Juli 28 Grijp skerke, veldvruchten, Blaupot ten Cate. 28 Biggekerke, veldvruchten, v. d. Harst. 29 Ooatkapelle, inspan, v. d. Harst. 29 Serooskerke, inspan, veldvruchten, Blaupot ten Cate. 29 Souburg, huis, tuin, r. d. Harst. 30 Kapelle, inboedel, gereedschappen, enz., Kram. 30 Westkapello, huis enz., Loeff. 30 Kamperland, inspan, Ilioolen. 30 Oudsabbinge, beestiaal, melkgereed- schap, mest, erwten, Pilaar. 30 Oostkapelle, inspan, v. d. Harst. 30 Westkapelle, inspan, Blaupot ten Cate. 31 Middelburg, huis, De Neeling. Oostkapelle, veldvruchten, v. d. Harst, v. d. Harst. Aug. 2 O.-Souburg, inboedel, gereedschap pen, De Neeling. 2 Serooskerke, veldvruchten, gereed schappen, huisraad, v. d. Harst. 8 Middelburg, huis, Struve. 12 Sint Laurens, inspan, Blaupot ten Cate. 12 Goes, winkelhuis, Pilaar. 13 Veere, hofstede, Loeff. 15 Veere, inspan, Blaupot ten Cate. 18 Veere, veldvruchten, - Blaupot ten Cate. 27 St. Laurens, inspan, beestiaal, Struve. Sept. - Goes, Schore, Wemeldinge, Ierseke, Kruiningen, Kattendijke, bouw- en weiland. Pilaar en Treub. Oct. 15 Nieuwdorp, inboedel, slagersgereed schap, de Wilde Heijboer. Aug. 14 Bergen op Zoom, bouwen paviljoen, enz., Knevel, Ennelo. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn, terug ontvangen in het tijdvak van 1024 Juli ten postkantore te Goes. Brieven binnenland. J. van 't Zand, Heerlen (Limburg). Briefkaarten binnenland. G. van Mer- hel, Goes; Chr. Joh. Lindhout, Nieuw dorp; Jan Itijk, Borsselen. N. 11. Den afzenders wordt aanbevolen op alle te verzenden stukken steeds hun naam en adres te vermelden, opdat deze hij onbestelbaarheid aan hen kunnen wor den teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle stukken steeds van een volledig adres straat naam en huisnummer te voorzien. - Stand der Landbouwgewassen op 20 Juli 1924, waarbij het tusschen haak jes geplaatste cijfer den stand op 20 Juli 1923 aangeeft: tarwe 68.7 (79.8); rogge 69.9 (73.2); wintelgerst 69.7 (71.7); zomergersl 76.5 (70.7); boekweit 47.2 (46); haver 69.7 (76.3); paardenboonen 70.7 (66.6); erw ten 75.9 (74.3); bruine boonen 63.9 (41.5); vlas 69.4 (70.5); kanariezaad 70 (69.4); koolzaad. 78 (69.4); blauwmaanzaad 69.7 (60.1); karwij 83.7 (53.4); mosterdzaad 78.7 (72.7); consumptie-aardappelen 66.3 (55); fabrieksaardappelen 62.8 (61); sui kerbieten 71.2 (56); voederbieten 68.3, (57); uien 65.3 (56.6); cichorei 76.4(60.2 roode klaver 63 (75); witte klaver 65.3 (74.6); lucerne 68.3 (78); weiland 54.2 (77.5); grashooi 75.7 (89.5). Ten slotte zij opgemerkt, dat ee>i ge middelde oogst kan worden aangeduid met het cijfer 67. Grootsche plannen op Walcheren. Het Zeeuwsch Landbouwblad maakt melding van de plannen tot oprichting eener groote, moderne, coöperatieve zui velfabriek te Middelburg. Nergens in Zee land vormt de melkveehouderij zulk een belangrijk onderdeel van het bedrijf als op .Walcheren. Maar vrijwel nergens in Nederland, waar een groot percentage der veehouders zoo zwak stond in hun poging goede prijzen te bedingen voor de melk. Op Walcheren houden ongeveer 1100 veehouders phn. 2500 koeien, die door een jaarlijks 20 niillioen K.G. melk pro- duceeren Daarvan wordt ongeveer 11 toillioen K.G. op de boerderij tot boeren- boler verwerkt. Allerlei oorzaken hebben ter echter toe geleid, dat de boterberei- ding op de boerderij in de laatste 15 jaar langzaam achteruit is gegaan. De melk, die de boerderjj verlaat, wordt deels door He boeren zelf verkocht, deels voor men- schelijke voeding, deels geleverd aan slij ters. De rest van de melk wordt door de boeren geleverd aan melkinrichtingen (en 'zuivelfabrieken. De prijs van de con- sumptiemelk was echter dikwijls meer het resultaat van onverkwikkelijken strijd in den melkhandel, onedele concurrentie, dan wel billijk vastgesteld in verband met de zuivelprijzen. Van zoo'n strijd worden vrijwel altijd de boeren, die niet hun (eigen zaken in handen hebben, de dupe. Die toestand op Walcheren heeft er toe geleid, dat de coöperatie-idee voor de tot waardebrenging van de melk is opgewekt en gegroeid. Reeds in 1908 1909 werden krachtige pogingen aangewend om tot praktische samenwerking op dat gebied te komen, maar eerst in 1916 werd het doel verwezenlijkt. De toen te Middelburg ge vestigde coöperatie groeide van een be drijf met ruim 1 millioen L. melk (tot een met ruim 200 vaste leveranciers, 1200 koeien en 4 millioen L. melk in 1923. Het bedrijf was daardoor veel te klein geworden en de inrichting zoo pri mitief, dat de bedrijfsresultaten er zicht baar onder leden. Thans in besloten op een ander terrein een geheel nieuwe fabriek te bouwen, waarmede Middelburg een industrie met groote toekomstmogelijkheden rijker wordt-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2