ffo 350 Vrijdag 35 Juli 1934 38e Jaargang glazen flacons geel etiket Binnenlani. Dit de Provincie. Wij vestigen er de aandacht op, dat Foster's Rugpijn Nie ren Pillen thans uitsluitend verkocht worden in verpakt in met zwarten opdruk. Weigert alle andere ver pakkingen. FOSTER- Mc CLELLAN Co., London. ^SLAOIIR Ie Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN "WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraai 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Kamerverkiezing in 1925. Dr Rutgers legt uit, waarom w'ii niet in 1926, maar in 1925 Kamerverkiezing zullen hebben. Aan 't lange zakelijke artikel, daartoe noodig, ontleenen wij slechts het volgen de, het cenige te weten noodige. De thans zitting hebbende Tweede Ka mer is 5 Juli 1922 ten gevolge van de kort daarvóór plaats gehad hebbende Ka merontbinding gekozen. Artikel 145 van de Kieswet van 23 Juni 1923, tweede lid, bepaalt tiet vol gende: „Bij ontbinding der tweede Ka mer treden de leden af vier jaren na den eerstvolgend en derden Dinsdag in Sep tember." Doch dit geldt niet voor deze Kamer; voor die geldt nog art. 145 van de Kies wet van 8 Mei 1922, w;aar staat, dat bij ontbinding der Tweede Kamer de leden drie jaar na den eerslvolgenden derden September-Din sdag aftreden. Dit komt omdat in de Overgangsbepa lingen Ts opgenomen een artikel van den volgenden inhoud '„De wijziging gebracht in artikel 145 tweede lid. der Kieswet, treedt in werking bij ontbinding der Tweede Kamer na tiet in werking treden van deze Wet, 'doch uiterlijk met ingang van 15 September 1925". Dierhalve Kamerverkiezing in 1925 op den voorlaatsten Dinsdag der maand Mei. De stemdag wordt bepaald door den mi nister van b'nnenlandsche zaken, in elk geval in Juni. Men zij dus gewaarschuwd. De conferentie te Londen. Ofschoon er eenige teleurstelling wordt .geuit, omdat de voltallige zitting van de conferentie niet in staat Was eenig definitief besluit te nemen, blijft men, naar nit Londen verluidt, in conferentie- kringen van meenmg, dat er geen wer kelijke reden is voor pessimisme. De zit ting beeft slechts bevestigd, wat alte in telligente waarnemers wisten, n.l. dat de taak van verzoening der tegenover elkaar staande standpunten tijd. tact, goeden wil en technische bekwaamheid' van de zijde der gedelegeerden eiseht. Wat de tijd betreft, wordt algemeen gevoeld, dat de conferentie nog wel tien dagen zat du ren of wellicht nog veertien dagen. De debatten worden gekenmerkt door een vriendschappelijke aünospheer. Geen enkel Berlijnsch avondblad be vatte gisteravond ook maar liet geringste commentaar op de Londensche conferen tie. Dit is natuurlijk louter toeval, maar ■een toeval, dat de Duitsche regeering hoogst welkom moet zijn, daar zij zooals reeds gemeld, niets bever ziet, dan dat over Londen geen enkel woord gezegd of geschreven wordt. De Duitsche Rijksdag. De rijksdag zitting werd gisteren weer geopend met het gewone communistische tumult. De communisten beschuldigden Noske van zekere medeplichtigheid met het geval van den moordenaar llaarmann te Hannover. Hiertegen protesteerden de socialisten, hetgeen aanleiding gaf tot he vig lawaai en tot een dreigend handge meen, dat door den president slechts met do grootste moeite werd voorkomen. 3 Augustus. De „Vo.ssische Ztg." woel nog over liet program van 3 Augustus a.s. mede 'te doelen, dat de Evangelische kerken in Duitschland allerwegen godsdienstoefenin gen zullen houden, zoo mogelijk op de 'graven der gesneuvelden. De klokken zul- ■van 11 tot 12 uur luiden en men zal ■ook probeeren, yolgens Engelsch voor beeld, om 12 uur twöe minuten stille Ie «doen heersehen. De opstand in Zuid-Brazilië. Naar luid van berichten uit Santos, trachten de opstandelingen thans een wa penstilstand te verkrijgen; ook dringen ze cr op aan dat een waarborg zal worden gegeven tegen reprcssailles. De regee- geering heeft op dezè stappen geantwoord door haar gewapende actie met kracht te hervatten. D;e regeeringstroepon zoo Wordt nog gemeld wisten zich om St. Paulo gunstige stellingen te verove ren. Omtrent den opstand in den staat St. Paulo wordt nog gemeld, dat de regee- ringstroepen verscheiden buitenwijken van de stad St. Paulo op de opstande lingen hebben veroverd en dat zii zwaar gescluil in 'positie brengen op punten die de sterkten der opstandelingen be- heersclien. Naar luid van betrouwbare berichten zijn de aanvallen der opsfande- lingen op de regeeringstroepen mislukt. -De stad is aan drie zijden omsingeld, en nog slechts naar één kant kunnen de opstandelingen weg komen. Korte Berichten. Te New York is bij de politie een vliegafdeeling opgericht. Zestien vliegtuigen doorkruisen de lucht tot rege ling van het luchtverkeer, tot het beletten van den smokkelhandel op zee en tot het rapporteeren van ongelukken. Tengevolge van de ontploffing, ver oorzaakt door het in brand vliegen van een bioscoopfilm, te Vera Cruz (Mexico), ontstond een paniek. Twintig kinderen werden doodgedrukt, zeventien liepen kwetsuren op. Uit New York -Wordt gemeld, dat 603 passagiers, afkomstig van het s.s. Boston, dat in aanvaring was geWeest met een ander schip, daar zijn aangekomen. De Boston zelf is naar de haven ge sleept om te worden gerepareerd. Bij een botsing van autobussen, die op een kruispunt van straten tegen elkaar liepen, hebben gisteren te Parijs negen tien menschen kwetsuren opgeloopen. Herri ot heeft een koerier naar Pa rijs gezonden om een beroep te doen op Poincaré, Dinsdag in den senaat geen aanvallen te doen. Herriot heeft hoop op een gunstig resultaat. Hij verzoekt Poincaré eveneens de goedkeuring voor zekere concessies aan bankiers. Te Jena zijn uit een bibliotheek een aantal zeer kostbare oude werken, voor namelijk bijbels, uit de 15e en 16e eeuw, gestolen. Te Keulen zijn de bouwvakarbeiders in staking gegaan. Een bende van dertig man, uitgerust met machinegeweren, heeft, volgens een bericht uit Wilna, na de grens te zijn overgetrokken, een Russisch dorp geplun derd en de buit op tien vrachtauto's weggevoerd. Te Omsk heeft een brand gewoed in het medisch instituut aldaar, tengevol ge waarvan een groot gedeelte der biblio theek en van den inventaris van het laboratorium verwoest zijn. De Duitsche regeering heeft alle be toogingen, enz. op 3 Augustus ter her denking van de gesneuvelden in den oor log, voor'zoover daartoe vergunning ver- eischt is, verboden, onverschillig of zij uitgaan van sociaal-democratische, com munistische of Diuitsch-nationale zijde. Het verbond van Duitsche vakver- eenigingen kondigt een groote actie ten gunste van den achturigen. werkdag aan en eiseht, dat hot Duitsche volk in staat zal worden gesteld zich door middel van een referendum voor of tegen de overeen komst van Washington uit te spreken. .Wegens de ongunstige bedrijfstoe- standen en gebrek aan bedrijfsmiddelen hebben 90 pel. der steenbakkerijen in het Rijnland hun bedrijf stopgezet. Het staatsgerechtshof tot bescher ming van de republiek heeft de commu nistische gemeenteraadsleden uit De- litzsch aan de Elbe wegens opstoking tot een gewelddadige verandering van de grondwet veroordeeld tot 2 jaar ge vangenisstraf. In de Belgische Kamer heeft De Clercq, do afgevaardigde van het front, ertegen geprotesteerd, dat de stenogra fische dienst van de Kamer dikwijls niet in orde was als er afgevaardigden in liet Vlaamsch spraken. Pater, afgevaardigde voor Charleroi, vroeg Duitsche stenogra fen voor later, met liet oog op vertegen woordigers van de aangehechte gebieden. D|e griffie heeft verklaard, dat zij de zaak zou onderzoeken. Die minister van sociale zaken heeft in den Landdag meegedeeld, dat er in Beieren 100.000 woningen tekort zijn. Het volgend jaar zullen 5000 woningen ge bouwd worden met overheidssteun en ■1030 zonder steun. Die kosten zijn op 26,5 millioen goudmark geraamd. Von Jagow, die 21/2 jaar geleden wegens, de rol, bij den staatsgreep van Rapp gespeeld, tol 5 jaar vestingstraf werd veroordeeld, doet in een open brief een beroep op het geweten der wereld en verlangt amnestie voor de leiders'van den „Kapp-putseh", namelijk generaal von Lülwitz, kolonel Bauer, kapitein Ehrhart, majoor Pabst en hijzelf. Bezoek aan Gheel (België). Naar gemeld wordt, zal binnenkort door "een delegatie van den Centralen Nederl. Ambtenaarsbond, waarhij circa, 900 ver- plegenden zijn aangesloten, een bezoek worden gebracht aan de inrichting' voor zenuwzieken te Gheel (België), teneinde FA5CUKANTCJN woRritnytEn. HOUAND zich ter plaatse een oordeel te vormen omtient de vraag, of Gheel inderdaad zooveel Nedcrlanclsche patiënten tot zich trekt als in de conferenties met genees- heeren-directeuren hier te lande meer malen ïs te kennen gegeven, waardoor naar hun zeggen, de exploitatie der Ne- derlandsche inrichtingen in bet g;edra,ng dreigt te komen. Bereids- is van den ge neesheer-directeur te Gheel bericht ont vangen, dat hij bovenbedoelde delegatie gaarne zal ontvangen, E e n a a n k 1 a, c h t tegen D- u ij' s. Wij lezen in liet „Vad.", dat de heer II. gchilthuizen, lid van het Verhond van Actuaüsten, hij den officier va.11 Justitie te 's Gravenhagc een aanklacht heeft in. gediend tegen het Kamerlid Diuys wegens heleediging, hem in het openbaar door dezen aangedaan in de vergadering, welke do S.D AP. in het Alhambra-theater te Den Haag heeft gehouden naar aanleiding van den moord op Matteotti. F i n s c h e journalisten in Nederland. Begin Augustus zullen ongeveer 18 Finsche journalisten, vooraans'aande ver tegenwoordigers van de groote bladen in Finland, een studiereis ondernemen, ten einde Nederland beter te leeren kennen. Het gezelschap zal te Vlissingen de rond reis beginnen en voorts een tocht door Walcheren maken en te Middelburg ge tuige zijn van do huldiging der Zeeuwen aa-n H.M- de Koningin ter gelegenheid van de herdenkingsfeesten van de bevrijding van Middelburg. Op- het program staan verder Amsterdam, Rotterdam, Den Haag Delft, Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven en Utrecht. Die reis van de Kon. Familie in Scandinavië. De correspondent van de „N.R.C." te Kristiania schrijft, d.d. 19 Juli: Die berichten in dé Noo-rsche bladen over den verderen tocht van de Koningin nadat zij met haar gevolg 9 Juli in Aan- dal'snaes was aangekomen, zijn uiterst schaarsch, wat dcet vermoeden, dat de Koningin, ingevolge haar verlangen, haar peis -onbemerkt vervolgen kan. Men weet 'iritiiisschen toch mee te deelen, dat zij, behalve verschillende uitstapjes in het indrukwekkende Romsdal, waaraan zoo veel historische herinnering uit do mid deleeuw-en en van den heiligen Olav ver bonden zijn, ook nog e-en vijfdaagschen tocht naar Sondmöre en lljelle gemaakt heeft. De Koningin heeft daar kennis gemaakt met tie bijzonder belangwekkende touristenroute o-v-er Grotli, Viasaét-èr, waar den weg in tal van S-vormige bochten haar het in de diepte gelegen Ttrynswater voert, een tocht, dien ik drie jaar ge leden beschreven heb. Volgens een bericht van 18 Juli in „Aften'poisten" is de Koningin eergisteren in het Parkhotel in Aandalsno-es terugge keerd. Zij was zeer tevreden over haar tocht, die ste-eds door gunstig weer be gunstigd was. De Koningin, die gaarne van de kariool gebruik maakt, had dit ver voermiddel slechts -een enkele maal met de automobiel moeten verwisselen. Vol gens hetzelfde bericht zo-u de hertog van Mecklenburg het gezelschap verlaten, en zou Prins Hendrik vandaag naar Stock holm reizen, De Koningin zou met haar gevolg tot 23 dezer in het Parkhotel Verblijf houden. Wianneer er geen wijziging in bet reisplan wordt gebracht, reist de Koningin van Aancl-alsna-es naar Diront- heim om van daar o-ver Iiorlien weer naar Zweden terug te k-eeren. Koningin Wiübelmina keert, zooals wij reeds meldden van haar verblijf in Lap land Maandag te Stockholm terug op de doorreis naar Nederland. Prins H-endn'k is reeds te Stockholm aangekomen. Commissie G. O. Gisteren Vond een vergadering plaats van de Commissie voor Georganiseerd Overleg Landmacht (onderofficieren), Waarbij in behandeling kwamen de voor stellen der Regeering betreffende de sala risverminderingen voor het militair per soneel beneden den rang van officier op 1 Januari 1925. De voorstellen der Re geering werden, inzonderheid door de ver tegenwoordigers van de vereen. Ons Be lang, met nadruk afgewezen, als zijnde van funeste uitwerking op het levenspeil van het thans werkende personeel. Toen bleek ,dat zij in de Commissie voor G. O. geen voldoenden steun konden vinden voor 't. bij de Regeering uitlokken van nieuwe, hoogere en practischer inge richte salarisschalen, hebben de vertegen woordigers van de vereeniging Ons Be lang de vergadering nog tijdens de beraad slagingen en onder protest verlaten. Het Schoenenwetje. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Arbeid nu binnenkort de inwerking treding is te verwachten van de wet, waarbij aan de Regeering opnieuw de bevoegdheid wordt gegeven, den invoer van schoenwerk tijdelijk te beperken, ge meend zich met een schrijven tot de bii den schoenhandel -betrokken kringen te moeten wenden, teneinde dezen van zijn standpunt ten opzichte van deze bevoegd heid een nadere uiteenzetting te geven. In dit schrijven geeft de Minister in het kort weer, op welke gronden hii gemeend heeft van de preventieve wer king dier bevoegdheid voldoende ver wachtingen te mogen koesteren om een nieuw invoerverbod overbodig te doen zijn, doch hij maakt tevens met eenige ongerustheid melding van de groote en met een normalen invoer van schoenen geenszins overeenstemmende toeneming van den schoenenimport sinds de in trekking van het invoerverbod op 16 Juni j.l. ■De Minister besluit zijn schrijven met de hoop uit te spreken, dat een nieuw invoerverbod zal kunnen achterwege blij ven; hij voegt daaraan evenwel de waar schuwing toe, dat, indien hü tot de over tuiging mocht komen, dat de belangen met de schoennijverheid verband houdende, zich tegen een verdere handhaving van den bestaanden toestand van vrijen in voer ernstig zouden verzetten, hij daar uit de consequenties zal dienen te trek ken, welke hij ter beveiliging dier be langen noodzakelijk zou achten. Hot Rijftsschoo 1 toez ich t L.O. Het is nu wel algemeen bekend, dat met ingang' van 1 Aug. het schooltoezicht op bet lager onderwijs ©en ingrijpende verandering zal ondergaan. Het Kon. be sluit is echter nog altijd niet afgekon digd. In de „Nederlander" lazen wé een overzicht van de nieuwe regeling. We brengen in herinnering, dat thans het schooltoezicht L. O- wordt uitge oefend door 4 hoofdinspecteurs, 27 in specteurs en 78 schoolopzieners, tesamen 109. Volgens de „Nederl." zal het per 1 Aug. worden uitgeoefend door 5 hoofd inspecteurs, 59 inspecteurs en 14 school opzieners, totaal 78. Die eerste inspectie o-mvat de provin cies N. Brabant en Limburg; de tweede Gelderland en Overijssel; de derde Zuid- Holland en Zeeland; de vierde Noord- IIolland en Utrecht; de vijfde Friesland, Groningen en Drenthe. Wie willen hier nog aan toevoegen, dat, volgens de- geruchten, in Zeeland waar men nu heeft een inspecteur en twee schoolopzieners zullen komen drie inspecteurs, wier standplaatsen zul len zijn: Middelburg, Go-es en Terneu- zen. Het huis op den Westwal te Go-es, vroeger bewoond door den heer -Kielstra, is nu gehuurd door den inspecteur van- het lager onderwijs in de inspectie Zie rikzee. Het Departement van onderwijs heeft gemeend, het oosten van Zuid-Be veland te moeten voegen bij de inspectie Zierikzee. Nu is de gemeente Zierikzee voor hen die veel móeten reizen zeer las tig gelegen. Dientengevolge komt de on- derwijisinspecteuv der inspectie Zierikzee niet te Zierikzee, maar te Goes te wonen, dat tot de inspectie Middelburg behoort. Macalester Lo-upi. T-e 's Gravelihagë is overleden mr R. Macalester Louji, oUd-H-oofdredacteur van „Bet Vaderland", oud-directeur van de Rijksverzekeringsbank en oud-voorzitter van den. Pensioenraad voor Burgerlijke Ambtenaren. Allerlei. „Het Volk" deelt mede, dat de heer Jan ter Laan plotseling crnslig ongesteld is geworden, als gevolg van overwerkt- h-eid. Hem is voor geruimen tijd absolute rust voorgeschreven. Bij een aantal voorstanders van de vrije uitoefening der geneeskunde is men te Leiden doende voorbereidingen te tref fen teneinde den. heer Eilers candidaat te stellen voor de Tweede Kamer bij do aan staande Kamerverkiezingen. A.s. Zondag rijdt er weer een plezier- frein van Nijmegen naar Den Haag. 1 n Apotheken. A.s. Zondag zijn de volgende apotheken geopend: te Mid delburg die van Nonhebel en te Vlissingen die van Wed. A. J. v. Ockenburg. Pas- -0pi Te Vlissingen w-ordt weer gebedeld met pamfletten, waarvan de op brengst heet bestemd te zijn vow de Ver eeniging voor Vrije Evangelische zending. Het blijkt, dat drie personen zich met dezen verkoop bezig houden. Wij' waar schuwden reeds meermalen tegen "dat soort zending, hetwelk nooit te controlee ren is. Die bekende zendingscorpöraties hebben gro-ote tekorten. Waarom zou men dan zijn geld aan allerlei onbekende, mis schien onbetrouwbare doeleinden geven? t, Zomerdag. Woensdag j.l. werd de jaartijksche zo-merdag van het Ned. Jong. Verbond te Biezelinge gehouden. Het weer hield zich den geheelen dag goed, zoodat de samenkomsten, alle op de hoomweide van dhr Rottier, gehouden konden worden. Dis Mantz van Wolfaarts- dijk leidde de samenkomsten in met een woord uit Filippenzen 3: „De jaag er naar of ik het ook grijpen mag". Dis Kamsteeg beeldde o-p' boeiende wijze de kerkgang van twee jongens, een van 16 -en een van 19 jaar, elk naar hun ge aardheid. Ieder voelde zeer duidelijk, Wat ZEerw. met deze beelden bedoelde. Tot slot wees hij nog op den zegen van den kerkgang van het geh-eele gezin. Dr Wallien, arts te Breskens, sprekende over den jongeman-en zijn vermaken, legde daarbij 4 toetssteenen aan. Ie. Onze ver maken moeten dienen tot instandhouding en ontwikkeling van het lichaam en ont plooiing van den geest. 2e. Onze vermaken mogen niet te veel g;eld kós-tcn. Se. Onze vermaken mogen niet te veel tijd in be slag nemen. 4e- Onze vermaken moeten voldoen aan de eischen, die uit Gods Woord ons tegenkomen. Zeer duidelijk ontwikkelde dr Wallien deze gedachten zoo-dat niemand meer behoefde te vragen, wat mag ik do-en en 'wat mag' ik niet doen. Dis R. ten Kate van Ko-udekerkehad als onderwerp: „De jongeman en zijn dagelijksch werk". Z-Eerw. slaafde er in zijn gehoor te boeien, zoodat aandachtig geluisterd werd. Die taak der ö- J- V. de hondsgedachte, het evangeliseeren, kwam. naar zijn meening het host tot zijn recht, door het werk, het maatschappelijk werk te doen zoo-als God het wit. Laat i-ets van den hemel, liet bemelsche zien in uw dagelijksch werk, dan zult gij, jongeman, tot een zegen kunnen zijn. Verscheidene vrienden stelden dien spre kers vragen naar aanleiding van het door hen behandelde onderwerp. 'Op het ter rein was door dé Biezelingsebe C. J- V- een koffietafel aangericht, waaraan alle aanwezigen deelnamen. Dis Homburg, voorz. der Prov. Com missie, sloot ten 5 tüor dezen goedge slaagden Zomerdag; met dank aan allen, die hadden medegewerkt om den dag, zoo te doen slagen en dankte den Heer voor den zegen dien Hij geschonken had. en legde vervolgens! den zegen op- aan do vergadering, waarna allen zeer voldaan huiswaarts gingen. (Belangloos bericht)'. Door den Commissaris der Koningin is' aan dhr A. Avé eervol ontslag ver leend als' secretaris dor gezondheidscom missie, zetel Tholen. f Geopend te Goes de apotheek van A. C. van der Rest, Groote Markt 9 (Telefoon 168)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1