So 348 Woensdag 33 Juli 1934 38e Jaargang Bnitenland. De ballingen van Lucerna. Binnenland. FEUILLETON. Vlissingen-Arnemuiden. Van N N te G. f 10; van iemand die onbekend w-enscht te blijven f5; Q N ft, V. M. f 10, N en N f 5. Verzoek om Hulp aan het Nederlandsche Volk. Opnieuw heeft een zware vamp de arme visschersbevolking te Vlissingen en te Arnemuiden getroffen, nog ernstiger dan bij de laatste groote ramp in 1903. 90 Tien Vlissingsche en 5 Arnemuidsche visschers zijn verdronken en één vis- gelier werd zwaar gewond, 4 niet ver zekerde visschersbo-oten zijn vergaan, ver schillende zeilen zijn geheel vernield, tal van netten zijn verloren gegaan door het noodweer op 18 Juli jJ., een voor de vis- 'scliersgezinnen z^lf onherstelbare mate rie ele schade van ongeveer f 30.000. Maar veel zwaarder is de rouw en de diepe ellende van de nagelaten betrek kingen der verongelukten, bijna allen we duwen en' weezen, die onverzorgd achter blijven. Do zeeheeft geheel onverwachts, na een prachtigen zomerdag, nieuwe offers geëisebt. Tal van gezinnen verkeeren plot seling in bitteren nood. Nederland kent liet wisselvallige lot van den zeeman en toonde zich steeds weer mild bij nieuwe zeerampen. Helpl ons daarom ook thans liet leed der visschersbevolking verzachten en zendt ons spoedig Uwe gaven, hetzij aan het dag- of weekblad, waarin gij dit ver zoek leest, hetzij aan een der penning meesters van de hieronder vermelde ver- ©enigingen of cömité's. Vlissingen, 22 Juli 1924. Namens het Bestuur van het Neder land schë Roode Kruis, Jhr. A. W. G. VAN RIEMSDIJK. 1s-Gravenhage, Prinoessegracht 27. ■Hel Bestuur van den Koninklijken Nalionalen Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje-Kruis", Mr Dr TI. J. C. v. TIENEN, Voorzitter. Dr C. J. MIJNLTEFF, Secretaris. W. DEN TEN RONDT, Penningm. Amsterdam, Heerengracht 438, Provinciaal Watersnoodcomité in Zee land, Jhr Mr J. W. QUA BUBS VAN UFFORD, Voorzitter. Mr J. F. VAN ÜETNSE, Secr.-Penn. Middelburg. Balans. Hulpcomité Vlissingsche —Arnemuid sche Visschersramp 18 Juli 1924, C. VAN WOELDEREN, Voorzitter.' D. U. IJ. VAN RAALTE, Secretaris. M. ,1. HEMMEKAM, Penningmeester. Vlissingen. Gemeentehuis. De toestand. De conferentie is vooreerst nog niet •afgeloopen. Dit komt omdat met drie fac toren rekening gehouden moet worden: met de geldschieters, met Duitschland en met liet Fransche parlement. Er waren drie commissies benoemd. De eerste had tot taak de gedragslijn 'te bepalen voor hel geval Duitschland in gebreke blijven mocht ten opzichte .zijner nieuwe verplichtingen. Men meende deze quaestie te kunnen oplossen door voor te stellen een Amerikaan Ie benoe men in de commissie van herstel. Doch -de meeningen botsten op hel punt van •de taak aan dien Amérikaanschen burger op te dragen. Engeland wou hem tot scheidsrechter benoemen. Frankrijk alleen lot adviseur. Men is 't er echter over vezeeuw eens geworden, dat de beslissing over de sancties aan de geallieerde regeerin- gen blijft. De tweede commissie had tot laak een stemmigheid te zoeken op 't punt van herstel der oeconomische en financieele eenheid. Gelijk wij reeds in ons vorig nommer meldden, deze eenheid is nog niet verkregen, en wel hierdoor dat Frankrijk en België 4000 van hun eigen spoorwegbeambten bij .de Duitsclie spoor wegen willen handhaven tot verzekering van de verbindingslijnen met hun bezet tingstroepen en omdat er nog moeielijk- heden zijn in verband met de schikkingen tot de ontruiming van liet Roer-gebied. De derde commissie had tot taak de opneming van de betalingen wegens het herstel door de betrokken landen. Op dit punt was men het vrij spoedig eens. Deze commissie beveelt namelijk eenstem mig aan dat ieder land daarvoor zijn eigen organisatie in 't leven roept, en verder overleg pleegt met de commissie van herstel. Nu komt 't met de rapporten dief com missies ton slotte wel in orde,' ook met de tweede. Maar wat beteekent dit nu wanneer de drie ovengenoemde factoren, die men overal buiten gehouden heeft: de geldschieters, Duitschland en het Fran sche parlement hun veto doen liooren, met andere woorden zich er niet mee accoord verklaren. Natuurlijk het revolutionaire Fransche parlement heeft er niets mee te maken; doch Herriot heeft zich wat punt 2 aan gaat: de Roer-quaestie en hetgeen er aan vast zit, al uitgelaten dat hij de Kamer en den Senaat eerst wil raadplegen, en dan wordt het een afgebroken, een uit gestelde conferentie, straks een nieuwe conferentie die een nieuwe basis van saamspreking zoekt, cn zal dat kun nen? En Duitschland! Reeds heeft 't vol gens de soc.-dem. pers de overeenkomst op het advies van de eerste commissie gesloten met een zucht begroet. Men voelt daar wel, dat Engeland door zijn eisch beslissing door de geallieerden te laten vallen, de vrije hand aan Frankrijk gaf om Duitschland, wat zijn grondgebied aangaat, te blijven knevelen. Natuurblijk blijven de geldschieters het hoofdbezwaar. Deze menschen toch zijn het niet eens met de regeling der eerste commissie in zake de in-gebreke-stelling van Duitschland. Te Parijs klaagt men over Engelschen invloed. En te New- York? Ofschoon men daar zich voldaan loont over den loop der zaken op de conferentie, vooral om de rol die de Amerikaan sche vertegenwoordigers er in spelen, en men algemeen aanneemt, dat de leening aan Duitschland in Amerika voldoenden steun zal verwerven, schijnt het zeker, dat de bankiers geen verplich tingen op zich zullen nemen, zoolang zij do leening niet voldoende gewaarborgd achten. Zij achten den politieken waar borg, 'gelegen in de alleen bloote aan wezigheid van. een Amerikaansch lid niet sterk genoeg. Zoodal alles te zamen genomen, al behoeft men de hoop niet op te geven, men toch nog in lange niet aan het einde is. Hoe zou 't ook kunnen na zulk een ramp als de wereldkrijg, niet het minst in zijn gevolgen, nog steeds is; en wraak zucht en wantrouwen en vrees voor den overwonnene nog altijd den boventoon Voeren De „doodelijke straal". Engelsche bladen melden over den uit vinder firindell Matthews en zijn vondst Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE C01NTRE GOES /S Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 2). Lodewijk XI\ van Frankrijk, zijn heilig en duur bezworen verplichtingen met voeten tredende, hierriep het Edict van Nantes, dat den Protestanten vrijheid vergunde om God volgens do inspraak van hun geweten te dienen. Hij ontvolkte de valleien van Dauphin©, bezette de Zuid-oostelijke dealen van zijn gebied, die van eeuw-en her de verblijfplaatsen van zijn Piote.stantsche onderdanen wa ren geweest, maakte hunne dorpen tot puinhoopen en kleurde de bergen mot stroomen van hun bloed. De vervolgde bergbewoners zochten -een schuilplaats in de vallei-en der W;aklenzen; maar de tiran, wien lfèt niet genoeg was, da,t hij hen van zijn grondgebied verjaagd had, zette hen ook in 8avoye' na, en zocht den hertog van dit land te bewegen om hetzelfde, werk der verwoesting, dat hij in de va.l leien van Qieyras en Fressinière begon nen was, in die van Piëmont voort te zetten. De jonge vorst gaf zijn tegenzin te kennen om aldus het zwaard te trek ken tegen een deel zijner onderdanen, die, hoewel het Roomscbe geloof vijandig, toch zoo getrouw waren in hel vervullen van hun plicht als onderdanen. Maar Lo dewijk was besloten, om, liet kóstte wat wat het wilde, liet begonnen treurspel uit te spelen. Door zijn afgezand dreigde hij den hertog van Savo-ye, dat hij. in geval van weigering, gereed stond met 14.000 man binnen zijn land to trekken, om daar zelf zijn baat tegen de ketters te koelen. Amadéus bemerkte wel, dat er geen an dere uitweg was, dan te gehoorzamen, en hij gaf zijn bevelen om dezen Moedigen veldtocht voor te bereiden. Die bloem van den Sardinisehen adel, brandende van wraakzucht bij do herinnering aan vroe gere nederlagen, vereenigde zich, onder zijn vanen, valst besloten, om door een wanhopige worsteling den smet uit te wisschen, dién de moed dezer bergbewo>- n-ers vroeger op den standaard van Sa- voye geworpen had. Bij1 cl-eze bloedig© bladzijde hunner gje scliiedenis neemt ons verhaal een aan vang. Op den avond van den 19den April 1686 ontvingen de Waldenzen de tijding, dat hun twee dagen van beraad gegund waren, om te kiezen tnssche.n onderwer ping aan Rome en den dood. Deze vree- de zoogenaamde- „doodelijke straal" het volgende Matthews is te New-Yorlc, waar hij te genover journalisten enkele verklaringen heeft afgelegd. Het ligt niet in zijn be doeling zijn machine aan de Vereenigde Stalen aan te bieden, maar veeleer om haar te perfectionneeren en alzoo de Brit- sclie eilanden onschadelijk te maken. ■Matthews draagt een bril met sterke glazen. Uit een oog is het licht reeds gewekenterwijl volgens den uitvinder, door het proeven nemen ook het andere oog eerlang zal verloren gaan. Opnieuw protesteerde hij dan tegen den naam „doodelijke straal". Zij was werkelijk een electrische straal van een tot nog toe. onbekend karakter. Het geheim wordt zorgvuldig bewaard. Matthews is vol ver trouwen, dat hij een machine zal kunnen perfectionneeren, welke op een afstand van 10 mijl zal kunnen dooden en ver nietigen. Zeker, verklaarde Matthews, zal de straal geheel New-York in brand kun nen zetten en aankomende legers binnen een seconde buiten gevecht- kunnen stel len. Ilij wil echter zijn uitvinding niet voor 'vernietiging aanwenden, maar in ■geval van oorlog zouden opmarcheerende legerscharen bedwelmd en gemakkelijk ge vangen genomen kunnen worden. De invloed van den achturendag op de opbrengst van de arbeiders in Groot- Brittannië. De heer L. J. Cadbury, eigenaar van" de chocoladefabriek Bourneville, Bir mingham, heeft in een bericht, dat de „Informations Sociales", het weekblad van hei Internationaal Bureau van den Arbeid, publiceert eenige belangrijke mededeelingen gedaan betreffende- den in vloed van den achturendag op de op brengst van de arbeiders in zijn fabriek. Hij is van meening, dat drie factoren den invloed van de verkorting van den ar beidstijd kunnen compenseeren. Dit zijn: 1. De toename van de arbeidsinten siteit der arbeiders. 2. De verbetering der organisatie. 3. De ontwikkeling van de machines. De lieer Cadbury geeft, in procenten uitgedrukt, liet volgende overzicht van de toename van den opbrengst der arbeiders per uur en per arbeider van 1913 tot 1923. Gedurende die periode werd de arbeidsduur verkort van 47 tot 44 uur: Transport per rijtuig, 27 pet.; fabricage van cacao, 47 pet.; fabricage van chocolade, 39 pet,; verpakking van chocolade '27 pet.; handwerk, 27 pet.; arbeid met machines, 15 pet. Aan liet slot van zijn bericht komt de heer Cadbury tot de volgende con clusie: Het onderzoek van deze gegevens toont aan, dat er een groot verschil bestaat in de opbrengst per uur voor de verschil lende werkzaamheden in iedere onder neming. Er dient eveneens rekening te worden gehouden met een zekere toe name van de opbrengst va-n het per soneel dat niet direct aan de productie deelneemt. Deze toename kan aan ©en betere organisatie wórden toegeschreven. Afgezien echter hiervan ben ik overtuigd, dat de hierboven genoemde drie factoren gedurende de tien laatste jaren in alle opzichten de verkorting van den arbeids duur hebben gecompenseerd. Korte Berichten. Uil Moskou wordt gemeld, dat de gelieele stad Bakniat in tiet Donbekkcn in brand staat. De brandweer en de soldaten zijn niet bij machte liet vuur tc-geu te houden. selijko tijding trof de vreedzame dalbe woners als een donderslag. Hun eerste 'gedachte was naai. de wapenen tc grijpen. Zij trokken zich met hun vrouwen en huisgezinnen achter hun bergen terug. Elke sepiobjv werd een vesting, elke rots een borstwering, cn gedurende twee dagen beefden de -dappere legioenen van Savoyc voor -een handvol hutbewoners. Maar ten laatste door de overmacht in getalsterkte overweldigd, zagen de Wal dennen zich genoodzaakt den strijd te staken, en op belofte, dat het hun ge oorloofd zou zijn hun valleien in veilig heid te verlaten, legden zij het zwaard aan de voeten hunner aanvallers neder. He laas! al te duur moesten zij die onder werping boeten. Hun hu ft en en kerken ■werden veranderd in kerkers, waarin veer tienduizend onschuldige gevangenen, in ketenen geklonken, opgesloten werden, om in tastbare duisternis, door honger en dorst gekweld, stellig de pijnbank, en waarschijnlijk ook den dood te gemoet te zien. De pen weigert al de wreedheden op Je teekenen, die te veel zijn om to vertellen en te gruwelijk om aan liet licht gebracht te worden. Wij zouden moeten verhalen van schuldelooze kinderen, ge scheurd van de moederborst, vermoord De Hongaarsche rijksbestuurder lieoft alle processen, die in Hongarije aanhangig waren tpgen politieke perso nen, welke hadden deelgenomen aan den koniugs „putsch" van 1921, doen staken. Eén Fransche krijgsraad heeft den ka pelmeester Muller, die onlangs in den stads tuin te Essen zijn orkest vaderlandsche liederen had laten spelen, tot een half jaar gevangenisstraf veroordeeld, en de pachters van den Stadstuin tot 800 en 400 mark boete. De krijgsraad meende, dat de vertolking van deze liederen de openbare orde en de veiligheid der be zettingstroepen in gevaar kon brengen. De bakkers te Berlijn hebben be sloten het gewicht van het brood aan merkelijk te verlagen, en wel van 2000 tot 1750 gram. Dat staat gelijk met een broodprijsverliooging van 11 a 12 pet. De New-Yorksche bankier George Blumehthal, die reeds meermalen zijn be langstelling voor Frankrijk betuigde door giften voor onderwijs- of museumdoelein den, heeft thans 250,000 frank geschon ken voor de universiteit te Parijs. Hamm, de Duitsche rijksminister van ekónomie, heeft het wetsontwerp tot wijziging van het tarief van invoerrechten verdedigd met het betoog, dat het ont werp noodig is om Duitschland den weg naar de wereldmarkt, die thans door de protectie-poliliek van andere staten is ver sperd, te banen. Uw humeur wordt vergald, als gij last hebt van aambeien. Foster's Zalf geeft vanaf de eerste aanwending verlichting en heelt uw kwaal. Inderdaad een pro baat geneesmiddel. Per doos f 1.75; per tube f 1. (6) A.-R. Partijdag te Diltlioven. (Vervolg.) Daarover wil spr. nu een en pnder zeggen, teneinde de Anti-revolutionairen te wapenen in den strijd met hen, die onze tegenstanders zijn. Spr. schetst allereerst den toestand, zooals hij dien vond een jaar geleden. Spr. vond een gat in de schatkist, dat 130 millioen groot was. Dat gat moest worden dichtgemaakt, wilde men bewaaz-d worden voor inflatie. - Spr. zou nu allereerst willen vragen als men zich nu indenkt den toestand, dat het financieel beleid niet op vaste grond slagen was gevestigd, zouden dan de rij ken het meest geleden hebben? In Duitschland hadden de groote onderne mers als Stinnes en Thijssèn er geen last van. Ook de arbeiders hebben de slechte gevolgen niet het meest te dra gen. Het meest lijden zij, die van'vaste, niet al te groote inkomens hebben te leven: gepensionneerden. ambtenaren, enz. Diaarom zijn dan ook alle maatre gelen, die genomen worden, om dat on heil te verhoeden in de allereerste plaats in hun belang. Daarover zijn wij hel, feitelijk allen eens. Daarover ontstaat geen meenings- verschil. Dat treedt op bij de vraag, hoe men de moeilijkheden voorkomen moet. Daarbij staat men voor Iwee moei lijkheden. Heel weinig menschen hebben begrip van de betèekenis van een bedrag van 130 millioen. Als men bij het begin van onze jaartelling begonnen Was, ieder uur. nacht en dag .dooi',een bankbiljet van VERSCHIJNT ELKEN "WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. f 10 op zij te leggen, dan zou men nu de 130 millioen hebben. Het is dus niet zoo gemakkelijk, 130 millioen te vinden en dan zoo, dat het jaarlijks tekort gedekt wordt. De tweede moeilijkheid is, dat er waar schijnlijk geen. twee menschen in Neder land zijn, die het met elkaar eens zijn over den te bewandelen weg. Men wil het gewoonlijk nooit vinden daar, waar voor op een gegeven oogenblik een voor stel wordt gedaan. Er zijn drie wegen om er te komen. Eén is, dat men de uitgaven 130 millioen verlaagt, een tweede, dat men de inkom sten er mee verhoogt. De derde weg is, dat men beide doet. Dial is nu de weg, dien spr. gevolgd lieeft. Alles te vinden door de uitgaven omlaag te brengen, is onmogelijk. Er zijn te veel uitgaven, waar aan men niet raken kan. En die, waaraan men wel raken kan, daarop kan men geen 130 millioen bezuinigen. Ook de verliooging van inkomsten al leen kan de oplossing niet brengen. Spr. vergelijkt hier de belastingen met elastiek, waar de rek uit is. Men Jcan ze wel zwaarder maken, maar men krijgt er niet meer door. Toen kwam de Regeering met voor stellen, die hier op neerkwamen: 90 mil lioen moet worden gevonden door de uitgaven omlaag te brengen en 40 mil lioen uit nieuwe heffingen. Dial was echter nog maar de A, die gezegd was. Die Regeering begon, mét te zien, hoever ze komen kon, door den Staatsdienst in te krimpen of te vereen voudigen. Dlaarbij konden we op niet meer dan 40 millioen rekenen. Dan vond ze moest een bedrag van 25 millioen gedekt worden wegens het tekort van spoorwegen en posterijen. En eindelijk, in de laatste plaats onderzocht de Regee ring in hoever de salarislast te zwaar moest worden geacht. Aan salarissen en loonei! werd epn enorm bedrag besteed, in totaal een be drag van 370 millioen. Die Regeering kwam tot de conclusie, dat dat bedrag te hoog was. Niet te hoog in absoluten zin ,maar de vraag is, of de Staat in staat is, dat bedrag aan salarissen te betalen. Ook de sociaal-democratie aanvaardt thans de noodzakelijkheid, dat de tegen woordige toestand niet toelaat, dat be drag aan salarissen te betalen. Spr. her innert hier aan een artikel van Schaper in „Het Volk". Het ware beter geweest, als de sociaal-democratie dat een Jaar eerder had ingezien. D|an ware er minder haat en tweedracht opgewekt. Maar hadden de ambWr-- V' art- 40 niet de beloüte, tlat 111111 saliiriS niet verminderd zou worden? Vele brie ven uit eigen kring herinnerden spr. aan het woord: Indien hij gezworen heeft tot zijn schade, evenwel verandert hij niet. Diat woord aanvaardt spr., evenals hij de Heilige Schrift aanvaard als richt snoer voor zijn' leven, ook voor zijn politieke leven. (Luid applaus.) Maar men moet in het Schriftwoord- niet een beteekenis leggen ,'die er niet in ligt. Hier was een belofte gegeven, die niet .geoorloofd was. De Regeering had niet de bevoegdheid, om aan de ambte naren te garandeeretr, dat zii hun salaris zouden behouden. Daarmee kwam zij al in conflict met het budgetrecht van de Staten-Generaal. Geen Kabinet heelt het recht voor alle tijden bindend voor te schrijven, wat oen ander zal hebben te doen. Er is echter een ander bezwaar. Dit, dat de ambtenaren zeggen: legt ge ons niet een extra last op, instede. dat het heele volk den last draagt. Voor dat voor de oogen hunner ouders, terwijl hun ingewand uitgestort werd tot voedsel voor de honden van gloeiende tangen waar mede do woeste soldaten het vleesch van het lichaam scheurden, en de spieren der lijders foescbrbeiden van brandend pek, van de pijnbank en liet rad van brand stapels van. hel. gieten van olie op het zengende vlcescli, ten einde alzoo de pijnigingen te verlengen - - van slroo- bedden in verpeste kerkers, krielende van ongedierte, die in de hitte des zomers walgelijke ziekten teweeg brachten, en een langzamen, maar toch wolkomen dood veroorzaakten. Na onder zulk een lijden zes maanden te hebben doorgebracht, ble ven er niet meer dan drie duizend £>11- gelukkigen over, om de genade van hun moordenaars te ontvangen. En welke was dat gunstbewijs? Verbanning voor eeuwig van den voorvaderlijken grond en ver beurdverklaring van al hun bezittingen. Zij verlieten hun kerkers, maar een be duidend getal vond onbeklaagd en on bekend' den dood tusschen de eenzame bergen, die zij in alle haast moesten over trekken. Op den 17den October moesten de bal lingen uittrekken. Vroeg in den morgen zag men kleine groepen hun schreden richten naar die bcrgengten en rotsige .'steilten, die met liet minste gevaar en zonder te voel krachtsinspanning konden worden beklommen. Aandoenlijk was het,, 'om te zien, welke droevige, smachtende blikken de vrome bergbewoners achter zich wierpen op de liefelijke plaatsen, dié zij verlaten moesten, en die hun nu bij de scheiding nog duizendmaal be minnelijker toeschenen, daar het meer dan waarschijnlijk was, dat zij die verblijven van -vrede en kalme vreugde, die hutten waar ze eenmaal werden géboren, die ■graven, waar liet gebeente hunner vade ren rustte, nooit zouden wederzien. Maar de groote Herder der schapen, had zijn. Israël, zijn uitverkoren kudde niet verlaten, al Waren zo nu uit lum: schaapskooi verdreven, en rondzwervende in.de woestijn. Het licht'der Hervorming was sedert -een halve eeuw in Zwitser land ontstoken en. brandde met middag- klaarheid. Een veilig toevluchtsoord werd den vluchtelingen geopend aan Tien voet der ^Alpen van .Bern, en aan de oevers van het meer van Genèv-e; hierheen wend den onze pelgrims hunne schreden, ter wijl zij hun hart en hun leven stelden in de hand, der Goddelijke Voorzienigheid. (Wórdt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1