No 346 Maandag 31 Juli 1934 38e Jaargang Buitenland. Doorzitten bij wielrijders - Stukloopen - Schrijnen en Smetten der Huid - Zonne brand - Doorgeloopen Branderige Voeten verzacht en geneest men met PURÓL. Provinciale Staten van Zeeland. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange.Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN "WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. VERZOEK OM HULP AAN HET NEDER- LANDSCHE VOLK. Opnieuw li-eefl een zware ramp de arme ms seller she vol k i«g te Vlissingen en te Arnemuiden getroffen, nog ernstiger dan bij de laatste groote ramp in 1903. Tien Vlissingsche en vijf Amemuidsche visschers zijn verdronken en één visschér werd zwaar gewond; 4 niet verzekerde visschersbooten zijn vergaan, verschillen de zeilen zijn geheel vernield, tal van netten zijn verloren gegaan door het nood weer op 18 Julij.l., een voor do visschers- gezinnen zelf onherstelbare materieele schade van ongeveer f 30.000. Maar veel zwaarder is de rouw en de diepe ellende van de nagelaten betrek kingen der verongelukten, bijna allen we duwen en weezen, die onverzorgd achter blijven. De zee heeft geheel onverwachts, na een prachtigen zomerdag, nieuwe offers geëischt. Tal van gezinnen verkoeren plot seling in bitteren nood. Nederland kent het wisselvallige lot van den zeeman en 'toonde zich steeds weer mild bij nieuwe zeerampen. Helpt, ons daarom ook thans het leed der visschersbevolking verzachten en zendt, ons spoedig uwe gaven, hetzij aan den gemeente-ontvanger te Vlissingen, hetzij aan het dag- of weekblad, waarin 'gij dit verzoek leest. Vlissingen, 19 Juli 1924. Namens het Hulpcomité Vli s sing scire - Arnemuïdsche visschersramp 18 Juli 1924. De Burgemeester van Vlissingen. (De redactie van dit blad belast zich gaarne met de ontvangst en verzending voor wat Goes en omstreken aangaat.) Inenting, de bron? Dezer dagen .bevatte „De Nederlander" een schrijven van den lieer J. E. v. Bey- num, hoofd eener school te Arnhem over ■de yaccine als mogelijke oorzaak van ziekten. Hij verhaalt van twee kinderen, die tegelijk waren gevaccineerd, cn oei- "den aan kinderverlamming zijn overleden. Hij herinnert tevens (aan de vaccine tegen de pokziekte toegepast in 1914 op onze miliciens, terwijl velen daarna hebben go- leden aan nekkramp. De schrijver vraagt: zou hier ook verband bestaan? De dokter in de inrichting waaraan de heer v. B. verbonden is, meende van wél. Doch daar is 't bij gebleven. En zie, ook op clil punt is Engeland ons voor. Wanneer zoo iets daar had plaats ge had, zou de regecring terstond zich er mee hebben bemoeid en de daarvoor aan gewezen artsen tot een ernstig onderzoek hebben uïtgenoodigd. Jaren geleden had men in Engeland lief liberale kabinet-Gladstone. Minister (van binnenland sche zaken in dit kabinet was de bekende werkliedenleider, de man Van de Trade-unions) Burns. En toen reeds, onder lint: bewind van deze mi nisters was 'I de goede wettelijke ge woonte al zulke aangelegenheden bij the short-questions in liet parlement ter spra ke to brengen. Zoo vroeg Mr Lupton, hot lid voor Lin colnshire, op 7 Mei aan de Regeering of fcij bekend was roet. het feit," dat op 9 'Maart te Ponton een doodsverklaring af gegeven was omtrent Doren a iris Loose, als gestorven aan de gevolgen van de vaccinatie. Een vraag waarop minister Burns antwoordde,' dat zijn aandacht op dit sterfgeval gevestigd was, en dal een onderzoek door hem bevolen was. Deze mededeeling ontleeïien wij aan „De Standaard" .van 1886. De redactie voegde er destijds de volgende opmer king aan toe: Bij ons brengt men bij de short-ques- tions veelal uil sluitend vraagstukken van politieke strekking ter sprake. (Dat; is nog wel zoo.). Zon het-niet goed'zijn, ook op zulke voorkomende gevallen gedurig de aan dacht der Regeering te vestigen? Dat kan de goede zijde hebben, dat: onjuiste be richten weersproken worden, maar ook dat: zoo zulke geruchten waar blijken, 'de zaak zelve levendig wordt .gehouden. Mei deze opmerking kan allicht in 1924 aog winst gedaan worden. Frankrijk en de Christelijke school. De inlijving van den Elzas hij Frank- V u'1 J "l'.Doden van den radicalen so- cia ïsl ilerriot als eerste minister heeft rooi de In'- school en de Protestanten m ie geannexeerde land droeve gevol gen; in de voornaamste plaats de slui ting van alle Chr. confessioneele scho- legen dit fatale besluit (decretum horrib le gelijk ten onzent in 1878) wordt ernstig opgekomen. Een achttal Elzas- ser moeders van te zamen negen-en- negentig kinderen, die Vrijdag de gouden mcdalje, de hulde aan de moeders vhn groote gezinnen, ontvingen, hebben geza menlijk aan Ilerriot een telegram gezon den, waarin zij den minister-president smeeken, af te zien van zijn plannen tot opheffing der christelijk confessio neele school, wier leerlingen zij waren en aan welke zij met hart en ziel gehecht zijn voor het geluk van haar kroost. Aan dit bericht wordt nog een ander toegevoegd, namelijk dat de minister van marine alle uitingen van godsdienstzin op de (Fransche) vloot verboden heeft. Voortaan is het den marineautoritciten verboden, zonder toestemming van den minister, de marine Le doen deelnemen aan plechtigheden met een religieus ka rakter. De aalmoezeniers, predikanten en rab bijnen mogen voortaan niet meer in de hospitalen komen, dan op uiLdrukkeliik verzoek van een zieke en zij mogen zich bij een dergelijk bezoek in geen geval met anderen onderhouden. Alle diensten, gebeden, of welke godsdienstige verrich tingen ook zijn streng verboden in de zalen en établissementen van den staat. Welk een verachteringI En bedenkt hierbij nu dat de nieuwe president der Fransche republiek, Doumergue, stamt uit een calvinistisch geslacht, calvinisten in zijn familie telt, enzelve trotsch gaat op zijn afkomst cn zijn protestant-zijn. Spanje en Marokko. De Maasbode bevat zeer merkwaardige onthullingen van Henry de Ivorab over de vraag, tegen wie Spanje op het oogenblik in Marokko heeft strijd te voeren. D'ezc mededeelingen komen hierop neer, dat de Rifbewoners sinds lang een republiek zouden hebben" gevormd, waar Abd-el- Krim de president van zou zijn. Die pre sident zon zelfs met den Engelschen financier Paroy-Gardiner een overeen komst hebben gesloten, betreffende een leening. Het spaansche leger vecht, derhalve niet tegen een samenraapsel uit opstandige stammen. Integendeel, de streek achter de ontoegankelijke rotsenkust bcrgl: een staat in wording met parlement en regee ring en een president, welke functie dan door Abd-el-Krim bekleed wordt. Toegegeven moetworden, dat die re- republiek nog slechts in de kinderschoe nen staat, maar het zou een nalatigheid zijn, haar beteekenis te onderschatten. Laten wij ons het ontstaan van het gou vernement van Angora herinneren, want er bestaat zekere overeenkomst lussehen Angora en het Rif. Die president van de Riffaansqhe republiek heeft gebrek aan geld en hij zoekt hot te krijgen. Gisteren heeft hij zich ongetwijfeld gewend lot een financier die zijn verwachtingen heeft 'teleurgesteld; maar morgen zal liii mis schien de rechte man vinden en in dat geval zullen wij in het Rif scholen cn spoorwegen zien installeei'en en geheel de toerusting van een nieuwen staat. Zoo begint na Zuid-Afrika, ook zelfs Noord-Afvika zich tegen Europa te wape nen. Altemaal vruchten van den wereld oorlog. Een ernstig gewonde. Woeste tooneelen hebben zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in de Grieksche Kamer van 'Afgevaardigden voorgedaan. Het was zóó erg-, dat som mige afgevaardigden elkander met de vuisten bewerkten, terwijl ook wandel stokkon cr aan te pas kwamen. Op een gegeven moment zag men zelfs qud-mi- ministers even buiten den ingang van de zaal op den stoffigen marmeren vloer van de wandelgang worstelend over den bodem rollen én met de vuisten hevig op elkaar losbeuken. Deze woelige zitting, die Vrijdagavond zeven uur aanving, duurde voort tot den volgenden morgen acht uur. Na middernacht vielen eenige aanhan gers van Kafandaris de tegenwoordige regeering heftig aan. Een der afgevaar digden bezigde beleedigende woorden te gen Venizelos en verwekte daardoor een onbeschrijfelijk lawaai. Vele afgevaardig den drongen vol verontwaardiging op naar den beleediger en riepen luide.: „Leve Venizelos!" Zij namen zulk een dreigende houding aan, dat degene, die do beleedigende woorden had gebezigd, het veiliger vond de zaal te verlaten. Kort daarop ontstond -een hevige ruzie tusselien -den oud-minister Hadjikiriakis, minister van Marine in liet kabinet-Ve- nizelos en admiraal Kakoelodis. Eerst genoemde had zich geërgerd aan persoon lijke opmerkingen van den admiraal en eisehte van hem voldoening. Een heftige woordenwisseling tusselien beiden was liet gevolg. Plotseling gaf de admiraal zijn tegenstander eenige vuistslagen. Al vechtende gingen zij de zaal uit en men zag hen over den vloer van de gang rollen. Hadjikiriaktis verscheen later weer met gescheurde kleeren. Een ander incident deed zich des mor gens om zeven uur voor. Twee Kretensische afgevaardigden kre gen twist, waarbij de een den ander met een wandelstok een slag op het hoofd toebracht, met liet gevolg, dat de getrof fene bewusteloos neerviel en in zorg- wekkenden toestand naar liet ziekenhuis moest worden vervoerd. De zitting werd tot 's avonds verdaagd. In die zitting werd met 158 tegen 131 stemmen een motie van vertrouwen in de regeeriog verworpen, Waarop de regee ring haar ontslag Indiende. Korte berichten. De lieer Baels, katholiek Kamerlid voor Ostende, zal deze week in de Bel gische Kamer den minister van marine interpelleer-en in verband met de ramp op de Noordzee. Hij zal het vooral hebben over het tekort aan reddingsmateriaal aan de Belgische kust. De revolutionnaire beweging te San Paulo (Brazilië) is mislukt en de positie van de federale regeering aanzienlijk ver beterd; de rebellen zijn er niet. in ge slaagd, de andere staten tegen de federale regeering in opstand te brengen. De rc- ge-eringstroepen, wier getalsterkte vijf maal grooler is dan dié der rebellen, be letten, dat nieuwe hulptroepen den op standelingen bereiken. Omtrent den moord op den Ameri kaan schen consul le Teheran (Perzië) ■wordt geseind: De Amerikaansche consul werd door het gepeupel aangevallen en gedood, toen hij, in gezelschap van zijn secretaris, een foto maakte van een open bare fontein. De secretaris, een inspec teur van politie en zes agenten werden gewond. - Mac Laren en zijn gezelschap zijn ongerekt gevonden in een baai aan de Zuidwestkust van hei. eiland Oroeppoe. Co lijn te Utrecht. Minister Colijn heeft Zaterdag te Utrecht voor de a.-r. partij gesproken over „Voor uitzichten". Na deze rede zong d-e ver gadering .staande spontaan het strijdlied van da Costa: „Zij zullen het niet h e b b e n". Nadat liet ljed uitgezongen was kwam plotseling Kees Boeke uit Bilthoven met een bij hem hoorende dame naar voren om een anti -militaristische speech af te steken. Noch Kees Boeke noch zijn dame kon evenwel doorspreken, daar de aan wezigen allerlei liederen gingen zingen. Aan een Eerdere zijde van bet terrein ver schenen eenige volgelingen van Boeke met een bord waarop stond: „Jezus Weer loos". Het bord werd daarop door de politie afgenomen en de muziek begon toen eenige nummers te spelen, waarmede liet incident, dat intusschon heel wat con sternatie verwekt had, was afgeloopen. Vervolgens voerde prof. mr P. A. Die penhorst het woord over: „Onder de oude banier", en sprak de heer H. van Andel, lid van God. Staten van Utrecht, een slotwoord. Samenwerkende postale orga nisaties. Door het bestuur van den C. B. P. T. T. (neutraal) en dat van den Centralen Ned. Ambt. Bond (modern) is aan het bestuur van den R.-K. Bond voor P. T. T. perso neel een uitnoodiging gericht tot het bij wonen eener bijeenkomst, ter bespreking van het. voeren van een gemeenschappe lijke actie tegen de voornemens der re- geefing, om een deel van het P. T. T.- personeel uit het Bezoldigingsbesluit te lichten en te bezoldigen naar den plaat-' selijken loonstandaard. TI et g e v a ia. r v la- n d e n u i t v O' e r van fruit naar Di'ui ts'ch jan d. In het Juli nummer van. het maandblad der Ne'd. Porno-logische Yereéniging, Hoofdaf- deeling Fruitteelt der Nederlandsche Hei demaatschappij, schrijft de hoer Lijsten over het gevaar van den uitvoer van ifruit naar Duitschland. Schrijver betoogt, dat Duitschland voor den oorlog een der grootste afnemers van het Nederlandsche fruit was; en dat deze buurtstaat, na enkele jaren niet in staat te zijn geweest ons fruit te koop-en, thans weer óp onze markten verschijnt. Hoewel de vraag naar Duitschland op zichzelf een verblijdend verschijnsel is, kan deze vraag nadee- lig werkten ten opzichte van een goed gere-gelden handel. Noodgedwongen is de teler er in de jaren, dat er geen export naar Duitschland mogelijk was, toe over gegaan, meer zorg aan zijn product te besteden, vooral ten opzichte van sor teering en verpakking en heeft hij, wat betreft dit onderdeel, oen voorbeeld ge nomen aan den Amerikaans-chen 'teler. Vóorlo-opig vraagt Duitschland weer een onvcip-akt 'produkt, en waar het den teler gemakkelijker is geen sorteering en ver pakking toe te plassen, vreest schrijver, dat de vooruitgang,, welke er de laatste jaren was te bespeuren, weer verloren zal gaan. In dit verband wijst hij echter op het geen de leider der Diuitsche oofttclers op een congres heeft gezegd; hij- wees do leden op de noodzakelijkheid van betere sorteering en verpakking en deed mede deeling van den sterk to-encmendén invo-ei van Amerikaansch fruit, dat door de go-ede sorteering en verpakking liet inland- sche product zou verdringen. Die heer Lijsten is van oordeel, dat ook de Nedc-rJandschc teler zich rekenschap moet geven van dezen toestand en in plaats van voort te gaan o-p den ouden weg meer -en meer zijn aandacht dient te wijden aan tic behandeling van het fruit na den oogst. Alleen wanneer wij in staat zijn een product te leveren, hetwelk ten opzichte van sorteering en verpakking gelijkwaar dig is m-et het Amerikaansche, zal het mogelijk zijn in de toekomst het groote afzetgebied in Duitschland te behouden. Allerlei. To Batavia is op aanstichting van den. heer Frijling een comité in vorming voor oprichting van een standbeeld voor ge neraal Van Heutsz. Na ds v. d. Hoeven heeft ook de lieer P. Moltroaker, gekozen tot lid van de Tweede-Kamer in de vacature-Hu genholtz, daarvoor bedankt. Nu is de lieer 'J. Reijn- ders, lid der Staten van Utrecht, aan de beurt, die echter niet zal kunnen aan nemen, indien hij voor dit zittingjaar geen nonactifiteitsverlol van de directie der N-ed. Staatsspoorwegen krijgt. In de afdeelingsvergaderingen der Sta ten werd in verband met de mededeeling van Ged. Staten over de overneming en exploitatie van het veer tusselien Veere en Kamperland o.a. met vreugde gecon stateerd dat nu vaste diensten op dit veer zullen komen. Aangedrongen weid op de invoering van een vroegeren en een lateren dienst. Ook werd aangedrongen in het pachtcontract de arbeidsvoor waarden van het personeel behoorlijk te regelen. Ged. Staten wenden daartoe reeds pogingen aan. Naar aanleiding van de mededeeling van Ged. Staten over de leverantie en het gebruik van kolen aan de centrale te Westdorpe en den stand van de elec- triciteitsvoorziening in Zeeland en betref-' fende het voorslel van Ged. Staten om een crediet van f 3000 te verleenen aan de commissie van betrokkenen bij de electriciteitsvoorziening van do Midden- groep, werd in de afdeelingen door ver schillende leden geprotesteerd tegen de opmerking van Ged. Staten dat zii 'net betreuren, dat een lid der Staten in openbare zitting inlichtingen vroeg over de kolenleveranties, gedaan door een lid van Ged. Staten. Men meende dat het betrokken lid direct had moeten antwoor den en dat Geel. Staten hadden moeten zorgen dat de wet niet werd overtreden, want zij zien in de P.Z.E.M. wel dege lijk een provinciaal bedrijf. Men nam éch ter genoegen met de toezegging, dat zoo iets voor het vervolg zal worden voor komen. Verschillende leden mëenen, dat Ged. Staten een ernstig onderzoek hadden moeten instellen naar de vraag of een motorbedrijf voor de Centrale niet voor- deeliger zou zijn dan een stoombedrijf en dat de P.Z.E.M. en Ged. 'Staten zich met de directie der cokes-ovens hadden moeten verstaan over de levering van gaS. Gevraagd werd naar- nadere mededee lingen over de. onderhandelingen met de Prov. Noord-Brabantschc Electr. Mij. over levering van stroom aan de middengroep. Algemeen was men voor het verleenen van een crediet van f3000 aan de ge noemde commissie, maar sommige leden meenden dat ook meer kan noodig zijn. In hun antwoord zeggen Ged. Staten dat zij de nadere opgaven betreffende het kol-enverbruik te laat ontvingen pm hun standpunt tijdig definitief te formu leeren. Daar de cokesovens te Sluiskil o.a. in Augustus en September 1923 stil lagen is er geen zekerheid voor geregelde gaslevering aan de centrale. De corres pondentie met de P. N. E. M. ligt op de griffie voor de leden ter lezing. Ged. Staten lioopen op een uitvoerig rapport, maar vinden f3000 het maximum crediet dat aan de commissie kan worden toege kend. Als ge geen eetlust hebt, ge u humeurig en terneergeslagen voelt, dient gij Fos ter's Maagpillen te gebruiken. Dit genees middel werkt rechtstreeks op de lever, regelt de gal, helpt de spijsvertering en voorkomt verstopping. Het geheel-e gestel wordt versterkt door het gebruik van Foster's Maagpillen. Prijs per flacon van vijftig ver suikerde pillen £0.65; in apo theken en drogistzaken. (10) Bijgeloof. Naar aanleiding van ons artikel „Bij geloof en Kwakzalverij" in het nommer van Zaterdag geven wij ook plaats aan onderstaande vraag en haar beantwoor ding. Z o li dit oo k bij ge 1 o-Of zij n op Z.B. 't Is te onderzoeken! Als een paard een spijker in den hoef getrapt heeft of door den smid vernageld is, -moet de spijker of nagel door den smid in den zak gedragen worden, of bij sommige landbouwers achter liet paard in den stal in de planken .geslagen wor den van de weeg, om kwade gevolgen die daardoor kunnen ontstaan te voor komen. Kleine kinderen, welke veel ongesteld zijn hij 't tanden krijgen, wordt aange raden een bloedkoraal goed fijn te slaan en in te laten nemen; helpt dit niet, dan een levenden mol te vangen, de voor klauwtjes af te snijden en het kindje op de borst laten dragen.'Maar in geen ge val mogen die klauwtjes koud geworden zijn voor 't gebruik. Met ingang van 21 Juli a.s. worden «de openstellinguren van-het ptest-, tele graaf- en telefoonstation te Grijpskerke gewijzigd nis volgt: Post station: 6.30 7 uur m„ 12—12.30 m., en 4.-305.30 uur av Telegraaf-teletoonstation-. vm v.m. 812,30 n.m., 23 n.m. en 4,30 —7 av. D-e ramp- op: de S che 1 d e-, Za- terdagmiddag heeft de- commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr J. W-- Quar- les van Ufford, een bezo-ek gebracht aan Vlissingen on heeft daar in gjezelscha,p van den burgemeester, dhr G. A- van Wo-eldei-en, -een bezoek gebracht aan den Nieuwen Dijk, d-e plaats, waai de vis- 'schersvloot ligplaats heeft. De commis saris had daar een onderhoud met en kele visschers, onder wie den matroos G. Meerman van de Arn 2'7, den eenigen geredde van d-e bemanning van de vier verongelukte scheepjes Dp commissaris gaf o.a. den wensch te kennen, een kijkje te willen nemen aan boord van een der geteisterde scheepjes, cn hij begaf zich over. vijf andere naar de Vli 5, een dor ergst beschadigde scheepjes, waar bij zich liet voorlichten over het bevestigen van zeilen, reep'en en netten. Tegen hen, die medegegaan waren aan boord, zeide. de commissaris, dat men helaas de ver loren menschenlevens niet. kan terugge ven. maar dat de financieele gevolgen van de ramp zullen worden verzacht doordat de burgemeester eep commissie heeft sa mengeroepen voor liet inzamelen van geld en doordat hij zelf het' Qomité voor hulpi- vorle-ening .bij rampen van algemeenen aard bij-een zal ro-epten. Na dit bezoek ging de commissaris nog naar -een bergplaats' in de Nieuws traat, waar de erg gehavende zeilen waren op geborgen. Ook onderhield Zijn Exc. zich! met enkele der stoere, eenvoudige vis schers en gaf hij bij herhaling de ver zekering van zijn groot medeleven met de clo-or den ramp1 zoo zwaar getroffen gezinnen. Dp hoogs- belangstelling maakte op- de visschers diepten indruk. Men schrijft aan de „N. R- Ort-": Op de Ze-euwsch-e stro-omen werd voor heen tamelijk druk geviseht op herders (Mugil ch'elo) en dezevis'ch werd dan geleverd aan een vasten opko-op-er te Moerdijk, die deze welslnakende visch uit sluitend naar Parijs verzond. D|it geschied de tot op den dag der mobilisatie, 1 Aug. 1914, to-en de gecontracteerde prijs 36 ct per K.G- bedroeg. Na genoemden datum' bestond: geen vaste prijs meer en was van vaste afnemers -evenmin sprake en de visschers moesten toen het gevangene in

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1