Onderwijs. Predikbeurten. Dit de Pers. Staten-Generaal. Wetenschap en Kunst. Gemengd Nienws. Rechtszalen. WARME DAGEN! VRUCHTEN WAFELS DE LINDEBOOM IJSWAFELS (m 4 natuurlijke vruch- tensmaken.) Zéér verfrisschend MANDRI MANDARBNO- VOOR DE LUNCH BIJ DE AARDBEIEN MOCCA-TRIC-TRAC, licht en al de requisiten va 11 liet moderne leven kunt denken. Natuurlijk vergeet ik niet, dat hij' een halve eeuw nii hem leefde en dat do lijden veranderd waren in alles, maar ik bedoel meer het groote verschil tusschen die twee groote mannen in hun uitwendig optreden eventjes te doen gevoelen. Wie kan zich Groen, ook in zijn jonge jaren, voor stellen in een sport-pakje met ijsbreker en alpenstok een Zwitserschen bergreus te lijf gaande? Ik kom nooit met dezen man in liet reine. In de omgeving, waarin ik als jongen ben opgegroeid, was hij een horreur. De man, die meer dan alle andere mensohcn te zamen mijn vader verdriet had gedaan. De aanzien lijke manïien en vrouwen uit de residentie, die vaak bij ons aan huis kwamen, noemden zijn naam nooit zonder heftigheid, vaak niet zonder onverholen afkeer en afschuw. 2) Mijn vader deed daar nimmer aan mede; hij sprak nooit ruw over éónig menschmaar zijn afkeer van veel wat zijn „vriend eh broeder Kuyper" deed, was niet minder pijnlijk, al uitte die zich anders. Jk ben zeüer, met mijn hartstochtelijk karakter, in die tijden vaak meegesleept tot oppervlakkiger en dus heftiger toorn, maar nooit lieb ik mij aan de bekoring van dezen man geheel kun nen onttrekken, en nog onlangs werd mij als curiositeit door een oud collega een briefje uil mijn eerste ambtsjaar toegezonden, waarin ik schreef: „voor professor ben ik niet in de wieg gelegd en ik weet best dat ik er niet voor pas; maar een lectoraat aan do Vrije Universiteit zou ik graag begeeren, want kerel, wat is toch de <1 u r f van dien Kuyper schitterend groot! Wij keffen en razen, maar wie onzer pakt de zaak van ons Hooger Onderwijs ook maar met één tiende van zijn energie aan?" jE.ii ,nu zijn al die groote mannen t h u i s. Groen en Kuyper, mijn Vader en la Saussaye, mi ook weer Jonker. Nu rusten zij van al hun arbeid. Nu zien zij op dat alles met een heiligen glimlach terug en helpen de binnen komenden de heerlijkheid van het eeuwige leven verstaan. 0 ik groet u alten, gij1 wel beminden! Eigenlijk smart liet mij dal ik in mijn Bibliografie verplicht was dio oude strijdvragen, die toornige woorden, die gij in de dagen uws vleesolies hebt gesproken, weer eens op te rakelen, maar het kon niet anders. Doch dat is voor u allen thans voorhij, en gij doorwandelt nu te zamen de velden der nieuwe wereld, waar vrede en gerechtigheid wonen. 3) 1) De schrijver bedoelt hier Dr Kuyper. 2) AVij hebben in gereformeerde kringen wel eens klanken van zondige critiek op Gunning beluisterd en weerstaan, dpcli ook in ethische kringen uitingen van haal! tegen Kuyper gehoord en op de aangezichten gelezen. Red. Z. 3) Dit slot vooral frischt op en verzoent,! Bergen op Zoom- Aan de Rijks Hoogere Burgerschool alhier zijn uit de provincie bevorderd van de 4e naar de 5e kl. M. Polderman, van Oud-Vossemeer, C. de Fouw en M. Mol van St. Maartens dijk, G. Krijger, A. Griep en A. Mol van Rilland-Bath; benevens o.a. Mien -Minderhoud en D. van Melle van hier. Van de 3e naar de 4e kl.: W. Corne- lisse van Tholen, L. Ribbens van Hans- weert, J. de Goffau van Rilland-Bath, Coba Tazelaar van St. Maartensdijk; be nevens o.a. B. Breebaart, 'Ca. v. d. Glas, Anna de Jonge, P. Mulock Houwer, L. Overman van Bergen op Zoom. Van de 2e naar de 3e kl. L. van Doorn van Krabbendijke, J. de Goffau, P. Mol en W. Griep van Rilland-Bath J. Ha ge van St. Annaland, J. v. d. Velde van Tholen; benevens o.a. B. Overbeeke en J. v. d. Sande van Steenbergen en M. Vogelaar van Dinteloord. Van de le naar de 2e kl. M. Bruijn- zeel van Rilland-Bath, Johan Dironkers eu Jo.Dronkers van Poortvliet, W. v. d. Berg en J. v. d. Maas van Tholen. Toegelaten tot de le kl.P. de Heer van Tholen. Tot de 2e kl. J. Vogelaar van Din teloord. Tot de 4e kl. J. Bal te Tholen. Aan de Hoogere Handelsschool le VI i Mogen zijn bevorderd van de le naar de 2de klasse: L. P- Blonde, F Jaqi.et, M. J. W- Meijer, A- W. H. Meul- dijk, J, A Pieterse van Wijck, C- A. jQuiol, W,a G. A. Sasburg en Tha Wolff. 'Aan één candidaat werd een herexamen toegestaan. -Djt vereeniging voor Christelijk on derwijs te Vlissingen heeft een adres aan dr-n gemeenteraad g'ezonden, waarbij het bestuur zijn bezwaren handhaaft te gen hetvoorstel van Burgi en Wleth. om de scholen van genoemde vereeniging te vestigen ia de voormalige openbare Scholen in de Coosje Buskenstraat, waar er een raadsbesluit is, dat deze scholen zullen gevestigd worden in de leegko mende R. II. B- S- Het bestuur vindt dal do gemeente wel een bedrag van f 5000 mag uitgeven, waar de vereeniging 2 jaar geleden ©en bedrag van f70.000 aan de gemeente heeft bespaard. Ce vereeniging heeft destijds de ouders van haar leerlingen in kennis gesteld «iet de door Burg. en Wieth. gedane be lofte en met de daarop volgende plannen inzake vestiging in de verbouwde II. B. S. Deze ouders hebben zich toen neer- geleed bij den onbygiëniscben toestand in de voormalige kazerne Willem III, gerustgesteld door de gedachte, dat de vereeniging binnenkort een geschikte fecbool zou kunnen betrekken. De vereeniging hoopt, dat de gemeente raad zijn medewerking zal willen ver leunen om aan haar de lokalen beschik baar te stellen in de te verbouwen II. B. S-, die haar oorspronkelijk zijn toe gezegd. Voor Engelsche haudélscorresp bet Mercuriu.-dijdoma, is geslaagd de heet' J. Mieras Jz. te Ierseke, leerling van den beer M. F. van Ifijfto te Vlissingen, Voor het eindexamen aan de H.R.S- te Oostburg slaagden: J. J. Coulant, Oost- burg, W. J- F- Boogaard, Sluis; II. A. Cysouw, Groede; J. Cats man, Zfuidzande; I. Porreij, Schoondijke; W- J- Boogaart, Zuidzande; J. J. de Kléreq, Oostburg; P. Risseeuw, Schoondijke; en de dames Ja Ma Luteijn, Breskens; Sa. Risseeuw, Schoondijke; Ca M ,v. d. Hooft, Aar denburg. Toegelaten tot de le klasse der R.I1.B.S. te Middelburg zijn: J. J- Mant», J. J. de Smidt, W. Kloeke, G. van der Veen, B- O- K. van Hasselt, O. J. Jens, F- J. Boelen, A. A. Dekker, H. P. Munters, H- Voorhans, N. C. Wisse, A. A Rörket, H. van der Schuur, M. B. van Bnikel, W. den Engelsman, W. F. van Meerendonk,. W:. II. J. de Jongh, N. M. Vermeulen, H. A. van de Wioestijne, H. P. Va lek, L- G. M. Jaquct, M. C Com mon, L. II. Bentinck, E- L. M. de Wolff, G. E- Koolc, A. I. Vos, J. Frèen, J. do Jonge, C. Provoost, J. Dill, R. Troll. Toegelaten tot de le klasse dei Meisjesschool'té Middelburg zijn: J. J- Andriessen, J. M- O. den Boer, J. W- Ermerins, J. W. II'. Frederiks, 'A. Boegen van Hoogelande, S- F- Hoek, W. J. van der Laan, J. Lamnxerts, J. W. T- Mo'Uton, H. C. Reijerse, Z. W- Schrier, A. Dl- J. Schut, J. Step; L. C. P Thomassen, T. Vermeulen, A G- A. de Vries, E. Waage, en A- E- Wolfson. Bevorderd van klasse I naar klasse II: M .van Adrichem Boogaert, A- Bentinck, L. Bentinck, K- den Boer, C. Dioets, A. Glerum, O. Hegberg, Dl. Heyse, A- de Hond, T. Louws, J. Schoolmeester, T- Stehouwer, A. Troll, A- de Veer, A- de Vlieger, L. de Wolff en S- Zeijger. Niet bevorderd 2. Van klasse II naar klasse III: J. J3oone, L. Calatz, II. Chevalier, A. Frederiks, T. v. d. Garde, H. ten Ilarmsen van der Beek, B. Hes, L. Kaan, W, Ivruze, M. Moggré, C. Net, N. de Nood, S. Raats, G. Rijkaard, S. Sanderse, M. Verburg, D. Vreko en W. Woudenberg. Niet bevor derd 3. Van klasse 111 naar klasse IVM. Al berts, F. de Baare, C. den Blijker, M. Brakman, A. Cannegieter, N. Dironkers, M. Fokker, F. Groenewegen, A. van Holt- buijsen, N'. de Jonge, R. Kraak, N. Roth, E. Troll. Van klasse IV naar klasse V: M. van Bemmel, J. Bolier, E. Dronkers, J. van de Garde, M. Glerum, J. Hegberg, M van der Hooft, C. do Jager, M. van Loo, L. Minderhoud en A. Versprille. J. Plugge voor enkele vakken. Benoemd uit 5(J sollicitanten tot onderwijzeres aan de A. S. Talma-school te Rotterdam mej. B. Fokke, geboren te Goes, onderwijzeres aan de Chr. school te Kruiningen. Ned. JJerv. Kerk. Zondag 20 Juli. Goes, vni. ds Homburg, nm. ds de Vries, av. ds Steinz. Wdlhelminadorp, vm. ds de Vries, nui. 2.30 li. ds Homburg. Kals, vm. ds Mol, uit Heerlen. Na de uitsluiting. Bedoeld is de kwestie Twenthe, waar waar de strijd door de opgehitste en mis leide sociaal-democratische' groep werd verloren, schrijft de heer Engels in ,,IIet Centrum" om.; Dioch wat de betrokken Christelijke ar beiders hier te zien hebben gegeven is van dien aard, dat niemand het eigenlijke wezen en de diepe beteekenis er van kan miskennen. De feiten spraken te duidelijk Hier sprak tegenover socialistischen over moed het Christelijk geweten, dat tot. toe geven drong. De oude comedie der soci aal-democraten de positie ten eigen bate uit te buiten, de christelijke arbeiders te vleien zoolang dezen uit eigen overtuiging niet gedwongen worden zich tegen hen te keeren, doch op het beslissend moment, wanneer het geldt practisch to handelen en het waarachtig belang des volks te dienen, door schrikaanjagend gehuil te christen-arbeiders te intimideeren en zoo de oplossing in socialistischen geest te bewerken, die comedie is dezen keer absoluut en grondig mislukt. Het is niet de eerste keer, dat in Twenthe een staking in tweedracht tusschen de orga nisaties eindigt. Die socialisten meenen steeds, dat het scheppen van een revolu tionaire situatie, dat het zaaien van liaat en tweedracht, zelfs met miskenning van het waarachtig volksbelang, de hoogste wijsheid is en het meest voordeelig voor hun partij. Diat do Christelijke arbeiders dezen keer met grooter spontaniteit, en met grooter gevaar voor eigen veiligheid en die van hun vrouwen en kinderen, dan ooit het geval was, de roede opwinding hebben getrotseerd en glansrijk gebroken, is een feit, dat in de geschiedenis der Christelijke arbeidersbeweging van ons land inderdaad met gulden letters mag worden gehoekt. Hier een woord te verspillen aan de houding van 4e leiders der sociaal-demo cratische arbeiders, is overbodig. Het R. K. Vakbureau en de leiders van „St Lambertus" hebben de daden dezer hee- ren voldoende in het licht gesteld. Het (WED. B. VAN DOESBURG) wafels (gevuld met de natuurlijke mandarijnvrucht, geen essence.) Bijzonder lekker als het heet is. een paar pakjes ESPERANTO- WAFELS (voedzaam, croquant, edel van smaak. Hyg. verpakt.) smaakt verrukkelijk DE OR1GINEELE FROU-FROU (met den Lindeboom) gevuld met slagroom. pikante koffiesmaak-wafel, juist geschikt voor 't warme seizoen. pittige antwoord, dat de leiders van het N.V.V. gewerd van de zijde van ons Vak bureau, als antwoord op- het briefje, uit- noodigend tot nieuwe samenwerking, na een hun nederlaag camoufl©erend bezoek, gebracht aan den minister van Arbeid, is van 'dien aard, dat men zich bij1 het N.V.V. wel niet langer vergissen zal in de gevolgen van den blunder door de leiding hunnerzijds gemaakt. Die greep' naar do macht, heeft hun in geen enkel opzicht, do winst gebracht waarop' zij speculeerden. Integendeel, hun grootste vijanden: de Communisten, spin nen er de meeste zijde bij; de geest der niet-Christelijke arbeiders is meer dan ooit omgebogen naar den kant van liet N.A.S. Daar was dan ook, toen. Stenhuis Twenthe had verlaten, en het einde nader de, de feitelijke leiding. Erger, de leiding was reeds bij het N.A.S-, toen Stenhuis nog deed alsof. Deze verschuiving in de roede leiding is in het bijzonder geschikt de leidèïs der i Christelijke organisaties tot bedachtzaam- heid te stemmen en de Christelijke arbei ders er toe te brengen zich op eigen ter rein te versterken en zich bij' hun eigen ioi|ganisa,ties aan te sluiten. In de toekomst zullen zij wellicht bij herhaling tegen twee fronten hebben te strijden; het ver- wordingsproces in communistische rich ting in het Twentsche volksleven is een liqel stuk gevorderd. Eerste Kamer. lie heer YVibaut heeft in een breed betoog liet schoenenvvetje bestreden. Hij achtte liet een hopeloos werk om met een invoerverbod van een enkel artikel buitenlandsche dumpingspogin gen tegen te gaan; alleen wanneer men d'e regeering bevoegdheid gaf om op ieder gebied invoerverboden toe le passen, dan kan men volgens hem in dit opzicht iets bereiken. Een maatregel, waarvan de mi nister terecht verklaarde, dat de Tweede 'Kamer hem wel nooit zou goedkeuren. De beer v. d. Bergh (links) was be vreesd, dat de uitvoer van onze land en tuinbouwproducten naar Dnitsch- land er door zou worden geschaad, terwijl de heer v. d. Lande (rechts) het schoenenwetje wel wilde, wanneer ook andere industrieën voordeel van dit invoerverbod genoten. Minister Aalberse kon beide heeren volkomen gerust stellen. Dank zij zijn bevoegd heid inzake de beperking van den invoer van schoenwerk had hij voor onzen land- en tuinbouwexport en voor andere bedrijfstakken speciale voordeelen in het buitenland kunnen bedingen. Dhr Arntz (blijkbaar een oer-protec- tionist) wilde in plaats van een in voerverbod directe regeeringssubsidies aan noodlijdende industrieën verleend zien. Maar minister Aalberse stelde hem voor de consequentie daarvan n.l., dat dan ook de regeering toe zicht zou moeten uitoefenen op de betrokken bedrijven en de fabrikanten dus onder regeeringscurateele zouden komen te sta,an. Zou dhr Arntz dat soms liever willen? Blijkbaar wel, want hij was de eenige man van rechts, die ondanks deze waarschu'- wing van den minister met de gelieele linkerzijde tegen het wetsontwerp stemde, dat. intusschen toch met een meerderheid van 22 tegen 12 stemmen werd aangenomen. In de Tweede Ka mer hebben alle Christelijk-Histori- sche afgevaardigden legen deze ver ging van hel. Schoenenwetje gestemd; de christelijk-historisclie senatoren echler stemden allen er voor. Van belang is ten slotte nog de mededeeling van den minister, dat het, gezien den toenemenden invoer van schoenwerk, wel mogelijk kan zijn, dat hij van de hem hij deze wet ge geven bevoegdheid gebruik zal moe ten maken; aanvankelijk had hij ge meend, dat van het bezit van deze bevoegdheid voldoende preventieve werking zou uitgaan en nog heeft hij hoop. Doch wanneer de invoer blijft toenemen Nadat ten slotte nog het voorschot aan de NederlandZuid-Afrika-Lijn was goedgekeurd ging de Kaftter op reces. ,,Het Schouwvenster" bevat o.a. de photo's van wijlen oud-gouverneur-ge nera,al Van Heutsz, wijlen oud-minis ter ftoell, hel waarschijnlijk toekom stig Kamerlid Bergmeijer en den nieu wen directeur van de 'Glindhorst: lui tenant Geleijnse. Bijgeloof en kwakzalverij. Bijgeloof en kwakzalverij gaan ook nu nog samen, maar in de oudheid tierden ze toch weliger da,n thans. Als men maar het goede geloof bezat, dan was men tot heel wat in staat. De in onze oogen méést dwaze middelen werden als" probaat aanbevolen bij ziekte, onheilen en rampen of tor voor koming daarvan. Vooral menschenvet speelde een ge wichtige rol. In 't laatst der 18e eeuw kreeg de beul te Parijs voortdurend aanvragen om vet. van den gehangene, dat als een uitstékend middel gold voor zwerende borsten bij kraamvrou wen. Als middel tegen koorts werd aan bevolen de zieken briefjes om de hals te hangen, met teksten uit het evan gelie van Johannes. Tegen rooden loop werd als heil zaam middel aangeprezen het inne men van fijn gemalen menschenbeen- dere-n of ook wel het bloed van een haas. Kale hoofden trachtte men weer met een wéligten haardos te sieren, door gedroogde kattendrek te mengen met azijn en daarmee 'den kalen sche del in te smeren. Ook tot ascli ver brande bijen bevorderden den haar groei. Wilde men beveiligd zijn tegen roof dieren, dan had men zich slechts in te wrijven mei leeuwenvel. Fijnge stampte gedroogde krabben go'ld als probaat middel tegen de beet van een dollen hond. Als men last van vlooien had, dan besmeerde men een stuk met het vet van een egel of het bloed en vet van een heer. De. vlooi en aasden daarop en bleven er aan vastkleven. Ook voor den stal paste men aller lei wonderbaarlijke middelen toe. Men gaf de kippen te eten van de lever van een vos en nooit zouden zij meer door Reintje lastig gevallen worden. Hing men boven de schaapskooi de staart van een wolf, dan kon men veilig gaan slapten, want geen wolf zou het. wagen de schapten 'te naderen. Teneinde den ezel het balken af te leeren, had men slechts een steen aan zijn staart te binden. Om de koeien tegen ziekten te be schermen, bond men ze een stuk hertshoorn om den hals. Wijn, waarin de maag van een ram gekookt was, gaf men aan de scha pen, als voorbehoedmiddel tegen ziekten. Om de vermenigvuldiging van de duiven te bevorderen, hing men in het kot het bekkeneel van een ouden man. Ook kon 'n fleschje gevuld met melk van een zoogendé moeder, in het hok gehangen, dezelfde goede diensten bewijzen. Wilde men een hond aan zich ge trouw maken, dan gaf men hem slechts een kikvorsch te eten, of ook wel een stuk brood, dat men ©enigen tijd onder de bloote okselen gedra gen had. Zwaluwnesten werden aan de wo ningen niet geduld, want, die betee- kenden .armoede. Daarentegen werd gaarne gezien, dat. de musschen op het huis hun nesten bouwden, omdat dit zegen meebracht. Als het. kind niesde, zei de moeder haastig. God zegene mijn kind, dat het geen beest worde. Dat was dan bij wijze van bezwering, omdat, het nie zen beschouwd werd als een aan raking met den boozen geest. (S ch ouwvenster. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 18 Juli 1924. De volgende zaken werden behandeld: A. W., 48 j., voorman, Terneuzen, ge detineerd wegens oplichting van S. H. te Zaamslag op 26 April jl. voor een be drag van f 10, zeggende dat haar zoons Odan geruimen tijd werk konden krijgen. Deze zaak werd uitgesteld tot 25 Juli a.s.; J. S„ 18 j., vrachtrijder, Bruinisse, wegens verduistering van een bedrag van 10,10 en een zak kippenvoer, 'toebehoorende aan J. v. II. en M. K., welk geld en goe deren hem waren toevertrouwd. Eisch f25 of 25 d. li.Th. AT., 22 j., landbou- werskneeht te Iloek, wegens liet schrij ven van dreigbrieven aan Fr. D. te Sluis kil, waarin hij dezen dreigde den boel in brand le steken en hem kapot te ma- kon. Eisch 2' m. gevang.; P. J. F. B., 22 j., arbeider, Ossendrecht, gedetineerd, wegens diefstal van een rijwiel te Rilhnd- BaÜi in den naclit van 19 op 20 Juni 1924 en wegens diefstal van een horloge te Rilland-Bath. Eisch 8 m. gev. met aftrek van liet voorarrest; A. C. G., 40 j.. zonder beroep te Vrouwepolder, wegens ontuchtige handelingen met zijn minder jarige dochter. Eisch 2 j. gev.; M. P.. 26 j., koopman, Middelburg, was door den kantonrechter te Middelburg veroordeeld wegens overtreding der motor- en rijwiel- wet te Middelburg tot f50 of 50 d. h. De beklaagde en de ambtenaar van liet O. M. waren tegen die veroordeeling in hooger beroep gekomen. Eiscli bevestiging van het vonnis van den kantonrechter; IX G., 38 j., visscher te Terneuzen, wegens vischstroop.erij te. Zaamslag in de Otlieen- sche Kreek en in de Broukreek in den nacht van V op 8 Maart j.l. Eisch f 60 o£ 60 dagen. Tegen zijn beide knechts, die hem behulpzaam waren geweest, M. M. en J. A. M., ieder f 10 of 10 d. h.; E. C. C., 26 j., arbeider te Biervliet, gede tineerd, wegens ontuchtige handelingen te Biervliet, in 1923 en 1924. Eisch 1 j. gev. Door T. II., 20 j., tpuvvslager en J. C„ koopman, 19 j., beiden wonende to Middelburg en aldaar gedetineerd is hoo ger beroep aangeteekend' tegen het vonnis der Rechtbank alhier van 4 .Juli i.l. waarbij zij wegens door lien gepleegde diefstal van tabak uit een pakhuis van de firma D.. te Middelburg, werden veroor deeld tut een voorwaardelijke gevangenis straf van vier maanden, lie officier van justitie (eekende eveneens appel aan. -Ongelukken. Br,n landbouwer te Ter Apel, die een wagon met sternen mende, geiaakte wegjeus 'top hol slaan van zijn paard onder den wagen. In zorgwekkende» toestand opgenomen is hij aan de gcvolglen overleden. Onder Doornenbrug is uit do Waal het lijk op gevischt van een onbekend manspersoon die vermoedelijk hij lie.L zwemmen is ver dronken. In de staatsmijn Emma. ge raakte een mijnwerker bekneld li ij het oplstijgen .Die ongelukkige werd doodge drukt. Te Lilhoyeii 'kwam een voer man bij liet afrijden van den Maasdijk onder zijn met ijzeren balken beladen wagen Het rad ging den ongelukkige óver de borstkas; hij was oogenblikkelijk een lijk. Die gehuwde arbeider K- te Delf zijl is, terwijl hij bezig was aan het ver sterken van den kaaimuur, door een defect aan de looplamp, door den elec- trischen stroom gedood. Een weduwe en 4 jonge kinderen blijven achter Een 75-jarige arbeider te Steduni is in de vaart gevallen en verdronken. Een zes jarig knaapje te Wiórkum is bij hel zwem men aan den zeedijk verdronken Ben 15-jarige jongen te Rotterdam wilde gis teren in de fabriek der Voreenigde zuivel fabrieken een stoomkraau dichtdraaien. Hij draaide echter in de verkeerde rich ting en bekwam door den ontsnappend en stoom ernstige brandwonden aan de beide beenen. Reisavonturen. Kolonel Sla.- tham, een Engelsche onderzoekingsreizi ger, heeft met zijn vrouw een huwelijks reis gemaakt door Midden-Afrika, en over dien tocht eerr boek geschreven, waaruit de „Evening News" een paar avonturen citeert. Zoo ontmoette het .jonge paar, in het gebied van den stam Diriko aangekomen, het opperhoofd Nianfana. Een keurige oude heer, zoo naar den schijn; en me vrouw Statham vond dat Niangann zulke beschaafde manieren had, dat ze hem een geschenk overhandigde dat liij be ant woordde met een cadeau bestaande uil een hoeveelheid aardnoten. Op dat mo ment was het 't jonge vrouwtje niet be kend ze hoorde het eerst later dat het zwarte heerschap o.a. beschuldigd werd van de uitmoording van een heele Duitsche familie van elf menschen. Re vader en de oudste zoon waren ver van de woningafgemaakt, waarna het opper hoofd met zijn trawanten naar het huis was gegaan, waar vervolgens de negen andere ongelukkige» meedoogenloos wer den geslacht. In een ander dorp vonden de reizigers den „erfelijken regenmaker" Bamangan- du. Het bleek, dat de ceremonie van liet regen-verwekken, welke zeer geheim wordt gehouden, nog menschenoffers vraagt; het bloed van een pasgeboren kind woi'dt met tal van vreemde en wal gelijke ingrediënten in een houten bak dooreengeroei'd. Aan dien bak wordt ma gische kracht toegeschreven. De rivieren in dit district zijn vol kro kodillen. Een keer had de kolonel, hij het halen van water uit een stroom,. ,,a narrow escape". Terwijl hij languit op een boomstam in het water lag, om de yeldflesch te vullen, zag hij een V-vormige rimpel in hot watër op hem afkomen, Hij had nog juist den tijd te maken, dat hij wegkwam, aleer de krokodil - want zulk een dier was het den stam bereikte. Toen het monster hij den stam kwam. was het halve lichaam al boven water en de muil stond wijd opjen. Zelfs stooï het dier nog een eind het land o.p;, maai' do kolonel won de race met een klein verschil Op zekeren dag werd aan het echtpaar Btatham door een inboorling boter ge bracht, waar als extra delicatesse, m m-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2