Gemengd Nieuws. "'I door Spr. over- er op, dat liet id op de levens- gestrooid, doch id eu zelfV.ucli- en spoedig de te voren. Laat lesluit Spr. Ook oht onder IIoo- d toch zijn wij alle wijsheid, il te Schöön- nrichting. L. v. Dijk, di- ool te Schoon- ;n lezing over end dat in. het andhouwondcr- ook voor den ht is. In 1922 ongeveer 22500 s op landbouw- kon de be- ooter zijn, en en maakt daar- ur. one taak voor louwgebied en Is landbouwon- raren die aan o.a. het geven chten, die reeds ■bben. De land- Loondijke geven n dat van de r. deelde mede, met een eerste ce thans heide samen 22. De se hebben met school afgeloo- hebben meer ?n, 'tzij enkele il of welke in- ïssen worden nits natuurlijk t voldaan. Zoo als de kring nen de school. ij.W.S. te Boes taan, daar het streek nihil is. ijke kan juist die te Goes ingen van de ïool bezoeken. sidskrachlen in e noodzakelijk- hiervan voor ,s die van Ir. ,m, die sprak ■p. Spr. ging in abruik van ar- ouw beperkt is an minder eco- lenschelijkc ar- akt. Dit heeft engevolge, wat ldoende kracli- l' blijven, en te roeten worden irkt op de uit wijst spr. op landbouw vol- jiten door ma- lede na ,het to- laar of de ar- prscheidene Iv an, en kwam dat het aan- cultuur grond algemeen 2.60 Zeeland zijn: 2.94, Noord- landeren 2.74. Iland 2.55, W. pjuwen en Dui- i'. stil bii den van de ma- lootte, om dan Itoren, die op ped zijn. O.a. er in Neder- In in de zomer- prperiode. Ook ran de grond- len meende bii reinig verkave lde wet op de te juichen, en bewandeld I efficiency van In allereerst in bring van de plijke arbeids- Irvoor kunnen Iren van een economische pg bevordert. in den land- Irdt toegepast, ptelijke eigen- te wenschen l-al premieloon jieenscbap. rerdeeling, m. Jiste plaats; l'cbnische ar- niet in alle fjd bekwaam Icrtrouwen bij landarbeiders late der land- I toestand van kpaald slecht, lenscht. het bedrijfs- veelzijdig in" It in den wis- Ivoedergewas- doordaebte Ide gewassen; niet al fe groot laten worden; een .productief loon- stelsel voor de drukke perioden; in de fokkerij do geboorte van het jonge vee over een geheel jaar doen verdoelen; het in bet. leven roepen van iandbouwneven- bedrijven, als suikerfabrieken, brandewijn- stokerijen, vlas-, hout- en rietindustrieën, die werk geven gedurende de wintermaan den, enz. Betreffende de algemeene vergadering Woensdagmorgen te Sluis gehouden, dient nog te worden gemeld, dat de voorzitter, de heer mr P. Dieleman, bij den aan vang der vergadering bijzonder welkom heette het gemeentebestuur van Sluis, waaraan hij dank bracht dat bet ook voor deze vergadering de raadzaal ter be schikking stelde. Verder den heer dr v. d. Zande, inspecteur van bet landbouwon derwijs, den beer Pattist, inspecteur van het Lager Onderwijs; de vertegenwoordi gers van verschillende organisaties op landbouwgebied, de burgemeesters van schillende, gemeenten in de streek en ook die van Vlissingen; het lid der Tweede kamer, den beer Fruijtier, de leden van Bed. Staten, de heeren Dusseldorp, van Rompu en v. d. Weijde, den regeerings- jeommissaris, den beer de Vulder van Noorden, en de vertegenwoordigers der ■pers. I De heer Leenbouts, voorzitter van den kring Oostburg, sprak ook woorden van welkom en wees er op dat nu 16 jaar geleden ook een tentoonstelling in den kring is gehouden. Bezoekers van toen en mi zullen bet groote verschil zeker zien. Spr. is overtuigd van het' nut van de kringten toonstellingen. Goedgekeurd werd de rekening over 1923 met een eindcijfer van f 21.653.1 Of/a en een goed slot van f 566.78. Hierna deed de voorzitter mededeeling van het ontslag aan den heer v. Dijk als tweede secretaris en hoopte dat deze zijn groote bekwaamheid ook aan de school te Schoondijke zal gever). Vervolgens deed de voorzitter mededee ling van de verschillende in de hoofdbe- stuursvergadering genomen besluiten en daar gedane mededeelingen. Onder die mededeelingen kwamen ter vergadering de minister van binnenlandsche zaken en landbouw en de commissaris der Ko ningin in Zeeland. De voorzitter heette den minister wel kom en wees er op, dat slechts zelden de eer te beurt valt. dat een minister de vergadering der Z. L. 11. bijwoont. Dank brengt spr. den minister, dat hij wel naar het .meest Zuidwestelijk deel van aller vaderland beeft willen komen om de ver gadering en de tentoonstelling bij te wo nen en hoopt, dat hij te Sluis aangename dagen zal doorbrengen. Waar de minister zelf komt uit een der excentrisch gelegen provincies en daar commissaris der Ko ningin is geweest, weet bij bet best hoe die provincies vroeger verwaarloosd wer den. Spr. hoopt steeds op den steun en de la-acht van den minister te kunnen reke nen om dit verder te voorkomen. Welkom beet spr. ook den commissaris der Koningin, die reeds Zeeuw met do Zeeuwen is geworden en van wien bekend is, dat bij levendige belangstelling voelt voor alles wat Zeeland betreft en in de eerste plaats voor den Zeeuwschen landbouw. Nog kwam ter vergadering de heer mr Ridder van Rappard. voorzitter van bet K. N. L. C. De heer van Dijk bracht met enkele woorden dank voor de tot hem ook nu weer gesproken woorden en uitte zijn ■beste wenschen voor den bloei der Z. L. M. Nadat de voorzitter en de beer v. 'Dijk hunne reeds gisteren gemelde rede voeringen hadden uitgesproken, verkreeg de minister, jhr Ruys de Beerenbrouclc, het woord en zeide dat een tegenvaller soms ook een meevaller ten gevolge kan hebben. Was spr. niet verleden jaar op het laatste oogenblik verhinderd geweest te Tholen te komen op de algemeene vergadering te komen, hij zou er nu niet geweest zijn. Gelukkig acht spr. zich nu te herstellen, wat verleden jaar bedor ven werd. Toen bij Dinsdagavond van 'Den Haag kwam en Woensdagmorgen zijn reis jiaar Sluis voortzette beeft spr. gelegenheid gehad de schoone velden te aanschouwen. Spr. heeft eens nagegaan hoe de verdeeling van den grond in Zee land is en zag dat er 110.000 H.A. bouw land zijn, 34000 H.A. weiland en 4000 H.A. bestemd voor tuinbouw. Wijzende op de verbouwde artikelen, zegt spr. dat de suikerbieten de voornaamste plaats innemen en in de plaats zijn gekomen -voor de vroeger zoo belangrijke meekrap- cultuur. Eerst was er wel wat tegenstand, omdat men vreesde voor uitputting van den bodem en men meende te weinig van de fabrikanten te krijgen. Beterschap is er gekomen toen in Zeeland de eerste coöperatieve suikerfabrieken werden op gericht, waarvan de oudste die te Sas van Gent, binnenkort 25 jaar zal bestaan. Die cultuur is zeker een zegen voor het schoone land. Ook de Zeeuwscbe tarwe en de Zeeuw- sche aardappelen, de blauwe, hebben ■een' goeden naam. Ook hier heeft men echter te kampen met de aardappelziekte en het is goed dat ook de maatschappij er den. strijd tegen heeft aangebonden. Het iweiland is in Zeeland minder dan el ders, maar pas beeft spr. in Dordrecht zich weer overtuigd dat de oude Zeeuw- sche roem wordt gehandhaafd. Spr. noemt twee namen, die van v. Dixhoorn en Aer- naudts, die namen zeggen alles. Het spijt ook spr. dat het rundvee niet kan worden tentoongesteld, en hij wil ook in dit opzicht een naam noemen n.l. die van Becu, die zooveel voor de conlrolever- «eniging beeft gedaan. Met den voorzitter noemt de minister do namen van Vorsterman van Oven eu Heimequiii. met welke heeren .hei hem een eer is geweest een tijdlang in de Tweede Kamer te zitten. Aan hunne na gedachtenis brengt spr. hier gaarne hulde. Wat betreft de kwestie der uitmiddel puntige deelen van het land, spr. kan ver zekeren dat die zijn belangstelling heb ben en hij zegt gaarne toe de juiste woorden hier gesproken aan zijn ambtga- nooten te zullen overbrengen en ze te zullen onderstrepen ook. Waar nog veel te doen is wil spr. eindigen, om aan den officieelen maaltijd nog eens iets te zeggen, niet alleen tegen de landbouwers, maar tegen alle Zeeuwen en hij eindigt met Gods onmisbaren zegen toe te wenschen aan de Z.L.M. en zijn hoop uit te spreken voor den bloei van het schoone Zeeuwscbe gewest. De woorden van den minister werden herhaaldelijk door applaus onderbroken. Vervolgens verkreeg het woord de heer dr v. d. Zande, inspecteur van het Land bouwonderwijs, die er op wees, dat er moeilijke tijden voor het landbouwonder wijs aanbreken, omdat er een minimum aantal leerlingen wordt vastgesteld en omdat er schoolgeld wordt geheven. Dit maakt, dat er minder animo voor het onderwijs is, en het ligt op den weg der afdeelingen der Z.L.M. om er aan mede te werken, dat dit verbetert. De commissaris der Koningin, ihr. mr. Qualles van Ufford, wees er op, dat de Z.L.M. is de schakel tusschen de land bouwers en het prov. bestuur. Spr. zet het groote nut van organisatie uiteen en vraagt of de landbouwers dit wel vol doende begrijpen. Er is niet voldoende sympathie voor de Z. L. M. .Dit was er wel in de oorlogsjaren toen men di recte voorcleelen zag, maar niet nu, daar men meent dat er alleen indirecte voor- deelen zijn. Spr. roept ook vooral de Zeeuwsch-Vlamingen toe in eenheid kracht te zoeken, en met den tijd mee te gaan, wat ook noodig is op landbouwge bied. Met de beste wenschen voor den bloei der Z. L. M. eindigde spr. De voorzitter sloot de vergadering. B e R ij( t o e r. De bij geen landbouwweek der Z.L.M. ontbrekende rijtoer, zou te half 3 aan vangen, maar het was een uur later toen de stoet auto's en autobussen door de Kapellêstraat de stad verliet en via de Draaibrug en door Klein-Brabant over Waterlandkerkje en Turkije naar IJzen- dijke reed, waar het eerste werd halt gehouden. Een deel der tochtgenooten werd op het stadhuis ontvangen, waai de eerewijn werd aangeboden en waai de burgemeester, de heer /E. A. Hen- drikse, allen welkom heette, inzonderheid den Commissaris der Koningin en den Minister. Toen spr. vernam, dat IJzendijke ais rustplaats was uitgekozen, heeft hij dit met genoegen gehoord, en gaarne de gelegenheid aangegrepen voor deze .ont vangst. Met de beste-wenschen voor het slagen der tentoonstelling eindigde spr. De heer Dieleman bracht dank voor de -ontvangst en herinnerde er aan hoe- vijlen de vader van den burge meester steeds veel voor den landbouw heeft gedaan door de bevordering van het aanleggen van hetere wegen, wat toen zeer noodig was. Thans behoort daar door W. Z.-V1. tot de beste streken van Zeeland. Er op wijzende, dat de plaats reeds in 'de middeleeuwen een sterkte was, wenschte spr. IJzendijke toe, dat het in kracht en welvaart moge toe nemen. Het weer, dat een oogenblik een drei gende houding had aangenomen, er wa ren zelfs eenige regendruppels gevallen, werd weer beter, het zonnetje brak weer door en met goeden moed werd de tocht voortgezet, ditmaal langs Pannenhuis, Planke Poortje en den Sasputschen weg naar Schoondijke, dat werd doorgereden om even later bij Kruisdijk de hofstede van den heer BecuVerhage, liggend on der Groede, op te rijden. Hier hebben de tochtgenooten kennis genomen van de practischc resultaten van het werk der P.Z.E.M., daar dit bedrijf geëlectrificeerd is, men zag er electrisch dorschen en zeëften, en ook karnen, ter wijl de A.Z.E.M. er een electrische pomp en een dito motor met 5 versnellingen in werking deed zien. Do heer Dieleman wees op de propa gandistische waarde van dit bedrijf. Nu de schoone Zeeuwscbe jonge dames de propagandalectuur der P.Z.E.M. uitreikten, verzekerde spr. den mede aanwezigen heer Streefkerk, dat spoedig heel Z. Vlaanderen zal volgen, daarbij herinne rende aan een dooi' hen voorgelezen ge dicht van den heer Faro, die te Groede heeft gewoond. Spr. bracht dank aan den heer Becu, dien hij een pionier noemde, voor de ge boden gelegenheid het bedrijf te zien. Hierna werden de cursisten op zeer gulle wijze door den heer Becu onthaald. Nog een drie kwartier er werd steeds matig gereden en men was weer in het versierde Sluis. De tocht was afge- loopen, men had kunnen genieten van in vollen bloei staande landbouwgewas sen, waarvan de indruk was, dat minder met de zindelijkheid rekening wordt ge houden, als in andere deelen der pro vincie, het wieden schijnt door meerde ren overbodig te worden geacht. De officieele m a a 11 ij d. Het was ook wat later dan het aan gekondigde uur, dat de officieele maal tijd aanving, deze werd gehouden in de gewelfde kelders van het stadhuis, waar voor ruim 170 der gasten lange tafels waren aangericht en waar door de goede zorgen van de A.Z.E.M. het electrisch licht een aardigen gloed over de oude steenen verspreidde. Dc keurig bereide spijzen werden op hoogst verdienstelijke wijze opgediend door een aantal jongq dames leerlingen of oud-leerlingen van den cursus in land huishoudkunde, allen getooid met een Oranjekrans in het haar. De heer Dieleman opende de tafel met een dankbare hulde aan de Koningin, die door haar a.s. bezoek aan Zeeland en Zeeu wsch-Vlaaruleren, waar men al- tjjd vooraan heeft gestaan in de liefde voor Oranje. Even later weer het woord nemende dronk spr. op den Minister van Binnen landsche Zaken, daarbij o.a. herinnerende aanNdiens vader als voorzitter van het Landhuishoudkundig congres. De Minister Rixvs de'Beerenbrouclc het woord nemende herinnerde er aan, dat hij nu voor de derde maal ambtelijk Zee land bezoekt, eerst als regeeringscommis- saris in die heerlijke dagen toen hij met de Zeeuwen en vooral met verschillende personen, die ook nu weer aan den disch aanwezig waren, saaien de Nederland- sche gastvrijheid heeft helpen hoog hou den. De tweede keer kwam hij terug met de Koningin in 1919 na de bedreiging met annexatie. Maar Zeeland en ook Zeemvsch-'Vlaanderen zijn bij Nederland en zullen steeds bij Nederland blijven evengoed als spr.'s geliefd Limburg. Thans komt hij als Minister van Land bouw en het spijt hem ook voor Z. Vlaanderen, voor Zeeland, dat landbouw niet eerder onder zijn departement is ge komen. Spr. drinkt op het welzijn van den Neder!andschen landbouwstancl en op den Zeeuwschen in het bijzonder. Dc heer Leenbouts dronk op den Com missaris der Koningin, waarop deze ant woordde en daarbij' nog eens de belangen van Zeeland bij den Minister aanbeve lend, terwijl hij wijzend op de komst der Koningin dc verzekering kon geven, dat voor H. M. er geen Zeeland is zon der Zeeuwsch-Vlaanderen en geen Ne derland zonder Zeeland, daarom moest spr. in het plan voor een reis door Zee land vanzelf direct ook weer Zeeuwsch- Vlaanderen opnemen. Ten slotte wees spr. er op, dat alle deelen van Zeeland spre ken over stiefmoederlijk bedeeld zijn, maar zij moeten zelf medewerken en voor allen moet het zijn Excelsior. Door onderlinge samenwerking' moet men komen tot het afwerpen van eigen lasten. Wij willen het bij het vermelden van deze sprekers laten, er volgden nog velen, die of iéxnarul bijzonder hulde brachten of in het algemeen op den landbouw dron ken, maar nieuwe gezichtspunten kwamen niet naar voren. Laten wij mogen volstaan met de ver zekering,. dat ook dit deel van het feest goed en opgewekt is verloopen, waar aan het enkele minuten weigeren van het licht geen schade toebracht. Toen bleek hoe goed de organisatie was, want direct kwamen de bedienende jonge dames met kaarsen aandragen en een korten tijd was de oudheid der gewelven nog echter dan bij het goede maar moderne electrisch licht. Op de Marlet speelde intusschen het mu ziekgezelschap Apollo", welke uitvoering door geheel Sluis werd bijgewoond en begunstigd door heerlijk weer. Een deel der Marktyerlichting was reeds ontsto ken en voldeed goed. D| e Tentoonstelling. Reeds vroeg hedenmorgen werden de Sluizenaars en de vele gasten die binnen de Oude Veste vertoeven, er aan herin nerd dat het een dag van feest en jolijt zou worden. Te half acht reeds wekte ba zuingeschal de nog niet ontwaakten, ko mende vanaf den indrukwekkenden stad huistoren. Spoedig werden dan ook de. straten druk bezet met wandelaars, die nog eens rustig de werkelijk fraaie versierin gen wilden in oogenschouw nemen. Er is bijna geen straat of groen, bloemen, manden, enz. zijn er evenveel, symbolen, dat Sluis met Z. L. M. en Chr. Boeren bond in deze dagen één is. Zelfs de bri gade der Kon. Maréchaussee had haar verblijf netjes versierd. Mochten er nog geweest zijn, die door het bazuingeschal heen sliepen, dan zul len zij wel door het tweede appel, het luiden der klokken van liet stadhuis, toc.h zeker wel aan Klaas Vaak zijn ontkomen. Tegen 10 uur begaven de eerste bezoe kers zich door de eerepoort, opgericht aan den ingang van de Vleeschhouwersstr. op de Kade, en door genoemde straat naar het zoo dicht mogelijk bij de stad gelegen tentoonstellingsterrein. Alvorens mededeelingen te do'en over de officieele opening, willen wij beginnen met er op te wijzen, dat het terrein bij uitstek geschikt is en dat de op stelling van het geheel een bewijs is van dea^oeden kijk van hen, die met de leiding belast waren. Midden in de ring en rondom de gelegenheid voor het toonen der dieren en de verschillende tenten voor andere tentoongestelde zaken, terwijl op de tweede weide een uitste kende gelegenheid is voor de machines en dergelijke zaken. Die afdeeling paar den omvat in het programma 289 num mers, een keurcollectie. In het land van de Aernaudtsen, de v. Diixhoorn's, de D'e Bruijckere's weet men reeds het neusje van den zalm te zullen aantreffen. Het feit, dat de afdeelingen rundvee, varkens, schapen en geiten moesten ver vallen, betreuren ook wij ten zeerste; het maakt het ons in zooverre makkelijk, dat wij nu kunnen overstappen naar de kleine afdeeling pluimvee en konijnen, die een 35-tal inzendingen van kippen en kuikens en een 9-tal van de langooren omvat, terwijl ook 4 inzendingen van watervogels aanwezig zijn. Hier maakt echter de kwaliteit veel goed van hetgeen aan kwantiteit te kort schiet. Een kunstmoeder en een model kippenhok zijn beide een goede propa ganda voor goede verzorging van de ge vederde diertjes. Wij komen nu lot een tiog kleiner dier soort, ondergebracht in een der tenten, die betreffende de bijenteelt. Dat ook hiér nog veel voor de bijenhouders te leeren valt, blijkt uit de 25 inzendingen in deze rubrfek. Maar nog meer is er te leeren bij de afdeeling wetenschappen en vereen i- gingswezen. Het zijn hier de landbouw-" clagschool te Schoondijke, de Z.L.M., de Rond van Gediplomeerden aan landbouw- winterscholen, en de vereenigingen van oudleerlingen te Kloetinge en in Z.Z.-Vl., die het nut van het onderwijs en het doel der genoemde organisaties d'emonstreeren, terwijl daarnaast tabellen aantoonen de ontwikkeling der coöperatieve en ander* landbouwvereenigingen in W.Z.-YL bij eengebracht door de tentoonstellingscom missie, niet minder leerzaam zijn. Voor de vrouwelijke bezoekers der ten toonstelling zal zeker de afdeeling zuivel bereiding en landbouwhuishoudkunde veel aantrekkelijks hebben, maar ook voor de leden van het sterke geslacht, wek ken de heerlijke boter en kaas, de zuiver gesteriliseerde groenten en vruchten den eetlust op. Maar ook het behandelen van de wasch, die'gedemonstreerd wordt, is een belangrijk onderdeel, als de bevor dering van zindelijkheid en hygiëne. D'at de jonge dames wafels bakken, is een be wijs, dat men ook in hot vierde district begrijpt hoe men den weg naar het hart van den man moet vinden. Nog een belangrijke afdeeling in het belang van de paardenfokkerij mag niet worden vevgeten, en dan bedoelen wii die betreffende hoefbeslag. Op het eerste terrein willen wij nog wijzen op een demonstratie, die voor deze streek zeker nieuw mag worden genoemd, namelijk die Van de firma Schipper en Nauta uit Groede, die sedert eenigen tijd onder leiding van den heer ,T. de Zeeuw in Oostburg een filiaal voor draadlooze telefonie heeft opgericht en nu hier zulk een installatie heeft ge plaatst om de bezoeker's' kennis te doen nemen van hetgeen op dit gebied reeds is bereikt. Zij hoopt langs dezen weg vele kapitaalkrachtige personen opl te wek ken zulk een inrichting te doen aanbren gen opdat zij op de afgelegen plaatsen toch kunnen genieten van alles wat door de draadlooze stations het luchtruim wordt ingezonden. Ons rest nu nog een bezoek aan de tweede reeds vroeger genoemde weide. In hoofdzaak zijn het de talrijke firma's waaronder de meest bekende uit onze provincie, in landbouwwerktuigen en aan verwante artikelen" die hier exposeeren, maar ook mag niet worden overgesla gen de groote collectie motoren en an dere artikelen voor electriciteit, die de A.Z.E.M. uit Middelburg hierheen heeft gebracht, daarmede aantoonende te begrij pen, dat men het ijzer moet smeden als liet heet is, wat zeker hier van pas is, nu de "P.Z.E.M. al meer en meer ook W.Z.-V1. van stroom gaat voorzien. Ook de firma F. Fraeijs uit Brugge beweegt zich op dit gebied. Auto's en rijtuigen ontbreken ook niet. Alles bijeen genomen kunnen wij con- statceren, dat de tentoonstellingscommis sie er li n geslaagd is een afwisselend, leerzaam en fraai geheel te samen te brengen. Hedenmorgen werd de tentoonstelling geopend door den Minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw, die het houden der kringtentoonstellingen goed noemde om kennis te nemen van het geen wordt bereikt evenals het geval is met den rijtoer, die toont wat vlijt en energie vermag. Spr. juicht de samen werking van de Zeeuwscbe Landbouw- maatschappij met den Christelijken Boe renbond toe. Als dit overal gebeurt dan kan djl in een tijd van beperking der staatsbemoeiing veel tot stand doen ko men. Het spijt Spr., dat het vee moest achterblijven vanwege het mond- en klauwzeer, maar hij noemt de paarden uit deze streek juweelen. De Zeeuwsch- Vlaamsche landbouw staat niet meer ach ter als vroeger en de Zeeuwsche land bouw staat vooraan in den Nederland sehen landbouw. Met de hoop, dat Gods zegen moge rusten op het werk der beide organisaties verklaart Spr. de tentoon stelling geopend. reeds onderwierpen, zouden weer te gen het Spitansehe gezag zijn opge staan. IGOUD'A. In den afgeloopen nacht heeft een hevige brand de fabriek der N. V. Groothandel en houtzagerij „De Hoop" te Stolwijkersluis, nabij Gou da, in de asch gelegd. Het ketelhuis en de werkplaats van ide zagrij en de- verdere houtbewerking alsmede- de machine, werden een prooi der vlam men. De schade bedraagt ongeveer f 100.000 en wordt 'door assurantie gedekt. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. AMSTERDAM. De Argentijnsche wereldvlieger Zannf, die zijn wereld vlucht vanaf Schiphol zal aanvangen, zal waarschijnlijk Donderdag -24 Juli a.s. vandaar vertrékken. Deze datum is evenwel nog niet definitief vastge steld. BERLIJN. Volgens een telegram uit Parijs hebben de Marohonen de gan- schè linie bij Tetouan doorbroken. Zij' zouden 800 gevangenen hebben ge maakt en. den buit van 40 machine geweren. Talrijke- stammen, die zich Ongelukken. Bij het zwemmen ver dronk te Akkrum een 14-jarige en te Stellen- j dam .een 19-jarige, te Amsterdam een 16- jarige jongen. Te Maastricht is uit de Maas opgehaald het lijk van Mej. C. van P. Waarschijnlijk is zij per ongeluk in het water geloopen-. Het lijk had slechts enkele uren. in het water gelegen. Het vijfjarig zoontje van een landbouwer te Budel, dat bij "den brand in den nacht van Maandag op Dinsdag ernstige brandwonden bekwam, is aan de gevolgen overleden. Te Schwerin is bij de begrafenis van den communist Neubacher, die zich in de gevangenis .had opgehangen, de nieuwe leider van de communistische party in Mecklenburg door de politie goarresteerd. Zijn naam is nog niet bekend. Hij had weliswaar een pas bij zich, maar deze bleek valsch te zijn. llaar m a n 11de moordenaar te Han nover, heeft thans roods ten aanzien van 12 gevallen volledig bekend. Van deze 12 slacht offers woonden er 8 le Hannover, de overige kwamen uit de provincie. Te Graz zijn sinds 1 Juni 13 personen namelijk 3 vrouwen en 10 mannen, waar bp 4 jeugdige Turken, spoorloos verdwenen. Gisteren is voor het hof van assiezen van West-Vlaanderen do behandeling begon nen van de zaak tegen de moordenaarsbende „met de monnikskappen". Een twintigtal' man nen staat terecht wegens daden van roof, vaak gepaard met moord. De bende werkte vooral in Noord-Frankrijk. Het ooilege van burgemeester en sche penen te Antwerpen, heeft in verband met de viering van den Belgischen nationalen feest dag van 21 Juli, ter kennis gebracht van do vereenigingen der stad, dat de vaandels, welke in- den optocht worden medegedragen, van een Belgisch driekleurig strikje moeten voorzien zijn, indien de Belgische kleuren niet in het vaandel zelf voorkomen. -Te New York heeft de politie beslag gelegd op het Italiaansche stoomschip „D-ui- lio", een schip van 22.000 ton, dat 600 pakketten narcotische middelen aan boord had, die het land binnengesmokkeld zouden worden. Een Italiaan, Irtura genaamd, ver klaarde, dat de „onderwereld" der Vereenigde Staten reeds langen tijd voorzien werd van door dit Italiaansche schip gesmokkelde narco tische dranken. Naar verluidt, is de lading verbeurd verklaard. Ei- zijn 9 personen, waar onder de gezagvoerder, gearresteerd. Het olieschandaal. Men meldt uit El Paso (Texas) dat Fall, do gewezen staatssecretaris van binnenlandsche zaken, is bij den commissaris der Vereenigde Staten ontboden, in verhand met het verleenen van rechtsingang wegens de beschuldigingen naar aanleiding van de verhuring van de petro- leumvelden van Teapot Dome. Fall, die zijn onschuld staande hield, weigerde het voorloopig verhoor en stelde een cautie van 25.000 dollar, dat hij op 6 October te Washington voor het gerecht zal verschijnen. - De ontdekking van Amerika. Het origineel manuscript van het dagboek van Columbus, waarin, do reis wan de ontdekking van- Amerika besclirevreen wordt, is in het bezit van den president van Mexico. City. De plaatselijke autoriteiten hebben bet manus cript bestudeerd, en tijfelen niet aan de- echt heid, Gisteren is de behandeling begon nen van de zaak tegen Patrick Malion, be klaagd van den moord op miss Kaye in zijn landhuisje to Eastburne. Mahon ver klaarde, dat miss Kaye, die vier of vijf dagen met hem in de bungalen vertoefd heeft, bij een vechtpartij gevallen is en zoo ongelukkig terecht is gekomen, dat zij overleed. Mahon, die reeds voor mej. Kaye's dood betrekkingen met een andere jonge dame had aangeknoopt de man was ook nog gehuwd kocht te Londen een slachtmes en zaag en sneed het lijk in stukken. Het hoofd en de ledematen ver brandde hij en de romp borg "hij in een koffer, Welke hij in een Londensch sta tion in bewaring gaf. Bij het afhalen van den koffer is Mahon gearresteerd. De behandeling van de zaak zal vooral moeten uitmaken of Mahon het mes en de zaag kocht voor of na den dood van mej. Kaye. en of hij inderdaad zich eerst haar geld heeft toegeëigend. Er bestond bij het publiek schandalig veel belang stelling voor de zaak. Men betaalde vijf pond voor een toegangsbewijs. - De Chineesche regecring laat een. nieu wen zilveren dollar aanmunten. Hij zal de beeltenis van president Tsao Kun aan eene zijde dragen en aan de andere zijde de ge wone karakters. Tevens worden de dollars die gemunt werden tijdens de keizerlijke re geering aan het bewind was, en die een draken-figuur aan een zijde dragen, ingetrok ken, als zijnde niet geschikt voor gangbare munt van de Republiek China. In Oekraine (Rusland) lieerscht een ern stige papiercrisis, tengevolge waarvan ver schillende bladen hun uitgave tijdelijk hebben moeten staken. Gisteren heeft te Weenen een vijfhonderd- tal ernstig verminkten het ministerie van fi nanciën bezet en een onderhoud geëischt met den minister, die evenwel afwezig was. Zij verklaarden, niet te zullen heengaan, voordat de minister hun eischen heeft ingewilligd. Een groote politiemacht bewaakt het gebouw, waar de invaliden kampeeren en zich hun eten laten brengen. Hardhandig. Een vrouw te Am sterdam die per ongeluk tegen een man aan liep, kreeg van dezen een zoodanigen stomp

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 3