Dinsdag 15 Juli 1984 38e Jaargang So 841 Van Heiitsz-Herinneringeii. Buitenland. Mind er fraaie Handen door arbeid of weersinvloeden, weer zacht en blank door PUROL. FEUILLETON, Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE C01NTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No.' "35000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. HET NIEUWE TARIEF. (Slot.) Een goede zijde van het. nieuwe tarief, gelijk dit straks in de Volks vertegenwoordiging in bespreking komt, is de verandering van grond slag. Wij wezen er reeds op, dat de onderscheiding in grondstoffen, half- en afgewerkte fabrikaten is losgela ten voor die van al- of niet toon- hankartikel. Onder toonbankartikel wordt dan verstaan bet artikel, dat zonder nadere bewerking en zelfstan dig voor het gebruik van den con sument geschikt is. Bij het bepalen. Van de grens tusschen wat toonbank- artikel is en wat niet zat de onder scheiding van het gewicht dienst doen. Voor verpakte artikelen is als grens van belastbaarheid, een gewicht aangenomen van 1200 gram, voor het artikel in tabletvorm een gewicht van 200 gram, voor verschillende appa raten en toestellen een gewicht van ,'K.G. Het valt niet te ontkennen, dat deze eenige eisch: gereed voor het gebruik" minder onzekerheden biedt dan bovengenoemde drieledige on derscheiding. Ook schijnt zij 't in bil lijkheid van deze te winnen. Deze ondeis:holding toch miakl hel invoer recht tot een zuivere verteringsbelas ting. Die veel verteert, zat er veel in betalen. Die weinig verteert, of zich tevreden stelt met bescheiden binnenlandsche artikelen, zal er wei nig in betalen. Natuurlijk zal er hij de toepassing ook van deze nieuwe methode nog veet te klagen blijven, al mag men aannemen, dat vele klagers dit ten onrechte doen. Ook deze technische herziening blijft een netelige quaes- tie, daar. gelijk „De Standaard" zeer terecht opmerkt, het Tarief in nauw verband slaat met het zeer gecom pliceerde leven van handel en be drijf, met zijn veelsoortige en vaak strijdige belangen. De willekeur van het huidige Ta rief van Ivoenrrechten vloeit voor namelijk voort uit het feit, dat men twee geheel verschillende beginselen ten grondslag aan het Tarief heeft gelegd, eh die beginselen ook niet -steeds consequent heeft doorgevoerd. Men wilde rekening houden met de belangen iter fabrikanten en der min- 'gegocdein 'In 'I belang van eerstge- nojpnden was liet, dat grondstoffen vrij wei-den ingevoerd en halffalin tendie derhalve nog moesten wor den afgewerkt, met een recht van •slechts dril- procent werden bezwaard. En in 'I lie lang van de mingegoeden was hel, dat als maatstaf voor be lasting gelden zouden de bestemming •en hel gebruik der artikelen. Doch hierdoor kwam dan ook in het Tarief iets tweeslachtigs, dat zich hij de uitvoering wreken moest. De willekeur werd echter nog groo- ter, doordat de doorvoering van deze twee grondslagen tegelijk schier on mogelijk bleek. En zij sprak nog te ■sterker door tiet feit, 'dat niet alle belaste artikelen met name werden \an Heutsz hield niet van uiterlijk ver boon en hoewel hij zelf de hoogste onder scheidingen heeft gekregen, hield hij niet. van decoraties. Van Heutsz heeft eens rgekscherend gezegd, dat ieder nu eenmaal een sooit krankzinnigheid er op' nahield. Zoo had hijzelf neiging, om als hij een man met veel decoraties zag, zich hier op te werpen en ze af te rukken. Inwen dig voelde Van Heutsz niets voor deze uiterlijke erkenning van al of niet ba- Staande verdiensten. Wel wist hij de men- 'schen er door te hinden en hij was ge woon te zeggen dat hij do nienschcn kon krijgen daar \va;tr hij zo hebben wilde. "Van Heutsz had veel vrienden en veei ■.vijanden. 'Op zijn vrienden kon hij rekenen. Zijn vele vijanden had hij zich ge maakt, doordien hij een eind gemaakt heeft, aan de oucle-sokkenrommel in In dig. Vóór Van Heutsz bleef men veelal in zijn betrekking gehandhaafd door bet zooge naamde kassianstelsel. Voorbeeld: Een hoofdofficier, die altijd in de departe menten zat, werd aan den G.-G. voor gesteld. ..Waar heeft u zich verscholen", vroeg de G.-G., „dat ik u nooit ontmoet heb?" Het aantal vijanden was met één vermeerderd. Een hooge militair had hem onlangs in gezelschap van onzen zegsman ruw ge noemd. Dit scheen Van Heutsz inderdaad en dat wou hij ook wel schijnen, maar- in werkelijkheid was hij zeer teerhartig. Een voorbeeld. Do bekende maréchausgée- genoemd, maar slechts enkele arti kelen uit eeu groep, waarnaar dan alle andere artikelen van die groep, hetzij belast, hetzij vrijgesteld wer den. Een willekeur', waarmee tevens in verband staat het feit, dat ons Tarief in meer dan een geval leidt tot een avere.chtsche, dat wit zeggen het tegendeel van een echte bescher ming. Als voorbeeld wordt in den regel gewezen op papier, hetwelk belast is, terwijl drukwerken vrij kunnen in gaan. De grondstof voor den drukker is belast, maar liet concurreerend afge werkt huitenlandsch fabrikaat kan vrij worden ingevoerd. Bij deze averecht- sche bescherming zijn vele burgers van Nederland wèl gevaren, zij be stelden namelijk hun drukwerken in Duitschland, waar men goedkooper werkt en ten gevolge der lage valuta ook goedkooper kan, althans kon, le veren, en zulks terwijl het landelijk contract in zake de arbeidsvoorwaar den den drukkers verbood of belette de prijzen hunner drukwerken te ver lagen Toch zal de wijziging op dit punt niet worden doorgevoerd. Dit is een inconsequentie, welke alleen hierom te vergeven is, dat er een bedrag van een miljoen door zou worden prijsgegeven. En nu is het wel een technische herziening, doch niet het "technische, maar het financiëele be lang beslist hier. Het doet ons' genoegen dat het nieuwe Tarief het beginsel va,n ge bruik en bestemming, althans wat dit laatste betreft, niet geheel heeft los gelaten en zoo immer mogelijk goe deren, die uitsluitend of zoo goed als uitsluitend door den minder ka pitaalkrachtige worden gebruikt, wil blijven vrij laten. Het is m 't belang van den min- gegoede, die in den regel zelf zijn schoenen en die van zijn bloedver wanten lapt, dit 't zoolleer vrij blijft, en ook de klompen vrij ingevoerd worden, gelijk tot hiertoe geschiedde. Zoowel in 1905 als in 1913 heeft men van Liberale zijde tegen de Ta riefwetsontwerpen Harte en 'Kolkman, zoo hard gerateld, o.a. met, de arme dure klompen, dat 't ons werkelijk genoegen doet, dat dergelijk gehuil, althans wat den arbeider zijn klom pen aangaat, uit den mond onzer goe de roode en halfroode politieke pro pagandisten thans niet zal worden vernomen, al zullen deze hoeren in den komenden winter nog geducht op hun pool. spelen. Wij gebruikten daar het woord pm- litiek. Niet omdat wij een politieleen kant erkennen aan de technische her ziening van het tarief. Hel. thrief heeft met politiek niets te maken. Wet zullen de politieke sprekers in do politieke volksverga deringen er cle politiek met de ha ren hij sleepen, doch dit doen zij dan ten onrechte, met de bedoeling kapitein Webb'was gesneuveld. Mevrouw Wicht) logeerde juist Bij mevrouw Van Heutsz-, toen er werd getelefoneerd, en een officier de treurige tijding als oen lesje door de telefoon aan Van Tleutsz opzei. Deze was er zoo mee begaan, dat liij een kapitein van den staf om raad vroeg, hoe hij dit aan mevrouw Webb moest meded|elen. Deze maakte er zich toen met een mop af. Van Heutsz was hierover diep veronhvaardig-d en diszelf de kapitein hield later bij do begrafenis een prachtige rede ten afscheidt Van Heutsz had dit niet gekund. Een ander' voorbeeld van zijn goed hart. Toen hij in 1907 nis Gouverneur- Generaal iu Al.job op enquête was, kwam aan boord, terwijl, thee .gebruikt, werd, oen jonge Atjeher genade vragen voor z'n vader, die, waarschijnlijk ten onrech te, verbannen was. Het was nog wel de zoon van een radjah en hij en zijn moeder hadden niet te eten. De G--G- liet terstond den 'jongen f 25 uit ''zijn eigen teas geven en toen de jongen al op de valreep was, haalde Van Heutsz zelf hog een blikje gt Nicölaas voor hem. A an 's mans doorzettingskracht en ruw heid liet volgende: Een kapitein rapporteerde op een goe den morgen, dat de Kali Ban djirde (over stroomde) en of hij nu toch mot den. troep moest oprukken. Van Heutsz ant woordde slechts: Of ze nu verzuipen of straks een kogel krijgen is hetzelfde Maai de kapitein kwam er met zijn troep'. En als iemand bezwaar maakte, zei Van Heutsz steeds, een ander to zullen sturen, die 'I. wol kon. om er politieke wol uit te spinnen. Men zij dus gewaarschuwd. Met. politieke beginselen heeft dit ontwerp niets te maken. Als dat waar was, zouden de Ministeries van alle landen in Europa wel „clericaal" moe ten zijn, want in al die landen, En geland voorop, zijn de invoerrechten, betrekkelijk en volstrekt, hooger dan hij ons. Bovendien mr Treub en mr Troelstra hebben reeds in 1904 en vroeger herhaaldelijk zelveh verklaard dat bescherming niets te maken heeft met politiek, terwijl wij herhalen dit niemand minder dan de liberale minister Pierson indertijd ook een ver- hooging van invoerrechten heeft voor gesteld! Opgemerkt dient nog, dat de tegen standers van dit ontwerp met ons wèl overtuigd zijn, dat er geld moet zijn om dé tekorten op het Staats budget te dekken, gelijk in 1905 om de ouderdoms- en andere verzeke ringswetten te lftinnen uitvoeren, maar dat zi.i zeer verdeeld zijn omtrent de middelen om dat geld te verkrijgen. Zoolang zij zeiven niet den beteren weg kunnen aangeven, gaan wij het veiligst den weg door ons Ministerie aangewezen te volgen. Het is de eenige weg naar het herstel van het oeconomisch evenwicht. De vennootschapsbelasting. Onder dit kopje schrijft dr Rutgers in „De Rotterdammer" Met ingang van 1 Juli is na een vier jarig bestaan de belasting op de winst van vennootschappen iu Engeland aan haar eind gekomen. Minister Chamber lain (conservatief) had haar ingevoerd, wijl naamlooze vennootschappen, in te genstelling met particuliere firma's, geen belasting betaalden over de winsten welke niet werden uitgekeerd, doch in reserve werden gehouden. Ondanks den achter stand in de betalingen was de opbrengst in 19231924 23 milliocn pond; na een vermindering in liet tarief der belasfing in liet vorig jaar, werd de jaarlijksche opbrengst nog op 121/2 milliocn pond ge schat. Het is merkwaardig, dat de afschaffing van deze belasting een van do eerste daden is Van den s.ociali stischen Minister van Financiën in Engeland, Snowden. De heer Wibaut Isoc.-dern'.) zal goed doen zijn propaganda voor een der gelijke belasting in Nederland niet. voort te zetten, alvorens bij zijn geestverwant aan de overzijde van liet Kanaal te heb ben geïnformeerd naar de redenen, die daal* tot afschaffing van deze belasting hebben geleid. Rare bezuinigers. Het voorstel van den Minister van Oor log om de school voor verlofsofficieren te. Kampen te plaatsen in plaats van te Breda, is dezer dagen, toen de Kanier naar liet reces verlangde, door een sa mengaan Van een deel der Roomsclien met Links van de "agenda afgevoerd. De Koningin had groote bewondering vo-oi' hetgeen Vau-Heutsz iu Iiulië gedaan kon 'krijgen en heelt' hieraan menigmaal uiting gegeven. Een klein staal van Van Heutsz' inzicht. Na hei gevecht van Lampisang op 23 en 24 Mei 1896 waren verschillende ge neraals bijeen, waaronder Vetter en Stem- foort. Van Heutsz was ingedeeld als overste zonder commando' en allen., een paar honderd man, werden opgepropt in een kleine benting. Er werd order ge geven, dat, er een versterking moest wor den gemaakt. Van Heutsz vroeg zoo langs zijn neus weg: „Waarom weer een ben ting met wallen?" Die generaals keken hem aan als; daar heb je liem weer! Zulke ideeën waren immers een soort ketterij in dien lijd. Later is' gebleken, dat dit het systreem was. Vroeger liet men zich opsluiten achter de wallen. D"> vijand kon dan vrij schieten en de opu sluiting werkte moreel deprimeer end. La ter werd uitgerukt als er geschoten werd. Tegenover de Atjeh'polit.iek stond Van Heutsz zoo: eerst heeft hij ze murw gesla-, gen, daarna heeft Bij ze weer laten leven. Dat hebben niet alle gezaghebbers toege past en velen zijn gebleven bij hun eerste succes. Hij was de man, die hun ook ren- telooze voorschotten gaf en ze weer nau een geregel! leven trachtte te wennen. Zoo Is Van Heutsz dc eerste geweest, die gebroken heeft met het ruwe Systeem van branden. Door dit bpanden werd de benadeelde vanzelf tot, de verzetpartij' ge dreven. In Juni '98, toen Van Heutsz optrad als Gouverneur van Atjeh, is zulks bij de Pedir-cxpedifie veranderd; Niettegenstaande men wist dat door deze d/iad dit jaar een post van twee ton te looi' ging. De heer Schaper schrijft in „Het Volk" dal, „vele Katholieken" aan dit spel mee deden omdat zij de Roomsche stad Breda niet wilden benadeelen ten voordeele van het Calvinistische Kampen. Dit zal wel een praatje zijn. Maar geen praatje is 't als wij beweren dat liberalen en socialisten wel gelijkelijk roepen dat zij ook o, zoo voor bezuiniging zijn, en tot nog toe steeds gestemd heb ben tegen elk voorstel der regeering of van anderen, hetwelk bezuiniging beoogde. Mettertijd geven wij de opsomming. 7AVmoG'0e^ en steekt Uw huid? Akker's Kloosterbalsem verkoelt heerlijk en Itv f rf geneest in éèa nacht. Probeer het mJm C8ll%8 eens, dan zult ge verbaasd staan I Amerikaansche politiek. Niemand kan er de Democratische Con ventie van beschuldigen, dat zij over haast te werk is gegaan, merkte Davis niet zonder humor op, toen de afgevaar digden naar huis gingen. In vollen vrede en harmonie, zij tiet onder veel spek takel ging de conventie na 15 dagen vechtens uiteen. Zelfs Bryan was ver zoend. Hij drukte Davis' handen en ver zekerde: Ik ben tot uw dienst. Al Smith, de populaire gouverneur van Nieuw York en dagen lang een van hen, die de beste kansen hadden, kreeg een geweldig ap plaus, toen hij beloofde, zijn jas en vest uit te trekken en voor Davis te zlillen vechten. Slechts één bleef wrokken: Mac Adoo bepaalde zich tot een gelukwensch- telegrammetje en vertrok naar Europa. Zoowel republikeinen als democraten maken zich toch wel wat bezorgd over bet optreden van de nieuwe progressieve partij onder La Follette, die van de beide oude partijen al stukjes heeft afgeknaagd. Zoo heeft de krantenkoning Hearst, die tol dusver de democraten steunde, be sloten aan de nieuwe partij den steun van zijn bladen te verleenen, omdat, zegt bij, de oude partijen reactionair zijn en liet land een verandering verlangt en ver dient. Hearst is begonnen met Davis een agent van Wall Street te noemen. In Chicago zal de vroegere burgemeester Thompson de republikeinsche partij ver laten en eveneens La Follette steunen. De verkiezing van Dawes als candidaat voor het vice-presidentschap noemde bij: een schitterend succesvoor Wall .Street en Engeland. De opstand in Brazilië. Volgens berichten uit Santos zijn de jongste gevechten te San Paulo uiterst hevig geweest. Men schat het aantal doo- den onder de troepen en burgers op 3000. Vluchtelingen bevestigen hel be richt, dat de 600 nuuB federale troepen die de vorige week' Santos verlieten, om de regeeringstroepen te San Paulo te hel pen. door de rebellen verslagen en ge dood zijn. Men schat liet rebellen-leger vóór dien lijd was hij colounc-comman dant. Toen Van Heutsz generaal werd, gaf hij een heerendinortje aan enkele civile ambtenaren, waaronder ook Colijn. Toen het onderwerp promotie ter sprake kwam, zei Van iteutsz; „Er zijn twee manieren om promotie te maken: le. met de tong en 2e met te trappen". En toen iemand opmerkte, of hij dan niet bang was, dat hij teruggetrapt werd, was het antwoord; „Ik trap altijd harder". Van iieulsz hoeft bijna altijd ruzie ge had met zijn chefs; één chef daarentegen heeft hij altijd hooggehouden, to weten genei-aal Fonteyn, wiens adjudant hij was (In dien lijd was Van Heutsz zwaar ge wond). Er was een patrouille in hinderlaag gevallen en luitenant Gonieüssen was ge sneuveld. De linie-commandant was een overste van het oude systeem, achter do Wallen. Deze schelde Aran Heutsz op: „Wiat moet ik nu doen?" Van Heutsz ant woordde: „Je ontslag nemen"', (tegen een overste!). Hij is er zelf met de cavalleric heengetrokken. Toen Van Heutsz gepolst werd- voor Gouverneur-Generaal wist hij niets van de politiek af en hij heeft daarom Colijn meegenomen, op wiens instigatie bijv. een bisschop naar de Minahassa. werd gezon den en andere dingen werden uitgevoerd, die de richtingen tót elkaar liebbon ge bracht. En toen men hem terzelfder tijd vroeg: Hoe denkt u over de verdediging van Indië? was' het typische antwoord: Hierop kan ik geen antwoord geven, maar het eerste wat ik zal doen is mij aan te San Paulo op 34.000 man, terwijl do federale troepen daar of onderweg daar heen slechts 24.000 man sterk zouden zijn. De aanslag op Zaghloel Pacha. De Engelsche bladen brengen nog en kele bijzonderheden omtrent den aanslag op den Egyp'tischen premier Zaghloel Paclia, Wij onjlcenen daaraan het vol gende: A^otgens een ooggetuige was de pre mier juist van plan om den trein naar Alexandrië te nemen, toen het scherp ge luid van een revolver weerklonk. Men zag, dat Zaghloel plotseling mot zijn hand over de borst streek. Ambtenaren snel den toe en bevonden, dat de kogel nabij liet halsbeen in de borst was gedrongen. Waarschijnlijk is de premier gered door het 'feit, dat hij juist op het o-ogenblik van den aanslag op een Egyptische wijze met beide handen een vriend be groette, waardoor de kogel, die blijkbaar op het hart gericht was, op den linker-— arm afstuitte. Onmiddellijk verzamelde zich een massa volk, die de politie met moeite kon afhouden den aanvaller te lynchen. Naar Reuter nog mededeelt, is de aanvaller een jongeman van 20 jaar, die een maand geleden uit Duitschland is teruggekeerd. Hij is lid der nationa listische partij. Onweder in Italië. Een geweldig onweder heeft gewoed boven de vallei van Oervo'. In verschei dene gemeenten werden verwoestingen aangericht aan de wijnbergen en fruit- iboiomen Een twintigtal personen werden door vallende steenen gewond; schoor- steenen en dakpannen werden afgerukt; er vielen bagelsteeneii, die 400 gram wo gen. Van 15 huizen werd hel g,a.nsche dak door den rukwind meegesleurd. Ook uit andere streken kwamen berichten in over onweders. Korte berichten. In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft een zware ontploffing de mijn Bonifacius der Gelsenlcirchener Berg- werksgesellschaft geteisterd. Er zijn vier menschen bij omgekomen. Twee werden op slag gedood, vijf anderen zwaar ge wond. Twee hunner zijn aan hun won den bezweken. Wegens de warmte is de 14 Juli- parade bij Parijs afgelast. Zondag was het to Berlijn de warm ste „dag van dit jaar, n.l. 34 gr. Gelcius. 's Avonds brak in de westelijke voor steden een zwaar onweer los, dat in Pots dam met een wervelstorm gepaard ging, waarbij de bedekking van de barakken, die ter gelegenheid van het schuttersfeest wa ren gebouwd, zijn afgewaaid. Zagloel-pasja, de Egyptische eerste- minister, die, zooals wij gemeld hadden, bij een aanslag gewond is, maakt het, volgens een telegram uit Ka.ïro, naar om standigheden redelijk en zal over eenige dagen hel. ziekenhuis verlaten. Uit Brussel meldt men, dat een vlieg tuig, bemand mol de luitenants üesclé en Verhangen, boven Nijvel is neerge stort. Descié is op slag gedood. Verhae- gen verkeert in liopeloozen toestand. het hoofd van het leger to stellen. Als hij helpen kon, deed bij het. Van Heutsz heef! bijna nooit iemand „afge maakt". Hij was een scherp opmerker: hij had 1000 oogen. Hij stond iederen ochtend., om 4 uur op en dan werd liet meeste werk verzet. Hij kon slapen wanneer hij wou. Eren, midden in het gesprek, kón men hem zelfs hoeren snurken, maar onb'egrij pelijkerwijs viel hij soms plotseling; midden in het gesprek weer in, alsof hij niets gemist had. Daarbij was hij steeds vol onverwoestbaren humor. Als bijv. do pers het den G.-G- nogal eens lastig ijfaakb te, werc'l hij vieeselijk driftig, maar <lan weer ineens gaf hij eeu kwinkslag ten beste, die hemzelf en anderen aan het lachen bracht. Ziek zijn noemde hij gebrek aan ener gie. Hijzelf was niet vrij van zeeziekte en bij zekéren overtocht leed v. Heutsz «enigszins aan dit euvel. Zijn adjudant fluisterde hem onder 't voorbijgaan in; Gebrek aan energie". Toen sprong Van tleutsz op en .was direct beter. Den 6den Juni werd zijn gezondheid niet goed, maar dr Haak zeide, dat hij hiermede evengoed nog jaren kon leven. Hij wensclite liever in het buitenland be graven te worden, wanneer hij daar kwam te sterven en zoo zal zijn stoffelijk over schot op z'n eigen wensch in vreemden bodem rusten„Vaderland" (Tenminste voorloopig. Want de Konin gin schijnt den wensch te kennen heb ben gegeven dat deze held in zijn. va derland begraven wordt.) "11 1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1