ITEIT ÉRIJEN No «40 Maandag 14 Juli I9«4 38e Jaargang loorenden 1 TIE ring te huur iuiteilaid. m. Tel. 3114. 41 en 227. TE SLUIS. INSTELLING, uis. Sfukgeloooen en Branderige Voeten verzacht en geneest men met PUROL. MIJNHARDT» Staal-Tabletten Maag-Tabletten.75 Zenuw-Tabletten .75», Laxeer-Tabletten Hoofdpijn-Tabletten 60-* irbankboekjes zei' kantoren sohuldboekjes Ï50-, en n fge- derhalve' min- E 8850. e brieven en afzenders 011- van 25 Juni lostk'antoor te idolf Alowse, xlncts Cowd., tbarina Maat, adres. It aanbevolen en hun naam adat deze bij aan lien kun- it, alle stuk- dig- adrns te voor- IN Opgericht 1890. 3MD GELD EZiKEN ERING VAN LAND- g met den CHR. paarden uit ge- n 6 achtereenvol- nvangende 1 Mei land stoppelbloot ij genaamd „Sant- de in woon met en, bouw- en wei- tte van ongeveer n ruim 14 H.A. ij, genaamd „Rij- lande inwoon met ren, hooibergen, len en boomgaard, ongeveer 39 H.A. bouwland, zijn eigendom van h' te Eist en liggen en nabij den Rijks Eist (O. B.) in de bijheid van het eo iederen Woens is morgens 10 uur, i huize Dijkakkers. iën liggen ter in- Buddingh' en ten iris De Meester te in in te leveren i 2 solide borgen, Notaris G. A. de in, uiterlijk 30 Juli 12 uur. j Drukkers-Exploitanten GOSTERBAAN LE C01NTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No, 35000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. De Fransche belasting-gratie. D.e Fransche Kamer bad besloten alle belastingschuld met 10 pet. te verhoogeu, als niet onmiddellijk betaald werd. Dien tengevolge trokken de belastingbetalers lange gezichten en toonden zich nog meer schoorvoetend. Toen heeft de ka mer besloten, die 10 pet. niet te heffen van hen, die nog vóór 17 Juli betaalden. En het liep storm, zoodat er klachten opgaan dat de bureaux te klein ziin. Zii die de 10 pet. reeds betaald hebben, krij gen ze niet terugvoor het volgend jaar, wanneer zij het bedrag van de nieuwe vordering mogen afhouden. Relletjes in Indië. In het gansche. gebied van Delhi (Br. Indië) hebben gevechten plaats gehad tussclien Moslems en Hindoes, waarbij zeven dooden vielen. De politie herstel de de orde, doch de winkels bleven ge sloten. Dó oorzaak wordt daaraan toege schreven, dat een Moslemjongen water pompte uit zekere bron, waartegen Hin does, die den jongen doodsloegen, zich verzetten. Biddag in Zuid-Afrika. Hertzog, de premier van Zuid-Afrika lieeft eon decreet- uitgegeven, waarbii hij 27 Juli als een biddag vaststelt, opdat bet land verlost zal worden van de droogte en de sprinkhanenplaag. De scha de aan de velden wordt steeds groo- ter. Honderden farmers hebben reeds hun geheel jaarlijksch inkomen verloren. Schadelijke vaderlandsliefde. De Msb. schrijft: Vroeger hebb.en wij er reeds melding van gemaakt, hoe bij zekere aanbestedin gen in België de Nederlandsche inschrij vers alhoewel zij een paar millioen lager stonden dan de Belgische wer- defi" uitgeschakeld, wijl de Belgische re geering de nationale ondernemingen, al ■was het ook ten' koste van den belasting-" betaler, wilde bevoordeelen. Thans doet zicli weer een kwestie van buitênlandsche mededinging voor, maar ditmaal is zij van buitengewonen omvang en van zeer bijzonder karakter. Het be treft hel leggen van den internationalen telefoon-kabel Herbestal-La Panne, 'nwerk dat op ongeveer 70 millioen geschat wordt. He Duitschë firma Siemens-Halske heeft de Belgische regeering een zeer voordeelig aanbod gedaan voor de uit voering van dit werk. België behoeft geen centiem te betalen; de kosten komen op rekening van de schadevergoeding: Een mooi voorstel dus, waartegenover de Bel gische regeering evenwel nog aarzelde. Deze besluiteloosheid schijnt het gevolg te zijn van stappen, welke sommige politieke en industrieelë persoonlijkheden bij den betrokken minister hebben gedaan, opdat liet werk niet'zou gegund worden aan de Du it scb e firma, maar aan een Ameri- ïcaansch-Belgisclie, die nota bene in 'dol lars wenscht betaald te worden en min stens een derde in prijs verschilt met de Duitsclie. Thans komen ook de nationalistische bladen als de XXe Siècle" en de „Mé- tropole" een woordeken meespreken. Zij roepen alweer van een schandaal, balen er. de vaderlandsliefde en de verdediging bij en schelden van bodies" bier en van boches" daar, om de regeering toch maar te bewegen ettelijke millioen.cn meer uit te geven aan oen bevriende" firma. De actie komt weer uit .denzelfden ko ker, waaruit enkele jaren geleden het verzet voortsproot tegen bet Duitsclie voorstel om machinerieën en andere voor werpen in afkorting op de schadevergoe- ■dingsrekening te leveren. Indien men in dertijd te Brussel daarop had ""durven in gaan, dan zou er al heel wat meer bin nen zijn dan thans. Maar och, die vader landsliefde De schatten der Klialiefen. De schatten der klialiefen vormen, al dus wordt uit Constanlinopel gemeld, .thans de hoofdschotel van de gesprakken der geheele bevolking van het Turksche rijk. Een toonaangevend blad te Angora is met bet voorstel voor den dag gekomen, de schatten der klialiefen in het buiten land te verkoopen en berekent, dat men daaruit een bedrag van 400 millioen Turk sche ponden zou kunnen ontvangen. Deze schatten bestaan uit edelgesteenten, kost bare wapens en kunstvoorwerpen en in het bijzonder uit parels, welke de sultans in den loop der jaren verzameld hebben. Dit voorstel heeft talrijke voorstanders doch nog meer tegenstanders gevonden. De voorstanders wijzen op het voorbeeld van F rankrijk, dat reeds kort na den oorlog van 1870 een gedeelte der kroon- jmveelen moest verkoopen. Wat heefteen natie aan schatten, die ten hoogste daar- toe dienen iedere maand aan een paar reizigers te worden getoond, zoo vragen zij. De schatten, die eens in het oude serail, te Constanlinopel waren-bijeenge bracht, werden steeds in een paviljoen van liet paleis van Top-Kapoe achter slot en grendel bewaard en slechts aan zeer voorname bezoekers werd het vergund ze te bezichtigen. Van een verzameling was echter geen sprake. Alles lag schots en scheef door elkaar: colliers -met diaman ten zoo groot als noten, paarlen snoeren halskettingen en armbanden van edelge steenten, ringen en medaillons met robij nen cn topazen, kostbare wapenen, bezet ■met het' duurste edelgesteente, enz. Wat vooral de aandacht der bezoekers trok, waren de vele zadels der sultans en prinsen, die rijk met edelgesteenten, goud en zilver waren bezet. Na ieder bezoek werden de toegangen tot de schatkamer met bet zegel van sultan Seliin (1476 1521) verzegeld. Hoe groot de waarde dezer schatten is, is moeilijk te zeggen. Grootvizier Mehrned Sokoloni beeft eens gezegd, dat de schat kamer van zijn meester sultan Suleyman zulke rijkdommen bevatten, dat bij daar mede een geheele vloot met zilveren an kers en zijden zeilen zou kunnen uit rusten. Zoo lagen de schatten van Top-Ivos!in verborgen tot aan de jong-Turksche revo lutie, toen verschillende voorwerpen die aan Abdoel Hamid toebehoorden te Pa rijs werden verkocht. In 1915, toen de vloot der geallieerden voor de Dardanèl- len verscheen werden de kostbaarheden naar den Klein Aziatischen oever en van daar naar Haidarpacha overgebracht. Na de onafhankelijkheidsverklaring liet do Khemalistische regeering de schatten naar' de moskee van Achmed Pachja te Angora overbrengen, waar zij zich op bet oogenblik nog bevinden. Daar kan men o.a. den beroemden troonzetel van den Persiscben sjah Ismail bewonderen, die op de wereldtentoonstelling te Weenen zooveel bewondering beeft gewekt, de met diamanten bezette turbans en wapenen van de verschillende sultans, den dolk van Mohammed den veroveraar, den sa bel van den Bijzantijnschen keizer Con- stantijn Paleologus enz. De tegenstanders van den verkoop wij zen er op, dat deze historische voorwer pen in geen geval mogen worden verkocht, daar zij de natie toebeliooren en er heilige berinneringen aan verbonden zijn. Noch Frankrijk in 1870, noch Duitschland na 1918, noch zelfs Oostenrijk bobben er aan gedacht zich vrijwillig van dergelijke kunstschatten te onldoen. Dit voorbeeld moet ook door de Turksche republiek worden gevolgd. mm Geen pijn, geen jeuk, geen bulten H*fi W *55 al» gij direct Akker's Kloosterbalsem Lm. MV er op doet. Wrijf wat op Uw huid, 83? fs! Bi dan laten de insecten U met rust. De auto van Prins Bismarck is bij een bocht te Friedrichsruhe in brand ge vlogen en totaal vernietigd. De Prins werd niet gewond. Bij het blusschen is een koffer met kostbaren inhoud, waaronder goud en juweelen en munten met de beeltenis van Paus Leo aestolen. Korte berichten. Vrijdagochtend had in een der stra ten van Warschau een gevecht plaats, waarbij de secretaris van de sovjef-Rus- sische legatie, Kobetszi, kwetsuren op liep. De minister van buitenlandsche za ken Zamoyski, begaf zich dadelijk naai den Russischen gezant om hem zijn diep leedwezen met het gebeurde tc betuigen eji hem te verzekeren dat naar de oor zaak en de bedrijvers van het vergrijp een onderzoek zou worden ingesteld. Naar de Pionier" meldt, is er aan de Perzische grens een hevig gevecht geleverd tusschen Turken en Perzen. De Turken, die den aanval begonnen waren, moesten zich terug trekken en lietëft 300 dooden op het slagveld achter. Do temperatuur is te Londen zeer gestegen. De thermometer wees Zaterdag 113 graden aan. Volgens een bericht uit New-York is te Washington een 'telegram van den Amerikaansclien consul te San Paulo ont vangen, waarin deze mededeelt, dat de opstandelingen meester zijn van de stad, en aan de burgerij bescherming van leven en eigendom hebben toegezegd. Die gou verneur van den staat San Paulo "heeft de stad verlaten. D]e opstandelingen zou den niet alleen meester zijn van San Paulo, maar. ook van de omstreken. De relaties tusschen Turkije en Grie kenland zijn den laatsten tijd zooveel ver beterd, dat over een verdrag tusschen beide landen gesproken wordt.. Uit Caïro wordt gemeld: De premier Zaghloel Pacha is door 'n revolverschot in de borst getroffen, toen hij aan het station van Caïro naar Alexandria vertrok. Een ander te Londen ontvangen bericht meldt, dat Zaghloel gedood is. D e W .e s t e r-S c h e 1 d e. en tijd geleden namen wij over een persgesprek, dat de lieer Ir Urbain voerde met de Brusselsche Standaard over de middelen, om in de Wester- Schelde een constante diepte te houden. Tot die middelen rekende hij o.a. het ïegulariseeren van den stroom. De N. R. C schrijft hierover: Du sprichst ein groszes Wort ge- dassen aus! We hebben allen wel eens iets gehoord, gelezen of gezien van liet regulariseeren van den stroom in een riviertje, of in een rivier van een paar honderd meters breedte. Maar regulari seering van een stroom van. '5 tot 8 K.M. breedte, met diepten van 35-—40 M., en die bovendien nog een zeearm is, waar door vier maal per dag een vloed- of eb stroom vloeit, die bijv. te Ylissingon een verschil van vijf meter hoogte kan veroorzaken tusschen boog- en laagwater dat is een ander vraagstuk, waarvoor we gaarne de middelen zouden liooren uiteenzetten. Maar jammer genoeg liet de lieer Urbain zich daar niet over uit. Hij zei wel, dat de huidige uiterst-grillige loop van de Schelde veel nadeeliger is dan de rechte lijn van een spoorweg, maar bij liet erop volgen: Hoe de loop moet geregeld worden, wil ik thans niet nader aanduiden. Het zou ons te ver voeren. Gelooft men in Brussel werkelijk, dat men aan de Wester Schelde zoo maar een dijk om de reusachtige schorren heeft te slaan, om dat land voorgoed in gepolderd te hebben? Zeker, er wordt nog altjjd land inge polderd, ook in het gebied der Wester- Scbelde, maar zeer voorzichtig en alleen in verre uithoeken, waar de hoofdstroom niet komt, bijv. aan het uiteinde van de Braakman (tusschen de twee deelen van Z.-Vlaanderen), of langs den dam van Z.- Beveland naar 'Brabant. Maar niet aan den hoofdstroom waar men de grootste moeite beeft om te behouden wat er. is, en waar soms plotseling polders, die men geheel veilig waande, ernstig worden be dreigd, zooals o.a. bleek uit wat ik on langs meedeelde over de Ser Lippens en N. Othenepolders. En wie een voorbeeld uit onzen tijd wil hebben van don totalen ondergang vaiwpolders, die kort tevoren nog rijk bezit waren, ga maar eens kij ken tusschen Walcheren en Z.-llevcland ten Noorden van den Sloedam. Daar werd op de zeer uitgestrekte en hooge schor ren in 1847 de Basliaan de Langepolder aangelegd als een eilandje; en tien jaar later werd dat vergroot met den Caland- polder. Maar later misschien onder in vloed van den aanleg van den Sloedam, veranderde de stroom van richting; in 1882 werd een eerste jnlaagdijk gelegd, die in 1884 zeedijk werd. ïn '88 werd een tweede inlaagdijk gelegd. Maar de stroom bleef verder vreten. De heele de Langepolder vloeide in; toen in het bQ- gin dezer eeuw ook de Calandpolder. Nog lang heeft men daar uit den spoortrein de ruïnen van een boerderij kunnen zien staan, waar echter de eb en vloed gere geld in en uitstroomden. De booten op de Zandkreek varen nu op de plaats, waar een veertig jaar geleden de koeien graas den. Met zulke voorbeelden voor pogen is het begrijpelijk dal men hier zeer voor zichtig is met inpolderingen Het lot van Suriname. Die „Oprechte Haarl. Grt" heeft een onderhoud gehad met baron Vau Heem stra, Gouverneur van Suriname, die voor -een half jaar naar bet vaderland is ge komen. Uit het verslag van dit onderhoud ne- inen we het volgende: „De vloek, de ramp van Suriname is ons bezit in liet Oosten", spirak de gou verneur. „Alle kapitaal Wordt daarheen gedraineerd en het bloeiende Suriname van twee eeuwen geleden is een verwaar loosde, verlaten, onvermogende landstreek geworden, doch met een ijverig' volk, een goedhartig volk van werkzame inboor lingen, trouwe onderdanen, gehecht aan Nederland en hot Huis van Oranje, zoo. sterk, dat dit zolfs voor menigen Neder lander een beschamend voorbeeld zou kunnen blijken. Want het mag wel ge zegd worden", sprak de gouverneur, Su riname is de meest Nederlandsche Kolo nie. Tot in het kleinste huisje treft men ter aan het portret van onze Vorstin en geen land is er, waar de bevolking meer koningsgezind is dan in Suriname. Het komt hem dan ook haast onmogelijk voor, dat zulk een trouw en verkleefd volk van ^onderdanen zou moeten overgaan tot een andere nationaliteit dan de Nederlandsche. Het zou een smaad zijn, zóó beleedigend, dat hij er nauwelijks, aan durft denken. Suriname moet en zal voor Nederland ■blijven, en hoezeer de gouverneur het toejuicht, dat vreemd kapitaal zich in den laatsten tijd vooral in Suriname begint te interesse-eren, toch ziet hij dat met leed© oogen en stelt hij zich telkens en telkens weer de vraag: Wlaarom geen Neder- landsch, geen eigen nationaal kapitaal? Het is uit economisch opzicht een onge zond beginsel wanneer uitheemsch kapi taal de bovenhand krijgt in een land, want het ondermijnt, het knaagt aan hét natio naal zelfbewustzijn van het volk. Daarom zullen de zes maanden verlof niet heel en al aan rust worden besteed. De gou verneur van Suriname bekende ons met plannen naar het moederland to zijn ge komen, die hij1,- om tactische redenen, nog maar liever niet in de pers openbaar wen.sehte te maken, vooraleer hij- deze in besprekingen met de ministers van Kolo niën en Financiën bad ontplooid. Want, koo sprak hij, men maakt mij wel eens liet verwijt, dat ik wat gul ben tegenover do piers, maar dat doe ik in de allereerste plaats uil eigen belang; ik beken het u. gaarne, want de pers bobben wij voor Suriname noodig; hare steun moet de on verschilligen wakker schudden; zij moet meer licht verspreiden over dat door de Nederlanders onbekende en onbeminde land. De beteekenis der pers en de groote diensten, welke zij kan bewijzen weet de gouverneur op juiste waarde te schatten: Zoo vertelde baron van Heemstra: „dat liij ten einde Suriname aan perso nen uit 't openbare leven zelf meer te loe ren kennen nu telkens op zijn reizen naar het binnenland een of meer redacteuren van een der drie bladen van Paramaribo meeneemt, die dan in hun verslagen en beschrijvingen de aandacht vestigen op de schoonheden en de economische mogelijk heden van liet land". Over de toekomst van de kolonie deelde de gouverneur o.m. mee: „Het eenige wat Suriname echter noo dig heeft is de stichting van eenige groote kapitaalkrachtige modern ingerichte sui kerfabrieken. Daar ligt de redding en binnen enkele jaren zou 'het dan mogelijk worden voor dit land om zich volledig vrij te maken van de subsidie van Neder land. Alles is daar aanwezig om dezen vroegere» tak van industrie loonend te exploiteeren en op alle omringende kolo nies heeft Suriname dit voor dat er jaar lijks zooveel goede Javaansche werkkrach ten geïmporteerd worden die na eenige jaren in den landbouw te hebben gewerkt, er vaak toe komen als vrije landbouwers zich te vestigen en er een stuk grond in concessie kunnen bekomen. En het tweede voordeel: men heeft er zoo weinig be hoeften; men leeft er bij de gratie Gods en dat is wel een zegen; want bij de heerschende armoede onder het volk zou honger wel de grootste plaag zijn. De na tuur bestrijdt die evenwel op afdoende wijze en voor ons, Westerlingen, mag het wel bevreemdend klinken: bij dezen hoo- gen volksnood kent men geen z.g. sociale verzekeringen". Baron van Heemstra besloot &ijn mee- deelingen: „Een kentering in het lot van Suriname moet er komen en gerekend wordt op de algemeene medewerking voor het oprich ten van cultures en bedrijven. En gebeurt dat niet spoedig, dan raken we Suriname kwijt èf politiek öf economisch.En op dergelijke, .actieve medewerking rekenen we vooral in de goede" betrekkingen tus schen Hen Haag en Paramaribo, in de hoop, dat zc in de naaste toekomst beier worden." Premie n bij openbare verkoo- pingen en verpachtingen. In de Memorie van Antwoord op het Yoorl. Verslag der Eerste Kamer nopens liet wetsontwerp tot regeling omtrent het dragen der kosten van openbare verpach tingen en liet uitloven van premiën bij openbare verkoopingen en verpachtingen, merkt de Regeering naar aanleiding van een door eenige leden te berde gebracht bezwaar op, dat het strijkgeld in den technischen zin van bet onderhavige ont- BIJ Apoth. to Orojiitccé werp, blijkens de practijk slechts een ge ring percentage van de koopsom vormt. De Regeering is niet beducht dat hierin verandering zal komen en men de strijk gelden zoo zal verhoogen, dat het geheele voorschrift zijn beteekenis zal verliezen. Het belang van den verkooper zelf verzet zich er tegen, dat aan dengone, die in eersten termijn het hoogste bod doet, een te hooge belooning zou worden toe gekend. In antwoord op de vraag van eenige leden of liet verbod van strijkgeld bij openbare verpachting, indien deze inder daad in twee of ineer zittingen dan wel instanties gehouden wordt, wel gerecht vaardigd is en welke daarvoor de prac- tische motieven, dan wel do rechtsgrond Waren, herinnert de Regeering er aan, dat verkooping in het openbaar, in tegenstel ling met verpachting in het openbaar, herhaaldelijk door de wet wordt voorge schreven. Het is dan ook geen toeval dat strijkgeld bij openbare verpachtingen min der algemeen is dan bij openbare verkoo pingen. Om deze redenen behoeven open- hare verkoopingen en verpachtingen met betrekkingen tot het strijkgeld niet op ge lijken. voet te worden behandeld. Herdenking Gulden Sporenslag Dr A. Martens uit Middelburg sprak ter herdenking van den Gulden Sporenslag te Rotterdam een geestdriftige rede uit, waarin hij o.a. zei: Van de jaren af, dat ons Vlaamsch ge moed in opstand kwam, hebben wij den elfden Juli beschouwd als de wapen schouw van onze Vlaamsche strijdkrach ten. Op den Gentsclicn kouter, in de Ant werp sche straten kwamen wij. samen om de woorden te hooren van lien, die wij toen nog als onze apostelen beschouwden, die ons het radicaalste flamingantisme predikten. Onze afgoden van toen zijn wel van hun voetstuk gevallen. Waar zijn ze, de kraaiende lianen van vóór 1914? Zij zitten op ministers-, burgemeesters- en schepenenzetels, maar zij zijn voor ons roemlooze dooden. Toch koesteren wij geen wrok tegen hen, door onze groote liefde voor Vlaan deren is in onze harten geen plaats voor haat. Eer zijn wij dankbaar dat zij in ons hebben gewekt het gevoel, dat bij hen gedoofd moge zijn, maar bij ons nog in lichtelaaie staat. Wij, de ballingen, groe ten u, en dragen bitter onze ballingschap, omdat en zoolang Vlaanderen die eischt. De geest leeft in ons nog, de uwe is dood voor Vlaanderen. En toch mis schien ontwaakt gij nog wel eens, als gij de zucht hoort uit de dertigduizend graven aan den Yzer. Weer is het de elfde Juli en nu trekken we achter de met rouw omfloersde leeu wenvaan, en voor ons gaan de dooden. En Vlaamsche leiders van vroeger, 't en baat u niet, dat gij van uw burgemeesters zetel een veto uitspreekt en weigert de zen stoet door Antwerpen's straten te laten trekken, gij kunt het antwoord niet ontgaan op uw pogingen om Vlaanderen met Brussel te verzoenen. Voor de dooden van den Yzer past het lied van Gezelle evengoed als voor die van 1902: Harop, harop, de leeuwen dansen Opgepast. De hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage geeft in overweging om, alvorens in relatie te treden met de Eerste Nederlandsche Maatschappij Aurora, ge vestigd Koningsplein, te 's-Gravenhage, of met den beheerenden vennoot, J. F. van den Boomën, 32 jaar. vroeger te Eind hoven, thans zonder vaste woonplaats, in lichtingen in te winnen bij de afdeeling centrale recherche, Alexanderplein 15. De slachtoffers van li et textiel- ko nf 1 i kt. Het aantal textiel-arheiders, die tenge volge van het konflikt. thans nog bij „De ■Eendracht" te Enschede als werkloos zijn ingeschreven, bedraagt nog in totaal 420 personen met 354 kinderen. Naar de socialisatie? Het dezer dagen onder bovenstaand opschrift vermeld bericht, ontleend aan de Rsb., dat er te Piershil raar wordt omgesprongen met" door de gemeente ge kochte grond, schrijft de burgemeester van Piershil thans aan hetzelfde blad, dat het zoo'n vaart niet loopt met die gron den. Hij verwijst naar de te dezer zake in het Bijvoegsel van het Provinciaal blad van 1923 No. 66 opgenomen beslissing, van Gedeputeerde Staten d.d. 13 Novem-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1