Staten-fieneraal. Kerknieuws. Onderwijs. Dit de Provincie. Lieg maar raak, er zal zelfs bij de redactie van de „Voorwaarts" wel iets van blijven hangen. „Rsdb." R ij k s k i n d e r f o n d s. In de zitting van de Eerste Kamer van 27 Juni zeide de minister van Arbeid, naar aanleiding van een opmerking van den heer Haazevoet inzake het Rijks kinderfonds, dat een wetsontwerp daar omtrent reeds lang .gereed is en dat hij alleen het goede moment afwachtte, om met deze zaak te kunnen komen. Naar het Centrum ter oore kwam, zou bii dit ontwerp worden bepaald, dat één pro cent van en boven het loon in zulk een fonds zou worden gestort. De militaire salarissen. Aan de commissie van georganiseerd overleg bij de landmacht zijn thans om advies toegezonden de voorstellen tot ver mindering van de salarissen van het militair personeel. "Deze voorstellen behelzen, naar „de Avp." meldt, een vermindering der sala rissen van: 12 pet. voor den luitenant kolonel, 14 pet. voor den majoor; 19 pet. voor den kapitein; 15 pet. voor den lsten luitenant; 22 pet. voor den 2en luitenant; 2(1 pet. voor den adj.-ond.- off.25 pet. voor den serg.-maioor en 26 pet. voor den sergeant. Voor den luitenant-generaal, den generaal-majoor en kolonel wordt 'n salaris-v e r li o o - ging voorgesteld van resp. f 300, f 400 en f300. Voorgesteld wordt om deze herziening der salarissen met iifgang van 1 Jan. 1925 definitief in te voeren. De kapitaalsvlucht naar het buitenland. Onder (Jiegenen, die Nederland verlie ten, om zich in liet buitenland te gaan vestigen, waren er ook die in gebreke Lieven voor hun vertrek de door hen verschuldigde belastingen aan te zuive ren en die te dier zake eveneens in ge breke bleven om aan hun verplichtingen te voldoen nadat zij reeds buitenslands woonachtig waren geworden. Naar het „Centrum" verneemt zijn •hiertegen door de Regeering maatrege len genomen. Blijven dezulke in gebreke te voldoen aan de door de belasting administratie tot hen gerichte aanmanin gen, dan zal worden overwogen 'de hen verstrekte paspoorten in te trekken, waar door 'hen het verblijf in het buitenland! Wellicht onmogelijk zal blijken en waar door de belastingadministratie bij terug keer in Nederland in de gelegenheid zal komen hen tot nakoming hunner ver plichtingen te dwingen. Kanaal Antwerpe nM o e r d ij k. De „Gazet van Antwerpen" meldt: De buitengewone commissie van on derzoek van het vraagstuk van de ver binding te water tussclien Antwerpen en den Rijn heeft haar verslag ingediend. Zij zegt, dat na.ar haar oordeel zonder af te zien van de voorrechten, welke het verdrag van Versailles België toekent in ide eerste plaats de verbinding met den ■Rijn verzekerd dient te worden door een kanaal naar den Moerdijk. Het graven van den waterweg, voorzien in het verdrag van Versailles, zou heel wat kostbaarder zijn en minder nut af- Werpen, dan het scheppen van een water weg AntwerpenMoerdijk. De voordeelen van dit kanaal zijn vele, zegt het verslag. In de eerste plaats dient opgemerkt, dat dit tracé de reis van den Rijn naar Ant werpen met een dag zal bekorten. Bo vendien zou er tussclien Antwerpen en den Moerdijk slechts één kanaalvak noo dig zijn, zoodat de scheepvaart zoo wei nig mogelijk oponthoud zou ondervinden. Voorts zou men de vaart door de beide Scheldearmen vermijden. Ook zijn de kos ten (ongeveer 200 millioen) veel lager. Het kanaal zou gegraven moeten worden voor de grootste schepen, 't is te zeggen "voor schepen van 3000 ton, terwijl het kanaal, voorzien in het verdrag van Ver sailles, slechts voor schepen van 2000 ton bevaarbaar behoeft te zijn. Wat het kanaal AntwerpenLuik be treft, is de commissie van oordeel, dat men zou kunnen overgaan tot de uitvoe ring van het vak AntwerpenBoeringen. Deze besluitselen zullen binnenkort door den kabinetsraad worden behandeld. Het Nederland sche commu nisme. Zooals te voorzien was, heeft de op het jongste congres der communistische (partij geforceerde „eenheid" niet lang stand gehouden. Althans heeft zich spoe dig de kem der oppositie onder aan voering van den heer de Kadt definitief afgescheiden van C. P. II. Ook mevr. H. Roland-Holst sloot zich bij dit kuddeke aan. Thans is deze groep ook begonnen met de uitgave van een eigen orgaan onder den titel „De Kommunist". De verdediging der Wester- Schelde. In het „Hbld. van Antwerpen" komt een hoofdartikel voor over de verdedi ging der Westersclielde, zulks naar aan leiding van de rede, onlangs gehouden door generaal C. J. Snijders over de mi litaire verdediging van ons land. Generaal Snijders heeft gezegd dat het zoo buitengewoon is te betreuren, dat onze regeering, na afloop van den oor log, van elk plan tot krachtige verdedi ging van den Scheldemond met moderne kustverdedigingsmiddelen schijnt te heb ben afgezien. De ervaringen, die wij bij de handhaving van onze onzijdigheid in ■Zeeland hebben opgedaan, zijn blijkbaar aan de regeering spoorloos voorbijgegaan. De eerstvolgende oorlog zal Zeeland opnieuw openliggend en weerloos vinden, de Schelde ten prooi aan den energieken en goed toegerusten nabuur, die daarmee zijn welbegrepen oorlogsbelang zal die nen en zijn nationale begeerten bevredi gen. Men wete dan echter, dat wij de Schelde en Zeeuwsch-Vlaanderen voor goed verliezen, tot eeuwige schande eener natie, die schijnheilig haar eenheid met haar Zeeuwsche broeders toejuicht, maar geen offer veil heeft voor het behoud van Zeeland. Hot „Hbld. van Antwerpen" zegt, dat generaal Snijders de zaken wellicht wat te donker inziet en in alle geval spreekt als militair, die in theorie alle gebeurlijk heden nagaat en er zich dan ook op voorbereidt. Heel het complex der betrekkingen tus sclien Nederland en België, met de vraag punten die juist van den meest moeilijken en kieschen aard zijn, komen in het ge drang bij de uiteenzetting van zijn stand punt. Want de veronderstelling van een nieu wen oorlog met oen Noordzeemogendheid, waarbij ofwel Duitschland, ofwel Enge land wordt bedoeld, is er noodig om het gevaar te doen ontstaan dat volgens hem Nederland zou kunnen bedreigen van den kant van België. Of het nu wel per sé tussclien twee kleine natiën noodig is zich te wapenen, Jijkt ons met de gedachten van den nieu wen tijd niet onvoorwaardelijk gegrond vest. Dat Duitschland België tot operatie- veld heeft gekozen een optreden dat generaal Snijders, 't ^ij hem als een eer aangerekend, krachtdadig heeft gebrand merkt zegt nog niet dat een eventueel Fransch-Belgisch verbond hetzelfde tegen over een neutraal blijvend Nederland zou doen. Wat meer is, aangenomen dat Neder land de Schelde versterke op de door generaal Snijders gevraagde wijze; ver ondersteld dat Duitschland zich bij een volgenden oorlog inbeelde, dat het de nood kent geen gebod-methode tegenover Holland moet toepassen, zooals het reeds in 4914 meende te doen; voor wie gaan dan die versterkingen dienen, tenzij te gen België, tegen Frankrijk, tegen Enge land vooral? Laat België geen aanmerkingen maken, zal dit het geval zijn met Engeland en Frankrijk, die in 1914 den eerbied heb ben leeren bennen welke Duitschland voor onzijdige Staten aan den dag legt? Het zij eens en vooral gezegd: er be staat in België geen nationale begeerte naar eenig grondge bied van welken nabuur ook, er bestaat alleen een nationale begeerte naar een vrije Schelde, een Schelde die aan Antwerpen volledige verdedigingskracht schenkt, wanneer ons land in nood ver keert. Do souvereiniteit van Holland over een te brengen met de souvereiniteit van ■België is geen onmogelijk werk; zonder veronderstellingen van gewapende con flicten aansturen naar vreedzame rege lingen, ziedaar waaraan twee kleine ge- buurlanden hun beste krachten kunnen wijden. Een krachtige versterking van den Scheldemond met moderne kustverdedi gingsmiddelen draagt, voor zooveel wij van militaire zaken verstand hebben, niets bij tot de verdediging van Nederland, en zij zou, met oneindig meer grond dan Antwerpen, het „op 't hart van Enge land gerichte pistool" van Napoleon I zijn. Men zal in Nederlandsche regeerings- bringen wel beter weten waarom men het oorbaar geacht heeft niet op derge lijke plannen in te gaan. Begrafenis W. K. F. P. Graaf va'ii B y 1 a n d t. Alvorens het stoffelijk overschot van wijlen den heer W. K. F- P. Graaf van By landt, oud-voorzitter van de Tweede Kamer, op de begraafplaats Oud-Eik en .Duinen te Den Ilaag aan den schoot der aarde werd toevertrouwd, is in het kerk gebouw der Duitscli-Evangelische Ge meente een uitvaartdienst gehouden on der leiding van pastor F. Herbst, pre dikant van die Gemeente. Er was zeer veel belangstelling; in het gereserveerde gedeelte van het kerkge bouw hadden o.m. plaats genomen mr Schokking, voorzitter van de Dhr.-Hist. Unie, de heer Snoeck Henkemans, gedele geerd commissaris van „De Nederlander", beiden lid van de Tweede Kamer, en andere "belangstellenden. Te kwart over elf hield de met tal van kransen omhangen lijkwagen voor den ingang van het kerkgebouw stil. Voorafgegaan door Pastor Herbst, werd de kist, die o.m. met kransen van H. M. de Koningin en Prins Hendrik en van H. M. de Koningin-Moeder was bedekt, binnengedragen en voor 't spreekgestoelte geplaatst. Nadat het lied „Was Gott tut, das ist wohlgetan" was gezongen, las Pastor Herbst eenige gedeelten uit den bijbel, afgewisseld door het gezang yan een kinderkoor met orgelbegeleiding. Pas tor Herbst hield vervolgens een gedach tenispredikatie. Nadat Pastor Herbst was voorgegaan in gebed en gezongen was „Nun kann uns der Tod nicht schrecken", sprak de voor ganger een zegenbede en vervolgens het „Onze Vader" uit. Onder zacht orgelspel werd de kist naar den lijkwagen gedragen, waarna de stoet naar de begraafplaats vertrok. Al daar hield dr van Gheel Gildemeester een grafrede, waarna hij in dankgebed voorging. Een muziekkorps speelde en kele gezangverzen. Hier waren zeer vele hooggeplaatste personen aanwezig. Allerlei. De Haagsclie gemeenteleening van 10 millioen, waarop Dinsdag de inschrijving was opengesteld, is ruim volteekond. Met ingang van 1 Juli is de verboden strook van 300 M. langs de rijksgrens, voor welks betreding men een vergunning af te geven door de marechaussee, noo dig had, opgeheven. Eerste Kamer. Van de wetsontwerpen, gisteren dooi de Eerste Kamer behandeld, heeft alleen dat tot wijziging van het Wetboek van Strafrecht (met betrekking tot de uitlok king eenige discussie „uitgelokt". Do heer Mendels hield een zwaar juridisch betoog, dat deze wijziging niet noodig, niet gewenscht en niet passend was in ons strafstelsel. Vooral richtte de heer Mendels, daarin later bijgevallen door den Vrijheidsbon- der, den heer Rink, zich tegen het straf baar stellen van de mislukte poging tot 'uitlokking, waardoor naar zijn inzicht de maatschappelijke orde niet wordt ver stoord. Hier deed zich weer het prin- cipieele verschil gevoelen, dat ook bij de behandeling van dit wetsontwerp lus- schen rechts en links in de Tweede Ka mer bleek te bestaan. Het moreele kwaad, dat ook bij een mislukte poging tot uitlokking gesticht wordt, wordt blijkbaar door de linkerzijde niet erkend. Maar ook het directe kwaad, dat uit een mislukte poging tot uitlokking kan voortvloeien, toonde minister Heems kerk met een recent, voorbeeld overtui gend aan. Het gold een poging van een reeder om een schipper over te halen tot het zgn. „wegbrengen" of te wel in volle zee laten zinken van zijn schip om de hooge schadevergoeding van de assurantie te kunnen opstrijken. De schipper, die er voor bedankte om zich voor 'dit mis drijf te leenen, kreeg toen zijn ontslag van den reeder en de strafrechter stond machteloos tegenover den reeder, omdat poging tot mislukte uitlokking nog niet strafbaar was gesteld. Toch stemde de linkerzijde, voor zoover aanwezig, tegen het wetje, dat met 20 tegen 8 st. werd aangenomen. De overige wetsontwerpen, waarondtr de Merken wet en het wetsontwerp tot onteigening ten behoeve van den ver keersweg Den Haag—Rotterdam -via Delft gingen zonder hoofdelijke stemming on der den hamer door. Een s t ij 1 f o u t of een s c h r ij f- f o u t? In ''t verslag eener rede van mr Men dels in de Eerste Kamer in de N. R. C- van heden .staat dat de minister zich diametraal heeft vergist. Wij twijfe len of mr Mendels dit wel gezegd kan hebben. Misschien piramydaal? Herdenking mobilisatie. Het Prov. Comité voor dit doel heeft aan de burgemeesters in onze provincie een circulaire gezonden, waarin o. a. ge zegd wordt: Het voornemen bestaat, in alle gemeenten de bevolking in de gele genheid te stellen, deel te nemen aan de mobilisatie.-herdenking. De taak der plaatselijke comité's zal hoofdzakelijk zijn het organiseeren van een collecte op 31 Juli a.s. ten bate van een te stichten fonds tot steun aan slachtoffers van de mobilisatie en van samenkomsten van oud-gemobiliseerden en belangstellenden. Ook zal het Nationaal Comité op 30 Juli a.s. een manifest uitgeven, hetwelk door aanplakken op de gebruikelijke plaatsen .in elke gemeente aan de bevolking zal moeten worden bekend gemaakt. Tevens wordt op de burgemeesters een beroep gedaan om een plaatselijk comité te vormen. Aan de verschillende kerkgenootschap pen is verzocht in de godsdienstoefe ning, voorafgaande aan 31 Juli a.s., het gebeuren van 10 jaren geleden van den kansel te herdenken. Bond van Nederl. detail handelaren in brandstoffen. Deze bond hield Woensdag in het Schut tershof te Middelburg zijn zeventiende jaarvergadering. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen wijruim 100 nieuwe leden traden toe, benevens twee plaatselijke afdeelingen. Ook in'het afge- loopen boekjaar werden vele kl.achten behandeld over leveringen van groothan delaren aan particulieren en het handel drijven in kolen door spoor- en postbe ambten. Meermalen werden de bemoei ingen van het bestuur met gunstigen uit slag bekroond. De volgende algemeene vergadering zal te Leiden worden ge houden. In den zomer van 1925 zal een excursie naar de Belgische kolenmijnen worden gehouden. De heer Ir J. Wi. Meuser Bourgognion hield een inleiding over „Het belang van het analyseeren van kolen voor groot- en kleinhandel". De Bond dringt den laatsten tijd krachtig aan, in het belang van een gezonde en eerlijke levering van dc pro ducten, op het analyseeren van brand stoffen. De detailhandel wil weten wat hii koopt en daar heeft hij volkomen recht op. Dat zal leiden tot een eerlijke con currentie en tot levering van goede uit gangsproducten, niet alleeit bezien uit een oogpunt van veiligheid tegenover de cliëntèle te weten, dat het product dat men onder den een of anderen naam verkoopt, werkelijk dien naam en die eigenschappen toekomt, maar ook uit een algemeen wetenschappelijk oogpunt, moet het koopen op analyse door den detail handel worden ingevoerd. Spr. lichtte allereerst toe op welke wijze men bij de gasfabrieken te werk gaat bij het op analyse koopen van gasko len, waarna hij uitvoerig naging welke eischen de detailhandel aan zijn kolen- soorten kan stellen. Daarbij werd er o.a. op gewezen dat de detailhandel over één of meer onderzoekingsstations dient te beschikken, ten einde daar de analyse van alle soorten welke gekocht en ver kocht .worden, vast te leggen. Het vak van den kolenhandelaar wordt daardoor op het wetenschappelijk peil gebracht, waarop het behoort te staan. Ieder, die zich voor kolenhandelaar uitgeeft, be hoort zich dan door nauwgezette analyse op de hoogte te stellen of te zijn van zijn gekochte waar. Tegenover het publiek weet men dan ook, wat men als een goede en wat als een minder goede kool mag verkoopen. Aan het bestuur werd, na eenige dis cussie, opdracht gegeven die stappen te doen, die tot het doel, het koopen op analyse door den detailhandel, kunnen leiden. Eveneens werd besloten om po gingen te doen te komen tot de stich ting van een onderlinge ziekteverzeke ring. Na afloop van eenige huishoudelijke zaken sloot de voorzitter de vergadering. De congressisten vereenigden zich la ter aan een gemeenschappelijken maaltijd, terwijl velen heden nog een tocht door Walcheren maakten en een bezoek brach ten aan de Middelburgsche weekmarkt. Aan de telefoniste 2e klasse E. C. Koevoets te Goes (telegraafkantoor) is met ingang van 10 Juli 1924 eervol ont slag verleend op verzoek. Vlissingen. B. en W. stellen den raad voor goedkeuring te verleenen aan een gewijzigd tarief voor het Gasthuis, waar bij o.a. verschil is gemaakt lusschen chi rurgisch en geneeskundig behandeld wor dende patiënten, terwijl eveneens de mo gelijkheid is geopend om enkele „.klasse kamers" in te richten. Een der voornaam ste wijzigingen van het tarief is de aan het bestuur van het Gasthuis te verleenen bevoegdheid om voortaan onvermogende patiënten in het ziekenhuis op te nemen, zoo noodig onder betaling, of tegen be taling van minder dan f 1 per dag. Re genten hebben gemeend hierdoor tegemoet te komen aan de bezwaren van hen, voor wie een gang naar het Burgerlijk Arm bestuur dikwijls uiterst moeilijk valt. In hoeverre de inkomsten van het Gast huis door dezen maatregel zouden vermin deren, is vooralsnog niet te overzien. Mocht echter dientengevolge minder wor den ontvangen, dan zou zulks ten goede komen van het Burgerlijk Armbestuur en dus voor de gemeente geen practisch ver schil van beleekenis opleveren. Voorts is door de Regenten na eene con ferentie met liet bestuur van het Alge meen Afdcelingsziekenfonds „Walcheren" de vraag overwogen, of voor de zaal patiënten, die voor eigen rekening zijn opgenomen, naast cle geneeskundige en heelkundige hulp, ook de specialistische hulp in den verpleegprijs zou kunnen worden begrepen. Arerschillende specialisten, die reeds meermalen aan patiënten in het Gasthuis hulp hebben verleend, hebben zich be reid verklaard zaalpatiënten tegen een verminderd tarief te behandelen en in het bijzonder die patiënten, welke lid zijn en dat is de groote meerder heid van het ziekenfonds „Walcheren", indien n.l. werd vastgesteld, dat deze diensten vanwege het Gasthuis werden gehonoreerd. Een voorloopige regeling is met verschillende specialisten getroffen. Voor de verpleging voor kosten van het burgerlijk armbestuur wordt f 2.50 per dag berekend. Opgemerkt wordt nog, dat van de gelegenheid voor vrije artsenkeuze nimmer gebruik is gemaakt, dit heeft niet plaats, omdat naar het oordeel van de medici zulks tot grootere moeilijkheden aanleiding zou geven. Ter vaststelling worden verschillende rekeningen overgelegd en wel ten eerste die van het havenbedrijf, met een goed slot van f3657.31, waardoor het reserve fonds stijgt tot f37.022.95; die van het badbedrijf met een door de gemeente bij te passen tekort van f 433.62die van het woningbedrijf met een goed slot van 13374.6172 en die van de groenten- en fruitveiling met een nadeelig saldo van f 2720.3572, welk tekort door de ge meente moet worden bijgepast. Terneuzen. Van een echtpaar dat Maan dag feestelijk zijn zilveren bruiloft her dacht, verdronk Dinsdag een tweejarig meisje. De moeder, die het kind was nagesprongen, kon met moeite en reeds bewusteloos, worden gered. (M. C.) Aardenburg. Na een langdurige onge steldheid overleed te Ginneken de heer J. C. Reepmaker van Belle, sedert 1907 burgemeester van Aardenburg. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Schoonebeek J. F. Berkel cand. te Soest; te Waarde C. van der Waa te Hoogvliet. Aangenomen naar Glanerbrug door P. Groot te Steggerda; naar Oostzaan door N. Zwiep te Brielsch Nieuwland. Bedankt voor Sint Philipsland door J. F. Berkel cand. te Soest. Geref. Kerken. Tweetal: te Oldekerk G. II. de Jonge te Vrijhoeve-Capelle en B. J. Lambers te Rouveen; te Culemborg H. Brou wer te Borssele en W. M. Ie Cointre te Woubrugge; te Borger G. Biersteker cand. te Krabbendam en K. v. d. Meu- len, cand. te Garijp; v Beroepen te Zweeloo J. Duiven te Mee- den; te Culemborg W. M. Ie Cointre te Woubrugge. Geref. Gemeenten. Tweetal te Dirksland J. Fraanje te Barneveld en J. Vreugdenhil te Borssele. Beroepen te Werkendam H. Kievit te Veenendaal. De directeur van de Witte-Kruis- kolonie te Salatiga de heer A. Th. J. van Emmerik is overleden. - Eindexamen Hooge re Han delsschool te Middelburg, Gis± 'terenmiddag had de bekendmaking plaats 'van den uitslag van het eindexamen der Hoogere Handelsschool te Middelburg In een der lokalen der school vereenig den zich het bestuur, de gecommitteerden bij het examen, de directeur en leeraren de candidaten en vele belangstellenden. De directeur, dhr Wi. Kosten, zeide te begrijpen, dat de geslaagden blijde zijn tzoo ver te zijn gekomen, er is een tijd van komen en van gaan, doch het is altijd een weemoedige gedachte weer van elkaar te gaan. Spr hoopt dat het diploma hen spoedig zal help'en een goede betrekking te vinden en 'een eervol bestaan. Ook hoopt spr, dat zij zullen toonen, dat de handelsschool een algemeene ontwikkeling geeft en niet alleen handelskennis, „Het Handelsblad" wordt toch ook door andere dan handelslieden gelezen en bevat ook andere dan handelsberichten. Als men het zoo opvat, da,n vindt sp'r het best, dat de school een vakschool wordt ge noemd, maar dan moet men haar dit ook geheel doen zijn. Spr hoopt, dat de ge- Slaagden iets mede zullen nemen, van wat men getracht heeft hen bij to brengen Dank brengt spr aan de gecommiteerden Voor hun werk en ook voor do aangename 'samenwerking, en bij hoopt, dat vol gend jaar weer een beroep opl hen zal mogen worden gedaan. Dank brengt spr ook aan het bestuur, dat directeur en leeraren een korten tijd de baas liet zijn, dank ook a.an de leeraren voor het vol brengen van hun zwaren arbeid, want het examineeren van eigen leerlingen ■brengt ook groote moeilijkbeden met zich. Ook brengt bij hen dank voor den steun den laatsten tijd ondervonden. Er komt voor het handelsonderwijs wellicht een moeilijke tijd, ook dan rekent spr op hun steun. Toen Israël den toren van Je- .ruzalem ging bouwen (wordt hier mis schien bedoeld: toen Nehemia de mu ren van Jeruzalem .herbouwde? Re dactie „De Zeeuw") was bij «gewapend met troffel en zwaard, bet laatste niet om te veroveren, maar om zijn bezit te ver dedigen als het soms werd aangevallen. Ook hier moet men gewapend zijn met troffel en zwaard. De troffel moet dienen om bij te bouwen wat eenmaal gewrocht is, het zwaard, niet om aan te vallen, maar om zich te verdedigen, als men Soms moest worden aangevallen. Sp'r is overtuigd, dat er in Zeeland toch plaats is voor een Handelsschool met vijf jarigen cursus. Ten slotte verzocht dhr Kosten den burgemeester als voorzitter van gecommiteerden tot uitreiking der diploma's over te gaan. Dhr Dumon Tak voldeed daaraan gaarne en wees er bij de uitreiking opi, welke leerlingen bijzon der uitblonken met bun cijfers. Dte geslaagden die een diploma kregen waren de dames P. J. van Diriel en 'A- LI. J. Jentink en de heeren J. Jesayes; M. F. Vos, G- W(. J. Haentjes Dekker, L- J. Roth, W>. C- Louisse, Kapelle; D'. Tal- ma, Utrecht; A. F. A. M. de Pauw, J. de Kuij'per, P. J. Q. G. A. Peeman Kakebeeke, Goes; P. Goeman, Oostkapelle; J. H. C- Vroom, M. Verburg, Oortgene; M'. A. Her- togs, Th. Bakker, G- P. Joagepier, P. J. Davidse, Oostkapelle; J. J L- de Bruijne, 'S. Kersten, Ierseke; J. F- van Ileusden, F. Di. Sprenger, P. Minderhoud, West- kap'elle; F. G- M- de Pauw, E, E. Melker, Vlissingen; P. J. Faasse, Souburg en P- H. H- Meijer. Die geslaagden, bij wier namen geenwoonplaats staat, wonen te Middelburg. Totaal werden geëxamineerd 31 candidaten, dus zijn er vier niet ge slaagd. Vervolgens nam de vioe-voorz. van het bestuur, dhr Boasson, het woord om er op te wijzen, dat het behaalde succes te danken is aan den ijver der leerlingen, maar nog meer aan de toe wijding der leeraren en in de eerste plaats Van den directeur. Ook acht spr het zich tot een plicht, namens het bestuur dank te brengen aan gecommiteerden voor hun arbeid. D'e geslaagden wenscht spr van harte geluk en hoopt, dat zij' steeds met genoegen zullen terugdenken aan den tijd op de school doorgebracht. De burgemeester bracht als hoofd der gemeente hartelijk dank aan directeuren, ieerares en leeraren voor hetgeen zij weer deden in het belang van de school. Spr kan alleen dank brengen met dc woorden, de geslaagden echter ook door den naam der school hoog te houden en voor het handelsonderwijs propaganda te maken. Reorganisatie R ij k s s c h o o 1- toezicht. We vernemen, dat da reor ganisatie van het Rijksschooltoezicht tegen 1 Augustus haar beslag zal krijgen. De be noemingen zijn binnen kort te verwachten. Overproductie vang e. leer d- he id. Ernstiger dan ooit wordt tegen woordig gevoeld, dat onze onderwijsinrich tingen meer gediplomeerden produceeren dan onze maatschappij blijkt te kunnen gebruiken, schrijft de „Midd. Courant". tAl verscheidene jaren loopen jongelui met een ingenieursdiploma heel lang rond zonder een betrekking te kunnen vin den, en het aantal artsen steeg zoo (men zie ons no. van gisteren) dat de brood-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2