No «37 Donderdag 10 Juli 1024 38e «laargang Buitenland. Binnenland. Doorzitten, Stukloopen en Smetten der huid, verzacht en geneest men met PUROL. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 3S000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHU1J, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. HET NIEUWE TARIEF. (Vervolg.) Wij hebben in ons vorig nommer getracht aan te toonen, dat de mi nister met zijn ontwerp tot herziening; van ons tarief van invoerrechten niet is geraakt „in protectionistisch vaar water". Indien hij er al in geraakt ware, dan zon hieruit volgen, dat ook vo rige ministers, meer dan een halve eeuw in datzelfde vaarwater hebben gezeild, zonder ook maar een poging te wagen om er uit te komen. Inte gendeel, zij wilden, destijds zelfs bij monde vaii minister Pier&on, den li beralen vrijhandelaar, het verblijf in dat protectionistische vaarwater nog belangrijk vergemakkelijken en be stendigen! Wat minister Colijn voorstelt is dan ook een poging om alle denk beeld van bescherming uit te wis- sclien. Nederland doet "niet aan be scherming in den yicieusen zin als door de tegenstanders wordt bedoeld. Het heft belastingen, en een dezer (indirecte) belastingen is het invoer recht, zonder beschermend bedoelen. De uitdrukking beschermende rechten ,voor invoerrecht is dan 'ook niet juist. Dit zijn de liberale bladen, die zoo van bescherming! bescherming! roe pen, met ons eens. Immers met iede re nieuwe maand, die ons in de groo- te liberale bladen den staat van de opbrengst dér Rijksmiddelen brengt, laat de libeale pers haar lezers onder meerdere middelen ook de he 's c h e r mend e rechten o, neen, de invoerrechten zien. In geen enkel lijstje van middelen zagen wij de „beschermende" rechten genoemd maar de invoerrechten. Hierin ligt voor ons de stilzwijgende erkenning, dat ook zij de invoerrechten niet voor beschermende rechten houdt in den zin van datgene, waarop zij' haar ver zet tegen het ingediende tariëfont- werp1 motiveert. Dit de toelichting op het ontwerp blijkt, dat het den minister ernst is met de grondgedachte: eenvormigheid te brengen in het tarief van invoer rechten. Hij heeft dan ook verschillende be langrijke voorwerpen van' .heffing prijsgegeven, en artikelen vrijgesteld, die onder de tegenwoordige wet wel terdege getroffen worden, en ook an dere artikelen, die vrij sterk „be schermd" worden, aanmerkelijk ver laagd. „De Rotterdammer" geeft hiervan een voorbeeld, dat ten deze duidelijk spreekt; zij wijst namelijk op den post koek- en banketbakkerswerk. Dat voor koekjes met een zeer bescheiden zoetgehalle en va;n de meest eenvou dige samenstelling bij den invoer een recht verschuldigd js van f25 de 100 KIR., is den Minister een doorn in het oog. Daarom komt een geheele omwerking' van dezen post, waarbij het belasten nauw verband houdt met de hoeveelheid suiker, voor de samenstelling vereischt. Ongetwijfeld, merkt het blad terecht op; is dit logisch. „Immers de heffing van een invoerrecht bedoëlt vergoe ding te geven voor den accijns, die van binnenlandsche producten gevor derd wórdt en. bij aanzienlijke over schrijding van hei invoerrecht boven den accijns, wordt dus een bescher mend element binnengedragen. Dat Minister Colijn dit door verlaging zoekt te weren, is een aanwijzing voor den ernst, waarmee hij zijne herzie ning fiscaal wil houden." Doch staat hier nu niet tegenover, dat sommige artikelen aan een hoo- ger recht zullen worden onderwor pen? Dit zijtoegegeven. Inderdaad zul len auto's, zoo voor personen als voor goederen, die vroeger onbelast waren, voortaan met eeii recht van 12 proeenI worden bezwaard. Maar is dal onbillijk? Er zijn toch onder deze vervoermiddelen tal van weelde artikelen.^ Moeten die maar onbelast blijven? En is dan deze belasting voor bezitters en liefhebbers van deze ve hikels zoo bezwarend D|at de minis ter ze alle over cénztelfde kam scheert is juist, maar heeft de ervaring met de rijwielen niet geleerd, dat de"gren- zen tusschen weelde- en bedrijfsarti- j /aak zoo in elkaar loopen, dat de fiscus er schade bij lijdt? Boy endien is er ook aan. deze hef fing niels protectionistisch; het is al- Ren een poging om auto's en chas sis (onderstellen) te belasten, waar ze vroeger onbelast waren. Maar is dan een invoerrecht van 50 procent niet protectionistisch? Reeds een reent van één procent kan beschermend zijn, wanneer het bedoelt de binnenlandsche nijverheid te 'beschermen tegen buitenlandsche mededinging en daardoor het moge lijk te maken, dat de arbeider aan 't werk blijft. Maar zelfs een recht van vijftig procent dit staat er tegenover! kan het tegendeel van protectionistisch zijn, wanneer name lijk het niet strekt om den fabrikant té beschermen, die een zeker product in den handel brengt, maar wanneer liet strekt om juist diegenen te tref fen, die zich de weelde veroorloven van een dergelijk product te koopen, te bezitten of aan te wenden. En zie, een zoodanig recht van 50 procent komt in Jiet ontwerp-Colijn voor. Wij bedoelen de niet nader aan te dui den conceptioneele afdrijvings- of voorkomingsmiddelen, aan welke ten onrechte misschien, doch dit doet aan hunne verderfelijke .strekking en uitwerking niets af! de naam Mai lbus verbonden is. D'eze worden met 50 procent invoerrecht belast, tenein de de verkrijgbaarstelling er van te bemoeilijken. Doch is dit nu protec tie? En ook al ware het dit des neen! het zou ongerijmd zijn daar om het gansclie ontwerp protectionis tisch te schelden. Maar toegegeven zij hierbij, dat de door verhoogde invoerrechten ge troffen producten duurder zullen wor den, en de druk op de verbruikers grooter zal zijn dan de prijsverliof- l'ing, die uit de hoogere invoerrechten voortvloeit. Edoch, ook hier hoede men zich voor overdrijving. De opbrengst van het tegenwoor dig 'invoerrecht bedraagt 35 miljoen gulden. De verhoogde opbrengst zal circa 14 miljoen bedragen. Dat Is twee gulden per jaar per hoofd der be volking. In de week een verhooging van vier cent per hoofd. Bestaat een ezin uit vijf personen, dit is gemid- eld zoo, clan brengt dit mede een wekelijksche verhooging van het huis houdbudget van twintig cent! Het is dus waar, dat verschilleude artikelen duurder zullen worden, maar 't zal een duurte zijn, dio gemiddeld geen meerderen druk zal hebben dan van vier cent per lid van het gezin. En dan bedenke men hierbij, dat van de veertien miljoen gulden, die uit het verhoogde tarief zullen op komen ,een gedeelte zal worden be taald door den importeur, den buiten lander, die het product invoert, en die, om zijn goede klanten niet te verliezen, zeker niet, of althans in den regel niet, tot verhooging van zijn prijzen zal willen of durven over gaan. Waar nog bijkomt, dat dit meer dere 't meest zal gevonden worden uit de gezinnen, waar weelde den toon aangeeft, en 't minst uit die, welke_ zuinig leven, en liever zich met biunenlandsch fabrikaat zullen te vreden stellen, dan ter wille van de weelde zich tot het buitenlandsche te begeven. Reeds nu wordt gemiddeld 35 mil joen gedeeld door 7 miljoen, of 5' gulden per jaar en per gezinshoofd aan invoerrecht betaald. Niemand voelt dit. In 't ergste geval zal dit dus f7 per jaar worden. Wij kunnen met gelooven, dat die f2 per jaar meer gesteld zij zou heelemaal op eiken verbruiker, hoofd voor hoofd moeten drukken zoodanigen druk zou oefenen, dat. men er dit wets ontwerp pm zou mogen verwerpen. Wiant verwerping van dit ontwerp' zou ten gevolge hebben, dat de 14 miljoen, die de regeering hebben moet om de veiligstelling van den gulden te bewerkstelligen, langs anderen weg moet gevonden worden; en die weg is nog door niemand aangewezen. (Slot volgt.) Uit New-York. De Democratische Conventie is ver daagd na de 100ste stemming. De stand was toen: gouverneur Smith 351, Davis 203, Mac Adoo 190, Meritisli 75. Bij de 99ste stemming liad Mac Adoo zijn aanhangers vrijgelaten. De geweldige moeilijkheden, waarmee de Democratische Conventie te Nieuw- York te kaïnpen heeft bij de aanwijzing van haar candidaat voor de presidents verkiezing, worden niet weinig vergroot door het godsdienstig fanatisme, dat in de bijeenkomsten tot uiting komt.' Voor 'de anti-papisten is Smith, de Katholieke gouverneur van Nieuw-York, natuurlijk de groote boeman, terwijl Mac Adoo bun redder is, daar hij zich niet zal verzet ten tegen de methoden van de Ru Klux Klan. Waartoe deze geloofshaat leidt, kan blij ken uit het optreden van 300 vrouwen, waarvan 100 afgevaardigden ter Con ventie, die onlangs bijeenkwamen in het hoofdkwartier van Mac Adoo, daar eerst de Battle Ilymn of the Republic zongen en toen baden om den moed en jle kracht om haar candidaat getrouw te blijven. liet. is niet voor het eerst dat een groot aantal stemmingen op Democrati sche Conventies noodig waren oer de fandidaat voor het presidentschap kon worden geproclameerd. Tot dusver Ygps 1860 het recordjaar, toen Stephen ï)ou- glas na 59 stemmingen werd gekozen. In '1912 werd Wilson candidaat na do 46ste stemming, in .1920 James A. Cox na de 44ste. Maar liet heeft niet altijd zoo lang ge duurd. In 1896 werd Bryan, de voor vechter der democraten, nadat de stem bus 5 maal was geledigd, gekozen. In 1884 werd Grover Cleveland bij tweede stemming gekozen. In 1888 en 1892 had Cleveland slechts 1 stemming noodig, evenals Parker in 1904. En driemaal- is zelfs een candidaat bij acclamatie geko zenBryan in 1900 en 1908, en Woodrow Wilson in 1916. Nader -wordt gemeld: De democratische conventie is er ten langen leste in geslaagd om den vrocge- ren Amerikaanschen gezant te Londen, Davis, tot candidaat voor het president schap te kiezen. De verkiezing van oud-gezant Davis had plaats bij de 103de stemming. Hij werd met algemeene stemmen gekozen. Te voren, toen Mc Adoo en Smith hun aanhangers hadden ontslagen van de ver plichting op hen te blijven stemmen, werd -'de strijd nog voortgezet tusschen de aan hangers van Underwood en Davis, welke ten slotte uitliep op de verkiezing van laatstgenoemde. De besprekingen HerriotMac Donald. Mac Donald is gistermiddag om half 5 naar Londen vertrokken. Herriot was aan den trein om hem uitgeleide te doen. Voor zijn vertrek heeft Mac Donald de journalisten ontvangen tegenover wie hij verklaarde, dat er voor een misverstand in hot geheel geen aanleiding is geweest. Aan weerszijden bestaat goede wil om tot overeenstemming te geraken. Een op- lóssing van de moeilijkheden is mogelijk, maar daartoe is tijd en geduld noodig. In een gemeenschappelijke Fransch-En- gelsclie nota wordt verklaard, dat het doel van beide landen is, het verslag der deskundigen in werking te doen tre den. Bij het in gebreke blijven van B'uitschland zal de commissie van herstel de noodige bevoegdheden verkrijgen, doch zij' zal daarbij worden aangevuld door een Amerikaan schen agent. Voorts zal het vraagstuk der veiligheid van Frankrijk volgens de bepalingen van het pact van den volkenbond worden bestudeerd. Volgens berichten uit Parijs zou Mac Donald verschillende belangrijke conces sies hebben gedaan tijdens zijn oponthoud., te Parijs. Zoo zou hij thans hebben ver klaard, dat het Dawes-rapport tenslotte zich toch niet zou bewegen buiten 't ka der van den vrede van Versailles, zoodat het constateeren eener eventueel© overtre ding der nieuwe verplichten, als vanouds, door de commissie van herstel zou kun nen geschieden. In een mededeeling aan journalisten heeft Mac Donald verklaard, dat de confe rentie van Londen op 16 Juli blijft vast gesteld. Het communisme op den Balkan. Naar de Boekarester bladen uit Boeka rest vernemen, valt in Bulgarije een nieu we communistische beweging waar te ne men. De politic heeft in Sofia meer dan twintig communistenleiders gearresteerd en in het mijngebiecl van Melnik zijn vele arbeiders in hechtenis genomen. Bij Burgas moet een treffen tusschen ben den en regeeringstroepen hebben plaats gehad, waarvan de uitslag onbekend is. In Boekarest is een aan het ministerie van buitenlandsche zaken toegevoegde ge zantschapssecretaris wegens heulen met de sovjetkringen in hechtenis genomen. Vergoeding aan 'tSaksische Koningshuis. Naar het „Acht Uhr Abendbl." meldt, is in den Saksischen landdag gestemd over de vergoeding, welke aan het vroe gere koningshuis verleend zal worden. De koning krijgt een vergoeding van 300.000 gouden marken ineens terwijl hij bovendien tot 1928 een jaarlijksche ver goeding van 29.000 gouden marken krijgt. Daartegenover vervallen alle kunstschat ten, .welke het koningshuis bezat, aan den staat, welke ze in een collectie zal bijeenbrengen en het recht heeft ze te verkoopen. Herhalingsoefeningen afgelast. Met de door de bespreking tusschen Mac Donald en Herriot gewekte vrede lievende stemming hangt waarschijnlijk het besluit der Fransche regeering sa- inen om de vierweeksche herhalings oefeningen van de lichting 1920, waartoe het vorige kabinet order had gegeven, dit najaar niet te houden. Ook schijnt er kans dat de revue den 14en Juli niet doorgaat. In de couloirs van Kamer en Senaat acht men dit veel verstandiger, ten eerste wegens de drukkende warmte, ten tweede bij wijze van zuinigheids- maatregel. Er zullen voorstellen in dien geest in de Kamer en Senaat worden gedaan. De strijd in Marokko. De „Matin" meldt uit Manilla, dat de berichten uit den sector Oedlan veront rustend luiden. Men vreest nieuwe opstan den. Die positie der Spanjaarden is be nard. Uit Madrid wordt gemeld, dat Primo de Rivera zijn bezoek aan Marokko heeft uitgesteld. Op 27 Juni j.l. hebben de rifbewoners onder leiding van een broeder van Abd- el-Krim een aanval gedaan op de stel lingen bij Wiad Lau. Hier liggen een reeks blokhuizen, die de eerste Spaansche linie vormen ter'verdediging van Tetoean. Seclert dien datum zijn er onafgebroken gevechten geweest, welke dagelijks in he vigheid toenemen. Op 3 Juli j.l. werden de Spaansche verliezen geschat op 200 en op 4 Juli j.l. op 500 man. Spaansche vliegmachines bombardee ren de stammen van Beni Hfizzan, Beni Hosmar, Boni .Said en Gomara, ten Oos ten van Tetoean. Deze ongelukkige stam men bevinden zich tusschen Scvlla en Charybdis. Spanje heeft hen door geweld onderworpen, doch verzuimd hen vol doende te beschermen tegen aanvallen door de (roepen van Abd-el-Krim. Tegelijkertijd met hun aanval op Wiad Lau hebben de rifbewoners onder aan voering van Abd-el-Krim's luitenant Ha- rejoe deze stammen overvallen en thans bombardeer en icderen dag de Spanjaarden |hun dorpen, omdat zij o verge loopen zijn naar Abd-el'-Krim. Ben gevaarlijk punt is de stad Sjesjoean welke 50 mijlen binnenwaarts in de heu velen ten Zuiden van Tetoean gelegen is. Het aldaar gelegerde garnizoen ontvangt al zijn proviand en verdere benoodigd- lieden van de kust. Toe nu toe is de weg naar Sjesjoean via Sok-el-Arba nog vrij, doch de weg gaat vlak langs de grens van ïiet gebied van Beni Hassan en de rifbe woners bevinden zich daar in do buurt. Bij de jongste gevechten werden vier vliegmachines naar beneden geschoten. Een bijzonder hevig bajonetgevecht heeft plaats gehad voor de verovering van D'ar Koha. In weerwil van de sterkte der aanvallende rifbewoners, werd deze stel ling dapper verdedigd door de mannen van generaal Serrano; die wel is waar ©en groot aantal dooden en gewonden ver loor. Het aantal van hen is echter nog niet bekend. Korte berichten, Uit de cijfers voor de week eindi gend 30 Juni blijkt, dat het aantal werk- loozen in Engeland 1.009.500 bedroeg of meer dan 4000 minder dan in de vorige week. Het auto-ongeluk, waarbij prins Al fred von Salm het leven heeft verloren, is te wijten aan het breken van den s.taaïdraad, waarmee de afsluitboomen van den overweg worden neergelaten. Met den prins zaten zijn twee dochters, -de prinsessen Christiane en Paula, barones v. d. Decken en de chauffeur in de auto. Prinses Christiane is zwaar gewond, prin ses Paula ongedeerd gebleven. Barones v. d. Decken heeft het bekken gebroken. De chauffeur is, naar reeds is gemeld, gedood. Volgens een bericht uit New-York aan de „Vossische Zeitung" heeft de Amerikaansehe gezant te Berlijn, Hough ton, die op het oogenblik in de Ver- eenigde Staten vertoeft, na een onderhoud met president Coolidge plotseling last ge kregen, zijn verlof af te breken en naar Duitschland terug te keeren. Mussolini heeft Dinsdag in den mi nisterraad verklaard, dat het niet is uit gesloten, dat hij de conferentie te Lon den zal bijwonen. Dit zal afhangen van de gebeurtenissen op diplomatiek gebied der eerstvolgende dagen. Bij de discussies in de Fransclie Kamer over liet wetsontwerp betreffende de amnestie-verleening is het tot heftige, incidenten gekomen, zoodat de zitting moest worden geschorst. Nieuw A. R. o r g a a n. Te beginnen met 1 October a.s. zal de Dl' A. Kuyper-Stichting een maande- lijksch Tijdschrift doen uitgeven, getiteld: Antirevolutionaire Staatkunde. De Redac tie van dit Orgaan wordt gevormd door de Heeren: H. Colijn, Prof. Mr A. Ane- ma, Di' E. J. Beumer, Mr II. A. Dam- brink, Mr V. II. Rutgers, J, Schouten, D'r J. Severijn, Mr JH. Dooveweerd. De be doeling is dat dit Orgaan populair-weten- schappelijk, de actueele vraagstukken zal behandelen welke van beteekenis geacht kunnen worden voor de Antirevolutio naire Partij. Do lieer J. II. Kok te Kam pen zal de uitgever zijn. Engelse lie scheepsbouw- orders in Nederland. De conservatieve afgevaardigde Da vison vroeg Dinsdag in het Engelsche Lagerhuis den Minister van Handel om in lichtingen betreffende het plaatsen van scheepsbouw orders in Nederland. Con tracten voor den bouw van zeven sche pen, voo'r rekening yan Britsche reeders, zijn onlangs in Nederland geplaatst naar aanleiding van de gunstiger prijzen en condities door de Nederlandsche wer ven opgegeven. Die Minister van Handel verklaarde, vol gens de „Tel." dat lii.j vernomen had, dat een scheepsbouwmaatschappij te Rotter dam orders had gekregen voor den bouw van zeven schepen voor Britsche eige naars. Hij kon echter geen inlichtingen verstrekken aangaande het prijsverschil van de noteeringen van de Britsche en de Nederlandsche scheepsbouwmaat schappijen, noch betreffende de juiste oorzaken daarvan. Hij zeide evenwel te hebben vernomen, dat met betrekking tot den bouw van drie schepen een spbsidie was verleend door de Neder landsche regeering. De afgevaardigde Da vison vroeg daarop, of het niet lot de laak van het Ministerie van Handel be hoorde, desbetreffende inlichtingen te ver zamelen. Onder luide toejuichingen van het Huis vroeg daarop de Labour-afge- vaardigde Henderson, of de Minister niet de namen kon noemen van de Britsche eigenaars, die deze orders in Nederland hebben geplaatst. De Minister antwoord de, dat hij niet in het bezit van de namen der betrokken Britsche maatschap pijen was en dat het Ministerie van Han del niet in staat is, te letten op de particuliere inschrijvingen voor het bou wen van schepen. Een oude leugen. In het Tweede Kamerverslag van Woensdag 20 Februari j.l. kon men het volgende lezen „Die heer Troelstra fS.D.A.P.l thans sprekende, begon met te vèrklaren, dat een manifest, waarin werd geschreven dat de Vlootwet 300 millioen kostte, het welk door de Ilaagsche federatie van de S. D. A. P. zou zijn verspreid, en door minister Colijn uit de „Residentiebode'* is geciteerd, niet bestaat. Er is echter een oproep van den Haagschen bestuur- dersbond aan de leden zelve rondgezon den om propaganda te maken voor de uitbreiding van de vakbeweging: In dien oproep, die alleen bestemd was voor de leden, in November rondgezonden, staat in den aanhef de „vergissing" al dus spr., „want het is een schrijffout geweest", dat de Vlootwet 300 millioen jaarlijks zou kosten De legende, welke de S. D. A. P.-ers zoo luidruchtig hebben gecolporteerd, dat de aanneming van de Vlootwet ons land op 300 millioen per jaar zou te staan komen, kon hiermede uit de wereld zijn. Mr Troelstra zelf had de leugen zijner propagandisten teruggenomen. Het was een „vergissing", een „schrijffout" ge weest. Maar de leugen had ondertusschen haar werk gedaan. En zij blijft nu nog door werken ook bij degenen, die beter kun nen, neen beter moeten weten. In de socialistische „Voorwaarts" van Donderdag 3 Juli leest men het volgende „Waar Colijn over zweeg! De heer Colijn heeft in een rede dezer dagen voorgerekend, dat men een iaar lang noodig zou hebben om per minuut 10 briefjes van f25 neer te tellen eer men het tekort op onze staatsbegrooting voor 1925 zou hebben uitgeteld. Accoord! Maar hij vergat er by te ver tellen, dat men dus een jaar of 3, zegge drie, noodig zou hebben gehad om zijn [Vlootwet uit te tellen." „Mentez, mentez toujours!"

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1