Uit ie Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Land- en Tuinlionw. WARME DAGEN! VRUCHTENWAFELS DE LINDEBOOM IJSWAFELS (in 4 natuurlijke vruch- tensmaken.) Zéér verfrisschend MANDRI MANDARINO- VOOR DE LUNCH BIJ DE AARDBEIEN MOCCA-TRIC-TRAC, Kom aan boord, zei de kapitein in het Zweedsch; doch de lieeren begrepen hem blijkbaar niet. Step on please! En toen kwamen de lieeren aan boord. Of de kapitein de vorstelijke personen al had gezien? Neen, ik heb van mijn leven al zooveel vorstelijke personen gezien, koninginnen, prinsen en prinsessen, dat ik er nu genoeg van heb. Ik ben de .prins, zei een der lieeren. Dat doet mij pleizier, was het ant woord. Alle drie lachten en waren van dat oogenblik af goede maatjes. Zondag werden kortere wandelingen in den omtrek van het toeristenstation ge maakt, en de Koningin bezocht met Prin ses Juliana den waterval Silverfallet. Dinsdag verliet de Koninklijke Familie Abisko en kwam 's morgens 11 uur in Kiruna aan. Nadat in de restauratie van het spoorweghotel dat er zijn mag de lunch gebruikt was, werd een uitstapje naar Jukkasjilrvi gemaakt, een op onge veer 20 kilometer van Kiruna gelegen Finsche nederzetting. Daar is een z.g. Laplandscli kerkje uit de 17e eeuw, een der vier kerkjes, die onder de regeering van koningin Kristina voor de mijnwer kers in Lapland werd gebouwd. Men hoopte het mijnbedrijf daardoor te zullen aanmoedigen. In de nabijheid van het kerkje ligt het gehucht met eenige grijs verweerde blokhuizen in Finsche bouworde, die voor het grootste gedeelte door Finsch sprekende menschen bewoond zijn. De Koninklijke Familie zal daarna Ki- runavara bezoeken, den 372 kilometer langen ijzerertsberg, die zich aan het Zuid-Westelijke strand van liet Luossa- jiirvi het (zahnmeer) verheft. Allerlei. De N. ~R. Ct. verneemt, dat de Bureau vergadering van het R. K. Vakbureau met algemeene stemmen besloten heeft, niet te treden in het voorstel tot samen werking haar namens het Ned. Verbond van Vakvereenigingen geworden. Van het lioogere personeel der poste rijen en der telegrafie zullen nagenoeg alle ambtenaren, die in 1863 of vroe ger geboren zijn, op wachtgeld Worden gesteld. De directeur van het informatiebureau van de Ned. vereen. Landverhuizing acht het noodig, nogmaals ernstig en nadruk kelijk te waarschuwen tegen valsche voor spiegelingen of inlichtingen, dat helt Ge makkelijk zou zijn, in de Vereenigde Sla- ten van Amerika te worden toegelaten of op slinksche wijze in dat land binnen te komen van Canada, Mexico of Cuba uit. Men bereikt daarmee niets, maar stelt zich wel aan groote gevaren 'bloot. Hongaarsche kinderen. Te 9 uur 17 Zaterdagmorgen vertrekt uit Goes de trein met de Ilongaarsche kinderen. Bevorderd tot telegrafist le klasse de telegrafist 2e klasse M. H. Janse van het telegraafkantoor te Middelburg. Voor belanghebbenden ligt op het secretariaat van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Zeeuwsclie Eilanden te Middelburg ter inzage een „Overzicht van de voornaamste bepalin gen betreffende den luchtpostdienst." Men meldt uit Zeeland aan de „N. R. C.": Door de garnalenvisschers en in 'de weervisscherij worden elk jaar als toe vallige vangsten aangebracht een bedui dende hoeveelheid wijting, welke in de plaats van aankomst wordt nitgeleurd en dooi' de vissehers zelf als consumptie wordt gebruikt; speciaal bedrijf wordt! van de wijtingvisscherij niet gemaakt. Het is wel opvallend, dat gesproken wordt van wijting en molenaar, terwijl, wat liet uiterlijk aangaat, heel wat verschil be- 'staal. Maar dat verschil bepaalt zich uit sluitend tot den leeftijd, want de mo lenaar is de wijting (Gadus Merlangus) in het eerste levensjaar. Het blijkt, dat de vissehers in de Zeeuwsclie wateren nu drie a vier eeuwen geleden er eenigs- mede verlegen zaten en er aan twijfelden of het al of niet dezelfde visch was, maar, praktisch als ze waren, namen ze een proef, die in een oude kroniek geboek staafd, is bewaard gebleven en waarvan de vermelding luidt: Benevens vele en verscheidene soorten worden in de Stroo men van Zeeland in de zomermaanden gevangen kleine ronde vischjes, welke molenaars worden genoemd. Uit zee ko mende, stijgen ze op en zwemmen de Stroomen op. Ze zijn zeer keurig van temaak, worden gaarne gegeten en ook wel door de dokters aan zieken ten ge- bruike voorgeschreven. In den herfst gaan ze weer naar zee, en groot geworden hee- ten ze bolk of wijting. Bij ervaring is gebleken, dat het jdézelfde visch ïs. Te Zierikzee werden in den grooten plas, ma- bij de stad, het zoogenaamde Kaarsken- water, een groot aantal „molenaars" ge worpen en later als „bolck" of „wietingh" tweer gevangen. Handel in blanke slavin nen? Te Vlissingen is door de politie aangebonden een 17-jarig Duitsch meisje, die met een haar onbekenden 25-jarigen 'Engelschman op reis was. Afgaande op een advertentie had zij zich verhuurd. Op vermoedens van handel in meisjes is ook 'de Engelschman aangehouden, in afwach ting van een nader onderzoek in Duitsch- land en Engeland. Door den Commissaris der Koningin ïs benoemd tot zetter voor 's Rijks di recte belastingen in de gemeente Zonne- maire, do beer Joh. C. de Wilde, Ier vervanging van den lieer A. Ilemeeus, die ontslag beeft genomen. Een belangrijk werk. Zoo mo gen wij wol noemen bet standaardwerk, dat de lieer Ir. Joh. Tenge met steun van het Provinciaal Bestuur zal uitgeven over: „de Waterkoelingen, Waterschappen en Polders in Zeeland". Zeer veel studie is aan een werk als dit verbonden, maar is liet straks verschenen, dan mag Zee land trolsch zijn op zulk een uitgave. Vóór echter het initiatief van den heer Tenge tot werkelijkheid kan worden, moet vaststaan, dat een voldoend aantal in schrijvingen binnenkomt. Gaarne wekken wij daarom tot inteekening op. Men zie voor nadere bijzonderheden de adverten tie in dit nummer en vrage desgewenschi prospectus aan bij den uitgever. Goes. Het concert van „Hosanna" werd gisteravond door heerlijk zomerweer be gunstigd. Toch was er bij den aanvang weinig publiek. Maar langzamerhand werd de belangstelling grooter. De nummers, die wij hoorden, werden met veel animo door directeur en muzikanten uitgevoerd. Het programma bevatte voor een groot gedeelte nieuwe nummers. Wij verwijzen de liefhebbers van liet ringrijden naar de advertentie in dit nr. Vóór of qp 14 dezer moeten zij zich aanmelden, als zij willen deelnemen aan de ringrijdcrij, die tor gelegenheid van het Kon. Bezoek alhier gehouden wordt. Vooral in verband niet dit hooge bezoek verwachten wij dat er dit jaar bijzonder veel animo voor zal zijn. De oudste inwoner onzer stad, de heer C. Snoep Az., oud-bestuurslid der Chr. Schoolvereeniging (voorheen Wijn gaardstraat), oud-diaken en oud-ouderling der Ned. Ilerv. Gem. alhier, viert vandaag zijn 93en jaardag. Zooals reeds is geannonceerd geeft morgen (Donderdag)avond het Middel- burgsch Muziekkorps (directeur de lieer Jan Morks) een concert in den tuin van liet Schuttershof alhier. Gaarne wekken wij tot druk bezoek op, omdat bij deze concerten veel te genieten valt. Het pro gramma luidt als volgt: 1. Berlin mein Sinn, Marscli, C. Glass- mann; 2. Ouverture de 1'Opéra „Le Bla- riage aux Lanternes"(arr. Morks), J. Of fenbach; 3. The Sultana, Valse de Concert, P. Bucalossi; 4. Reminiscences. P. T'schai- kowsky; 5. Suite-Ballet: a, Entrée-Ma- zu^ka; b. Pizzicati; c. Valse lente; d. Largo; e. Presto-Final, F. Popy. Pauze. 6. Marcia Seria uit de le Suite, J. Morks; 7. La Voix Hes Cloches, Rêverie, E. Luiguini; 8. a. T'raumerei uit „Kin- derszenen" (arr. Morks), R, Schumann; b. Sanctus a. d. Messe in G. (arr. Morks), W. A. Mozart; c. Gebet, uil het Oratorium „Moïse", G. Rossini; 9. a. Sizilietta, Pasto rale, F. v. Blon; b. Provinciale Rei (Zeeuwsclie Boerendans) uit „Feest- Reien" (op verzoek), J. Morks; 10. Fan- taisie de l'Opéra „Hamlet", A. Thomas. Krabbendijke. Dinsdagavond vergader de de gemeenteraad. Tegenwoordig alle leden. De instructie van den gemeente ontvanger werd zoodanig gewijzigd, dat voortaan de gemeente ook bij de boeren leenbank zal zijn aangesloten en alle kasgeld boven de f 2000 daar zal worden gestort. Die rekening van het Burgerlijk armbestuur over 1923 werd goedgekeurd en nagezien met in ontvangst f 802,6312 en uitgaaf f 737,50, batig slot t 65.131 '2. Met algemeene stemmen werd een staat vastgesteld van oninbare posten lioofde- lijken omslag en schoolgeld. Met alge meene stemmen werd besloten den dijk tusschen den Stroodorpjpókler en Maire v;m dhr Iloutekamer tegen 150 'sjaars in erfpacht te nomenDo dijk is ,360 M- lang. Voordat de benoeming van een on derwijzeres voor Qostdijk plaats heeft, gaat de vergadering eenigen tij.l in comité. Na heropening wordt met algem. stemmen met ingang van 16 Juli e.k. benoemd, mej. P. M. Snijders, tijdelijk onderwijzeres te Diintelporcl, Vrouwepolder. Zaterdag hield de Vrou- wepoldersche Burgerwacht haar jaarlijk- schen onderlingen schietwedstrijd, welke werd geopend door den edelachtb. heer burgemeester. De uitslag is als volgt: Personeele baan, scherp, maximum 100 punten, le prijs Jac. Duvekot met 95 punten, geschonken door den edelachtb. heer burgemeester van Vrouwepolder; 2e pr. S. de Roo 92 p.; 3e pr. P. Schoe, 89 p.; 4e pr. C. Vermeulen 88 p., 2 maal 8; 5e pr. L. Schoe 88 p., 4 maal 8; 6e pr. M. 'Louw er se 88 p., 1 maal 7; 7e pr. J. de Rijke 88 p„ 2 maal 7; 8e pr. A. Ven- devielle 87 p.; 9e pr. H. Polderman 85 p.; 10e pr. K. Osté 84 p.; lie pr. P. de Visser 83 p., 7; 12e pr. P. Polderman 83 p.. 6; 13e pr. A. Mesu 82 p.; 14e pr. Jac. Flipse 81 p.; 15e pr. F. Kerkhove 80 p.; 16e pr. C. Janse 75 p., 6; 17e pr. G. Vlie ger 75 p.. 4; 18e pr. A. Langebeeke 73 p.; 19e pr. C. AVondergem 71 p.; 20e pr. Joh. Sturm 70 p., 5; 21e pr. W. Duvekot Sz. 70 p., 0; 22e pr. D. Koets 67 p., 6; 23e pr. J. Mesu 67 p., 4; 24e pr. P. de Vos 65 p.; 25e pr. J. de Bruijn 63 p.; 26e pr. W. v. d. Broeke 62 p.; 27e pr. G. Geerse 59 p.; 28e pr. J. de Bruijne 56 p.; 29e pr. J. Houmes; 30e pr. Janus Geerse; 31e pr. J. Bpaijens; 32e pr. Jan Duvekot; 33e pr. S. Fraticke; 34e pr. Jacob Geertse; 35e pr. C. Flipse; 36e pr. F. Sturm; 37e pr. J. Louwerse; 38e pr. S. Blaas. Eerebaan scherp, le prijs H. Polderman met 48 punten. Hoogste serie sclierp. Jac. Duvekot met 48 punten. De meest gelijke schoten: F. Kerkhove toet 8 achten, na loting met C. Vermeu len 8 negenen- De Rozenprijs, scherp: Jac. Duvekot met 5 rozen. Ig (WED. B. VAN DOESBURG) wafels (gevuld met de natuurlijke mandarijnvrucht, geen essence.) Bijzonder lekker als het heet is. een paar pakjes ESPERANTO- WAPELS (voedzaam, croquant, edel van smaak. Hyg. verpakt.) smaakt verrukkelijk DE OR1GINEELE FROU-FROU (met den Lindeboom) gevuld met slagroom. pikante koffiesmaak-wafel, juist geschikt voor 't warme seizoen. Vaste baan. Marga 3 series, tellen de 2 series. Maximum 72 punten, le prijs M. Louwerse. 71 punten, steunserie 34; 2e pr. S. de Roo 7-1 p., steunserie 30; 3e pr. C. Vermeulen 70 p.; 4e Jac. Duvekot 69 p., steunserie .33II; 5e K. Osté 69 p., steunserie 3310; 6e A. Langebeeke 69, steunserie 31 p.; 7e P. Schoe 69, steunserie 29 p.; 8e H. Polderman 69 p.; 9e. Joh. Sturm 68 p. steunserie 33 p.; 10e W. Duvekot Sz. 68, steunserie 29 p. Eerebaan Marga. le prijs Jac. Duve kot met 59 p. 1 Vrije baan Buks. Maximum 200 punten, le prijs L. Schoe met 194 punten, steun serie 96 p.2e St. de Roo 194 p. steun serie 88 p.3e F. Kerkhove 180 p.4e P. Schoe 179 p.; 5e K. Osté '178 p.; 6e H. Polderman 173 p.; 7e Janus Geerse, 8e A. Vendevielle, 9e .1. Baaijens, 10e iM. Louwerse. Grijpskerke Alhier hield op 5 Juli 1.1. de weerbaarheidsverccn. E.M.M. haar ge wonen jaarlijkschen huishondelijken wed strijd. Op de personeele baan max. 220 punten, kwamen de deelnemers achter eenvolgens als prijswinners uit: A. AVat- tel met 201 p. (4 rozen en 6 elven), A. Koets met 201 p, (4 rozen en 4 elven), AA", de Wolf met 198 p. (3 rozen), G. AA'isse met 198 p. (2 rozen), Jac AVisse Gz. 194 p.; A. Bastiaanse Az. 193 p.; Jac. Krijger Gz. met 187 p., W. Coppoolse met 182 p.; J. AOieger met 181 p.. J, Jansen met 176 p.; P. Boogerd Az. 175 p„ A. Sturm met 173 p., G. Krijger Gz. 170 p., A. Francke .Tacz. met 158 p.; A. Boogerd Az. met 150 p., J. Vlieger met 144 p.. J. Walhout met 143 p., W. Meijer met 141 p., A. Sanderse met 136 p., A. Bastiaanse met 134 p. (2 r. en 4 elven), BI. de Groot met 134 p. (2 r. en 1 elf), J. Poppe met 124 p., C. Tissinck met 122 Op de vrije haan buks (maximum 100 punten): A. Bastiaanse Az. met 99 p.; A. Koets met "4)8 p.; AV. de Woil met 97 p.; G. Krijger Gz. met 96 p.; G. AVisse met 93 p.; J. ARieger met 92 p. Op de vrije baan cilinder (maximum 60 punten): G. AVisse met 59 p. en A. Koets met 59 p. (bij loting); A. Bastiaanse met 58 p.; AV. de Wolf met 57 p.; A. San derse met 56 p. en A. Francke Jacz. met 56 p. (bij loting). Ned. Heiw. Kerk. Aangenomen naar Garijp door S. J. de Hoest te Bunschoten. Geref. Kerken. Beroepen te Rlieden-De Steeg dr G. Keizer te Tiel; te Raard K. Prins te Niezijl. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Oud-Beijerland C. S. v. d. A'en te Lisse. Een juridische Hooge- school in H 0 n g a r ij e. In de laat ste jaren moesten in Hongarije twee Ge reformeerde juridische hoogescholen ge sloten worden zoo schrijft de Hon gaarsche Heraut vanwege de ondraag lijke onkosten en zeer critische economi- misclie toestanden. Nu hebben echter de Hongaarsche Gereformeerden nog een ju ridische hoogeschool te Kecskemét. Deze hoogeschool zal verder dienst doen als de juridische hoogeschool van de Hongaar sche Geref. Kerken. De opening zal met September geschieden. Men is van plan om bij deze gelegenheid ook een van de Nederlandsche Calvinistische juristen uit te noodigen een lezing te houden. Ilet, hoof do n d e r w ij z e r s e x a- 111 en. Het schriftelijk werk voor het hoofdondervvijzersexamen, dat thans ge houden wordt, kenmerkt zich dil jaar door de hooge eischen, die gesteld wor den. De opgaven voor Ncderl. taal en letterkunde waren: Maak een opstel over een der volgende onderwerpen (1 uur 45 minuten): le. Het godsdienstig en maatschapp-e lijk leven in de producten der middeleeuw^ sehe literatuur, die gij hebt gelezen. 2e. Sara Burgerhart als spiegel van het leven en de levensopvattingen in de laatste helft der 18e eeuw. 3e. Het pro^a in de Nederlandsche letteren der 17c (of der 18e) eeuw. 4e. Nederiandsche blijspelen in de 17e (of in de 18e of in de 19e eeuw). 5e. De historische roman in de 19e eeuw. 6e. Guido Gezelle in zijn bctcekenis voor de Vlaamsche letterkunde. Deze onderwerpen zouden, meent „Het Hbld." geen kwaad figuur maken op het examen voor de acte taal- en letter kunde M O- Het is waarlijk geen kinder werk, over een er van een opstel van eenige beteekenis te schrijven. Het werk voor opvoedkunde luidde: 1. Het vraagstuk der vrijheid bij de opvoeding komt in tie geschiedenis der paedagogiek herhaaldelijk aan de orde. Toon dat aan. In hoeverre wenscht gij zelf bij de opvoeding en het onderwijs de kinderen vrij te laten en waarom 2. Welke goede w aa,in e 1 n i ngs ge woon t en kunt gij door uw onderwijs aankweeken? Hoe zult gij handelen otu een gewenscht resultaat te verkrijgen? 3. Wat stelt gij u als doel bij uw taal onderwijs en hoe richt gij het met het oog hierop in? Dat hierbij gevraagd wordt naar kinder kennis, de eigenlijke vakkennis van den onderwijzer, mogelijk liet aanslaande schoolhoofd, kan niet gezegd worden, terwijl de term „waarneniingsgewoonten" in liet onder 2 genoemde onderwerp on duidelijk is. Heeft men naar analogie met „waarnemingsfouten" het oog op gewoon ten of het waarnemen, of wat is de be doeling? De opgaven voor liet taalkundig onderwerp (45 minuten), zijn ook lang niet eenvoudig. Ze luiden: Behandel een der volgende onderwer pen 1. De geschreven taal vertoont allerlei verschijnselen, die in de gesproken taal reeds lang niet meer bestaan. Be handel daarvan een of meer gevallen. 2. Toon aan, dat het accent een middel kan zijn 0111 een bewustzijnsinhoud .met meer nauwkeurigheid weer le geven. 3. De voorzetsels zijn nit. andere woord soorten ontstaan. Geef daarvan voorbeel den en verklaring. 4. Die invloed van den Bijbel op onze taal. Geslaagd te Amsterdam voor docto raat-examen in de Germaansche taal en letterkunde (Engelsch) de heer AAr. A. Ovaa. Te 's-Gravenhage voor liet stuur- liedenexainen koopvaardij groote stoom vaart eerste stuurman Al. Schut. P. van Tol en G. Schenkel. In het hoofdbestuur der Vereeniging van Chr. Ou der w ij zers (ess en) heeft o.a. zitting genomen de heer R. v. d. .AVelle te Middelburg. De ondraaglijke jeuk en pijn van aam beien worden onmiddellijk verzacht door aanwending van Foster's Zalf. Inderdaad een probaat geneesmiddel. Per doos f 1.75per tube f 1.(5j Tegen vliegen in den stal. Niet alleen voor de menschen, maar ook voor de huisdieren vormen de vliegen een ware plaag in de zomermaanden. Zij1 komen af op de afvalstoffen, zooals mest e.d. om daarin hun eieren te leggen. Ten gevolge van het aanwezig zijn van mest, vormt iedere boerderij' a.h.w. een vliegen- kweekplaats op groote schaal, iets waar tegen betrekkelijk weinig te doen is. In huis kan een zindelijke huisvrouw veel met de bestrijding van vliegen bereiken, maar de stal, welke niet schoon te hou den is, oefent op deze insecten groote aantrekkingskracht uit. Op verschillende wijzen heeft men getracht het euvel te verhelpen, want het waakt bij iederen die renvriend en welke boer is* dat niet deernis op^ te zien, hoe de op stal staan de paarden en runderen dooi' de vliegen worden gekweld. Goede resultaten heeft men verkregen in stallen, waar de ramen van blauw glas werden voorzien. Aan blauw licht schijnen vliegen een hekel to hebben. In stallen, welke wij op die wijze tegen de lastige insecten beschermd zagen, troffen wij aanzienlijk minder vlie gen aan dan in andere. Geheel vrij waren ze niet. Thans lezen wij, dat men met succes een ander middel van bestrijding heeft toegepast, n.l. door witkalk te mengen met aluinpoeder. Dte kalk wordt daar niet minder van en ook de stukadoor onder vindt geen last bij het opsmeren. Het schijnt, dat de zuignapjes, welke de vlie gen aan de pooten hebben, geen aluin kunnen verdragen. Het middel lijkt ons nog al eenvoudig en men kan er gemak kelijk eens een proef mede nemen. Ongelukken. De 19-jarige AA', was Blaandag zijn vader behulpzaam ge weest bij liet overzetveer te IJmuiden. Des avonds roeide bij naar liet fort oin te kijken, of er nog menschen waren. Toen hij1 wat lang uitbleef, ging men kij ken en vond hem dood aan den kanf liggen. De geneesheer constateerde hart verlamming, waarschijnlijk door overver moeidheid. Maandagnacht is te Oegxt- geest door de tram overreden een man, die vermoedelijk op> de rails heeft ge zeten. Hij was totaal vermorzeld, zoodat zijn identiteit niet kon worden vastgesteld. Na onderzoek bleek het te zijn de heer II. uit Noordwijk. Hij was ongehuwd. Te Rotterdam is een vijfjarige jongen bij1 het .spelen van een zandhoop gegleden en te water geraakt. Het kind werd na eenigen tijd met een dreg bewusteloos op liet droge gebracht. Dp te hulp geroepen geneesheer kon slechts den dood consta- teeren. Te Amsterdam geraakte een fietsrijder bekneld tusschen twee motor wagens der gemeentetram, terwijl deze op een wissel voorbij elkaar gingen. De man geraakte in een dergelijke ongeluk kige positie, dat zijn verwijdering geruï- men tijd duurde. Levensgevaarlijk gewond werd hij per autobrancard naar het gast huis vervoerd. Te Nieuwer-Amstel reed de aulofcuscliauffeur II. v. Di. Zondagnacht misleid door de duisternis', met zijn motor fiets boven op een wagen, waarachter twee paarden waren gebonden, v. Di. viel en bekwam een hersenschudding. Te Gerit!t is het 5-jarig zoontje van W. J. 'door de tram overreden en gedood. Een 7-jarig jongetje te Steggerda (Fr.) ging, toen zijn moeder eenige oogenblik- ken afwezig was, aan de juist geledigde waschmaehine hangen. Deze kantelde, waardoor het knaapje achterover viel en zoo ongelukkig met zijn hals op een ach ter lic-ni staande waschtobbe terecht kwam, dat de halswervel brak. Hij was onmiddel lijk dood. Te Leeuwen (G is'n 3-jarig kind in 'n onbewaakt oogenblik verdronken. Zondag kwam een motorrijder, die met een vaart van naar schatting 90 K.Bf- ïeod op den drukken Anicrsfoortsclieii weg te De Bilt zoodanig te vallen, dat hij in zorgwékkenden toestand naar de Rijks klinieken te Utrecht moest worden ver voerd. (Verschill zoo iets wel veel van zelfmoord Een teveel a a 11 g e n e e s h e e-< re 11. In Hongarije is een beweging gaan de, om het aantal toe te laten studenten in de medicijnen te beperken wegens den toestand van vele geneesheeren te wier behoeve reeds een ondersteuningsfonds is opgericht. Tc Boedapest zijn thans ^400 dokters gevestigd, tegen 1400 voor tien oorlog. In den oorlog kwam men den studenten in de medicijnen zeer te gemoet en 11a den oorlog kwamen uit de erfstaten vele genoesheereii naar Hon garije. Van de bevolking van Boedapest zijn 900.000 personen Dij het ziekenfonds aangesloten; voor de particuliere praktijk blijven er voor de dokters' dus een 100.000 over. Door hun geringe verdiensten zijn de artsen dan ook gedwongen een bijbetrek king uit te oefenen of aan de beurs to gokken. Ook in ons land is er blijkbaar een teveel aan. dokters. Die Ned. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, welk lichaam door tusschenkomst van haar bu reau voor bemiddeling Dij vestiging jonge artsen aan een practijk probeert te hel pen, deelt althans in het jaarverslag mee, van 1923'24, dat liet aantal dier jonge artsen, dat van de openkomendo prac- tijken vele malen overtreft, zoodat slechts een klein deel dor aanvragers werkelijk geholpen kon worden. D e Wilde n b u r c h. Blaandag werd de heerlijkheid „De AVjildenborch" te Lo- cheni met eigen wapen en vlag publiek verkocht. De opbrengst in perceel en was 'f 92.000, het hout f17.000,' het kasteel niet omgeving, samen 5 perceelen, werd door den heer Spiel e te Enschedé ge- bocht voor f 44.400- Er is beraad tot Donderdag a,s. De diefstal van den geld- 11* 0 m 111 e 1. Naar men zich herinneren zal, werd in den avond van 4 December jl. uit een postauto, staande in de vesti bule van het hoofdpostkantoor te Am sterdam, een gesloten geldtrommel ont vreemd, waarin zich een waarde bevond van ongeveer f20.000. Aanvankelijk scheen het, dat men niet de minste .aanwijzing nopens de daders had, zoodal het eerste onderzoek der po litie geen resultaten opleverde. Inmiddels kat de politie niet stil en konden inspec* teiir Joosten en de rechercheurs Prinsen, Brand en Bas na eenigen tijd de namen van de vermoedelijke daders van den diefstal noemen. Derhalve werd het on derzoek onder de krachtige leiding van den commissaris Heeroma, in die richting voortgezet. Het gevolg was, dat een drietal ver. dachten werd aangehouden, een vierde verdachte, zekere O., was niet te vinden. Nu eens werd hij te Antwerpen, dan weer te Rotterdam en in de hoofdstad gesig naleerd. Gedurende den tijd, dat naar hem werd gezocht, had op 16 Januari j 1. de bekende berooving plaats van een Duitsch bankdirecteur in perceel Ceintuur baan 326, wien f 10.500 ontstolen werd. De recherche kwam er achter, dat de be wuste C. hiervan meer afwist. Hij werd dan ook later in het Achterom te 's Gra- venhage, toen hij over de daken trachtte te ontvluchten, door de bovengenoemde rechercheurs gearresteerd, en naar Am sterdam overgebracht.. Op 1 Juli 'j l. werd liij door de rechtbank aldaar deswege tot 2V2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De drie verdachten van den diefstal van den posttrommel moest men bij ge brek aan bewijs weder op vrije voeten stellen, doch de politie van het bureau St. Pietershal zette het onderzoek natuur-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2