Kerknieuws. Onderwijs. Ingezonden Stukken. Wetenschap en Kunst. Leestafel. Gemengd Nieuws. burgsch muziekkorps in den tuin van het Schuttershof plaats "hebben en ook nu werkte de natuur niet mee om het zitten in den tuin te ..veraangenamenHet was er werkelijk frisch en dit heeft zeker in vloed gehad op het bezoek, dat niet groot was. Deze tegenslag was jammer, gezien het goed verzorgde programma,dat ten gehoore werd gebracht en waarbij het korps zijn kunnen weer toonde, waar voor de aanwezigen herhaaldelijk door applaus dank brachten. De Es-clarinet- solist vertolkte op zeer verdienstelijke wij ze de Cavatine de l'Opeia „Linda et Chamoni" van G. Donizetti. Van de ove rige nummers noemen wij speciaal de Fantaisie op Oud-IIollandscho liederen van Joh. M. Goenen, die ons zeer voldeed. Stavenisse. De 30-jarige landbouwers- knecht J. SI-, in dienst bij' den land bouwer A. St., was met een hooihark aan den arbeid, toen bet paard door de een of andere omstandigheid op hol sloeg, den hooihark meevoerende. Het gevolg was, dat bedoelde knecht onder de machinist terecht kwam en in- en uit wendige kwetsuren bekwam, zoodat ge neeskundige hulp moest worden ingeroe pen. („M. O.") St. Annaland. De gemeenteraad benoem de tot wethouder dhr J. W;. Blenbaa,si met 4- stemmen; dhr M. J- li tij boor ver kreeg 3 stemmen. Medegedeeld werd, dat thans 73 pet van de daarvoor in aan merking komende gebouwen bij1 de drink waterleiding zijn aangesloten, waardoor van de gereduceerde tarieven kan wor den geprofiteerd. Arnemuiden: Maandag vergaderde de Raad, Medegedeeld wordt, dat de inspec teur te Vlissingén, inzake het belastbaar jnkomen voor 1924/'25 in deze gemeente, nog geen meedèeling doen kan, in ver band hiermede blijft het vermenigvuldi- gingscijfer 2. Verder, dat in den Christi- aanpolder een perceel bouwgrond schrif telijk zal worden aangevraagd. De aan geboden rekening over 1923 bedraagt in ontvangst f85.233,29, uitgave f 80-193,38. Goed slot f 5039,91. Hiervan moet nog f 1401 worclen betaald, zoodat resteert f3638,91. Dhr Schuit, Janse, Van Eenen- naam en Grucq zullen de rekening nazien. D© heffing leges jachtacten wordt vast gesteld o vei eenkomst ig het voorschrift van h.ooigei hand. Ben voorstel va,n O- S- van Bennennaain tot wijziging: van art. 110 der Politieverordening, bedoelt hoofdza kelijk opheffing van de bep'erking voor den Zaterdagavond, zoodat tijdens den Zomer tijd de Burgemeester als hoofd der po litie de macht krijgt om het sluitings uur alsdan tot uiterlijk 10 uur zonne tijd te verlaten. De uitgebreide memorie van toelichting hierbij gevoegd, geven vol doende de gronden vonr deze wijziging aan. Dhi Franse zegt niets, en alles van dit voorstel te hebben verwacht. Hij ver wacht niet, dat het wordt aangenomen, hij is evenwel overtuigd, dat, vroeg of laat, als do Zomertijd blijft, dit art. zal worden gewijzigd, het is hier het ver broken evenwicht, dat herstel zoekt. Dhr 'Puijpe zegt, dat er reeds: do vorige maal over gestemd is; opgemerkt werd, dat het toen een verzoek der herbergiers be trof om een later sluitingsuur, thans geldt pret om de macht in handen van den burge aneester te leggen. Het is dus eigenlijk dezelfde zaak en daarom wil hij er niet op terugkomen. Het voorstel tot wijziging in stemming gebracht, wordt verworpen met 3 tegen 4 stemmen. Voor stemden de lieeren Franse, Janse en Van Benen haam. 'Het voorstel tot opheffing van do school te Kleverskerke, waarbij een ver zoek van nagenoeg allo ingezetenen van Kleverskerke tot verwerping, wordt be streden door den heer Franse, >opi histo rische, wettelijke en billijkheids gronden. Die financieele voordeelen voor de ge- fmeente, alsmede de minder goede resul taten van het onderwijis, waarvan het Voorstel van B. en Wi- melding maakt, geven hem nog geen vrijheid om tot op heffing der school mede te werken. Spr doet uitkomen, dat tijdens de vereeni- ging met Arnemuiden, Kleverskerke zijn 'school reeds bezat, dat het aantal leer lingen altijd nog 50 pet (hooger is, dan het wettelijk minimum, en dat het hier zeker een speciaal Kleverskerks belang betreft, waaraan Arnemuiden ook moet bijdragen, maar dat er toch ook Arnemuidsche be langen zijn, die evenveel duizenden kos ten, als dat Kleverskerke nu honderden vraagt voor zijn school, o.a. bewaarschool, woningbouw, armenbedeeling en gemeente reiniging. Van deze bezuiniging verwacht 'spr. niet veel. De berekening van f 50 per kind door B. en W. moet verminderd met de kosten, als de kinderen elders school gaan en met het bedrag, dat het school hoofd aan belasting betaalt. Ook de on derwijzeres kan men niet aan den dijk petten. Spr. verwacht geen hoogere be zuiniging dan f 300 per jaar. De voorzitter zegt, dat er wel ter dege een wettelijke gjrond isi voor ophef fing der school, het minimum van 8 leer lingen geldt alleen, als er maar één open bare school in de gemeente is, er blijft hier voldoende openbaar onderwijs over. Dhr Puijpe is voor handhaving van het voorstel. Hij gevoelt nog altijd ve<el voor Kleverskerke, doch er zijn nog andere belangen, die spreker dienen moet. Spr. verwijst voor de noodzakelijkheid van be zuiniging naar de rede van den heer Van 't Hoff te St. Laurens. Dhr. Janse zegt, dat hij daarmede niets te maken heeft. Dhr Schuit zegt, niet van standpunt sinds de vorige Raad te zijn veranderd, hij gelooft dat de bezuiniging in de toekomst groo- ter zal zijn, dan dhr Franse heeft voor gerekend; zal het gebouw, aldus spr, ook niet eerlang moeten worden vernieuwd? Spr. houdt vol, dat een aparte school te K. luxe is. Wijzende op het ingekomen adres zeg! hij, dat daarop ook ouders geteekend hebben, wier kinderen te Ar nemuiden en Veere school gaan. De lieer Van Waarde zegt, dat men 'ter wille van de onderwijzeres de school claar toch niet bestendigen kan. Het voorstel wordt aangenomen met 4 tegien 3 stemmen. Te gen Franse, Janse en Van Eennennaam. Bij de rondvraag vraagt dhr Schuit de bemiddeling van B. en Wi- inzake tewerk stelling van arbeidskrachten uit deze ge meente, ingeval de werkzaamheden aan den Rijksweg weer worden hervat. De voorz. zegt hiervan werk te zullen maken. Verder vraagt dhr Schuit naar de wer kelijke kosten voor de gemeente, die het gevolg zijn van den woningbouw. Na on derzoek zegt de vojorz., dat die ongeveer f700 per jaar zijn. Hierna sluiting. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Amsterdam R. Dijkstra te De Krini. Aangenomen naar Driel door R. Meeu- wenberg te Batenburg. Bedankt voor Zuid-Beijerland door P. J. Steenbeek te Bergambacht; voor IJselmonde door II. J. Honders te Zoe- terwoude; voor Huizen door N. v. d. Snoek te Kralingen. Geref. Kerken. Beroepen te Onderdendam K. v. d. Meu- len, cand. te Garijp. Aangenomen naar Amsterdam door dr J. Waterink te Zutphen. Bedankt voor Lutjegast door H. Han gelbroek te Wirdum; voor Nieuw Bui- nen door D. Steenhuis te Loppersum. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Ede H. Visser te Leeuwar den; te Utrecht S-, v. d. Moten te Zierikzee. Bedankt voor Sneek door L. H. v. d. Meiden te Dordrecht. Ds A. W. F. Waardenburg, neef en naamgenoot van oud-minister Idenburg, geb. 1899, oud-kweekeling der Nederl. Zendingsvereeniging, hulpprediker achter eenvolgens te Koemelemboeai 7 Aug. 1913, en Mamasa 3 Nov. 1914 (Protes- tantsche kerken in Ned. O.-Indië) thans met verlof in Nederland, hoopt 27 Juli a.s. intrede te doen bij de Vrije Evange lische gemeente te O. Pekela, na beves tigd te zijn door ds W. D. Linthout, van Dordrecht. D: o doop der Apostolisch en. De Commissie benoemd door de Parti culiere Synode der Chr. Geref. Kerk van het Noorden ter voorlichting van de vraag: Moet de doop, toegediend dooi de Herst. Apost. Zendingsgemeente in de Eenheid der Apostelen als wettig door ons erkend worden, rapporteèrde bij mon de van Dis Biesma. De Synode vereenigde zich met algemeene stemmen met de con clusie den Doop in deze sectie bediend niet als wettig te erkennen. Gaslicht in de kerk! Vorige week (4 Juli) was 't honderd jaar ge leden dat Jan Pieter Minckelers, de uitvin der van het steenkolen-lichtgas stierf. 4Iet gebruik van het lichtgas ontmoette bij conservatief aangelegde menschen, die allerlei bezwaren tegen iets nieuws koesteren enkel omdat liet nieuw is, nog al bedenkingen. Ook in de kerkgebouwen werd langzamerhand het gebruik van gas ingevoerd. Maar er was toch verzet. Zoo verscheen er eens een vers ,,0p liet zien van het gaslicht in de Groote Kapel, op 15 Oct. 1835", waaraan de onder staande regelen onlleend zijn. Ze herin neren ons aan een fanatiek verzet, waar om nu wel ieder smakelijk -lachen zal „Een ieder zag als vreemd in Godes Heiligdom, d'Een prees en laakte, de andere stond als stóm. Die zeide: foei wat stank, de doodslucht komt mij tegen. Die zeidat in een Kerk, 't zijn won derlijke wegen: Van alles, dat men ziet, in deez' verlichte dagen, lk word er van ontroert, en wil nu niet meer vragen. Och, arme Gemeent", och dwaze Predi kant Uw woord is enkel Gas, uw zinnen zijn verduisterd', Geheel de Iverkeraad is van haar eer ontluisterd', Die vrijheid gave, om Gas in 't Heiligdom te planten. De eer van God is weg, dit blijkt van alle kanten; Ontwaak toch Helden Heer van woor den en van Kerk. Acli, drijf toch spoedig uit dit Gas ver- lichtingswerk Drijf met den Sociaan, der Remonstranten leere, Drijf uit lichtzinnigheid, dan. dan ont vangt gij eere." V a li „c e n t e n". Dir J. Waterink schrijft in de Kerkbode, die in Zutphen gelezen wordt: Op een bepaald punt ben ik over 't gros der jongere catechisanten zeer ontevre den. Dat is dit: ze hebben zoo vaak hun „centen" vergeten! Dat is heel erg vervelend. Want: le. .ik kan niet controleeren of dat waar is. Of versnoepen de jongelui „de centen" ook soms? 2e. het is niet doenlijk van alles en nog wat notitie te houdenen dus worden de „centen" heel dikwijls de volgende keer niet meegebracht. 3e. de Kerk en de Zending lijden er schade door. 4e. de jonge menschen loeren er slor digheid door. 5e. het voorbeeld werkt aanstekelijk, zelfs eerlijke vergeters kunnen oneerlijke niel-vergeters gedachten bijbrengen van oneerlijk handelen. Laten de ouders nu toch opletten. J.l. Maandag hadden van de ongeveer zestig jonge menschen der eerste drie 'catechi saties ongeveer twintig geen geld bii zich! 'Wanneer dat zoo door gaat, zal ik een controlesysteem moeten instellen. Maar dat kost tijd. En tijd is geld. Dus is aan dat systeem onverbiddelijk verbonden: „boete" bij meer dan ééns vergeten. Toe, beste menschen, spaar me die narigheid. Geslaagd te Utrecht voor liet can- didaats examen wis- en natuurkunde A imej. II. H. Schipper; en voor I de heer G. A. van Klinkenberg; en voor het doc toraal examen wis- en natuurkunde hoofd vak dierkunde de heer A. B. van Deinse. Te 'g-Gravenhage voor het machinisten- examen voorloopig diploma de heer J. Leenders te Vlissingén. Toegelaten tot de le klasse van het 'Chr. Lyceum te Haarlem dhr. Adriaan L. G. van Doorn van Scherpenisse. Bienoemd tot lid en voorzitter van de wildschade-commissic voor liet gedeel te der Provincie Gelderland, gelegen ten noorden van den Rijn en ten oosten van den IJsel, de heer B. de Hoogte directeur der Rijfcslandbonwwinterschool te Win terswijk. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Een nieuwe H. B. S. De II. B. S. is in hare tegenwoordige gedaante reeds meer dan vijftig jaren oud. Oorspronkelijk was zij bedoeld als school voor algemeen ontwikkelend on derwijs, maar in den loop der tijden is zij geworden vooral door de wis- en na tuurkundige vakken do voorbereiding voor hel Hooger Onderwijs. Daardoor beanlwoordt zij echter niet geheel meer aan hare bestemming nu de maatschappiii andere eischen stelt aan algemeene ont wikkeling naast wis- en natuurkunde vraagt zij vooral kennis van de mensche- lijke samenlevinggeestelijke stroomingen en economische verschijnselen. Dat is een van de redenen, waarom in vele steden naast de II. B. S. een Han delsschool is gesticht. Daar komen veel leerlingen niet om later in den handel te gaan maar om nuttige kennis te verkrijgen en toch niet te veel door wis kunde geplaagd te worden. Vooral de wiskunde is in de Ie en 5o klasse de hoeman en na de -3e ld. zien we gewoonlijk een groote uittocht van leerlingen, die elders hun geluk zoe ken. "Door de Kon. besluiten van 13 Nov. en 2! D'ec. 1923 is echter de grondslag gelegd voor een nieuwe II. B. S. naast de bestaande, die als altijd de gewensehte voorbereiding geeft voor vele betrekkin gen en voor universitaire studio in ve lerlei richting. De nieuwe school Af- deeling A wordt zij genoemd staat naast de onde 4de en 5de kl. ont vangt dus de leerlingen uit de 3e ld. II.B.S. maar heeft een geheel an der onderwijs; de wiskunde kan, maar behoeft niet te verdwijnen. Op het woordje k a n dient in liet bijzonder de aandacht te vallen. Het Kon. Besluit is hier niet in alle deelon bindend wat de vakken van onderwijs betreft, maar (leze kunnen naar behoefte worden uitgebreid, als maar aan een vastgesteld minimum is voldaan. Deze nieuwe school mag zich dus in een vrij groote mate van vrijheid vi rheugi nzij zal de kern van algemeen verplicht gestelde vakken kunnen aan vullen met die, welke haar in verband met locale omstandigheden n o o d i g blij ken en m o g e 1 ij k zijn. Die kern van vakken vormen: de vier moderne talen en liare 'letterkunde, ge schiedenis, aardrijkskunde, staatsinrich ting, staathuishoudkunde, boekhouden en handelskennis. Het eindexamen is schrif telijk en mondeling voor alle deze vak ken, behalve staatsinrichting alleen mon deling. Verder omvat het examen de an dere vakken, die in de hoogste klasse zijn onderwezen, door elke school af zonderlijk te bepalen. Wordt er dus b.v. naast dè verplichte vakken boek houden en handelskennis, bovendien nog de niet verplichte vakken als handelscor respondentie, -recht, -economie, stenogra fie en rnachineschrijven onderwezen, dan kunnen de betrokken leerlingen ook[ in die vakken geëxamineerd worden. Hét verplichte examen in wis- en natuurkunde en teekenen vervalt, doch de eischen in de overige vakken worden aanmerkelijk verzwaard. Zoo moet voor Fransch, Eng. en Duitsch de candi- daat niet alleen uit de vreemde taal kunnen vertalen in het Hollandsch, zooals bij het tegenwoordige eindexa men maar ook vaardig en luist Ned. proza in de vreemde taal overbrengen, over onderwerpen kunnen stellen en brie ven schrijven. Het nieuwe diploma is niet gemak kelijker te behalen, het heeft ook niet minder waarde, alleen een anderehet be weegt zich op geheel ander terrein en de rechten en voorrechten zullen daar mede overeenkomen. Veel is hieromtrent nog niet bekend, maar er wordt aan ge werkt. Voorloopig weten we, dat het recht geeft o.a. tot het volgen der studie aan de Handelshoog'escliool, op toelating tot het n'otariegle examen, voor de examens tot plaatsing als officier van administratie bij de Marine, candidaat-Indisch ambte naar en meerdere beroepen. Veilig mogen we aannemen, dat het dip loma een getuigschrift zal zijn voor vol doend voorbereidend, zoo al niet voor eindonderwijs voor velen, die zich een vak van verdere studie of reeds dade lijk een maatschappelijke werkkring, b.v. een administratieve of handel, wenschen te kiezen, waarvoor niet een overwegend wis- of natuurwetenschappelijke voorop leiding noodig is. Die Afdeeling A zal een voortref felijke inrichting kunnen zijn voor leer lingen, die om neiging, aanleg of beroeps keuze oen andere richting kiezen en voor hen zal liet nieuwe diploma zelfs m e e r- d e r e aanbeveling geven dan het huidige. Bovendien wordt de gewone H. B. S. ontlast van scholieren, die daar niet of minder goed op hun plaats zijn en zul len de blijvende teerlingen met wiskunde- aanleg meer profiteeren. Ook is het in de laatste iaren cenige keeren voorgekomen dat leerlingen na de derde kl. een Handelsschool elders moes ten bezoeken en groote financieele offers van de ouders werden geëischt. Dat zal dan niet meer noodig zijn. Een inrichting, zooals wij hier zeer in 'tkort hebben geschetst, lijkt mij in een lang gevoelde behoefte te voorzien, en Goes is een zeer geschikt centrum om oen dergelijke school le stichten, te meer waar hier allicht voldoende leerkrach ten, gebouwen, enz. aanwezig zijn. Maar de Min. stelt eischen. Vóór de nieuwe afdeeling aan een R.H.B.S, gevormd kan worden, moet de 4e kl. ongesplitst minstens 27 lcerl. tellen en eischt de Min. waarborgen dat ook de 5e kl. gesplitst blijft. Dit is een groot bezwaar voor de 11. 11. S.en, die in de hoogere klassen niet altijd zooveel leerl. hebben. Toch kunnen wij ook dit te Goes bereiken als niet zooveel leerl. na de 3e kl. de school verlaten en met veter medewerking. We mogen hier niet, omdat de Min. eischen stelt aan welke wij niet aanstonds kunnen voldoen, do kans voorbij laten gaan om Goes een nuttige inrichting van onderwijs te geven met betrekkelijk weinig kosten. D;e geheele opzet, urenstelsel, enz. te beschrijven heeft voorloopig weinig zin. Mijn doel was slechts het publiek in tc lichten en de openbare meening te win nen voor dit nieuwe instituut. Ik wil nog wijzen op het voorbeeld van Wageningen dat in hetzelfde geval verkeert als Goes waar in een druk bezochte ver gadering van ouders, college van B. en W., comm. van toezicht op M.O. en L.O., enz. tot de stichting is besloten met medewerking van de gemeenten Renkum, Ede en Rhenen. Ditzelfde kon ook in Goes geschieden als belangstellenden'van hun meening doen blijken aan den direc teur der II.II.B.S. te Goes, die gaarne verdere maatregelen wil treffen. >Z. Erasmus. Prof. J. Lindeboom vertelt in (le N. 11. C. een en ander naar aanleiding van Prof. Hui zinga's boek over dezen groooien Rotler- damschen geleerde, -voor svien in 1557 in zijn vaderstad een steenen, en daarna in 1G62 een koperen, door Hendrik de Keyzcr ont worpen, standbeeld verrees, het volgende: Eervol was zijn geboorte niet; zijn vader Rotger Gerards was priester. Bijzonderheden hierover weten wij zoo good als niet; de zoon zelf heef! later beter gezorgd om zijn afkomst te verbergen dan om haar bekend te maken. Erasmus was een doopnaam, Desi- derius een zelf gekozen toevoegsel; 27 Oct. de datum, 146G liet (niet geheel vaststaande) jaar van zijn geboorte. Zeer kort is zijn ver blijf in Rotterdam geweest; elders, in Gouda, Deventer, Utrecht, 's-IIertogenbosch ging bij ter schole, en toen hij twintig jaar was trad liij in liet klooster Sleyn bij Gouda, Hij deed dit niet van ganseher harte, maar evenmin ge heel tegen zijn zin„eerst veel later, onder den invloed van de knagende spijt, die zijn monnikskap en al de moeite, die hij had om er aan te ontkomen hem veroorzaakte, heeft zich het beeld van dit alles in zijn geest verschoven". In die dagen valt zijn sentimen-' teele vriendschap, neergelegd in brieven vol smachtende weekheid en zonder eenige re serve, voor zijn medekloosterling Servatius Rogerus; wanneer ze niet in die mate beant woord wordt, trekt hij zich terug, de geestige latinist heeft nooit meer den man van sen- timenteele genegenheid voor den dag laten komen. Voortaan is hij dichter van liet Huma nisme, in? wiens kunstige latijnsche oden negen tiende imitatie en fictie is, niettemin „vol van de frischlieid en de kracht, die als 't ware uit het latijn zelf uitbotten". Men mag aannemen, dat deze „letteroefeningen", eigen aardige mengvormen van literaire kunst en klassieke wetenschap, met soms iets van vroomheid, rijn geest toen reeds meer in be slag namen dan de in 1492 ontvangen pries terwijding. Een praktisch gevolg van ingrij pende heteekenis voor zijn leven was de ge legenheid om het klooster te veriaten als secretaris van den bisschop van Kamerijk; hij dankte het aan zijn vaardigheid in het latijn. Hiermee „betrad hij het pad van een in dien tijd zeer gewone, en zeer gezochte carrière: die van den intellectueel in de schaduw der grooten". Het was een leven vol afhankelijkheid, din gende naar de gunst van aanzienlijke be schermers en beschermsters, wier vaak karige ondersteuning met latijnsche gedichten en op drachten bij elkaar moest worden gebedeld, reizende door de Nederlanden en Engeland, studeerend in Parijs, vergoeding vindend voor veel moeiten en vernederingen in gulzige studie en stijgenden humanisten-roem. Niet het minst door zijn „Adagia", „latijnsche spreekwoorden" met toelichting. Maar ondertus3chen ontwaakte de theoloog, niet zonder den invloed van zijn Engelschen vriend, den leeken-lheoloog Colet. 'f Bleek niet de theoloog der middeleeuwsche scholastiek te zijn, in een wapenrusting van zware philo sophic; ide theoloog Erasmus ppende een nieuw genre, willende geven een „kunst der vroomheid", de Bijbel-bron, die hij kende als geen, ander hij had Grieksch geleerd waardeerend en gebruikend zooals hii het zjjn klassieken deed. Hij schrijft zijn „Hand leiding voor den Christenstrijder". Zijn pro gram is: terug naar de Schrift, zijn pleidooi een opkomen voor het wezenlijke tegen den schijn, zijn vroomheid is praktisch moralis tisch, zijn godsdienstigheid niet zonder so ciaal gevoel. Het is altijd de grondtoon van zijn religie, maar ook van zijn leven gebleven. Want in deze jaren valt een soort bekeering, overgang van een letterkundige naar een gods dienstige levenshouding. Paeclagogisehe fragmenten, door dr P. II. Ritter, achtste druk. Haarlem II. D. Tjeenk Willink Zoon. Jaren geleden waren in „Het Nieuws van den Dag" de opstellen van den hoofd redacteur dr P. II. Ritter de attractie van dit neutrale blad, hetwelk zoo uit nemend door hem in den geest zijner voorgangers Gorter en de Veer geredi geerd werd. Van dezelfde hand zijn de Paeclagogisehe Fragmenten, die in 1887 verschenen en sinds hun achtsten druk beleven, en in het Zweedscli, het Deensch en hel Finsch vertaald zijn geworden. Voor de strekking van het boek hebben wij eerbied. Het is geschreven in een tijd toen pessimisme en scepticisme hoogtij vierden, en het valt te waardeeren dat de schrijver tegen dien geest zijns tijds in ging, en de felle bestrijding van would be liberalen wist te trotseeren. Doch met den geest van het hoek gaan wij niet 'geheel accoord. Er wordt iets of liever iemand in ge mist dien wij er gaarne in hadden ge vonden, namelijk de Zondeval ca de Christus. Er wordt meer rekening gehou den met „het vrome gemoed" .dan met Gods recht, terwijl bij 't gebed van liet Onze Vader 'het kind een recht in bet gezin wordt toegekend, hetwelk krachtens bet ambt der geloovigen slechts aan den vader als priester in 't gezin toekomt. Dit zijn voorwaar geen kleinigheden, die men over 't hoofd zien mag. Maar men be denke dat dr Ritter niet behoord heeft tot onze geestverwanten in engeren zin. In de inleiding, met groote piëteit geschre ven door zijn zoon, blijkt dat dr Ritter is geweest een man van echt liberale (niet te verwarren met liberalistische) be ginselen, in den geest van Pierson. Als leerling van Kunnen en Scholten is hij niet van bet modernisme tot het Chris telijk geloof onzer eenvoudige geloovigen gekomen, gelijk wijlen dr A. Kuyper, dr H. Pierson en zoovele anderen, doch heeft hij „in de oplossing van alle moeilijk heden door een doorwerking der liberale beginselen geloofd". Toch heeft hij - en dit blijkt telkens uit zijn geschriften, de gevoelens van andersdenkenden weten te waardeeren, getuige ook zijn omgang met Bavinck en Woltjer en zijn liefde voor dr Kuyper als auteur van diens gesclirif- en, en heeft hij er „het offer van vele conflicten met een jongere generatie voor over gehad". De antithese heeft hij niet gegrepen, want „hij was syntheticus". Wie echter met het bovenstaande reke ning houdt en ook van den niet-geest- verwant in engeren zin leeren wil, zal in deze bladzijden veel vinden, waarmode hij (zij) in het groote werk der opvoeding winst kan doen. Ethische Fragmenten, door dr P. H. Ritter. Zevende druk. H. D. Tjeenk Willink Zoon. Wat van de Paeclagogisehe Fragmenten geldt.geldt ook van deze Ethische. Men beluistert ook in deze bladzijden meer de klanken van den Remonstrant dan van den Calvinist, ook al breekt de schrijver op de laatste bladzijde, geïnspi reerd door wijlen Gunnings „Overlevering en Wetenschap", ook een lans voor het geloof en het gebed. Toch valt er in deze opstellen menige toon te beluisteren, die het hart roert van eiken belijder van den Christus, ofschoon deze als de Bron en in de weorgeving van een zijnef gelijke nissen (blz. 92) niet met name genoemd bijna schreven wij genegeerd wordt. Wat de schrijver in 1890 schreef b.v. over toewijding, dienen (waarom hier 's Heilands woord en voorbeeld: de voet- Iwassching, „niet om gediend te worden" niet bij gebruikt?) vriendschap, zelf respect, het huwelijk, onze kinderen, enz. mag ook.in onzen tijd, en ook in onze leringen nog wel eens herhaald en gele zen worden. O n g e 1 u k ken. Zondagavond is een auto, waarin Hoornsche voetballers ko mende uit Volendam, zaten, hij Hoorn, bij het uitwijken voor een motorrijder, die geen ruimte gaf, gekanteld. Ben der voetballers, gehuwd en vader, is in het stadsziekenhuis te Hoorn opgenomen Te 's Hertogenbosch is Zaterdagmiddag een jongetje spelenderwijs in de Zuid- Willemsvaart gevallen en verdronken. Het lijkje werd eenige «ogenblikken later door de politie opgehaald. Twee jongetjes te Bunschoten klommen op den eersten

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2