Mo 235 Dinsdag 8 Juli 1924 38e Jaargang Buitenland. Uit de Provincie. Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de Zenuwstillende en Zenuwsterkehde Mijnhardt's Zer uwtahletten Drukkers-Exploitanten 'OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes iTel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 v Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 '.Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs •Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f0.05 Prijs der Advertentie n: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Het Vloeken. Geeitruida Carelsen zij behoort niet tot een der Christelijke partijen schrijft in „Het Handelsblad" een en ander over deze Nederlandsch-nalionale hebbelijkheid, welke zij even hard als wij, die voorstan ders va.n het Vloe.kvevbod zijn, verfoeit, onder meer het volgende: Een paar jaar geleden was in het over kapte gedeelte van het spoorstation te (Amersfoort een aanplakbiljet, waarop1 met grootc letters gedrukt stond: „Gelooft gij in bet bestaan van een Almachtig God? Heb dan eerbied voor Hem en gebruik niet ij'dol, onnoodig of ondoordacht Zijn Naam. Gelooft gij niet in hot bestaan van een Almachtig God, gebruik dan ook niet Zijn Naam, want gij maakt daardoor uzelf bespottelijk, en kwetst anderen er mee". Diezc dictie trof mij als zeer gelukkig gekozen. Diaa-rom herbaal ik ze hier. Wiant ook ik heb een afkeer van allo Soorten van vloeken. In alle landen, en in alle talen wordt gevloekt. Maar Nederlanders hebben er .ivel bijzonder den naam van, Op een Transvaalsche hoeve had een onzer landgenooten geruim-en tijd, al Afrikaansch pratend, verkeerd, toen de bewoners bij' toeval zijn nationaliteit ver namen. Zij konden aanvankelijk niet ge-- looven, dat bij waarlijk een echte Hol lander wa,s... omdat hij nooit vloekte! Ik wil zwijgen over het werkelijke vlo-e- ken, in woede, toorn of 'haat, Dit is, •ethisch gesproken, zonder twijfel het erg ste. Want daarbij worden de schrikke lijke woorden, die m-pn uitspreekt, zooal niet in hun volle, oorspronkelijke betee- k-enis, dan toch eenigszins in de richting daarvan, boosaardig gemeend. Daarnaast echter liooren wij dagelijks om ons heen iets, wat men onwerkelijk- vloeken kan noemen, iets. wat uit ethisch oogpunt minder diep gaat, maar voor een fijngevoelig oor niet minder weorzin- wekkend is. Sommige mensehen meenen, dat zij dit smakeloos gebruik af en toe noodig'heb ben, b.v. om bij hun orders aan onder geschikten bijzondere kracht bij tö zet ten. Doch zouden zij welbezien, ook op een onbeschaafd personeel, niet moer in druk maken met gekuisehte taal dan met ruwe termen, waaraan ruwe gemoederen in hu ti eigen omgeving maar al te zeer gewend zijn? In een taalkundige voordracht hoorde ik eens de zeer juiste opmerking maken; dat bel losweg gebruik van vloekwoorden doorgaans voorkomt uit gemakzucht. Men geeft zich op een oogenbiik van verbazing of ergernis, niet de noodige moeite om een voor de gelegenheid passend bijvoeg lijk naamwoord te zoeken en grijpt dan maar naar een voor de hand liggenden „krachtterm" die dus alles behalve van kracht, maar veeleer van zwakheid getuigt. Jammer genoeg, dat zulke tonnen zoo „voor de hand liggen". En het jammerst dat dit allermeest het geval is met het woord „God", Tot zoover deze liberale .schrijfster. Dat laatste zullen wij anders uitdrukken. Wij spreken niet van, „het woord God"; maar van „den Naam Gods". En dan wordt dit woord Naam geschreven met hoofdletters: NAAM! In Leviticus 24:10 e.v.v. wordt ons het uiteinde van een zoodanig on, laste raar van den NAAM, een vloeker, getee- kend. Een Egyptenaar was gehuwd met een Israëlitische, Selomith geheeten, uit den stam Dan. Uit dit' huwelijk werd een .zoon geboren, wiens naam echter niet ge noemd wordt. Van hem mag genist vast gesteld worden, dat zijn naam is uitge roeid géworden. Djoch zijn zonde staat er ons niet minder klaar om geteekend. Er staaf; „Die zoon dezer Israelietischc twistte met een Israelietischen man in het leger. Toen lasterde de zoon dezer Israeliotisch-e vrouw uitdrukkelijk den NAAM en vloekte; daarom brachten zij- hem tot Mozes. En zij leidden hem in de gevan genis, opdat hun naar tien mond des MEIEREN verklaring geschieden zoude. En de I1EERE sprak tot Mozes: Breng den vloeker uit tot buiten het leger; en allen die het gehoord hebben, zullen hunne handen op zijn hoofd leggen, daarna zal hem tie hecle vergadering' steenigen." Voor het verdere verloop leze men het 'hoofdstuk uit tot vers 23, waar men leest; „Eu Mozes zeide tot do kinderen Is raels, dat zij den vloeker tot buiten hot leger zouden brengen en hem met stee- nen steenigen; en de kinderen Israels deden gelijk als 'de HEERE Mozes gebo den had". Met dieh Naam HEERE wordt God de Heere, Jahve, de Verbondsgod bedoeld. Gcortruida Carelsen beschouwt echter de hebbelijkheid van het vloeken alleen uit 't oogpunt van beschaving, niet uit dat van moraal. N'iet de zonde van Gods lastering, ma,ar het onbeschaafde van de vloekgewoonten*" wraakt zij. Toch is een waarschuwing ook van deze zijde ons welkom. Ook dit nog releveeren wij uit haar woord van verweer; „Ik denk er niet bij", wordt dikwijls als eerlijk gemeende verontschuldiging bij gebracht. Indien men dat wél deed, zou men zich misschien meer inspannen om het af te wennen. Een jonge moeder is daarin geslaagd toen zij eens was opgeschrikt door de vraag van haar vijf-jarig dochtertje; „Ma, bidt u altijd ate u God roept?" Het schijnt een bijna algemeene be hoefte te zijn, er een stopwoord op1 na te houden. Maar waarom daartoe dan niet liever een ander gekozen, dan het in onze en aanverwante talen allerheiligste woord? De goede naam der moderne beschaving heeft een leelijken knak gekregen, door dien zij niet in staat gebleken is, den gruwelijken oorlog te voorkomen, onder welks gevolgen de wereld nog steeds lijdt. Als hut haar nu eens mocht gelukken, zich hier te lande 'een klein beetje te re- habiliteeren, door althans dat deel der natie, dat aanspraak op1 den naam „be schaafd" maakt, het vloeken af te loe ren?..... De uitsluiting in Twsnthe. „Die Strijd", het blad van den heer Stenhuis, schrijft in een nabetrachting van bet texlielconflict in Twenthe; „Toen de werkgevers dan ook weei mot hun eisch kwamen (van verlenging van werktijd) was de moderne' vakbe weging bereid en gereed, om de heeren te weerstaan. D'c gro-o-te vraag:, d i e v o- o r d e n a. a n- v a n g d e r w o r s-1 e 1 i n g moest worden opgelost, was hoe de massa der on. ge or gall i se er de n op straat te krijgen en te houden en hoe ze aan steun te helpen. Op' voorstel van de moderne vakbe weging werd toen besloten de uitsluiting' uit te lok k e a, waar door de ongeorganiseerden de fabrieken zouden worden uitgezet". Zoo wordt hier dan nu van onverdachte zijde, in het orgaan van den leider zei ven der stakingsbeweging ongevraagd ver teld, dat de uitsluiting, dat vreesclijke middel, hetwelk den werkgevers zoo zeer is kwalijk genomen, door de stakers zei ven is uitgelokt. Hier hoeft voorloop-ig niets bij. Een uiteenzetting van Lloyd George. Lloyd George houdt zich in de „Daily Chronicle" bezig met do a.s. Londensche conferentie, welke hij „Europa's besten uitweg" sedert den wapenstilstand noemt. Bij de laatste conferentie, die hij met Poincaré gehad heeft, waarschuwde men dezen, dat het Roer-avontuur slechts'on aangenaamheden -en geen baargeld zou opleveren. Poincaré's antwoord was een zelfbewuste glimlach. Alle Franscho premiers, gaat Lloyd George vorder, hebben met de gedachte van een Roerbezetting gespeeld. Herriot is de eerste, die van deze bezetting niets welen wil. Het grootste voordeel, dat 'de nieuwe conferentie boven alle vroegere be zit, is misschien dat sedert het verdrag van Versailles Amerika voor de eerste maal weer aanwezig is. Lloyd George komt tot de slotconclusie, 'dat slechts een „ondenkbare domheid" de'Londen sche conferentie kan doen mislukken. Mac Donald naar Parijs. Mac Donald komt vandaag naar Parijs om met Herriot besprekingen te voeren. Hij zal vanmiddag om 4 uur arriveeren. Donderdag zal Hij tijdig te Londen te rug zijn ter beantwoording van verdere opmerkingen over de begrooting van bui- tenlandsche zaken. Hij verklaarde nadruk kelijk de reis te ondernemen op wensch van Herriot. v. Natuurlijk doen allerlei gissingen om-, trent deze besprekingen de ronde. In som mige kringen meende men, dat de roode vrienden van Herriot, die weten, dat de positie van den premier niet soliede is en beducht waren voor de senaatsdebatten, Mac Donald bewogen hadden om in nieuwe besprekingen toe te stemmen, waarbij men hoopt, dat een aannemelijk accoord zal verkregen worden om een 1 échec van Herriot te verijdelen. Anderen waren van oordeel, dat het Mac Donald's bedoeling was te voorkomen, dat het Fransch memorandum zou gepubliceerd worden, voordat een nieuw overleg tus- scheu de eerste ministers had plaats ge had. Het onmiddellijk publiceeren van het Fransche standpunt zou het verschil tus- schen Londen en Parijs des te straff er- doen uitkomen. Doch al deze overwegingen vielen in duigen, toen laat in den avond vernomen werd, dat Herriot zelf de uitnoodiging voor deze conferentie had verzonden. Deze verklaring was er nu juist niet naar om de verbazing tc verminderen. Hoe sen aanslag op Poincaré niet door ging. De Russische „Gazette", welke te Parijs verschijnt, deelt een interessant relaas mede omtrent een aanslag, die in 1914 was voorbereid tegen Poincaré en tsaar Nicolaas II. Een zekere Kiritchenko, een militair anarchist, ontworp het eerst het plan van den aanslag. Met een zekeren Trianovsky sprak hij af, den trein, waarin Poincaré zat, in de lucht te doen vliegen en daar het plan bestond, dat Nicolaas II in Frankrijk zou komen, hoopte men. ook hem uit den weg te ruimen. Kirit chenko wist twee metalen cylinders te krijgen en huurde bij een dokteres een kamer, welke als laboratorium en verga derlokaal der samenzweerders werd in gericht. De bommen werden daar gela den. Twee kameraden sloten zich bij Ki ritchenko en Troianovsky aan, n.l. dc ka meraden Goi'odetsky, die reeds aan 17 aanslagen of diefstallen met wapengebruik deelgenomen had, en Manarachvili, een Georgiër, die uit een Russische gevange nis was ontsnapt en met 50.000 roebel, aan een particulier ontstolen, naar het buitenland was gevlucht, Een incident kwam echter den boel in de war sturen. Een jonge anarchiste, Khaid Feldmann geheeten, was bij Goro- d-otsky onderdak komen vragen- Den dag daarna poogde de jónge vrouw zich met den revolver van Gorodetsky van het. leven te berooven. Zij werd slechts licht gewond, maar de aandacht der politie werd gewekt en deze ontdekte het rendez vous der samenzweerders. Kiritchenko poogde te vluchten. Hij gaf één der bom men aan Troianovsky en belastte zichzelf met de zorg vöor de andere. Samen ver lieten zij Parijs, in de hoop Havre te be reiken. Den 5den Juli werden zij te Beau mont gearresteerd en in het bezit der bommen gevonden. De veroordeeling der samenzweerders volgde. De gewezen kroonprins. De „Welt am Montag" meldt het vol gende: Sedert de kroonprins niet meer te Oebls als particulier verblijf houdt, doch te Potsdam is, neemt hij daar zoo nu en dan parades af. Daarbij schijnt hij een bijzondere aantrekkingskracht uit te oefenen op buitenlandsche diplomaten. Zoo bracht de Spaansche gezantschaps- raad, Cardenas, hem een bezoek. Zaterdag heelt de Nederlandsche ge zant, baron Gevers, een groot diner te zijner eere gegeven. Hierbij was geen en kele waardigheidsbeklceder van de repu bliek, doch uitsluitend die van het oud keizerlijk regime aanwezig, onder wie de vroegere gezant en conservatief afgevaar digde .Von Dircksen. De ex-kroonprins schijnt zich bij deze gelegenheden, aldus hel. Duitsche blad, in een voor hem zéér aangenaam gezelschap te bevinden. Troebelen in Brazilië. Naar uit Montevideo gemeld wordt, gaat daar het gerucht, dat in Zuid-Brazilië, dicht bij de grens van Uruguay een op stand is uitgebroken. Nader wordt ge meld: Troebelen, die een militair karakter dragen, zijn uitgebroken in den staat St. Paul. De Braziliaansche regeering heeft voor den duur van 60 dagen den staat van beleg laten afkondigen in het fede rale district Rio de Janeiro en in den staat St. Paul. Een prins omgekomen. De auto van prins Salm-Reifferscheidt- Krantheim-Dyck, waarin behalve de prins zelf, drie dames en de chauffeur zaten, is Zondag op den overweg van de spoor lijn NeussDüren bij liet dorp Harffdoor een Irein gegrepen en middendoor gesne den. De prins en de chauffeur werden op slag gedood, de drie dames zwaar ge wond. De auto is geheel vernield. Ver moedelijk tengevolge van een defect wa ren de afsluitboomen van den overweg niet gesloten. (Prins Alfred v. Salm was in 1863 ge boren en was dus 51 jaar. Hij woonde op het kasteel Dyck bij Neuss en laat drie kinderen na, een zoon en twee dochters. N. R. C.) Korte berichten. De bladen uit Sofia maken melding van een spanning tusschen Bulgarije en Griekenland. De Griekschc gezant heeft te Sofia geprotesteerd tegen aanvallen van Macedonische autonomisten op Griek- sche boeren, met name in het gebied van Philipopel. Via Polen wordt gemeld, dat te Moskou cholera is uitgebroken. Het aan tal patiënten zou zoo groot zijn, dat met spoed barakken worden gebouwd. Thomas, het communistische lid van den Rijksdag, ging Vrijdag in een meertje te Berlijn-Tegel baden. Toen hij uit het water kwam, bleek dat onbekenden er met zijn kleeren en zijn ondergoed van door waren gegaan. Alleen een paar san dalen hadden de dieven achtergelaten. Thomas is door den diefstal zijn spoor wegabonnement eerste klasse, zijn gouden horloge en een som geld kwijt geraakt. Deze communist moet dat toch niet heel erg vinden, want alle eigendom is volgens zijn moraal immers diefstal? De politie doet steeds nog nieuwe ontdekkingen inzake verdere misdrijven van den moordenaar Haarmann te Hann over. Door het vinden van de kleedéren, van vermisten in diens woning is men thans reeds tot 22 moorden gekomen. Elf metselaars, die Zaterdag te Neu Kölln werkten, gebruikten samen het mid dagmaal in een herberg. In den loop van don middag werden allen zeer ernstig ziek en moesten naar een ziekenhuis ivorden gebracht, waar vleeschvergiftiging geconstateerd werd. De elf arbeiders be vinden zich in levensgevaar. De Britsche regeering zou te Berlijn krachtig hebben aangedrongen op intrek king van de nieuwe bepalingen omtrent het vliegen der buitenlandsche vliegluigen boven Duitschland. Ook van Fransche zijde- is tegen dezen Duitschen maatregel 'geprotesteerd. In verband met deze aan gelegenheden zijn Eng-elsche autoriteiten naar Parijs vertrokken. Hu Duitschland eens één keer met gelijke munt betaalt, voelen Engeland en Frankrijk zelf eens, wat zij aan Duitschland hebben opgelegd! De R ij wielbe lasting. Zeer waarschijnlijk zal de wet op de rijwielbelasting niet 1 Augustus a.s. in gaan. Is dit zoo, dan zullen 15 Juli de plaatjes reeds bij de postkantoren ver krijgbaar zijn. De plaatjes zijn reeds aan die kantoren toegezonden. De regeering heeft er totaal 1.700,000 laten aanmaken. Natuurlijk rekent men niet op zooveel rij wielen. Hoofden van gezinnen, die volgens ar tikel 1, eerste lid van de wet, vrijgesteld zijn van de belasting, krijgen een plaatje, waar een rond gat in geslagen is. Artikel 1, eerste lid, zegt, dat hoofden van ge zinnen, die niet aangeslagen zijn in de Rijksinkomstenbelasting en die hun rij wiel voor hun bedrijf of beroep noodig hebben, de belasting niet verschuldigd zijn. Tegen 1 Augustus moeten diegenen, die meenen daarvoor in aanmerking te komen, op formulieren, die bij den ont vanger der accijnzen te verkrijgen zijn, een verzoek indienen. De vrijgestelden ontvangen ook een strook, met afdruk van het kantoorstempel, wat als bewijs dient, dat zij werkelijk vrijgesteld zijn. Voor dienstrijwielen worden plaatjes be schikbaar gesteld, waarin een vijfpuntige ster geslagen is. Gewone rijwielen, die door middel van een hulpmotor voortbewogen worden, zul len voortaan vrijgesteld worden van per- soneele belasting, maar vallen onder deze Wet. Daarvoor moet dus ook een plaatje gekocht worden. Slechts korten lijd na het in werking treden van de wet zullen de ambtenaren waarschuwen. Daarna zullen bekeuringen worden opgemaakt. Iedere ontvanger js bevoegd zulk een zaak met den bekeurde bij transactie af te doen binnen 2 maal '24 uur. Den bekeurde zal een boete op gelegd worden, 'die hem vrijstelt van de belasting. Personen, die tijdelijk in ons land ko men, krijgen een kaart% nadat zij zich gelegilim-eerd hebben. Het is wenschelijk dat de kaart zichtbaar gedragen wordt. Verplicht is het.niet. Wel is bet verplicht 'óp elk verzoek van den bevoegden amb tenaar de kaart te toonen. Op Zon- en feestdagen zullen aan menschen, die slechts één dag over de grens komen, ge-en kaarten worden uitgereikt. Het rijwieknerk nio-et met de daarop voorkomende teekening naar buiten, naar alle zijden goed zichtbaar worden beves tigd, óf aan de balhoofdbuis, óf aan een der buizen van liet stuur, óf aan de bo venhuis van het frame, binnen 15 cM. van het stuur. Naai' de socialisatie. Men schrijft aan de Rsbd. Op het zoo vruchtbare eiland Beij- erland, waar men de vruchtbaarste pol ders van geheel ons land aantreft, speelt zich een geschiedenis af, die ieder wel denkend mensch reden tot ergernis geeft. Die burgemeester van Piershil, een zeer democratisch voelend persoon, heeft, in zijn zorg voor de arbeidende bevolking zijner gemeente, met medewerking van zijn gemeenteraad en verstrekte hulp van. het Rijk, 35 gemeten of ruim 15 H.A. grond óf onteigend, óf gepacht, om daar door de gelegenheid te hebben, dezen vruchtbaren grond in kleinere perceelen aan de inwoners-arbeiders zijner ge meente te verpachten, waardoor dezen dan in staat zouden zijn het benoodigde voor hun gezinnen zelf te kweeken en, bij ruimen oogst, het overige te verkoo- pen, om zoodoende een reserve te kunnen formeeren voor eventueele kwade lijden. Men zou nu denken: zulk een vrucht bare grond, op zulk een manier aange boden, dat is toch iets wat zeker zou moeten worden gewaardeerd. Evenwel, die zoo denkt, heeft 't glad mismomen teel liggen deze 15 H.A. vruchtbare klei grond braak .Zoo mooi echter deze bloem hof er uitzag, zoo treurig is het evenwel met de oorzaak hiervan. Gelegen op ruim een half uurtje gaans van Piershil, is dit den arbei ders dezer gemeente te ver naar hun zin om er het land te bewerken: die van het er iets dichter bij gelegen Niouw- Beijerland zouden wol willen, doch waar de gemeente Piershil borg jegens het Rijk moet blijven voor de ongeveer f 7000 pacht, wil deze gemeente dit niet doen voor de arbeiders eener andere, naburige gemeente, met als gevolg bovenvermelde toestand. Het is alweer een treurig beeld van wat socialisatie, medezeggenschap enz., enz. met zich kunnen brengen niet alleen, doch ook een treurig beeld van de men taliteit die ook reeds landarbeiders too nen te bezitten. M e e i' woningruimte beschikbaar. Naar aanleiding van de debatten in den Haagschen gemeenteraad bij het voorstel van B. en W„ tot den bouw van 134 en 774 woningen heeft de door den Verhuurdersbond „Onderling Belang" in gestelde commissie lot onderzoek of het tekort van woningen, wol zoo groot is als de voorstanders van overheid sbouw wel willen beweren; tevens om na te gaan, of de Gem. WjOningbeurs reden van be staan heeft, een enquête gehouden onder de leden Van den bond. omtrent de hoe grootheid van den woningnood en de wer king der Gem. Woningbeurs. In het ver slag van deze enquête wordt o.m. op gemerkt, dat gebleken is, dat aan wo ningen beneden den prijs van f 5 per week nog wel gebrek was, van f 5 tot f7 is het tekort sterk aan het vermin deren, en daarboven zelfs (mede door de -malaise) totaal geen gebrek. Algemeen was men van oordeel, dat de Gem. Woningbeurs totaal overbodig is, bij wel ke conclusie natuurlijk het eigenbelang wel een weinig zal hebben meegesproken. Forensenbelasting. Naar het Weekbl. der dir. bel., invoerr. en acc. verneemt, beginnen verschillende gemeenten forensenaanslagen op to leg gen aan ambtenaren der belastingen, Wier rayons zich over eenige gemeenten uit strekken, en die geacht worden meer dan 90 dagen 's jaars in die gemeenten te vertoeven. Allerlei. Ook minister D|e Visser heeft D'en Haag met eenige weken verlof verlaten. De Ned. Mij. tot bevordering der ge neeskunst herdenkt heden" en morgen té 's Gravenliage haar 75-jarig bestaan. Het was gisteren 95 jaren geleden dat Koning -Willem I de oprichting van pen afdeeling Grenadiers en twee bataljons Jagers heeft gelast. Naar het liuis van bewaring te JVIid- delburg is: overgebracht J. .J. de F-, 25 'jaar, werkman te Hoek, ter zake van ontucht. I - Me'j. J. L- Goemans-, rijks-telefoniste te Rotterdam, is- in gelijke betrekking over geplaatst te Lei-den. Middelburg. Gisterenavond kon eindelijk het reeds twee maal uitgestelde eerste abonnementsconcert van het Middel-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1