No 333 Zaterdag 5 Juli 1934 38e Jaargang Staten-Geiieraal. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. De meest gevoelige huid iaat zich volstrekt Pijnloos Scheren, door de baard- oppervlakte vóór het inzeepen éérst in te wrijven met een weinig PUROL Uitslag Klooster balsem Drukkers-Exrftollanten QOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraai 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No, 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUiJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEW VtERKDAG, Abonnementsprijs Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: I4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. HET TOONEEL. ij zijn van ouds de meeninp: toege daan geweest dat de Christen niet be hoort op de planken, het schouwburgbe- zoek, in welken vorm ook, in dezen tegemvooid gen tijd te veroordeelen is, en de kinderen des Yerbonds, 'inzonder heid onze Christen-studenten in liet alge meen .zich hebben verre .te houden van plaatsen, waar de Christus bij .zijn ein- delijke verschijning, die immers ook door hen Wordt verwacht, hen niet vinden mag. ij wensclieu op dit oordeel niet terug te komen, gedachtig aan het goede woord van den Apostel Judas dat wij ook (zelfs) den rok hebben te haten, die van het vleesch bevlekt is. Nu heeft Dr de Moor over de- quaes tie van het tooneel in 't algemeen, en die der opvoering van ,,Saul en David" door jon gelui van de Vrije Universiteit in het bijzonder, in de Utreclitsche Kerkbode menig goed woord gesproken. Wij wen- schen zijne artikelen niet te beoordeelen, veel minder te ontleden, want er komt ook wel een en ander in voor dat wij niet beamen. ie deze artikelen wil le zen, bestelle zc bij den uitgever P. den Boer,- te Utrecht, die zc gebundeld uitgaf. Wij zijn 't volkomen eens met de arti kelen van professor 'Hepp iu „De Refor matie" en liet derhalve niet eens met die van dr de Moor inzoover hij 't met- die artikelen van den hoogleeraar niet in allen deele eens is. W ij laten echter over den inhoud van geen dezer artikelen ons verder uit. Wij ga ven reeds vroeger eenige uitspraken van anderen over het Tooneel ten beste; en geven in de eerstvolgende weken nog wel enkele aanhalingen, ook door dr de Moor in zijn artikelen vereeuwigd. V ii laten ditmaal dr A. Kuyper spre ken, den grooten man, wiens zienersblik, ook op dit terrein zoo ver reikte, on die reeds in 1888 in zijn „Het Calvinisme en -de Kunst" (ook door dr de Moor aangehaald) schreef: „Gelukkig mag geconstateerd dat het met enkel onze Puriteinen zijn, die zich aan het tooneel in zijn tegenwoordige ge stalte ergeren. Bijna in allo landen gaat er een geroep op om aan de zelfveria- ging van het tooneel paal en perk te stellen. an verdedeling van zin en smaak is geen sprake meer, wel voor verclierlib kins van zin en karakter vrees. Het kwaad zit in de stukken die men spoelt, in de spelers en speelsters, die ze uitvoeren, in het personeel van lager orde, dat in de koren en reien optreedt, en niet het minst in de bezoekers en bezoeksters van deze spelen, die er door verlokt worden tot geldverspilling boven hun krachten, tot lust in het avontuurlijke, tot genotzucht en onvoegzame ijdelhéid. Veilig kan men zeggen, dat het tooneel in zijn tegenwoor- digen vorm geen goed sticht, maar kwaad Dr de Moor schrijft dan ook: „In den tegenwoordïgen tijd lijkt mij -alle tooneelspel en schouwburgbezoek voor den Christen ongeoorloofd." Dankbaar nemen wij ook, aan het adres van de studenten, enz. der Vrije Univer siteit, onderstaand citaat op, ontleend aan dr A. Kuvpers in 1912 gehouden rede „Een geloofsstuk", ter inleiding van de 32e Jaaryerg. der Ver. voor II. O. op geref. grondslag, te Haarlem. Wij ontlee- nen het aan 't. geschrift van dr de Moor. ,,En nu van de langste, de bangste bede: Verlos'ons, o God, van den B o u- z e, een bede daarom te banger, omdat 'de Booze, eer hij ook onder de onzen zijn gif gaat driip'p'en, altoos Weginl met aan ieder onzer dén slaapdrank voor te zet ten, en dien door het zoet, dat hij1 er in te mengen weet, soms maar al te wil lig doet drinken. Diat de demonische machten onze stichting.glraui -zijn, weet wie satan kent. Schep, doe, sticht iets om den Christus te eer-en, en vanzelf komt satan met de wanne aandragen, om ook u te ziften als do tarwe. Onder ons kan niemand meestrijden of hij w-eet, vo-elt -en ervaart dit in éigen zi-eleleven. Het zal nu eens zijn het uitzenden van een Zigeunerg-eest onder een groep- studenten. - Dian het inblazen van een geest van ver deeldheid in der professoren kring. Een andermaal het bij nacht verleggen van de rails voor den trein der wetens chapjpten. "Wieer een ander maal het wierook geuren naar onzen kant to-e uit den 'kring, waar we principieel tegen in moeten. O, de webben van satan zijn zoo ragfijn ge, sponnen, en vooral ook in Mammon's satellieten weet hij steeds zijn helpers te vinden. En dan, wie onzer slaagde er ooit in, één enkele zonde finaal, d.i. met tak en wortel uit te roeien uit zijn eigen hart? Of zou, wie dat voorgaf, niet al te driest onzen Heidelberger weerspreken? En immers, geen zonde kan er in o-ns nawerken, of de Bo-oze poogt haar te bezwangeren. Stond elk onzer daar nu steeds wakker tegenover, zoo deerde het niet. Maar Vat man is er onder ons, die niet in de ure der verzoeking van den slaapdrank heeft m-eegeslürpt, en nauwelijks de-edt. g-e dit, of Satan had aan het net, waarin hij u vangen wilde, weer opgeraapt zijn pas gevallen steek, Ik had dat vroeger ook zelf zoo niet gevoeld. Ik bad het Onze Vader jyeï, maai' was in die laatste bede nog niet met mijn ziel zelf ingeleefd. Djat komt duet de jaren eerst. Laat mij- daaro-m, nu 'rijper leeftijd mijn ziels-oog nipt verdon kerd, maar verhelderd heeft, mij- ook van dezen pilicht der waarschuwing tegenover u allen kwijten, want satan hoeft ge-en toegang tot ons Universitaire erf te krij gen. Ais het: Verlos ons van den Booze onder -ons maar uit pers-enden zielsdrang gebeden wordt, laat onze God geen kier ■op-en, waar -sa,tan door binnen kan. IIIWI—I'M—WM——BB—MM— IJMIII j— Tweede Kamer. 't Was gisteren een Kamerzitting van korten duur. Wat te- danken was a-an -den heer Deckers, die er zich tegen verzette, om nu reeds de wijzi ging der oo-rlogsbegro-oting in verband met de concentratie- der officieren-op leiding te Kampen te behandelen. De heer D-eckers betoogde, dat de Khmer geen voi-do-ende gelegenheid had ge had om dit plan ernstig te- overden ken. D-e voorzitter was echter voo-r spoedige afhandeling. Nog enkele andere sprekers meng den zich in het debat, o.a.. de heer Duymaer van Twist, die betoogde, dat het jammer zo(u zijn, als door uitstel na, het reces een bezuiniging van f 188.000 zou verloren gaan. Ondanks dit argument verwierp de Kamer met 31 tegen '24 stemmen het voorstel van den voorzitter om het wetsont werp nu nog te behandelen. Alle R.- K,. Kamerleden op 4 nu stemden met links tegen. Het verluidt, dat de meeste R.-K-. Kamerleden tegen liet wetje zelf; ook zullen stemmen. Lie ver'ruilen ze het Roo-msche Breda niet voor het Prqtestantsche Kampen. Een wetsontwerp tot noteering van de kosten voor de uitvoering van het contract-Armstrong, een oorlogs-na- komertje, ging zonder discussie on der den hamer door. De S. D. A. P.-ers kwamen iets te laat met hun critiek. Het wetje was net aangenomen. Het wetsontwerp- tot het verleenen van een subsidie aa,n de Parijsc-he tentoonstelling van moderne sier- en nijverheidskunst ondervond tegen stand bij dhr (Bersten. De voorzitter liet de 'Kamer bij zitten en opstaan stemmen,. Toen bleek, dat er slechts een tiental leden tegen het voorstel waren, zoodat het werd aangenomen. Met de beste wenschen aan zijn medeleden voor een aangename ira- c-antie sloot, de voorzitter deze laat ste vergadering voo-r het reces. Ë_»ij Spoedig en zeker genezen le aangetaste plekken iederen I te behandelen met AKKER's De munitie-ontploffing bij Boekarest. In een opzienbarend rapport aan de Roemeensehe regeering omtrent de ramp bij Boekarest, waar, zooals békend, ©en munitiedepot in de lucht is gevlogen, ver klaart generaal Negrei: Niet alleen, dat electrische .golven van het draadlooze station te Boekarest, welke in botsing zijn (gekomen met golven van een ander sta tion, millioenen onzichtbare vonken heb ben veroorzaakt, waardoor de munitie- voorraden vlam hebben gevat, doch te vens dat ultra-violette en andere stralen kunnen1 worden geprojecteerd en- op mij len afstanden, de motoren van vlieg machines en automobielen kunnen doen stilhouden. „Op dezelfde wijzewaarop Marconi thans een leidenden straal gebruikt is het ook mogelijk vernietigende stralen af te zenden op speciale voorwerpen. In den aanstaanden oorlog zal het gemakkelijk zijn de magneten van vliegmachines, auto mobielen en electrisch-gedreven oorlogs schepen buiten werking te stellen door middel van deze stralen." In zijn rapport spreekt, generaal Negrei als zijn overtuiging uit, dat de -explosie te Cotroceni veroorzaakt is. door een bot sing tusschen gewone electrische golf- strojpmen en niet toegeschreven kan wor den aan „doodende" stralen, afgezonden door Moskou of van elders. Indien twee radio-stations beginnen uit te zenden, geschiedt hetzelfde als wanneer men twee steenen in het water werpt, zoo yerklaarde Negrei. De golven verspreiden zich concentrisch tot zij -elkander ont moeten. Indien de electrische golven in botsing komen, veroorzaken zij millioenen onzichtbaar-kleine vonkjes, welke onmid dellijk ieder gas, kruit of ontplofbare stof, welke zich in de buurt bevindt, ontsteekt. Ik heb de ontzettende ontploffing on derzocht in h-et plaatsje Anima in Roe menië, welke twee jaar gel-eden heeft plaats gehad. Ik bevond toen, dat de ontploffing ontstaan was door dynamiet, dat op onverklaarbare wijze was ontsto ken, hoewel het zeer zorgvuldig was be waard. Ik vond den sleutel van het ge heim, toen ik ontdekte, dat Anima in (dé directe lijn ligt tusschen het groote 'radio-station van Nauen en Saloniki, zoo ongeveer op de helft tusschen deze beide stations. Korte berichten. In de afgeloopen maand is het aan tal' werkloozen in Zweden van 10.300 tot 7000 gedaald. Het indexcijfer voor de kosten van het levensonderhoud ver minderde van 173 op 171. Uit het gouvernement Tsarytsin (R.) wordt gemeld, dat -daar op groote schaal een uittocht der boerenbevolking plaats heeft, uit angst voor hongersnood, aan gezien de boeren alle hoop op herstel van den £ogst verloren hebben. De groot ste trek is naar het zuiden, hoewel men geen zekerheid heeft, dat daar de toe stand beter zal zijn. Terwijl in Oekraine een warmte heerseht, welke, naar men zegt, in ge-en zeventig jaren is voorgekomen, heeft het in Noord-Rusland en. Siberië gesneeuwd en gevroren, waardoor ernstige schade is toegebracht aan de te veld staande boek weit, gierst en aardappelen, Te N-ew York is het eerste post vliegtuig uit San Francisco aangekomen na een vlucht van iets meer dan zes- en-dertig uur. Volgens een bericht uit Belgrado staken alle priesters in Montenegro, om dat hun materieele positie niet geregeld is. De voormalige kroonprins van Sak sen, George, zal op 15 Juli tot priester worden gewijd. De separatist Matthes is in een stormachtige vergadering' uit den separa- tistischen RijnlandschAVestf. volksbond, die door hem gesticht en tot dusver geleid is, gezet. Zijn eigen medestanders hadden tegen hom het bezwaar, dat hij in zijn politiek veel te heftig optrad. In verband met 't. door het speciaal gerechtshof te Leipzig ingesteld vooron derzoek betreffende de communistische m oordorganisatie waarbij ook eenige com munistische rijksdagafgevaardigden be trokken .zouden zijn, zijn gisteren door de Berlijnsche politie de lessenaars en vergaderkamers der communistische frac tie in den rijksdag en den P'ruisischen landdag doorzocht. Er. werd o.a. een mauserpistool en munitie voor hand granaten gevonden. Generaal D|egoutte heeft 176 kamers van het regeeringsgebonw- te D'usseldorf voor zijn "troepen geëischt. Pogingen der Duits che regeering, om dezen' eiscli te doen intrekken, bleven vergeefsch. Het Landsting in Zweden hoeft, even als het Odelsting, en wel met 21 togen 14 stemmen, besloten, den naam van de Noorsclie hoofdstad Cliristiania te ver anderen in Oslo. Dieze verandering zal 1 Januari 1925 van kracht worden. Mr Wi. Bi. F. P. graaf v-aiiu Byl,andt. f Te Zeist is overleden mr W'. KL F. P. 'Graaf van Bylandt oud-voorzitter van de Tweede K'amer. Mr IV. K. F. P. graaf van Bylandt werd 4 December 1841 te 's-Gravenliago geboren, studeerde in- de rechten te Leiden en pro moveerde aldaar in Mei 1863. In 1864 werd hij aangesteld tot attaché bij Z. M. gezant schap te Frankfort aan den Main .(destijds tot 1866 nog een zelfstandige „staat" vrije stad) en na afloop van den oorlog van 1866, waarbij Frankfort haar zelfstandige po sitie verloor, verplaatst als secretaris van legatie naar bet gezantschap te Weenen, en vervolgens als raad van legatie te Berlijn; Londen 'en Parijs, terwijl hij in begin 1876 werd .benoemd tot chef van het kabinet van den minister van buitenlandsche zaken, met don- rang van minister-resident. In 1879 volgde zijn benoeming tot minister bij -de hoven te Stockholm en Kopenhagen, doch zag zich in 1.882 wegens ziekte zijner echlgenoote ge noopt nonactiviteit aan te vragen. Hij ont ving daarna den rang van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister. Na zijn terugkomst uit den vreemde werd hij door de Anti-revolutionaire kiesvereeniging te Amersftort gecandideerd, en door 't district van dien naam afgevaardigd naar de Tweede Kamer der Staten-Generaal. ïn 1894 verliet hij met zijne vrienden Lohman, Scbiimnel- pennik v. d. Oye en anderen de A.-R. partij en voegde zich daarna bij de C.-H. Unie. Na de verdeeling der kiesdistricten in enkel voudige districten-, waardoor zijn districten in drieën uiteenviel, namelijk Amersfoort, Ede en Apeldoorn, verkoos laatstgenoemd district hem in 1897 en behield hij tot 1916 voor dit district zijn zetel. In laatstgenoemd jaar, nadat hij ook een viertal jaren (19091913) het voorzitterschap der Kamer had waarge nomen, nam hij ontslag. In- de Kamer bewoog zich do heer v. Bylandt meest op 't terrein van „Buitenland sche Zaken". Hij was een ijverig Zendings vriend; zijn arbeid tot steun van Weduwen en Weezen van door de Turken vermoorde Christenen in Armenië en zijn reizen daar heen, liggen nog verseh in 't geheugen. Van 'Bylandt kende de genadé, van de vroege godsvrucht, zoodat zijn- heengaan op zoo hoogen- leeftijd 82 jaar oud in vrede mocht zijn. D-e gemeentesecretaris van J u tp h a,as. In een Donderdagavond gehouden raadszitting te Jutphaas werd aan de orde gesteld het rapport van de com missie van advies over de handelin gen van -den gemeentesecretaris. De conclusie van het rapport is, dat de secretaris ongeschikt en onbe trouwbaar is, -dat hij den raad en het college va,n gedeputeerden misleid heeft, -dat hij willens en wetens zijne medewerking verleend heeft bij liet fingeeren van een rekening, dat hij willens en wetens onvolledige notu len heeft, gemaakt, dat hij eene reke ning heeft vervalscht en voorts, dat de gemeentesecretarie slecht georgani seerd is. Na langdurige b-esprekingen werd dit rapport vastgesteld. Ten slot te werd met 7 tegen 3 stemmen aan genomen een vo-orstel van den heer Michils, om den heer S. als secretaris der gemeente Jutphaas te ontslaan met ingang van den dag, volgende op dien, waarop Ged. Staten dit be sluit zullen hebben goedgekeurd, met een amendement om hem in afwach ting hiervan voorloopig een maand te schorsen. Voorts 'werd geconsta- teerd ,-dat de gemeentesecretaris eeni ge keeren in de gelegenheid is gesteld zich te verdedigen, doc-h dat hij hier van geen gebruik heeft, gemaakt. 't Zit niet zuiver. In verband met den wapensmok kel voor Rusland verneemt de „Daily Mail", dat de Hollnndsche boot, welke Donderdag t.e Londen werd verwacht, daar gistermorgen vroeg is aangeko men. Detectives kwamen aan boo-rd, zoodra het schip voo-r anker lag. Het schip verliet Rotterdam met een spe- ciaien charter op den léden Mei en bleef ter hoogte van het Gabbard licht schip verscheidene, uren wachten. Te middernacht kwam eên vissehersboo-t, die op de Theems gereed had gelegen, naast het Hollandsche schip- liggen .en verscheidene groote kisten werdén op laatstgenoemde boot overgeladen. Noodeloozé agitatie. Het perscommuniqué van het co mité ter behartiging der algemeene belangen van het Overheidspersoneel gaf aan het Hbld. aanleiding eens te informeeren naar de juistheid van de- mededeelmg, dat de door de regee ring voorgestelde kernsalarissen 25 p-Ct. en meer lager zijn voor sommige ambten dan de" maximum-salarissen, welke in het Bezoldigingsbesluit van 1920 voor deze ambten voorkomen. Het Hbld. werd verzekerd, dat er geen enkele aanleiding bestaat voo-r de ver onderstelling, dat verschillende cate gorieën van ambtenaren zooals uit dit bericht zou kijft af fe leiden, 25 pet en meer in salaris zouden achteruit gaan. De achteruitgang zal voor de ge huwden en kostwinners ten hoogste 20 pet. bedragen. Een bijzondergeval. Bij een gezin te Nijmegen was een Hongaarsch meisje opgenomen, dai; reeds een jaar in het gezm voorgoed! als blijvend pleegkind was, toen de pleegvader kwam te overlijden. Deze was verzekerd ingevolge tie bepalin gen van de Invaliditeitswet en er war ren voldoende ze-gels voo-r hem ge plakt. Het Hongaarsche meisje vol deed aan het bepaalde bij art. 82 II der Invaliditeitswet, n.l., dat met wet tige kinderen gelijkgesteld worden pleegkinderen, die gedurende het jaar a-an het overlijden voorafgaande, op! kosten van den verzekerde in diens gezin zijn opgevoed en na diens over lijden geen kostwinner hebben. Het meisje krijgt nu tot. haar léden ver jaardag een rente van f 187.20 per jaar. Documenten aan Zweden g e s c li on ke n. Na-ar de draadlooze dienst te Stock holm meldt, heeft de Nederlandsche regeering den Zweedschen staat ver scheidene documenten van groot be lang uit den tijd van koningin Chris tina van Zweden en brieven a,an de koningin van haar intendant over de domeinen geschonken. VI o ekverb o-d. De raad van Delft nam in zijn zit ting van Woensdagavond met 20 te gen 7 stemmen art. 62 der nieuwe Politieverordeningen, dat het vloeken verbiedt, aan. Voor stemden de rech terzijde, de Vrijheidsbond en een S. D'. A. P.'er. He t autobus-vra-a.gstuk. Stbl. no. 290 bevat een Bon. besluit liouden-de bepalingen ter verzekering van de veiligheid der reizigers met openbare middelen van vervoer. Bepaald is: I. Het Koninklijk besluit van 31 Juli 1880 te wijzigen als volgt: A. Artikel 2, eerste- lid, wordt als volgt gelezen: „De dienst mag alleen worden uit geoefend met rij- of vaartuigen, ten aanzien waarvan een goedkeuring van kra-cht is, met het oog op de veilig heid der reizigers verleend door of vanwege het gemeentebestuur der plaats, waar het hoofdkantoor der onderneming is gevestigd." Het vier de lid van artikel '2 vervalt. B. Tusschen de artikelen 2 en 3 wordt ingelascht artikel 2bis, luidende als volgt: Voor motorrijtuigen wordt omtrent goedkeuring niet beslist dan na on derzoek van het motorrijtuig door een deskundige, aangewezen door den Commissaris der 'Bo-ningin. „Behalve in het geval, dat als deskundige is aangewezen een ambtenaar, die van wege het gemeentebestuur omtrent goedkeuring beslist, geeft de deskun dige aan liet gemeentebestuur kennis van zijne bevinding. „Wegens kosten van het onderzoek kan de deskun dige den ondernemer een door den Commissaris der 'Koningin te bepalen bedrag in rekening brengen. „De goed keuring van motorrijtuigen wordt ver leend voor een termijn van ten hoogste zes maanden". C. Aan artikel 6 wordt een eerste lid toegevoegd, luidende als volgt: „Het is verboden in een rij- of voer tuig een groo-ter aantal personen toe te laten of da,a,rop een groo-ter gewicht te laden dan in artikel 3 is bedoeld". Ii. te bepalen, dat motorrijtuigen, waarmede bij het in werking treden van artikel 2bis de dienst wordt uit geoefend, worden geacht te zijn goed gekeurd voor een termijn van drie maanden te rekenen van dat tijdstip'. Er komt dus eenige regeling in den chaos. Als er nu maar de hand aan wordt gehouden. De foren se nbë lasting. Met vernietiging van de* desbetref fende- beslissingen van Ged. Staten van Gelderland, zijn bij Bon. besluiten van 28 April j.I. gehandhaafd de aan slagen van iwee conducteurs der Ne derlandsche Spoorwegen, die, in de gemeente Gorssel woonachtig, in de plaatselijke inkomstenbelasting te Zut- phen als forens aangeslagen waren, op grond, dat zij Izich dagelijks in het station aldaar hadden te vervoegen tot hel; in ontvangst, nemen van in struction enz. en al-cfaidr verslag van de reis moesten uitbrengen en andere

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1