DA Y SCHOEN KMA CR E ME Kerknieuws. Onderwijs. Ingezonden Stukken. Land- Genie. Gemeenteraad van Vlissingen. schreden hebben, straalt ons de liefde der Hongaren tegemoet." In den namiddag werd een scheeps- tochtje naar Visegrad gemaakt. Het stoomschip Königin Elisabeth was fees telijk met vlaggen en bloemen versierd. Zigeunermuziek weerklonk en met stra lende gezichten voeren de Hollanders den blauwen Donau op. Overal langs de oevers waar het schip langs voer, klon ken juichkreten van het talrijke publiek. Hoeden gingen de hoogte in. „Lang leve de Hollanders" werd er geroepen. Te Visegrad werden de Hollanders weder op feestelijke wijze ontvangen. De dames moesten bloemen in ontvangst nemen. Ook te Nagymaros werden zij met een waren bloemenregen ontvangen. Allerlei. Voorloopig is aan 102 ambtenaren bii het Hoofdbestuur der Posterijen, T. en T. ontslag aangezegd en wel tegen 1 Oct. a.s. Een en ander heeft zeer groote on rust in het ambtenaren-corps gewekt. Naar wij vernemen, is de toestand van Z.Ex. J. B. van Heutz, óud-Gouverneur- Generaal van Ned. Indië, die voor gezond heidsredenen te Montreux vertoeft, hoogst zorgelijk. Als gij last krijgt van hoofdpijn, ge druktheid en een onaangenamen smaal; in den mond, is uw lever van streek. En kele doses Foster's Maagpillen hebben een verrassende uitwerking. Zij beteren leverstoornissen en genezen galzucht, ver stopping en slechte spijsvertering. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65in apotheken en drogistzaken. (9) In de Vrijdag onder voorzitterschap van den wethouder, dhr M. Laernoes, ge houden Raadsvergadering, waren alle le den aanwezig. Aan de orde was het voorstel tot re organisatie van het onderwijs. Die voorz. zeide, dat hij' zich aansluit bij de meer derheid van B-. en Wl-, voornamelijk op grond, dat de gemeente niet mag bevor deren het afwentelen der kosten die het rijk volgens- de wet moet dragen, op de gemeente. Dhr v. Niftrik verdedigt het voorstel der minderheid. Steeds is spr opgekomen tegen te groote klassen, spreker wil niet boven de 40 leerlingen pier klasse gaan en niet bet minimum bepalen op 40; en hij wil ge bruik maken van de overgangsbepaling van 6 leerkrachten op 211 leerlingen. Zeker, bij een vacature kan er een on derwijzer komen voor rekening der ge meente en kunnen ook de bijzondere scho len -er aanspraak op! maken. Maar ondanks dit kan spreker zijn standpoint niet prijs geven. Dhr v. Hall zegt: Zeker zal het voor- Stel van Bi. en Wi- rust brengen, maar dit alleen door de volle verslechtering van de nieuwe wet direct geheel toe te passen en keert men terug tot verkeerde toe standen uit den tijd van 50 a 55 leerlin gen per klasse. Het proletariërskind zal Weer de dupe worden. Bij aanneming van het meerderheids- voorstel zullen acht leerkrachten moeten worden ontslagen, 2 gingen toch, maar spr komt er 'tegen op1 6 personen op zijde te zetten zonder overleg met hen te hebben gepleegd. Sp'r acht dit voor stel onwaardig, ongewenscht en in strijd met de bedoeling van den minister ten opzichte der bezuiniging. Het voorstel der minderheid acht spr de- eenige weg te zijn, om zich aan te passen aan de overgangsbepalingen. Dhr v. Oorschot zegt: men wil voor de veiligstelling van den gulden het onder wijs op-offeren. Als er bezuinigd moet worden, dan mag het kind daar in üe allerlaatste p-laats de dupte van worden. [Wiel geeft men millioenen uit vo-or oorlog en marine-, zie cl-en kruiser „Java". Die wethouder van onderwijs stelt zijn kracht niet in dienst van het onderwijs, maar in dienst van den mammon. Dhr Lindeij-er wijst op de afspraken bij- de wethoudersverkiezing, waar onder het .ziekenhuis -en het openbaar on derwijs. Die wethouder van onderwijs stelde voorop, het openbaar onderwijs zoo- goed mogelijk, en nu wil hij het zoo slecht mogelijk maken. Als het voorstel der meerderheid aangenomen wordt, zeg gen de S.D-A.P-ers het vertrouwen in de wethouders Laernoes en Huson op1 en achten zij zich ontheven van d-e afspra ken, gemaakt bij' de wethoudersverkiezin gen. 1 Dhr Landsman erkent, dat -de leer lingen van vroeger geleden hebben onder de groote klassen. Maar een on derwijzer, die het met 36 leerlingen kan, kan het ook met 40 en die het met 40 niet kan, kan het ook niet met 36. Spre ker acht h-et meerderheids,vo-orstel het veiligst, omdat men dan steeds 6 leer krachten kan hebben en houden. Die ver slechtering van liet onderwijs hangt ge heel af van hem of haar, die het onderwijs geeft. i De heer Iluson verdedigt het meer- derh-eidsvoorstelSpr meent, dat een ge huwde onderwijzeres het eerst voor ont slag of wachtgeld in aanmerking komt, daar het hem steeds gehinderd heeft, dat sommige gezinnen dubbele inkomens hebben, en andere personen op' een be trekking wachten. Dhr Laernoes zegt, da;t het gaat om het verschil van 4 leerlingen per klasse en daarvoor mag men geen risico dragen van groote uitgaven. Het compromis is wel degelijk gehandhaafd, overleg 'is ge pleegd met de onderwijzersorganisaties. Dhr v. Oorschot herhaalt, dat men het kind niet het slachtoffer mag laten wor den van de bezuinigingswo-ede. De lieer v. Hal, ziende dat het meer- derheidsvoorstel zal worden aangeno men, dient een amendement in om de vacatures op do scholen H, I en E aan te vullen en ze te doen vallen onder de overgangs-bepalingen en de beslis sing over de andere scholen aan te hou den tot de volgende vergadering. Nadat -de vergadering een kwartier ge schorst was geweest, deelde de voorz. mede, dat B-. en Wl- het amendement over nemen. Er bleek een vrij groote verwar ring te bestaan over de beteekenis van dit amendement en over den voorrang der voorstellen. Ten slo-tte werd het eerst het min- derheidsvoorstel in stemming gebracht, en verworpen met 11 tegen'8 stem men, die der hoeren v. Niftrik, Hartz, Lindeij-er, Po-s-t, Oorschot, Van Hal, Ber ger -en Hillenga. Vervolgens werd het amendement in stemming gebracht en aangenomen met 11 tegen 8. Tegen de Techtscho leden behalve de heer Huso-n. De he-er Hens-el protesteerde tegen de leiding -en do wijze van behandeling "der zaak. Het voorstel van de meerderheid; 'werd aangenomen met dezelfde stemmen tegen als bij het amendement. V-ervolgens werden op- wachtgeld ge steld -de heeren K. de Viss-er, J. W. Vrielink, en J. W;- Dielzenne -en mevrouw Dl. C- M- van de Swaluw-Leenpo-el, dia ontslag zal vragen. Die verplaatsing der scholen werd aan gehouden "tot een v-ofgende vergadering. Pro-v. Schietwedstrijd. Door het Verhand Zeeland van den Bijzon- deren Vrijwilligen Landstorm zal op- 10 en 11 Juni a.s. een Provinciale Schiet wedstrijd worden gehouden opi de mili taire -schietbanen, gele-gen in de gemeente Oost- en Wiest-Soubürg. Die regtelingscom- missie bestaat uit de heeren: Th. E- Bretschneider, commandant van den Bijz. Vrijw. Landstorm in Zeeland, te Vlisshu gen; P. G. Laernoes, s-e-cr. prov. comm. v. d. Bijz. Vrijw. Landstorm te Vlissingen; M. van der B-ek'e Callenfels, pres. v. d. Kon. Scherp-sch.-vereen. „Vlissingen" te Vlissingen; S. de Ro-o-, lid v. d. Bijz. Vrijw. Landstorm te Vrouw-epolder en P. Kloos terman, leider v. d. Bijz. Vrijw. Landst. te Nisse. Te Breda is, 64 jaar oud, in het diaconessenhuis overleden dhr Krijn Tim- rners, burgemeester van Klundert, lid der Staten van Noord-Brabant, oud-ouderling' kerkvoogd, bestuurslid -der Qhr. Ilist. Unie, bestuurslid van den Chr. Boereu- en Tuindershond. Een werkzaam leven is door dat plotseling overlijden afgesne den. Verplaatst met ingang van 1 Juli a.s. de kantoorbediende 2e kl. L. C. Guiot van Sas van Gent naar Middelburg (bu reel inspecteur). Ter gelegenheid van de herdenking van -den „Gul-denspo-renslag" (11 Juli), do-or de naar ons- land uitgeweken Vla mingen, vergaderen zij op- 12 Juli a.s. in feestelijke bijeenkomst te Rotterdam, bij welke gelegenheid de feestrede zal gehou den worden door dr A. Martens, van Middelburg, over: „De do-oden en de le vend-en van Vlaanderen", i i Failliet verklaard J. P. Kolijn, wo nende te Vlissingen, Slijkstraat '1. Middelburg. D|o-or B. en W|- is "met in gang van 1 Juli benoemd tot onder brandmeester dhr W|. E- Go-umou. Alhier zijn den officier van justitie voorgeleid F. J„ 15 j., werkman en C. -C-. v. H., 16 j- werkman, beiden wonende te Vlissingen, verdacht van diefstal ge pleegd te Terneuzen op 27 Juni. 1924. Beide verdachten zijn na, verho-o-r dooi den rechtercommissaris o-vergebracht» naar het huis van bewaring. Vlissingen. Een afscheid. De Ne- derlandsche zee-loods A. Roos alhier, die de laatste jaren gereg-eld gevaren heeft o-p de mailboot „Prinses Juliana" van de stoom vaartmaatschapipiji „Zeeland", heeft den dienst met pensioen verlaten. Vrijdag heeft hij de mailboot voor de laat ste maal van Folkestone naar Vhs-singen gebracht: Aan het ontbijt in de messroom dus kort vo-or het vertrek uit Folkestone, nam de oudste der o-pvarenden, de ad ministrateur, dhr Wl. J- Wisse, het woord en w-ees er op, dat al de jaren, waarop zij samen voeren, altijd van vriendschap- pielijken aard zijn geweest en dit dan zeker een bewijs is geweest van goede verstandhouding -en voorzeker heeft het op-en karakte-r, de opgewekte levensgeest en het goede humeur van den scheidende daaraan veel toegedragen. Al zijn er wel eens moeilijke jaren geweest, dhr Ro-os verzekerde zelve nog aan spreker verle den week, dat de laatste jaren op de mailbo-oten z-o-o genoeglijk en rustig voor hem zijn geweest. Sp'r. verzekerde, dat dhr Roos. met trots op de afgelegde dienst jaren mag terugzien. Namens allen wenschte spr den vertrekkende nog vele gezonde jaren toe en verzekerde, dat de naam van loods Roos nog 'lang op de „Prinses Juliana" in aangename herin nering zal blijven voortleven De gezagvoerder, dhr P. Ree, voerde ook het woord en gaf de verzekering, dat loods Roos was „the right man on the right place". t Dhr Ro-os dankte vo-or de vriendelijke ivoorden -en verzekerde zijnerzijds, dat de jaren op de „Prinses Juliana" de pret tigste uit zijn zeemanslo-ophaan zijn ge weest. Wilhelminadorp. D-e landbouwersknecht P. de Smit, die zooals wij Zaterdag meldden Vrijdag van een voer klaver- ruiters viel en door den wagen overreden werd, is Zaterdagnacht in het gasthuis te Middelburg aan de gevolgen overleden. Waarde. Vrijdagavond had o-nder be gunstiging van mo-o-i weder onder groote belangstelling de jaarlijksehe keuring der geiten plaats. Aangevoerd werden 16 gei ten. In het plaatselijk slambo-ck werden opgenomen 2 geiten. De drie geldprijzen vielen bij loting ten deel: lste prijs Matth. Wcststrate; 2e pr. L. de Looze; 3e pr. L. van Houte i Biezelinge. Zaterdag j.l. kwam in ver gadering bij-een de vereeniging „Vrienden kring". ter be-spreking van het jaarlijk sehe reisplan. Mocht men verleden jaar een bezoek brengen aan Walcheren, thans beslo-ot men, om op' 5 Juli a.s. een be zoek te brengen aan Breda en omstre ken mot de autobus-onderneming van Kraak Steeman. Die vereeniging bestaat thans uit 24 gehuwde leden. Biggekerke. Zaterdagavond hield do plaatselijke afdeeling van den B-ijz. Vrijw. Landstorm een schietwedstrijd. Uitslag is als volgt: lste prijs Z. Klaasse- Pz., 2e pr. L. Harpie Jz., 3de pf. P. de Lange, 4do pr P. Jans-e en 5de p-r. A- Arentse. De prijzen bestonden uit verschillende voor werpen. Ritthem. Diank zij de ijverige bemoei ingen van de commissie en de medewer king van bijna alle aangelanden, zal de ver harding van den Dorpsweg den Wieg zon der naam en don Loodweg (ten deele) tot stand k-o-men. De onderhaiiidsche aan besteding voo-r het leggen van den straat weg is gegund aan A. de Wilde, aannemer te Middelburg vo,or f7580. Diesteenen zijn door de commissie zelf gekocht. Deze Week zal met de werkzaamheden begon nen worden. Uiterlijk 1 November moet de weg klaar zijn. Terneuzen. In de Donderdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd medegedeeld -een schrijven van 'de Industrieel© maatschappij te Amsterdam exploitante van do electrische verlich ting in de kom der gemeente, dat zij1, in verband met den hoogen prijs die do r.Z.E-M. vraagt voor stroomlevering niet kan ingaan op het verzo-ek van het ge meentebestuur om de buurtschappen te electrificeeren. B- en Wi- beschouwen nu de zaak afgedaan, aangezien zij overtuigd waren, dat voor hun v-oorstel, hetwelk behelsde verlichting van Sluiskil ter we-ers zijden van het kanaal en Driewegen, onder betaling van e-en subsidie van f 1200 per jaar aan de P.Z.EM. in de raad geen meerderheid zc(u gevonden zijn, omdat die er ook 't Zwaantje en Baandijk bij- wenschten en bovendien de P.Z.EM. voor dat bedrag ook alleen verlichting van Sluis kil ten we-sten van het kanaal o-p zich wilden nemen. Vo-orts had ook de volks vergadering te Sluiskil te kennen ge geven, geen stroomprijs van 55 cent te willen betalen en niet te willen aan sluiten, indien ook niet tevens de Oost- Zijde werd aangesloten. Een uitvoerige discussie ontstond, waarin verschillende leden uitspraken, dat er toch nog een poging moet worden aangewend, oin tot electrificatie der buurtschap-pen te geraken. Verwondering werd uitgesproken over de houding van de P. Z- E- M„ die, terwijl de Ind'u- striëele Maatschappjj met haar o-ver Sluiskil onderhandelde, ook tevens on derhandelde met particulieren. Ten stotte vereenigde de raad zich met -een voorstel van den heer N-olson, om Burg. en Weth. uit te noodigen op nieuw -onderhandeling-en te openen met de aansluiting van enkele industriëele ondernemingen ten Oo'sten van het ka naal, dit mogelijk aansluiting van Sluis kil-Oost en den Baandijk gemakkelijker zal maken. Voor het voorstel-Nolson om aa.n 'Burg. en Weth. drie leden van den raad voor -deze zaak toe te voegen was geen steun te vinden. („M. CV') Stukken voor de Prov. Staten. Ged. Staten stellen no-g voor, afwijzend t(e 'beschikken op h-et verzoek van de besturen van de Kon. Ned. Automobiel- cluh en den Alg. Ned. Wielrijclersbond om f 1500' bij te dragen in de kosten van verbetering van het gedeelte van den hoofdverbindingsweg tusschen Noord-Bra bant en Zeeland, hetwelk g-elegien is in de gemeenten Rilland-Bath en Krabben- dijke, terwijl dan heide vereenigingen ieder f 500 zouden beschikbaar stellen. Het komt. Ged. Staten voor, dat er geen termen bestaan, om de totstandkoming van deze plaatselijke verbetering met gel den uit de Prov. Kas te steunen. Het Rijk beeft door den voorgenomen aanleg van -een Rijksweg, getoond, in te zien, dat de aanwezigheid van een aan de eischen des tij-ds voldoenden verkeers weg in de eerste p-laats een Rijksbelang 'is. De provincie Zeeland heeft getoond daar voor de noodige offers- te willen brengen door zich bereid te verklaren, de ver vallende gedeelten van den Rijksweg op Zuid-Beveland en Tholen, in ruil voor den -door het rijk in beheer en onderhoud over te nemen Provincialen verbindings weg tusschen Zeeland en Noord-Brabant, in beheer en onderhoud over te nemen, hetgeen door de grootere lengte dier wegs- gedeelten de provincie jaarlijks op een niet onbelangrijk bedrag aan onderhoudskos ten zal komen te staan. Ged. Staten ach ten het ongewenscht bovendien nog gel den uit de Provinciale kas te besteden voor plaatselijke verbeteringen van den ouden weg, welke bestemd is om als 1 hoofdverkeersweg te vervallen en welke verbeteringen dus slechts van tijdelijken aard Zijn. De cons-ekwentie zou hoven- dien medebrengen, dat de Provincie ook voor andere', onvoldoende gedeelten in dezen weg en die zijn er gelden zou moeten beschikbaar stellen. Waar het uitreiken van jach.ta.cten niet meer geschiedt door den commissaris der Koningin, maar door het hoofd der plaat selijke politie, is ook vervallen de aan leiding om ter Provinciale Griffie van de •afgifte dier akten lege-s- te heffen. Ged. Staten willen daartegen een nieuwe bron van inkomsten schepiplen, door het lieff-en der volgende leges: fl,50 van de rij- en nummerbewijzen; welke worden afgegeven ingevolge de motor- -en rijwiel- wet of duplicaten daarvan en f 2,50 vo-or ontheffingen, welke worden verleend van het verbo-d, om wegen in de provinciën, niet gelegen in do kommen der gemeenten en niet zijnde Rijkswegen, te berijden met motorrijtuigen b-ov-en een zeker gewicht, en ook vo-or de verlengingf van de bewij zen of de ontheffingen. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg. In de Vrijdagavond gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel en. Fabrieken vo-or de Zeeuwsche eilanden, waren slechts 11 leden aanwezig, juist voldoende -om besluiten te nemen. Afwe zig waren met kennisgeving de heeren Van Raalte, Boudewijnse, Jero-nimus, Van den Berg, Anker, Clhamuleau, Massee, Witkam en Olthoff, en zonder kennis geving de- heeren De Vos -en Oosterb'aan. Vo-orzitter was dhr L. A. Stofkop-er, die mededeelde, dat dhr Van Raalte, do voorz. der Kamer, wegens ziekte afwezig was. Medegedeeld wo-rdt: Dat het b-ureau aan de Prov. Staten verzocht heeft liet daar heen te leiden, dat de booten van Z,ie- rikzee weer naar Middelburg doorvaren. Dio vo-orz. zegt, dat uit een voorstel van Ged. Staten blijkt, dat deze daartoe nog niet willen overgaan. Hij wil -echter offi cieel bericht ran de Staten afwachten. Diat do-or middel van het lid van den spo-orwegraad nogmaals pogingen zijn aangewend in de namiddaguren een be tere verbinding te krijgen tusschen Rot terdam en Vlissingen. .Dat aan de directie der Spoorwegen is gevraagd, ook op het traject Roosendaal-Amsterdam in den boottrein een eetwagen te laten loopen, waarop afwijzend is beschikt. Dat van de N. V- Expeditie-onderneming v.h. Braak man Go. bericht is- ontvangen, dat zij een vrachtstoombootdienst lieeft ingesteld van Vlissingen en Middelburg o-p- Rotter dam. Ten slotte, dat de schriftelijke stem ming onder de leden der kamer heeft aan gewezen als candidaten vo-or het lidmaat schap- van liet bestuur der Nederland- sche V-ereeniging van Kamers van Koop handel de heeren Boudewijnse- en Stof- fcoper. Tot afgevaardigden naar de vergade ringen van do Vereeniging van Kamers van Koophandel werden benoemd dhrn Boudewijnse en Sto-fkopier en tot plaats vervangers dhrn Van Niftrik en Linden- bergh en verder de overige leden dei- Kamer en de secretaris. Tot leden van een commissie tot het uitbreng-en van een rapport inzake het ontwerp Tariefwet, werden benoemd dhrn Van Niftrik en Olt- liofl' van de Commissie- v-oor de Nijver heidsbelangen; dhrn B-osman en Mach- geels van de commissie voo-r de Handels belangen en dhr Enzlin van de commissie Vo-or de w-ettelijk© bepalingen. Het bureau stelde voor niet -dé voldoen ban het verzoek om toe te treden tot de Kamer van Koophandel v-oor Diuitschhuid. Dhr M. Laerno-e-s zou toetreding juist goed bchten in verband met de internationale verbindingen o-ver Zeeland. D-e voorz. geeft to-e, dat dit juist is en het is niet onmogelijk, dat ook het bureau -een an der inzicht heeft .gekrejjen, maar f 40 is nog al veel, wellicht is een middelweg te overwegen. D-hr Klok wijst op het belang van Zee land hij den uitvoer van aardappelen, aardbeien, enz. naai' Diuitschland. Dhr Van Niftrik zou de zaak aan het Bureau (willen toevertrouwen. Dhr Bos-man zegt, dat verschillende firma's lid der Kamer voor Duitschland zijn, omdat zij dit van belang achten voor hun zaken; aanslui ting o-o-k van de Kame-r is gewonscht. Die vo-orz. zegt, dat het bureau hang is ge maakt, omdat de kamer in het begin zo-o hang was vo-or het verleenen van subsi dies. Do voorz. staat zelf sympathiek te genover de zaak en gelooft, dat ook wel van de andere leden van het bureau. Hij zal hel sp-oedig bespreken en de leden schriftelijk met de beslissing in kennis •stellen. Het bureau had voorgesteld adhaesie te betuigen aan het adres der kamer te Groningen, inzake verlaging der telefoon tarieven, ©en lid van de commissie vo-or het verkeerswezen wil speciaal aandrin gen o-p v-erlaging vo-or korte afstanden, bijv. van 20 tot 25 K.M- De voorz. kan dit laatste begrijpen ©n zo-u het in het adre-s willen inlasschen. D(hr Van Nif trik meent, dat zulks- niet gaat, men moet algemeen verlaging vragen. Dhr Enzlin gelooft, dat men bij vragen voor beharti ging van streekh-elangen meer succes zal hebben, het geldt hier juist p-lattelands- belangen voor dicht bij elkaar gelegen dor pen. De voorz. wil ook voor korte af standen vragen. Het is de vraag; of men de districtsbelangen of de algeme-ene be langen moet trachten te bevorderen. Spr meent in dit geval het eerste, en zegt toe, dat het adres in den gesproken ge-est zal worden geredigeerd. De beide andere voorstellen, dat tot het opnieuw aandringen op opheffing van de statistiek van voortbrenging èn ver bruik en dat het o-ni zich te verzetten te gen het verzoek van de kamer van Til burg, inzake het mogelijk maken van re- torsiemaatr-cgclen bij aangaan van han delsovereenkomsten met andere landen werden zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. Dhr Enzlin zeide, de kwestie van den .Provincialen .stoombootdienst op de Oosterscheldc liever in de besloten ver gadering te willen behandelen, daar hij niet den schijn wil wekken vooruit te loo-pen -o-p de beslissing der Prov. Staten. Hierna wordt de openbare vergadering gesloten. Geref. Kerken. Aangenomen naar Boornbergum door P. de Feijter, cand. te Axel, die bedankt ■lieeft voor Brouwershaven, Elburg, West maas en Wons. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Harderwijk G. Wisse te Arnhem. lerseke. Gekozen tot ouderling in de Goref. kerk dhr. J. Rothuizen (vac. wij len D. Schipper). Chr. Verzorging van krank zinnigen. De Vereeniging tot Chr. ver zorging van Krankzinnigen in Nederland zal in Oct. 40 jaar bestaan. Prof. L. Lin deboom was al dien tijd haar voorzitter. Het jubileum zal in Amersfoort gevierd worden. Vier stichtingen (Veldwijk, Bloe- mendaal, Dennenoord en Wolfhese) wor den door de V-er. beheerd. Benoemd tot liool'il der Chr. School te Landsmeer, dhr. A. J. Davidse, thans onderwijzer tc Amsterdam, oud-leerling der Chr. Kweekschool te Middelburg. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Waardhuizen (N.-Br. (lioofd dhr. J. C. Kloosterman) dhr. J. Hoogesrbeide te Colijnsplaat. Do 50ste Jaarvergadering van Jacliin wordt den 9 Juli a.s. gehouden in de Zuiderkerk te Hilversum, en wordt inge leid door een bidstond onder voorgang van ds R. E. van Arkel, van Utrecht. -'Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Giessen-Ondkerk, de heer J. A. Hubrechtse; tot onderwijzer aan de Chr. school te den Hulst a. d. D-edems- vaart, de heer L. W. Bromb-acher, beiden te Souburg en oud-leerlingen der Chr. kweekschool te Middelburg. Mej. J. Mantz, oud-leerlinge der Chr. Kweekschool te Middelburg, is be noemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Bolnes. Borssele. Tot hoofd der Christelijke (school alhier is benoemd ingaande 1 Oct. dhr. Hage, thans hoofd der Chr. school te St. Annaland. Aan de Rijkskweekschool te Middel burg slaagden Zaterdag voor de onderwij- zersacte de dames M. de Bruijne, E. J. P. Daansen, J. M. M. Pison en L. A. Swerus, en de heeren P. Roose en A. Salet. Niet geslaagd zijn 3 vrouwelijke candidaten. Geslaagd aan de technische hooge- school op het ingenieursexamen voor scheepsbouwkundig ingenieur de heer C. Tjebbes. Aan de landbouwhoogesehool voor het propaedeutisch examen mevr. C. A. P. Ossewaai'de geb. Berkhemer en de heer W. A. Nieuwdorp. Te Rotterdam voor de acte L. O. de heeren J. Barbier te Goes, G. J. Broekhoven te Wolphaarts- dijk, I. D. CDuijnhouwer te Scherpe- nisse,, A. C. v. Dijke te Oud-Vosmeer, J. Lefeber te Ax-el, M. A. Koeman te Ril land-Bath. en A. J. Leenhoufs te Oost burg. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Aan de Vrouwen van Zuid-Beveland! Ter gelegenheid van het bezoek der Koninklijke Familie aan Zuid-Beveland op 7 Aug. a.s. heeft de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer het plan opgevat om aan H. K. II. Prinses Juliana een Zuid- Bevelandsch cosluum aan te bieden. Ter uitvoering van dit ,plan zullen in elke gemeente minstens twee dames uit- genoodigd worden, die zich met de in zameling der gelden voor dit doel willen belasten. Het Bestuur van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer vertrouwt, dat alle vrouwen van Zuid-Beveland bovenstaand plan met sympathie zullen begroeten. Zoodra mogelijk zullen nadere mededee- lingen in de Pers worden gedaan. Namens het Bestuur voornoemd: Dr H. R. FOLMEB, Voorz. G. HOUTEKAMER, Secr. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik u eenige ruimte in uw blad naar aanleiding van uw bericht „Socialisme in de praclijk" in uw blad d.d. 27 Juni 1924. Allereerst zij het mij vergund, u te wijzen op de onjuiste kwalificatie van „roode Coöp.'s". De Broederband is een coöp. die zich absoluut niet met de arbeidersbeweging inlaat, zij staat op, zooals men dat meer noemt, neutraal standpunt. Het eenige tintje van „rood" dat haar nog aankleefde, was het niet verken op 1 toen de leden band in éen cc de scheiding zin meer had, paste ook niet derband. Heel toeval loonsverlaging Colijn ten opz wij hopen och gaan als Z.Ex naren. Van veelden geering is va band nog nim Blijkbaar bc loonon in de het particulier» burg uitsteken Ik geef u do het geval is. D'i loon van 29 per week; in Middelburg wo werkt men 60 overige arbeid: eens ver boven drijf uit, als: verplichte vjij ring, verlof ei liet zal iedi hoogte is met zijn met een per 8 ons het nend meer is e de bestaande haven. Wanneer wi pet. verlaging wij werkelijk ticuliere bedri Er is m.i. paadje schoon het maar eeni; nen worden, w gekomen, maai eischt het op 't belang van geacht. Zouden ren misschien Colijn's voorbe schen te ontsl toch zeker bei De besturen getoond te h teekent met de sonoel en he voornemen ten gewijzigd. U mijnheer, verblijf ik. Paardend Vanwege de ging „Het Bel) vandaag de jaai bant en Zeelani Paardendag gel namelijk in eer 'mooiste en edel: de paardenfokkc en een défilé d- bespannen en stamming. Men meldt ui in hevige mate varkens heerscl zer dieren er a; O n g e 1 u mevrouw V. te 1 die door een vei beten zijn, is red derzoek van de van den hond n; Iloogeschool te Te Reusel is e< van K. in een dronken. Bi auto werd 't pi S. te Schinveld hol. De voerma kwam onder ee Zwaar inwendig 't hospitaal overj da (Gron.) is i baden verdronk liep het 5-jarig drogist te Weer „IJzeren Man", kind na. Het jon| den, de moedei 't droge gebracht tusschen Assen auto van den h sloot geraakt. D schadigd, terwijl stig gewond we In b ra a dag. Op den N sterdam hebben bezoek gebracht alleenwonende uren was van I heeft rustig sloten geforceerc iworden. dat de een valschen Hij heeft den zocht en gading was. V onverwachte en deuren openg 4e omstreeks zij die gebeurter wezigheid had He politie, die de hoogte ge\ sl. ge mede( ""an n getr hal ui P v: wei

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2