Staten-Generaal. Hanenland. Binnenland. Uit de Provincie. Bij Huidjeuk en ook bij Muggenbeten geeft h 4 inwrijven met PUROL dadelijk verlichting. Bij Apoth. en Drogisten. Raad wel op zijn plaats. Het ontslag wordt verleend. 12. Aan den heer J. AI. v. d. Peijl wordt eervol ontslag als lid der Com missie tot Wering van Schoolverzuim ver leend. In deze vacature wordt benoemd dhr. J. Ruisaard met alg. st. 18. Verzoek van den Zeeuwschen Bond van Veehandelaren om: Ie. in verband met een te houden han delsveetentoonstelling de gewone week markt van 7 October 1924 te houden op 8 October d.a.v.; 2e. om ten behoeve dier tentoonstelling een subsidie uit de gemeentekas toe te staan. B. en W. stellen f 300 voor. Aan genomen. 19. Verzoek van den heer H. van Sab- ben om een timmermanswerkplaats te mogen bouwen achter de in aanbouw zijnde woning hoek Rimmelandplein-Pic- cardtstraat. B. en W. stellen afwijzend voor. Aangenomen. 20. Voorstel tot aanvaarding van een stukje grond op> den hoek van den Wiest- singel en de Middelburgsche straat. B. en W. willen een heel geringen prijs betalen. Een schenking zou n.l. alleen bij nota- riëele akte kunnen geschieden. Goedge vonden. 22. Voorstel tot vaststelling van ver ordeningen tot regeling van Leergangen voor de praktijk en tot heffing en in vordering van schoolgeld daarvoor. De fin. comm. verzocht uitstel van de be handeling, daar zij geen voldoende ge legenheid heeft gehad dit te bestudeeren. Dhr. Labrijn beklaagt zich, dat de fin. comm. dit voorstel zoo laat ontving. De Voorz. zegt, dat er geen bezwaar tegen uitstel is. Dhr. Crucq vraagt, of het dan niet te laat wordt voor het e.v. seizoen. De voorz. zegt, dat het besluit direct na aanneming door den Raad kan wor den uitgevoerd. Tot uitstel wordt besloten. 28. Voorstel tot beschikbaarstolling van een bedrag van f 160. voor het aanbren gen ©ener rioleering langs den Willem Zelleweg. Dlhr Buis zou in de verordening vast willen 'leggen, dat de ondemeaner zelf rioleert. Men gaat maar bouwen en de rioleering laat men op die manier an deren betalen. D'e voorz. zegt, dat rio leering wel ©en heel moeilijk punt is. Met tal van bestaande toestanden moet gerekend worden. Wat het onderhavige geval betreft, prijst sp'r het, dat de spoor wegen nog tot gedeeltelijke tegemoetko ming bereid zijn. Dlhr v. Poelgeest zegt, dat daar een grondspeculatie eenige ja ren geleden op touw gezet is. Toen deze niet doorging, zaten de heeren met den grond in de maag. Toen werd er een bouw grond-speculatie van gemaakt en heeft de Goesche Raad zich laten ver leiden om er ©en hofje neer te zetten. Anders kan Spr. het niét noemen. Het was daar n.l. heelemaal geen open bare weg, Destijds waren die bouwspe- culanten tot alle mogelijke concessies be reid. Toen werd door den Raad gevor derd, dat de rioleering door de onder nemers zou worden tot stand gebracht. En nu wil men daarvan afwijken en dhr Van Iwaarden spint er zijde bij. Hij komt met een schijntje van zijn rioleering af. D© voorz. zegt, dat dhr van I. toestem ming had van de spoorwegen om in de Sloot te loozen. Dhr v. Poelgeest begrijpt niet, dat B. en Wi- tot uitloozing in een sloot toestemming gaven. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met de stem van dhr v. Poelgeest tegen. 24. Voorstel tot het toekennen van een crediet in verband met het a.s. bezoek van H. M- de Koningin. De fin. Oomm. drong op zuinigheid aan. Die voorz. zegt, dat B. en W- na,ar zoo groot mogelijke bezuiniging streven. Dlhr Grucq zegt, dat spr en dhr Buis tegen het voorstel zijn, hetwelk daarna wordt aangenomen. Rondvraag. Die voorz. zegt, dat B. 'en W. tot hun spijt nog niet klaar zijn met hun opdracht om de loonen en sa larissen van het gemeentepersoneel te herzien. Van tegenhouden is geen sprake. Ho© eerder men hiermee klaar is, hoe liever B. en W- het hebben. Tal van ver gaderingen en besprekingen zijn reeds ge houden D|hr Goedbloed vraagt tegen welk tijdstip B. en W- ongeveer denken klaar te zijn. D© voorz. kan het niet zeggen. Dhr Goedbloed herinnert aan zijn woor den in Januari tot dhr v. Poelgeest ge sproken: begin alvast met de pensioen korting aan te nemen. Eu nu ziet het er wel naar uit, dat men voor de achtste maand van het jaar nog niet klaar is met de nieuwe voorstellen. De voorz. hoopt in allen ernst, dat tegen de volgende raads vergadering de voorstellen klaar zullen zijn. Dhr Goedbloed constateert, dat de voorz. geen termijn kan noemen, 't Kan dus ook wel het eind van het jaar worden, want spr hoopt, dat men van de fin. comm. niet vergt, dat ze in ©en 14 dagen met haar omvangrijken arbeid zal klaar zijn. Dhr Labrijn begrijpt de redenen van die groot© vertraging niet best. Die voorz. zegt, dat vele adviezen moeten worden ingewonnen. Dhr Eckhardt vraagt, of er van de autobussen geen staangeld kan geheven worden. Aan 't station moet er ook voor betaald worden, kan er op de Markt niet fl per week voor geheven worden? Be talen de ondernemers staangeld, dan heb ben ze ook recht op hun plaats. Nu kan een ondernemer er niets aan doen als zijn plaats door een „snorder" wordt ingenomen. Die voorz. dacht, dat de regeling nu nogal voldeed. Het is een heele toer, om ze alle een plaatsje te geven. Vorige week Dinsdag stonden er b.v. 26. Spr acht de autobussen in 'tbelang ran Goes, maar wil op een e.v. jgamenspreking met de on dernemers wel over staangeld spreken. Er moet toch met hen geconfereerd worden over liet verkeer op kermis- en Konin ginnedagen. Dhr Eckhardt meent, dat de gemeente de oneerlijke concurrentie der autobussen niet steunen mag. Dhr Goedbloed her innert er aan, dat in andere gemeenten ook vaste staanplaatsen worden aangewe zen. Spr is voor een goede, billijke oplos sing van 't vraagstuk, en B. en W. kun nen toch in andere gemeenten verordenin gen opvragen en inlichtingen vragen Spr verwijst naar Rotterdam. De voorz. zegt: dat een dergelijke verordening in Mid delburg fiasco hoeft gemaakt. Dhr Labrijn vindt dc opstelling op de Markt hier practisch. Laten we voorzich tig zijn, om nu weer te gaan heffen. Want vele ondernemers staan er niet best voor. Dhr Vienings informeert naar hij meent, namens vele ingezetenen -naar den gezondheidstoestand van den bur gemeester. De voorz. antwoordt, dat vol gens de behandelende dokter de burge meester binnen enkele weken mag terug- keeren naar Goes, maar nog niet om di rect zijn ambt te aanvaarden. Dit laatste vermoedelijk 19 Augustus, als het ver lof verstreken is. Dhr Goedbloed doet zijn beklag naar aanleiding van „Nijtengo", welke gehou den is in een gemeente-inrichting, dat daarvoor in zoo ruime mate verlof ge geven is tot dansen. Ben groot deel van de gemeentenaren, van wier geld het ge bouw toch ook is aangekocht, heeft zich geërgerd aan deze dansgelegenheid die avond aan avon't werd gegeven. Dit is ook niet billijk tegenover anderen, waar ook dansgelegenheid is. Die voorz. vindt dansen piet verkeerd. Het gebeurde in het volle licht. Dhr Goed bloed: Daar gaat het niet over. Een groot deel der ingezetenen heeft indirect mee betaald aan het Schuttershof en dat heeft principieel bezwaar tegen het dansen. Men moet voelen, dat het hier een g e- ta e e n t e-gebouw is en men moet rekenen met de meeniugen van andersdenkenden Djhi' v. Poelgeest kan zich indenken, dat er straks een comité gevormd wordt, dat geen dansgelegenheid gaf. Dan zou het dnderc deel van de gemeente klagen, dat het genoegen van dansen er niet was. Dhr Goedbloed heeft als grootste be zwaar, dat hier avond aan avond dans gelegenheid was, zoodat een tweede 'ker mis ontstond. Dlhr De Looff; Bij „Vree mid" was 't ook zoo. Dlhr Goedbloed: Toen was 't Schuttershof nog geen ge meente-inrichting en dat is juist de on billijkheid. Dhr Labrijn wijst er op, dat het Schuttershof verpacht is. D© gemeente exploiteert zelf niet. Dhr Goed bloed antwoordt, dat de gemeente toch toezicht op' de exploitatie moet hou den. Dhr Crucq merkt op, dat de tuin van het Schuttershof ernstig beschadigd is en vraagt, wie dat betaalt. Spr meent dat er ruw en onnoodig gehakt is. De voorz. antwoordt, dat het Comité alles op eigen koisten weer in orde moet bren gen naar genoegjen van B. en Wt- Daarna sluiting. Die niet genoemde voorstellen werden aangenomen. Eerste Kamer. Aan de orde was liet wetsontwerp Wijzi ging van de Leerplichtwet en van de L.O.- wet 1920. Den lieer De Waal Malefijt (A.-R.) zijn deze onderwys-wijzigingen uit den aard der zaak niet sympathiek. Er is echter geen ander middel om op dit terrein te bezuinigen dan de vermindering van het aantal onder wijzers. Spr. betreurt de ppschorting van het zevende leerjaar in zooverre, dat deze maat regel slechts tijdelijk is; hij is tegen het principe in den opzet der Leerplichtwet en zou dus het zevende leerjaar willen af schaffen. De heer Slingenberg (V.-D.) protesteert tegen de wijze van behandeling, die niet overeen komstig de waardigheid der Kamer is en die de verhouding tusschen Regeeringspartijen en> oppositie er niet beter op zal maken. De pacificatie wordt door dit ontwerp aangetast. Voor het bijzonder onderwijs is die tegenspoed lang zoo groot niet, omdat de openbare scho len veel groote gebouwen moeten hebben en dus de groote klassen het zwaarst voelen 1 De heer Smeenge (V.-B.) betreurt eveneens dat de zevenjarige leerverplichting tijdelijk wordt opgeschort. Men heeft nu eenmaal niet voldoende aan de poging tot overtuiging der ouders; zonder dwang komt men er niet. Daarna critiseert spr. de vergrooting der klas sen. De heer De Zeeuw (S.D.A.P.) sluit zich aan bij het protest-Slingenberg en legt namens zijn politieke vrienden slechts de korte ver klaring af, dat zij met deze verlaging van het onderwijsplan niet kunnen meegaan. De heer Van der Maesen de Sombreff (R.-K.) is het volkomen eens met de heer De Waal Malefijtdeze maatregelen zijn te betreuren, maar zij zijn absoluut noodzakelijk. Spr. stelt den Minister de vraag of het juist is, dat er zoo weinig R. K.^ambtenaren op het De partement van Onderwijs werkzaam zijn? De heer Idenburg jA.-R.) sluit zich aan bij de redevoering van den heer De Waal Malefijt. De snelle behandeling stuit spreker tegen de borst. Spr. heeft onvoldoenden tijd gehad voor bestudeering, en stelt enkele vra gen! Is het bedrag van 12 a 13 millioen gld, dat op de salarissen wordt bezuinigd, te- grepen in de f 35 millioen uit het dekkings plan van den Minister van Financiën? Verder vraagt spr. wat precies de be doeling van artikel 3 is Zal voor de boren- lallige onderwijzers de „valbijl" pas in 1926 in werking treden? Tegenover de bezuiniging Staat spr. eénigszins sceptisch. De wet zal j pas haar doel bereiken, wanneer zij op- i houdt te werken, d.w.z. wanneer men er van kan profiteeren. Het amendement-mej. Westerniah is terecht i bestreden en terecht verworpen. Onder Thor- i becke werd Je stichling eener christelijke j school overbodig geacht, omdat de .openbare school christelijk 'genoeg was! Die tijden zijn I echter voorbij. De rechterzijde is er voor j te vinden om in den geest der verzoening aan de groene tafel te gaan zitten ter be spreking der noodige onde rwijsmaat regelen de A.-R .partij althans is daartoe volkomen bereid. Minister de Visser beantwoordde de vra gen. Wat de ongelijkheid tusschen scholen met zesjarigen en zevenjarigen leertijd betreft, deze kan zeer zeker leiden tot onaangename concur rentie tusschen openbaar en bijzonder onder wijs. De moeilijkheid zit eigenlijk in art. 3 der Leerplichtwet. Spr. voelt de moeilijkheid bij den wensch om het zevende leerjaar terug te nemen en wil overwegen om buiten de wet verzachtende maatregelen le treffen, maar als dat niet gaat, zal spr. een wetswijziging kie zen, omdat hij van soepele toepassing niets wil weten. Verder betoogt spr., dat op scholen, die op 1 Januari 1926 overtallige onderwijzers hebben, liet ,,valljijl"-sysleem moet worden toegepast, d. w. z. het Rijk vergoedt dan de jaarwedde voor die onderwijzers niet meer. De vraag van den heer v. d. Maesen over te weinig R.-K. ambtenaren, is gesteld naar aanleiding van een artikel in „De Maas bode" van den heer van Wijnbergen. Spr. verbaast zich zeer over deze publieke aan klacht. Hij vraagt alleen naar bekwaamheid, en niet naar godsdienstige gezindheid. Spr. heeft trouwens alle hoofdambtenaren over genomen van zijn voorgangers en qualifi- ceert dit schrijven als ietwat onbehoorlijk. Spr. onderschat de bezwaren tegen de één- en tweemansschool niet. Daarom draagt dit onlwerk het duidelijk karakter van een nood wet, die na 5 jaar automatisch vervalt. De Minister deelde ook mede, dat de f 12 millioen salarisvermindering is begrepen on der de f35 millioen bezuiniging op de sala rissen uil het plan-Colyn. Het wetsontwerp kwam daarna in stemming en werd aangenomen met 20 tegen 6 stemmen. Tegen stemde de geheele linkerzijde. Daarna handelde de Kamer de Arlieids- begrooting af. Minister Aalberse verdedigde zich krachtig tegen den heer Stenhuis. Deze had een onbehoorlijke critiek uitgeoefend op de benoeming van de oud-ministers v. IJssel- steyn en de Vries tot Rijksbemiddelaars. Mi nister Aalberse wees deze critiek van ,de hand met er den heer Stenhuis op te wij zen, dat de heer Van IJsselsteyn tijdens zijn directeur-generaalschap van den Arbeid herhaaldeleijk had bemiddeld, zeer ten ge nocge ook van de partij der werkneemers en de heer de Vries is door de ambtenaren tot voorzitter van de Commissie van Over leg gekozen 1 Uit de overgelegde cijfers der geweigerde overwerk-vergunningen bleek, dat lang niet iedere aanvraag om overwerk-vergunning wordt toegestaan, zooals de heer Stenhuis het ge liefde voor te stellen. En wat 'betreft het verwijt aan het adres der werkgevers, dat zij maar al te vaak de Arbeidswet ontduiken, zeide de minister: zoodra de overuren be taald worden, ondervindt de inspectie ten deze geen medewerking meer van de ar beiders 1 Over de bedrijfsorganisatie en medezeggen schap herhaalde de minister nog eens, dat de taak van den wetgever op dit punt uiterst bescheiden is. De wetgever heeft slechts nauw keurig na te gaan hoe deze vraagstukken zich ontwikkelen om dan vast te leggen in de wet, wat in dc opvatting van )iet volk als recht is gegroeid. Na nog wat gerepliceer werd ten slotte de begrooting zonder hoofdelijke stemming aan genomen en ging de senaat naar huis tot 8 Juli. De bouw van een kanaaltunnel. Gisteren beeft Ramsay Mac Donald een deputatie ontvangen uit het parlementaire comité voor den bouw van een Kanaal tunnel. Ramsay Mac Donald sprak de hoop uit, dat het mogelijk zou zijn, nog voor het reces in het parlement mededee- lingen te doen betreffende een beslissing. De documenten betreffende de kanaal tunnel, welke in liet bezit der regeering zijn, zijn zoo volledig, dat verder uitstel in verband met een voorafgaand onder zoek onnoodig is. Alleen moet bet comité voor rijksverdediging nog advies uitbren gen in verband met den militairen en maritiemen kant van de kwestie. Aange zien het verzet tegen den bouw van ae tunnel tot nog toe steeds van Engelsche en niet van Fransche zijde kwam, gelooft men, dat liet na deze vérklaring van den minister zoo goed als vaststaat, dat in de naaste toekomst een aanvang zal wor den gemaakt met den bouw van de Ka naaltunnel. De Fransche en Engelsche deskundigen schatten de kosten thans op 29 millioen pond. In 1917 werden zij nog op 13 millioen gerekend. Het verschil is uitsluitend toe te schrijven aan de hoo- gere loonen en aan de hoogere prijzen van het materiaal. Ongeveer 12.000 man zouden van Engelsche zijde aan (je Ka naaltunnel werken. Korte berichten. Gistermorgen is een aardbeving van zeer ernstigen omvang geregistreerd door de observatoria te Kaapstad en Sydney. De schokken duurden vele uren. Men meent, dat de aardbeving heeft plaats gehad op 5600 mijlen afstand van Kaap stad. De ernstige crisis in het Opper-Sile- zische industriegebied heeft verdere stop- zetting en inkrimping van bedrijven ten- gevolge gehad. Binnenkort zullen weer 40.000 arbeiders ontslagen moeten wor den. In de kolenmijn Hart hij Gloggnitz (O.) heeft een mijnongeluk plaats gehad, doordien een afgesloten gedeelte, waar zich gas had opgehoopt, instortte, ten gevolge waarvan liet gas zich verspreidde en doordrong tot het gedeelte, waar de mijnwerkers bezig waren. Gistermorgen was een ploeg van 60 man naar beneden gegaan. Reeds zijn er een en twintig doo- den gevonden, terwijl hot reddingswerk nog voortduurt. Volgens een nader bericht zouden er in het geheel dertig menschon zijn omgekomen. De prefect van Genua heeft het hou den van bals in badcostuum in de bad plaatsen van de Italiaansche Riviéra ver boden. - De Grieksche Kamer heeft met 158 tegen 123 stemmen en 13 onthoudingen een motie van vertrouwen in de regee ring aangenomen. Alet deze motie is de discussie naar aanleiding van de inter pellatie betreffende het collectieve ont slag, door marine-officieren aangeboden, besloten. De uitgebreide gratie-maatregelen, welke Frankrijk treft, veroorloven den te rugkeer van bijna alle uitgewezenen in het Roergebied en het bruggenhoofd van Djiisseldorf. De gratie-maatregelen zijn eveneens getroffen voor hen, die wegens deelneming aan den passieven tegenstand veroordeeld zijn. Uit Boedapest komen nog steeds berichten van hevig onweer en groote schade aangericht door een orkaan. In de stichting werden in het verslagjaar ■omstreeks 600 patiënten verpleegd; in tolaal waren er 220.330 verpleegdagen. In den loop van het verslagjaar werd het kerkgebouw voltooid, terwijl voorts de uitbreiding van de electrificatie der ge bouwen haar beslag kreeg, de aanslui ting bij liet Noordbrabantsch elec.trisch bedrijf tot stand kwam en voorbereidin gen werden getroffen voor verbeterde wa tervoorziening. De plannen tot het bou wen van een nieuw paviljoen voor man nen kregen een vasteren vorm; naar het zich laat aanzien zal in 1924 met den bouw een aanvang kunnen worden ge maakt. Tot bestuurslid werd herkozen dhr. .1. J. de Jager van Nieuwdorp en werden gekozen de heeren J. H. Blum van Domburg, H. Dronkers van Middelburg, C. Wisse van Zaamslag en A. Wisse van Anna Jacobapolder. Na de huishoudelijke vergadering werd een referaat gehouden door dr M. M. den Hertog, Ned. Herv. predikant te 's-Gravenhage over: „De Zelfmoord". Met onverdeelde aandacht werd deze belangwekkende rede aange hoord; door het stellen van verschillende vragen, welke door den referent werden beantwoord, gaf de vergadering van haar groote belangstelling in het onderwerp en van haar ingenomenheid met de wijze waarop het was behandeld, blijk. Bij de belastingen enz. zijn met 1 Juli a.s. verplaatst de kommiezen 2e kl. L. van de Yate van Bergen naar Aar denburg, J. P. Slager van Aardenburg naar Ylissingen, J. G. L. Everaert van Kolten naar Terneuzen, P. Zuijdweg van Terneuzen naar Aardenburg; met 16 Juli de kommies le klas P. M. Beije van Rotterdam naar 's-Gravenhage. Bij liet onlangs verplicht examen voor ontvanger slaagde o.a. drp heer P. W. Ornee. adj.-kommies te Vlissingen ktr. D. B. en Acc. Conflict in de Twentse he Textielindustrie. Het hoofdbestuur van den Nederl. Tex- tielbond „De Eendracht" deelt mee, dat de steunbeweging voor de stakers te En schedé f 685.000 heeft opgebracht en dat f 900.000 is uitgekeerd. De ontbrekende f 215.000 zijn uit de kas van „De Een dracht", uit de stakingskas van het N. Y. Y. en door andere moderne vakbonden bijgepast. Clir. Y er een. voor draad looze telefonie. Yorige week Zaterdag heeft het voorl. bestuur van bovengenoemde vereeniging voor het e.erst te Utrecht vergaderd. Om- ttent het doel dat de vereeniging zal nastreven, werd volkomen eenstemmig heid bereikt. Er werden belangrijke be sluiten genomen inzake het voeren Van propaganda en het geven van groote uit breiding aan de actie. Van den heer Joh. de Heer, te Rijsenburg, was bericht in gekomen, dat hij de Vereeniging sympa thiek gezind is en haar actie ten zeerste zal bevorderen, maar dat zijn werkzaam heden het tot zijn spijt niet toelaten een leidende functie te aanvaarden. De Ver eeniging, die op algemeen 'Christelijken grondslag staat, zal zich met haar tele fonie richten tot het geheele Nederland- sclie volk, ter behartiging van zijn gees telijke belangen. Voor het Chr. publiek hoopt de Vereeniging een leidinggevende organisatie te zijn. Zij wenscht n.l. te wijzen op de gevaren die er voor het Chr. gezin in gelegen zijn, alle telefonie, welke tegenwoordig wordt rondgezonden, op te vangen. Daarnevens zal zij de uitslui tende ontvangst van de Christelijke radio telefonie populariseeren. Het ligt in de bedoeling, dagelijks te zenden. Een krach tig zendstation wordt daartoe in exploi tatie genomen. Aan de leden wenscht de Vereeniging afgestemde radio-ontvnng- a.pparafen te leveren, waarmede alleen de Chr. telefonie zal te hooren zijn. De Chr. V. v. D. T. wenscht het radio-amateurisme niet geheel tegen te gaan, maar zal bij haar streven de eenvoudige toepassing der draadlooze telefonie op den voor- giond stellen. Zij wenscht derhalve geen wetenschappelijke-, noch een amateurs-, maar een levenskrachtige volksvereeni- ging te worden, die de radio-telefonische ontvangst van woord en muziek, in Chris telijken dienst, in het bereik brengt van alle landgenooten. Allerlei. Een Wolff-telegram meldt uit Stock holm, dat blijkens een bericht in „Svenska Dagbladet" uit Abisko, Koningin Wilhel- mina Woensdag den berg Nuolja heeft be klommen. Vrederust. Gisteren werd op de stichting „Vrederust" onder Bergen op Zoom de 20ste jaarvergadering gehou den van de Vereeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland, voorafgegaan door een bidstond, waarin als voorgangers optraden ds H. M. E. Bremer van Breskens en ds H. Veldkamp van Anna Jacobapolder. Op de zeer druk bezochte vergadering waren vertegenwoor digd 42 afdeelingen en 33 corporaties, terwijl voorts verschillende belangstellen den aanwezig waren. Na een inleidend woord van den voorzitter, ds J. H. Don- ner van Breda, die de aandacht bepaalde bij de zegeningen in den loop van 20 ja ren ontvangen, zoowel voor de Vereeni ging als voor 'de Stichting, werden uit gebracht de verslagen van secretaris en penningmeester, waaruit we het volgende aanteekenen: De Vereeniging telt thans 68 afdeelingen en 50 corporaties, terwijl liet aantal leden klom tot omstreeks 4300. Middelburg. Gisterenmorgen was men aan het lossen van basaltsteenen bij de Meelfabriek. Bij het dragen van zulk een steen struikelde de drager en liet den steen vallen, die juist in den hals van den werkman De K. viel. De man be kwam een ernstige wonde en werd in bewusteloozen toestand öp mediscli ad vies per brancard naar het Gasthuis over gebracht. De commissaris van politie verzoekt ons te melden, dat vanaf Maandag a.s. de wachtpost op de Markt over dag zal gesloten zijn, en men zich dan op het politiebm-eau in de Giststraat moet aan melden. Gedurende den nachtdienst van des avonds 11 uur tot des morgens 7 uur en op drukke dagen als kermis en dagen, waarop om of nabij de Markt feesten plaats hebben, de wachtpost op de Markt geopend zijn. Alhier is den officier van justitie voorgeleid J. P., 19 jaar, smidsknecht, wonende te Biezelinge, verdacht van on tuchtige handelingen met minderjarige ge pleegd te Biezelinge in Januari 1924. Ver dachte is na verhoor door den rechter commissaris overgebracht naar het huis van bewaring. Wemeldinge. Vrijdagmiddag hield de ringrijdersvereeniging „Ons Genoegen" haar jaarlijksche ringrijderij met 19 deel nemers. De prijzen bestonden uit kunst voorwerpen, terwijl de vereeniging Vreem delingenverkeer te Goes als attractie nog een prijs beschikbaar had gesteld voor het hoogst aantal ringen na de pauze. le pr. M. Mieras plus prijs V.V.V.; 2e pr. P. Dekker Pzn.3e pr. Jan de Bourgraaf; 4e pr. C. Gijssel; 5e pr. P. Nijssen; 6e pr. Jan Weststrate; 7e pr. Alb. Walrave; 8e pr. A. HoSgesteger9e pr. Jacob Burger; 10 pr. G. Wisse; 11e pr. C. Burger; 12e pr. M. v. d. Hamer; 13e pr. M. v. Doorn; 14e pr. P. Sonke; 15e pr. Joh. Neels; 16e pr. A. Heijboer; 17e pr. Joh. van Oosten; 18e pr. Andr. Walrave; 19e pr. Jan de Heer. Oudelande. In de Woensdagmiddag ge houden voltallige vergadering van den gemeenteraad alhier werd o.a. meege deeld dat tegen de onttrekking aan den publiekeri dienst van een der dorpsvaten van de zijde van het publiek geen en kele reclame was ingekomen. Hierop volgde de rekening 1923 en de begrooting 1925 van de Gezondheids commissie; eerstgenoemde bedroeg aan inkomsten f3321.84 en aan uitgaven f 1801.47, alzoo met een goed slot van f 1520.37laatstgenoemde bedroeg f 2500, met als aandeel voor Oudelande f 16.58, vorig jaar f 44.08. Ook was nog ingeko men de begrooting 1925'van den Vleesch- keuringsdienst tot een bedrag van f 2750, met als aandeel voor deze gemeente f309, vorig jaar bedroeg zulks f316. Ook deze begrooting werd goedgekeurd. Met algemeene stemmen evenwel wordt vooralsnog afgewezen het voorstel van van het gemeentebestuur van Driewegen, ue kosten, voortvloeiende uit de uitvoe ring van de vleeschkeuringswet voor het vervolg te verdeelen naar het aantal in woners der tot den kring Ovezande be- hoorende gemeenten. Thans kwam in behandeling het ver zoek van het schoolbestuur Van de bij zondere lagere school om beschikbaarstel ling van gelden voor het aanbrengen van closetinrichting met den aankleve van dien, welke verandering was be groot op een bedrag yan f 1448.85. De heer Goetheer noemt het een groot be drag en vraagt, ol die verandering beslist noodzakelijk is. Wethouder de Jager vraagt, waar de uitloozing zal plaats hebben en wijst op het verkeerde, dat deze volgens de teekening zal geschieden in een bijna voortdurend droogstaande sloot. De heer Meulenberg deelt mede, dat naar alle waarschijnlijkheid wal plm.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 6