Dit tie Provincie. geweest. De besparing van ruim f 30.000 voor de Provinciale fondsen meenen zij dan ook niet te mogen prijsgeven. Subsidie Autobusdiensten. Door P. Bosters te Nieuw-Vosmeer is een subsidie gevraagd voor een autobusdienst tus schen Anna Jacoba Polder en Steenbergen, en wel van f 500 per jaar. Met den hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat zijn Ged. Staten van oordeel, dat 'deze dienst mis schien wensehelijk kan zijn ter bevordering van verbetering in de exploitatie van de lijn Anna JacobaSteenbergen van de Rotter damsche tramwegmaatschappij, ten bate van het reizend publiek, doch dat hij in het algemeen belang niet noodig is. Ook onder schrijven Ged. Staten, dat het niet op den weg der provincie ligt mede te werken tot het inrichten van een autodienst in concur rentie met een tramwegdienst. Daar Ged. Staten meenen, dat de dienst tusschen Kortgene en Kamperland in een dringende behoefte voldoet, stellen zij voor, ingaande 1 Januari 1924 aan de N.V. Auto- omnibusdienst te Wissenkêrke een subsidie te geven van f3500 per jaar. Geen verkeersinspectie. Door den A.N.W.B. is gevraagd eene ver ordening in te voeren betreffende de maxi- mum-wielbelasting op verschillende wegen en een verkeersinspectie in te stellen om op de naleving van d'e bepalingen dier veror dening en van de Motor- en rijwielwet en het motor- en rijwielreglement toe te zien. Ge'd. Staten wijzen er op, dat de wegen geen rijkswegen zijnde, reeds door hen voor zware motorrijtuigen gesloten zijn, van welk verbod ontheffing kan worden verleend, en dat de daarbij betrokken wagens minstens tweemaal per jaar door twee personen worden gekeurd, die ook op nakoming der overige bepalingen toezicht houden. Met den hoofdingenieur van den Prov. "Waterstaat zijn Ged. Staten van oordeel, dat eene verkeersinspectie, waarvan de kosten niet gering zijn, voor Zeeland niet noodig moet worden geacht. Het door gaand verkeer van de eene provincie naar de andere of naar het buitenland is in Zee land voor het oogenblik nogniet van dien aard, dat daarvoor bijzondere maatregelen noodig zouden zijn. Voor de controle op de wielbelasting kunnen de politieambtenaren in Zeeland zich bovendien bedienen van de in zeer vele gerheenten voorkomende weegbrug gen. Stoomtram HoofdplaatBreskens. Voorgesteld wordt de termijnen, waar binnen het geld voor den aanleg van genoemde lijn bijeen moet zijn en waarbinnen hij in exploitatie moet zijn, opnieuw te verlengen en- wel tot 1 Aug. 1925 en 1 Aug. 1927. Geldleening. Nu met de werkzaamheden voor den aanleg van Zuid-Bevelandsche spoorwegen een aan vang is gemaakt, komen Ged. Staten met een- voorstel tot het aangaan eener geldlee ning voor het toegezegde renteloos voorschot. Ged. Staten meenen het bedrag dier leening te kunnen stellen op f 1.250.000, derhalve op het bedrag, hetwelk uitdrukkelijk is toegezegd omdat verhooging, bij de daling der jirijzen en arbeidsloonen, weinig waarschijnlijk voorkomt. Volgens het ontwerp-besluit zal de rente 'ten hoogste zes pCt bedragen en de aflossing plaats hebben in ten hoogste 40 jaar met minstens f 10.000 per jaar. Begrooüng 1925. Ter vaststelling wordt aangebodep de be grooting 1925, aanwijzend in ontvang en uit gaaf f 1.765.236.82, met een post onvoor zien ad f 30.962.57. In hun toelichting wijzen Ged. Staten er op, dat geen saldi van vorige jaren zijn opgenomen, maar deelen mede, dat terwijl 1922 een voordeelig saldo op leverde van f 356.980.71i/o, 1923 een nadee- lig slot zal opleveren van nagenoeg f 179000. De belastingen moesten lager worden geraamd, in- verband met de ingekomen opgaven van de Rijksbelasting-administratie. Meer moest worden uitgetrokken voor onderhoud van we gen en steigers, maar minder voor aandeel in de kwade poslen der Rijksbelastingen en voor bijdrage in de kosten van de calami- teuze polders. Al lijkt dit niet onbevredigend, toch wijzen Ged. Staten er op, dat nog steeds niet vast staat wat de provincie -zal moeten betalen voor den inkoop voor pensioen van de ambtenaren van de tijdvakken, voorafge gaan aan de invoering der pensioenwet 1922. Ook wijzen zij op rente en aflossing van de leening voor het renteloos voorschot aan de Zuid-Bevelandsche spoorwegmaatschappij en herhalen uitdrukkelijk de meermalen gegeven waarschuwing, dat met de Prov. financiën 'met zeer groote behoedzaamheid moet worden omgegaan. Opcenten. Voorgesteld wordt te heffen op de grond en de personeele belasting '50 opcenten en op de vermogens- en de inkomstenbelasting 20 opcenten. Verdere voorstellen. Verder vermeldt de lijst van werkzaamheden de volgende nog niet in druk versohenen voorstellen, waarop wij nader terug komen: tot vaststelling eener verordening betreffende de winning en levering van drinkwater; tot afwijzing van een verzoek van den Centralen Bond van transportarbeiders, inzake regeling van den rechtstoestand der Prov. ambtenaren; tot vaststelling van eene verordening tot uit voering der jachtwet 1923; tot aanschaffing van een boot voor het vervoer van automo bielen tusschen VlissingenBreskenstot aan neming voor kennisgeving van het verzoek van de Kamer van Koophandel te Middelburg om wijziging van den Prov. Stoombootdienst op ?de .Westerscheldetot verbetering van den veerdienst KortgeneWolphaartsdijktot afwijzing van het verzoek van het Verkeers- comité op Noord-Beveland, inzake het door varen der booten tot Veere; idem van een verzoek van J. van Wieringen om subsidie voor zijn veerdienst aan het Katsche Veer en verbetering der aanlegplaats te Kats; idem van een verzoek om subsidie voor liet examen voor chauffeuridem van een verzoek om subsidie voor verbetering van den weg over den Ooster-Schelde-damtot aankoop van grond voor verbetering van den weg van IJzendijke naar de Belgische grens; tot ver zending aan Ged. Staten ter afdoening, van een adres van den bond van Technische amb tenaren inzake de jaarwedde van den water- waterbouwkundigen ambtenaar van het water schap Ellewoutsdijk; tot intrekking van het besluit van 1916 tot verleening van een bijdrage voor het in zeewerenden staat bren gen van het Rijksafwateringskanaal in den Serlippenspoldertot toekenning van een crediet aan de vereeniging tot verbetering van hef. rundvee in Zeeland en ten slotte tot wijziging der begrootingen voor 1923 en en 1924. Verplaatst van Middelburg (telegraaf kantoor) naar Utrecht (telegraafkantoor) de telefoniste 2e klasse L. Bouff en al daar werkzaam gesteld bij den localen telefoondienst. Bij koninklijk besluit is met 1 Juli a.s. aan den hoofdcommies der poste rijen M. A. Ramondt op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslag verleend en is de directeur van het post- en telegraaf kantoor te Ourl-Beijerland J. F. Gobius du Sart eervol van zijn tegenwoordig be heer ontheven. Goes. De heer A. C. Dorst, schrijver op het kantoor van de registratie te Bergen op Zoom, is aangesteld tot rijksklerk met ingang van 1 Juli a.s. met standplaats Goes. Ovezand. Zondagvoormiddag ontstond brand in een bergplaats van den petro- leumkoopman A. K. De aanwezige ben zine en petroleum kon nog in veiligheid worden gebracht, doch een geit en wat gereedschappen werden een prooi der vlammen; een jongetje van plm. 6 jaar had met lucifers gespeeld, waardoor de brand ontstaan was. (G. Crt.) Krabbendijke. Gisteren werd de jongen begraven, die verleden week door den kabelwagen werd overreden. In den stoet volgde dhr. J. Smit, bij wien bij als leer ling in de klas zat, terwijl op de kist een krans van palmbladeren en immor tellen lag, als bewijs van hartelijke deel neming geschonken door de vennootschap, die den telefoonkabel legt. Hoedekenskerke. In de Maandagnamid- dag gehouden raadsvergadering, waarin allen tegenwoordig waren, onder voorzit terschap van den burgemeester, werd me degedeeld, dat door Ged. Staten is goed gekeurd de hernieuwing van uitgifte van grond in erfpacht aan het Burg. Armbe stuur. Na een besloten zitting werd aan A. cle Koning ontheffing van schoolgeld verleend tot wederopzeggens toe. Tot lid der commissie tot wering van schoolver zuim voor de wijken A en C werd met algemeene stemmen benoemd de heer J. C, M. Mazure. Goedgekeurd werd de be grooting 1925 voor den vleesclibeurings- dienst in den kring O-vezande tot een be drag van f 2750, vertegenwoordigende 40V2 cent per inwoner. Naar aanleiding van een schrijven van den raad van Drie wegen om in het vervolg de keurloonen voor den vleeschkeuringsdienst in één kas te storten en niet meer de gemeen ten ieder hun eigen keurloon te doen ont vangen, werd nu discussie besloten daar mee accoord te gaan. Aan B. en W. werd 'n crediet toegestaan tot het vernieuwen van een gedeelte der beschoeiing aan de ha ven, die noodig voorziening behoeft en besloten liet werk zoo spoedig mogelijk aan te besteden onder de vaklieden alhier. De voorz.. deelt nog mede, dat voor het gerechtshof te 's-Gravenhage 19 dezer in hooger beroep zal worden behandeld de zaak van de gemeente contra het school hoofd wegens extra uitbetaalde belooning voor het hoofdschap van herhalings (ver volg) onderwijs en dat de ingelandenver gadering van den polder Middelzwake te 's-Gravenpolder heeft toegestaan het ge vraagde bedrag ad f 113,85 voor bijdrage in de verharding van een gedeelte van den Zwaakschen dijk I, tot de hofstede van P. Hoondert, welk werk thans is af- geloopen. De rondvraag levert niets bij zonders op, waarna sluiting. Ritthem. Maandagavond hield de afd. Ritthem van de vereeniging tot Chr. ver zorging van krankzinnigen in Zeeland haar jaarvergadering. Na goedkeuring van notulen en jaarverslag deed- de penning meester rekening en verantwoording. De ontvangsten waren f 70,29 en de uitgaven f 60,75. Een afgevaardigde deed verslag van de algemeene vergadering, op „Vrede rust" gehouden. De aftredende bestuurs leden A. Osté en C. Wisse werden als zoodanig herkozen. Als afgevaardigden naar .de alg. verg. op „Vrederust" werden benoem cl A. Osté en K. Allaart en tot secundi Ds C. Sundermeijer en H. M. van de Putte. In de maand Juli zal D. V. een spreker in 't belang van „Vrederust" op treden. Arnemuiden. Gistermiddag vergaderde de raad dezer gemeente. Allen aanwezig. De voorzitter opende de vergadering en deelde mede, dat was ingekomen een ver doek van J. J. Crucq om een stukje grond der gemeente in pacht te bekomen. B. en W. stellen voor, het voor een 'jaar tegelijk te geven a 6 cent per vierk. M. met stilzwijgende verlenging, doch dhr. Crucq is verplicht het af te heinen naar genoegen van B. en ,W. Aldus besloten. Verder werd een wijziging gebracht in de begrooting 1923, zulks in verband met het schoolgeld der H. B. S. te Middelburg en in verband met de teruggave van f 217,491/2 aan 't Rijk van het kolen- bureau. Verder was ingekomen een schrij ven van eenige caféhouders tot verlen ging van het sluitingsuur, gedurende den zomertijd. Daar hier dé café's om 10 uur gesloten worden, vroegen zij een uur ver lenging. B. en W. stellen voor, hier niet op in te gaan. Dhr. van Eenennaam vraagt welke termen B. en W. hiervoor hebben. De \;oorzitter zegt, dat buiten de veld- arbeiders allen met den zomertijd mede gaan. Ook dhr. Puijpe vindt dat met het oog op den vrijen Zaterdagmiddag een uur verlenging, niet noodig is. Ook zegt spreker, dat B. en W. dachten dat de weinige omzet welke in de café's plaats vindt, zooals meestal gezegd wordt, door het laatste uur toch ook niet meer goed gemaakt kan worden. Dhr. van Eenen naam zeide, dat het juist het drukste uur is. Ook begrijpt spreker niet, dat Puijpe er zoo tegen is, daar hij er in 1916 een eerste voorstander van was. Dhr. van Waarde dacht, dat er al veel ge dronken werd en om nu nog een uur verlenging te verleenen voor zoo'n dui- velsche instelling, hieraan zal spreker niet medewerken, daar volgens spreker dan de gelegenheid nog meer wordt gegeven om drinkebroers te kweeken. Dhr. van Eenen naam zegt, dat hij neringdoende is, en dat het verzoek ook uit zoo'n oogpunt gemotiveerd is, en wat de duivelsche in stelling betreft, de duivel zit niet in de zaak, maar wél in den mensch. Dhr. Franse zag liever, dat bet sluitingsuur door den burgemeester werd bepaald, in overleg mét de caféhouders. Mocht het dan verkeerd uitloopen, dan kon de bur gemeester gebruik maken van zijn macht als hoofd der politie. Spreker wil nu de caféhouders in hun verzoek tegemoet ko men Dhr. van Eenennaam vraagt of de burgemeester er ook persoonlijk tegen is, waarop de burgemeester antwoordt dat hij er ook bezwaar in ziet om langer te laten tappen dan 10 u. Dhr. v. Eenennaam begrijpt dan niet, waarom bij toestemming verleent bij muziekuitvoeringen tot 1 soms 2 uur. De burgemeester zegt, dat hij altijd permissie geeft tot elf uur en een uur na, voor de muzikanten, en is blij dat van Eenennaam hem dit zegt, daar hij er dan stipt de hand aan zal houden. Dhr. van Waarde staat te kijken dat Franse de zaak van van Eenennaam' steunt, daar hij hem wel eens 'gezegd heeft dat spr. en hij niet zoover van elkaar af stonden, doch nu blijkt 't, dat wij hemels breed verschillen. Ook dhr. J. K. 'Crucq vindt dat 't niet noodig is om langer te tap pen, want wanneer je buurman bent van een caféhouder, dan hen je al lang blij dat liet. sluiting is. Dhr. Schuit zegt, dat liet hem spijt, dat van Eenennaam als be langhebbende deze zaak zoo verdedigt. Spreker durft om 10 uur Zaterdags niet naar bed van 't leven, en wat het ver lengen van het sluitingsuur betreft, hier voor is spreker niet te vinden. Hij wenscht zelfs, dat op feestdagen de kroegen om 10 uur gesloten worden. Voor vreemde lingen is liet verlengen ook niet noodig. De caféhouders mogen dankbaar zijn dat er ni^t verder ingegrepen wordt door het tapverbod op Zondag in te yoeren. Dat dhr. Franse de zaak verdedigt, verwon dert hem niet, want liberalisme en je- neverflesch gaan vaak samen. Na nog eenige discussie werd bet voorstel van D. en W. me/f 4 tegen 3 aangenomen. Te gen stemden Franse, .Tanse en van Eenen naam. Aan dhr. A. Cornelissen werd vergun ning verleend tot. het plaatsen van een wagenhuis op erfpachtgrond. IJet plan rioleering Christiaanpokier werd in han den van B. en Wr gesteld. Op zijn verzoek werd aan dhr. A. C. de Graaf eervol ont slag verleend tegen 25 Aug. a.s. In ver band hiermede werd de vraag gedaan wat men met de school te Kleverskerke zal doen. Op een vraag van een der raads leden wat elk kind gemiddeld per jaar kost, antwoordde de voorzitter, alles in begrepen, pl. m. f400. De voorzitter vraagt hoe de raad denkt over de school. Dhr. Franse zou het jammer vinden wan neer de school opgeheven werd. De voor zitter zegt dat Ged. Staten de bevoegd heid hebben om wat gemist kan worden op te heffen. Ook dhr. .Tanse zou de op heffing betreuren. Dhr. Schuit zegt dat het voor sommige menschen wel jammer zou zijn, doch daar* er al velen naar hier en ook naar Veere school gaan en trnet liet oog op cle bezuiniging, daar het een school is die veel centen kost en ver moedelijk in cle toekomst nog meer of fers zal vragen, daar het lokaal ook niet veel bijzonders meer is om onderwijs in te geven, wil hij het in handen geven van B. en W. om advies. Franse geeft toe, dat we moeten bezuinigen, doch ge zien cle groote offers welke aan het on derwijs gegeven worden, zou liij het jam mer vinden, wanneer Kleverskerke zijn school ontnomen werd. Dhr. van Waarde meent, dat het onderwijs voor cle kin deren hier ook heter is, waar ze klas voor klas doorloopen, dan alle klassen bij elkaar in één lokaal zooals teKle verskerke geschiedt. De voorzitter be vestigt dit. Dhr. Franse vraagt of B. en W. moeten werken om de school te houden of niet en maakt hier een voorstel van, hetgeen dhr. van Eenennaam steunt. In stemming gebracht stemde „Gemeentebelang" voor behoud der school, terwijl de andere drie tegen stemden. Dhr. Puijpe stemde blanco. Daar de stemmen staakten is dit dus verworpen, waarna het in handen van B. en W. gesteld werd om advies. Bij de rondvraag zeide dhr. Franse dat liet wel wat voorbarig geweest is om het vermenigvuldigingscijfer vast te stellen, daar hij bij nader inzien vermoedt, dat het belastbaar inkomen 1923 hooger zal zijn dan 1922. Hij geeft B. en W. in over weging zich te verstaan mét den inspec teur te Vlissingen in deze zaak. Dhr. Schuit zou het toejuichen wanneer 'het vermenigvulcligingseijfer der plaatselijke inkomsten verlaagd kon worden. Dhr. van Eenennaam merkte op, dat het straatje van het slop naar de Hamer in een slechten staat verkeert en vroeg hier her stelling van. Dit zal geschieden en ligt voor rekening van Crucq. Daarna ging de raad over in gesloten vergadering voor reclames schoolgeld. Oostkapelle. Maandagmiddag twee uur is hier de bazaar geopend in 't belang van den Diaconessenarbeid. Onder zeer groote belangstelling gat' een meisjeskoor, onder orgelbegeleiding van ds Gijsman, Iierv. pred. alhier, enkele liederen ten gehoore, waarna de Weled. heer J. H. Blum van „Duinvliet" bij Domburg enkele oogen- blikken sprak over ontstaan en voort bestaan van den diaconessenarbeid. De burgemeester Jhr. W. Z. van Teijlingen sprak daarop hartelijke woorden van dank tot cle gevers en inzenders en gaf gelegenheid de goederen, enz. te koop aan te bieden. Daar het bezoek 's middags en 's avonds zeer groot was, zal zeker deze bazaar slagen. Woensdag is het de 'laatste dag; ieder die kan, steune dezen arbeid voor onze verpleegsters, de in de omgeving bekende „zusters". Biggekerke. Maandagavond vergaderde de afd. „Vrederust" in de Chr. school, onder voorzitterschap van dhr. C. Polder man, die de slecht bezochte vergadering op de gebruikelijke wijze opende. De pen ningmeester dhr. M. Houterman bracht een gunstig verslag uit. De voorz. wordt met acclamatie herkozen. In de vacatures ontstaan door het vertrek van dhrn. A. Louwerse en M. Pieterse, worden ge kozen dhrn. J. Janse Lz. en J. Poppe. Naar de 27 Juni a.s. te houden jaarver gadering op „Vrederust" worden afge vaardigd de heeren J. Lampert Pz., C- Polderman en J. Janse tot primi en tot secundi heeren L. Simonse Lz., K. Polderman eh J. Poppe. Nog wordt ge sproken over een in hel volgend ver- eenigingsjaar te houden spreekbeurt. En kele namen worden genoemd. Daarna sluiting met dankgebed door 't hoofd der Chr. school. Serooskerke (W.). Gister vergaderde de raad voltallig. De voorz. opent met gebed. Voor kennisgeving wordt aangenomen 't verslag van kasopname van den ge meenteontvanger. In 1923 en '24 was ont vangen f 46.560,911/2 en uitgegeven een bedrag van f45.187,77, in kas f 1373,141/2 en 11.000 op de boerenleenbank en f 2650 op cle Giro. Ingekomen is een be richt van den Minister, dat de bijdrage voor deze gemeente voor de H. B. S. te Middelburg voor dit jaar is f 526,49. Nu is aan do orde de aankoop van klinkers voor den Vrouwenpolderscben straatweg, aangezien in de commissie van dien weg de stemmen staakten als er een beslis sing moest genomen worden welke steen zou worden gekocht. Dhr. A. Melis brengt monster steen ter tafel, doet verslag van den prijs der steen en laat 't verder aan clen raad over en blijft buiten stemming, aangezien hij lid van die commissie is. Uit twee monsters werd een keuze gedaan en wel cle duurste, die f 27 per 1000 kost. De andere kost f 22,75 per 1000. Dit be sluit wordt genomen mot 6 stemmen voor. Ingekomen is een schrijven van 't hoofd der openbare school den lieer C. M. Roze- mond, behelzende een vraag om eervol ontslag legen 16 Aug. a.s. De voorzitter drukt zijn spijt uit dat dhr. Rozemond zoo spoedig cle gemeente gaat verlaten, er op wijzende dat 't een goede keuze was die de raad gedaan beeft toen zij den heer Rozemond benoemde. De voor zitter stelt voor hem eervol ontslag te geven, door B. en W. te bepalen op wel ken datum, zoo mogelijk op 16 Aug. a.s. B. en W. vragen den raad machtiging tot 't oproepen van sollicitanten voor hoofd dor openbare school. Dhr. Corne- lisse zou nog willen uitstellen voor den onderwijzer de Graaf, die op 15 Juli examen moet doen voor de hoofdakte, teneinde hem ook mee te kunnen laten solliciteeren. Weth. Allaart vindt, dat B. 'en W. 't gras van voor de voeten laten ■wegmaaien, aangezien deze zaak bij B. en W. thuis behoort. Machtiging wordt aan B. en W. verleend een voordracht op te maken in overleg met den inspec teur, waarop drie personen zullen ge plaatst worden. De voorzitter zegt dat gebleken is bij de oefening met de brandspuit, dat het noodig is een nieuwe slang van 25 M. aan te schaffen en de oude kaarslan taarns te vervangen door 4 nieuwe storm lantaarns, wat de raad goedkeurt. Dhr. ,T. Wondergem spreekt zijn verontwaardi ging uit over de houding van B. en W. aangaande 't laatst genomen raadsbesluit omtrent, de te leggen sloot langs het per ceel grond van J. Meijers en H. Tavenier. Daar is door B. en W. uitstel gegeven, terwijl is aangenomen dat dit werk zou uitgevoerd worden eer cle weg gelegd werd. Weth. Goedbloed zegt, dat de raad bezig is op iedere slak van B. en W. zout tè leggen. Hij zal, wanneer 't in liet belang van ingezetenen is zich voorbe houden zulke wijziging aan te brengen. Dhr A. Melis zegt dat het de eerste keer niet is. 't Is al meermalen gebeurd dat door B. en W. de besluiten van den raad niet uitgevoerd werden. Hij wenschte dat dit niet meer voorkwam. De voorzitter licht de zaak nader toe, waaruit blijkt dat Jl. en W. hier de aangelanden ter wille zijn geweest. Jan Meijers wjlde gaarne wachten tot 't najaar om zijn haag te kunnen ver planten en H. Tavenier tot zijn suikerbie ten weg zijn. Weth. Goedbloed zegt, clat Tavenier er eerst over gesproken heeft. Anders zou er inTsschien nog wel verband in gebracht worden dat J. Meijers fa milie van hem is. Bij de rondvraag zegt dhr. P. de Visser, weth. Goedbloed te verzoeken die woorden terug te nemen, waarop bij zegt dit te zullen doen als blijkt clat. er een raadsbesluit is. De secre taris kijkt in de vorige notulen, waarin 't niet voorkomt, waarop Goedbloed tegen Wondergem zegt dat hij dan de notulen niet bad moeten helpen vaststellen. De secretaris leest den brief van Ged. Staten waar 't wel in staat, dat de sloot moef gegraven worden vóór de weg gelegd wordt. Hierna sluiting met gebed. Poortvliet. In de laatstgehouden Raadsvergadering nam de voorzitter, burgemeester van Rees, afscheid van den Raad en de Gemeente met een rede, waaraan wij het volgende ont- leenen li vergunt, mij alvorens deze ver gadering te sluiten, nog enkele woor den tot u te richten in verband met het feit, dat ik met ingang van 16 Juni a.s. door II. M. de Koningin ben benoemd tot burgemeester der ge meente Papendrecnt met gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Poortvliet en Scherpenisse. Wat ik thans gevoel is God alleen bekend, die weet op hoe merkwaar dige wijze ik' tot deze gemeente ge komen ben en wat ik hier heb door gemaakt. Hoe duidelijk was mij de wijzing voor drie jaren naar hier, boe ■krachtig werd mijn hart geneigd, zoo- dat ik met volle vrijmoedigheid kon gaan naar een gemeente, waar men inii niet kende, een gemeente waar van een deel niet zonder heimelijke vrees het gemeentelijk' scheep'ken een anderen koers zag nemen en een an der deel beducht was tot het oude vaarwater te zullen terugkeeren. Toch moest ik hier zijn. Van wei nig dingen in mijn leven ben ik zoo zeker geworden als hiervan. Zoo was het dan niet de bekoor lijke ligging van Poortvliet, noch ook uitwendige aantrekkelijkheden, die mij deden besluiten te gaan naar een moeilijk arbeidsveld, waar hel aan voetangels en klemmen niet ontbraik, waar neel wat steenen moesten wor den uit den weg geruimd alvorens de aikker kon worden met vrucht be zaaid! Beslissend was de overtuiging Daar wordt gij tot arbeiden geroepen. Zóó alleen werdén bergen van zwa righeden voor mij tot een effen veld. En nu zijn reeds meer dan drie jaren heengesneld sinds ik den voor zittershamer met heiligen schroom aanvaardde uit de hand van den toen bedaagden thans reeds ontslapen Ni- colaas Adri-aan Bruijnzeel. Veei wat mij toen een raadsel was is mij volkomen opgehelderd. Veel, waar 'ik toen veel van hoopte, is mij totaal ontvallen. Vrienden zijn in vij anden verkeerd, ma,ar ook vijanden in vrienden. De botsing der meeningen ging meermalen met een geduchten knal gepaard en lang, t e lang bleef de kruitdamp hangen, laag en dicht maar de grootste gisting, na ,het ver zet der bakenen, zijn wij te boven gekomen en ik heb goeden moed, dat mijn opvolger de uren zullen bespaard blijven, welke ik hier door een diep ingeworteld wantrouwen jegens en ge mis van principiëele kennis omtrent elk positief zich uitsprekend chris tendom, ook op het publieke levens terrein, in den aanvang doorleven moest. Maar juist de herdenking van dien zegen, aan mijn geringen en gebrek- kigen arbeid geschonken, stemt mij thans ootmoedig. Ze zijn voor sutoos voorbij, die hee. lijke uren, waarin ik met u in deze zaal de belangen dezer gemeente mocht bespreken. Uwe belangstelling in de publieke zaak is in die jaren geenszins ver flauwd en dit is de gemeente ten goede gekomen. Het is nimmer mijn streven geweest over u te heerschen, of 11 mijne meening op te dringen. Ik heb '11 willen dienen met de ta lenten, mij toebetrouwd. .Dienen wil de ik u, de gansche gemeente, ook dan, wanneer ik den schijn van hard heid óf liefdeloosheid op mij1 laadde. Ik vermocht nu eenmaal niet, reke ning houdende met de inspraak mij ner consciëntie, iemand naar den mond te praten. Daarom ben ik nim mer geweken voor bestrijding, waar ik de besliste overtuiging in mij om droeg, dat ik uit gehoorzaamheid aan goddelijke en menschelijke wetten niet anders handelen of spréken mocht da.n ik deed. Ook in dit laatste oogenblik be rouwt mij dit geenszins. Wel berouwt het mij, dat ik niet vrijmoediger en fierder' voor de hoogste dingen ge streden heb, dat er Jpjden waren, waarin ik mijn werk al zuchtende heb verricht. Of gij den persoon van den voor zitter van uw college hebt gewaar deerd, dat is geenszins hier de hoofd zaak thans. Hij kan in uw oog din gen gedaan hebben, die liet u hoogst moeilijk maakten hem met uw waar- deering te bejegenen, die u vrijèr doen ademen, nu hij van u weggaat. Het is dan ook geen doodzonde als straks de herinnering aan den huidi- gen yoorzitter geheel bij u zat zijn uitgewischt in den loop der jaren; wanneer u zich a,an een anderen voor zitter zult hebben gehecht. Ik ben slechts een dienaar geweest vair H. M. de Koningin. Daarin Ialg geen ver dienste. Voor ik ging van 11, heb ik behoe

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2