RHEUMATIEK No «17 Dinsdag 17 Juni 19S4 38e Jaargang BBitenlani. Binnenland. Wetler een opzienbarende Genezing. IN 4 WEKEN GENEZEN. Probeer mijn behandeling gratis. Schrammen Kloosterbalsem Provinciale Staten van Zeeland. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs r Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f0.05 Prijs der Adverfentiën: 14 regeis f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. iJHR. MR A. F. DE SAVORNIN LOHMAN Nog enkele uitspraken mogen hier een plaats vinden. Van ds J. .v. d. Linden, emeritus-pre dikant der geref. kerk te Dien Haag Wie over Jhr de Savornin Loliman een boek gaat schrijven, heeft een uit- n.einenden staatsman, een edelen kampi oen, ridder zonder vrees of blaam, eyr grooten geleerde, een machtigen redenaar, ofschoon enkele onmisbare gaven daartoe hem haast schenen te ontbreken, een held als weinigen in den strijd voor de Christelijke school, een trouwen vriend van het Huis van Oranje, een bezielden pleiter voor recht en gerechtigheid als de erfgoederen aan Nederland heilig, te tee kenen en mag niet aflaten van alle zij den liet licht te laten- vallen op deze schiér geheel, eenige persoonlijkheid. Wij zien vooral op hem zooals hij onder ons begeerde te zijnbelijder van den Christus Gods, en belijder van de begin selen des Wioords', dat zijn hart veroverd had in den ontzaggelijken strijd, dien hij tientallen van jaren gestreden heeft tot Gods eer. Ik had het voorrecht hem meer dan veertig jaren te kennen. Reeds in den Eoscli kwam hij trouw in onze .godsdienstoefeningen en liet zich niet afschrikken door het „kerkje met de kleine ruitjes". Later in Amsterdam heeft hij den kerkelijken strijd meegemaakt, door 'I. beginsel gedreven en menigmaal sprak hij het uit geen anderen weg te mogen gaan. Geenszins in alles kon deze scherpzinnige geestverwant van Vinet zich vinden in de Gereformeerde kerken en toen Middelhui g's leeraar veroordeeld weid om zijn afwijking van de Belijdenis, eenmaal door hem onderteekend, door leefde d:- heer I.oilman moeilijke dagen, daar hij Int recht niet inzag tot zijne verooi declirg. Toch kon hij niet anders dan handhaven zijn eens ingenomen standpunt en aan den D|isch des Verboruis verklaieri zijn eenheid met de broederen. In het 'Woord Gods was zijn leven, zijn sterkte, en nog de laatste maal, dat ik hem mocht bezoeken, sprak hij met dank bare blijdschap het uit, dat Psalm 103 .zoo rijken troost hem bood en zooveel heerlijkheid voor hem bevatte. Op mijn woord: Ja. de dichter zegt: „Loof den Heere, mijne ziel en vergeet geene van zijne weldaden; die al uwe ongerechtig heden vergeeft; die al uwe krankheden geneest; die uw leven verlost van het ■verdeif; die u lqjoont met goedertieren heid en barmhartigheden; die uwen mond veizad'gi mei het goede en uwe jeugd ver nieuwt als eens arends". Daarop was zijn treffend woord: „Ja, maar vooral treft mij het laatste gedeelte: „Looft den Heere. Zijne engelen; gij krachtige helden, die Zijn woord doet, gehoorzamende de :stcm Zijns woords. Looft den- Heere, al .Zijne heirsc'haren, gij Zijne dienaren, die •Zijn welbehagen doet". „Allen staan ze .■gereed hun God te dienen met het hoog ste van hun kracht." Juist de "taal van deu man, die in gehoorzame toewijding zijn God wens'cïite te dienen. Welk een heerlijkheid zag hii er in, dat de verheven geesten voor don troon allen, en dat. als om strijd gereed staan Gode alleen eer en glorie te brengen. Mr Ma reliant in de „Vrijzinnig Demo craat' Een van de allerbeste Nederlanders ïs van ons heengegaan, een man van groote geestelijke gaven ën van hoog karakter. Wij kennen Lobman alleen zooals hij was ia de Tweede Kamer. I-Iij was een van de getrouwen. Als hij niet in zijn hankie zal op de voorste rij der rechter zijde, dan was hij in de leeskamer. Hij volgde hel debat over alle onderwerpen en zoodra er iets voorviel, zakelijk of politiek van beteekenis, nam hij er aan deel. Hij sprak van zijn plaats. Alleen in den laats ten tijd, toen zijn stem zwak ker was geworden, sprak hij van den katheder. De rijzige fuguur stond met de block- note in de linkerhand. Voor het lezen van zijn aanteekeningen, haalde hij dan de lorgnette over .den scherpen neus, om die omniddelijk weer af te nemen als hij verder sprak. Hem te zien spreken was -op zich zelf een gehot, vooral wanneer zijn vurig temperament in beroering was. Dan straalden de groote blauwe oogen, het bieeke gelaat kleurde zich' licht, om mond ea neus en tusschen de wenk brauwen beefden de groeven. Hij werd kwaad, als hij liet recht ge krenkt achtte, want boven alles was 't hem te doen om het recht, zooals hii dit voelde. Aan politiek dacht hij dan niet. Of zijn gedachteiigang hem voerde naar een terrein, waar voor zijn partij of voor een bevriende regeering de toegang was verboden, het deerde hem niet. Daarom heette hij onberekenbaar. Daarom stonden zijn vrienden aan verrassingen bloot. Maar op de lange baan, in de groote 'lijnen, was hij van fijne politieke bereke ning. .Wat Lobman, naast zijn geestesgaven, de groote macht gaf en het Jiooge aan zien, was zijn volmaakte toewijding in den dienst van het land. Alle persoonlijke eerzucht was hem vreemd. Stoffelijke bij bedoelingen kende hij niet. Kinderlijk konden de opvattingen schijnen van dezen man met zooveel doorzicht en ervaring. In zijn eenvoud was „mijnheer Lobman" voor allen toegankelijk. Dieze edelman had aan allure geen behoefte. Hc-t verdwijnen van een man van deze maat uit het politieke leven mag aan leiding tot de klacht over „de daling van het peil". Hij kwam in „de politiek", omdat hij ging waar zijn plicht hem riep. Zoo er jongeren zijn, van dit hout' gesneden, laten zij zijn voorbeeld volgen! De heer .Van As. oud-red. van „De Nederlander" Het was op een der PaaschveSaïle- ringen van Schoolraad of Unie, die altijd te Utrecht worden gehouden. Daar was hij in dien tijd een trouw bezoeker; zijn oude, nu gestorven vriend IJ. Pierson, was toentertijd voorzitter. Die Leerplicht wet was op komst of misschien net in werking getredenin elk geval was er voor de vergadering aanleiding om zich bezig te houden met de vraag wolken in vloed de bijzondere school en de bij zondere onderwijzers van die wet hadden te duchten, want er was toen nog -al beduchtheid; vooral de administratieve omslag moest het ontgelden, en er werd dan ook zeer over geklaagd. Totdat er iemand opstond en zeide: Och vrienden, laat ons maar eerlijk zijn, het is zoo erg- piet. In werkelijkheid beteekent de last van de uitvoering niet zooveel (ik verzoek de pers dit niet in ctc krant te zetten) maar laat ons er toch maar over blijven klagen, dan slaan we op den zak e n m e e- n e n den ezel Toen rees mr Lobman van zijn ze- tcl rp, en met een van verontwaardiging trillende stem richtte hij zich tot den v'origenspreker, wien hij verweet een onoprechte politiek te drijven. 'Nimmer, zoo ineen ik mij te herinneren, dat hij zich uitdrukte, nimmer mag men een wet bestrijden met zulke unfaire midde len, dat is onoprecht, dus on-Christelijk!... Méér nog dan de woorden, maakte de toon waarop werd geprotesteerd, grooten indruk. Iedereen kwam tot de erkenning: ja, zoo "was het, men mocht niet een maatregel in haar.gevolgen bestrijden om dat men het er principieel niet mee eens is. En de vergadering die op de vondst van den loozen debater eerst zeer ge- applaudiseerd had, nam dit standje in ontvangst alsof ze wel begreep het ver diend 'te hebben. Zoo leerde ik voor de eerste maal mr Lobman kennen, en zijn alle onoprechtheden verafschuwende ma nier van de zaken te behandelen. In dit opzicht is hij nimmer veranderdmen heeft hem in. de Kamer bij meer dan één gelegenheid verwéten, dat hij tegen sprak en voor stemde, dat hij gemakkelijk van meening veranderde, 'als de politiek daartoe leidde, maar nimmer heeft men dit veranderen van meening kunnen toe- schrijven aan eenige onoprechtheid, want niets was hem zoo vreemd als die on deugd. De kroonprins te Potsdam. In het rtepublikeinsche üuitschland blijkt herhaaldelijk de wind anti-republi- keinsch te waaien. Dit is Zaterdag ook ,weer gebleken te Potsdam, waar een monument werd onthuld ter nagedach tenis van de 8000 gesneuvelden van het vroegere eerste garde-regiment. Dies mor gens werd door majoor Eulenburg, den laatsten bevelhebber van het regiment, een rede gehouden op de binnenplaats der kazerne. Vervolgens trok 'men in optocht door de met zwart-wit-roode vlaggen versierde: straten naar den Lust- garten. Het muziekcorps en een com pagnie van de rijksweer openden den stoet. Na do onthulling van het monu ment ,dat aan de stad Potsdam wordt aan geboden, defileerden de gewézen officie ren en manschappen van liet gaixleregi- rnent met de aanwezige compagnie van de rijksweer voorbij den kroonprins, prins Eitel en een aantal generaals. Hoewel zulks verboden was, namen tal van offi cieren der rijksweer in uniform aan de plechtigheid deel. Ook eeii aantal leden van de volkische organisaties, die de uni form van Hiller droegen, waren tegen woordig. 's Middags is in den Lustgarten een parade gehouden, waaraan weer d.e kroonprins en zijn broeder hebben deel genomen. De rust werd nergens gestoord. Maar dat mannen van "de rijksweer rooi den gewezen kroonprins kunnen défilé e- ren in het centrum van- het Rijk. be wijst opnieuw, hoe weinig diep de rep>> blikeinsche geest in den Duitschen bodem wortelen heeft geschoten. De dictatuur-IVussolini. Gisteravond liepen te Parijs hardnek kige geruchten, dat Mussolini aan den koning het ontslag van het geheele "ka binet heeft aangeboden. Die koning heeft onmiddellijk den grooten raad bijeenge roepen. De vorst hoeft het voornemen te kennen gegeven een grooten concentra tie-raad samen te stellen, waarvan Mus solini, Giolitti, Salandra en Orlando deel zullen uitmaken. Alle telegrafische én te lefonische verbindingen met Italië zijn verbroken, niettegenstaande geen slecht weer was gemeld, zoodat het vermoeden sterker wordt, dat tot dit verbreken van hoogerhand bevel was gegeven. Korte berichten. Zes Duitscbe koeriers zijn Zaterdag uit Diuitschland over Vlissiygen te Fol kestone aangekomen met 57 stalen kisten, die obligaties bevatten. Naai' verluidt, stond hun overbrenging in verband met betalingen voor het herstel. De kisten stonden onder bijzondere bewaking en waren op reis geen oogenblik zonder toe zicht. Vier conducteurs hielden in een hij- zonderen bagage-wagen die de kostbare vracht naar Londen overbracht, het oog erop. Volgens een officieele mededeeling hebben er gedurende de laatste zes weken te Weenen 500 gevallen van zelfmoord en poging tot zelfmoord plaats gehad. Uit Moskou wordt gemeld, dat Woensdagnacht in Centraal-Ruslancl een hevige orkaan heeft gewoed, waarbij.acht dorpen in liet Wladimir-gouvernement zwaar werden geteisterd. Ook uit Tiflis, den Kaukasus, Witesk en Wit 'Rusland komen berichten over aanzienlijke schade. .Te München is Zondagochtend een gedenkteeken voor de van Dmitscliland afgescheiden gebieden onthuld. Kroon prins Rupprecht en prof. Herold hebben hij de plechtigheid gesproken en nadien hebben tal van vereenigjngen voor den kroonprins gedefileerd. Na afloop van de onthulling van het standbeeld voor Liebknecht en Rosa Luxemburg zijn Zondag in het Oosten van Herlijn herhaalde botsingen met de politie voorgekomen, waarbij verschei dene communisten ziin gearresteerd. Uit Urga, de hoofdstad van Mon golië, wordt, gemeld, dat ongeveer de helft van het vee daar tengevolge van het slechte weer omgekomen is, zoodat een hongersnood is uitgebroken. D-e auto riteiten hebben reeds een hulpactie inge leid, daar Mongolië een belangrijke vleeschmarkt voor Europeescli Rus land is. Die bewoners van het eiland Ba buyan zijn in paniek gevlucht wegens de voortdurende uitbarstingen van den Ba buyan Claro-vulkaan. Ëlere kwetsuren genezen da- zonder litteeken na te laten en pijnstillenden AKKER's Secretariaat Raden van A r b e i d. Naar wij vernemen, zal met 1 Juli a.s. de wijziging der R'adenwet in werking treden. Op dien datum zal o-.a. aan tie secretarissen der Raden van Arbeid eer vol ontslag worden verleend en zal het secretariaat dier Raden worden waarge nomen door een ambtenaar van den Raad. Evengoed betalen. Tot nu toé, zoo werd uit Enschedé aan de Tel. gemekl, bestond de opivaD- ting, dat iedere arbeider, die in het laatst van 1923- gestaakt heeft of uitgesloten is, gedeeltelijke ontheffing van inkomsten belasting kon krijgen, omdat hij geacht werd zijn b'eroep: in den zin der wet te hebben geëindigd. Verder bestond de op vatting, dat zij, die op 1 Mei 1924 het werk nog niet hadden hervat, voor het belastingjaar 192425 niet behoefden te worden aangeslagen. Een arrest van den Hoogten Raad heeft hierin verandering gebracht. Vastgesteld ïs n.l., dat staking en uitsluiting de dienst betrekking niet hebben doen eindigen. Het gevolg is. dus, dat de arbeiders geen ontheffing krijgen en voor het belasting jaar 1924,25 wel worden aangeslagen. Op1 alle bij de inspectie reeds ingedien de verzoeken om ontheffing daaronder begrepen de door besturen van organi saties ingediende lijsten wordt afwij zend beschikt. Spoor op Zondag. Onlangs antwoordde de Regeering op een vraag over den Zondags-dienst, dat zij dien niet bewonderde, maai' wat zich ten vervoer aanbood, moest worden vervoerd. Zoo noodig in vóór- en volg- treinen. Doch wat lezen we nu? Dat de Ne- derl. Spoorwegen dezen zomer, te be ginnen met 15 Juni goedko-o pe re tour k aart e 11 geven voor de lijn Rot terdamHoek v. Holland, uitslui - tend o- pi Zondag. Djat is voor wie es met z'n familie "n daagje naar zee wil. Op die manier lokt de Directie zélf vermeerderd aanbod uit en als de men- schen dan opkomen, zegt de Regeering: Ja, wat zich presenteert, moet vervoerd worden, daar gaat nietsi af, ook al moet ik meer materieel in dienst stellen en straks wellicht meer menschen laten wer ken. En dan nog deze onbillijkheid, dat, wie om des beginsels wille zijn Zondag niet met reizen en baden doorbrengt en dan door de week eens uitbreekt om met de zijnen naar zee te gaan, den vollen prijs betaalt en van geen goedkoop; re tour genieten mag. ICeurt de Regeering dit zoo- goed, vraagt „Erieseh Dagblad". Allerlei. Minister Aalberse verdedigt het geven van overwerkvergumiingen aan textielfa brikanten in Overijsel en Gelderland na de gedeeltelijke beëindiging van het con flict in Twente. Ingediend is thans een wetsontwerp tot nadere wijziging van het Schoenen- wetje. D:e strekking ervan is het thans geldende invoerverbod o-p- te heffen doch de bevoegdheid om tijdelijk een invoer verbod .van kracht te doen worden, nog gedurende één jaar te behouden. In antwoord op desbetreffende vragen van het Kamerlid Vliegen deelt de Mi nister van Arbeid mede, dat er geen aanleiding is om maatregelen tot slop- zetting van den steenkolenuitvoer uit Lim burg te nemen. Z o m e r z i 11 i n g. Wederom zijn een aantal voorstellen van Ged. Staten verschenen te behandelen in de a.s. Zomerzitting van de Prov. Staten van Zeeland en- ivel de volgende Verenreglement. Waar het reglement op de overzetveren in Zeeland niet bepaalt voor wie de kosten zijn der keuring en herkeuring dei" vaartuigen en liet Ged. Staten billijk voorkomt, dat die ten laste van den ondernemer komen, stellen zij voor dit alsnog in het reglement op te nemen. Personeel veerdienst Kortgene Wolpliaartsdijk. Volgens Ged. Staten kan aan het verzoek van den Centralen Bond van transportar beiders om het personeel van den veerdienst KortgeneWolphaarlsdijk in ilireoten dienst der Provincie te nemen, niet worden voldaan, daar de veerdienst niet door de Provincie zelve als bedrijf wordt uitgeoefend; het per soneel is in, dienst van do veerschippers. Volgens de mededeeling van de veerschippers hebben de knechts nooit te kennen gegeven, dat hun loon te laag zou zijn. De knechts hebben de werkregeling goedgekeurd, en nim mer hebben zij tegen den werktijd bij Ged. bezwaar gemaakt. Maatregelen worden geno men om hen hoven de hun toekomende ouderdomsrente een pensioen van f 400 te waarborgen en voor hun weduwe een van f 300. In de premiën zal door hen op billijke wijze worden bijgedragen. Geen subsidieverlioogjng. De vereeniging voor Handelsonderwijs te Middelburg had verzocht het maximum, waar aan hel Provinciaal subsidie gebonden is, op te heffen, of, indien daartegen naar het oordeel van de staten overwegende bezwaren bestaan, dit maximum te verhoogen tot een bedrag, overeenkomende met 15 pCt der vóór hel jaar 1925 geraamde uil gaven, een en ander zoo mogelijk met terugwerkende kracht vanaf 1.922. De tegenwoordige regeling met een maximum van f 8150 voor de dag- en f2400 voor de avondschool der Vereeniging, loopt tot en met 1925. Ged. Staten achten het nieJ gewenscht, tusschentijds eene wijziging aan tö brengen, wat dan ook billijkheidshalve voor andere scholen zou moeten gebeuren, waar van de financiëele gevolgen niet te berekenen zijn bij gebrek aan nauwkeurige, gegevens, maar toch op- ruim f 2000 zijn te ramen. Dienst Wolphaartsdijksche veer^ Middelburg. Nu de N.V. Autobusdienst Walcheren in liquidatie is gegaan en uiterlijk tot 31 Augus tus 1924 den dienst Wolphaartsdijksche veer kan voortzetten, meenen Ged. Staten, dat eene rechtstreeksche verbinding als bedoeld Kon niets meer doen. Moest naar de Kerk gereden worden. Liep den löden dag reeds een uur ver. Het is bijna onmogelijk zicli een ern stiger geval te denken dan dat van Mej. BAARS, Wild 19, bij Alem (N.-B.). Vijf tien lange jaren liad zij aan Knobbeljicht en gewriebtsrheumatiek in de armen en beenen geleden. De knobbels op de vin gers beletten haar iets te doen, de knieën waren zoo stijf en dik geworden, dat van loopen geen sprake meer'was en zij met den hondenwagen naar de kerk ge reden moest worden; des nachts kon zij van de pijn niet slapen En nu? is zij weder goed en 'gezond als de beste, precies alsof zij nooit iets gemankeerd bad. Lees hetgeen zij schrijft: reeds tien vijfden dag was mijn pijn veel min der, den tienden dag kon ik reeds een uur ver loopen, iets dat ik sedert zoo lang niet meer had gekund, en in den korten tijd van vier weken geheel door uw wonderlijke „Duo Formula"-behande- ling verjongd en genezen. Waar ik eerst met den hondenwagen naar de kerk moest gereden worden, kan ik nu gaan. Ik had u dit alles reeds eerder kunnen berichten, doch wenschte te zien of de genezing be stendig is. Dit is het geval en ik ben u ten zeerste dankbaar." MIJN GRATIS AANBOD, Laat ieder lijder, die dit leest, om een gratis 10 dagen voorraad dezer merk waardige behandeling schrijven. Het geval van Mej. BAARS bewijst, dat er geen te ernstig is om door deze behandeling genezen He worden. De heer-Arthur Ri chards, in wiens privé laboratorium zij gevonden werd, zegt: Ik zal niet rusten, alvorens ik ieder lijder aan Rheumatiek, Ischias, Jicht, Knobbeljicht of eenige an dere Urinezuurziekte de gelegenheid ge geven heb mijn Behandeling gedurende 10 dagen op mijn kosten te beproeven.' HOE DIT AANBOD AAN TE NEMEN. Zend noch geld, noch postzegels. Zend eenvoudig uwnaam en adres met de woorden: „Gratis Voorraad", per 121/2 ets. briefkaart, waarna de 10 dagen Gra tis Behandeling tesamen met verklarende Brochure en de beschrijving van meerdere wonderlijke genezingen, u per keerende_ post franco zal bereiken. Adresseer: Mr Arthur Richards (Ka mer 985), 14/15 Fulwood Place, High Hol- born, Londen, W. C. 1, Engeland. Porto naar Engeland: Briefkaarten 121/2 cent, brieven 20 cent. niet kan. worden gemist en dat deze het best kan worden tot stand gebracht door den motoromnibusdionst. De Provincie, welke de rechtstreeksche verbinding ophief, behoort mede te werken om- de daarvoor in de plaats getreden verbinding te handhaven, zoolang dit noodig blijkt te zijn. Ged. Staten Sbhten het evenwel raadzaam, daarvoor thans een an deren vorm te kiezen, dan tot dusver werd aangenomen en achten het niet wenschelijk, dat de Provincie aan eene bepaal de onderneming een zeker subsidie voor de uiloefening van dien dienst verleent. Maat regelen dienen te worden genomen, dat eene in alle opzichten voldoende uitoefening van dien diénst zooveel mogelijk verzekerd wordt. Dit doel zal zoo na mogelijk zijn te be reiken, indien te voren strenge voorwaarden worden gesteld voor de uitoefening van den dienst, in het bijzonder ten opzichte van de beschikbare wagens en het reservemateriaal. Daarna zou de uitoefening van den 'dienst b.v. voor 3 jaar kunnen worden aanbesteed. Hiervoor vragen Ged. Slaten dan een ere- diet van maximum f 6000 per jaar, zijnde het maximum van het aan de N.V. Autobusdiénst „Walcherfen" indertijd verleende subsidie. Voor het verzoek van de Kamer van Koop handel te Middelburg en de Vereeniging Han delsbelang aldaar, om de 'boot van Zierik- zee voortaan weder tot Middelburg te laten doorvaren, achten Ged. Stalen geen termen aanwezig. De motieven, waarop hun voorstel van 17 Nov. 1923 was gegrond, maken zij nog tol: de hunne. Het is gebleken, dat het personenvervoer op alleszins voldoende wijze met dén motor- omnibus kan plaats hebben. Het vervoer van goederen is nooit buitengewoon omvangrijk

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1