No 210 Maandag 10 Juni 1924 38e Jaargang eerste blad. Binnenland. Dit nummer bestaat uit twee bladen Drukkers-Exploiiantcn OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 3S000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0-05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regcts f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 Juli op „de Zeeuw" abonneeren. ontvangen de vóór dien da tum verschijnende nrs. gratis. UITVAART JHR. LOHMAN- Een ooggetuige schrijft ons: Hoe zal ik u mijn indruk weergeven van cte droeve plechtigheid, waarvan ik Zaterdag getuige was. Op Oud Eik en Duinen zou 't stoffelijk overschot van den beminden staatsman worden weggeborgen. Hel was er zoo stil toen wij er kwamen: een paar Amsterdamsche vrienden en schrijver dezes. Docli van lieverlee kwa men er groepjes uit alle deelen des lands aangebracht, die den overledene de laat ste eer wilden brengen namens de Kamer- kieskringen der Chr. Historische Unie, wier voorzitter hij was. Nagenoeg alle kieskringen waren vertegenwoordigd, tot zelfs uit 't Noorden waren zij opgekomen. Ik zag verschillende vooraanstaanden en grootwaardigheidbekleeders in de politiek en de wetenschap, vertegenwoordigers van verschillende vereenigingen, waarvan de overledene lid was geweest, o. a. een de putatie van Onze Vloot, van Unie en Schoolraad, al de lieeren ministers, oud ministers de Vries, de Geer, Idenburg, e. a. het oud-Kamerlid A. baron v. De- dem, oud-professor D. P. D. 'Fabius, rechtsgeleerden en officieren van land- en zeemacht; de Chr. historische leden van Tweede en Eerste Kamer, liet oud-Kamer lid Roodliuijzen, mannen van de Pers, o.a. Plemp van Dniveland, oud-hoofdred. van „De Nieuwe Courant", Vcrweijck en Oosira, redacteuren van „De Standaard", Buijse van „De Zeeuw"; Wildenberg van „De Nieuwe Haagsche Courant" en de lieele staf van „De Nederlander"; de Anti- rev. leden en oud-leden der Tweede Ka mer v. d. Voort van Zijp, Monté verLoren, Van Vliet, e. a.; er waren ook Kamerleden van andere partijen, ik zag o.a. den lieer Albarda. JVLaar ik zag ook vele kleine luyden, mannen en vrouwen, wien het was aan te zien dat zij den heer Lohman hadden liefgehad. Langzamerhand was de schare tot naar schatting ongeveer duizend aangegroeid. Te half een kwam de stoet bij de groeve aan. De lijkkist was gedekt door een bloemkrans van Hare Majesteit de Ko ningin. Wel had de overledene denwensch te kennen gegeven: geen bloemen of kran sen. Doch hoezeer dit wetende en eer biedigende had Hare Majesteit aan de familie verlof gevraagd, alsnog naar den wensch baars harten een krans op het graf te mogen doen neerleggen. Achter de baar gingen Z. K. H. de Prins, als vertegenwoordiger der Koningin, met zijn adjudant; en daarachter de vertegen woordiger der Koningin-Moeder. Daarop volgde de familie, de zonen en dochters en de kleinkinderen, en ds Van Gheel Gilde- ineester, wien verzocht was op 't graf een gebed uit te spreken. Nadat de kist bij de groeve was neergezet, trad de oud ste zoon jhr. mr Witzius H. de Savornin Lohman naar voren, om met eerbiediging van den laatston wil zijns vaders, een kort woord te spreken. Een woord van dank tot het Vorstelijk Huis, tot den Prins en den vertegenwoordiger der Ko ningin, tot allen die zijn vader hadden, liefgehad, inzonderheid hen die zijn laat ste levensmaanden door hun deelneming hadden verhelderd, en tot allen die van hier en elders hierheen gekomen waren. 'Spr. toonde ons nog een met potlood ge schreven brief, den laatste door zijn va der geschreven, waarin veel voorkomt dat, als zijnde van te intiemen aard, niet kon .worden voorgelezen; liet is een geloofs getuigenis, waarin verschillende woorden waren onderstreept. Maar de laatste woor den wilde spr. voorlezen: „ik weet dat ik gered ben, en ik verlang Hem te zien die dit gedaan heeft. Ik ga met vreugde tot Hem, ofschoon weemoed mij vervult bij de gedachte zoovelen te moeten achter laten, die ik lief heb. Maar ik hoop hen «enmaal weder te zien." Hel waren woorden, die in de ziel grepen; en voor velen een oorzaak van vertroosting. Daarna sprak dr v. Gheel Gildemeester hel dankgebed uit, waarin Hij den dank 'vertolkte van de Koningin aan Wie God zulk oen dienaar; voor de Volksvertegen woordiging, aan wie liij zulk een lid, voor het Vaderland, aan wie Hij zulk een vriend, voor de kinderen, aan welke hij zulk een vader geschonken had. Hij dankte ook overeenkomstig den wensch van den overledene dat God hem zulk een moeder geschonken had, die zijn kinderhandjes had gevouwen om hem te leeren God te zoeken; en overeenkomstig de bedoe ling van den overledene dat God hem' zulk een eclilgenoote had beschikt, die ook in het geestelijke hem tot steun en lmlpe was geweest. Spr. dankte ook dat God aan den overledene den doodsstrijd had bespaard, en dat Hij hem had Weg genomen en tot Zich genomen. Daar werd bij dit graf menige stille traan geweend; en zelden zal met zoo algemeene instemming zijn aangehoord wat daar gesproken werd. Want deze overledene, schoon een groot man, een staatsman van den eersten rang, was klein voor zijn God, en bescheiden jegens den naaste; en schoon rijk aan gaven, een arme zondaar in zichzelf, zoo leefde hij en zoo stierf hij. De natie, inzonderheid het .Christen volk, vergete nooit wat zij in hem ont vangen en bezeten hebben, en nog bezit ten, want' onze Lohman leeft nog onder ons door zijne geschriften. De a.s. verkiezingen in Z.-Afrika. De laatste week worden de kansen van de Zuid-Afrikaa,nsche pa.rLij bij do a.s. verkiezingen minder pessimistisch beoor deeld. Dio correspondent van de „Daily Tel."' te Kaapstad seint: dat op' de effec tenbeurs te Johannesburg 3 tdgen 1 wordt gezet op een overwinning der regecring, terwijl enkele weken geleden 20 tegen 10 werd gezet op de coalitie der nationalis ten en labourpartij. Laatstgenoemde blijft onderluisschen volhouden, dat zij zeker is van de overwinning. Volgens een tele gram uit Pretoria is de positie der Zuid- Afrikaansche partij verzekerd] behalve in Transvaal, in het bijzonder langs het W'itwaterrandrif. De kracht der nationa listen is vooral daarin gelegen, dat zelfs de laagste klassen onder de Manken, ook 'diegenen die niet lezen of schrijven kun nen, stemrecht hebben. Mexico contra Engeland. Een ernstige situatie is ontstaan ten gevolge van het optreden van Mexicaan- sche autoriteiten tegen Gunnings, den Britschen vertegenwoordiger in Mexico. Deze heeft een waarschuwing ontvangen het gebied van de legatie niet te ver laten, daar hij anders zal worden gear resteerd en als vreemdeling over de gren zen gezet zal worden. Twaalf agenten der geheime politie be waken het gezantschapsgebouw en zij zijn gemachtigd Cunnings te beletten de lega tie te verlaten en eiken anderen diplomaat te verhinderen binnen te treden. Cunnings die kort geleden tot den diplomatieke)!, rang werd bevorderd, is dus een gevan gene in het gebouw der legatie. In officieele kringen te Mexico laat men zich over deze zaak niet uit, doch het corpjs diplomatique is reeds tusschenbei- de getreden. Zeventien diplomaten, waar onder pok de vertegenwoordiger der Ver- oenigde Staten, hebben onder leiding van den deken van 't corps den gezant van Chili, Bernadez, vergaderd en besloten, de Mexicaansche regeering te verzoeken, Cunnings een pasp'oort te verstrekken, dat hem in de gelegenheid stelt, Mexico uit eigen 'beweging te verlaten en hem te veroorloven de archieven der leigatie met zich te nemen. Het spoorwegongeluk te Berlijn. Bij Berlijn is een ernstig treinongeluk gebeurd. Vóórdat de trein uit Wannsee het Potsdammerslation binnen kon rijden, werd het signaal stop gegeven. Terwijl hij wachtte, kwam de trein uit Maagdenburg binnen, die in volle vaart op den stilstaan- den trein inreed. De achterste twee wa gens van dezen laatsten doorstonden den schok prachtig, maar de derde wagen werd als een harmonica in elkaar ge ramd. Curieus genoeg werd de schok in de voorste wagens nauwelijks gemerkt. Uit den vernielden wagen werden 2 doo- den en 16 zwaar gewonden te voorschijn gehaald. Een uur na het ongeluk was de baan alweer vrij en kon het verkeer door gaan, alsof er niets gebeurd was. Volgens een telegram zou het aantal dooden bij het spoorwegongeluk te Berlijn 12 be dragen. Het aantal personen, die min of meer zwaar gewond werden, be draagt 50. De spoorwegbeambte, aan wiens schuld het ongeluk waarschijnlijk te wijten is, werd gearresteerd. Orkaan en onweer te Boedapest. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft boven Boedapest een geweldige storm, gepaard gaand met een hevig on weer, gewoed. Er werd groote schade aangericht. Twaalf uur later volgde een orkaan van ongekende hevigheid en liet onweder woedde als nimmer te voren. Hagel en regen vielen onafgebroken. Tal rijke personen werden gedood, velen ge wond- hun aantal is nog niet vastge steld. Een geheele reeks dorpen werden vernield. Daken werden van de huizen gerukt, boomen ontworteld, telegraafpa len omgeworpen. Aan den oogst werd enorme schade aangericht. De moord op .Mattcoti. Sedert eenige dagen kwamen er uit Rome berichten over het verdwijnen van liet socialistisch-Kamerlid Mattcoti. Deze is secretaris van de socialistische Kamer- groep; hij is een degelijk wetenschappe lijk onderlegd en militant socialist en een der meest vooraanstaande tegenstan ders van het fascisme. Hij had reeds vroeger aan aanslagen van fascistische zijde 'bloot gestaan. Ditmaal wist men door mededeelingen van buren aan de politie, dat Mattcoli ontvoerd was in een automobiel. Die buren hadden ook liet nummer van de auto kunnen melden. De auto was daarna opgespoord in een garage te Rome, waar zij voor een dag gehuurd was. Volgens de laatste berich ten uit Rome is liet lijk van Mattcoti gevonden. Mussolini heeft in de Kamer verklaard, dat „alles gedaan zou worden om de daders van de ontvoering op te sporen, opdat zij hun straf niet zullen ontloopen. Nu het blijkt, dat het een moord geldt, qal Mussolini tegen zijn partijgenooten zeer streng moeten optreden indien hii zijn gezag niet ernstig schaden wil. Het nieuwe Fransche ministerie. Herriot nam op zich een kabinet te vormen. Zooals te verwachten was, is hij zeer gemakkelijk met zijn ministerie gereed gekomen. Hij had liet trouwens reeds sedert dagen op papier in zijn zak. Het 'is geheel samengesteld uit ra dicalen. Het is samengesteld als volgt: Herriot: president van den ministerraad cn bui- tenlandsclie zaken; René Renault: justi tie; Chautemps: hinnenlandsche zaken; Generaal Noliet: oorlog; .1. L. Dumesnil marineClementelfinanciënFrancois Albert; onderwijs; Peytral: openbare werken; Ravnaldy: handel; Queville: landbouw: Justin Godart: arbeid; D|ala- dier: koloniën; Dalbiez: verwoeste ge bieden; BovierLapierre: militaire pen sioenen. Korte berichten. Lord Birkenhead, zijn vrouw en dochter hebben in een botsing met hun auto nabij Watford tamelijk ernstige kwet suren opgeloopen. Lord Birkenhead heeft zich ernstig bezeerd door het breken van de ruiten terwijl ook de chauffeur en de palfrenier snijwonden aan gelaat en handen opliepen. Volgens een nader bericht hieven mevrouw Birkenhead en haar dochter ongedeerd. De politie te Glasgow heeft een inval gedaan in een zaal, waar zij vermoedde, dat Iersche republikeinen bij eenkwamen. Zij heeft 5 mannen aange houden en munitie en ontplofbare stoffen in beslag genomen. Volgens de Frankf. Ztg. zijn er aan wijzingen dat de toestand in het bezette gebied voor de bevolking minder gespan nen wordt. Aan een aantal uitgezette ge meenteambtenaren is de terugkeer toege staan. Te Laethen, bij Terapel, is Pink stermaandag een ongehuwde landbouwer teruggekomen, die op 9 Augustus 1914 krijgsgevangen werd genomen en sedert al die jaren in Siberië heeft vertoefd. D|e staking van de arbeiders in de bierbrouwerijen te Berlijn is met een schikking geëindigd. De demokratische bladen in Duitsch- land betuigen hun voldoening over den val van Millerand, in wien zij na Poin- caré den sterksten voorvechter zien van de politiek van dwang, die in 'Diuitsch- land het nationalisme zoo sterken aan hang had bezorgd. De misleiding der socialisten. Onze lezers weten uit wat in ons blad reeds vroeger over de toestanden in Twente geschreven werd, dat daar door de leiders der socialistische beweging op zeer onverantwoordelijke wijze met de belangen der textielarbeiders wordt ge speeld. Om daarvan de aandacht af te leiden, worden de voormannen der christelijke organisaties op allerlei wijze verdacht ge maakt. Alleen op die wijze is het mogelijk de misleidende voorstelling van zaken, die Stcnhnis c. s. telkens geven, voor hun volgelingen nog cenigszins aannemelijk te maken. De leiding van den z.g. modernen tex- tielarbeidersbond liet zich daarbij de lei ding door Stenhuis geheel ontnemen. Daarmee gaf liet hoofdbestuur van „De Eendracht" zichzelf een brevet van on macht en onbekwaamheid. Voor een deel kan misschien dit gebrek aan zelfstandig heid verklaard worden uit de financieele onmacht van deze organisatie reeds van af liet begin van den strijd. In elk geval toonde het hoofdbestuur van de socialistische organisatie zich te mak, om zicli de leiding niet door Sten huis te laten ontnemen. Deze demagoog ging nu het geschil in Twente aan partij politieke en propagandistische overwe gingen ondergeschikt maken. Het meest ergerlijke is hierbij, dat daarvan de ar beiders, die onverstandig genoeg zijn zich aan diens leiding toe te vertrouwen, het slachtoffer worden. Te laat zullen zij be merken lioe^ zij misleid werden. Door de christelijke organisaties werd dezer dagen een flink manifest verspreid. Daarin wordt op kalme en zakelijke wij ze de leugen en laster aan liet adres der cbristelijken weerlegd. Met voorbeelden wordt o.a. aangetoond, dat door de cliristelijken de normale 48- urige werkweek gered werd, die door de onjuiste voorstelling der socialisten in gevaar kwam. Verder wordt liet praatje weerlegd, alsof op 1 Februari de katho lieken den strijd reeds zonder meer wenschten te beëindigen. Ook de leugens der socialisten alsof door de cliristelijken op een geheime con ferentie in Zutphen zou zijn gekonkeld, wordt in dit manifest ontmaskerd. Dit kloeke manifest maakte veel indruk op de arbeiders. Beter inziclit breekt baan. Dit blijkt wel hieruit, dat steeds meer arbeiders aan 't werk gaan. Dinsdagmorgen, 10 Juni, werd de fa briek Nieuw-Engeland van de firma v. Heek en Co. ^aangezet. In totaal werken in Enschedé thans reeds meer dan 4500 arbeiders. Dat is bijna de helft van het totale aantal. Van socialistische zijde heette het tel kens, dat de door de cliristelijken gepu bliceerde cijfers van het aantal werkende arbeiders zeer sterk overdreven waren. Het heette telkens, da.t bijna geen arbei ders de fabrieken ingingen en dat de toe stand onveranderd bleef. In de Twentsche editie van „Het Volk" van Zaterdag 7 Juni moest echter reeds worden erkend, dat het aantal arbeiders dat werkte reeds 4000 bedroeg. Ondanks de z.g. onveranderde toestand, erkende Stenliuis op een vergadering in Enschedé Woensdag 11 Juni, dat het niet 4000 maar 4500 was. Daaruit blijkt hoe goed het is,dat tegenover de leugenbe- richten in „Het Volk", de christelijke Bond „Unitas", door het publiceeren der juiste cijfers het publiek beter inlicht. Stenhuis zei op de vergadering ook, dat dit aantal veel te groot was. Wanneer het niet gelukte het getal werkende arbeiders de eerstvolgende dagen belangrijk te doen dalen, dan ging het den verkeerden kant uit. De socialisten spannen zich zeer in om door huisbezoek bij degenen die wer ken, te trachten dezen over te halen bui ten de fabrieken te blijven. Dit heeft zoo goed als geen succes, zelfs niet bij hun eigen leden. Er zijn n.l. verschillende leden van de socialistische organisatie, die verstandig genoeg waren bet parool der christelijke .organisaties om weer te gaan werken op te volgen. (Rott.j. Het zekerste en eenvoudigste genees middel tegen galzucht, slechte spijsverte ring en verstopping vindt gij in Foster's Maagpillen. Zij zijn het zachtwerkende laxeermiddel, waaraan iedereen nu en dan behoefte heeft. Zij staan de natuur bij, en het gebruik er van wordt geen gewoonte. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65; in apotheken en drogist zaken. (10) Failliet verklaard: H. Duijm, schoen maker te Vlissingen; W. Risart, koopman te lerseke, en N. van der Molen, koopman te Terneuzen. Middelburg. Zaterdag is den officier van justitie voorgeleid H. D. S., 44 jaar, ^Maag-Téblettértts Zenuw-Tablettén .n* Laxeer-Tabletten .UO^ Hoofdpijn-Tabletten 60« BIJ Apoth. en Droglstefll werkman alhier, verdacht van verduiste ring gepleegd te Middelburg 11 Juni j.L Verdachte is na verhoor door den rechter commissaris overgebracht naar het huis van bewaring. Kloetinge. De Christelijke Jongelings- vereeniging „Tmmanuel" is verleden week haar 41ste levensjaar ingetreden. In de avondgodsdienstoefening is gisteren het 40-jarig bestaan herdacht. Als sprekers traden op ds G. E. Meloen, de eere voorzitter, en ds J. J. Homburg, voor zitter van de Prov. Commissie. Ds Meloen begon met de herinnering aan de eerste jaren der C. J. V. en prees o. m. liet werk, dat de oprichters hebben gewrocht. Beiden wezen op de zegenrijke werking der C. J. V., op de roeping der gemeente in deze en wekten de ouders ell' de jongemannen op het werk der C. J. V. door hun gebed en anderszins te steu nen, in 't belang van de jongelingschap, van Kerk, Staat en Maatschappij en tot bevordering van de eer Gods. Na afloop van do goed bezochte sa menkomst in de Kerk, waar ook menige Bondsvriend uit naburige gemeenten en zelfs uit 's-Heerenhoek opgemerkt werd, kwamen de leden in hun gewone lokaal ietwat meer feestelijk bijeen. Ook hier was tegenwoordig de eenige nog in le ven zijnde oprichter, de heer Beenhakker van Wolfaartsdijk. Er is ook in die bij eenkomst menig goed woord gesproken, dat de C. J. V., die nog voor groote uit breiding vatbaar is, ten goede moge ko men. Kloetinge behoorde een Vereeniging van 40, 50 leden te hebben. De heer D. Weststrate deelde aan het eind mede, dat hij om gezondheidsrede nen binnenkort zal bedanken als voor zitter der C. J. V. Ds Meloen huldigde hem als een ijverig voorzitter, wien de vereeniging veel dank verschuldigd is. Hansweert. Dhr. A. Poot, commies bij de invoerrechten en accijnzen, die alhier tijdelijk was gedetacheerd, is met ingang van lieden naar zijn vorige standplaats Sas van Gent teruggeplaatst. Het ipotorschip „Zeelandia", kap. Bondewel, geladen met stukgoed, is op de Westerschelde door het zeilschip, „Vertrouwen" met een defecte machine opgepikt en alhier de haven binnenge bracht. 's-Heer Abtskerke, In de raadsvergade- rign van Zaterdagnamiddag waren allen aanwezig. Mededeeling geschiedt van het verkrijgen der Koninklijke goedkeuring op de gewijzigde verordeningen tot heffing en invordering van de plaatselijke inkom stenbelasting. Daar nu pas deze veror- depingen gewijzigd zijn, kan de heer Braam accoord gaan met het voorstel van den voorz'tter om zijn idee tot wij ziging van den kinderaftrek daarin, tot later op te schorten. Goedgekeurd wordt een wijziging begrooting 1923. Op verzoek van Ged. Staten wordt de in de vorige vergadering vastgestelde verhaalverorde- ning ,gp de pensioensbijdragen der .ge meenteambtenaren, aangevuld met een clausule dat geen bijdragen voor wedu wen en weezenpensioen zullen worden gelieven aan hoogere bedragen dan f 3000 zooals de Pensioenwetten voorschrijven. Het verlioudingscijfer der plaatselijke in komstenbelasting voor 1924 wordt vast gesteld op 0.8 evenals ten vorigen jare. Het kerkbestuur der Ned. Herv. ge meente vraagt voortaan huur van f 27 voor de bergplaats der brandbluschmidde- len. Op voorstel van B. en Wl. wordt hierop afwijzend beschikt en B. en W. volmacht gegeven te onderzoeken tegen welke kosten eene bergplaats onder den toren daarvoor zou zijn in te richten, met annex arrestantenlokaal. Uit de discussie bleek, dat de reden van Tiet verzoek was, dat het kerkbestuur jaarlijks het gevraagde bedrag moet betalen voor ver plicht schoonhouden der straat volgens gemeenteverordening. Het kerkbestuur stelt verder voor over te gaan tot rui ling van het perceel weiland, eigendom der gemeente, met het terrein der be graafplaats te Sinoutskerke, dat de ge meente voor 99 jaar in erfpacht heeft. De ruil zou geschieden met gesloten beur zen. De Raad keurt den ruil goed. de kosten leder voor de helft te betalen en ingaande 1 'Januari a.s. Bij de rondvraag neemt de heer Smits afscheid wegens aanstaand vertrek uit de gemeente, onder betuiging zijner beste wenschen voor gemeente en ingezetenen. De voorz. brengt hem wederkeerig dank voor hetgeen hij in het gemeentebelang! deed, waarna sluiting.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1