m 315 Zaterdag 14 Juni 1934 38e Jaargang Bnitenlansi. Binnenland. EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit twee bladen i Asthma, Bronchitis i i Abdijsiroop i A.J.P.'S MET GECONF'JTE VRUCHTEN Drukkers-Exploi'anten jOOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no, 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkanloor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 Juli op „de Zeeuw" abonneeren. ontvangen de vóór dien da tum verschijnende nrs. gratis. Prof. dr H. H. Kuypcr over Zuid-Afrika. Ditmaal nemen wij uit de Heraut over wat prof. Kuypcr schrijft over Johannes burg. Johannesburg is een der hoogstgelegen steden van de wereld. Het ligt 6000 voet boven de zee, d.i. bijna 2000 Meter. Zelfs St. Moritz en Zermat in Zwitserland lig gen niet zoo hoog. Oorspronkelijk was het dan ook niets dan een dorre berg vlakte, maar in den tijd van één rnen- schenleven is hier de grootste on bloei- endste stad van Zuid-Afrika ontstaan, met prachtige gebouwen, winkelstraten .zooals men ze alleen in wereldsteden vindt en een bevolking van bijna 300.000 inwoners. Tal van suburbs of voorsteden hebben zich om het centrum gevormd en de oppervlakte is zoo reusachtig groot, dat men twee uren spoort om van het begin tot het einde te komen. Het won derbare Afrikaansche klimaat maakt, dat ook hier op deze hoogte de weelderigste plantengroei wordt gevonden, hoewel liet in den winter vrij koud kan Wezen, zooals ik, want de winter is met Mei begon nen ondervonden heb. Wat echter liet. meest opvalt, zoodra •men Johannesburg nadert, zijn de boogo witte zandbergen, het best bij onze dui nen te vergelijken, die door menschen- hand zijn opgeworpen en aan alle zijden de stad omringen. Eindeloos ver, want men kan uren sparen, dat men d >ze witte bergen nog ziet strekken deze zandop- boopingen zich uit. Alleen is het geen zand, maar de gepulveriseerde steen, die uit de diepe mijnen is opgedolven, fijnge stampt is en, nadat liet goud er Uit was afgescheiden, hier is saamgeworpen. En deze witte lioopcn wijzen aan waaraan Johannesburg zijn ontstaan en opbloei 'te danken heeft, do goudriffen, die zich in den bodem bevinden tot een diepte van "6000 voet. Dat er goud in den bodem zat, was reeds lang aan de Boeren bekend, maar ze hadden met opzet liet geheim gehou den, uit vrees, dat heel een stroom van ■goudzoekers hun land zouden binnen trekken. Intusschcn lekte het geheim toch uit en uit alle werelddeelen trokken de goudzoekers naar dit nieuw ontdekte Do rado heen. Hoe nameloos veel ellende juist door deze goudmijnen over Trans vaal gebracht is, behoef ik wel niet te zeggen. Zooals overal, waar deze goud delvers zich vestigden, volgde een pe riode van zedelijke verwildering, dié Jo hannesburg tot een der beruchtste steden van Zuid-Afrika maakte. Het goud bleek •een vloek te wezen in de handen der menschen. En nog erger was, dat juist deze goudrijkdom de hebzucht opwekte •der Engelschen. Indien Johannesburg er niet geweest was, zou de Union Jack niet boven Pretoria wapperen. En al is Jo hannesburg nu de schoonst gebouwde en welvarendste stad van Zuid-Afrika en al is de zedelijke corruptie van het goud delverskamp verdwenen, toch kan men Johannesburg niet bezoeken zonder een weemoedige gedachte aan wat deze goud stad Transvaal gekost heeft. En al wil ik me op politiek gebied niet begeven, de_ invloed, dien de goudmagnaten van Johannesburg uitoefenen, het zijn vooral Engelschen op de regeering, is een der ernstigste grieven van het rechte Afrikaansche volk. Ook het sociale vraagstuk treedt te Johannesburg sterker dan elders op den voorgrond. Men zal zich ook in Holland nog wel herinneren de beruchte strikes of werkstakingen van 1922, die zooveel menschenlevens hebben gekost. De voornaamste gevechten waren geleverd vlak bij de pastorie van Dis - ostma, wiens gast ik Was. En nog wer den me de pleinen gewezen, waar de barricades waren opgeworpen, en de hui zen, die in forten veranderd waren. Het vas een revolutie geweest in optima for-! r?a' ^aat me liever zeggen in den slcchtsten zin des woords, waarbii de heden, toen ze zagen, dat het misdadige opzet mislukte, zich zelf hebben doodge schoten. Het goud wordt zeker niet gemakkelijk gewonnen. Van een goudrijkdom zooals in alluviale streken, waar het goud soms zelfs bij klompjes wordt gevonden, is in Johannesburg geen sprake. Er strekken zich diep onder den grond zoogenaamde goudriffen uit, d.w.z. lagen van goud- houdend gesteente, die aan de eigen- Aardige kleur en formatie terstond te ontdekken zijn te midden van het andere vulkanische gesteente. In deze goudriffen worden met een electrische drilboor diepe gaten geboord; die gaten worden mot dynamiet gevuld, dan tot ontploffing ge bracht, waardoor de rotswand losspringt; de 'losgesprongen steenen worden op: klei ne wagentjes naar de schacht gebracht, waar ze in schepemmers (het best te ver gelijken met de schepemmers onzer bag- gerschuiten) naar boven worden gevoerd; het erts wordt daarna verbrijzeld tot gruis, en door chemische stoffen wordt nu het goud uit het erts uitgehaald. Als men hoort hoeveel tonnen erts aldus be werkt moeten worden om enkele onsen goud te winnen, dan verstaat men hoe zwaar deze arbeid is en verwondert zich. dat deze arbeid zoo loonond is, zooals blijkt uit de rijkdommen der goudmagna ten en de hooge dividenden, die ze uit- keeren. Gevaarlijk is de arbeid zeker. Heel de bodem onder Johannesburg is ondermijnd en al stut men de gewelven met boom stammen, toch komen instortingen genoeg voor. Ook het laten ontploffen van do schietgaten is een gevaarlijk werk, dat menig menschenleven kost. Maar het grootste gevaar schuilt in het stof, dat bij het horen der gaten loskomt, in de longen dringt, en daar een ongeneeslijke ziekte, de mijntering, veroorzaakt. Men zeido me zell's, dat een mijnwerker, die tien jaar dezen arbeid verricht had, zeker ten doode gedoemd was. Wat baat het of men dezen mijnwerkers al hooge loonen uit keert, wanneer ze hun leven moeten ge ven om het zoo begeerde goud uit do aarde te delven? De vroegere mijnwer kersbevolking, voor een goed deel be staande uit het schuim van alle natiën, is dan ook geheel uitgestorven. Thans worden voor dezen arbeid meest kaffers gebruikt en doordat de rots bij Jiet bo ren met .water besproeid wordt, is bet ergste gevaar voorkomen. Ik heb op zichters gezien, die reeds meer dan twin tig jaar in de mijnen gewerkt hadden en nog gezond waren gebleven. Dat aan de kaffers, die veel sterker zijn en tuin der loon vragen, door de mijnmagnaten de voorkeur wordt gegeven, is te begrijpen. Een der oorzaken van de werkstaking van 1922 was dan ook, dat de „witmenschen" naar verhouding to weinig werk in de mijnen konden vinden. Zooals wel van zelf spreekt, heb ik de gelegenheid om zelf een dezer mijnen te bezoeken, niet laten voorbijgaan. In een opzichters woning moest ik eerst van kleeren verwisselen. Ik kreeg een mijn- werkerscostuum aan, veel lijkend op de geoliede broeken, jekkers en petton on zer stuurlui op zee, wanneer er storm .op komst is. Toen werd ik naar een der schepemmers gebracht; eerst gingen op den bodem drie kaffers gehurkt zitten; daarna zoowat boven op hen mijn bege leiders en ik; en toen daalden we tot een diepte van 4000 voet in de aarde af. Of de kaffers dienst moesten doen als stootkussens, wanneer de emmer naar beneden viel, zal ik maar niet uitmaken. Ik weet alleen, dat de kaffers van zoo nabij niet aangenaam ruiken; dat zulk een glibberige vuile emmer al heel weinig overeenkomst heeft met een moderne lift, en dat het water, dat nu en dan van boven over ons neerstroomde en trots den oliejas tot de huid .doordrong, een minder aangenaam stortbad. Do tocht onder de aarde duurde een paar uur; bet ging langs zeer glibberige paden en over vrij steile rotswanden, Waarbij mijn ervaring als Alpinist me goed te stade kwam. Al werd voor luchtverversching gezorgd, liet was toch in de diepte be nauwd en warm en ik begreep, dat de kaffers, die aan 't boren waren, het mini mum van kleeding droegen, dat een mensch dragen kan. Die scheuren in de gewelven en de dreigende rotsblokken boven ons hoofd gaven wel een unhei misch gevoel, wat nog vermeerderd werd als men zag hoe de dikste boomstammen door den ontzettenden' "druk door midden geknakt waren. D|at ik vooraf een certi ficaat liad moeten teekenen, dat ik bij een mogelijk ongeluk geen schadevergoeding zou eischen, en een taschje meekreeg met verband etc. als „eerste hulp bij ver wondingen", diende ook niet om gerust stellend te werken. Maar ik ben niet zoo bevreesd uitgevallen en 3e toclït liep zonder ongelukken af. Toch was ik dank baar, hoe interessant dat bezoek ook was, toen ik in den schepemmer weer opge- hesclien werd naar Gods zonnelicht en na een bad mijn eigen kleeren weer kon aantrekken. De nieuwe president van Frankrijk. Niet Painlevé maar de voorzitter van den senaat, G. Dioumergue, is gisteren met 515 stemmen tot president der Fran- sche republiek gekozen. Zijn mede-candi- daat Painlevé verwierf 309 stemmen. Dioumergue i s een radicaal-socialist. of andere ziekten der ademha- lings organen kunnen Uw leven vergallen. Voor de prikkelende hoestbuien die U 's nachts uit den slaap houden is ei één beproefd middel: AKKER's Dat hij gekozen is met behulp der reeht- sclien uit do Kamer was meer een ge volg van het feit, dat men Painlevé wilde doen vallen én het linksche kartel weusch te te doen vallen. Dioumergue is een beminnelijk man, een fijne geest, die, zoo' zegt ,,D« Msb.'" heel wal beter op het Elysée past dan de partij fanatieker Painlevé. Die nieuwgekozen president werd den lsten Augustus 1S63 te Aigues-Vives (de parlement du Gard) uit een oud-proles- tantsche familie geboren. Hij 'studeerde in de rechten, „droop" verscheidene ma len voor zijn examen en beproefde, na eindelijk geslaagd Ie zijn, zij geluk als advocaat. In 1890 weru bij tot vrede rechter in Cohin-China benoemd. Vervol gens ging hij, nog steeds in zijn hoeda nigheid van koloniaal beambte, naar Al giers en keerde tenslotte naar Frank rijk terug, waar hij zich in de politiek wierp en door zijn geboortodistrict naar de kamer werd afgevaardigd. Dioumergue werd een belangrijke figuur, Van 1902 tot 1905 was hij minister van koloniën in het Kabinet Goinbes, in 1906 minister van handel in hot Kabinet Sar- rien, in 1907 minister van onderwijs on der Clemenceau, in 1909 bekleedde hij dezelfde functie onder Briand. Van 1910 tot op heden was hij senator voor het district Diard. In December 1913 trad bij op als minister-president, en werd in Juni 1914 opgevolgd door Ribot. Ilij speelde een groote rol kort voor den oorlog, zoodal in Augustus 1914 'toen Viviani zijn nationaal Kabinet for meerde, ook Dpumergue een plaats kreeg. Dioumergue bleef eveneens onder de op volgende ministeries Briand, Millorand en Delcassó. In 1917 werd ,h ij met een missie naa.r Rusland gezonden. Na zijn terugkeer uit Rusland, wijdde hij zich uitsluitend aan parlementaire werkzaamheden. Tot sena tor gekozen, was hij o.m. voorzitter van de commissie van buitenlandsche zaken id üiit departement.. In 1922 werd Dou- mergue zelfs voorzitter van den senaat. Hij was voorzitter van de sterkste senaats- groep, n.l. van de democratische linker zijde, de radicalen van den senaat. De presidentsverkiezing heeft de parle mentaire lyingen in geweldige beroering gehouden, doch men kan niet zeggen, dat het publiek een bijzondere belangstelling aan den dag heeft gelegd. Wel werden in Eken avond de couranten-jongens de bladen uit de handen getrokken, maar liet was toch piet anders dan nieuws gierigheid, die bevredigd wilde worden. Parijs had dan ook een buitengewoon rushg aanzien. Op de stations, die naar Versailles lei den, had reeds vroeg in den ochtend een grootc drukte plaats, welke telkens toe nam, naarmate de regeeringstrcinen de parlementsleden en regeeringspersonen naar Versailles moesten brengen. Het weer was ongunstig. Zoo nu en dan rommelde de donder en kletterde do slagregen. Te Versailles was het een drukte, alsof er een groote militaire wapenschouwing moest plaats hebben. Reeds Versailles zelf lelt vele garnizoenen en is nog ver sterkt geworden door dragonders, kuras siers en huzaren, regimenten wielrijders, terwijl ook de .republikeinsche garde er aanwezig was. Korte berichten. De Britsche munt zal veertig mil- lioen zilveren roebels voor Sovjet-Rus- land aanmaken. Die schatkist gaf hiertoe verlof, op voorwaarde, dat het muntme- taal en het geld ter bekostiging van den aanmaak vooruit worden overhandigd. De Nationale Conventie der repu blikeinen heeft generaal Dawes benoemd tot c md d iat voor h t vice-pres'dentschap van Amerika. Die Echo de Paris meent te weten, dat generaal Noliet onlangs een rapport aan de bondgenooten heeft toegezonden, waarin hij een vrij verontrustende be schrijving geeft van de ontwikkeling in den laatsten tijd van de bewapening van Duitschland. Die stakers aan het electrische krachtstation van Londen, die sedert 5 dezer den dienst bij de ondergrondsche sporen verlamden, hebben met 135 tegen 84 stemmen besloten, terstond het werk te hervatten. De staking bij de ondergrond sche sporen te Londen is dus in elkaar gezakt. t Bij een ontploffing aan boord van de Mississipi te San Pedro zijn 3 officieren en 43 manschappen gedood. Het ongeluk geschiedde toen een der fcanoniers tijdens de schietoefeningen hel sein gaf de elec- triciteit tot ontsteking der lading in wer king te stellen, voordat bet sluitstuk dicht was. Volgens bericht uit Dortmund heeft generaal Diegoutle aan de dagbladen in het bezette gebied verboden medodeelin- gen te publieeoren over de politieke kri- sis in Frankrijk. - Volgens bericht uit Rome geven de bladen in verband met liet verdwijnen van den Itahaanschen sociaal-democrati- schcn afgevaardigde Matteotti als hun meening te kennen, dat hij het slachtoffer is geworden van een politieken aanslag en wijzen er op, dat hij reeds in 1923 het slachtoffer van een fascistischen aan slag is geweest. Bij het slechte weer van de laat ste dagen is nu nog sneeuw iu Schol- land gekomen, die in verschillende berg achtige streken is gevallen. Gelukkig heeft de regen nu opgehouden en was hot gisteren veel beter, ofschoon nog koel weer. HIEUW NIEUW I De verwe k kor van liet m o n d- en k'lauwzeer. Op uitnoodiging van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw zullen de hoogleeraren Froscli, en Diahmen, uit Berlijn, Maandag, 16 Juni a.s., een voordracht houden over den door hen ontdekten verwekker van liet mond- en klauwzeer. Tot de voordracht, welke in het Jaarbeurs gebouw te Utrechl zal worden ge houden, en door den Minister zal worden bijgewoond, zijn verschillende Kamerleden en landbouwautori teilen uitgenoodigd. De wet betreffende gedistil leerd-accijns. Bii de Tweede IKiamer is een wets ontwerp ingediend houdende aanvul ling der algemeene wet betreffende de" heffing der invoerrechten "en ac cijnzen en der wettelijke bepalingen betreffende den gedistilleerd-accijns. In dit ontwerp zijn krachtige maat regelen neergelegd lei' beteugeling van de gedistilleerd-fraude. Tot dusverre konden grensbewoners aan smokke laars do gelegenheid geven hun lading op een boerenerf of in een tuin neer te leggen totdat dezen de kans schoon zien die verder te vervoeren. Thans is een bepaling voorgesteld, welke op het onvrij-terrein aan die straffeloos heid een eind maken. Voorts is een strafversclierping facultatief gelaten, doch het is gewenscht. den rechter gelegenheid te geven in ernstige ge vallen gevangenisstraf op te leggen. Verder zal een nieuw artikel voor zien in de leemte, dat in het open veld of op den weg de nederlage van goederen tot dusverre niet strafbaar is. Een nieuw artikel heeft ten doel, den opslag van gedistilleerd in een pand, op een aldaar niet besloten erf of op een ander besloten terrein, daar waar hij thans volgens de gedistileerd- wet nog ongehinderd kan geschieden, aan de verplichting tot dekking te onderwerpen. Voorts is het noodza kelijk de mogelijkheid te openen om het vervoermiddel, waarmede de smokkelwaar vervoerd wordt, ver beurd te verklaren. Een nieuw vliegtuig. De directie van de Kon. Luchtvaart maatschappij heeft dezer dagen aan de N. V. Nationale Vliegtuig-Industrie te 's-Gravenhage opdracht gegeven tot het maken van een groot ver keersvliegtuig, dat door drie moto ren, elk van 240 P.K., voortbewogen zal worden. De heer Frits Koolhoven is de ontwerper van het toestel. Het vliegtuig wordt zoo gemaakt, da,t liet ook op twee motoren volkomen vei lig zal kunnen vliegen en zelfs op één motor zich langen tijd in de lucht kan houden. De besturing van het toestel zal dubbel zijn, zoodat de be stuurders elkander zullen kunnen af lossen, een navigator mee kan gaan of een mecanicien. Een draadlooze telefoon zal den vliegtuigbestuurder in staat stellen, voortdurend met luchthavens in verbinding te blijven, op de hoogte te worden gehouden omtrent de wisselende weersgesteld heid op de route, en met behulp van een draadlooze peil-inrichting inge licht te worden omtrent de nauwkeu rige plaats, w,aiar het. toestel zich be vindt. De groote kajuit biedt plaats voor 10 passagiers. Ze kali eleclrisch verlicht worden. Achterin bevindt zich een ruim toilet. Voorts is in den romp een afzonderlijk bagageruim aangebracht. Hel hinderlijke geraas van de motoren zal belangrijk gedempt worden. De constructeur Iioopt erin te slagen, een gewoon gesprek van de passagiers in de kajuit mogelijk te maken. De Ivon. Luchtvaart-Maat schappij lioopt in liet voorjaar van 1925 liet toestel in te vliegen. Vol doet het nieuwe toestel, dan zullen verscheidene van dit type worden aangekocht. Prinses Juliana in Axe 1 sch kostuum. De jonge dames De Kraker en de Feijter te Zaamslag, die destijds na mens de ingezetenen aan Prinses Ju liana 'n Axelsch costuum hebben aan geboden, waren Dinsdag op Het Loo genoodigd om 't costuum na te zien, en daar dat wat te klein was gewor den, te veranderen. Zij werden uit genoodigd om de Prinses te kleeden op 0 Augustus bij het bezoek aali Middelburg en op 8 Augustus hij het bezoek aan Zeeuwsch-Vlia|anderen, zoo- dat de Prinses alsdan in hei. Axelsch costuum zal gekleed zijn. Allerlei. H. M. de Koningin zal waarschijn lijk dit jaar nog, Roosendaal (N.-Br.) met eeii bezoek vereeren. Onze landgenoot, de heer Ter Meu- len, is door de financiëele Volken- hondscommissie tot voorzitter geko zen. („Tel.") Blijkens mededeeling van den voor zitter der Tweede Kamer in de ver gadering van Vrijdag, kon de heer Wijnkoop de vergaderingen der Twee de'Kamer gedurende eenigen tijd niet bijwonen wegens een buitenlandsche reis. Naar Moscou alweer? Tol directeur van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt is benoemd Dr G. van Dijk', thans adjunct-directeur van het Instituut. Van 16 tot en met 21 dezer z'al een telling van de reizigers in de treinen der Nederl. Spoorwegen worden ge houden. De gouverneur van Suriname, mr A. J. A. A. baron van Heemstra, is gisterochtend met het stoomschip Crijnssen, van de Kon. West-Indische Mail, hier te lande aangekomen. Vaststelling van een nieuwe T a r i e f w e t. Bij de Tweede Kamer is het reeds aangekondigde wetsontwerp tot vast stelling van een nieuwe Tariefwet in gediend. De herziening van het tarief, welke hij dit ontwerp wordt voorge steld, heeft in de eerste plaats ten doel om in het belang van handel en nijverheid het tarief in technisch opzicht te verbeteren. In overweging wordt gegeven het thans van de goe deren geheven waarderecht van 5 pet. in het algemeen te verhoogen tot een recht van 8 pet. De grootere baten, die daaruit verwacht worden, zijn gesteld op ruim 10 millioen gulden. Het schoen en wetje. Bij Kon. besluit is bepaald, dat niet ingang van 16 Juni a.s. wordt inge trokken het besluit van 26 Juni 1923, houdende verbod tot invoer van schoenwerk. Een maatregel tegen belas- 't i n g - o n t d u i kfi n g. In den laatsten tijd komt het meer en meer voor, dat belastingplichtigen handelingen verrichten, die, zonder dat er sprake is van in strijd met de letters der wet, medebrengen, dat de naar de bedoeling der wet verschul digde belasting geheel of voor een deel ontgaan wordt. Het meest gewo ne 'geval is, dat men zijn bedrijf in brengt in een naamlooze vennoot schap. Een ontwerp van wet, strek-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1