Uit de Provincie. Kerknieuws. Qitóerwjjs. en van f 10 tot f 20 voor de losse werk lieden. Het bestuur heeft bij deze ge legenheid ook besloten 137000 te stor ten in het fonds, om de pensioenen op peil te kunnen houden. De financieels toestand van Oude P e k e 1 a. In antwoord op de vragen van dhr Boon omtrent liet treffen van voor zieningen in verband met den finan- ciëelen toestand der gemeente Oude Pekela deelt de Minister van Binnen- landsche Zaken mede, dat het niet mogelijk is gebleken uit de gegevens, die het gemeentebestuur van Oude Pekela heeft verstrekt aangaande den financiëelen toestand, zich een dui delijk beeld te vormen van dien toe stand. Daarom is, toen op andere wijze geen voldoende klaarheid was te verkrijgen, in overleg met den Mi nister van Financiën, een onderzoek ter plaatse gelast door den accoun tantsdienst der Rijks directe belas tingen. In handen van dien dienst zijn alle stukken gesteld, zoodat op vra gen, welke de adviezen van Ged. Sta ten raken, reeds uit dezen hoofde thans geen antwoord kan worden ge geven. De spoedige afdoening van deze aangelegenheid wordt zoo ver mogelijk bevorderd. Rij w i e 1 en met aanhangmotor. Zooals men weet, zijn de rijwielen met aanhangmotor onder de wet on der de motoren gebracht en moet do eigenaar zich van een plaat voorzien. De vraag is nu, of de eigenaars van zoo'n rijwiel, die reeds in de Per- soneele Belasting zijn aangeslagen, dubbel zullen hebben te betalen. Naar het „Vad." verneemt, kunnen dezul ken terugbetaling van de gestorte be lastingen of afschrijving van den aanslag vragen. Het conflict in de textiel industrie. Omtrent de werkhervatting op de verschillende in werking gestelde fa brieken kan gemeld worden, dat het aantal werkwilligen steeds vooruit gaat. Vandaag is de werkhervatting aangekondigd in de fabriek Kremers- maten der firma van Heek Co. en in de fabriek Lossersche weg der fir ma Blijdenstein Co. Met uitzonder ring van de fabrieken der firma .1. F. Scholten Zonen en die der firma E. ter Kuile Zonen, zijn dan alle groote fabrieken weder in bedrijf. Betrekkingen in Indië. „Het Christelijk Comité voor Indië" vestigt er de aandacht op, dat dit jaar voor de betrekking van officier van gezondheid 2de klasse bij lret O.- Ind. leger 25 en voor militair apo theker bij dit leger 2 studenten in opleiding kunnen worden genomen. Ook zij, die de studie aan een der Nederlandsche universiteiten nog moe ten aanvangen, kunnen in aanmer king komen. Aan bedoelde opleidin gen is een tegemoetkoming in de stu diekosten verbonden, resp. van f6000 en van f4200 uit te betalen in maan- delijksche termijnen resp. van f 75 en van f65. Bovendien kan vergoeding van collegegelden worden verleend. Ook kunnen dit jaar 34 jongelieden worden aangewezen als candidaat-In- disch-ambtenaar, aan welke aanwij zing is verbonden het genot van eene sutdietoelage ad f 1000 's jaars, ter wijl de collegegelden voor rekening van den Lande worden genomen. Voor aanwijzing komen uitsluitend iir aan merking zij, die voldaan hebben, c.q. dit jaar zullen voldoen aan een van de examens ter verkrijging van een getuigschrift van bekwaamheid tot de studie aan eene universiteit dan wel aan het eindexamen H. B. S. 5-j. c. Ten slotte worden ten behoeve van den Indischen belastingsdienst ge vraagd 7 adjunct-accountants voor tijdelijken dienst (3 jaren). Zij moe ten in het bezit zijn van een einddi ploma H. B. S. 5-j. c. en een spe ciale vakopleiding hebben genoten (boekhouden M. O. of een gelijkwaar dige en een even doelmatige oplei ding). Salaris naar gelang van leef tijd en ervaring f575 tot f800 's maands. Verdere inlichtingen worden gaar ne verstrekt door het Informatie-bu reau van voornoemd Comité, adres: den heer J. J. Kraan, Loosduinsche kade 111, Den Haag. Allerlei. De oud-burgemeester van Bergen op Zoom, de heer Hulshof, gaat zich te 's-Hertogenbosch vestigen. Nederlandsche vereen i- ging tot bescherming van die ren. Zaterdag hield deze vereenigmg te Middelburg haar jaarvergadering, onder voorzitterschap van den heer Jhr mr J. L. W. C. von Weiier, die met een woord van welkom opende. De voorzitter der afdeeling Zeeland, de heer A. ten Harmsen van der Beek, deelde mede, dat de afdeeling juist 25 jaar bestaat en bracht hulde aan den' heer J. Kraamer, mede aanwezig, die van den beginne af bestuurslid was. Besloten werd een telegram te zenden aan de Beschermvrouwe der Vereeniging, II. M. de Koningin-Moe der. De heer J. P. Berkel heette, na mens den voorzitter der afd. Vlissin gen, die verhinderd was, de afgevaar digden welkom in Zeeland. Door den secretaris, den lieer Jhr W. E. En gelen, werd vervolgens het jaarverslag uitgebracht, waarin wordt gezegd, dat de positie der vereeniging nog weer sterker is geworden. Gewezen wordt op het op 25 Augustus 60 jaar bestaan der vereeniging. Het aantal afdeelin- gen steeg tot 50. De voorzitter wensch- te vervolgens de afdeeling Zeeland geluk met haar jubileum en dank voor de wijze van ontvangst. Goedgekeurd werd de rekening van den penning meester, den lieer R. P. O. 1). Wijn malen, aanwijzend in ontvang en uit gaaf f 12.860.71 met een nadeelig slot van f 1974.95, doch bovendien werd aan legaten ontvangen f6093 en f 7448 aan giften. Door den voorzitter van de Criellaert-Stichting, den heer W. v. d. Heuvel,-werd bij ontstentenis van de penningmeesteresse, mevrouw Doorman, de rekening overgelegd, waaruit blijkt, dat het orgaan een tekort opleverde van f4000 en in 5 jaar reeds f20.000. Er zal dan ook worden overwogen een anderen koers uit te gaan. De voorzitter kon nu mededeelen, dat pas weer f20.000 is gelegateerd, doch onder bezwaar van vruchtgebruik. Vervolgens kwam aan de orde de bestuursverkiezing. Bij acclamatie werd herkozen dhr W. van den Heuvel, en gekozen in de vacature Bruggemans, mevrouw ,1. C. van PoelgeestBrand te Leider dorp in de vacature wijlen den lieer W. ,1. Enser, de heer J. F. Berkel te Vlissingen en in de vacature-F. Ortt, de heer R. H. Sauerbier te Apeldoorn. Hierna kwamen verschillende voor stellen aan dei orde. Het hoofdbestuur had den wenscli geuit, dat de ver gadering zou beslissen of de Veree niging zich principieel moet stellen op< het standpunt, dat het gebruik van den hond als trekdier met toe laatbaar moet worden geacht. Bij de bespreking over deze kwestie warén er leden, die nog niet zoo zeker wisten of een hond, mits goed verzorgd, niet geschikt, is voor trek dier, terwijl andere meenden, dat als men eens uitmaakt dat dit niet zoo is, men het gevaar loopt, dat alle toezicht op goede verzorging wordt nagelaten, wat heelemaal niet in het belang der dieren is. Besloten werd geen uitspraak te doen. Naar aanleiding van een voorstel van Leiden en omstreken om inten siever propaganda te voeren, wera door den voorzitter gezegd, dat dit moeilijk is wegens hei beperkt aantal sprekers. Ook met het bewerken van de openbare meening door middel van de pers zal met kracht worden voort gegaan. Inzake een voorstel van de afdeeling Gorinchem om te komen tot een verzameling van voorwerpen op het gebied van dierenbescherming, teneinde een reizende tentoonstelling te vormen; werd besloten zich te ver staan met freule R. des Tombes, die reeds een flinke verzameling heeft en dan vanwege de vereeniging dit met medewerking van de afdeelingen aan te vullen. Als plaats voor de volgende alge meene vergadering werd Zwolle aan gewezen. De afgevaardigde van de afd. Katwijk en omstreken hield ver volgens een uitvoerig betoog, waarbij hij schetste hoe zoowel aas als visch door de ljeixgelaars worden mishan deld, terw'ijl hij er ook op wees, dat het afhengelen' van het geheele plat teland schadelijk is. Ook het alleen sluiten van den vischtrjd voor snoek acht spr een halve maatregel. Naar we vernemen, zat D.V. den laatsten Middelburgschen kermisdag te Valkenisse een openluebtsamenkomst wor den gehouden, uitgaande van de ringen Middelburg en Serooskerke, van Jonge- lingsvereeni,gingen op Geref. grondslag. Als sprekers hopen op te treden: Dis E. Dl. Kraan van Zuylen, Dhr Chr. v. d. Heuvel, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en Dis P. Chr. van der Vliet van Vlissingen. Eervolle vermei ding. De Mi nister van Justitie heeft zijn tevredenheid betuigd aan den Rijksveldwachter L. van der Laan te Hoofdplaat, wegens zijn ijver, flink optreden en beleidvol werken ter gelegenheid van het onderzoek betref fende een in den nacht van 30 op 31 October 1923 te Hoofdplaat gopleegden diefstal vergezeld van geweldpleging, ten gevolge van welk vermeld optreden de daders zijn gevat en veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf. Eervolle vermelding is daarvan gesteld in hot Algemeen Po litieblad. Te Ginneken is na een langdurig lijden op ruim 62-jarigen leeftijd over leden de heer Nicolaas Cornells Johannes de Vries, gep. luitenant-kolonel titulair. De overledene begon zijn militaire loop baan als soldaat bij het 3e regiment infan terie te Bergen op Zoom, genoot zijn officiersopleiding aan den hoofdcursus te 's Hertogenbosch, als tweede luitenant kwam hij in garnizoen te Vlissingen bij het 3e, was nog een tijd lang commandant te Terneuzen, en werd als le luitenant geplaatst te Breda bij het 6e regiment; van daar werd hij overgeplaatst te Geer- truidenberg. Als kapitein en later als majoor was hij te Delft bij het 4e regi ment. Tijdens de mobilisatie was de heer de Vries achtereenvolgens Stationscom mandant te Dielft en te Vlissingen. Ver volgens was hij nog eenige jaren werk zaam als adjunct inspecteur der belas tingen, eerst te Eindhoven, daarna te Ginneken. Slechts een paar jaar kon de overledene genieten van zijn rust in zijn eigen woning te Ginneken. De over ledene genoot in zijn dienstbetrekking zoowel bij hoogere autoriteiten als bij zijn minderen de algemeene achting. Goes. Betaalbaarstelling van c h e q u e s. De directeur van hot post kantoor te Goes maakt bekend: le. dat gedurende de maand Juni de gelegenheid tot het aanvragen van uitbetaling van cheques wordt gegeven; 2e. dat men zich daartoe met medebrenging van de cheques moet vervoegen aan het post kantoor te Goes, alwaar alle nadere in lichtingen worden verstrekt: 3e. dat na 30 Juni a.s. alle alsdan nog in omloop zijnde cheques niet meer voor uilbe taling in aanmerking komen. Door den heer J. M. van der Peijl alhier is eervol ontslag aangevraagd als lid der Commissie tot wering van schoolverzuim dezer gemeente. Met ingang van 1 'Mei j.l. is in vasten dienst aangesteld bij den Keu ringsdienst van Waren alhier, Mej. .1. J. Snijder tot analiste 2e klasse. Die heer Bolle herdacht t dezer dat hij 25 jaren lang in dienst was van de firma A. .S. J. Dekker, fabriek en magazijn van orgels, alhier. De tegen woordige firmanten, zonen van wijlen don heer A. S. J. Dekker, vereerden den trouwen knecht uit waardeering een gouden horloge met dito ketting. Vrijdag hield de afd. van den Ned. Chr. Vrouwenbond haar 2de jaarverga dering. Er was een flinke opkomst. Na liet jaarverslag enz. zong de afd. van den Jonge-Meisjesbond, uitgaande van den Vrouwenbond, enkele nummertjes, die zeer verdienstelijk werden ten gehoore gebracht. Geen wonder dat de hartelijke dank der presidente door de vergaderden met applaus werd onderstreept. Na de pauze trad op Ds Kamsteeg van 's Heer Hendrikskinderen. Wie dezen referent kent, weet wat van hem te verwachten is. In een gloedvolle, van fijnen humor sprankelende rede, heeft hij in bloemrijke taal gesproken over de volgende drie vragen: „Waarom lezen we, wat lezen we, en hoe lezen we". „Waarom lezen we?" Verwacht het antwoord niet in een formule, in iets wat koud en dood u zoo als recept wordt overgereikt. Spreker denkt aan Jng- mar, de mooie figuur uit Jeruzalem van Selma Lagerlöf. Levend op het land, temidden van de heerlijke natuur, wordt hij zich zijn stand bewust on groeit de wensch in hem oen waardig zoon te worden van zijn vader. Ook de Christenvrouw moet zich haar stand en roeping bewast worden. Ze is (en nu volgt een exegese over Eva's schepping, welke we voor de eerste maal hoorden, doch die we aangrijpend schoon vonden) genomen uit de rib van Adam; en moet, haar roeping getrouw, optreden als beschermster van het teere, liet hei lige, het innige. Zoowel de gehuwde als de ongehuwde vrouw heeft die taak. Ter voorbereiding van die taak moet de vrouw lezen, zet ze haar oor aan het luisterapparaat, waarin ze hoort den vol len gullen lach van het leven, zoowel als liet schreien der eenzame en verlatene. Een boek is een compositie. Het houdt ons op de hoogte van onzen tijd, het brengt ons in aanraking met de .stroo mingen van den tijd, het. laat ons hooren de zoetvloeiende muziek van een, die het leven kent. „Wat lezen we?" Natuurlijk eerst den Bijbel. Niet alleen thuis aan tafel het verplichte kapitteltje, ma,ar zoo stillekens voor ons zelf, om te weten, om te luis teren voor onze eigen ziel. Eu dan een heel stuk, b.v. den brief aan de Filip- pienzen of aan de Efeziëers. Ook de cou rant, maar denk er aan: „Kabeltelegram men zijn vaak fabeltelegrammen". De courant zij de hoofdschotel niet. Goede Christelijke lectuur is er niet veel. Wat zich onder dien naam aanmeldt, is niet altijd Christelijk te noemen. Spr geeft ■geen lijstje. Lezen is een werking van geest en ziel en geschiedt zuiver sub jectief. Als ge merkt, dat heit boek niet goed voor u is, leg het dan weg;. Sij' de derde vraag wijst spr op! het verkeerde van gehaast en vluchtig lezen. Jaag niet, om het einde te weten, maar lees als ©en mensch, die verlangt naar liefde en ge meenschap'. Na de lezing werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. De opmerking werd toen gemaakt, dat na lezing van zoo'n rijken en schoonen inhoud nabe trachtingen niet gehouden moesten wor den, maar dat we God in stilte danken konden voor wat we dezen avond hadden ontvangen. Ds Kamsteeg eindigde met dankzegging. Kioetinge. Pinkstermaandag te half 3 zal alhier een Zendingsfeest gehouden worden, waarop verschillende sprekers zullen optreden. Baarland. In de Vrijdag gehouden ver gadering van ingelanden van het wa terschap Baarland werd de rekening vast gesteld in ontvang op f42.930,8IV2 in uitgaaf op f 30.706,83V2; en de begroo ting op f43.777,07 met een post van on voorzien in f 6380,41- Hel dijkgeschot bleef bepaald op f23 per II.A. voor de voor- en f21,22 per II.A. voor de achter polders. Besloten werd een gedeelte van den Visschersdijk en een gedeelte van den Wat.ervlietschen weg over een leng te van 1300 M. te begrinten. Op voorstel van den heer Wi. Kakebeeke, werd m.a.st den afgetreden dijkgraaf Meulenberg als blijk van waardeering voor al het goede dat hij gedurende een twintigtal jaren in het belang van het waterschap heeft verricht een souvenir aa,n te bieden en hiervoor f 100 uit de kas beschikbaar te stellen. Een aanbeveling voor gezwo ren werd opgemaakt wegens periodieke aftreding van den heer J. de Drou Jzn, bestaande uit: 1. J. de Dreu Jzn., 2. W. de Jager, 3. M. Almekinders. (,,M. C-") Kapelle. Gistermiddag had de jongen van dhr G. L. alhier het ongeluk bij het 'stappen over een greppel zijn been te breken. Di Pfeiffer alhier verleende ge neeskundige hulp. lerseke. Op de algemeene jaarvergade ring der Ned. Horv. school veroen. is in de vacature dhr P. Lavooij (bestuurslid vanwege den kerkeraad dor Ned. Herv. Kerk) gekozen dhr Mar. Kole en her kozen dhr. J. A. „Eckhardt. Kwadendamme. Toor den Minister van Justitie is aangesteld als onbezoldigd, rijksveldwachter, dhr P. Harthoorn alhier. Wiasenkerke. In de raadsvergadering van gisteren, is met alg. stemmen in do vacature van gemeente-secretaris, door het overlijden van dhr C. N. van der Heijde, benoemd, zijn zoon, N. B. van dor Heijde, ambtenaar ter secretarie al hier, en tot ambtenaar van den Burg. Stand, dhr M. J. Verhorst. Colijnsplaat. Vrijdagavond waren eeni ge kinderen aan het spelen in een land- bouwschuur alhier. Een ongeveer 3-jarig kind van den landbouwer P. de S., ge raakte daarbij met de hand in een stroo mden. Dilii" K. v. d. Bi., die juist daar langs kwam, ging op het jammerlijk ge schrei af en wist liet kind uit zijn netelige positie te redden, doch drie der vingers waren gedeeltelijk afgesneden. Geneeskun dige hulp moest verleend worden. Wieer een waarschuwing, 0111 toch voorzichtig te zijn, dat kinderen niet met machines in aanraking kunnen komen. (,,G. C-") Koudekerke. Dioor vertrek van dhr J. 0. de Koster komt voor Gemeentebelang in de plaats als raadslid dhr dr J. J. van der Harst. Serooskerke. (\V.) Gisteren hield de gemeenteraad een openbare voltallige vergadering. Na opening met gebed en lezen der notulen volgden ingekomen stukken. Dit was een brief van den kan tenier II. Geldof over den te leggen weg. De voorzitter leest den brief den raad voor, waarna dhr A. Melis zijn verontwaardiging uitsprak over zulk schrijven aan den raad, waarmede de an dere raadsleden instemden. De hoeren P. de Visser en Iz. de Buck zouden het werk maar publiek willen aanbesteden, waarover een zeer lange en drukke dis cussie ontstond, waarin steeds de bon ding van Geldof naar voren kwam. Nadat de voorzitter de beraadslaging gesloten had werd met alg. stemmen be sloten Geldof alsnog In de gelegenheid te stellen het werk uit te voeren voor 25 centen per vierk. meter op de reeds gemaakte voorwaarden waarop liij lieden moet besluiten. Wenscht hij 't werk niet uit te voeren dan zal het publiek wor den aanbesteed, direct na ingekomen ant woord. Bij de rondvraag merkt dhr P. de Visser op dat de toestand in den Molenweg nog niet is verbeterd. Weth. Goedbloed zegt, zoodra hij er een man voor heeft de zaak in orde zal be- bracht worden. Daarna sluiting met gebed. N. en St. Joosland. Vrijdag j.l. ver gaderden alhier de navolgende polders. J 0 h a nna. Rekening 1923'24 Ou tv. f202,57, uitg. f169,89. Batig saldo f 32M8. Bcgrooting 1924'25 f 209,78 in onlv. en uitg. Dijkgeschot f5,50 per HA. 50 ent minder dan het vorige jaar. N i e uw erkerke. Rekening 192324 Ontv. f606.07y2, uitg. f521,10- Batig saldo f 84.971/2- Begrooting 1924'25 f 477,68V2 in ontv. en uitg. f 3 per II A- dijkgeschot evenals het vorige jaar. Als plv. dijkgraaf werd gekozen dhr E. P. Polderdijk. Suzanna. Rekening 1923'24. Ontv. f 10.728,181/2, uitg. f9457,15, batig saldo f 1270,931/2. Begrooting over 1924'25 f 2710,091/2- Diijkgeschot f 18 per II.A- f2 minder dan het vorige jaar. Middel burgsche. Rekening 1923 —'24. Ontv. f 1970,321/2, uitg. f1469,64Va. Batig saldo f500,68. Begroeting 1924 '25 f2711,05 in ontvang en uitgaaf. Dijkgeschot f8 per II.A. of f3 meer dan het vorige jaar. Deze verhoeging is 1100- dig voor het dekken der kosten van het verlagen der duikervloer onder den Mo lendijk en het leggen van een nieuwe duiker van cementbelonbuizen onder den Kruisweg. Molenpolder. Rekening 1923—'24. Ontv. f 84,93. uitg f 79,58- Batig saldo f5,35. Begro-oting 1924—'25 f87,42 in ontv. en uitg. Dijkgeschot f3,50 per H.A. 50 ent meer dan het vorige jaar. Tot dijkgraaf werd herkozen dhr J. K. Mesu, en als plv. dijkgraaf werd benoemd dhr 0. Baais jr, zulks in de plaats van dhr G. Reijnoudt, die wegens zijn leeftijd niet meer herkiesbaar was. Mortie re. Rekening 1923'24 Ontv. f 214,48V2, uitg. f 143,531/2. Saldo f70,95. Begro-oting 1924'25 f:219,25. Dijkge schot f 3 per H.A. 50 ent minder dan het vorige jaar. Alhier zal op Dinsdag tO Juni het feit worden herdacht dat voor hon derd jaar voor het eerst is ring gere den. Deze dag zal feestelijk herdacht worden en is van de muziek de mede werking toegezegd. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Oudelande M. J. Beukenhorst te Sluis, J. L. Dippel te Groningen en J. C. Elenbaas te Borsselen. Beroepen te Oudelande AI. J. Beuken horst te Sluis; te Zierikzee G. Waar denburg te Hansweert. (N. R. C.) Bedankt voor Kamperveen door W. Zijlstra te Neerlangbroek; voor Rou- veen door G. AIers te Nieuwlekkerland. Geref. Kerken. Beroepen te Zuidwolde AI. Elzinga te Grootegast; te Ulrum P. v. d. Sluis te Dirkshorn. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Utrechi door G. Wisse to Arnhem. Ds J. Poort, Ned. Herv. pred. fee Elkerzee, hoopt 6 Juli afscheid te predi ken, en 13 Juli intrede te doen te Almen, na bevestiging door prof Slotemaker de Bruine. j De vrouw op den kansel. Ge lijk men weet staat in de Ned. Herv. Kerk thans jxok voor vrouwen, die het voor bereidend kerkelijk examen hebben afge legd, het hulppredikersambt open. Alej. L. Koomans te Rotterdam is de eerste, die (aan de Leidsclie Universiteit) een dergelijk examen aflegde. Krankzinnig en— g e 10 o v i g. In het Verslag over 1922 van de Ver. tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Nederland staat op blz. 25, over de Stichting Veldwijk: „Een van de meest 'merkwaardige ervaringen is wol deze, dat in sommige gevallen betrekkelijk hevige krankzinnigheid kan samengaan met groo te helderheid, wat betreft geestelijke din gen. Zoo is er pm slechts een enkel voorbeeld te noemen op deze inrichting een oud vrouwlje van in de tachtig jaar, die al tientallen van jaren hier verpleegd wordt. Ze hallucineert in erge mate, zoo dat ze b.v. onder baar spreken voort durend bezig is met haar handen af werende bewegingen te maken, om booze invloeden te verdrijven. Maar datzelfde kranke vrouwtje is een leesbare brief van Christus! Als ge tot haar spreekt over, haar hope voor de eeuwigheid, dan staat ge verwonderd over de verzekerdheid van haar geloof. En toen zij voor enkele we ken ernstig ongesteld was en het scheen of het einde naderde, was 0. a. dit merk waardige woord haar betuiging: „Ik ben in de wachtkamer, en de Koning kan elk oogenblik de deur opendoen om mij binnen te laten." In bet verslag van Dennenoord wordt gezegd „Onder onze overleden patiënten was er één, die meer dan anderen op den voorgrond trad. Allen kenden .hem; hij was een vriendelijk, hulpvaardig, in vele opzichten begaafd, beschaafd en aange naam man, een musicus van groote be kwaamheid. Helaas was liij op dien weg het stuur kwijtgeraakt. Jarenlang is hij op „Dennenoord" verpleegd geweest. Einde lijk werd hij krank en was zijn tijd ge komen om heen te gaan. Toen we Lij zijn ziek- en sterfbed stonden, zeide hij, dat hij dankbaar was, dat bij op „Dennen- oord" gekomen was, omdat hij hier had leeren kennen den Naam van Christus, die voor hem als zondaar noodig was. Kort na zijn getuigenis is hij heengegaan. Aan zijn graf hebben we er ons in verblijd, dat wij niet zonder hope waren. In den loop van den zomer is in het ziekenhuis te Hoogevecn gestorven Zr. T. Langdurig heeft ze geleden aan tuber culose, maar roemend in Christus, is ze door de vcfor haar vaak enge poort van lichaams- en zielestrijd heengegaan naar het eeuwige licht." En in dat van Wolfheze kwam het vol gende voor: Onder onze stervenden waren er dit jaar, die met volle bewustheid in blijde geloofsverzekerdheid heengingen naar het Vaderhuis, waar ze den Iieere volmaakt zouden dienen, naar ze uitspraken." Vroomheidstypen. Te Embden y(Duitschland) heeft ds P. Riedlin, aldaar, op de Gereformeerde Predikantenconfe rentie gesproken over de onderscheiden typen van vroomheid, die voox-komen in de Gereformeerde Kerk van Oost-Fries land. Treffend is de overeenkomst tus- schen de vijf typen daar aangetroffen en die in Nederland. Hij schetste allereerst den aard van kerkelijke xnenschen. Dan van lien die hij bekeeringsmenschen noemt. Voorts de bevindingschristenen. Met het type van genotchristenen bedoelde bij verder lieden, die gaan en vragen waar zij het „goed" hebben. En eindelijk noemde hij de bekommerden. Al deze verschillende typen besprak hij met feederlieid en objectiviteit. Hij wist •het goede in elk op te merken en wees voorts de Schriftuurlijke gronden aan, waarin zij te berispen zijn. D s J. Gouverneur. Ned. Herv. predikant te Roosendaal bij Arnhem, heeft Zondag zijn 25-jarige ambtsbediening on der vele blijken van belangstelling her dacht. De jubilaris hield een gedachtenis rede naar aanleiding van Matth. 13:3 en sprak over: het zaad, den akker, en over wat van zaad en zaaier was gewor den. Op verzoek van ds Heimens Visser van Velp zong de gemeente Gez. 224:1. Den Woensdag te voren hadden verschil lende corporaties en personen hnn ge- lukwenschen reeds gebracht. Ds Gouverneur is lid van het hoofd bestuur van de Elhisch© vereeniging, van het Ned. Zend. Gen. en van de Zendings school en verzorgt in de stemmen voor Waarheid en Vrede de rubriek: Uit den Wijngaard des Heeren. Geslaagd te Dordrecht voor het examen ran do Yereeniffinff roor Gemeentebolance»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2