No 306 Dinsdag 3 Juni 1034 38e Jaargang Buitenland. LEVENSLEED. FEUILLETON. De Zeeuw Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no.58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel, no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. De politieke toestand in Frankrijk. Hel ministerie Poincaré is Zondag op den dag van de biieenk'omst van de nieuwe Fransche Kamer afgetre den- Nog enkele dagen echter zal de demissionaire regeering de loopende zaken moeten afdoen, want eerst zaï nog de Fransche Kamer een voorzit ter moeten kiezen, die dan met den president van den Senaat, den presi dent der republiek over de oplossing der crisis zal kunnen adviseeren. Ver moedelijk zal dus pas in het laatst van de week aan den nieuwen ka binetsformateur opdracht tot de re- geeringsvorming kunnen worden ge geven. Dat het de heer Herriot zal zijn aan wien deze opdracht zal worden ge geven, wordt door niemand betwij feld. Maar wel is er onder de linksche partijen, die bij de verkiezingen de zege' behaalden, verschil van meening over de vraag oi Herriot uit han den van den president Miller,and deze opdracht mag aanvaarden. Millerand moet weg, zeggen de linksche partijen en in de Zondag gehouden piartij- vergaderingen is dit dan ook nadruk kelijk geëischt. Het socialistisch congres heeft de deelneming aan het ministerie verwor pen. Nader zal worden bepaald, on der welke voorwaarden en omstan digheden de socialisten hun stem zul len verleunen aan een ministerie Her riot. De aanslag op dr Seipel. De dader van den gisteren gemelden aanslag is de dertigjarige textielarbei der Jaworek uit Pottendorf. Hij was gisterochtend nog niet dood, ma,ar weigerde nog eenige verklaring te doen over zijn misdrijf. In zijn bezit is een brief gevonden 'aan zijn vrouw, waarin hij schrijft, dat hij in de fa briek, waar hij werkt, geld verduisterd heeft. Daarom wil hij ste-rven. Maar hij wil den bondskanselier Seipel, die de schuld is van het ongeluk van de arbeiders, meenemen in den dood. Hij had gisteren nog een bijeenkomst van socialisten bijgewoond, waarin een spreker gezegd had, dat enkei de dood van Seipel de vrijheid van Oostenrijk kon redden. Daardoor was hij versterkt in zijn besluit Seipel te vermoorden. Het Christelijke Montag- blatt wijst er op, dat de moordaan slag liet gevolg is van de stelselma tige socialistische ophitsing, die voor- ai in delaatste wak'en zoo sterk ge worden was. De toestand van Seipel is niet le vensgevaarlijk, maar daar Seipel aan suikerziekte lijdt, is men toch zeer' ongerust, meldt de „N. R. C.". Rood blijven ze. Vrijdag ontvingen de sovjet-gedele geerden der Engelsch-Russische confe rentie van koning George een uitnoo- diging om aan de officiëele receptie Maandag deel te nemen. Naar nader gemeld wordt, hebben de gedelegeer den de invitatie aangenomen en be sloten om in zwart pak met rooden te verschijnen. Regens en overstroomingen. Zondag viel in vele deelen van En geland en Wales een hevige slagregen en het weervooruitzicht is niet ver- 125). Iedere mail bracht er een van Felix; en nu opende zij eerst zijn brief, en een glimlach kwam om haar lippen, toen zij zijn hartstochtelijke, dringende bede las om locli spoedig terug te komen, en zag, dat de dicht aangeschreven regels bezaaid waren met vlekken van tranen. De overige acht brieven waren van onbekenden, en melden vragen en verzoeken in om por tretten en levensbeschrijving, om korte schetsjes voor, cour anten in verschillende eelen van het land, en ook enkele vra gen over het verschijnen van haar nieuwe pek, wanneer het gereed zou kunnen zijn voor de pers. Al deze brieven wa- en vriendelijk en dankbaar gesteld, en n was vol welsprekendheid in zijn dank u?i01 ëoede effect, dat een van haar J schriftartikelen had gehad op een ver- w kk goddeloos echtgenoot en ïsvader, die na het gelezen 'te hebben, i onder den indruk kwam, dat hij be- 0 Zlte. beteren, en wenschte, dat J zou kennis dragen van den weldadi- anderd. De regen was hier en daar zoo hevig, dat binnen enkele uren groote gebieden in vele graafschap pen waren overstroomd. Uit vele stre ken wordt belangrijke schade tenge volge van de overstroomingen gemeld. De rivier Severn, die zeer gezwollen is door het water va,n de Welsh-heu- vels, steeg snel en heeft groote land bouwstreken onder water gezet. Een tentoonstelling liep onder en Zondag moest worden besloten de tentoon stelling te sluiten. Het vee, dat reeds op. de tentoonstelling was, kon worden gered. Ook op andere plaatsen had den overstroomingen plaats. De regen ging vergezeld van hevig onweer. De plasregens hebben ook ernstige stoor nis teweeg gebracht in den spoor wegdienst. Tal van hoofdwegen zijn voor het verkeer onbruikbaar, De moord te Serajewo. Kort geleden zijn verschenen de me moires van Jewitsj, een van de deel nemers aan den moordaanslag te Se rajewo, die de indirecte aanleiding tot den vieeselijken wereldoorlog is ge weest. Wij ontleenen de volgende bij zonderheden aan deze memoires: Jewitsj verklaart op de meest na drukkelijke wijze, dat de Servische re geering hoegenaamd niets van den aanslag afwist en geen relaties, direc te noch indirecte, met de samenzweer ders heeft onderhouden. De aanslag weid georganiseerd en uitgevoerd door een terroristische organisatie van Bosniërs, die onder haar leden ook den jeugdigen Princip telde, en moord aanslagen als het eenige strijdmiddel tegen Oostenrijk beschouwde. De ter roristische organisatie bestond uit eenige kleinere groepen, die zoo in gericht waren, dat de eene groep zelfs van het bestaan van de andere niets af wist: dikwijls kenden zelfs de leden van dezelfde groep elkaar niet. De hoofdpersoon van het drama te beschreven als een zwakke, ziekelij- Serajewo arapersoor Princip, wordt door Jewitsi lce, aan tuberculose lijdende jongeling. Hij was zwijgzaam, in zich zeil' ge keerd, nu en dan zeer impulsief en soms zelfs wreed; sinds zijn prilste jeugd koesterde hij een grensloozen haat .tegen den Oostenrijk'schen over weldiger. Bovendien was het verlan gen een aanzienlijke rol in het maat schappelijke en politieke leven van zijn land te spelen hem niet vreemd. Voor zijn anti-O os tenrijk'sche gevoe lens werd hij uit het gymnasium ver wijderd; hij weelk uit na,ar Belgrado, waar hij kennis maakte met andere Bosnische emigranten, die hem in zijn gevoelens hebben gesterkt. In mate- riëel opzicht was zijn léven in de Servische hoofdstad zeer moeilijk; hij leed dikwijls honger, sliep vaak op straat, ma,ar hij gaf zijn doel niet op en werkte voor het staatsexamen. Een nietige omstandigheid besliste zijn lot en was tevens de aanleiding tót den oorlog. Eens ontving hij een envelop, wharin zich een krantenuit knipsel bevond met een mededeeling, dat in Juni (1914) de manoeuvres van twee Oostenrijk'sche korpsen in Bos nië zullen plaats vinden en dat aarts hertog Frans Ferdinand 29 Juni te Serajewo wordt verwacht. Er was geen begeleidend schrijven bij en o; de envelop, stond geen naam van ai zender vermeld. Dit uitknipsel is, zoo als het nu vastgesteld is, verzonden door den arbeider Tsjabrinowitsj. gen invloed, dien zij door deze artikelen uitoefende. Aan het slot van den brief had de gelukkige eclitgenoote een paar regels bijgeschreven, om de zegeningen des Hemels over de schrijfster af te smeeken. „Is niet de arbeider zijn loon waardig?" Edna voelde, dat haar loon milddadig was; en hoewel het „Gode zij dank" niet hoorbaar was, trok toch de groote vreug de, die in haar oogen blonk, de aan dacht van den dominé, die haar in stilte had gadegeslagen, en hij legde zijn hand op de hare. „Wat is het, mijn lieve?" „Het loon dat God mij gegeven heeft". Zij las hem den inhoud van den brief voor en daarop ontstond een korte pauze tenslotte onderbroken door meneer Ham mond.. „Edna, mijn kind, hen je nu werkelijk gelukkig?" „Zoo gelukkig, dat ik geloof, dat men met al de schatten van Oalifornië dit velletje papier niet zou kunnen koopen, want het verzekert mij, dat ik het instru ment heb mogen zijn, zonneschijn te bren gen in een donker en somber huisgezin, door het hoofd van ©en gezin terug te roepen van zijn bezoeken aan plaatsen van ontucht en van zijn middernachtelijke Princip begreep, wat de verzender be doelde en liij besloot gebruik te maken van deze gelegenheid o-m den aarts hertog te vermoorden. Een zijner ken nissen, een werkman, verschafte hem eenige bommen (wij moeten niet uit het oog verliezen, dat de gebeurtenis sen op den Balkan plaats vonden, d.w.z. in een streek waar hommen e. d. een gewoon strijdmiddel zijn) terwijl de Servische majoor Tankosjits hem revolvers gaf. Zoo gewapend 'be gon Princip de jacht op don aarts hertog. De terroristische organisatie, waar over wij boven schreven, werd geleid door twee personen: Tsjabrinowitsj en den onderwijzer Iljitsj. De eer ste moest voor de manschappen zor gen, de andere werkte het plan de campagne uit. Op tien verschillende punten van den weg, dien de aarts hertog moest volgen, werden terro risten geplaatst. 1 nikte het om de een of andere reden de eene groep niet den aanslag te volbrengen, dan zou de volgende groep moeten optre den enz. Einde Mei waren alle voorbereidin gen reeds getroffen en begin Juni ont vingen de deelnemers uit Serajewo een briefje luidende „alles is in orde". Op 29 Juni bezetten de samen zweerders de aangewezen punten en wachtten op de gebeurtenissen die zouden komen. Behalve revolvers en bommen ontving ieder terrorist een tleschje vergif, dat hij na volbrengen van zijn taak moest ieegdrinken. Het bleek echter, dat het vergif niet deug delijk was en het heeft zijn uitwerking gemist. Bij de aanhouding bleek het dat iedere.' samenzweerder een doosje cigaretten Driana bij zich haddit doosje moest als een soort legimitatie voor de terroristen dienen, die elkaar niet kenden. De laatste ontmoeting had plaats in een achterkamertje van een kroeg; de stemming was gedrukt. Den volgenden dag kwam de aarts hertog 'te Serajewo aan. Alle straten waren afgezet door politieagenten en spionnen, die uit Ween-en werden ge bracht. Het centrum van de stad en de straten, die de aartshertog moest passeeren, waren afgezet door een dubbele rij soldaten. Om op straat te mogen loopen of rijden moest men een speciale vergunning bezitten, die telkens aan de politie vertoond moest worden. En ondanks a.l deze maat regelen konden Princip en zijn mak kers ongehinderd door de afzetting komen. En niet alleen de terroristen werden doorgelaten maar ook de wa gen met „waar uit Toezla". Opi dezen wagen lagen de bommen en revolvers, bestemd voor de samenzweerders. Het overige is bekend. brasserijen, tot zijn vrouw en kinderen; terug naar de plaats vian gebed en den huiselijken haard. Ik heb niet tevergeefs geleefd, want door mijn werk is ©en menschenziel gered, 'en ik dank God, dat ik waardig geacht word ©en dienst; maagd te mogen zijn in Zijn wijngaard I" Die oogen van den .ouden man vulden zich met tranen. „Je hebt inderdaad reden tot dank baarheid en groote vreugde, als je je in denkt, al het goede, waartoe je bestemd bent te voleinden; en ik ken de verruk king van zielen te hebben gered, want door Gods genade geloof ik er ook enkele gered te hebben van den rand van den afgrond. Maar, Edna, kunnen de triom fen van je geest, de toejuiching der we reld, de goedkeuring van je geweten, zelfs de verzekering, dat je met veel winst voor de zaak van Christus arbeidt kunnen al deze dingen aan je hart vol doening geven je liefhebbend hart? Mijn kind, er is een somber waas soms over je oogen, dat eenzaamheid vertolkt en een moede zijn des levens. Edna ben je volkomen tevreden met je lot?" Een schaduw gleed langzaam over haar gelaat. „Ik kan niet zeggen, dat ik volmaakt tevreden ben, en toch zou ik niet wil- rl Korte berichten. De staking in de Ruhrkolenmij- nen kan thans a,ls geëindigd be schouwd .worden, daar van de och tendploegen 85.52 pet. aan het werk' is gegaan. In het district Duisburg, dat voor sterk communistisch door- aat, is de hervatting het grootst, te 'anim het geringst, slechts ongeveer 50 pet. De Fransche Professor Pinard, die in de vorige Kamer de apostel ge weest is, die steeds zijn stem heeft doen hooren tegen de daling van het geboortecijfer, tegen het hooge sterf tecijfer der kinderen in Frankrijk, beeft ook' nu weer gesproken over de middelen om het helaas al te lage bevolkingscijfer te doen stijgen. De twaalf kleinkinderen van professor Pi nard woonden in de tribune van den voorzitter der Kamer de vergade ring bij. Bij het station Ausnoye is de sneltrein AmsterdamParijs in bot sing geweest met dien van Keulen Parijs. Van de reizigers is niemand gekwetst. Gisteravond zijn te Attica, (in den slaat Indiana) twee passagiers treinen opi elkaar geloopen. Er zijn negen dooden en 20 gekwetsten. Te Gent is wegens loongeschil een staking der dokwerkers uitgebro ken. De patroons hadden besloten de loonen met één franc daags te ver lagen. Volgens een telegram uit Shan- hai zijn de twee Engelsche zendelin gen, die met twee Amerikjaansche zen delingen in de provincie Kwang-si door roovers gevangen waren geno men, in vrijheid gesteld. - Volgens een bericht uit Washing ton maakt president Coolidge aan boord van een kruiser een zeereis om naar de bladen vermoeden ge nezing te zoeken van zijn keelaandoe ning. De bevaarbaarheid dei- Schelde. Het „Hbld. van Antwerpen" schrijft: ln het Loodswezen had Vrijdagnamid dag de samenkomst plaats tusschen den heer inspecteur van liet Nederlandse!) Loodswezen De Haes en den heer Bou- ckaert, bestuurder van bet Belgisch Loods wezen. Er werd besloten, nu de „Siërra Grande" .tot op 7 meter onder laag wa terpeil vernield is, de scheepvaart op nieuw langs bet tot hiertoe onderbroken deel van den Pas van Bath te doen ge beuren. De toegelaten diepgang is 30 voet. De schepen van grooten diepgang zullen techter de lichten van den Reigenberg- schen Polder „in een moeten varen" om twee ondiepten te mijden, die sedert het zinken van de „Siërra Grande" tot stand kwamen. Op de eene staat slechts 5.10 meter bij laag water en op de andere 5.50. Door baggerwerken zullen die zandbanken verwijderd worden. Door den Nederlandschen Betonnings- dienst, werd een begin gemaakt met de verplaatsing van de boeien van den Pas van Rilland, naar het terug in gebruik genomen deel van den Pas van Batli. Over 't algemeen hadden de loodsen on eindig liever de Pas van Rilland blijven bevaren en dezen pas verder zien uit- len ruilen met welke vrouw ter wereld ook." „Heb je nooit berouw gehad van een stap, dien 'je gedaan hebt, eens op een avond, daar in mijn kerk?" „Neen, meneer, daar heb ik geen spijt van. Ik dank er God vele malen voor, 'dat ik in staat was de inspraak van mijn geweten te volgen, en dien stap te doen." „Veronderstel eens, dat bij het beklim men van het steile pad van den plicht de een de aanmoediging en .opwekking van een ander zou noodig hebben om het hoogtepunt te bereiken, en dat dan slechts één menschelijk wezen op de we reld zou zijn, die daartoe voor hem in staat zou zijn? Zou de laatste dan zon der schuld weg kunnen gaan en de hulp hardnekkig weigeren?" „Veronderstel eens, dat de laatste voel de, dat bij1 gemeenschappelijiken gang bei den wel eens struikelen 'konden?" „Diat zou niet gebeuren. O, Edna! jij zou beider leven tot nobeler hoogte ver heffen! Jullie beider leven zou er bij winnen. Mijn kind, laat ik je iets vertel len, dat ik je moet Zij wees afwerend met de hand en schudde het hoofd. „Neen, meneer; neen, meneer! Wil mij niets vertellen van din gen, die het verdriet opnieuw o-p'wekken, diepen. Het varen is oneindig fnoeilijker in den pas van Batli en de vaargeul smal. Maar men beeft, van boogerhand, alle? op één kaart gezet: de pas van Bath moet klaar zijn, opdat liet verwijt vervalle dat de „Belgenland" niet naar Antwerpen kan komen. Zal die echter komen? De loods Tim merman, die hem veilig opbracht, denkt bet niet en zeide in een persgesprek: Nog eergisteren ben ik bij den bestuur der der Red Star Line geroepen, die me naar mijn meening vroeg. Ik ben ver plicht geweest hem hetzelfde antwoord te geven. Inderdaad, vergeet niet dat de „Belgenland" moet kunnen rekenen op minstens 35 voet twee uur vóór liooge tij; welnu ik beweer dat we zelfs na het herstel van den Bath-pas in langen tijd niet die gewenschte diepte te Valkenisse zullen hebben! We dachten echter, dat die laatste pas opnieuw normaal was? Wie maakt u dit wijs? Weet echter, dat de toestand aldaar gedurende de laatste week alweer is verergerd. Er is thans twee voet minder diepgang dan 10 dagen geleden! Dit is niet te wijten aan het feit, dat de uitbaggeringen op een slechte wijze worden uitgevoerd. Het meeste zand of slijk der uitbaggeringen wordt gestort in den stroom en wel in de Schaar van den Noord. Dat is glad verkeerd. Op die wijze komt het zand door de strooming na eenigen tijd opnieuw in het vaarwater terecht. Als men zóó blijft voortgaan, zal men jaar in, jaar uit moeten baggeren om de gewenschte diepte te behouden, en zul len de onkosten niet 10 millioen zooals voorzien docli heel wat meer bedragen. Ware het mij te doen, ik liet vijf booten vlak achter elkaar uitbaggeren in Rilland, en liet zand uitstorten in den Polder. Hun motieven. Wij hebben' ge-meld, dal de soci aal-democratische Kamerleden hun centen in den zak' houden en niet meedoen aan de 5 piCt. verlaging der schadeloosstelling. Belangwekkend zijn de motieven, welke „Het Volk" voor deze handelwijze geeft. Het blad schrijft: „Voor de onzen was het de kwestie, of wij, die onze eigen bezuini- gi ngsplannen h ebben (is hier het plan-Wibaut bedoeld?), een deei der schadeloosstelling moesten afstaan ter wille van den financiëelen toe stand, door anderen hoofdzakelijk geschapen. Voorts of wij de positie der ambtenaren zouden verzwakken, door het voorbeeld van korting te geven. En vooral, of wij het geld in de schatkist moeten storten, waaruit de regeering ColijnRuys met volle handen geeft aan leger en vloot, bur gerwachten etc." Wie lacht daar? R ij w i e 1 m e r k' e n. De rijwielplaatjes, rijwielmerken ge naamd, zullen tegen den prijs van f3 pier stuk worden verkrijgbaar gesteld op de post-, bijpost- en hulppostkan toren, alsmede na voorafgaande aan vraag ook' op de stations van den postdienst. De Fransch Hollandse he Oliefabriek'en. Ter gelegenheid van de viering vaji het 40-jarig bestaan der Fransch Hollandsche Oliefabriek'en „Calvé", Delft, werd aan het personeel, bene vens een tegel van Delftsch aarde werk, gratificaties geschonken, variëe- rende van f 25 tot f 40 voor de vaste, nu ik zoo ernstig poog het te onder drukken." „Mijn lieve, kleine Edna, als ik naar jou zie en aan je toekomst denk, dan maak ik mij bezorgd." Zij keerde 'zich naar hem en nam zijn hand in de hare, en met zachte bevende stem zeide zij een aanhaling op uit een van haar oude schrijvers .„Over de grauwe, stormende golven van het leven, zie ik reeds de rein- witte rust van de eeuwigheid langs de boorden van de waterlinie komen, om mij te ontmoeten. Reeds zie ik de zwarte sluurmansboot in het gezicht komen; ik hoor het sein, en de dood zal spoedig het roer nemen en mijn kleine bark veilig in de eeuwige haven der ruste voeren, in Gods eeuwige heerlijkheid." Zij ging naar de piano en zong een avondlied. Terwijl de predikant zat te luisteren, lispelde hij in zichzelf: „Hoog schittert 't geloof van de eenzame ziel, Vol liefde in lijden en smarte Hoe luisterrijk blinkt hier de hemelsche hoop, Waar 't aardsch geluk doofde in 't harte." (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1